belgrad yeme içme rehberi
Seyahat

Efsane Belgrad Yemekleri & Sıradışı Belgrad Restoran Önerileri

Belgrad’da başımıza gelen en güzel şeylerden biri de efsane Belgrad yemekleri ve ilginç restoranlardı. Belgrad Gezisinde hayatımda ilk kez ördek eti yedim. Beyaz şarap soslu tavuğun tadına baktım. Benimle aynı boyda olan bir tuzluk! ile yemeğime tuz ekledim. Yine ilk kez 1 metreyi geçen boyutta bir tatlı menüsünden tatlı seçtim. Restoranın dizaynından ve restorandaki birbiriyle alakalı alakasız eşya yoğunluğundan dolayı ağzımız çoğu kez açık kaldı. Tabağımızda ilk kez hayran olduğumuz Balkan Köftesi bıraktık. Aklıma geldikçe gözlerim doluyor. O nasıl 1 porsiyon!! Muazzam pizzaların keyfini yaşadık. Bu saydığım yemek deneyimlerinin hepsini Belgrad’daki efsane restoranlarda yaşadık!

 • Arabayla vizesiz Balkan Turu Nasıl Yapılır? tıklayın
 • Belgrad Gezi Notları için tıklayın (Temmuz 2019)
 • Belgrad Gezilecek Yerler için tıklayın (Aralık 2019)
 • ( Her iki mevsimde Belgrad Gezi Rehberi yazılarınız ayağınıza geldi 🙂
 • Belgrad Yeme İçme Rehberi Özetini de yine yazının sonunda bulabilirsiniz.

Sizler de bu ilginç restoran deneyimlerini yaşayın diye de hem bu Belgrad yeme içme blog yazısını oluşturdum. Hem de hayatımdaki en ilginç restoran deneyimini videoya çekerek ölümsüzleştirdim. Yazının ilerleyen kısmında göreceksiniz. Nerden baksanız muazzam bir youtube videosu oldu. Yine en altta üşengeç kardeşlerim için en gidilesi Belgrad yeme içme mekan önerilerinde bulundum.

Mama Shelter: Şık Mekan, Lezzetli Pizza, Güzel Ortam, Başarılı Manzara

Belgrad Gezisi yazısında da belirttiğim gibi, Belgrad’a iner inmez kendimizi Knez Mihailova Caddesinin sonunda yer alan, Rajićeva Shopping Center ‘ın içinden girilen ve 4.katta yer alan Mama Shelter‘ın kollarına bıraktık. Rajıceva AVM’nin detaylarına Belgrad Gezilecek Yerler yazısında ulaşabilirsiniz. Şu an açız 🙂 Mekanın AVM ile alakası yok, onu baştan söyleyeyim. Bir Ankaralı olarak AVM’lere zaafım var kabuldkdkdk lakin Mama Shelter bambaşka bir konumda.

Mama Shelter, efsane lezzetleriyle ve harika bir Belgrad manzarasıyla ziyareti hak eden bir restoran. Mama Shelter’in iç dizaynı, terasındaki manzara kadar da güzel, ilgi çekici. Garsonlara İstanbul’dan geliyoruz yorgunuz diyince 2 kişilik masalardan sıyrılıp 4 kişilik ve aşırı rahat koltukları olan masaya çöktük. Çok güler yüzlü ve ilgili garsonlar var.

belgrad yemekleri mama shelter
belgrad yemekleri-mama shelter

Ortaya kocaman bir margarita pizza ve tabii ki patates kızartması ile 2 leziz Hollanda birası olan bavaria söyledik. 15-20 dakikalık kısa bir sürede siparişlerimizi getirdiler. Yemekler de oldukça lezzetliydi.

Belgrad yemek fiyatları 2019

belgrad yemek fiyatları 2019
belgrad yemek fiyatları 2019
 • Margarita pizza: 750 RSD – 42 TL
 • Patates kızartması: 250 RSD – 14 TL
 • 2 Bavaria bira: 620 RSD – 34 TL
belgrad manzarası
Mama Shelter manzaraa

Görüldüğü üzere şu an ki döviz kurundan dolayı TL’nin artık pek bir değeri yok. Mama Shelter, Belgrad standartlarının bir tık üzerinde bir restoran. Ona rağmen bence güzel fiyatlar. 2 kişi toplam 90 TL ödemişiz. Ankara Armada hayat sokağında sanırım 150’lik olurduk bu hesap için.

Hayatımdaki En İlginç Restoran: Lorenzo & Kakalamba

Hayatımda gittiğim en sıradışı, en enteresan, en farklı, en cümbüşlü restoran oldu Belgrad’da yer alan Lorenzo Kakalamba. Buraya gitmeden internette hakkında birkaç şey okuyup, fotoğraflarını görmüştüm mekanın lakin fotoğraflardakiler hiçbir şey! O kadar eşyayı, incik cinciği nerden buldunuz, birbirleriyle nasıl uydurdunuz, o tavanı falan nasıl yaptınız gerçekten çok merak ediyorum. Kesinlikle ölmeden önce gidilmesi gereken bir yer. Menüsü çok çeşitli, yemekleri lezzetli. Belgrad yemeklerinin sürprizi ördek eti oldu. Videoda da görülen ördek fileto, en best yemekleri. Sizi öncelikle aşağıdaki Lorenzo Kakalamba videosu ile başbaşa bırakıyorum. Bir ohaaaa nızı alırımfkfkfk

Belgrad Yemekleri Video

Lorenzo Kakalamba’nın eşya konsepti dönemine göre değişiyormuş. Biz Aralık ayında gittiğimizden yılbaşı konsepti vardı 😍 Bayıldık ya ne diyebilirim ki başka. Bence şey, Lorenzo & Kakalamba’ ya gitmeyen, Belgrade’ ye gittim demesin🙃 Aynı kalıbı bana Amerika’ya gittiğimde kullanmışlardı. Times meydanını görmeyen Amerika’ya gittim demesin. Amerika’ya gittiğimi vurgulamaya çalışmıyorum saçmalamayın 😀

belgrad yemekleri lorenzo kakalamba
Göz kamaştıran restoran, öndeki ben

Lorenzo Kakalamba’da akşam saatinde yemek yemek istiyorsanız eğer rezervasyonsuz asla yer bulamayacağınızı belirtelim. Bu link ile rezervasyon yapabişirsiniz. Biz akşam 7’ye doğru mekana geldiğimizde kapıda karşılayan tatlış hanfendi yer yok falan filan geveliyodu. Biz de en geç gelecek olan masanın rezervasyonunu sorduk. 9’da geleceklerini de öğrenince biz 9’a kadar çoktan kalkarız yeaa diyerek masayı kaptık. Masa kapmakta gezginilla ve erasmustafa gibi olunfjfjfk

Lorenzo Kakalamba’da ne yedik?

Buranın spesiyali portakallı ördek fileto. Ben hayatımda hiç ördek eti yemeyen bir gezginilla olarak heyecanla bu yemekten sipariş ettim. Yanımdaki erasmustafa da pek risk almayı sevmeyen fakat merak da eden bir tavırla kanka o zaman ben de beyaz şarap soslu tavuk söyliyim yarımşar gömelim diyerek içime adeta su serpti. Ördek kötüyse hiç değilse tavukla doyarım düşüncesi çık aklımdandjfkf. Biz sürekli mekandaki detayları yakalamaya çalışırken siparişlerimiz geldi.

Her kuşu yedik ördek kaldı esprileri ışığında portakal sosunu ördek etine gezdirip, ördek etinin altındaki haşlanmış sebze buketinden de bir tık alıp ağzıma götürdüğümde güzel bir lezzetle karşılaştım. Bayaa güzel, farklı bir lezzetti benim için. Kesinlikle denenir. Ördek filetonun yanında da bal kabağı püresi var. Onun tadı da oldukça farklı, azıcık da kekremsi. Yaşasın ya kekremsiyi cümle içinde kullandımfkdfdkf.

belgrad yemekleri lorenzo kakalamba (2)
Portakal soslu ördek fileto + bal kabağı püresi.. Sebze buketi yatağında tabii

White wine soslu tavuğa gelirsek de o da kendi çapında oldukça lezzetliydi. Mustafa şey dedi hatta, Beşiktaştaki Baruthane Pilavcısındaki tavuk pilavla kapışır kankadksdsad. Velhasıl yemekler on numara beş yıldız. Yemek yerken tuz istemeyi sakın unutmayın. Videodaki 5 metrelik tuzluk gelip garson döküyor.

belgrad yeme içme lorenzo kakalamba
Belgrad Yemekleri-Lorenzo Kakalamba

Yemeklerden sonra tatlı söylemeden olmaz diyip şefiiim diye seslenerek menüyü istedik. Yine videoda gördüğünüz üzere iki buçuk metrelik tatlı menüsü getirdiler. Lorenzo Bey napıyosunuz ya? Çıtayı arşa çıkardınız artık. Dondurmalı föndülü güzel de bir tatlı yiyip aşırı mutlu suratlarla mekandan ayrıldık

Ne kadar ödedik? Belgrad Yemek Fiyatları 2019

 • Piletina Toskana ( beyaz şarap soslu tavuk) : 1.240 RSD – 70TL
 • Paciji file sa javorom (portakal soslu ördek fileto) : 1.580 RSD – 90TL
 • Jelen (bira) : 360 RSD – 2 tanesi 20 TL 🙂
 • Fondan (föndü) : 480 RSD – 27 TL
 • Kuver (kuver) ahaha : 360 RSD – 20TL
 • Toplam günahımız : 4.160 RSD – 230 TL falan yapıyor. İyii valla iyi.
belgrad yeme icme fiyatları
Lorenzo Kakalamba Yemek Fiyatları

Fişin üzerinde hvala na poseti diyor : ziyaret ettiğiniz için teşekkürler 🙂 Biz teşekkür ederiz. Harika bir deneyimdi bizim için.

Efsane Balkan Köftecisi: Restoran Cubura ( Restaurant Čubura )

Şimdi efendim Arabayla Vizesiz Balkan Turunda dibimizi düşüren, sabah öğle akşam canımızın çektiği köftecideyiz ( cevabici ) . Belgrad’ ın en ünlü köftecisi Restoran Cubura. Buraya Knez Mihailova’dan taksiye binerek ulaştık. Taksici bey taksimetreyi açmayı unuttuğu için 300 dinar ödedik ama sanırım 400 dinar falan tutar. Biz de taksimetre açmayıp bize kitlicek zannettik. Günahını aldık. Güzel esnafçılık. Ha bu arada taksiler 170 dinardan açılıyor. Ucuz yani.

Yemeğe dönecek olursak, Restoran Cubura, Türk lokantası görünümünde. Hatta duvarlarında Sırbistan’ın ünlülerinin yer aldığı çerçeveli fotoğraflar yer alıyor. Bizim Ankara’daki Çukurağa stayl. Mekan öğle saatinde oldukça kalabalıktı.

balkan köftesi vibes
Balkan köftesi vibes

Menü geldiğinde 1 tane kaymaklı cevabi 1 tane de Pljeskavica söyledik. Tabi söyleyemedik dilimiz dönmedifkfkf. Çok net bir local foodçu ya. Ortaya da Balkan Turunda tanıştığımız ve köftelerin yanında getirilen efsane sos ajvar‘dan yapılan salatadan söyledik ve 2 kola. Belgrad yemeklerinin kölesiyiz ya.

Siparişlerimiz yine hızlı geldi. Aman allahım böyle bir porsiyon büyüklüğü yok. Alttaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere tam 4 kişi doyar o tabakla! 2 tane sağlam yiyen ve kahvaltı yapmamış adam ve şimdiye kadar tabağında hiçbir şey bırakmamış olan yine o 2 adam tabağın 3’te 1’ini yiyemedi. Üzüldük resmen masadafkfk. İlk defa masamda yemek bıraktım affet Anne! Tıka basa doyduk Restoran Cubura’da. Kesinlikle tek porsiyon yemek söyleyin gittiğinizde. Gezginilla demişti dersiniz.

belgrad yemekleri balkan köftesi
Belgrad yemekleri-Balkan Köftesi

Köftecide ne kadar hesap ödedik? Belgrad yeme içme fiyatları 2019

 • 10 adet cevabi 900 sırp dinarı – 50TL
 • Pljeskavica 900 sırp dinarı – 50 TL
 • Ajvar soslu salata 350 sırp dinarı – 20 TL
 • Kola 220 sırp dinarı – 12 TL Köfteci biraz pahalıymış 🙂
belgrad yemek fiyatları 2019
belgrad yemek fiyatları 2019

Köftelerin üzerine de menüde görüp şaşırdığımız baklava gömdük. Bayaa baklava yazmışlar menüye. Bizdeki baklavadan 2 kat daha büyük, daha çok şerbetli ve tabii ki bizimkilerden daha az lezzetli.

belgrad yemekleri baklava
düşük bütçeli Belgrad baklavası

Skadarlija Caddesinde Yer Alan Herhangi Bir Restoranda Akşam Yemeği

Belgrad’da içimizde kalan tek şey Skadarlija Caddesinde yer alan efsane tatlış restoranlarda, Sırp müziği eşliğinde yemek yiyememek oldu. Akşam 7’ye kadar rezervasyonsuz oturabiliyorsunuz. Bizim karnımız şiştiğinden akşam otururuz dedik fakat hiçbir restoranda yer bulamadık. Genelde 1 hafta öncesinden falan doluyormuş hafta sonları!

Sırp cemiyetinin önden gelen isimleri, sanatçılar falan genelde burda yiyormuş yemeklerini. Oldukça ünlü bir cadde kendileri. Restoranların girişleri de çok tatlı. Belgrad yemekleri vücut buluyor adeta bu sokakta.

belgrad gezilecek yerler
Favori mekanım: Dva Jelena

Skadarlija Caddesi üzerinde yer alan en ünlü mekanlar

Dva Bela Goluba, Tri Šešira(üç şapka), Šešir Moj, Zlatni Bokal, Ima Dana ve Dva Jelena(iki geyik). Saydığım mekanlarda canlı müzik akşam 7-8 sularında başlayıp gece 3’lere kadar sürüyor.

Knez Mihailova Caddesinin Kalbinde En Piyasa Mekan: Boutique No:2

Bu mekan Knez Mihailova Caddesi üzerinde yer alıyor. Normalde aşırı turistik yerlerdeki mekanlara pek oturmayız. Neden? Çünkü turist silkeleyici mekanlar oluyorlar ve fiyatlar ekstra pahalı oluyor. Bu kez caddenin kalabalıklığı ve mekanın da canlı duruşu sebebiyle amaan bi kere de oturalım diyerek dışarda ısıtıcıların altında yer alan masaların birine oturduk.

Mekan maşallah Türk mekanına dönmüş. Yan masa Türk, arka masa Türk. Kek gibi oturmuş herkes 🙂 Mekan soluklanmak için güzel, konumu iyi. Menüsü oldukça geniş. Biz bir şeyler içmek için oturduk. İlginç bir şey de yaşadık burda. Malum kış ayındayız, ısıtıcılara yakın olabilmek için masayı bir tık çevirdim. Aradan 1 dakika geçmedi, garson abla yanımıza gelip masayı düzeltir misiniz dedi. Şaka mısınız? Her şeye rağmen burda soluklanıp birer beer içmek güzeldi.

Sen Çok Tatlış Bir Kahvaltıcısın: Red Bread

Belgrad kahvaltı denilince akla ilk gelen yerlerden biri de Red Bread. Burası merkeze yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde yer alan ve kahvaltı ağırlıklı menüsüyle, harika içecekleriyle ünlü bir restoran. Red Bread’e Temmuz ayında foursquare’den yüksek puanından dolayı keşfedip uğramıştık. Sandviçleri ve çeşitli,taze meyvelerle hazırladıkları smoothieler o kadar iyi gelmişti ki, bu gelişimizde de kahvaltı hakkımız yine Red Bread’den yana kullanmak istedik.

belgrad kahvaltı
Belgrad kahvaltı

Sandviçlerin fiyatları yaklaşık 300-350 dinar civarında. Lezzetli sandviçlerin dışında, yumurtalı omletli kahvaltı tabakları da mevcut. Biz bu gelişimizde mozerella sandviç denedik. Sunumları da oldukça tatlış. Sandviçin yanında cips koymuşlar ruffles 😛 Wifi sistemleri de çok değişik. Kişiye özgü wifi şifresi veriliyor ve 2 saatlik bir internet erişim süresi tanımlanıyor. Fiyat performans olarak oldukça başarılı bir kahvaltı mekanı. Mekanın foursquare yorumları full Türk. Pazar sabahı İstanbul uçuşumuzdan önce uğramıştık Red Bread’e. İki masa daha vardı bizim gibi Türk. Hepsiyle tekrar karşılaştık İstanbul uçağında. Her yerdeyiz arkadaşlar..

SONUÇ

Kendini kompozisyon sanan bir yazı 🙁

Belgrad yemek fiyatları 2019, Belgrad alkol fiyatları 2019, Belgrad yemek önerileri, Belgrad yeme içme mekanları, Belgrad’da ne yenir, nerede yenir görüşleri, Belgrad mutfağı aşağı yukarı bu şekilde. Belgrad ucuz mu sorusunun yanıtını, bu yazı sonrasında az çok çıkartabilirsiniz. Bence alkolün ucuzluğu dışında Belgrad yemekleri Türkiye’ye göre bir tık pahalı.

Bu saydığım mekanlar nokta atışı yerler. Sürprize mahal vermeyen, kafa ağrıtmayacak türden. Gezdiğimiz sokaklarda, caddelerde bir sürü restoran, cafe vs bulunuyor. Bu saydığım mekanlar haricinde hoşunuza giden, merak ettiğiniz her türlü yere girin çıkın kafanızı uzatın. Herkes yazmış işte şurası iyi burası iyi. Cafeler konusunda mesela bin tane cafe var. Birine girin lattenizi için. Kahve içilecek yerleri de yazmak istemedim. 3. Nesil kahveci çok fazla var. Ayrıca starbucksçı Pelinsu tayfa için de yine Knez Mihailova Caddesinin sonunda AVM nin altında Starbucks yer alıyor. Macera aramayanlar için oldukça iyi bir seçenek. Çok çok sevdiğiniz bir mekan olursa bana da haber verin, bir dahaki gidişimde ben de uğrayayım 🙂

belgrad gezi rehberi
BYE 2019 🙂

Belgrad Yeme İçme Rehberi Özet

 • Mama Shelter
 • Lorenzo Kakalamba
 • Restoran Cubura
 • Skadarlija Caddesi üzerindeki mekanlar
 • Boutique No:2
 • Red Bread

Afiyet olsun. Doyduysanız instagram’a da bekleriz: @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: