amasra gezilecek yerler
Seyahat

Amasra Gezi Rehberi – Koronadan Uzak Doğayla İç İçe Gezi

Sonbahar gezi rotasının ikinci durağı, Safranbolu gezisinin ardından Bartın sahilleri ve Bartın iline bağlı olan Amasra Gezisi. Biz sonbaharda gezdik ama her mevsim gezilebilecek harika bir coğrafyaya sahip Amasra! Amasra, Ankara ve İstanbul’a yakın konumuyla, gezilecek ve görülecek yerleriyle, sahilleriyle ve tabii ki Karadeniz’in sunduğu yeşil manzarayla her zaman ziyaret edilecek bir sahil kasabası. Amasra gezi rehberi sadece sonbahar için değil, her mevsim faydalanılabilecek bir rehber oldu. Kısa, öz, nokta atışlı, hafta sonlu Amasra Gezilecek Yerler 🙂

Ayrıca korona virüs sonrası günlerde karantinada gidilebilecek yerler, karantina sonrası gezilecek yerler ve sessiz sakin, insansız gezi noktaları oldukça önemli bir hal aldı. Bu noktada karantina sonrası yapılacaklar ve karantina sonrası gezilecek yerler bakımından akla ilk gelmesi gereken yerlerin başında sakin plajlarıyla, gür ormanlarıyla, harika doğasıyla ve parklarıyla Amasra ve çevresi gelmektedir. Gelin Amasra gezisi nasıl planlanır, nerelere gidilir birlikte bakalım.

INDEX

 • Bartın İnkumu Plajı
 • Amasra Gezilecek Yerler
 • Kuş Kayası Yol Anıtı
 • Ağaç Tüneli
 • Amasra Merkez
 • Amasra Kalesi
 • Kemere Köprüsü
 • Ağlayan Ağaç 🙁
 • Direkli Kaya
 • Çekiciler Çarşısı
 • Vaktim var diyenlere gezilecek yerler
 • Amasra’da nerede kalınır?
 • Amasra’dan ne alınır?
 • Amasra nerede ki?
 • Amasra’da ne yenir, nerede yenir?
Amasra Gezi Rehberi Video

Amasra sanırım Batı Karadeniz’in en güzel yeri. Çoğunlukla da ‘Dünyanın gözü’ olarak biliniyor. Fatih Sultan Mehmet Amasra’yı gördüğünde “Lala, Lala, Çeşm-i Cihan (dünyanın gözü) bu mu ola?” demiş. Şey de demiş olabilir mi yok anasının gözü? Pekii, Fatih Sultan Mehmet bile bu kadar övdüyse gezginilla bey de bir amasra gezi rehberi oluştursun.. 

Büyük şehirlerin griliğinden (yazar burda Ankara’dan bahsediyor) is pas kir kömür lastiğinden kaçıp kafa dinlemek için gerçekten harika noktalar hem Amasra hem de gezginilla.com da geçen hafta yazdığım Safranbolu. Her mevsim her haftasonu kaçılabilecek bir rota. Bize sonbaharda nasip oldu gezmek, çok da güzel oldu.

Yaz aylarında tercihim ağırlıklı olarak Ege kıyıları ve yurt dışı olduğundan Amasra hep ikinci planda kaldı. Amaan 2-3 saat zaten gideriz bir gün diye diyee hep erteledim. Sonunda Sonbahar gezi rotası bahanesiyle Amasra keşfedildi, yendi içildi ve Amasra gezi rehberi yazısı oluştu 🙂

bartın gezilecek yerler
Bartın İnkumu Beach

Amasra’ya uğramadan önce Bartın’ın İnkumu plajına uğradık. Safranbolu’ dan başladığımız sonbahar gezi turumuzda harika yol manzaraları eşliğinde, ormanın içine gizlenmiş İnkumu Plajına gelerek deniz kum güneşe kavuştuk. Kum gerçekten muazzam. Yaz aylarında 1-2 günlüğüne de olsa gelmeyi hak eden bir plaj.

Vakit kaybetmeden arabanın arkasından sandalyelerimizi alıp, plajda denize en yakın mesafeye bıraktık. Bu şey değil mi ya huzur 😍 Caddede sadece 7-8 araba var. Yaklaşık da 20-25 kişi. İnsansız hava sahası çok iyi biri 🙂

bartın inkumu plajı
bartın inkumu plajı

İç Anadolu’da yaşamanın bir sonucu olarak ortaya çıkan deniz özlemi, İnkumu plajında nihayet son buldu ☺

Amasra Gezilecek Yerler

2 saatlik deniz molasının ardından artık Amasra merkeze doğru yola koyulduk. Bartın üzerinden geçtiğimiz için ana yoldan ziyade sahil yolunu kullandık. Çünkü İnkumu ve Amasra arasında uğranması gereken güzel bir mola yeri var: Kuş Kayası Yolu Anıtı.

kuşkayası yol anıtı
Kuşkayası yol anıtı tatlış girişi

Ağaç Tüneli

Yine bu anıta ulaşırken yol üzerinde Ağaç Tünel adı verilen yoldan geçiyorsunuz. Yolun her iki tarafı da ağaçlarla kaplı. Yukardaki youtube videosundan ince bir kesit görebilirsiniz. Efsane bir sonbahar manzarası sunuyor. Aklınızda olsun 🙂

Kuşkayası Yol Anıtı

Amasra gezilecek yerlerin ilk durağı, Amasra’ya 4 km mesafede yer alan ve yeşilliklerin içine gizlenen Amasra-Bartın yolu üzerinde yer alan anıt. Kuş yolu anıtı, Anadolu’daki tek yol anıtı olması ile oldukça önemli.

kuşkayası yol anıtı (2)
kuşkayası yol anıtı en üst nokta

Kuş yolu anıtı, Gaius Julius Aquila tarafından Roma İmparatoru Tiberius Germanicus Claudius adına M.S. 41-54 yılları arasında yaptırılmış. Tarihe bakk. Anıta tahta merdivenler vasıtasıyla ulaşabiliyorsunuz. Birkaç basamak çıkmanız gerekiyor. Çıktığınızda, kayalara oyulmuş insan figürlü başsız bir heykel ve hakimiyeti sembolize eden bir Roma kartal figürü sizi karşılıyor. Kuşkayası yol anıtı hakkında bilgiler bu şekilde. Kuşkayası yol anıtı giriş ücreti de bulunmuyor.

Siz de Bartın merkezden Amasra’ya geçerken kesinlikle bu rotayı izleyin. Yoldaki Sonbahar manzaraları gerçekten enfes. Kuş Yolu Anıtından etrafı izlemesi de harika!

amasra gezi notları
Amasra manzarası

Amasra Merkez

Bu tatlış molanın ardından sakinlik yerini kalabalığa ve trafiğe bıraktı. Çünküü Amasra merkeze giriş yaptık 🙂 İlçe oldukça küçük ve arabayla dolaşmak çok zor. Hemen otele ulaşıp, arabamızdan kurtulmak için merkezde bulunan bir yere arabamızı 1 günlüğüne bıraktık. 24 saat otopark ücreti 20₺. Konaklama yaptığımız yere de yürüyerek 2 dakika uzaklıkta otopark. İyi denk geldi 😊 Hem otelimiz hem de otopark, Çekiciler çarşısının içinde ve konum olarak sahile 5 dakikalık yürüme mesafesinde.

Amasra’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Odada biraz dinlendikten sonra karnımızı doyurmak için Amasra sahillerine düştük. Yolda hep hayalini kurduğumuz deniz kenarında Balık yiicez, amasra salatasının tadına bakicaz 🤤 Yani Amasra’da ne yenir‘in cevabı sanırım amasra salatası ve balık. Mezgit ve barbun balığı. Amasra salatasının en büyük özelliği tamamen mevsime göre, en taze malzemelerle ve turşularla hazırlanıyormuş. 27 farklı çeşit malzeme varmış. Valla ben çok beğendim, turşulu murşulu efsoo.

Amasra-salatası
Amasra salatası

Şimdi internette, instada storylerde falan söylenen tek bir mekan var: Mustafa Amca’nın yeri. Diğer balıkçılar size neettii ya eyy bloggerlar? İlk olarak oraya gittik biz de napalım fakat gösterilen yeri beğenmeyip deniz kenarında balık yeme isteğimizden ötürü buranın hemen yanındaki mekana oturduki ne olacaksa olsun!! 29 Ekim yoğunluğu var haliyle. Mekanın ismi Sandal Balık Restoran. Denize 0 konumuyla mis gibi yendi içildi. Canlı müziğinin olması da oldukça iyiydi. Karadeniz ezgileri ağırlıklıydı müzikler 🙂 Amasra salatası da oldukça lezzetliydi 😛

amasra da ne yenir
Sandal balık restoran’da denize nazır keyiff

Amasra’da 1 gece konaklamanın ardından midemize düzgün bir şeyler girsin yahu diyerek ertesi gün kahvaltımızı Ankara işkembe lokantasında mercimek çorbasıyla yaptık. Çünkü Ankaralılıque

Amasra Kalesi

amasra kalesi
Amasra Kalesi

Ardından sahilden yürüyerek Amasra kalesine geldik. Amasra kalesi 2013 yılında Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiş. Kaleye girişte ince bir Kotor havası da yok değil. Orta çağ sen misin?

Kemere Köprüsü

amasra gezilecek yerler bartın
Kemere Köprüsü üzerinde de 😀

Amasra kalesinin ardından yine yürüyerek o hep merak ettiğim köprü olan Kemere köprüsüne geldik. Nereye Amasra yazsam bu köprü çıkıyordu. Köprünün tarihi Roma’ya kadar dayanıyor.

Bu arada fotoğrafta arka fon şey değil mi ya, düşük bütçeli Amalfi ? 🙂

Ağlayan Ağaç 🙁

Köprüde çektiğimiz birkaç fotoğrafın ardından soluğu Boztepe Mahallesinde yer alan ağlayan ağaçta alıyoruz. Ağlayan ağaca çıkmak için biraz tırmanıyoruz. Yani yoldan 🙂 Köprüden bir 10 dakika yürüdükten sonra gözler inceden ağlayan ağacı arıyor. Ağacın olduğu yere cafe yapmışlar ve harika bir manzara sunuyor.

tavşan adası
Tavşan adası manzaralı ağlayan ağaç cafe

Hadi bari bi soda içelim diye cafeye oturduk ve çalışan kıza sorduk haliyle nerde bu ağaç diye. Ağacı gösterdi ve hayal kırıklığına uğradık. Baya anam babam ağaç yani. Neymiş efendim yılın belli zamanlarında ağlıyormuş. Valla ben de ağlıyorum canım ya. Ağlayan gezginilla? Cafenin manzarası çok güzel gerçekten. Onun dışında bir olay yok. Ağlayan balon ağacı resmen. Karşısında bir ada var: tavşan adası.

Direkli Kaya

amasra gezi rehberi dirsekli kaya
Direkli kaya

Ağlayan ağaç fiyaskosunun ardından köprünün diğer tarafındaki Direkli Kayaya geldik. Burası denizi aydınlatmak ve gözetlemek için kullanılıyormuş. Güzel fotoğraflar sunuyor instagrammerslar için Direkli kaya 🙂

Çekiciler Çarşısı

Amasra Çekiciler Sokağı’nda birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz. İşte tipik şehrin çarşısı, bi nevi turistlere para tuzağı 🙂 Biz son olarak çekiciler çarşısına uğrayıp magnet alarak artık Amasra’dan ayrılıp Küre Dağlarının içlerine doğru ilerlemeye başlıyoruz. Evet sadece magnet 🙂

Amasra’da vaktim çok, bunlar dışında nereleri gezebilirim diyorsanız:

Vaktiniz varsa eğer Amasra müzesini, Göldere şelalesini, Gürcüoluk mağarasını, Cenova şatosunu gezebilirsiniz. Ayrıca Barış Akarsu’nun mezarı da Amasra’daymış. Biz next time diyoruzz..

Bartın gezi rehberi, inkumu plajı ve Amasra gezilecek yerleri de içine alarak haftasonu gezisi için geçerli bir yazı oldu. Amasra gerçekten dört mevsim ziyaret edilebilecek güzel bir kaçamak noktası. Yemekleri, gezilecek yerleri gayet tatmin ediyor. Tam bir haftasonu kaçış noktası. Biz de 29 Ekim bahanesiyle sonbahar rotası oluşturup Safranbolu’nun ardından Amasra’yı da bitirmiş bulunuyoruz. Artık Amasra plajlarını da yaza doğru keşfederiz 🙂 Amasra içindeki Küçük Liman ve Büyük Liman bölgelerindeki plajları gördük. Sanırım buralardan ziyade Amasra’ya yakın olan ÇakrazBozköyAkkonak ve bizim uğradığımız İnkumu plajları daha revaçta, ozellikle yüzme açısından.

Amasra’da Nerede Kalınır?

Blogu az çok takip ediyorsanız, benim ucuz yollu konaklayıp dışarlarda bol bol harcadığımı aşağı yukarı anlamışsınızdır. Her yerde olduğu gibi Amasra’da da pahalılı, manzaralı, deluxlü falan güzel oteller var. Benim param var yaa hadi işine bak diyenler Diamond Hotel, Northdoor Otel veya Sardinia Otel de konaklayabilir. Yani zaten sezon bitmiş. Amasra otel fiyatları haliyle daha ucuz yaza göre ama yine gerek yok abi, 7-8 saat uyuyup erkenden kalkıp gezmeye devam ediyoruz neticede.

Biz Amasra çarşı içinde, Çekiciler çarşısının göbeğinde yer alan ve sahile sadece 5 dakikalık mesafede yer alan Ayışığı Pansiyon’da ucuz yollu konakladık. Tertemiz mis gibi pansiyon. Sahibi çok sıcakkanlı, arabanıza park yeri falan bulup sizleri dışarda karşılıyor 🙂

Nasıl UCUZ Konaklıyoruz?

Yukarıdaki airbnb linki üzerinden siteye kayıt olup rezervasyon yaptığınız zaman airbnb size 179TL(evet) bana da ufak bir mebla kredi yüklüyor. Kazandığımız krediyi de bir sonraki seyahatimizde mis gibi harcıyoruz. Nerden baksan kral hareket. Hemen kayıt olmak ve 179TL konaklama kredisi kazanmak için yukarıdaki airbnb linkine tıklayın.

Amasra’dan Ne Alınır?

Dünyanın en saçma başlığı ya. Less is more kardeşim! Ne alcaz magnet, temiz hava, huzur 🙂 Ne yazalım nihale alin falan mi 🙂

Amasra Nerede?

Nerdesin sen sabahıım en yürekten dualarıım?

 • Bartın – Amasra arası 20 kilometrecik
 • Safranbolu – Amasra arası 120 kilometre (yol efsanee)
 • İstanbul – Amasra arası 450 kilometre
 • Ankara – Amasra arası 300 kilometre (acil plan yaptıracak bir km)

Küre Dağlarında şelale avına çıkıyoruz. Bol şelaleli yazımızdaa görüşürüüz!

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

4 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: