balkan turu rotasi
Seyahat

Arabayla Vizesiz Balkan Turu Nasıl Yapılır? 11 Günde 6 Ülke, 10 Şehir

Arabayla vizesiz Balkan turu gerçekleştirmek, ölmeden önce yapılması gerekenler listemizin başlarında yer alan ve bizi çok heyecanlandıran bir etkinlikti. Bu sene kesin yapalım, abi seneye banko gidiyoruz diye diye nihayet 2019 yılında vizesiz büyük Balkan Turu hazırlıklarına başlandı!

Arabayla yolculuk etmeyi, kafa nereye biz oraya modunda spontan şekilde farklı yollara girmeyi sevenler; güzel yol şarkıları, listeleri hazırlayıp muhteşem doğayla birlikte yeni güzelliklere kucak açmak isteyenler bu yazı tam size göre!

Vizesiz Balkan Turu Videosu

Arabayla vizesiz Balkan Turu nasıl yapılır, Balkanlar gezi rotası, road trip, nasıl oluşturulur, Balkan ülkelerinde neler yapılması gerekir, nerelere gidilir, nerelerde kalınır, Balkan ülkeleri yolları, en güzel Balkan yemekleri, Balkan turu yapacaklara tavsiyeler, ipuçları..

Çok detaylı vizesiz Balkan Turu gezi rehberi bu içerikte sizleri bekliyor.

Arabayla vizesiz balkan turunda 11 günde 6 ülke, 10 şehir gezip 2100 km yol yaptık. Balkanlarda 8 gece, farklı şehirlerde, otellerde uyanıp; 2 gece otobanda yollarda yorgunluktan uyuyakaldık! Her anımız harika geçti.

mostar koprusu vizesiz balkan turu
Mostar Köprüsü-Bosna Hersek

Arabayla Vizesiz Balkan Turu Yazı İçeriği

 • Vizesiz Balkanlar Turunda Gezilecek Yerler
 • Balkan turu ön hazırlık (uçak bileti alımı, Balkanlarda ulaşım- araba, otostop, otobüs seçimi- )
 • Balkanlar konaklama,
 • Balkan turunda araba kiralama,
 • Arabayla Balkan turu rotası,
 • Balkan turu internet – navigasyon,
 • Balkan ülkelerinde iletişim – yabancı dil,
 • Son olarak Sonuç bölümünde hangi ülkede kaç gün kaldığımızdan bahsedip önemli tavsiyelerde bulunacağım.
 • Balkan turunda hangi şehirde kaç gün yeterli?
vizesiz-balkan-ülkeleri
vizesiz-balkan-ülkeleri

Vizesiz Büyük Balkanlar Turunda Gezilecek Yerler

11 günde 6 ülke ve 10 şehir olarak tamamladığımız büyük balkan turunun detaylı, ülke ülke hazırlanan gezi rehberlerine aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz:

👉 Tiran Gezilecek Yerler / Arnavutluk

👉 İşkodra Gezilecek Yerler / Arnavutluk

👉 Budva Gezilecek Yerler / Karadağ

👉 Kotor Gezilecek Yerler / Karadağ

👉 Saraybosna Gezilecek Yerler / Bosna Hersek

👉 Belgrad Gezilecek Yerler / Sırbistan (Yaz mevsiminde Belgrad Gezi Rehberi)

👉 BELGRAD NASIL GEZİLİR? | Belgrad Gezilecek Yerler (Kış mevsiminde Belgrad Gezi Rehberi

👉 Üsküp Gezilecek Yerler / Makedonya

👉 Matka Kanyonu Gezilecek Yerler / Makedonya

👉 Priştine Gezilecek Yerler / Kosova

Balkan Turu Ön Hazırlık

İlk kez 3 kişilik bir ekiple yurt dışı planı hazırlığındaydık. Başta Avrupa tabi ki en cazip plan olarak göz kırpıyordu fakat şengen başvuru ücretlerinin 80 euro’ ya çıkarılması, seyahat tarihimiz olan Temmuz ayına pek bir sürenin kalmaması, bir sürü belge toplama telaşesi ve diğer belge-başvuru ücretlerini de hesaba katarak vizesiz balkan ülkelerine doğru uzanmak istedik.

Tabii sağda solda, instagram keşfette, mutfak programlarında karşımıza çıkan balkan lezzetleri de vizesiz balkan ülkeleri gezisi için çok etkili oldu. Boşnak böreği sürekli rüyalarımızı süsledi 🙂

Ayrıca hem Uluslararası İlişkiler okumanın vermiş olduğu merak hem de uzun yıllar tarih derslerinden aşina olduğumuz Balkan ülkelerini, Balkan savaşlarının geçtiği yerleri, Balkan şehirlerinin dokusunu, Balkanlardaki Osmanlı mimarisini de aşırı merak ediyoruz.

Saraybosna arabayla vizesiz balkan turu
Saraybosna-Bosna Hersek

Bütün bu isteklerimizi gerçekleştirmek, balkan turunu hakkını vererek tamamlayabilmek için de ”arabayla” vizesiz Balkan turunu gerçekleştirmek istiedik

Kafamızda Balkan Turunu netleştirdikten sonra Pegasusun kampanya yapmasını bekledik. Pegasus olmasa nası uçacaktık ya cağnım Pegasus kalp ben.

Kampanya geldiğinde de Balkanlar gezisi için araştırmalara başladık. Neyi araştırdık? Balkanlardaki hava alanlarını tek tek kontrol ettik ve İstanbul’ dan en ucuz vizesiz balkan noktası olarak Tiran/Arnavutluk lokasyonunu belirledik. 664 liraya İstanbul gidiş-dönüş biletlerimizi aldık.(Temmuz 2019)

arabayla-vizesiz-balkan-turu
arabayla-vizesiz-balkan-turu-rota

Balkan Turu Hangi Vasıta ile yapılacak? Otobüs, Otostop, Araba Kiralama?

Tabii büyük iş şimdi başlıyordu. Gezilmesi gereken 6 tane Vizesiz Balkan Ülkesi ve binlerce kilometrelik yol bizi bekliyordu. Ben inceden Balkanlar rotasını çıkarmaya, Balkanlarda görülmesi gereken yerleri; yenmesi, tadılması gereken meşhur Balkan yemeklerinin listesini yapmaya başladım. E başlama kardeşim. Ets tura falan katıl, seni leş gibi gezdirsinlerahjdd. Huzur evi turu gibi takılın otobustedjdkdk. Sakın arkadaşlar! en kötü otostop, otobüs falan yolunuza bakın çünkü nerde çoklukshdjd. Yani gitmeden şu planlamaları yapmak bile insana çok iyi geliyor, şiddetle tavsiye ederim. Neyse.
Akıllarda tek bir soru var, onca kilometre yol nasıl katedilecek? Otobüs, otostop, araba? Öncesinde araba kiralama fikri aklımızda yoktu (nasıl olsundu kur almış başını gitmişti) ve otobüsle veya en kötü otostopla gezebileceğimizi düşünmüştük.

Bu noktada internetten ufak bir araştırma ile gideceğimiz balkan ülkeleri ile balkan şehirleri arasındaki otobüs fiyatlarını kontrol ettik. Tüm fiyatları kaba taslak hesapladığımızda – yani diyelim ki otogar, otogardan sehir merkezi, ordan başka bir gezilecek yer sonra tekrar otogar vs. – araç kiralamadan daha pahalıya geleceği sonucuna ulaştık.

Tabii 3 kişi olmanın bebeksiliği de var haliyle. Tek başına nasıl kiralayacaksın. Euro, dolar kazanıyosan sefaan olsun çık gez. Biz 15’ini bekliyoruz valla, komageneden %50’miz var hemkfdjd.

üsküp balkan turuna çıkacaklara tavsiyeler
Üsküp-Makedonya

Balkanlarda en az 3 kişi olunca otomatik olarak araba kiralıyormuşsun 🙂

3 kişi olmanın vermiş olduğu dayanılmaz hafiflikle, vereceğimiz otobüs ücretleriyle araç kiralama ücretinin hemen hemen yakın olması sonucunda ( çok yakın değil de işte yaklaşıyo diyelim) araç kiralamanın daha mantıklı olacağına kanaat getirdik. (getirdigimiz en guzel kanaatlardan biriymişdhdj)

Nihayetinde, Balkanları araba kiralayarak gezmek herkesin aklında olandı fakat fiyat olarak bu kadar pahalı olacağını düşünememiştik, malum euroo dolaar. Sonuçta 11 günlük bir araç kiralanacaktı.. Kiralama+benzin+yol ücretleri+ kaza bela durumları+sigorta vs..

Balkan gezisinde araç kiralama işini de bir hayli sona bıraktık. Yanii ucuz uçak bileti arama gayretimizin çok azını araç kiralama işine ayırsaydık bi şekilde ucuz yollu bu işi halledebilecektik. Uçuş tarihine 1 hafta kala araç kiralama işine giriştik. Nerden baksan çok saçma hareket. Biletleri 2 ay önce almıştık, aynı zaman diliminde aracınızı da kiralasanıza kardeşim. Ya da şey bi tura katılın senin yerine her şeyi düşünsünler, sen de kek gibi gezdjdjdk. İşte pahalılıktan mı kaçtık, yüzleşemedik mi nolduysaa kanalize olamadık pek bu duruma. Üf, kanalize olmayı da cümle içinde kullandım 🙂

Balkan turu - sırbistan belgrad
Balkan turu – road to Sırbistan Belgrad

Balkanlar Konaklama

Araba ile vizesiz Balkan turumuz toplam 10 gece / 11 günden oluşuyor. Yani elimizde nur topu gibi bir 10 gecelik konaklama var! Kafa nereye biz oraya mottosunda olduğumuzdan, Balkanlar gezisinin ilk durağı olan Tirandaki tek gecelik konaklamamız dışında hiçbir yerde rezervasyon yapmadık.

Bunun sebebi de gideceğimiz ülkelerde nelerle karşılaşacağımızı, kaç gece konaklama yapacağımızı bilmediğimizden. Yani çok az ya da çok fazla konaklama durumu olmaması için. Kendimizi kısıtlamayı sevmiyoruz. Mesela Kotor’da 2 gece konaklamayı düşünüyorduk fakat aşık olduk Kotor’a ve Kotor konaklamamızı 3 geceye çıkardık. Böyle rahatlıklar sağlıyor. İşte hayat kurtaran bir Balkan turu tavsiyesi!

kotor balkan turu
Kotor-Karadağ

Airbnb’den Konaklama İndirimi Kazanmak İster miyiz? (179TL)

Yurt dışı konaklamalarında kullandığım, hiçbir sıkıntı yaşamadığım, konakladıkça çeşitli avantajlar elde ettiğim ve Türkçe kullanılabilen bu harika site: www.airbnb.com . Yurt dışı konaklamalarında hem sizin hem de bizim işimize yarayacak efsane bir avantajımız var. Yani bir tür win win durumu. Eğer gittiğiniz ülkelerde Airbnb üzerinden ev kiralamak isterseniz, hemen alt kısma bırakacağım davet linki aracılığıyla Airbnb’ye üye olduğunuzda 179 ₺ gibi bir indirim kapabiliyorsunuz. Çok iyi bir tutar. Bu devirde kim kime veriyo ya 179TL 🙂 Siz bu indirimi kullandığınızda da Airbnb bize teşekkürleer niyetiyle ufak bir kredi yüklüyor. Bu karşılıklı kazanma durumunu da söylemek istedim, çünkü genelde blogger tayfa linki bırakıyor fakat kendi kazandığını söylemeden sinsice bu işleri kovalıyorlar. Yani kısaca her iki taraf için de çok faydalı bir durum. Eğer şu an zaten kullandığınız bir üyeliğiniz varsa yeni bir mail adresiyle hesap açıp indirimden faydalanabilirsiniz. Çareler tükenmez. Her şey gezginler, gezginillalar için.

Balkan Turumuzda 10 gece ve 11 gün geçirdik. Hangi şehirde kaç gece kaldık, nerelerde kalıp ne kadar ödedik, balkan turunda ne kadar para harcadık, ne kadar ucuza kapatıp ekonomik olarak konakladık hepsini blogdaki balkan ülke başlıklarında anlattım. Balkan ülke linklerini yazının ilk kısmında da paylaştım. Ordan Balkanlarda gezilecek görülecek yerlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca asla yer olmama, yer kalmama gibi bir durum olmuyor sitede. Derya deniz yani hosteller, evler, apartlar.. Kafanızda asla yer kalmama gibi bir korku olmasın. Biz yeri geldi 5-10 dakika öncesinden rezervasyon yapıp eve girdik. Relax yanii.

balkan-turu-rotası-kotor-tivat
balkan-turu-rotası-kotor-tivat

Konaklamalar için Ufak Bir Tavsiye

Son olarak dikkat etmeniz gereken bir husus daha var. Tüm konaklamalarda check-in saatleri yazar, yani otele en erken girebileceğiniz saat. O saatler içinde otelinize giriş yapmanız gerekir. Aksi halde karşınızda muhattap birini bulamayıp dışarda kalabilirsiniz.

Bu durumu çözmek için de otel rezervasyonu yapıldıktan sonra mailinize onay kodu geliyor. O onay mailininde de otelin iletişim bilgileri yazıyor. Oradan otel sorumlusu ile iletişime geçip geç geleceğinizi belirtirseniz eğer hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Yani booking üzerinden, rezervasyon yaptığınız sırada geleceğiniz saati belirtebiliyorsunuz ama mesela gece 3 saati şıklarda yok, napçan 🙂

Otel numaraları google’dan falan da çıkmıyo, bi siz biliyosunuz ha. Bizim başımıza 2-3 kez bu durum geldi. Hatta Balkan Turumuzun ikinci gecesinde direk bu durumu yaşadık Budva’da. Haber de vermemiştik biraz sıkıntı yaşadık, Budva yazısında bahsettim, aman siz yaşamayın.

Bu durum onemli. Yoksa bizim gibi arabada konaklayıp, durduk yere eurolarrınız cebinizde kalır 🙂

Budva-Karadağ
Budva-Karadağ

Peki araba kiralama işini nasıl hallettik?

Balkan Turunda Araba Kiralama

Biz uçakla İstanbul’dan Arnavutluk/Tiran’a uçtuğumuz için arabayı Tiran’dan kiraladık. Arabayla Balkan turu yapan kişilerin bir kısmı da Türkiye’den kendi arabalarıyla Balkan turuna çıkıyor. Bizim şengen vizemiz olmadığı için bu yolu tercih ettik. Yani Türkiye’den Balkanlara geçişte Bulgaristan üzeri gidiliyor ve şengeniniz yoksa yoldan geri dönüyorsunuz, aklınızda olsun!

Arabayla vizesiz Balkan turunun önemli ayaklarından biri de tabi ki araba kiralama. Bu doğrultuda araba kiralamak için kullanacağımız sitemiz de www.rentalcars.com . Rentalcars çeşitli araba kiralama firmalarının araçlarını tek bir yerde toplamış ve büyük kolaylık sağlıyor. İsterseniz avis, enterprise vs. sitelerine ayrı ayrı girip de araba kiralamanızı halledebilirsiniz.

Bizde Durum Balkan ülkeleri seyahatine çıkmadan 1 hafta önce! şu şekildi; polonun günlük fiyatı 350 lira. Baya bildiğimiz üç yüz elli lira. Burdan yola çıkarak diğer araba fiyatlarını tahmin edersiniz sanıyorum. Mesela kötü i10′ un günlük fiyatı 300 lira falan. Şaka mıı??

Bize bu tutarlar çok pahalı geldi. Türkiye’de 300’e passat çekersin be! Biraz kazıklanıyoruz mu ne yaa düşüncesi kapladı bizi ve ” amaan kervan yolda düzülür yeaa”’ diyerek turun en önemli rezervasyonunu halletmedik. Neye güveniyorsak..

Tiran havaalanında çözebileceğimizi düşündük! Aman siz düşünmeyin. Uçak biletinizi alır almaz araç rezervasyonunuzu yapın.

arabayla vizesiz balkan turu
Balkan turunda kiraladığımız aracımız ve rent a carcı abi. 2100 km sonu.

Şimdi rahatça şunu söyleyebilirim kii, iyki de poloya günlük 350 lirayı bayılmayıp bu şekilde düşünmüşüz.
Araba kiralama mevzusuna aracı Tiran’da teslim aldığımız için detaylı olarak TİRAN Gezilecek Yerler kısmında değindim. Şimdi biraz da araba ile gerçekleştirdiğimiz vizesiz balkan turu rotamızdan bahsedeyim.

Arabayla Balkan Turu Rotası

Araba ile vizesiz Balkan turumuzun ucuz yollu geliş – gidiş noktası Tiran olduğundan, 11 gün boyunca gezip dolaşıp tekrar geleceğimiz nokta da yine Tiran Havalaanı. Gideceğim tek yer Tiran havfsdfs.

Balkan turu rotasını şu şekilde oluşturduk: Koskocaa bir 11 günümüz olduğundan, vizesiz ne kadar yer varsa gezelim bidaa kim bilir ne zaman geliriz dedik.

3 ayımız vardı da biz mi gezmedik – Atilla Tatlıses. Hem çoğu ülke AB’ ye de girecek diyorlar girmeden biz girelim şunlarasjskdk mottosuyla rotayı şu şekilde oluşturduk; (halaa rotadan bahsedemedi)

Arabayla vizesiz Balkan turu rotası nokta atışı yerler barındırıyor. 6 ülke gezeceğimiz için şehirleri aşırı detaylı gezemeyeceğiz. Zaten çok fazla kasmaya da gerek yok arkadaşlar bütün her yeri gezemeyiz, her şeyi tadamayız relax. Vaktimiz de çok yok ki geniş geniş gezelim. Aman zaten gerek de yok, mesela Üsküp’te 8 gün napçazsjsjs. Gayet tadında bir Balkan rotası oldu yani.

Zaten her şeyi yapalım edelim diye gezmek de mümkün değil. Az salın kendinizi, kasmayın olduğu kadar olmadığı kaddjdjfk. Çok beğenirseniz, ilerde sadece o şehre gelip her yerini keşfedebilirsiniz – Atilla Wilde.

Evet balkan turu rotamız şu şekil;

balkan-turu-rota-balkan-ülkeleri
balkan-turu-rota-balkan-ülkeleri

Arabayla vizesiz Balkan turu rotası kemiksiz 1728 km gösteriyor. Biz bu rotayı sapmadan,çok şükür kazasız belasız tamamladık. Aferin bizee. Bizim yaptığımız kilometre tam tamına 2060 km oldu. Ohannes!! Muazzam bir his!

Yani ilk bakışta bu kilometre sayısı çok fazla geliyor olabilir. (arabadan hiç inmediniz galibaa eheheh’ ler yapıldı siz bari yapmayın) Şehirler, ülkeler hepsi birbirine yakın mesafeler ya, az rahat. Hem şampiyonluk yakın meşaleleri yakın..

Tek seferde, balkanlarda araba kullanırken en uzun yolumuz 300 kilometreyi falan geçmemiştir. Yani Balkan rotası asla sıkıcı değil. Balkanlar zaten yemyeşil, yol harika manzaralar sunuyor. Tabi yaz mevsimi için konuşuyorum yani aylardan Temmuz. Aux kablosu + spotify listeleri hopp ver elini 2060 km. (Aux ve spotify olsun bize bir şey olmaz) Evet Balkan gezisi netleştikten sonra harita üzerinde de şöyle harika bir görüntü ortaya çıkıyor;

balkan-turu-rotası
balkan-turu-rotası

Üstteki Harita üzerinde 6 ülke yer alıyor. Başka vizesiz ülke yok, olsa giderdik. Valla giderdik ya. İnanmıyosunuz dimi. Bakın noldu; -spoiler- Üsküp’teyiz ve planda Kosova ülkesi yok, herkes anlaşmış gibi gitmeyin orda bi halt yok falan diyo. Hakkaten yokmuşdjdjd biz sırf ülke görelim diye Priştine’ ye gidip geldik. 3 saatte iş tamam.. -spoiler- Neyse kaynatmayın konuyu. Şuu haritada çizilen rota Balkanlara gitmeden bile bizi heycanlandırmaya yetmişti. Şimdi hayal gibi geliyor o kadar yol yapmak.

Baktığımızda Türkiye’nin en doğusu ile en batısı arasında 1655 km’lik mesafe var. Bu bilgi işin boyutunu gösteriyor sanıyorum.

Haritaya bakıp bakıp sürekli – yalnız iyi gezdik haa deme isteği çık artık aklımdan, tamam geldik Angaradayız 🙁

Ne duruyorsun? Balkan Turuna Çıksana!

Arabayla vizesiz Balkan turu rotası üzerinde çizili olan tüm ülkeler VİZESİZ. Bizi vizesiz ülkeler mahvetti bkz: Ukraynadjdjd. İhtiyacınız olan tek şey 1 adet pasaport ve biraz cesaret. Bu ikisi eşittir Balkan turunda yanımıza almamız gerekenler 🙂 Balkan turu için pasaport gerekli mi derseniz eğer, evet!

Diğer nokta Balkanlar güvenli arkadaşlar. Biz 11 gün boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadık, kötü bir olay dahi gözlemlemedik, çok şükür 🙂 Yani kafanızda Balkanlar güvenli mi sorusu oluşursa eğer bu yazdıklarım aklınıza gelsin. Balkanlar güvenlik konusunda iyiler bence.

Ülkeler arası geçişlere, Balkanlarda sınır kapılarında noldu ne bittilere, ülke açıklamalarında tek tek değinicem fakat şimdiden şunu söyleyebilirim: Balkanlarda sınır çıkışlarında en uzun beklediğimiz süre yarım saatti. Bosna Hersek’ e girerken sağlam araç kuyruğu vardı. Eller geziyor anneeğ. Evrak verme kısmında ise 10 dakikayı geçmeyen sürelerle ülkelere girip çıktık. İçiniz bu konuda rahat olsun, bebek gibi her yerden geçip gidiyoruuz.

balkanlarda-yolda-olmak
balkanlarda-yolda-olmak

Balkan Turu İnternet – Navigasyon

Arabayla vizesiz Balkan turunu internetsiz veya navigasyonsuz gerçekleştirmek hayli zor! Öncelikle biz Karadağ dışında hiçbir yerden hat, internet, sim vs. bir şey almadık. Bunun sebebi uzun uzadıya Budva ve Kotor yazılarında sizleri bekliyor 🙂

İyi diyosun da internetimiz yok, navigasyonumuz da çalışmıyor onu nasıl halledicez sorusuna karşı da; arkadaşlar yol üzerinde bir sürüü restoran, lokanta,dinlenme tesisi, petrol vs. bulunuyor. Wifi/internet olmayan yer nerdeyse yok denecek kadar az.

Arabanıza benzin alırken veya espressolarınızı yudumlarken(balkanların bitki örtüsü espresso) internete bağlanabilir, 5 dakika bile sürmeyen konaklama rezervasyonlarinizi yapabilir, gideceğiniz yerleri navigasyona/haritaya yazabilir, instagrama düşebilir, storylerinizi art arda patlatıp gönül rahatlığıyla yolculuğunuza devam edebilirsiniz 🙂

Arabayla vizesiz Balkan turunda bunlar dışında kullanılabilecek harika bir navigasyon uygulamasından bahsedeceğim size :

Maps.Me

Gerçekten ayrı bir başlığı hak eden bir uygulama! Bu uygulama o kadar kral bi navigasyon uygulaması ki, söylenecek tüm övgü dolu sözleri sonuna kadar hak ediyor!

Balkanlara gitmeden önce telefonunuza bu uygulamayı indiriyorsunuz. İndirdikten sonra navigasyon uygulamasının içine girip gideceğiniz Balkan ülkelerinin haritalarını indiriyorsunuz ve bingo! İnternet sorununuz çözüldü. Adamsın maps me.

Balkan Turu Üsküp
Balkan Turu – Road to Üsküp

Balkan Ülkelerinde İletişim – Yabancı Dil

Balkanlar gezi rehberinde kafaları karıştıran ve önem arz eden, can sıkan yabancı dil durumu da var tabii. Yurt dışına hiç çıkmayan arkaaşlarımızın en büyük sıkıntısı sanırım. Ya nasıl anlaşçaz, nasıl konuşup derdimizi anlatçaz, adresleri vb. nasıl bulcaz..

Türkiye’de yaşayan, dil eğitimini tam anlamıyla halledemeyen ve buna rağmen yurt dışını gezmek isteyen herkesin kanayan yarası yabancı dil.

Şöyle söyliyim; Balkanlar bu noktada yabancı dil ihtiyacı hissetmeden gezebileceğiniz en rahat coğrafya olabilir. Zaten gezilen yerler eskiden Osmanlının hükmettiği noktalar ve kan hemen kaynıyor her yere, asla yabancılık çekmiyorsunuz.

İkinci olarak da esnaf çat pat da olsa bir şekilde Türkçe biliyor. Sokakta da keza Türkçe konuşan insanlara denk gelebiliyorsunuz. Güzel ama ingiliççejfjdjfd

matka kanyonu üsküp gezisi
Matka Kanyonu Üsküp gezisi

Mesela Makedonya’da magnet vs alışverişi yaptığımız yerde mekan sahibi abimiz Türkçeyi çok iyi biliyordu. Kendisinden hem indirim kopardık hem de sayesinde kötü bir köy yolundan kurtulup otoban olan bir yol öğrendik!

İlginç bir şekilde Türk dizilerinden falan yerli halk bir şekilde Türkce biliyor, en azından söylediklerinizi anlıyor. Balkanlar’da yabancı dil konusunda sadece arkanıza yaslanın. Yine bir relaxx geliyo su an 🙂 Valla gram kasmayın, çok düşünmeyin, çıkın çıkın gezin 🙂

Balkanlarda öğrenmeniz gereken 7 relax koycam yazının başlığını 🙂

Balkanlar için rahatlama vakti

Sonuç kısmına geçmeden önce, çokça faydalandığımız yoldaolmak sitesini de buraya bırakalım. Balkan turuna farklı bir bakış olması açısından bu siteyi de inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Velhasıl, Araba ile vizesiz Balkan turumuz bittikten sonra şu şekil bir konaklama planı oluştu; ( yani turdan önce de kalacagimiz geceleri yazmıştık fakat 2-3 gece programımız kaydı; mesela yukarda da belirttiğim gibi Kotor’a bayılldıkkk 2 yerine 3 gece kaldık. Yine Bosna’da da 1 gece kalacaktık çok yorulduk 2 gece kaldık, Belgrad’da kalmayacaktık 1 gece mola verdik gibi..)

Bunun için diyorum kalacak yerlerinizi anlık ayarlarsanız ipler sizin elinizde olur ve aşırı rahat gezersiniz.. İşte şu şekil 11 Günümüzü tamamladık;

Balkan Turunda Hangi Şehirde Kaç Gün Yeterli?

 • Tiran: 1 gece
 • Budva: 1 gece (arabada uyudular)
 • Kotor*: 3 gece (balkanların miamisi atilla’nın bebeğisi)
 • Saraybosna: 2 gece
 • Belgrad: 1 gece
 • Üsküp: 2 gece
 • Tiran: 1 gece (son gecemiz) (arabada uyudular)

Gün sayılarını hesaplıyorumdur

Balkanlar gezi notları rotası ve diğer tüm bilgilerden umarım size de faydalanırsınız. Planlama, program yapma, rota çıakrma vs. kolay işler değil.

İşte turlara falan da bundan dolayı saçma sapan paralar bayılıyosunuz, 70+ tayfayla otobüsle geziyosunuz ya yapmayınn, bak anlattık her şeyi 🙂

Balkan haritasında yukarda maviyle çizilen rotanın kemiksiz mesafesi 1728 kilometrecik. Bizim yaptığımız km ise 2060 kilometre . Aradaki km farkı daa ‘aa kanka şu yol nereye gidiyo kii acaba, lan şurdan mı gitsek, kanka cikmaz sokakmış burasıjdjdj, yalnız guzel kaybolduk ahahah’ gibi soylemlerle yapıldı. Bayaa şaka gibi geldi bize bu kilometre sayısı.

En az 2 şöförlü falan olursanız eğer çok rahat akarsınız Balkanlar gezi turunuzda. Aracın bile km hafızası 2000 km de sıfırlandı. Ütüne de 60 km yapıp rent a carcı abimize aracımızı kazasız belasız teslim ettik. Artık darısı size.

Arabayla vizesiz balkan turu ile ilgili alakalı kafanıza takılan, merak ettiğiniz falan her türlü sorularınız için alt kısımdaki yorumlara veya instagrama bekleriz efendim.

İyi hadi bakalım daha fazla boş yapma da ilk gününüz Tiran’da falan naptınız, ne yediniz içtiniz o kısma geç deniyor gibi şu an. Tamam hadi geçelim 🙂

tiran gezilecek yerler balkan turu
Balkan Turunun ilk ülkesi: Tiran

Dip Not: Balkanlar malum vizesiz. Gerçi Karadağ’a acil gitmeniz gerekiyor her an vize gelebilir. Balkanlar dışında Avrupa planınız varsa eğer malum schengen vizesi gerekiyor. Biz 2020 Şubat da İsveç ve Finlandiya seyahatleri gerçekleştirerek Lapland Bölgesini gezdik, kuzey ışığını kovaladık ve efsane kış aktivitelerini gerçekleştirdik. Finlandiya vizesi nasıl alınır ve Schengen Vizesi Başvurusu Nasıl yapılır öğrenmek için alttaki linke tıklayabilirsiniz:

Dip Not 2: 2019 Temmuz’unda gerçekleştirdiğimiz Balkan Turunun akabinde 2020 Şubat ayında hayalim olan Kuzey Işıkları Turu ve Lapland Gezisini gerçekleştirdik. Eğer sizin de kuzey ışıklarını görmek gibi bir hayaliniz varsa ve hatta Lapland’daki efsane aktiviteleri yapmak gibi bir düşünceniz varsa Kuzey ışıkları turu nasıl planlanır yazımı okuyabilirsiniz 🙂

Dip Not 3: 2020 yılının Nisan ayında gezginilla.com’un 10 bin ziyaretçi aldığını mutlulukla öğrendim. Bu başarıyı yakalamamdaki en önemli etkenlerden biri de Balkan Turu planlama yazısının google’da aramalar sayfasında ilk üçe girmesine borçluyum. Bu vesileyle ucuza tatil yapma, deneyimler biriktirme ve gezginilla.com’un yolculuğu gibi çeşitlere konulara değindim. Okumak isterseniz onun da linkini aşağıya bırakıyorum. İyi gezmeler 🙂

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: