Seyahat

Belgrad Gezi Notları: UCUZ VİZESİZ Belgrad Gezisi

Belgrad Gezi Notları yazısında Vizesiz Balkan ülkelerinde yaptığımız en ucuz konaklamayı, Belgrad nerede ve Belgrad vizeli mi sorularının cevaplarını, Sırbistan para birimini ve ucuz olmadığını! , Belgrad gece hayatından iki nokta atışı mekanı ve yazının en alt kısmında olmazsa olmaz gezilecek ve görülecek yerlerini göreceksiniz. Belgrad gezi planınız için oldukça faydalı bir gezi notları yazısı sizleri bekliyor 🙂

Bu yazı, Temmuz ayında gerçekleştirilen Belgrad gezisi sonrası kaleme alınmıştır. Bunun yanı sıra 2019 Aralık ayında bir Belgrad seyahati daha düzenledik ve sonrasında daha kapsamlı bir Belgrad Nasıl Gezilir yazısı oluştu, tıklayınız efendim:

Hemen alttaki videodan ince bir Belgrad Gezisi fikri edinmek için tıklayın:

Belgrad vizesiz gezilebilen ve bundan dolayı da çok tercih edilen bir Avrupa başkenti. Belgrad küçük olduğu için de gezmesi oldukça kolay. Ucuz, tarihi ve vizesiz harika şehir.

Belgrad Gezilecek Yerler Özet:

  • Kalemegdan (Belgrad Kalesi)
  • Knez Mihailova Caddesi
  • Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava)
  • Aziz Mark Kilisesi (St. Mark’s Church)
  • Taş Meydan (Tasmajdan)

Belgrad gezilecek yerlerin açıklamalarını yazının alt kısmında bulabilirsiniz. Belgrad’da kısıtlı vakti olanlar veya Balkan Turunda olanlar bu sayılan yerleri gezip gönül rahatlığıyla diğer ülkesine geçebilir.

Sırbistan’nın Başkenti Belgrad Nerede?

Belgrad, Doğu Avrupa’da yer alan Sırbistan’ın başkenti. Tuna ve Sava nehirlerinin kesişme noktasında bulunuyor. Belgrad, Yeni Belgrad (Novi Beograd) ve Eski Şehir (Stari Grad) diye ikiye ayrılıyor.

belgrad haritası belgrad nerede
belgrad haritası – belgrad nerede

Sırbistan Para Birimi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad‘ın resmi para birimi Sırbistan Dinarı. ”RSD” olarak kısaltılıyor. Türkiye’ye göre fiyatlar bir tık daha ucuz. Sırbistan gece hayatı çok çok daha ucuz. Sırbistan yemekleri ile de hemen hemen aynı fiyattayız denilebilir.

Belgrad Vize 2020 / Sırbistan Vizeli mi?

Güzel haber: Belgrad ve Sırbistan için vize uygulanmıyor. Bir adet bordo pasaport ile ülkeye cart diye giriş yapabilirsiniz. Sırbistan’a girişimizde bize hiçbir şey sorulmadı ve 2-3 dakika içinde ülkeye giriş yaptık.

Türkiye ve Sırbistan ile yapılan anlaşmaya göre her iki ülke vatandaşları umuma mahsus (bordo) pasaportlar ile vizesiz seyahat edebilirler. İlk girişte 6 ay içerisinde 90 gün vizesiz de kalınabiliyor. Kral hareket 🙂 Bir hafta sonu kaçmak yapmak için bile gelinebilecek harika bir vizesiz şehir Belgrad.

En spontane ülke ziyaretimiz: Sırbistan

Aslında Belgrad Gezi Notları hiç aklımda olmayan bir yazıydı. Balkan turunu planlarken Bosna Hersek’ten direk Makedonya’ya geçecektik. Bu geçiş esnasında arada 1-2 geceliğine Belgrad’a da uğrar mıyız durumu oldu fakat coğrafi olarak bi tık yukarıda kaldığından, ayrıca 1 güne sığdırmayalım abi yaa koca Belgrad muhabbettinden dolayı Belgrad’ı başta düşünmedik(1 buçuk güne sığdırdılar). Hatta bu minvalde Belgrad’a gidememenin verdiği hüzünle Tiran gidiş-dönüş biletlerimizi alırken, 2019 Aralık ayı için 2 gece 3 günlük Belgrad bileti aldık. Evet seviyoruz bu hayatıı. Fakat şöyle bir durum oldu.

Saraybosna’dan Üsküp 500-600 km civarı. Gidilecek 2 yol var. Otoban olan yol Sırbistan sınırlarından geçiyor. Parantez aç , Rozafa kalesinde bir Türk çiftle tanıştık, Üsküp’te yaşıyorlarmış, onlar sayesinde bu otobanı öğrendik. Yoksa 2 şehir arasındaki en kısa yol leş bir yolmuş, google hazretleri de bu yolu öneriyor. Burdan bir kez daha teşekkür ederiz genç çiftimize, sizi Allah gönderdi Rozafa’ ya. Parantez kapa.

Efendim biz de bu vesileyle, madem Sırbistan’dan geçeceğiz 1 gün Belgrad’a uğranır, hem dinlenmiş oluruz hem de iki story atarız yeaa diyerek rotayı Belgrade’ye çevirdik.

Saraybosna-Belgrad arası da saadece 300 km. Mis gibi. Tabii bu rota anlık çizildiği için Belgrad hazırlığı da yapılmadı haliyle. Yani nerde ne yenir, neler içilir falan filan. Bu yüzden Belgrad yazısı burda son buldkdkd. Şaka tabii kii gezdik yine baya 🙂 Sürprizli, aşırı spontane bir Belgrad gezisi olacak.

belgrad gezi notları
Beograd=Belgrad

Yolaçık Yola Çık!

Güzel Mola Yerleri Biriktirdik <3

Yola koyulduk ve muazzam manzaralar eşliğinde kıvrılıyoruz. Her yer inanılmaz yeşil, spotify yol albümüm açık. Yolaçık yola çık mode on. Saraybosna’dan Belgrad’a doğru yol alırken, 1 buçuk saatlik yolculuğun ardından yeşilliklerin içinde yer alan güzel bir yerde kahve molası için duruyoruz.

İnanılmaz yeşillikli mekanda kendimize 2 capuccinoo (evet babamızın evinde de kapıçinoo içiyoz) ve 1 türk kahvesi söyledik. Manzaramız harika. Tabii inceden wifii’ye de düşüldü. 1 saat falan oyalandık.

Mola verdiğimiz yerin ismi Suncanareka. Acil bir yerlere not alın. Mekanın içi de dışı da harika. Saraybosna’ya 68 km uzaklıkta. Yolunuz düşerse kesinlikle bir mola veriniz.

saraybosna gezilecek yerler
Saraybosna – Belgrad arasında bir yer : Suncanareka

Buraya tamamen elimizde kalan fazla Bosna Hersek marklarını eritmek için girdik ve doğasına, yeşilliğine bayıldık! Yolda giderken şans eseri gördüğümüz ve aa şurda kahve mi içsek zaten fazla markımız kaldı diyip uğradığımız ve bayıldığımız bir mola yeri oldu kendileri.

belgrad gezi notları capuccino
Selamınaleyküm diyen capuccino yapmışlar 😛

1 saatlik sürüş sonrasında tekrar ihtiyaç molası için durduk, sıkıştıkdkd. Durduğumuz yer bir otelmiş ve iç kısmında muazzam manzaralı bir restoranı var, nehir manzaralı. Bam diye girdik oteledjdjd. Güzel kokluyoruz mola yerlerini.

Otelin wc’sini falan kullandık, turist olmak çok güzel ya bam güm her yere dalıyorsun ahahah. Sonrasında şu efsane boomerangları, selfieleri çektik.

Belgrad Sınır Kapısı: Balkanlarda en kısa sürede geçtiğimiz sınır

Avrupa’nın en eski başkentlerinden biri olan Belgrad sınır kapısına geldik. 3 dakika sürmeyen bir sınır geçişi sonrasında maps.me uygulamasına Belgrad MeRkeZ yazıldı ve heyecanla yol almaya devam ettik. Belgrad gezi notları devam ediyor..

belgrad gezi notları beograd
Belgrad gezi notları / Beograd 170 km kala 🙂

Şimdi ince bi Sırbistan tarihine girilirdi lakin hazırlıksız geldiğimiz için pek içimden de gelmiyor sevgili blog. Ay nolur anlat dediğini de duyar gibiyimdsadsa. Sırbistan/Belgrad yazısını Aralık ayına saklıyorum inş.(yani bu çok bir şey yazmayıp sakladığım halim.evet) Ama tabii neler yaptık bahsedicemm kaçamazsınızaffjdj. Bu yazı da Aralıkta güncellenir muhtemelen.

Karnımız çok acıkmıştı 3-4 saattir yollardayız. Arnavutluk’tan aldığımız Rafaellolardan, pringleslardan artık ciğerimiz soldu.

beograd travel
asla bitmeyen pringleslarımız

Biliyorsunuz önceki Balkan ülkeleri yazılarından. Biz Balkan turuna arabayla çıktık. Arabayla didik didik Balkan ülkelerini gezdik. Üç kişi. Balkan yazıları birbirinin devamı olduğu için bu bilgileri her yazıda vermeyi unutuyorum sorry about that 🙂

Bu arada arabanın arkasında da biri var. Kırt kırt sürekli bir şeyler yiyo falan. Neyse 🙂 Canımız hamburger ve türevleri çekti, özlendi kerata. Merkezde Knez Mihailova Caddesi üzerinde ücretsiz bir wifi bulup yüksek puanlı mekan arayışına girdik foursquare‘den. Hamburgerler, patatesler bir güzel gömüldü. Açlıktan mekan toz olmuş, checkinn bile yapmamışım, hatırlamıyorum. Cadde üzerinde görürsünüz ama 🙂

Belgrad Konaklama:

6 EURO’ya Belgrad Hostel Konaklaması!

Saraybosna’dan çıkmadan evvel ayarladığımız hostelin yolunu tuttuk. Yani bir gün kala Belgrad konaklamasını hallettik. Çünkü sülalemiz rahat. Hostel ücreti kişi başı 6 euro olarak airbnb.com ‘ dan ayarlandı. Airbnb’nin şu şekil bir güzelliği var:

Airbnb’den Konaklama İndirimi Kazanmak İster miyiz? (179TL)

Yurt dışı konaklamalarında kullandığım, hiçbir sıkıntı yaşamadığım, konakladıkça çeşitli avantajlar elde ettiğim ve Türkçe kullanılabilen bu harika site: www.airbnb.com . Yurt dışı konaklamalarında hem sizin hem de bizim işimize yarayacak efsane bir avantajımız var. Yani bir tür win win durumu. Eğer gittiğiniz ülkelerde Airbnb üzerinden ev kiralamak isterseniz, hemen alt kısma bırakacağım davet linki aracılığıyla Airbnb’ye üye olduğunuzda 179 ₺ gibi bir indirim kapabiliyorsunuz. Çok iyi bir tutar. Bu devirde kim kime veriyo ya 179TL 🙂 Siz bu indirimi kullandığınızda da Airbnb bize teşekkürleer niyetiyle ufak bir kredi yüklüyor. Bu karşılıklı kazanma durumunu da söylemek istedim, çünkü genelde blogger tayfa linki bırakıyor fakat kendi kazandığını söylemeden sinsice bu işleri kovalıyorlar. Yani kısaca her iki taraf için de çok faydalı bir durum. Eğer şu an zaten kullandığınız bir üyeliğiniz varsa yeni bir mail adresiyle hesap açıp indirimden faydalanabilirsiniz. Çareler tükenmez. Her şey gezginler, gezginillalar için.

Gördüğünüz üzere kafada yurt dışını büyütmenin alemi yok. Ayy bu kurda gezilmez falan demeyin! Bir paket sigara parasına da konaklama yapabiliyorsunuz. Sadece ortalık bir tık kalabalık oluyor kii eğlenceli de zaten. Hem bir gün de kalabalıkla uyuyun ya kimse yemez sizi, valla bak. Geçen Eskişehir’de kaldım mesela 125 liraydı tek gece. Ahh balon TR.

Ucuz ve ekonomik bir Belgrad gezisi oluyor 🙂

Hostelimizin adı New Hostel Belgrade. Puanı 7.5 , bir tık düşüktü puan standartlarımıza göre fakat Belgrad geçiş güzergahı olarak kullanıldığı için, tamamen spontane uğranıldığı için, çok bir anlam yüklemeyip ucuz yollu bir konaklamayla çözmek istedik.

Hostele geldik, sıcak bir karşılama ile checkinimizi yaptık. Her zamanki gibi aracımız için otopark sorularını yönelttik. Burda da gece 12 sabah 7 arası ücretsiz. Sonrasında ücretli, saati 5 lira falan, pahalıı. Youtube videosunda Belgrad’da araba nasıl park edilir, hangi belge nerden temin edilir anlattım. Yukarda, açın izleyin 🙂

Hostel baya kalabalıktı. Çeşitli milletlerden insanlarla tanıştık, kaynaştık. Yunanlısı, Çinlisi, Amerikalısı.. Duş alıp çıkalım demiştik fakat birazcık pis, biz de bulaşmadık yarın alırız yeaa diyipfdsfsd.

Belgrad Gece Hayatı

Belgrad’da gece hayatı gerçekten baş döndürücüymüş. Belgrad geceleri çok canlı, sabaha kadar sürüyor. Biz 1 geceliğine düşmemize rağmen ve hafta içi olmasına rağmen Belgrad geceleri akıyorr. Arkadaşlar kızlar söylendiği kadar güzeller ona göre 🙂

Önemli bir konu da şudkdkd. Bu kadar bakımlı güzel uzun boylu kızı bir arada hiç görmemiştik 🙂 Belgrad kızları napıyorsunuz ya böyle ölmeyiz 🙂 Zaten Belgrad diyince herkesin aklına şunlar geliyormuş: Belgrad gece hayatı ve kadınlar.. Bizim aklımıza 6 euro’luk kaldığımız yer geliyo valla 🙂

belgrad gece hayatı
Işıltılı Belgrad gece hayatı

Üçüncü arkadaşımız, yine beni bırakın siz nabıyosanız yapın diyip bizi Belgrad gecelerine saldı. O da haklıydı, yine bir 15 km yürümüştü 🙂 Biz de yine Balkan turuna çıkmadan evvel bagaja Arnavutluk’tan stokladığımız jager shotlarımızı atıp caddeye düştük.

Eğer Balkan Turu planınız varsa ve Türkiye’den en ucuz uçuş rotası olan Tiran‘dan tura başlayacaksanız:

Otelin merkeze uzaklığı yaklaşık 1 km. Bu da güzel çünkü yürürken sağı solu keşfetme fırsatı oluyor. Mesela yolda şu şekil instagrama home’luk fotoğraflar çekilebiliyorsunuz. Belgrad gezi si akşamları başkadır 🙂

belgrad geceleri
Belgrad geceleri

Bu efsane fotoğrafları Hostelimizden Belgrad merkeze yürürken çektik. Yürüyüş yolunda karşımıza çıkan manzaralara bak 🙂

Belgrad Gezilecek Yerler:

1- Knez Mihailova Caddesi

Momo Kapor, Belgrad için düşük bütçeli Paris demiş. Paris’i görmedik ama du bakalım nolcak.

Sonrasında, Belgrad’ın en ünlü caddesi olan Knez Mihailova Caddesinde adımladık. Caddede işte alışveriş dükkanları, cafeler, starbuckslar ne ararsanız var. Nerden baksan güzel cadde.

2- Belgrad Kalesi (Kalemegdan)

Knez Mihailova caddesinin sonu sizi Belgrad Kalesine (Kalemegdan) götürüyor.

Osmanlı‘nın kente hâkim olduğu 1521 yılından beri kalenin adı değişmemiş. Altında Atilla’nın mezarının bulunduğuna inanıyorlarmış. Evet kaleden bir çekim hissediyordumagjfk. Kralll burda uyuyormuş..

Belgrad Kale manzarası gerçekten aşırı iyi. Sava ve Tuna nehirlerinin seyir zevkini yaşatıyor bizlere. Işıklandırması harikaydı ve gündüz halini görmek için de çok heveslendik.

Şehrin meydanı inşaat halinde olduğu için o bölgede bulunamadık. Devasa bir alan inşaat halindeydi. Hadi kardeşim bi bitirin de iki story atalım ya taa nerelerden gelmişiz..

Kalede dolaşırken birkaç Belgradlı sayesinde❤ bir mekanda dans gecesi olduğunu öğrendik. Saolsunlar davet ettilerafdjdj. Muazzam kalabalıktı ve insanlar çılgınlar gibi dans ediyordu, yarınlar yokmuşçasına.. Ben tabi şey biliyorum, Ankara oyun havaları. 

Mekanın ismi Kalemegdanska Terasa. Valla bi uğrayın gündüz güzel manzara eşliğinde yemekler, gece de drinkkleer. Ambiyans 10 numara.  

Kale içinde biraz eğlendikten sonra da Bota adlı başka bir mekana geçiyoruz. Müzik çok başarılı, tam benim kalemim. Mekanın ambiyansı ve ışıklandırmalar harika, açık hava mekanı. Resmen dibimiz düştü. Orda da oturup birkaç drink yudumladık. Artık yorgunluk belirtileri salık verdi ve inceden hostelimizin yolunu tuttuk.

belgrad gece hayatı bota
Belgrad gece hayatı-Bota

Belgrad’da Araba Park Etme Challenge

Belgrad’da saatlerimizi sabah 7’ye kurup büfelerden araç park yeri fişi almak için uyandık. Saraybosna’da da aynı taktiği izlemiştik. Sabah 7’de fiş almazsanız aracınızı çekerlerr! Hepimizi çekerler. 

Belgrad da uyanma sırası bendeydi. Sabahın 7’sinde büfeden otopark fişini almak inanılmaz zordu 0 ingiliççe biliniyor. Sistem çok değişik. Büfeden otopark kartını alıyorsunuz, geldiğiniz saati kendiniz işaretleyip aracın önüne koyuyorsunuz. Park yerleri de zone’ lara ayrılmış. Bazı yerler 1 saatlik bazısı 2, bazısı 3 saatlik park etme hakkı tanıyor. Kendin park et kendin ye.

Ben sabahın 7’sinde uyandım park yeri muhabbetine. Uyandıktan sonra da asla uyuyamam. Canım kendim. Arkaaşlar mışıl mışıl uykusunda. Ben de fırsattan istifade ana caddeye çıkıp şehri turlamaya başladım. Sabah saatlerinde(8’e geliyordu) insanların işe yetişme telaşını boş beleş adımlar eşliğinde izlemek çok keyifliydi.Günlerden sanıyorum Çarşamba.

Tatildeyken asla günlerden, tarihlerden haberdar olmama kalp ben ya.

3- Aziz Mark Kilisesi ve Taş Meydan (Tasmajdan)

Biraz daha adımlamamla birlikte karşıma güzel, büyük bir park çıktı. Parkın bitiş noktasında da harika bir kilise beni selamlıyordu. Aziz Mark Kilisesi. Belgrad gezi notlarına ekliyoruz burayı.

Parkın yürüyüş yolu kısmının Taş Meydan (Tasmajdan) olarak anıldığını sonradan öğrendim. Ahh ne kadar da araştırmacı bir beyfdsfsd. Meydanın bulunduğu alan, Roma döneminde şehrin inşası için gerekli taşların çıkartıldığı bir ocakmış. Bu sebepten Osmanlı’nın kente hakim olduğu dönemden itibaren bu alan şimdiki ismiyle anılmaya başlanmış. Benim aklıma da hemen şey geldi. Taşş kalbini aç da geel ne oluuuur?!

Belgrad’da yaşayan Sırplar, özgürlükleri için Osmanlı yönetimine karşı ayaklandıklarında kamplarını buraya kurmuşlar. Bu ayaklanma sonucunda elde edilen özerklik ile ilgili duyuru da meydanın doğusunda yer alan bölümde okunmuş. İlgiinç. Çevresinde restoranlar, cafeler, spor alanları falan var. Gencolar sporunu yapıyorken, yaşlı tayfa da fino köpeklerini gezdiriyor, macitilla da artık marketlerin de açılmasıyla soğuk kahvesini alıp hostelin yolunu tutuyor.

Belgrad’da Ne Yenir?

Şimdii alt kısımda bir link vereceğim. Bu link bu yazı oluştuktan yaklaşık 4 ay sonrasında bu kısma eklendi. Alt kısımda bahsettiğim Belgrad yeme içme mekanlarına ek olarak bu yazı eklendi. Harika bir Belgrad Yemek Rehberi oldu:

  • Efsane Belgrad yemekleri ve sıradışı Belgrad restoranları için tıklayın.

Belgrad’da Kahvaltı

Sabah kahvaltımızı yine bir foursquare araştırmam sonucu yüksek puanlı Red Bread adlı mekanda yapıyoruz. Çok güzel tostları, sandviçleri ve içecekleri var.

Gün sayımız az olduğu için Nikola Tesla müzesini de bir diğer geniş ziyarete saklıyoruz. Bayaa meşhur bir yer. Vaktimiz çok yok. Balkan turunda altıncı ve son ülkemiz olan Üsküp’e gitçez daha 🙂 Ama vaktiniz varsa bu müzeyi asla atlamayın, siz gidin yani şeyapmayın.

Belgrad Şehir Turu

Hostelden çıkıp gece turladığımız Kalemegdan’a doğru gidiyoruz. Yalnız acayip sıcak. Temmuzda falan gelmeyin! Kale gerçekten harika manzaralar sunuyor.

belgrad kalesi gezi
Belgrad Kalesi

Güzel fotoğraflar eşliğinde burdan ayrılıyoruz.

Belgrad’a Ne zaman Gidilir?

Yaz aylarında gidilmez! Hele Temmuz’da hiç bulaşmayın!

belgrad kalemegdan gezilecek yerler
Belgrad Kalemegdan – gezilecek yerler

4- Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava) 

Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava) devasa boyutuyla bizi karşılıyor. Mimari görünümüyle Ayasofya‘yı anımsatan katedral, özellikle II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Nazi bombardımanında neredeyse tamamen yıkılmış. Şimdi halen inşaatı devam ediyor. Bıktık be inşaatınızdan. Türkiye gibi patlayında görün aaa inşaat inşaat.

Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava)
Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava)

Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava) Belgrad gezi sine renk kattı. Çok da iyi oldu.

Byegrad

Küçük, ufacık, sadece 36 saatlik Belgrad Gezi Turumuzun ardından rotamızı artık Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’e doğru çeviriyoruz. Bence yine hazırlıksız yakalanmamıza rağmen güzel, şık, spontane bir Sırbistan Gezisi oldu. Buranın kışını da görecek olmamız bizi hayli sevindiriyor. 2019 Aralık planı olanlar yeşillendirsin 🙂

Instagram’a da bekleriz: https://www.instagram.com/macitilla/

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: