belgrad gezi notları
Seyahat

BELGRAD NASIL GEZİLİR? | Belgrad Gezilecek Yerler

2019 yılının Aralık ayında, Sırbistan’ın başkenti Belgrad şehrinde ikinci kez Belgrad gezisi yapma fırsatım oldu. Yine yeni yeniden Belgrad gezilecek yerler 🙂 Aslında şey, gittiğim yurt dışı şehirlerine tekrar gitme gibi bir huyum yok. Çünkü gezilecek dünya kadar ülke var, ömür yetmez. Onun için yeni şehirler, yeni ülkeler görüp keşfetme modunda takılmak benim her zaman ilk tercihim.

Vizesiz Belgrad Tatili Videosu-Aralık 19

Bu Belgrad seyahatinin spoilerini de aslında Temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz Araba ile Vizesiz Balkan Turu kapsamında yazdığım Belgrad gezi notları yazısında vermiştim. Balkan Turundaysanız, öyle geçerken Belgrad’a bi uğradıysanız, 1 gününüz falan varsa ya da bizim yaptığımız gibi 2 gece 3 günlük bir hafta sonu kaçış rotası planladıysanız bu yazı çok işinize yarar. Hem o yazıda tekrar Belgrad’a niye geldiğimiz de anlatılıyor, şansa bak 🙂 Ben şimdi Belgrad’ın kışını anlatacağım.

 • Yaz aylarında Belgrad nasıl olur diyorsanız Belgrad gezi notları için linke tıklayın. 4 mevsim Belgrade ayağınıza geldi 🙂
belgrad gezilecek yerler 2
Belgrad Temmuz 2019
belgrad gezilecek yerler
Belgrad Aralık 2019

Neyse gelelim bu kez nereleri keşfedip neler yiyip içtiğimize, uzun Belgrad gecelerine 🤩
Muazzam bir Belgrad gece hayatı rehberi de olacak. Temmuz ayında geçerken uğradığımız için gecelere pek düşememiştik 😇 Ayrıca efsane restoranlar da keşfettik. Yazının en sonunda kpss hap bilgi tadında Belgrad gezilecek yerler noktalarını, Belgrad restoranlarını ve Belgrad gece hayatı mekanlarını liste halinde bulabilirsiniz.

Belgrad blog yazısıyla sırtınız yere gelmez. Pasaportunuzu alın, vizesin akın 😎 Dükkanın tabelasına yazdırılacak slogan oldu.

Belgrad Gezi Rehberi INDEX

 • Belgrad Nikola Tesla Havalimanından merkeze ulaşım/Merkezden Belgrad Nikola Tesla Havalimanına Ulaşım
 • Belgrad Konaklama
 • Belgrad Gezilecek Yerler
 • Yurt dışında harita ve navigasyon
 • Belgrad Yemekleri ve Restoranları
 • Belgrad Geceleri
 • Özet tablolar

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı

Sırpların havalimanında Türklere karşı tavrı baya ilginç. Sırbistan’a hem girişte hem de çıkışta aşırı bir pasaport kontrolü mevcut. Hatta polisler elinde büyüteçle pasaportu kontrol ediyor. Uçaktan iner inmez bir polis karşılayıp kontrol ediyor, niye geldin falan filan. Sonra biraz adımlayıp asıl pasaport kontrol noktasında da ince ince uzun uzun pasaportlar kontrol ediliyor. Sırbistan’a Türkiye’den vizesiz gidilebilmesine rağmen sanki bir şengen ülkesine giriyormuş gibi bir hava var. Sırplar neyin tribindesiniz acaba? 2 – 3 gün takılıp döneceğiz nihayetinde cağnımız Türkiyemize. Hayret bir şey.

belgrad gezi rehberi
Nikola Tesla Havalimanı Belgrad

Ayrıca İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında check-in yaparken, dönüş biletlerinizin de çıktısını alın Sırbistan geri gönderebiliyor şeklinde uyarıldık ve pegasus ofisinden bilet çıktılarını aldık. Aklınızda olsun.

Belgrad Nikola Tesla Havalimanından Merkeze Ulaşım

Belgrad havaalanı uçuş bilgileri oldukça önemli. Belgrad Nikola Tesla Havalimanından şehir merkezine ulaşmak çok kolay. Havalimanından çıkıp hemen sola dönüyorsunuz. Sizi kırmızı bir halk otobüsü bekliyor. Havalimanından Belgrad merkeze giden otobüsün numarası A1. Otobüs ücreti ise 300 Dinar (17 TL falan yapıyor) . Pek ucuz sayılmaz. İstanbul’da Sabiha Gökçen’den Taksim’e ulaşım 18 TL. Belgrad şehir merkezine ulaşım 25-30 dakika civarı sürüyor. Nikola Tesla Havaalanı, Belgrad merkeze oldukça yakın. Artık taksiye falan binmeyin demiyorum. Yoksa 100$ ınızı direk taksiye bayılırsınızkfkf. İner inmez başınıza üşüşüyorlar. Aman diyim kitlerler.

belgrad havalimanından merkeze ulaşım
Belgrad havalimanından merkeze gelen A1 nolu kırmızı otobüs

Belgrad şehir merkezinden havalimanına ulaşım da yine aşırı kolay. Aynı şekilde Belgrad şehir merkezinden Nikola Tesla Havalimanından Belgrad şehir merkezine gelirken indiğiniz yerden tekrar biniyorsunuz otobüse. Otobüsün numarası yine A1. Belgrad A1 minibüs diye kime sorsanız gösteriyor.

Belgrad A1 Numaralı Otobüs Saatleri

SLAVIJA A1 AERODROM

Yaklaşık her 20 dakikada bir sefer konulmuş merkezden Nikola Tesla Havaalanına gidişte. Belgrad Havalimanından şehir merkezine gelişte de otobüs dolunca kalkıyor.

belgrad merkezden havalimanı ulaşım
Belgrad merkezden havalimanı ulaşım

Belgrad’ın kalbi Knez Mihailova Caddesinden Tesla havalimanına giden otobüs durağı 20 dakika civarı sürüyor yürüyerek. Biz sırt çantalı gezginler olduğumuz için yürüdük. Büyük valiziniz varsa da taksi en fazla 20₺ falan yazar.

Havalimanına varır varmaz ulaşım için az bir miktar paranızı sırp dinarına çevirebilirsiniz. Sırbistan Belgrad para birimi Sırbistan Dinarıdır. 100 Sırp Dinarı 5 TL civarında (2019 Aralık)

Sırbistan sim kart konusu da, 2-3 günlüğüne gelenler için gereksiz bir ihtiyaç. Hemen hemen her noktada, restoranda, otelde wifi mevcut. Sim kart almanızı gerektirecek bir durum yok.

Belgrad’da Konaklama – Belgrad’da Kalacak Yerler

Yurt dışı konaklamalarında kullandığım 2 tane site var. İkisi de oldukça kullanışlı siteler. Bir tanesi booking.com , diğeri de airbnb.com . Bu iki siteden de konaklamalarınızı gönül rahatlığı ile ayarlayabilirsiniz. Benim size konaklama tavsiyem ise indirim kuponlarından dolayı airbnb!

Yurt dışı konaklamalarında hem sizin hem de bizim işimize yarayacak efsane bir avantajımız var. Yani bir tür win win durumu. Eğer gittiğiniz ülkelerde Airbnb üzerinden ev kiralamak isterseniz, hemen alt kısma bırakacağım davet linki aracılığıyla Airbnb’ye üye olduğunuzda 179 ₺ gibi bir indirim kapabiliyorsunuz. Çok iyi bir tutar. Bu devirde kim kime veriyo ya 179TL 🙂 Siz bu indirimi kullandığınızda da Airbnb bize teşekkürleer niyetiyle ufak bir kredi yüklüyor. Bu karşılıklı kazanma durumunu da söylemek istedim, çünkü genelde blogger tayfa linki bırakıyor fakat kendi kazandığını söylemeden sinsice bu işleri kovalıyorlar. Yani kısaca her iki taraf için de çok faydalı bir durum. Eğer şu an zaten kullandığınız bir üyeliğiniz varsa yeni bir mail adresiyle hesap açıp indirimden faydalanabilirsiniz. Çareler tükenmez. Her şey gezginler, gezginillalar için.

 • İndirimli yurt dışı konaklaması için: airbnb.com

Evet Belgrad kalacak yer işi tamam, havalimanı transfer işini de çözdük. Artık yavaş yavaş Belgrad Gezilecek Yerler, Belgrad’da ne yenir, nerelerde yenir, Belgrad Gece Hayatı kısmına geçelim. Ahh muazzam restoranlar, gezilecek yerler sizleri bekliyor 😋

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad 1. Gün

Türkiye saati ile Cumartesi günü 11’de uçağımız Belgrad’a doğru havalandı. 2 saate yakın süren bir uçuş sonrasında yine 11 sularında Belgrad yerel saati ile Nikola Tesla Havalimanına iniş yaptık. Türkiye ile Sırbistan arasında 2 saatlik bir saat farkı var. Bundan dolayı da saat kaybetmeden Belgrad gezisine başladık, değişik güzel bir his 🙂

Belgrad Özgürlük Meydanı
Belgrad Özgürlük Meydanı

Öğlen 12’de Belgrad’ın göbeğine düştük. Hemen eşyalarımızdan kurtulup güzel bir yemek yiyelim düşüncesiyle Knez Mihailova Caddesine yürüyerek 7 dakika süren konaklama yapacağımız yere geldik. Kendileri apartmanın içinde bir ev. Resepsiyon falan da hak getire. Belgrad konaklama kısmından yazıda bahsedeceğim şimdi bölmiyim burayıdkdkd. Neyse kiraladığımız evin önüne geldik kapı duvar. Sonra rezervasyon yaptığımız airbnb.com üzerinden konaklama bilgilerini kontrol ettiğimde evin checkin saatinin 15:00 olduğunun farkına vardım. Kalakaldık kışın ortaasında yine 😀 Artık aradaki 3 saati yemek yiyerek geçirmeye karar verdik. Bu düşünceyle kendimizi sırt çantalarımızla Knez Mihailova Caddesine attık.

knez mihailova caddesi
knez mihailova caddesinde noel pazarı

Knez Mihailova Caddesi (Ulica knez Mihailova)

Caddenin en sonunda yer alan Belgrad shopping center (Rajićeva Shopping Center) üst katında, efsane manzarasıyla Mama Shelter adlı restoranda yemeğimizi yedik. Restoran detayları, yemekler, içecekler, öneriler, konum vs. gibi detayları hemen alttaki Belgrad’da Ne Yenir, Nerelerde Yenir yazısında bulabilirsiniz:

belgradda ne yenir
Mama Shelter Restoran

Mama Shelter’de yediğimiz efsane pizzanın ve muazzam rahat koltukların ardından saati 15:00 yapmanın mutluluğuyla kiraladığımız eve doğru yol alıyoruz.

Restorandan kalkmadan ev sahibesini aradım, kapıda tekrar madur olmamak için. Kendisine yemek yiyoruz 15 dakikaya orda oluruz dedim. Ben de yemek yemedim acele edin diye beni azarladıfkfkfk. Kendisiyle tanıştıktan sonra da çok şakacı olduğunu anladık. 1 saat kitledi bizi hatta.

Aman neyse, eşyalarımızı eve bıraktık. Ufak bir dinlenme sonrasında kendimizi tekrar Belgrade sokaklarına doğru bıraktık.

belgrad gezi notları
Belgrad gezi notları

Belgrad’ın ara sokaklarında boş beleş gezinirken karnımızın inceden acıktığını fark ederek bizi en çok heyecanlandıran restoran olan Lorenzo & Kakalamba‘ nın yolunu tuttuk. Lorenzo Kakalamba şehir merkezine yaklaşık bir 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Şu şekil, 3 dakikalık efsane bir youtube videosu da mevcut kendilerinin:

Belgrad’da Nerede Yemek Yenir?

Lorenzo’nun içerisine girer girmez şok halinde etrafı izliyoruz. Etrafta o kadar çok eşya var ki nereye baakcağımızı neyin fotoğrafını çekeceğimizi şaşırdık 🙂

belgrad yemekleri
Belgrad’ın en sıradışı restoranı

Lorenzo Kakalamba’da ördek eti ve beyaz şarap soslu tavuğumuzu yiyip Belgrad merkeze doğru tekrar yürümeye başladık. Lorenzo Kakalamba üzerine detaylı görüşlerimi, yemeklerin fiyatlarını, mekanın içini çektiğim 3 dakikalık videoyu, dev menüleri ve dev tuzluğu yukarıda paylaştığım Belgrad’da Ne Yenir, Nerelerde Yenir yazısında bulabilirsiniz.

Belgrad Geceleri 1.Gün

Bu efsane restoran ziyaretinin ardından inceden Belgrad sokaklarına düşüyoruz. Cuma akşamı biraz yerel takılalım düşüncesi ile önceden hakkında hiçbir düşünceye sahip olmadığımız ve güzel canlı müziğiyle bizi içine çeken Optimistic Bar‘a giriş yapıyoruz. Belgrad canlı müzik mekanları nın başında geliyor burası. Böyle ara sokakta bi yerde kendileri. Burda yaklaşık 2-3 saat falan vakit geçirdik. Hem ingiliççe hem de Sırpça şarkılarla Sırp halkını ve gezginillaları oldukça eğlendirdi minnoş grubumuz. Biz de bu esnada yaklaşık 10 bira falan denedikdjdj. Arada da rakija denilen yerel içkileri geliyo shot style. Leş gibi tadı var ama sağlam vuruyo.

Ardından daha önce not aldığım bir cluba doğru yürümeye başladık. Adı Stefan Braun. Mekana yaklaştıkça müzik sesi de artmaya başladı. Çünkü in cin top oynuyo dışarda. Bi tık kalabalık da arttı ama beklentimiz oldukça düşük. Mekanın girişi de SSK işhanının içinden girer gibi. Ankaralılar bilirkfkf. Stefan Braun binanın terasına yer alan bir mekanmış. 5 tane falan izbanduttan sıyrılarak asansörle mekana ulaştık. Girişte 20 30 TL civarı bi para istediler. İçeriye girdiğimizde oldukça şaşırdık. Tüm Belgrade burdaymış meğer dedik. İnceden bir Passage havası vardı mekanda, bilen bilir efsoo Passage, Ankara Kızılay. Mekanda 1-2 saat takıldıktan sonra artık yol yorgunluğu da baş gösterince evimize doğru yol aldık.

Burada bir dipnot: Belgrad gecelerinin en muazzam dakikaları 2.günümüzde yaşandı ve alt kısımda detayları mevcut!

Belgrad’da 2.Gün

Cumartesi sabahına haliyle biraz geç başladık. Malum yol yorgunluğu, geceden kalma durumu, evin aşırı rahat ortamı vs. öğlen olmuş. Zaten Belgrad gezimiz tamamen dinlenme, yayılma, koşturmama üzerine kurulu olduğundan aşırı relaxız. Ya balkan turunda böyle miydi? Sabah saatleri kurup pıır diğer ülkeye geçiyoduk.

Saatlerimiz öğlen vaktini gösterdiğinden kahvaltı ve öğle yemeğini birleştirip aşırı meşhur bir yerde hep özlemini çektiğimiz balkan köftesine düşeceğiz. Bunun için çok heyecanlıyız. Çünkü arabayla vizesiz balkan turunda başımıza gelen en güzel şeylerden biri Balkan Köftesiydi. Özellikle de Saraybosna Gezimizde yediğimiz köfteler oof offf.

belgrad'da ne yenir nerede yenir
Cubura Restoran-Balkan Köftesi

Balkan köftesi yiyeceğimiz mekanın adı Restoran Cubura (Kafana Čubura) Belgrad merkeze yaklaşık 30 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Yürürdük aslında da Cumartesinin ilk saatlerinde botlarla yorgun düşmemek için hem de taksi yolculuğu da deneyimlemek için Belgrad merkezden taksiye binerek Cubura’ya ulaşıyoruz.
Şimdi efendim ilk durağımız, Balkan turunda dibimizi düşüren, sabah öğle akşam canımızın çektiği balkan köftecisi ( cevabi diyorlar ) . Belgrad’ ın en ünlü köftecisi Restoran Cubura. Buraya Knez Mihailova’dan taksiye binerek ulaştık. Taksici bey taksimetreyi açmayı unuttuğu için 300 dinar ödedik ama sanırım 400 dinar falan tutar. Biz de taksimetre açmayıp bize kitlicek zannettik. Günahını aldık. Güzel esnafçılık. Ha bu arada taksiler 170 dinardan açılıyor. Restoran Cubura’nın detaylarına, lezzet, fiyat vs. Belgrad’da Ne Yenir, Nerelerde Yenir yazısında bulabilirsiniz.

Restoran deneyimlerimi bilerek bu yazının içine almıyorum çünkü 5 sayfa Belgrad yazısı oluyo. Zaten bu devirde kimsenin bir şey okuduğu falan da yok. Bu yazıyı da korkutucu hale getirmeyelim, sayfalarca olmasın, gerek yok.

Taksiyle geldiğimiz Restoran Cubura’dan karın şişkinliğiyle yürüyerek dönüyoruz 🙂 Zaten yol üzerinde uğramamız gereken Belgrad Gezilecek Yerler için önemli noktalar mevcut. Bu arada önemli bir tavsiye vereyim haritalar ile ilgili.

Yurt dışında harita ve navigasyon | internetsiz yol bulma challenge 🙂

Biz gittiğimiz ülkelerde çok fazla kalmayacaksak internet paketi almıyoruz. Telefonlara gömülüp şehri kaçırmak istemiyoruz. Bu doğrultuda şehirde gezerken kaybolmamak ve zamanı efektif kullanabilmek adına iki yol izliyoruz. Birincisi, balkan turumuzda aşırı işimize yarayan maps.me uygulaması. Ülkelere girmeden haritaları indirmek yeterli. Kıyı köşedeki hostelleri bile buluyor kral. İkinci yol da maps.me ile falan uğraştırma beni diyenler için. Tüm telefonlarda yüklü halde bulunan google haritalar uygulamasına yine gidilecek ülkenin haritasını indiriyoruz ve olay bitiyor. Zaten instagram story,home işlerini gittiğimiz mekanlarda kalkmaya yakın wifiye bağlanarak çözüyoruz.

Dönüş yolundaki ilk noktamız, instagramda da yaz-kış olarak kaydırmalı şekilde paylaştığım Aziz Sava Kilisesi.

aziz sava katedrali belgrad
aziz sava katedrali belgrad/Aralık 19

Aziz Sava Katedrali (Hram Svetog Save)

Instagram da pinterest de falan Belgrad yazınca karşınıza çıkan o efsane mimarili yer Aziz Sava Katedrali. Adını Sırp Ortodoks Kilisesi’nin Kurucusu olan Aziz Sava’dan alan katedral, Balkanların ve Sırbistan’ın en büyük Ortodoks Katedrali olarak ifade ediliyor.

aziz sava kilisesi belgrad
aziz sava kilisesi belgrad Temmuz 19

Aziz Sava Katedralinin inşasına ilk olarak 1935 senesinde başlanmış. Ancak İkinci Dünya Savaşı ortaya çıkınca şantiyeye ara veriliyor. Naziciler yerle bir ediyor katedrali. Bahtsız katedralin inşasına Yugoslavya döneminde de izin verilmiyor. Bundan dolayı da kilise inşaatı asla bitmiyor. Vizesiz Balkan Turu kapsamında Temmuz ayında uğradığımız Belgrad’da Aziz Sava Kilisesine uğradık tabii ki. İnşaatı görünce de iyi bari Aralık ayına kadar bitirirler güzelce de gezeriz diye düşünmüştük ama o da ne! 6 ay sonra yine geldik yine inşaat! Yine her zamanki açımızdan fotoğraf çekip diğer Belgrad gezilecek yerler noktası olan Nikola Tesla Müzesine doğru yola koyulduk.

Nikola Tesla Müzesi ( Nikola Tesla Museum )

Nikola Tesla Müzesi, Belgrad merkezine yakın konumuyla Krunska Caddesi üzerinde yer alıyor. Biz yürüyerek ulaştık Tesla Beyin müzesine. Belgrad gezilecek yerlerin çoğu birbirine yakın zaten ya. Çok da şey yapmayın.

nikola tesla müzesi belgrad
nikola tesla müzesi belgrad

Tesla reyizin mekanına gelebildik sonunda. Nikola Tesla kii cep telefonu, uzaktan kumanda, x-ray, kablosuz cihazlar vs bir sürü aletin şeklini tasarlayan bilim adamı. Nikola Tesla müzesini hem kendiniz hem de turla gezebiliyorsunuz. Lakin müze içerisinde pek bir İngilizce bilgilendirmesi olmadığından, saat başı düzenlenen İngilizce rehberli turlarla müzeyi gezmek en mantıklı seçenek olarak görülüyor.

Nikola Tesla Müzesi giriş ücreti 500 Dinar, İngilizce turu dahil. Rehberli tur yaklaşık 45 dakika sürüyor. Tur esnasında 15 dakikalık bir film izletimi yapılıyor. Ardından da motor gösterimleri, elektrik deneyleri falan boş beleş hareketler.

Müze iki kısımdan oluşuyor. İlk kısımda Tesla’nın icatlarını ve fikirlerini inceleme imkanı buluyoruz. İkinci kısımda ise Tesla’nın kişisel eşyalarını ve kitaplarını keşfediyoruz.

Nikola Tesla Müzesi çalışma saatleri 10:00 – 20:00 arasında. Pazartesi günü hariç tüm günler açık.

Nikola Tesla’nın kullanıcı adı “Yıldırımların Efendisi” imişdsad. Müzede de işte kendisine ait özel eşyalar sergileniyo. Çok da beklentiye girilmemeli. Kralla aynı burçmuşuz,  10 Temmuz 1856’da Hırvatistan’da doğmuş. Tesla’nın doğum günü de Sırbistan’da Bilim Günü olarak kutlanıyormuş.

(Trg republike) Belgrad Cumhuriyet Meydanı

Belgrad gezilecek yerler 2019 ‘ un göbek noktası Belgrad Cumhuriyet Meydanı. Tüm yollara meydan etrafından bağlanıyoruz. Cumhuriyet Meydanı’nın tam ortasında Osmanlı egemenliğine son veren Prens Mihailo’nun at üzerindeki anıtı bulunuyor. İtalyan heykeltıraş Enrico Pazzi eseri olup 1882 yılında yapılmış. Prens bey at üzerinde işaret parmağı ile Osmanlılara İstanbul’u gösteriyormuş rivayete göre. Sıkıyosa Ankara’yı göstersin?

Belgrad Cumhuriyet Meydanı çok net bir Kızılay veya Taksim. Taksiieem diyen dayının videosu çık aklımdan. Sırp halkı burda buluşuyor, burda kaynaşıyor adeta.

belgrad cumhuriyet meydanı
Mutlu seneler 🙂

Prens Mihailo Heykelinin etrafında 1869 yılında yapılan Ulusal Tiyatro Binası’nı, Sırbistan’ın en önemli kültürel yapılarından olan Sırbistan Ulusal Müzesi’ni görebilirsiniz. Prens Mihailo’yu ben Game of Thrones’daki Akgezenlerin liderine benzettim Allah affetsin

Skadarlija Caddesi

Belgrad gezilecek yerlerin belki de en bohem, en eski, en minnoş, en romantik caddesindeyiz. Skadarlija caddesi üzerinde sağlı sollu şık restoranlar bulunuyor. Bu restoranlar ağırlıklı olarak Sırbistan yerel lezzetlerini ve Sırp şaraplarını sunarak gelenesel Sırp müzikleri eşliğinde aşırı güzel bir ortam sunuyor. Bizdeki meyhane kültürüne benzetebiliriz ucundan.

skadarlija caddesi belgrad gezilecek yerler
skadarlija caddesi

Skadarlija Caddesi üzerinde yer alan mekanlarda akşam saatlerinde vakit geçirmek isterseniz mutlaka ama mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Yoksa bizim gibi cadde üzerinde yer alan tüm mekanları kapı kapı dolaşıp asla yer bulamazsınız. Skadarlija Caddesine takılan tayfa daha çok sanatçı, yazar, üst tabaka tayfa. Bu bölgeyi Paris’in Montmarte bölgesine benzetiyorlarmış. Ne bilelim kardeşim Montmarteyi biz. Şeye benzeteyim ben, Arjantin Caddesi. Tamam hadi Bebek de olur.

Skadarlija Caddesi üzerinde yer alan en ünlü mekanlar

Dva Bela Goluba, Tri Šešira(üç şapka), Šešir Moj, Zlatni Bokal, Ima Dana ve Dva Jelena(iki geyik). Saydığım mekanlarda canlı müzik akşam 7-8 sularında başlayıp gece 3’lere kadar sürüyor.

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın kalbi, her şeyi, en meşhur caddesi: Knez Mihailova . Çok net bir şehir merkezi caddesi kendileri. Sağlı sollu ünlü alışveriş markaları, yiyip içme mekanları, sokak sanatçıları, küçük tatlış kulübelerde satış yapan yerel dükkanlar.. Ne ararsanız var. Birkaç mağazaya girip fiyat kıyaslaması yaptık. Fiyatlar Türkiye ile hemen hemen aynı arkadaşlar. Hiç heyecan yapmayın. Ucuz olan tek şey alkol.

Knez Mihailova Caddesi yemek için biçilmiş kaftan. Biz karnımızı doyurmak için caddenin sonunda yer alan ve yazının girişinde bahsettiğim Mama Shelter isimli tatlış restoranı seçtik. Güzel manzara güzel yemek vaadediyor. Belgrad gezilecek yerlere başlangıç noktası da diyebiliriz Knez Mihailova Caddesi için.

knez mihailova caddesi belgrad
Happy New Year 2020!

Caddenin en sonuna kadar yürürseniz de Belgrad’ın bir diğer simge yapısı olan Kalemegdan bölgesine ulaşıyorsunuz. Şu cadde üzerinde hiçbir yapmadan sadece etrafı gözlemlemek bile çok iyi hissettiriyor insanı. Farklı kültürler, değişik mimariler, çeşit çeşit insanlar..

Temmuz ayına kıyasla Aralık ayında daha fazla bir insan kalabalığıyla karşılaştık. Temmuzda sıcaktı tabii. 3 turist biz vardık sadece sokaklardakfkfk. Tabii yaklaşan Noelin ve yılbaşının da etkisi vardı caddede.

Belgrad Gece Hayatı (2.Gün)

Artik Belgrad’ın altını üstüne getirmenin vakti geldi! Yansın geceleeer (yanmadı) Şimdii öyle bir saturday nite geçirdik ki sabah 7 sularında mekandan çıkıp uykusuz 3. günümüze bağlandık. Abi sizin yatacak yeriniz yok mu, sabah 7’ye kadar dans edip içmek nedir? Belgrad geceleri bey ne yapıyorsunuz?

Bu arada bir kpss güncel bilgi: Sırbistan’ın yerel içkisi Rakija. Genellikle shot şeklinde getiriliyor. Leş gibi tadı varkgkhk. Her shot bir yandım anam! Bir de Belgrad alkol fiyatları durumu var. Fiyatlar Türkiye’den bir hayli ucuz. Migros fiyatlarında, mekanlardaki alkol fiyatları 🙂 Ya Sırbistan alkol fiyatları demişken Belgrad’da markette dolanırken dikkatimi çekti. Bira fiyatları ortalama 75-85 dinar bandında. Yani 1 bira Belgrad marketlerinde ortalama 5 (BEŞ) TL. İnanmazsan aha fotoya sor:

belgrad alkol fiyatları
belgrad alkol fiyatları

Tamam, cumartesi gecesinin başlangıç noktasına dönelim. İlk durağımız, Belgrad gecelerine başlangıç noktamız Brankow adlı mekan. İnternetteki güzel yorumlara aldanıp büyük beklentilerle gittik. Halbuki saat de 00.30 falandı ama mekan bi tık boştu ve hareketlilik yoktu. Bir şeyler içip Branko Köprüsünün yolunu tuttuk. Dışarıda sağlam bir kalabalık vardı. Bizi adeta çekti orası 🙂

İkinci durağımız da Branko köprüsünün hemen dibinde yer alan mekan oldu. Aslında mekanlar demeliyim, çünkü içeri bir girdik biz şok! 4 katlı bina ve her katı her odası ayrı bir mekan. Böyle bir şey ne gördüm ne duydum. Sanki şey, gece kulübü avmsi gibi bir ortam. Her mekandan farklı bir müzik geliyo falan. Nereye girip çıkacağımızı şaşırdık! Buraları nasıl hiçbir blog yazmaz ya? Bu efsane mekanların ismi: Mladost, Ludost, Gajba, Gadost, Taman. Hepsi birbirinden farklı tarzda çalan kaliteli mekanlar. Gece 6 saatimiz falan buralarda geçti 🙂 Şu linkten mekanlardaki programları da inceleyebilirsiniz.

belgrad geceleri
Belgrad Geceleri

Saydığım mekanlar Branko Köprüsünün yanında. Merkezden rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Hatta Yukarıda anlattığım leş mekan Brankow da yolunuz üstünde kalıyor. Ayrıca bu mekanlara, Belgrad’da bir geceniz daha varsa 1.gün gittiğimiz Stefan Braun adlı mekanı da ekleyebilirsiniz. Buranın farklı bir enerjisi ortamı var, tavsiye edilir.

En son üniversitede sıçtın mavisi durumlarında sabahlıyordum, vize-final zamanı. Uzun bir aradan sonra Belgrad’da 3.güne uyumadan başladım! Sabahın erken saatlerinde Branko Köprüsünde adımlamak, şehri izlemek güzel bir histi..

branko koprusu belgrad
Saat sabah 7:30 , Branko Köprüsü

Belgrad’da 3. Gün

Belgraddaki üçüncü ve son günümüze geceden kalma bir modda başladık. Öğlen 12 de İstanbul uçağımız vardı ve sadece kahvaltılık bir vaktimiz kalmıştı. İşi riske atmamak için konaklama yaptığımız yere gidip öantalarımızı aldık ve kahvaltı için yola koyulduk.

Kahvaltı mekanımız, 2019 Temmuz ayında gelip bayıldığımız yer olan Red Bread adlı mekan. Yine Belgrad kahvaltı yerleri detayı için yukarıda paylaştığım Belgrad yemekleri yazısını inceleyebilirsiniz. Burada bir daha laf kalabalığı olmasın.

Böylelikle bir Belgrad gezisinin daha sonuna geldik. Balkan turuna çıktığımız Temmuz ayında 1 günlüğüne gelip uğramıştık fakat bu seferki Aralık gezisinde Belgrad’ı tamamen keşfettik ve galiba Belgrad’da doyduk 🙂 İstanbul’a 2 saatlik uçuş mesafesinde yer alan Belgrad güzel bir hafta sonu kaçış rotası ve vizesiz gezilebilecek yurt dışı ülkelerinden bir tanesi.

belgrad gezilecek yerler
Belgrad Gezilecek Yerler – Mama Shelter

Belgrad Gezilecek Yerler Liste:

 • Knez Mihailova Caddesi
 • Kalemegdan
 • Aziz Sava Katedrali (Hram Svetog Save)
 • Nikola Tesla Müzesi
 • Belgrad Cumhuriyet Meydanı
 • Skadarlija Caddesi
 • Branko Köprüsü
 • Zemun Bölgesi
 • Yugoslavya Müzesi (tito mezarı)
 • Savamala Bölgesi
 • Hyde Park
 • Nova Grad
 • Belgrad Sarayı

Belgrad Restoranları Liste:

 • Red Bread – kahvaltı
 • Kafe Kozmeticar – kahvaltı
 • Restoran Cubura
 • Lorenzo & Kakalamba
 • Balkon
 • Cantina de Frida

Belgrad Gece Hayatı Mekanlar Liste:

 • Brankow
 • Mladost,
 • Ludost,
 • Gajba,
 • Gadost,
 • Taman
 • mr. stefan braun
 • club angels
 • beton
 • plastic
 • mint
 • tube
 • peron savamala

Temmuz ayında yazdığım Belgrad Gezi Notları ve Aralık ayında kaleme alınan Belgrad Gezilecek Yerler yazıları, Belgrad gezileriniz için oldukça yararlı ve yeterli gezi rehberleri. Belgrad gezi harcama durumu da oldukça uygun. Bütçe dostu bir yurt dışı lokasyonu. Size kalan tek şey bir adet uçak bileti + pasaport. Gezmedik yer bırakma!

Belgrad Gezi Notları Videosu – Temmuz 19

Instagram’a da bekleriz: macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

%d blogcu bunu beğendi: