abant gezilecek yerler
Seyahat

Bolu Gezilecek Yerler | Abant Gezisi | Yedigöller Gezisi

Bolu gezilecek yerler, Bolu Abant Gezisi ve Bolu Yedigöller Gezisi ile Bolu’da nerede yemek yenir, Bolu’da hangi yemekler meşhur, Abant’a hangi mevsimde gidilir, Abant otelleri, Yedigöller nerede gibi aklınıza gelen tüm soruları cevaplayacak en faydalı Bolu Gezilecek Yerler blog yazısı sizlerle.

Şehir hayatından bunalanlara, hafta sonu nereye kaçsak diyenlere, şöyle bi yeşillik olsa, ağaçların arasından yürüsek diye düşünenlere ve hatta günübirlik Bolu gezisi ne de iyi olur yaa diyenler için güzel bir Bolu gezi planı yazısı oluştu.

Bolu Gezi Rehberi

Marmara ve Batı Karadeniz’in arasında kalan Bolu, güneybatısındaki Abant, kuzeyindeki Yedigöller ve batısındaki Gölcük ile tertemiz havasıyla, huzur veren ortamıyla, doğasıyla, oksijen dolu havasıyla her mevsim ziyaret edilecebilecek harika bir gezi rotası.

Bolu ayrıca korona sonrası gidilecek yerler açısından akla ilk gelen seçeneklerden biri. Çevresindeki milli parklar, Abant Gölü, Yedigöller ve Gölcük gezileri karantina sonrası gezilecek yerlere en güzel seçenekler. Korona virüs günleri sonrasında karantina sonrası ilk gezinizi Bolu’nun çevresindeki efsane huzurlu, az insanlı, sessiz sakin milli parklarda gerçekleştirebilirsiniz.

Bolu Gezilecek Yerler Listesi

 • Bolu merkez
 • Yedigöller
 • Abant Gölü
 • Gölcük Tabiat Parkı
 • Akkaya Travertenleri
 • Kartalkaya Kayak Merkezi
 • Sülüklü Göl

Biz her zamanki gibi bir hafta sonu Cumartesisi sabahın köründe yollara çıkıp pazar akşam dönmeli bir Bolu Gezilecek Yerler Rotasını oluşturduk. Sonbaharın sonu ve kışın başlangıcına denk gelen bu zaman diliminde tercihimiz Bolu ve civarındaki milli parklar oldu. Aman napıcaz ki Ankara’da zaten 🙂

Bolu gezi programının başlangıcı Bolu Merkez. Yani Yedigöllere, Abant’a düşmeden önce Bolu şehriyle ilgili fikir sahibi olmak istiyoruz. Hem de çok meşhur bir gözlemecide kahvaltı yapmak da niyetimiz dahilinde 😛 Yemeksiz olur muu?

Bolu Gezi Yazısı – İçindekiler

 • Bolu Nerede, Bolu Nereye Yakın
 • Bolu Merkez Gezilecek Yerler
 • Mudurnu
 • Bolu’da Ne Yenir?
 • Bolu Yedigöller Milli Parkı
 • Yedigöller’de Şahane Bir Konaklama (Habitat Mesire Yerleri)
 • Bolu Abant Gölü Tabiat Parkı
 • Bolu Gölcük Tabiat Parkı
 • Bolu Gezilecek Diğer Yerler
 • Akkaya Travertenleri
 • Kartalkaya Kayak Merkezi
 • Sülüklü Göl
 • Nallıhan Kuş Cenneti

Bolu Nerede Hangi Bölgede, Bolu Nereye Yakın?

Bolu’nun konumu muazzam her yere çok yakın Bolu yapmışlar. Bolu nerede, Bolu nereye yakın derseniz eğer her yere yakın diyebilirim 🙂 Şöyle kii;

 • Bolu – Ankara Arası : 187 km
 • Bolu – Eskişehir Arası : 218 km
 • Bolu – İstanbul Arası : 250 km

Bolu Merkez Gezilecek Yerler

bolu merkezde gezilecek yerler
Bolu Merkez – Bad Boyz

Yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından Bolu merkeze geldik. Bolu gezilecek yerlerin başlangıç noktası Bolu merkez. Bolu merkezde zaten gezilecek çok fazla yer yok. Vakit darlığından müzeye uğrayamadık. Gözlemeci ile birlikte 1 saat falan oyalandık buralarda.

bolu-yıldırım-beyazıd-camii-2
Bolu-yıldırım-beyazıd-camii

Bolu merkezde gezilecek yerler:

 • Yıldırım Bayezit Camii
 • Bolu Müzesi
 • Tarihi Bolu Evleri
bolu merkez taşhan
Bolu merkez Taşhan
bolu merkez gezilecek yerler
Bolu merkez – Gezginillaya da selamlar

Mudurnu

Bolu gezi yazısında ikinci durağımız olan Mudurnu, 2018 yılında Türkiye’nin 15. Sakin Şehri (Citta Slow) olmayı başarmış. Bu bilgi bizi Mudurnu’ya uğramaya itti.

Mudurnu Nereye Bağlı

Bolu’nun güzide bir ilçesi Mudurnu.

mudurnu bolu
Mudurnu tavuğu sendin aşkım

Bolu merkeze uğramadan önce güzergahımızda bulunan Bolu’nun Mudurnu ilçesine de bir girip çıktık. Tavukla bu kadar ünlenen bir yer olmasına rağmen, şöyle leziz bir tavuk yiyebilecek yerin olmaması bizi şaşırttı. Sadece şu tavuğu gördük Mudurnu’da fotoğraflanmaya değer 🙂

mudurnu gezilecek yerler
Mudurnu şehir merkezi

Bolu Nerede Yemek Yenir

Bolu’da en çok tercih edilen 2 tane restoran var. Bolu’da yemek Kubbealtı ve Mercan-i Restoran’da yenirmiş. E biz de kaçırmadık tabii ki.

Bolu Hangi Yemekleri Meşhur

Kubbealtı

Bolu yemek yerleri olarak öne çıkan yerlerden biri Kubbealtı. Bolu merkezde yer alan meşhur gözlemeci. Eski bir hamamın restore edilmesiyle restoran haline dönüştürülen Kubbealtı, aşırı çeşitli gözlemeleriyle, katmerleriyle oldukça ünlü bir yer.

bolu da ne yenir
Kubbealtı yoğurtlu gözleme

Biz Kubbealtında mantarlı tavuklu ve tabii ki yoğurtlu gözleme yedik. Üzerine de cevizli, çikolatalı, tahinli katmer sipariş ettik. Nasıl buldunuz derseniz de gözleme biraz balon gibi geldi bize. İçi oldukça boştu. Yoğurtlu gözleme yedik sanki 🙂 ortama, temizliğie falan 10 üzerinden 6 verelim hadi. Ama katmer çok iyiydi, içi bosboldu 🙂 Bolu yemek fiyatları gayet hesaplı:

bolu kubbealtı yemek fiyatları
Kubbealtı yemek fiyatları
 • Adres: Tabaklar Mahallesi İzzet Baysal Caddesi No: 108 Bolu Merkez
 • İletişim: 0374 217 48 60

Mercan-i Restaurant

Bolu yemekleri olarak bir diğer meşhur mekan da Mercani Restoran.

1880 yılında inşa edilen bir geleneksel Bolu evinin içinde faaliyet gösteriyorlar. Ayrı ayrı odalarda yemek yiyebiliyorsunuz. Işıklar hafif loş. Bolu mutfağını deneyimlemek için biçilmiş kaftan.

Bolu’ya özgü yöresel lezzetleri tatmak için nezih ve uygun bir atmosfer yaratılmış. Mercan spesiyal, Bolu Beyi, Köroğlu kebabı, değirmen kebabı, tahinli kabak tatlısı en çok giden yemeklermiş. Biz değirmen kebabı söyledik, başlangıç olarak da cheddarlı bolu sucuğu.

değirmen kebabı bolu da ne yenir
Değirmen kebabı – Bolu’da Ne Yenir
bolu da ne yenir bolu sucuğu
Bolu sucuğu – Bolu Yemekleri

Fiyatları Bolu’ya göre bi tık fazla olmasına rağmen Ankara’dan gelen bizler için oldukça makul fiyatlardı.

bolu mercani restoran
Bolu Yemek Yerleri – Mercani Restoran
 • Adres: Tabaklar Mahallesi İzzet Baysal Caddesi Özek Sokak No: 3 Bolu Merkez
 • İletişim: 0374 222 22 21

Bolu Yedigöller Gezi Rehberi

Yedigöller bence Bolu’nun en huzur dolu yeri. Bu yorumu yapma sebebimin en başında Yedigöller Milli Parkı içinde yer alan Habitat Mesire Evlerinde 2 gece konaklama yapıp Yedigöller’in doğasını sonuna kadar yaşamam oldu. Yedigöller konaklama detaylarına birazdan değineceğim.

Bolu Yedigöller Milli Parkı

Bolu merkezde Kubbealtı’nda yediğimiz yoğurtlu gözlemenin ardından artık yavaş yavaş Yedigöllere doğru yol almaya başlıyoruz. Bolu gezi programının ikinci durağı Bolu Yedigöller Gezisi.

Bolu Yedigöller Gezisi

bolu yedigöller
Bolu Yedigöller Gezisi

Hafta sonu kaçamağı Bolu yazısının en tatlış yeri sanırım Yedigöller. Yedigöller’de ilk dikkatimi çeken 7 den 77 ye herkes bir fotoğraf çekme çektirme telaşında. Bolu Yedigöller gerçek bir instagram mekanı ya, fotoğraflar şahane çıkıyor 🙂

Yedigöller Nerede

Yedigöller nerede sorusuna cevap olarak Bolu şehir merkezine 42 km’lik bir mesafede yer alıyor diyebiliriz. Mesafe 42 km olmasına rağmen yol süresi 1 saati biraz aşıyor çünkü yol aşırı virajlı ve biraz bozuk.

hafta sonu kaçamağı bolu
Yedigöller Gezisi

Yedigöller içerisinde 7 tane göl bulunuyor ve bu göllerin hepsi birbirine yürüme mesafesinde, oldukça yakınlar. Yedigöller ayrıca 100’ün üstünde farklı kuş türüne ve sayısız ağaç türüne de ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de ilk alabalık üretme istasyonu da 1969’da burada kurulmuş.

Bolu Yedigöller içerisinde 2 tane çok güzel restoran-cafe tarzında mekan bulunuyor. Biz parkın en altında yer alan cafede oturup, türk kahvelerimizi yudumlayarak dinlenme molası verdik. Mekanlar ağaçların altında ve göl manzaralı, kısacası şahane.. Kahvaltı ve yemek için de zengin bir menüye sahipler.

yedigöller kahvaltı
Yedigöller Kahvaltı, Cafe

Bolu Yedigöller Gezilecek Yerler

Yedigöller’in işte meşhur 7 gölü şu şekilde:

 • Seringöl,
 • Büyükgöl,
 • Nazlıgöl,
 • Deringöl,
 • Küçükgöl,
 • Sazlıgöl,
 • İncegöl
nazlı göl yedigöller
Hafta sonu kaçamağı Nazlıgöl

Bu 7 göl dışında bir de güzel şelale barındırıyor bünyesinde Yedigöller. Güzeldere Şelalesi

yedigöller gezilecek yerler
Güzeldere Şelalesi – Bolu Yedigöller

Sonbaharın sonu ve kış mevsiminin başlarında Yedigöller’de olmak gerçekten muazzam. Havalar tam soğumamış, bitki örtüsü desen bolca yaprak..

Bu sene sonbahara yeterince doyduk. Safranbolu, Amasra ve Küre Dağları Sonbahar Rotalarının ardından Aralık ayının başlarında nihayet sonbahar sezon kapanışını Yedigöller’de kaçırmadan yapabildik 🙂

yedigöller milli parkı
Yedigöller Milli Parkı- Yapraktan bitki örtüsü

Yedigöller’e Hangi Ayda Gidilir

Bu tarz sorulara genellikle canınız ne zaman istersee diye gevrek bir cevap veriyorum fakat burdaki doğanın bebeksiliğini de hesaba katarsak Sonbahar’da Yedigöller’e gelmek en mantıklı tercih sanırım.

Yedigöller’in şöyle bir dezavantajı var. Biz mesela 30 Kasım’da Yedigöllerdeydik, yağış yoktu fakat 1 Aralıkta kar yağışı olduğundan Yedigöller yolu kapanmıştı. Yazık Yedigöllere turlara gelen herkes geri döndü. Kar yağışına bakarak Yedgöller planı yapmanız yararınıza olur diye düşünüyorum. Beyazlar içinde de çok güzel olur bee oralar..

Yedigöller Konaklama Tavsiye

Yedigöller konaklama yeri için diğer bir seçenek olarak da Yedigöllerde hem kamp yapabilir hem de milli parkın içerisinde yer alan bungalov otellerde konaklayabilirsiniz. Bungalovlar sınırlı sayıda olduğu için hemen doluyormuş aklınızda olsun. Hem de bayaa pahalı kendileri.

Bolu Yedigöller otelleri olarak, Yedigöller konaklaması için Hindiba Doğa Evi’ni veya Yedigöller Milli Park içinde yer alan Habitat Mesire Evleri’ni tercih edebilirsiniz.

Bolu gezisi yazısını 2020 yılında yazmıştım. 2021 yılı Şubat ayında da Yedigöller Milli Parkı içinde yer alan Habitat Mesire Yerlerinde 2 gece konaklama yaptım. Bütün samimiyetimle söyleyebilirim ki muazzam bir doğa tatili geçirdim.

Habitat Mesire Bungalov Evlerine ilişkin fiyat bilgileri, ev tipleri ve diğer detaylı bilgiler için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Yedigöller Giriş Ücreti 2021

Yedigöller Milli park giriş ücreti 2021’de otomobille gelenler için 18 TL. Valla güzel para. Diğer durumlarda da şu şekil bir fiyatlandırma var:

Şahıs6 TL
İndirimli Şahıs3 TL
Bisiklet6 TL
Motorsiklet ve Atv9 TL
Otomobil (BİZ)18 TL
Minibüs54 TL
Midibüs90 TL
Otobüs162 TL

Bolu Yedigöller turunun ardından Bolu merkezde yer alan Mercan-i Restoran da akşam yemeğimizi yiyerek Bolu Abant‘daki konaklama yapacağımız otele doğru yola koyuluyoruz.

Bolu Abant Gezisi

Bolu Abant Gölü Tabiat Parkı

Bolu Abant gezisi, yemyeşil bir doğa içinde huzur bulmak isteyenler için her mevsim gezi planı yapılabilecek harika bir doğa ortamı. Şehrin kalabalığından sıyrılıp huzura doyabileceğiniz ve eşsiz manzaralara şahit olabileceğiniz bir coğrafyaya sahip Abant. Gölün suyu oldukça berrak, tabiat da zaten harika bir güzellikte.

abant gezilecek yerler
Bolu Abant Gölü Tabiat Parkı

Bolu Abant Gezi Rehberi

Abant ve çevresi Milli Parklar Müdürlüğü’ne bağlı olduğundan parka giriş ücretli. Abant Tabiat Parkı‘na giriş yaptıktan sonra arabanızı hemen girişteki otoparka bırakabiliyorsunuz. Ayrıca arabanızla Abant Gölünün etrafını da turlayabiliyorsunuz.

Abant Gölü etrafında çok sayıda cafe ve restoran bulunuyor. Abant gölünde kahvaltı, yemek, çay, kahve vs her şey mevcut. Abant Gölünde piknik alanı için yerler ayrılmış. Ayrıca belirli bölgelerde mangal yakmak için barbeküler kurulmuş. Yalnız yerde mangal yakmak kesinlikle yasak!

Bolu Abant Gölü gezilecek yerler, Abant Gölü’nün çevresi 🙂 Bu mesafe de yaklaşık 7 km. Yürüyüş yapmak için oldukça ideal bir mesafe(biz arabayla turladıkjffj çok soğuktu napalım)

bolu abant gölü
Bolu Abant Gezisi

Abant Gölü Tabiat Parkı Ücret Tarifesi 2021

Abant Gölü ve Tabiat Parkı giriş ücreti 2021 yılında otomobil için 21 TL, motosikletler için 14 TL, yayalar için 7 TL olarak belirlenmiş.

Abant’a Ne Zaman Gidilir

Abant’a Hangi Mevsimde Gidilir

Bolu Abant bölgesine her mevsim gidilir kardeşim. Yedigöller’in yolu sıkıntılı olduğundan kış aylarında kapalı oluyor lakin Abant düz ayak olduğundan kış aylarında bile muazzam manzaralar sunar. Göl de kışın donuyormuş zaten, daha ne olsun. İnstacılar için harika bir fotoğraf deposu her mevsim için 😀

Abant Otel Konaklama

Bolu Abant Gölünün yakınlarında çok sayıda konaklama yapacak otel, pansiyon bulunuyor. Abant otelleri olarak seçenekler bir hayli fazla. Abant’ın sezonu Sonbahar ve Kış olduğundan haliyle fiyatlar biraz pahalı bu bölgede. Oda kahvaltı şeklinde en ucuz olarak 350-500 TL bandında 2 kişi konaklama fiyatları.

abant otelleri bolu
Yağmurlu bir Abant-Missss

Abant’ta Nerede Kalınır

Biz Abant’da Abant Gölüne yakın konumuyla Yayla Butik Otel‘de konakladık. Oldukça da memnun kaldık. Odalar güzel, sıcak, konforlu. Kahvaltı da sucuktan patatese, soba üzerinde ekmek kızartmasına kadar oldukça güzeldi. Soba çıtırtısı iyi geldi soğukta 🙂

Abant Otelleri Tavsiye

Yayla Butik Otel.

bolu otelleri abant
Soba üzerinde ekmek kızartmalık kahvaltı – Abant

Bunun dışında hem Abant Gölünün içinde hem de Abant yoluna girdiğinizde sağlı sollu çok sayıda konaklama yapabileceğiniz oteller bulunuyor.

5 Yıldızlı Abant Otelleri

En iyi Abant Otelleri de şu şekilde sıralanıyor:

 • Abant Aden Boutique Hotel & Spa
 • Abant Köşk Oteli
 • Büyük Abant Hotel
 • Abant Palace Hotel

Abant Gölü Nerede

Abant Gölü yol tarifine gelirsek Bolu merkezden Abant yarım saat sürüyor.

 • İstanbul-Abant Arası : 280 km * 3,5 saat
 • Ankara-Abant Arası : 230 km * 2 saat 15 dk
 • Bursa-Abant Arası: 3 saat 15 dakika
 • Eskişehir-Abant Arası: 3 saat

Bolu Gölcük Gezilecek Yerler

Bolu Gölcük Tabiat Parkı

Muazzam manzaralar sunan Gölcük Gölü Tabiat Parkı, yaz kış ziyaretçi ağırlayan hatta fotoğrafçıların da yoğun olarak tercih ettiği bir nokta. Gölcük Parkına En az 2-3 ayırmanızda fayda var.

Doğanın olağanüstü güzelliğiyle kaplı olan Gölcük gölünün hemen kenarındaki ev, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Devlet Konukevi. Kalamıyor muyuz ya orda? Aşırı şirin değil mi??

Bolu Gölcük Hangi İlçede

Bolu İli, Merkez İlçesi sınırları içerisinde yer alan Gölcük Tabiat Parkı, Bolu merkeze de 17 km uzaklıkta yer alıyor.

Gölcük Tabiat Parkında Neler Yapılır

Gölcük gölü çevresinde mangal yakmak olsun piknik yapmak olsun bunlar için güzel yerler ayrılmış. Ayrıca göl etrafında da kafe ve restoranlar da bulunuyor.

Gölcük gölünde konaklama yapmak isteyenler için de hemen Gölcük girişinde kamp alanı ayrılmış.

Gölcük Tabiat Parkı Giriş Ücretleri 2021

Gölcük Gölü Tabiat Parkı giriş ücreti 2021 yılında yayalar için 7 TL, indirimli olarak da 3,5 TL olarak belirlenmiş.

Bolu Gezilecek Diğer Yerler

Vakti olanlar için Bolu Gezinize aşağıdaki yerleri de ekleyebilirsiniz:

Akkaya Travertenleri

Akkaya Travertenleri Bolu’nun Pamukkalesi olarak anılıyor. Bolu merkezden 10 km uzaklıkta, Mudurnu yolu üzerinde bulunuyor. Akkaya nın doğal suyu yaz kış 22 derece sıcaklığını koruyormuş. Akmina maden suyu dolum tesisi de bu bölgede bulunuyormuş.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Türkiye’de kayak denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Kartalkaya, pistleri, tesisleri ve otelleri ile kayakçılar için oldukça güzel imkanlara sahip.

Sülüklü Göl

Vaktim var diyenler için bir diğer nokta da Bolu’daki Tavşansuyu Köyü‘nde bulunan Sülüklü Göl. Etrafındaki ağaçlarla çevrelenmiş çok tatlış bir göl.

BONUS

Nallıhan Kuş Cenneti

nallıhan kus cenneti
Nallıhan Kuş Cenneti

Bolu gezi yazısına geçmeden evvel, yolumuzun üzerinde yer alan ve asla uğramadığımız Nallıhan Kuş Cennetine uğruyoruz. Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara ve İstanbul’a 130 km, Bolu’ya 100 km, İstanbul’a da 300 km uzaklıkta. Bugüne kadar Nallıhan Kuş Cenneti’nde 191 kuş türü gözlenmiş fakat biz 2 tane falan gördük ve sanırım ikisi de güvercindi :)) Biz sisli bir havaya denk geldiğimiz için ğek gözlemleme şansımız olmadı. Şurdan kuş türlerinin fotoğraflarını görebilirsiniz.

nallıhan kuş cenneti gezisi
Nallıhan Kuş Cenneti Gezisi

Doğa tatili severler için farklı bir önerim var. Kırklarelinin İğneada ilçesinde Longoz Ormanlarının derinliklerinde yer alan Longosphere Glamping deneyimi eminim ilginizi çekecektir. Detaylar için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

Hafta sonları nereye kaçsak diyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayarak da kendi rotalarınızı oluşturabilirsiniz:

Eğer hafta sonu kaçamağı yapalım o da Bolu Abant Yedigöller olsun derseniz, bu yazı ile birlikte yol açık yolaçık 🙂

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

%d blogcu bunu beğendi: