Seyahat

Belgrad Gezi Notları | Belgrad Gezi Turu Nasıl Yapılır?

Belgrad Gezi Notları yazısında Belgrad’da nereler gezilir, olmazsa olmaz Belgrad gezilecek yerler nerelerdir, Belgrad’da nerede ne yenir, nerede kalınır gibi sorulara cevaplar bulacaksanız. Ayrıca Belgrad gece hayatına dair de iki tane nokta atışı mekan önereceğim 🙂

Surbistan’ın en popüler ve turistik şehri Belgrad gezilecek ve görülecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehir. 

Belgrad vizesiz gezilebilen ve bundan dolayı da çok tercih edilen bir Avrupa başkenti. Belgrad küçük olduğu için de gezmesi oldukça kolay. Ucuz, tarihi ve vizesiz harika bir şehir.

Belgrad gezi blog yazısı, Temmuz ayında arabayla gerçekleştirmiş olduğumuz vizesiz Balkan turu kapsamı sonucunda Belgrad’da geçirmiş olduğumuz 1 gece 2 günlük bir geziyi kapsıyor.

Şu an okumuş olduğunuz Belgrad gezi yazısına ek olarak aynı yıl Aralık ayında bir Belgrad gezi turu daha gerçekleştirdik. Aralık ayında gerçekleştirmiş olduğumuz Belgrad seyahatini de yine blog yazısı olarak blogumda paylaştım.

Yani elimizde nur topu gibi hem yaz hem de kış mevsimleri için Belgrad Gezi Rehberi mevcut 🙂

Bu yazıyı okuduktan sonra Aralık ayındaki Belgrad gezime dair oluşturmuş olduğum Belgrad gezi notlarına da kesinlikle bakmanızı öneririm. Hemen alttaki linkten bu yazıya ulaşabilirsiniz:

Hemen alttaki düşük bütçeli Belgrad gezisi videomdan da Belgrad maceramıza ortak olabilirsiniz 🙂

Belgrad Gezilecek Yerler

  • Kalemegdan (Belgrad Kalesi)
  • Knez Mihailova Caddesi
  • Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava)
  • Aziz Mark Kilisesi (St. Mark’s Church)
  • Taş Meydan (Tasmajdan)

Maddeler halinde yazmış olduğum Belgrad gezilecek yerlerin detaylı açıklamaları yazının devamında.

Belgrad’da bizim gibi kısıtlı vakti olanlar veya Balkan Turu gerçekleştirenler yukarıda saymış olduğum yerleri gezip gönül rahatlığıyla diğer ülkesine geçebilir 🙂

Belgrad Nerede

Belgrad Doğu Avrupa’da yer alan Sırbistan’ın başkenti. Tuna ve Sava nehirlerinin kesişme noktasında bulunuyor. Belgrad, Yeni Belgrad (Novi Beograd) ve Eski Şehir (Stari Grad) olarak ikiye ayrılıyor.

belgrad haritası belgrad nerede
Sırbistan haritası – Belgrad nerede

Sırbistan Para Birimi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad‘ın resmi para birimi Sırbistan Dinarı. ”RSD” olarak kısaltılıyor. Türkiye’ye göre fiyatlar bir tık daha ucuz. Sırbistan gece hayatı çok çok daha ucuz. Sırbistan yemekleri ile de hemen hemen aynı fiyattayız denilebilir.

Sırbistan Vize İstiyor mu?

Belgrad ve Sırbistan için vize uygulanmıyor. Bir adet pasaport ile ülkeye rahat bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Sırbistan’a girişimizde bize hiçbir şey sorulmadı ve 2-3 dakika içinde ülkeye giriş yaptık.

Türkiye ve Sırbistan ile yapılan anlaşmaya göre her iki ülke vatandaşları umuma mahsus (bordo) pasaportlar ile vizesiz seyahat edebiliyor. İlk girişte 6 ay içerisinde 90 gün vizesiz kalınabiliyor. Kral hareket 🙂 Bir hafta sonu kaçmak yapmak için bile gidilebilecek harika bir vizesiz şehir Belgrad.

Balkan Turunda En Spontane Ülke Ziyaretimiz: Sırbistan

Aslında Belgrad Gezi Notları hiç aklımda olmayan bir yazıydı. Balkan turunu planlarken Bosna Hersek’ten direk Makedonya’ya geçecektik. Bu geçiş esnasında arada 1-2 geceliğine Belgrad’a da uğrar mıyız durumu oldu fakat coğrafi olarak bir tık yukarıda kaldığından, ayrıca 1 güne sığdırmayalım abi yaa koca Belgrad muhabbetinden dolayı Belgrad’a gitmeyi başta düşünmedik(1 buçuk güne sığdırdılar).

Hatta bu minvalde Belgrad’a gidememenin verdiği hüzünle Tiran gidiş-dönüş biletlerimizi alırken, 2019 Aralık ayı için 2 gece 3 günlük Belgrad bileti aldık. Evet seviyoruz bu hayatıı. Yukarıda bu durumu bahsetmiştim. İşte bu bilet sonrasında ikinci bir Belgrad gezi rehberi yazısı oluştu. Fakat şöyle bir durum oldu..

Saraybosna’dan Üsküp 500-600 km civarı mesafede. Gidilecek 2 yol var. Otoban olan yol Sırbistan sınırlarından geçiyor. (İşkodra gezisi esnasında Rozafa kalesinde bir Türk çiftle tanıştık, Üsküp’te yaşıyorlarmış, onlar sayesinde bu otobanı öğrendik. Yoksa 2 şehir arasındaki en kısa yol leş bir yolmuş, google hazretleri de bu yolu öneriyor. Burdan bir kez daha teşekkür ederiz genç çiftimize, sizi Allah gönderdi Rozafa’ ya)

Efendim biz de bu vesileyle, madem Sırbistan’dan geçeceğiz 1 gün Belgrad’a uğranır, hem dinlenmiş oluruz hem de iki story atarız yeaa diyerek rotayı Belgrade’ye çevirdik.

Saraybosna-Belgrad arası da sadece 300 km mesafede. Saraybosna diyorum çünkü Balkan turunda o sırada Saraybosna gezisindeyiz. Tabii bu rota anlık çizildiği için Belgrad hazırlığı da yapılmadı haliyle.

Yani Belgrad’da nerde ne yenir, neler içilir falan filan yolda bakacağız artık. Bu yüzden Belgrad yazısı burda son buldkdkd. Şaka tabi kii, gezdik yine baya 🙂 Sürprizli, aşırı spontane bir Belgrad gezisi olacak.

belgrad gezi notları
Belgrad gezisi

Yolaçık Yola Çık!

Saraybosna’dan yola koyulduk ve muazzam manzaralar eşliğinde Belgrad’a doğru yola çıktık. Her yer inanılmaz yeşil, spotify yol albümüm açık. Yolaçık yola çık mode on.

Saraybosna’dan Belgrad’a doğru yol alırken, 1 buçuk saatlik yolculuğun ardından yeşilliklerin içinde yer alan güzel bir yerde kahve molası için duruyoruz.

İnanılmaz yeşillikli mekanda kendimize 2 capuccinoo (evet babamızın evinde de kapıçinoo içiyoz) ve 1 Türk kahvesi söyledik. Manzaramız harika. Tabii inceden wifii’ye de düşüldü. 1 saat falan oyalandık.

Mola verdiğimiz yerin ismi Suncanareka. Acil bir yerlere not alın. Mekanın içi de dışı da harika. Saraybosna’ya 68 km uzaklıkta. Yolunuz düşerse kesinlikle bir mola veriniz.

saraybosna gezilecek yerler
Saraybosna – Belgrad arasında bir yer : Suncanareka

Buraya tamamen elimizde kalan fazla Bosna Hersek marklarını eritmek için girdik ve doğasına, yeşilliğine bayıldık! Yolda giderken şans eseri gördüğümüz ve aa şurda kahve mi içsek zaten fazla markımız kaldı deyip uğradığımız ve bayıldığımız bir mola yeri oldu kendileri.

belgrad gezi notları capuccino
Selamınaleyküm diyen capuccino yapmışlar 😛

Güzel Mola Yerleri Biriktirdik 🙂

1 saatlik sürüş sonrasında tekrar ihtiyaç molası için durduk, sıkıştıkdkd. Durduğumuz yer bir otelmiş ve iç kısmında muazzam manzaralı bir restoranı var, nehir manzaralı. Bam diye girdik oteledjdjd. Güzel kokluyoruz mola yerlerini.

Otelin wc’sini falan kullandık, turist olmak çok güzel ya bam güm her yere dalıyorsun ahahah.

Belgrad Sınır Kapısı: Balkanlarda en kısa sürede geçtiğimiz sınır

Avrupa’nın en eski başkentlerinden biri olan Belgrad’ın sınır kapısına geldik. 3 dakika sürmeyen bir sınır geçişi sonrasında maps.me uygulamasına Belgrad MeRkeZ yazıldı ve heyecanla yol almaya devam ettik.

belgrad gezi notları beograd
Belgrad gezi notları / Beograd 170 km kala 🙂

Belgrad Konaklama Tavsiyesi

Belgrad’a resmen geçerken uğradığımızdan ucuz yollu geceyi geçirebileceğimiz bir kalacak yer aradık. Kısa bir araştırma sonucunda da günlüğü kişi başı sadece 6 Euro olan bir hostelde rezervasyon yaptık. Belgrad’da tek gece kalacağımızdan sadece uyumalık bir konaklama yapmak istedik.

Kaldığımız hostel: New Hostel

Puanı 7.5 , bir tık düşüktü puan standartlarımıza göre fakat Belgrad geçiş güzergahı olarak kullanıldığı için, tamamen spontane uğranıldığı için, çok bir anlam yüklemeyip ucuz yollu bir konaklamayla çözmek istedik.

Hostele geldik, sıcak bir karşılama ile checkinimizi yaptık. Her zamanki gibi aracımız için otopark sorularını yönelttik. Burada da gece 12 sabah 7 arası ücretsiz. Sonrasında ücretli, saati 5 lira falan, pahalıı.

Hostel baya kalabalıktı. Çeşitli milletlerden insanlarla tanıştık, kaynaştık. Yunanlısı, Çinlisi, Amerikalısı.. Duş alıp çıkalım demiştik fakat birazcık pis, biz de bulaşmadık yarın alırız yeaa diyipfdsfsd.

Belgrad kalacak yer tavsiyesi için bir de airbnb önerebilirim.

Belgrad Gece Hayatı

Belgrad’da gece hayatı gerçekten baş döndürücüymüş. Belgrad geceleri çok canlı, sabaha kadar sürüyor. Biz 1 geceliğine düşmemize rağmen ve hafta içi olmasına rağmen Belgrad geceleri akıyorr. Arkadaşlar kızlar söylendiği kadar güzeller ona göre 🙂

Bu kadar bakımlı güzel uzun boylu kızı bir arada hiç görmemiştik 🙂 Belgrad kızları napıyorsunuz ya böyle ölmeyiz 🙂 Zaten Belgrad diyince herkesin aklına şunlar geliyormuş: Belgrad gece hayatı ve kadınlar.. Bizim aklımıza 6 Euro ‘luk kaldığımız yer geliyor valla 🙂

belgrad gece hayatı
Işıltılı Belgrad geceleri

kaldığımız hostelin merkeze uzaklığı yaklaşık 1 km. Bu da güzel çünkü yürürken sağı solu keşfetme fırsatı oluyor. Mesela yolda şu şekil instagrama home’luk fotoğraflar çekilebiliyorsunuz.

belgrad geceleri
Belgrad geceleri

Bu efsane fotoğrafları Hostelimizden Belgrad merkeze yürürken çektik. Yürüyüş yolunda karşımıza çıkan manzaralara bak 🙂

Belgrad Gezilecek Yerler:

Sıre geldi Belgrad gezisinde Belgrad’ın mutlaka görülmesi gereken yerlerine.

1- Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın en ünlü caddesi Knez Mihailova . Caddede işte alışveriş dükkanları, cafeler, starbuckslar ne ararsanız var. Nerden baksan güzel cadde.

2- Belgrad Kalesi (Kalemegdan)

Knez Mihailova caddesinin sonu sizi Belgrad Kalesine (Kalemegdan) götürüyor.

Osmanlı‘nın kente hâkim olduğu 1521 yılından beri kalenin adı değişmemiş. Altında Atilla’nın mezarının bulunduğuna inanıyorlarmış. Evet kaleden bir çekim hissediyordumagjfk. Kralll burda uyuyormuş..

Belgrad Kale manzarası gerçekten aşırı iyi. Sava ve Tuna nehirlerinin seyir zevkini yaşatıyor bizlere. Işıklandırması harikaydı ve gündüz halini görmek için de çok heveslendik.

Şehrin meydanı inşaat halinde olduğu için o bölgede bulunamadık. Devasa bir alan inşaat halindeydi. Hadi kardeşim bi bitirin de iki story atalım ya taa nerelerden gelmişiz..

Kalede dolaşırken birkaç Belgradlı sayesinde❤ bir mekanda dans gecesi olduğunu öğrendik. Saolsunlar davet ettilerafdjdj. Muazzam kalabalıktı ve insanlar çılgınlar gibi dans ediyordu, yarınlar yokmuşçasına.. Ben tabi şey biliyorum, Ankara oyun havaları. 

Mekanın ismi Kalemegdanska Terasa. Valla bi uğrayın gündüz güzel manzara eşliğinde yemekler, gece de drinkkleer. Ambiyans 10 numara.  

Kale içinde biraz eğlendikten sonra da Bota adlı başka bir mekana geçiyoruz. Müzik çok başarılı, tam benim kalemim. Mekanın ambiyansı ve ışıklandırmalar harika, açık hava mekanı. Resmen dibimiz düştü. Orada da oturup birkaç drink yudumladık. Artık yorgunluk belirtileri salık verdi ve inceden hostelimizin yolunu tuttuk.

belgrad gece hayatı bota
Belgrad gece hayatı-Bota

Belgrad’da Araba Park Etme Challenge

Belgrad’da saatlerimizi sabah 7’ye kurup büfelerden araç park yeri fişi almak için uyandık. Saraybosna’da da aynı taktiği izlemiştik. Sabah 7’de fiş almazsanız aracınızı çekerlerr! Hepimizi çekerler. 

Belgrad da uyanma sırası bendeydi. Sabahın 7’sinde büfeden otopark fişini almak inanılmaz zordu 0 ingiliççe biliniyor. Belgrad park yeri sistemi çok değişik. Büfeden otopark kartını alıyorsunuz, geldiğiniz saati kendiniz işaretleyip aracın önüne koyuyorsunuz. Park yerleri de zone’ lara ayrılmış. Bazı yerler 1 saatlik bazısı 2, bazısı 3 saatlik park etme hakkı tanıyor. Kendin park et kendin ye.

Ben sabahın 7’sinde uyandım park yeri muhabbetine. Uyandıktan sonra da asla uyuyamam. Canım kendim. Arkaaşlar mışıl mışıl uykusunda. Ben de fırsattan istifade ana caddeye çıkıp şehri turlamaya başladım. Sabah saatlerinde(8’e geliyordu) insanların işe yetişme telaşını boş beleş adımlar eşliğinde izlemek çok keyifliydi.Günlerden sanıyorum Çarşamba.

Tatildeyken asla günlerden, tarihlerden haberdar olmama kalp ben ya.

3- Aziz Mark Kilisesi ve Taş Meydan (Tasmajdan)

Biraz daha adımlamamla birlikte karşıma güzel, büyük bir park çıktı. Parkın bitiş noktasında da harika bir kilise beni selamlıyordu. Aziz Mark Kilisesi. Belgrad gezi notlarına ekliyoruz burayı da.

Parkın yürüyüş yolu kısmının Taş Meydan (Tasmajdan) olarak anıldığını sonradan öğrendim. Ahh ne kadar da araştırmacı bir beyfdsfsd. Meydanın bulunduğu alan, Roma döneminde şehrin inşası için gerekli taşların çıkartıldığı bir ocakmış. Bu sebepten Osmanlı’nın kente hakim olduğu dönemden itibaren bu alan şimdiki ismiyle anılmaya başlanmış. Benim aklıma da hemen şey geldi. Taşş kalbini aç da geel ne oluuuur?!

Belgrad’da yaşayan Sırplar, özgürlükleri için Osmanlı yönetimine karşı ayaklandıklarında kamplarını buraya kurmuşlar. Bu ayaklanma sonucunda elde edilen özerklik ile ilgili duyuru da meydanın doğusunda yer alan bölümde okunmuş. İlgiinç.

Çevresinde restoranlar, cafeler, spor alanları falan var. Gencolar sporunu yapıyorken, yaşlı tayfa da fino köpeklerini gezdiriyor, macitilla da artık marketlerin de açılmasıyla soğuk kahvesini alıp hostelin yolunu tutuyor.

Belgrad’da Ne Yenir?

Belgrad’da nerede ne yenir, Belgrad yemek yerleri ve yemek fiyatları için çok detaylı ayrı bir blog yazısı oluşturdum:

Efsane Belgrad Yemekleri & Sıradışı Belgrad Restoran Önerileri

Belgrad Şehir Turu

Gün sayımız az olduğu için Nikola Tesla müzesini de bir diğer geniş ziyarete saklıyoruz. Bayaa meşhur bir yer. Vaktimiz çok yok. Balkan turunda altıncı ve son ülkemiz olan Üsküp’e geçeceğiz daha 🙂 Ama vaktiniz varsa bu müzeyi asla atlamayınız.

Ucuz yollu Belgrad konaklamasının ardından Hostelden çıkıp gece turladığımız Kalemegdan’a doğru gidiyoruz. Gündüz halini de görmek gerek değil mi ama? 🙂 Yalnız Temmuz ayında Belgrad acayip sıcak. Temmuzda falan gelmeyin! Kale gerçekten harika manzaralar sunuyor.

belgrad kalesi gezi
Belgrad Kalesi

Güzel fotoğraflar eşliğinde burdan ayrılıyoruz.

Belgrad’a Ne zaman Gidilir?

Yaz aylarında gidilmez! Hele Temmuz’da hiç bulaşmayın!

belgrad kalemegdan gezilecek yerler
Belgrad Kalemegdan – gezilecek yerler

4- Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava) 

Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava) devasa boyutuyla bizi karşılıyor. Mimari görünümüyle Ayasofya‘yı anımsatan katedral, özellikle II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Nazi bombardımanında neredeyse tamamen yıkılmış. Şimdi halen inşaatı devam ediyor. Bıktık be inşaatınızdan.

Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava)
Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava)

Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava) Belgrad gezisine renk kattı. Çok da iyi oldu.

Byegrad

Küçük, ufacık, sadece 36 saatlik Belgrad Gezi Turumuzun ardından rotamızı artık Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’e doğru çeviriyoruz. Sırbistan’a kadar gelmişken Makedonya’ya da vizesiz şekilde uğramak isterseniz Üsküp gezilecek yerler blog yazınız ve Üsküp’te yer alan Matka Kanyonu gezisi yazılarım sizleri bekler 🙂

Bence yine hazırlıksız yakalanmamıza rağmen güzel, şık, spontane bir Belgrad Gezisi oldu. Son olarak, arabayla vizesiz Balkan ülkeleri turu yapmak isterseniz eğer aşırı detaylı Balkan turu planlama yazıma göz atmanızı öneririm:

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: