ankarada acik hava gezilecek yerler
Seyahat

Ankara’da Açık Hava Gezilecek Yerler – Eymir Gölü & 30 Ağustos Zafer Parkı

Ankara’da açık hava gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yer tabii ki Eymir Gölü. Ancak Ankara açık hava alanları yazısında benim asıl anlatmak istediğim ve kimselerin bilmediği bir park var. Evet 🙂

Ankara’nın merkezinde harika bir park bulunuyor. Parkın ismi 30 Ağustos Zafer Parkı. Ankara açık hava mekanlar denildiğinde artık akla bu parkın da gelmesi gerekiyor. Çünkü her şeyiyle dört dörtlük bir park!

30 Ağustos Zafer Parkı

30 Ağustos Zafer Parkı Ankara, yeşil alanlarıyla, uzun bisiklet yoluyla, bisiklet kiralama imkanıyla, 2 ayrı yürüyüş parkuruyla(hem asvalt hem de kum), piknik alanlarıyla şahane bir park gerçekten.

30 Ağustos Zafer Parkı bisiklet kiralama için de oldukça uygun bir park. Bisikletiniz yoksa eğer aşırı uygun fiyatlarla bisiklet kiralayabiliyorsunuz.

Hemen alttaki video’ya tıklayarak 30 Ağustos Zafer Parkına dair daha çok bilgi edinebilirsiniz,

30 Ağustos Zafer Parkı

30 Ağustos Zafer Parkı Nasıl Gidilir

Ankara’da açık hava alanlarının başında gelen park, oldukça merkezi bir konumda yer alıyor.

30 Ağustos Zafer Parkı Ankara Nerede

 • Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yan tarafında bulunan Beştepe Caddesi 17. Sokak’tan,
 • İstanbul Yolu-Ankapark tarafından Çiftlik Caddesi’ni kullanarak Beştepe Caddesi’nden,
 • Bahçelievler Metrosu’ndan Alparslan Türkeş Caddesi kullanılarak Beştepe Caddesi’nden,
 • Eskişehir ve Konya Yolu’ndan Söğütözü Caddesi kullanılarak Beştepe Caddesi’nden ulaşabilirsiniz.

30 Ağustos Zafer Parkı yol tarifi bu şekilde.

ankarada acik hava 30 agustos zafer parki
30 Ağustos Zafer Parkı

30 Ağustos Zafer Parkında sessizlik, sakinlik isterseniz eğer hafta içi ve akşam saatlerinde gitmenize fayda var.

Yukarıdaki videodan da görebileceğini gibi 30 Ağustos Zafer Parkının gece aydınlatması da oldukça güzel 🙂

Ankara açık hava mekanlar denildiğinde akla ilk gelen yer olan Eymir Gölü’ne geçelim şimdi de!

EYMİR GÖLÜ

Ankara’da açık hava gezilecek yerlerin başında Eymir Gölü geliyor. Yani parklar, bahçeler yokken o vardı..

Eymir Gölü, doğasıyla, sakinliğiyle ve yeşilliğiyle Ankara’da korona virüs sonrasında açık havada gidilecek yerler bakımından da harika bir seçenek.

ankarada acik hava gezilecek yerler
Eymir Gölü

Benim için Eymir Gölü bisiklet sürmek açısından oldukça uygun bir alan. Eymir Gölünün hemen girişinden saatlik bisiklet kiralayarak gölün etrafını turlayabilirsiniz.

Eymir Gölünün çevresi yaklaşık 11 km civarında. Yürüyerek bir hayli zor olabiliyor bitirmesi, aklınızda olsun 🙂

Hemen alttaki videodan Eymir Gölüne dair daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Eymir Gölüne girişlerde hangi kapının daha uygun ve daha az kalabalık olduğu bilgisi de yine video’da mevcut 🙂

Eymir Gölü

Eymir Gölü Nerede?

Anakra’da açık hava yerlerinden en ünlüsü olan Eymir Gölü, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunuyor.

Ankara ili sınırları içinde yer alan Eymir gölü, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne ait bir arazide yer almaktadır. Çok eskiden Eymir Gölüne sadece ODTÜ öğrencileri girebiliyordu. Şimdi ise herkese açık!

Eymir Gölü kahvaltı açısından da oldukça tercih edilen bir Ankara açık hava mekanı.

Eymir Gölünde mangal yakmak kesinlikle yasak ancak balık tutmak serbest 🙂 Oltalarınızı alıp farklı bir ortam yaratabilirsiniz. Havanız değişir!

Eymir Gölü Hangi Günler Açık

Eymir Gölü 2021 yılında da açık. Hafta içi ve hafta sonu her gün Eymir Gölü’ne giriş yapabilirsiniz. Özellikler sabahın erken saatlerinde gitmenizde fayda var. Kimseler olmuyor 🙂

Eymir Gölüne Hangi Otobüs Gider

Tabii her kesimi düşünmek gerekiyor. Gezginilla Blogu her kesime hitap eden bir gezi blogu 🙂

Eymir Gölüne Nasıl Gidilir

Ankara’da açık hava yerlerinin en kolay ulaşılabilen doğal ortamlardan bir tanesi Eymir Gölü.

Eymir Gölüne “112 numaralı” hat ile her gün 185 ve 135 hat numaralı otobüslerin duraklarından gidilebilecekmiş. Ayrıca 190 ve 192 nolu otobüs hatları da Eymir Gölünün yakınında geçiyormuş.

Eymir Gölü Kaç Km

Eymir Gölü, Ankara’nın merkezine 17 km uzaklıkta yer alıyor Eymir Gölü. Yani mesela Kızılay’dan Eymir Gölüne 20 dakika civarında bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Eymir Gölü Hangi İlçede

Eymir Gölü Ankara sınırları içinde yer alan ve Gölbaşı ilçesine bağlı olan bir göldür. Eymir Gölünün asıl kaynağı da Mogan Gölü’dür. Eymir Gölü Mogan Gölü tarafından beslenmektedir.

ankarada acik hava eymir golu
Ankara’da Açık Hava Alanları: Eymir Gölü

Ankara’da Açık Hava Gezilecek Yerler

 • 30 Ağustos Zafer Parkı
 • Eymir Gölü
 • Ahlatlıbel
 • Dikmen Vadisi
 • Göksu Parkı
 • Seğmenler Parkı
 • Altınpark
 • Altınköy Açık Hava Müzesi
 • Portakal Çiçeği Parkı

Yukarıda sayılan maddeleri Ankara’da nerede yürüyüş yapılır ve Ankara’da hafta sonu nereye gidilir gibi sorular için de kullanabilirsiniz 🙂

Ankara gezilecek yerler blog yazısında yer almayan Ankara açık hava alanlarını da en kısa sürede bloga ekleyeceğim hem video hem de yazı içeriği olarak 🙂 Anasayfada yer alan abonelik kısmından mailinizi bırakırsanız eğer yazılarımdan anında haberdar olabilirsiniz!

Hafta sonlarınızı veya günübirlik tatillerinizi değerlendirebileceğiniz ve Ankara’ya nispeten yakın doğa ağırlıklı gezilecek yerler de mevcut. Gezi planı yapmak için tıklayın:

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: