Budva Gezilecek Yerler
Seyahat

Budva Gezilecek Yerler | Karadağ’da VİZESİZ TATİL

Budva Gezilecek Yerler için Karadağ’ın Miami’si Budva deniyor . Evet bayaa Miamii 😎 Balkan Turumuzun ikinci ülkesi olan, tertemiz havası ve atmosferi ile Adriyatik’in en ünlü tatil beldesi olan vizesiz ve ucuz ülke Karadağ‘dayız. Budva Turu ile başlayıp Kotor ile devam edeceğiz. Karadağ, el değmemiş doğasıyla, plajlarıyla, tarihi güzellikleriyle ve old town’ı ile Balkan ülkeleri arasında en çok etkilendiğimiz ülkelerden biri. Siz de tarihi dokuyu yaşamak, Adriyatik kıyılarında doğayla iç içe olan plajlarda denize girmek istemez misiniz? Cevabınız evetse Budva Gezilecek Yerler başlıyor!

Budva Gezilecek Yerler Yazı İçeriği

 • Karadağ Genel Bilgiler
 • Budva Nerede, Hangi Ülkede?
 • Karadağ Vize İstiyor mu?
 • Karadağ Para Birimi?
 • Budva mı Kotor mu?
 • Karadağ’da Sınır Kapısı Şoku!
 • Budva Konaklama
 • Budva’da Aracınıza Park Yeri Bulma Challenge
 • Karadağ’da İnternet Paketi: 500 GB!
 • Budva Old Town
 • Budva Plajları
 • Dans Eden Kız Heykeli
 • Budva’da Yemek
 • Sveti Stefan Adası

Karadağ Genel Bilgiler

Şimdi Budva Turuna geçmeden önce ince bi Karadağ girizgahı yapalım ki boş beleş dolaşmayalım Karadağ’da, bayıltmadan tabiki 🙂

Karadağ’ da Orta Çağ dokusu inanılmaz derecede korunmuş, insanı büyülüyor gerçekten. Ülkenin nüfusu sadece 620 binmiş, şaşırtıcı. 

Karadağ’ın başkenti Podgorica. İnternette ufak bir araştırma yapıldığında başkentin B’si geçmiyor denilebilir. Varsa yoksa Kotor, Budva! Bu başkentlerin kaderi sanırım bu ya, bak mesela cağnım Ankara….

Ülkeyi oluşturan temel yapı taşları Budva ve Kotor olmuş. Adeta bir proteinin yapı taşlarını oluşturan aminoasitler gibi.

Budva’ nın kalbinde, dokusu olduğu gibi korunmuş, Orta Çağ surları arasında gizlenmiş Stari Grad (old town) yer alıyor. Budva, Karadağ’ın Miamisi Atilla’ nın bebeğisi olarak anılıyor 🙂

Budva, yeni ve eski olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Old Town adı verilen minnoş yerin tarihi 2500 yılına kadar uzanıyormuş. Old gibi old be.

Budva gezilecek yerler yazısının mottosu bu! Masmavi Adriyatik Denizi kıyısında, eski şehrin tarihi dokusunun içerisinde Budva’da bulunmak gerçekten enfes hissettiriyor insana.

İlk kez yurt dışına çıkacaklar için vizesiz oluşuyla, mimarisiyle, doğal güzellikleriyle Budva/Karadağ harika bir seçim.

Budva uçak bileti konusunda da biz Balkan Turuna araba ile çıktığımız için Arnavutluktan Karadağ’a araba ile geçtik. Karadağ’ın başkenti Podgorica airport’da inip ordan Budva’ya geçebilirsiniz.

Budva Nerede, Hangi Ülkede?

Avrupa’nın yeni İbiza’sı olarak da anılan Budva, Güneydoğu Avrupa’da yer alan ve Karadağ’ın (Montenegro) en önemli turizm bölgelerinden biridir. Adriyatik kıyısında yer almaktadır.

Montenegro’nun anlamı da çok havalı. İtalyanca Monte ‘dağ’, negro ise ‘kara’ anlamına geliyor. italyan etkisi damarlarına kadar işlemiş Karadağ’ın. Budva, eşsiz ve ateş eden plajları ile son birkaç yıldır tatilcilerin, gezginillaların gözdesi konumunda.

Karadağ Vize İstiyor mu?

Türkiye ile Karadağ arasında Vize Muafiyeti Anlaşması mevcut. Yani bir pasaporta sahipseniz eğer elinizi kolunuzu sallayarak Budva’ya, Kotor’a Karadağ’a vizesiz girebilirsiniz. Budva vize istemiyor 🙂

Karadağ Para Birimi?

Üzülerek söylüyorum kii EURO. Evet Avrupa Birliğine üye olmamalarına rağmen yuro. Vizesiz Balkan ülkelerinde Kosova ile birlikte euro kullanılan diğer ülke de Karadağ. Abi ülkede euro kullanılmasına rağmen, Türkiye’deki 1euro=6,40lira ‘ya rağmen Karadağ hala ucuz! (Temmuz 2019)

Budva-Old-Town-Karadag
Budva-Old-Town-Karadag/Budva’da Falcao haberini almışımdır 🙂

Pekii, Budva mı Kotor mu?

Karadağ’da gezip görülmesi yerler bakımından Budva riviera ve Kotor en ön plana çıkan iki turistik şehir.

İnsana sankii Orta çağ’a ışınlanmış gibi hissettiriyor Budva. Karadağ’ın en popüler şehrinin Budva olduğu söyleniyor fakat biz en çok Kotor’u beğendik. Çünkü cağnım Kotor. Hatta şöyle söylersem işin boyutunu daha iyi anlayabilirsiniz. Budva’da 1 gece, Kotor’da 3 gece konakladık.

Budva’da gezilecek yerleri bitirmek için bence 1 gece hayli yeterli. Çünkü biz Balkan Turu yapıyoruz nihayetinde ve görülecek 5 ülkemiz daha var 🙂

Mesela Budva’ya direk tatile gelsen 4-5 gün kalınır. Bir sürü denize girecek yerler, efsane koylar var. Deniz, kum, güneşçiler için muazzam yerler. Hele benim gibi Türkiye kıyılarından sıkılanlar için harika bir alternatif. Duyar kasacak bir durum da yok. Sıkıldık kardeşim. Farklılıklar, yenilikler gerek. Tamam bizim kıyılarımız cennet, bir numaraa, blup blup falan ama sıkılındı be, insan değişiklik istiyo yani ben çok istiyorum.

Aynı şeylerden, tekrarlardan hiç hoşlanmam. Dünya çok büyük, nasıl gezicez her yerini? Her sene aynı otelde tatil yapan insanlar var ya. Hay allam.

Karadağ’da Sınır Kapısı Şoku!

Balkan Turuna başladığımız nokta olan Tiran‘dan sonra İşkodra şehrine gelmiştik. İşkodra’da da Rozafa Kalesi‘ni gezip gece geç saatlerde Karadağ sınır kapısına geldik.

İşkodra/Arnavutluk – Budva arası yaklaşık 86 km sürüyor fakat yol biraz sıkıntılıydı. Arnavutluk yazısından biliyorsunuz, en son Rozafa Kalesinde güneşi batırıyorduk ve gece 2’de anca düşebildik Karadağ’a.

Yorucu, tek şeritli, bozuklu bir gece yolculuğunun ardından gece saat 2 sularında Karadağ sınır kapısına ulaştık. Sınır kapısı bomboştu tek araç bizdik. Zaten sınır olduğunu bile anlamıyorsunuz 3 tane prefabrik gibi bir şey karşılıyor o kadar.

Sınır kapısına gelişimiz zaten tam bi komedi. Ulan geldik heralde falan diyoruz, çok saçma. Bunun şaşkınlığını yaşarken yaşlı bir polis bey Tiran’dan kiraladığımız arabamıza yaklaşıp kendine has diliyle bir şeyler söyledi, biraz da sinirli bir şekilde. Acaba hangi dilden bize sinirlendi?

Ülkede 5 dil konuşuluyormuş. Karadağca dili kentin resmi dili, bunun dışında konuşulan diller de Sırpça, Boşnakça, Arnavutça ve Hırvatça. İnşallah kendi aranızda anlaşabiliyorsunuzdur ya ülkede. Neyse biz tabi anlamadık pasaportları uzattık. Polis bey tekrar gerildi ve bağırarak bir şeyler daha söyledi. Dedik heralde ruhsat falan soruyor. Araçla alakalı bütün belgeleri verdik abimiz hala gergin. Arabanın içinde biz de gerildik. Bu ne diyo olum falan derken polis arabanın tavanına 3-4 kez ‘ottoo otoo’ diyerek bağırdı. Polis bey asla İngilizce bilmiyor, asla anlaşamıyoruz. Birkaç şeyin ingiliççesini bari öğren ya. Biz Karadağca mı öğrenelim ha canısı? Sonra aklımıza ehliyet geldi, bi vermediğimiz o kalmıştıfkfk onu da verdik ve iş çözüldü.

Adam akıllı anlatsana kardeşim niye bizi geriyosun gecenin bir vakti. Sanki biz sürekli ülke değiştiriyoruz, Karadağ’a girip çıkıyoruz ya hayret!

Balkanlardaki En Sıkıntılı Sınır Kapısını Geride Bırakmanın Dayanılmaz Hafifliği ile,

Bu 15 dakikalık gerginliğin ardından pasaportlarımıza damgaları bastırarak sınır kapısından geçip Budva’ ya doğru yol alıyoruz. Budva gezilecek yerlere de inceden geçiyoruz.

Bu arada Balkan ülkelerinde, sınır geçişlerinde yaşadığımız tek sıkıntılı olay buydu. Onun dışında Balkan turunda herhangi bir gerginlik yaşamadık.

Yolun durumu Karadağ sahillerine ulaşmamızla, Bar üzerinden Budva’ya yaklaştıkça düzelmeye başladı. En azından güzel bi asvalta kavuşabildik!

Gece saat 3 gibi Budva’da konaklayacağımız! yere en yakın olan noktaya aracımızı çektik.

Budva Konaklama (Konakla-yama-ma!)

Bu arada Budva konaklamamızı da Tiran’dan ayrılacağımız sabah, hostelde 1 gece konaklamalı olarak booking sitesi üzerinden ayarladık. Budva’ya gelmeden 1 gün önce. Sülalemiz rahat.

Budva’da kalacağımız yer (ve kalamayacağımızshdhdh) Budva Old Town’ın içinde yer alan Hostel Michel. Tek gece konaklama, 3 kişi için 45 euro tuttu. Şöyle bir sıkıntı yaşadık. Siz yaşamayın diye paylaşıyorum. Galibaa koca yürekli bir gezginilla. Tabi heyecanlıyız, genciz, enerjimiz vargjgj, yeni yerler keşfediyoruz, aşırı mutluyuz, anı yaşıyoruz falan.. Kimsenin aklına, gardeşim şimdi otele geç gidicez en azından adamları arayalım da odaları vermesinler madur olmayalım, gelmiyor.

Aracı park ettik – ki araç park etmek de epey sıkıntılı- ondan da bahsedicem. Otelin önüne geldiğimizde girişte bi abimiz demleniyordu. Tabi oraya gelirken de Türkçe konuşuyoruz, biraz da şaşkınız bu saatte kimi bulucaz falan derken girişteki abi bizi duydu gelin gelin dedi. Biz şok tabi.

Otelin sahibi Sırpmış ve otelin idaresini de Türk abimize bırakmış. Biraz söylendi tabi bu saatte mi gelinir genşler falan. Tabii Rozafa Kalesinde güneş batırmadı konuşuyoo. Sağ olsun bizimle baya ilgilendi. Amaa 3 kişilik yer olmadığını, 2 kişiyi yatırabileceğini, 1 kişiyi de kendi yattığı yerdeki 2 kanepenin birinde temiz çarşaflar eşliğinde yatırabileceğini söyledi. Pardonn!?

Hemen altta gördüğünüz fotoğraf, hostelde kalan arkadaşımızın oda penceresinden çektiği görüntü. Pek temiz olmadığını söyledi hostel için fakat konumu çok iyi ve fiyatı da 🙂 Aklınızda olsun.

budva konaklama karadag
Budva-konaklama-Karadağ

Budva da İndirimli Konaklama Fırsatı!

Yurt dışı konaklamalarında kullandığım, hiçbir sıkıntı yaşamadığım, konakladıkça çeşitli avantajlar elde ettiğim ve Türkçe kullanılabilen efsane bir site var: www.airbnb.com . Yurt dışı konaklamalarında hem sizin hem de bizim işimize yarayacak efsane bir avantajımız var. Yani bir tür win win durumu. Eğer gittiğiniz ülkelerde Airbnb üzerinden ev kiralamak isterseniz, hemen alt kısma bırakacağım davet linki aracılığıyla Airbnb’ye üye olduğunuzda 179 ₺ gibi bir indirim kapabiliyorsunuz. Çok iyi bir tutar. Bu devirde kim kime veriyo ya 179TL 🙂 Siz bu indirimi kullandığınızda da Airbnb bize teşekkürleer niyetiyle ufak bir kredi yüklüyor. Bu karşılıklı kazanma durumunu da söylemek istedim, çünkü genelde blogger tayfa linki bırakıyor fakat kendi kazandığını söylemeden sinsice bu işleri kovalıyorlar. Yani kısaca her iki taraf için de çok faydalı bir durum. Eğer şu an zaten kullandığınız bir üyeliğiniz varsa yeni bir mail adresiyle hesap açıp indirimden faydalanabilirsiniz. Çareler tükenmez. Her şey gezginler, gezginillalar için.

Budva’da bir gecede 30 Euro kazanmak ister misiniz? 🙂

Abinin gösterdiği yerde uyumak imkansız, in mi cin mi güvenli mi, kapı açık uyuyo falan hiç içimize sinmedi. Biz balkan turuna 3 kişi çıktık. Tabi Vizesiz Balkan turu planlama yazısını okumadığınız için haberiniz yok.

Kız arkadaşımızı odaya yerleştirdik ve onun 15 eurosunu verdik. Bizim 15er euro’lar cepte kaldı. Diğer arkadaşımla ”bi şekilde biyerde uyuruz yeaa zaten saat de 4 olmuş” diyerek hızlı adımlarla arabaya doğru yürüdük. Bu geceyi arabada geçirebileceğimizi konuştuk. Sedan araba sonuçtasdsds. Budva gezilecek yerler oldu sanaa Budva da yatılacak yerlerjdjdj.

Budva’da Aracınıza Park Yeri Bulma Challenge

Budva’da Otopark

Budva’da otopark durumları oldukça can sıkıcı. Aracımızı Budva’ya ilk geldiğimiz anda bıraktığımız yer paralı otopark, saati 1 euro. Dediğim yer de Budva’nın sonu zaten ordan ileri yol yok. Caddenin sağ tarafı full otopark. Zaten her yer paralı otopark.

Budva gezi rehberinin yanına bir de Budva otopark rehberi yazısı farz yani! Diğer bloglara blogger kardeşlerimin yazılarına bakıyorum. Budva gezilecek yerler bilmem ne(içkiliydibilmemne ye selam olsun:) Kardeşim yazsanıza otopark durumlarını, arabamızı Budva’da nereye park edeceğimizi? Neyseki Gezginilla tavsiyeleriyle buradajfjf.

Budva Old Town yolunun sağındaki tüm otoparklar gece 12’den sabah 7’ye kadar da ücretsiz. Allah razı olsun ya. Tabi biz yine cesaret edemedik, içinde uyurken çekici gelir falanshshs. Bir de her yer taksi deli gibi. Sonra kafada netleşti tabi şehirde neden bu kadar taksi olduğu. Araçla gelmiyor insanlar Budva’ya.

Paralı olsa bile akşam park yerleri fullmüş, yer olmuyormuş. Sezonda gelmeyindhdhd. Ordan uzaklaşıp ücretsiz bir park yeri bulduk. Budva’nın biraz dışında tabiki. Arabanın koltuklarını sona kadar yatırdık ve 2 – 3 saatlik bir uykuyla sabah 7 sularında uyandık. Ve bu sayede de 30 avro kazandıkasdsadsa. Win win bir sabah oluyor. Budva gezilecek yerler = Budva para kazanılacak yerler 🙂

Uyanır uyanmaz araç için uygun bir park yeri arayışına giriştik. Uyuduğumuz yer Budva Old Town’a ve Budva beach lerine uzak. Abartmıyorum yaklaşık 1 saat otopark aradık. Otopark var ama saatlik 1 euro olanlarda yer yok, diğer boş olanların da saati 2 euro, hee oldu canım. Arabada uyuyan çocuklar verir mi saati 2 euroya, biz Angara bebesiyizkdjdj. Akşama kadar Budva’da olacağız sonuçta. Bir de tatilimizin daha 2. Günü, ülke full euro, para lazımafhfjf.

Park Yeri İşinin Çözülmesi ve Budva’da Serpme Köy Kahvaltısı

Sıcakta dolana ay dolaana günlüğü sadece 5 euro olan bir yer bulduk, ağacın altına arabamızı çektik.

Arabayla Balkan Turuna Çıkacaklar için Altın Tavsiye

Otoparkın tam karşısında bir cafe var adı: Tabu Ultra Lounge. Otoparkı işletenler de onlar. Bagajda yatan kahvaltılıkları çıkararak güzel bir kahvaltı yaptık. (Tiran yazısında bahsettiğim, olmazsa olmazlardan biri olan market alışverişi) Rafaellolar, ton balıkları, domatesler,pet bardaklar, cağnım pringleslar neler neler 😛 Tabi biz zenginiz yuroyla kahvaltı yaparız, pis fakir diyosanız da eyv 🙂

Budva kahvaltı
Budva’da serpme köy kahvaltısı qeyfi 🙂

Bu arada Ankara Bahçelideki Tabu cafeye de selam olsun. Bu cafeden de baya bi faydalandık. Allah razı olsun babalar. WC olsun, wifi hizmeti olsun, sim kart kurulumu olsun. Budva’ya gelecekseniz eğer aracınızı direk bu mekanın karşısına çekiyorsunuz. At hafızaya. Budva gezilecek yerlerin en kilit bilgilerinden biri.

Karadağ’da İnternet Paketi 500 GB!

Otoparktan Budva sahilleri/merkez 15 dakika falan yürüyerek. Karadağ’da 3-4 gün civarı kalmayı planladığımız için sim kart almaya karar verdik. Tabu Cafeye sim kart nerden alabiliriz sorusunu yönelttik ve tam çaprazdaki büfeyi gösterdi. Cafeden iyi kovmadılar bizi ya 🙂

Bu arada o büfenin karşısında da süpermarket var. Ordan da Budva kahvaltı fotoğrafındaki meyve suyunu aldık. Büfeden sadece ama sadece 5 euroya vodafone’un turist paketini aldık.

Karadağ-internet-turist-paketi
Karadağ-internet-turist-paketi

Camında da broşürü var bu hattın. Dikkat çekiyo baya tourist packet yazmışlar. Bu şey değil mi ya gezginilla paketi. Ve inanamayacaksınız 5 euroya 500.000 mb internet aldık ( evet beş yüz bin). Kullanım süresi de 15 gün. Karadağ sen nasıl bi bebeksin ya 5 euroya bu hizmet.. Nasip et befdfsf.. Hattı kullanıma açmak bir tık zor. Cafedeki krallar sayesinde o işimizi de çözdük. En son size kahve içmeye geleceğiz diyerek cafeden ayrıldım.

Bu sırada bebekler gibi hostelinde uyuyan diğer arkadaşımız da – hani hotele yatırıp da biz arabada uyumaya geçmiştikdsds o kişi- ( gerçi hostel pisti falan dedi ama bilmiyorum galiba iyi hissedelim diye çünkü hostelin puanı 7.2 fenaa değil)  bize katıldı, kahvaltısını yaptı, mayolarımızı giydik ( onu da tabu cafede yaptıkdkdkd) ve Tabu cafeye kahve içmeye düştük. Sözünün eri vibes.

Budva sahili-Karadag
Budva sahili-Karadag

Budva Old Town

Budva Sahilleri

Şimdi Budva, çevresinde 8’i mavi bayraklı olmak üzere toplamda 30’dan fazla plaj barındırıyormuş. Budva’ da gezilecek yerler çook. İyi hoş da bizim vaktimiz yok o kadar. Görülmesi gereken 4 ülke daha var önümüzde.

Nokta atışı 2 tane beach’de takılıp yola devam babalar. Bir de zaten deniz kum güneş eyvallah can çekiyo istiyo bide Ankaralılıquelik var ama eskisi gibi saatlerce beachte oturmalar takılmalar falan da bitti ya. Sıkıyo, mutlu etmiyo. Hele ki yurt dışındayken falan bir yerde 2 saatten fazla bulunmak günah bence. Keşfedilmesi, denenmesi gereken bir sürüü şeyler, yerler var.

Size harika haberlerim var. Budva sahillerine girişler ÜCRETSİZ. Plajlara girişler ÜCRETSİZ. Baya yazlıkçı modunda havlunuzu , şemsiyenizi açıp her sahilinde takılabiliyorsunuz. İnsan ne kadar üzülüyo ya. Bir de bizim sahillerimize bak! Adamlarda sıfır ya şu turistlere kitliyim, geçiriyim. Ki Budva plajlarında yer alan mekanların şezlong, alkol vs fiyatları bile şu anki euro kuruna rağmen bize göre hala ucuz!

Biz tercihimizi şezlongsuz bir beachten yana kullandık. Havlularımız var, gençliğimiz var. 1-2 saat duracağız baba ne şezlongu? Bi de şezlonga para vermek kırmızı çizgimiz ya, yazlıkçıyız abi biz. Bizim gibi takılan, havlularını serip güneşlenen insanların da var olduğunu görmek güzeldassd.

Slovenska Plajı, Budva

Denize girdiğimiz yer Stari Grad’dan Park Hotel’e uzanan, Budva merkezdeki, 1600 metre uzunluğundaki Slovenska Plajı. Plaj adını 1900’lü yılların başında tatillerini burada geçirmeyi tercih eden Slovenyalılardan almış. İlerde tatilini Budva da geçirmeyi seven Gezginilla Plajı olamaz mıı olabilirdkdjd.

Slovenska Plajı, şehrin tam merkezinde yer alıyor. Denize girmek için çok iyi bir konumda. Plajda 2 şezlong+Şemsiye ortalama 5-10 euro civarında ve onlarca mekan var. Biz az süre geçireceğimizden havlularımızın üstüne yayılacağımız bir yer bulup orada 2-3 saat takıldık yüzdük falan. Plajın hemen arkasında da büfeler var. Ordan da içecek, yiyecek ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz.

Budva sahilleri ve storyleri için tık tık

Mogren Plajı : Ateş eden Budva sahili

Şunu söylemeden geçmeyeyim Budva’nın suyu bayaa soğuktu. Gerçi ben Ayvalık’ta yazlıkçı takılan bir bey olarak soğuk seviyorum ama diğer arkaaşlar baya zor girdiler denize. Slovenska plajından kalkıp Old town’un hemen dibinde yer alan efsane bir beach e geldik: Mogren Plajı. Mogren bir harikaa.. Budva gezi rehberinin en güzel noktalarından biri.

Daha görülecek çok yer var. Taş yapılarla bezenmiş Orta Çağ sokaklarının arasından geçerek Mogren Plajına düştük. Buraya bayıldık çünkü sağımızda yeşille bezenmiş dağ manzarası var. solumuzda ise Orta çağ mimarisi.

Mogren Plajı-Mogren Beach-Budva-Karadag-Montenegro
Mogren Plajı bebeği

Burda da 2-3 tane şezlonglu şeyli mekanlar var fakat biz tercihimizi yine havlularımıza yaslanmaktan yana kullandık. Plajın yaklaşık 3’te 1’i bu şekilde ayrılmış. Valla kral hareket. Meşhur bir plaj diyip her yere mekanı şezlongu dayayın, nargileyi falan masalara kitleyin kardeşim. Leş gibi happy hourlar kerimcanlar falan gelsinfdafd. Yazarken midem bulandı ya ahaha.

Seri köz tayfadan bir kişi mi olmaz ya Karadağ’da? Harika bir Budva gezi rehberi oluyor 🙂 Çare Budva arkadaşlarfdfsdfs. Plaj gerçekten muazzam sanki orta çağda yüzmek için ışınlanmış gibi hissettiriyor insana..

Bu efsane koyda 2-3 saat yüzdükten sonra Mogren Plajının sağından, Budva’nın ikonu sayılan Dans eden kız heykeline doğru yol aldık. Orta çağ manzaralı efsane fotoğraflar çektik.

Dans Eden Kız Heykeli / Statua Ballerina – Budva

Budva’nın en meşhur noktalarından biri de dans eden kız heykeli. Heykelin olduğu kısımda Old Town manzaralı harika fotoğraflar çıkıyor. Kesinlikle uğranması gereken bir nokta! Rivayete göre Budva’da boğulan bir kız heykeli olduğu söyleniyor.

budva-dans-eden-kız-heykeli
Dans eden kız heykeli, Budva

Budva’da Yemek

Aç gezmiyoz arkadaşlar canınız çekmesin diye çok yazmıyorumadsad. Budva Old town‘ da tatlış mı tatlış dilim pizzacılar var ve inanılmaz lezzetli. Bir dilim pizza ve coca cola sadece 2.5 euro ve doyurucu bir dilim veriyorlar. Ben doyduysam siz de doyarsınızdjjd.

Budva Old Town içinde güzel, şık, pahalıı, turist avcısı kek restoranlar var. Oralarda da yiyip içebilirsiniz amaa saçmasapan bi makarnaya 20 euro falan veremeyiz biz 🙂

Budva’da Ne Yenir?

Plajlara, pizzalara doyduktan sonra, Budva Old Town’da adımlayarak magnet vs. alışverişlerimizi yaptık. Magnetler 3-4 euro ya, can yakıyordhsh.

Sveti Stefan Adası / Budva

Budva’daki son rotamız dünyaca ünlü Sveti Stefan Adası. Ada, 15. yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulmuş. “Ada bu çok güzel – Aşk Tesadüfleri Sever” 1442’de Osmanlı’nın Balkanlara sürekli düzenlediği seferlerden korunmak için etrafını kale duvarları ile örmüşler. Örmeyin kardeşim ya Ottoman’ın canı yok mu, denize girmesinler mi?

Ada, Budva merkeze arabayla sadece 15 dakika mesafede. Budva yönünden gelirken çok hoş bir ormanın içinden geçiyorsunuz. Yol aşırı dar ve gidiş geliş olması ilginç o darlıkta. Budva gezi rehberine renk katan harika bir ada kendileri.

Ayrıca Sveti Stefan, gezgin belgeselciler Lonely Planet tarafından Dünya Çevresindeki En Göz Alıcı 10 Yer arasında seçilmiş. Bu göz alıcı yeri fotoğraflamak güzel bir his 🙂

Sveti Stefan Adası Budva
Sveti Stefan Adası Budva

Abi Adamlar Adayı Otel mi Yapmış?

Adriyatik’in en ünlü tatil beldesi olan Budva’da yer alan Sveti Stefan Adası surlarla çevrili bir adacıkta kurulmuş lüks bir tatil yeri. Bugün otel olarak işletiliyor bu ada. Aman Otel. Gitmek istersiniz diye linki bıraktım. Sezonda günlük 900 eurocukmuş. Amaanfjfj. Sveti Stefan adası Ana karaya kısa bir geçitle bağlı ve Karadağ’ın en ikonik manzaralarından birine sahip.

İlk kez otele dönüştürüldüğü Yugoslav döneminde Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Sylvester Stallone Richard Burton ve Macitilla gibi ünlüler kalmış. İçeri girip gezmeniz için otel müşterisi olmanız gerekiyor. Adaya giremesek de kapısından sağından solundan güzel fotoğraflar çektik.

Adanın hemen karşısında da otopark var. 3-5 Euro karşılığında aracınızı oraya bırakıp ada çevresini turlayabilirsiniz. Biz öyle yaptık. Adanın karayla bağlanan kısmının sağ ve sol taraflarında da denize girilebiliyor. Sağ taraftaki kısım ultra lüks bir plaj. Şezlong ücreti 100 euro idi. Aynen 100€.

sveti-stefan-beach-budva
sveti-stefan-beach-budva

Alt tarafı plajsın sen ya, Sveti bey napıyorsunuz? Burdan Budva Gezilecek Yerler okuyucularına bir güzellik yapmak ister misin?

Sveti Stefan adasının solundaki plaj ise daha çok halk plajı tadında. Orda da denize girmek isterdik lakin hava kararıyordu ve Kotor’a geçmemiz gerekiyordu. Bir otel faciası daha yaşayamazdık..

Budva Gece Hayatı ?

Budva gece hayatına da değinelim. Yani değinemeyelimdjdj. Şöylee biz gece 3’te Budva’ya geldiğimiz için bırakın gece hayatını yatçak yerimiz yoktudsada. Gitmemiş olmamıza rağmen sağdan soldan toplayıp şu var bu var da diyebiliriz ama demeyizz.

Tecrübe edilmeyen şeyler bu blogun ve Budva gezilecek yerlerin konusu olamaz. Bi dolaşın bakın bize de haber verin geceler nasıll iyi mi kötü mü..

Let’s go to the Kotor!

Instagram’a da bekleriz! @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: