bolu yedigoller gezilecek yerler
Seyahat

Bolu Gezilecek Yerler | Abant Gezisi | Yedigöller Gezisi

Bolu gezilecek yerler, Abant gezi rehberi ve Yedigöller gezilecek yerler ile Bolu’da ne yenir, Bolu’da hangi yemekler meşhur, Abant’a hangi ayda gidilir, Abant’ta hangi otelde kalınır, Yedigöller kaç saatte gezilir gibi aklınıza gelen tüm soruları cevaplayacak en faydalı Bolu gezi rehberi yazısını sizler için oluşturdum.

Şehir hayatından bunalanlara, hafta sonu nereye kaçsak yaa diyenlere, şöyle bi yeşillik olsa, ağaçların arasından yürüsek diye düşünenlere, her yer yaprak olsaa bütün dünyaa buna inansaadfkfkf, yani bir nefes alalım yaa diyenler için efsane bir Bolu Gezilecek Yerler yazısı sizleri bekliyor olacak.

Marmara ve Batı Karadeniz’in arasında kalan Bolu, güneybatısındaki Abant, kuzeyindeki Yedigöller ve batısındaki Gölcük ile tertemiz havasıyla, huzur veren ortamıyla, doğasıyla, oksijen dolu havasıyla her mevsim ziyaret edilecebilecek harika bir gezi rotası.

Ayrıca karantina sonrası gidilecek yerler açısından akla ilk gelen seçeneklerden biri Bolu. Çevresindeki milli parklar, Abant Gölü, Yedigöller ve Gölcük gezileri karantina sonrası gezilecek yerlere en güzel seçenekler. Korona virüs günleri sonrasında karantina sonrası ilk gezinizi Bolu’nun çevresindeki efsane huzurlu, az insanlı, sessiz sakin milli parklarda gerçekleştirebilirsiniz.

Bolu ve çevresi tam anlamıyla korona sonrası gezilecek yerlerden oluşuyor. Gelin bol doğalı, az insanlı nereler var birlikte bakalım 🙂

Biz her zamanki gibi bir hafta sonu Cumartesisi sabahın köründe yollara çıkıp pazar akşam dönmeli bir Bolu Gezilecek Yerler Rotasını oluşturduk. Sonbaharın sonu ve kışın başlangıcına denk gelen bu zaman diliminde tercihimiz Bolu ve civarındaki milli parklar oldu. Aman napıcaz ki Ankara’da zaten 🙂

Bolu gezi programının başlangıcı Bolu Merkez. Yani Yedigöllere, Abant’a düşmeden önce Bolu şehriyle ilgili fikir sahibi olmak istiyoruz. Hem de çok meşhur bir gözlemecide kahvaltı yapmak da niyetimiz dahilinde 😛 Yemeksiz olur muu?

Bolu Nasıl Gezilir – İçindekiler

 • Nallıhan Kuş Cenneti
 • Bolu Nerede, Bolu Nereye Yakın
 • Bolu Merkez Gezilecek Yerler
 • Mudurnu
 • Bolu’da Ne Yenir?
 • Bolu Yedigöller Milli Parkı
 • Bolu Abant Gölü Tabiat Parkı
 • Bolu Gölcük Tabiat Parkı
 • Bolu Gezilecek Diğer Yerler

Nallıhan Kuş Cenneti

nallıhan kus cenneti
Nallıhan Kuş Cenneti Girişi

Bolu gezi yazısına geçmeden evvel, yolumuzun üzerinde yer alan ve asla uğramadığımız Nallıhan Kuş Cennetine uğruyoruz. Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara ve İstanbul’a 130 km, Bolu’ya 100 km, İstanbul’a da 300 km uzaklıkta. Bugüne kadar Nallıhan Kuş Cenneti’nde 191 kuş türü gözlenmiş fakat biz 2 tane falan gördük ve sanırım ikisi de güvercindi :)) Biz sisli bir havaya denk geldiğimiz için ğek gözlemleme şansımız olmadı. Şurdan kuş türlerinin fotoğraflarını görebilirsiniz.

nallıhan kuş cenneti gezisi
Nallıhan Kuş Cenneti Sisli ve Puslu

Bolu Nerede, Bolu Nereye Yakın?

Bolu’nun konumu muazzam her yere çok yakın Bolu yapmışlar. Bolu nerede, Bolu nereye yakın derseniz eğer her yere yakın diyebilirim 🙂 Şöyle kii;

 • Bolu – Ankara : 187 km
 • Bolu – Eskişehir : 218 km
 • Bolu – İstanbul : 250 km

Bolu Merkez Gezilecek Yerler

bolu merkezde gezilecek yerler
Bolu Merkez – Bad Boyz

Yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından Bolu merkeze geldik. Bolu gezilecek yerlerin başlangıç noktası Bolu merkez. Bolu merkezde zaten gezilecek çok fazla yer yok. Vakit darlığından müzeye uğrayamadık. Gözlemeci ile birlikte 1 saat falan oyalandık buralarda.

bolu-yıldırım-beyazıd-camii-2
Bolu-yıldırım-beyazıd-camii

Bolu merkezde gezilecek yerler:

 • Yıldırım Bayezit Camii
 • Bolu Müzesi
 • Tarihi Bolu Evleri
bolu merkez taşhan
Bolu merkez Taşhan
bolu merkez gezilecek yerler
Bolu merkez – Gezginillaya da selamlar

Mudurnu

Bolu gezi yazısında ikinci durağımız olan Mudurnu, 2018 yılında Türkiye’nin 15. Sakin Şehri (Citta Slow) olmayı başarmış. Bu bilgi bizi Mudurnu’ya uğramaya ittii.. fakat..

mudurnu bolu
Mudurnu tavuğu sendin aşkım

Bolu merkeze uğramadan önce güzergahımızda bulunan Bolu’nun Mudurnu ilçesine de bir girip çıktık. Tavukla bu kadar ünlenen bir yer olmasına rağmen, şöyle leziz bir tavuk yiyebilecek yerin olmaması bizi şaşırttı. Sadece şu tavuğu gördük Mudurnu’da fotoğraflanmaya değer 🙂

mudurnu gezilecek yerler
Mudurnu şehir merkezi

Bolu’da Ne Yenir?

Bolu’da en çok tercih edilen 2 tane restoran var. Bolu’da yemek Kubbealtı ve Mercan-i Restoran’da yenirmiş. E biz de kaçırmadık tabii ki.

Kubbealtı

Bolu merkezde yer alan meşhur gözlemeci. Eski bir hamamın restore edilmesiyle restoran haline dönüştürülen Kubbealtı, aşırı çeşitli gözlemeleriyle, katmerleriyle oldukça ünlü bir yer.

bolu da ne yenir
Kubbealtı yoğurtlu gözleme

Biz Kubbealtında mantarlı tavuklu ve tabii ki yoğurtlu gözleme yedik. Üzerine de cevizli, çikolatalı, tahinli katmer sipariş ettik. Nasıl buldunuz derseniz de gözleme biraz balon gibi geldi bize. İçi oldukça boştu. Yoğurtlu gözleme yedik sanki 🙂 ortama, temizliğie falan 10 üzerinden 6 verelim hadi. Ama katmer çok iyiydi, içi bosboldu 🙂 Bolu yemek fiyatları gayet hesaplı:

bolu kubbealtı yemek fiyatları
Kubbealtı yemek fiyatları
 • Adres: Tabaklar Mahallesi İzzet Baysal Caddesi No: 108 Bolu Merkez
 • İletişim: 0374 217 48 60

Mercan-i Restaurant

Bolu’da akşam ne yenir? Sorusuna yanıt için de soluğu Mercan-i Restoran’da alıyoruz. Yedigöller dönüşü uğradık buraya. Ortamı harika kendilerinin. 1880 yılında inşa edilen bir geleneksel Bolu evinin içinde faaliyet gösteriyorlar. Ayrı ayrı odalarda yemek yiyebiliyorsunuz. Işıklar hafif loş. Bolu mutfağını deneyimlemek için biçilmiş kaftan. Bolu’ya özgü yöresel lezzetleri tatmak için nezih ve uygun bir atmoster yaratılmış. Mercan spesiyal, Bolu Beyi, Köroğlu kebabı, değirmen kebabı, tahinli kabak tatlısı en çok giden yemeklermiş. Biz değirmen kebabı söyledik, başlangıç olarak da cheddarlı bolu sucuğu.

değirmen kebabı bolu da ne yenir
Değirmen kebabı – Bolu’da Ne Yenir
bolu da ne yenir bolu sucuğu
Bolu sucuğu – Bolu’da Ne Yenir?

Fiyatları Bolu’ya göre bi tık fazla olmasına rağmen Ankara’dan gelen bizler için oldukça makul fiyatlardı.

bolu mercani restoran
Bolu evleri – Mercani Restoran
 • Adres: Tabaklar Mahallesi İzzet Baysal Caddesi Özek Sokak No: 3 Bolu Merkez
 • İletişim: 0374 222 22 21

Bolu Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller blog yazısına geçmeden 1 dk 44 saniyelik youtube videosunu izleyip ön bir hazırlık yapalım 🙂

Bolu merkezde Kubbealtı’nda yediğimiz yoğurtlu gözlemenin ardından artık yavaş yavaş Yedigöllere doğru yol almaya başlıyoruz. Bolu gezi programının ikinci durağı Bolu Yedigöller.

bolu yedigöller
Bolu Yedigöller Milli Parkı

Hafta sonu kaçamağı Bolu yazısının en tatlış yeri sanırım Yedigöller. Yedigöllerde ilk dikkatimi çeken 7 den 77 ye herkes bir fotoğraf çekme çektirme telaşında. Bolu Yedigöller gerçek bir instagram mekanı ya, fotoğraflar şahane çıkıyor 🙂

Yedigöller nerede? Bolu şehir merkezine 42 km’lik bir mesafede yer alıyor. 42 km olmasına rağmen yol süresi 1 saati biraz aşıyor çünkü yol aşırı virajlı ve biraz bozuk.

hafta sonu kaçamağı bolu
Hafta sonu kaçamağı Bolu Yedigöller

Yedigöller içerisinde 7 tane göl bulunuyor ve bu göllerin hepsi birbirine yürüme mesafesinde, oldukça yakınlar. Yedigöller ayrıca 100’ün üstünde farklı kuş türüne ve sayısız ağaç türüne de ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de ilk alabalık üretme istasyonu da 1969’da burada kurulmuş.

Bolu Yedigöller içerisinde 2 tane çok güzel restoran-cafe tarzında mekan bulunuyor. Biz parkın en altında yer alan cafede oturup, türk kahvelerimizi yudumlayarak dinlenme molası verdik. Mekanlar ağaçların altında ve göl manzaralı, kısacası şahane.. Kahvaltı ve yemek için de zengin bir menüye sahipler.

yedigöller kahvaltı
Hafta sonu kaçamağı Bolu Yedigöller Kahvaltı

Bolu Yedigöller Gezilecek Yerler

 • Seringöl,
 • Büyükgöl,
 • Nazlıgöl,
 • Deringöl,
 • Küçükgöl,
 • Sazlıgöl,
 • İncegöl
 • Gezginillagöl 😛
nazlı göl yedigöller
Hafta sonu kaçamağı Nazlıgöl

Bu 7 göl dışında bir de güzel şelale barındırıyor bünyesinde Yedigöller. Güzeldere Şelalesi

yedigöller gezilecek yerler
Güzeldere Şelalesi – Bolu Yedigöller

Sonbaharın sonu ve kış mevsiminin başlarında Yedigöller’de olmak gerçekten muazzam. Havalar tam soğumamış, bitki örtüsü desen bolca yaprak.. Bu sene sonbahara yeterince doyduk. Safranbolu, Amasra ve Küre Dağları Sonbahar Rotalarının ardından Aralık ayının başlarında nihayet sonbahar sezon kapanışını Yedigöller’de kaçırmadan yapabildik 🙂

yedigöller milli parkı
Yedigöller Milli Parkı- Yapraktan bitki örtüsü

Haftasonları nereye kaçsak diyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak da kendi rotalarınızı oluşturabilirsiniz:

Bolu Yedigöller’e Ne Zaman Gidilir

Bu tarz sorulara genellikle canınız ne zaman istersee diye gevrek bir cevap veriyorum fakat burdaki doğanın bebeksiliğini de hesaba katarsak Sonbahar’da Yedigöller’e gelmek en mantıklı tercih sanırım.

Yedigöller’in şöyle bir dezavantajı var. Biz mesela 30 Kasım’da Yedigöllerdeydik, yağış yoktu fakat 1 Aralıkta kar yağışı olduğundan Yedigöller yolu kapanmıştı. Yazık Yedigöllere turlara gelen herkes geri döndü. Kar yağışına bakarak Yedgöller planı yapmanız yararınıza olur diye düşünüyorum. Beyazlar içinde de çok güzel olur bee oralar.. Ne deee güzeel olmuşsuunduur beyaazlar içindeeğ seen…..

Bolu Yedigöller Konaklama

ilk alternatif: Airbnb. Bolu merkezde veya Yedigöller ve Abant etrafında güzel dağ evleri kiralayabilirsiniz. Airbnb’nin şöyle de bir güzelliği var: Altta paylaşacağım link üzerinden airbnb’ye kayıt olursanız eğer, 179TL seyahat kredisi kazanıyorsunuz. Bu devirde kimse kimseye vermez valla 🙂 eğer halihazırda üyeliğiniz varsa dert etmeyip yeni bir mail adresi ile üyeliğinizi oluşturup rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Sonra gelsin 179 TL.

Diğer bir seçenek olarak da Yedigöllerde hem kamp yapabilir hem de milli parkın içerisinde yer alan bungalov otellerde konaklayabilirsiniz. Bungalovlar sınırlı sayıda olduğu için hemen doluyormuş aklınızda olsun. Hem de bayaa pahalı kendileri. Milli parkın içine konaklamalı tesis yapmak da ne biliyim.. Bolu otelleri olarak, Yedigöller konaklaması için Hindiba Doğa Evi’ni veya Yedigöller Milli Park içinde yer alan Habitat Mesire Evleri’ni tercih edebilirsiniz.

Yedigöller bungalov evleri fiyatları 2019′ da Kır Evi – 3 yataklı (günlük)335 TL Kır Evi – 4 yataklı (günlük)405 TL Kır Evi – 5 yataklı (günlük)470 TL Kır Evi – 6 yataklı (günlük)525 TL şeklinde. Tabii yer bulursanız 🙂

Biz Abant’ta konaklamıştık. Yazının Abant bölümünde bahsettim, aşşaada. Belirli yerlerde kamp alanı şeklinde ayrılmış bölgeler var milli parkın içinde. Yedigöllerde konaklama yapmak isteyenlere tavsiyem, direk Abant’ta yer alan efsane otellerde kalmaları yönünde.

Yedigöller Giriş Ücreti 2020

Yedigöller Milli park giriş ücreti 2020’de otomobille gelenler için 18 TL. Valla güzel para. Diğer durumlarda da şu şekil bir fiyatlandırma var:

Şahıs6 TL
İndirimli Şahıs3 TL
Bisiklet6 TL
Motorsiklet ve Atv9 TL
Otomobil (BİZ)18 TL
Minibüs54 TL
Midibüs90 TL
Otobüs162 TL

Bolu Yedigöller turunun ardından Bolu merkezde yer alan Mercan-i Restoran da akşam yemeğimizi yiyerek Bolu Abant‘daki konaklama yapacağımız otele doğru yola koyuluyoruz.

Bolu Abant Gölü Tabiat Parkı

Abant ve Bolu merkez gezisi esnasında çektiğim videolar için önce sizi şöyle alalım:( 2 dakikadan da kısa )

Yemyeşil bir doğa içinde huzur bulmak isteyenler için her mevsim gezi planı yapılabilecek harika bir coğrafya Abant Gölü. Hafta sonu kaçamağı Bolu yazısının en tatlış gölü kendileri 🙂 Şehrin kalabalığından sıyrılıp huzura doyabileceğiniz ve eşsiz manzaralara şahit olabileceğiniz bir coğrafyaya sahip Abant. Gölün suyu oldukça berrak, tabiat da zaten harika bir güzellikte.

abant gezilecek yerler
Bolu Abant Gölü Tabiat Parkı

Abant ve çevresi Milli Parklar Müdürlüğü’ne bağlı olduğundan parka giriş ücretli. Abant Tabiat Parkı‘na giriş yaptıktan sonra arabanızı hemen girişteki otoparka bırakabiliyorsunuz. Ayrıca arabanızla Abant Gölünün etrafını da turlayabiliyorsunuz.

Göl etrafında çok sayıda cafe ve restoran bulunuyor. Abant gölünde kahvaltı, yemek, çay, kahve vs her şey mevcut. Abant Gölünde piknik alanı için yerler ayrılmış. Ayrıca belirli bölgelerde mangal yakmak için barbeküler kurulmuş. Yalnız yerde mangal yakmak kesinlikle yasak!

Bolu Abant Gölü gezilecek yerler, Abant Gölü’nün çevresi 🙂 Bu mesafe de yaklaşık 7 km. Yürüyüş yapmak için oldukça ideal bir mesafe(biz arabayla turladıkjffj çok soğuktu napalımm)

bolu abant gölü
Hafta sonu kaçamağı Bolu Abant Gölü

Abant Gölü Tabiat Parkı Ücret Tarifesi (2020)

Abant giriş ücreti 2020’de tıpkı Yedigöller’de olduğu gibi otomobil için 18 TL. Bence çok. Göle girerken de 18 parka girerken de 18, çok tşkler..

 • Araçsız kişi başı:  5 TL
 • Motorsiklet       : 10 TL
 • Otomobil          : 18 TL
 • Minibüs            : 54 TL
 • Midibüs            : 90 TL

Bolu Abant’a Ne Zaman Gidilir

Bolu Abant bölgesine her mevsim gidilir kardeşim. Yedigöller’in yolu sıkıntılı olduğundan kış aylarında kapalı oluyor lakin Abant düz ayak olduğundan kış aylarında bile muazzam manzaralar sunar. Göl de donuyormuş zaten, daha noolsun. İnstagramerslar için harika bir fotoğraf deposu her mevsim için 😀

Bolu Abant Konaklama

Abant konaklaması için Bir airbnb linki de buraya bırakalım. Ne olur ne olmaz 🙂

Bolu Abant Gölünün yakınlarında çok sayıda konaklama yapacak otel, pansiyon bulunuyor. Abant’ın sezonu Sonbahar ve Kış olduğundan haliyle fiyatlar biraz pahalı bu bölgede. Oda kahvaltı şeklinde 350-500 TL bandında 2 kişi konaklama fiyatları.

abant otelleri bolu
Yağmurlu bir Abant-Missss

Biz Abant’da Abant Gölüne yakın konumuyla Yayla Butik Otel‘de konakladık. Oldukça da memnun kaldık. Odalar güzel, sıcak, konforlu. Kahvaltı da sucuktan patatese, soba üzerinde ekmek kızartmasına kadar oldukça güzeldi. Soba çıtırtısı iyi geldi soğukta 🙂

bolu otelleri abant
Soba üzerinde ekmek kızartmalık kahvaltı – Abant

Bunun dışında hem Abant Gölünün içinde hem de Abant yoluna girdiğinizde sağlı sollu çok sayıda konaklama yapabileceğiniz oteller bulunuyor. Bolu otelleri Abant:

 • Abant Aden Boutique Hotel & Spa
 • Abant Köşk Oteli
 • Büyük Abant Hotel
 • Abant Palace Hotel

Abant Gölü Nerede

Abant Gölü yol tarifine gelirsek Bolu merkezden Abant yarım saat sürüyor.

 • İstanbul-Abant : 280 km * 3,5 saat
 • Ankara-Abant : 230 km * 2 saat 15 dk
 • Bursa-Abant: 3 saat 15 dakika
 • Eskişehir-Abant: 3 saat

Bolu Gölcük Tabiat Parkı

Bolu merkeze 17 km gibi bir mesafede yer alan Gölcük Gölü de buralara kadar gelmişken ziyaret edilmesi gereken güzelliklerden biri. Bolu Abant Yedigöller + Gölcük 🙂 Muazzam manzaralar sunan Gölcük Gölü, yaz kış ziyaretçi ağırlayan hatta fotoğrafçıların da yoğun olarak tercih ettiği bir nokta.

bolu golcuk golu gezi
Bolu Gölcük Gölü Tabiat Parkı

Doğanın olağanüstü güzelliğiyle kaplı olan Gölcük gölünün hemen kenarındaki ev, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Devlet Konukevi. Kalamıyor muyuz ya orda? Aşırı şirin değil mi??

Gölcük gölü çevresinde mangal yakmak olsun piknik yapmak olsun bunlar için güzel yerler ayrılmış. Ayrıca göl etrafında da kafe ve restoranlar da bulunuyor.

Gölcük gölünde konaklama yapmak isteyenler için de hemen Gölcük girişinde kamp alanı ayrılmış.

Gölcük Tabiat Parkı Giriş Ücretleri 2020

Giriş TarifesiGiriş Ücreti
Yaya5 TL
Motosiklet10 TL
Otomobil15 TL
Minibüs45 TL
Küçük Otobüs75 TL
Büyük Otobüs120 TL

Bolu Gezilecek Diğer Yerler

Akkaya Travertenleri

Akkaya Travertenleri Bolu’nun Pamukkalesi olarak anılıyor. Bolu merkezden 10 km uzaklıkta, Mudurnu yolu üzerinde bulunuyor. Akkaya nın doğal suyu yaz kış 22 derece sıcaklığını koruyormuş. Akmina maden suyu dolum tesisi de bu bölgede bulunuyormuş.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Türkiye’de kayak denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Kartalkaya, pistleri, tesisleri ve otelleri ile kayakçılar için oldukça güzel imkanlara sahip.

Sülüklü Göl

Vaktim var diyenler için bir diğer nokta da Bolu’daki Tavşansuyu Köyü‘nde bulunan Sülüklü Göl. Etrafındaki ağaçlarla çevrelenmiş çok tatlış bir göl.

Eğer hafta sonu kaçamağı yapalım o da Bolu Abant Yedigöller olsun derseniz, bu yazı ile birlikte yol açık yolaçık 🙂

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

4 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: