Budva Gezilecek Yerler
Seyahat

Budva Gezilecek Yerler | Yurt Dışında VİZESİZ Budva Turu

Budva gezilecek yerler Karadağ’ın kesinlikle görülmesi gereken en popüler yerlerinden biri olarak öne çıkıyor. Budva gezisi yazısında Karadağ hakkında gitmeden önce kesinlikle bilinmesi gereken bilgiler, Budva plajları, konaklamalar, uygun bütçeli konaklama ve yemek seçeneklerinden bahsedeceğim.

Özellikle ilk kez yurt dışına çıkacaklar için Karadağ ülkesi vizesiz oluşuyla, nispeten ucuzluğuyla, mimarisiyle, doğal güzellikleriyle muazzam bir yurt dışı tatil noktası. Ben vize ile falan uğraşamam. Zaten İngilizcem de çok iyi değil. Ancak yurt dışını görmek çok istiyorum. E çok param da yok. Nereye gideyim?

 • Karadağ Gezilecek Yerler tam size göre!

Budva turu ölmeden önce kesinlikle yapılması gereken bir gezi rotası. Budva’ ya Karadağ’ın Miami’si deniyor. Ne kadar iddialı bir cümle değil mi?

Karadağ, arabayla vizesiz Balkan Turumuzun ikinci ülkesi. Balkan turu rotamıza ilk gün Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Tiran gezilecek yerler ile başlayıp sonrasında Karadağ ve Arnavutluk arasında efsane bir manzarası olan Rozafa Kalesinin yer aldığı İşkodra şehrinde İşkodra gezilecek yerler ile devam etmişti.

Şimdi ise tertemiz havası ve atmosferi ile Adriyatik’in en ünlü tatil beldesi olan vizesiz ve ucuz ülke Karadağ‘dayız. Karadağ gezi turu Budva gezisi ile başlayıp sonrasında Kotor gezisi ile devam edecek.

Karadağ, el değmemiş doğasıyla, plajlarıyla, tarihi güzellikleriyle ve eski şehiri(old town) ile Balkan ülkeleri arasında en çok etkilendiğimiz ülkelerden biri oldu.

Siz de tarihi dokuyu yaşamak, Adriyatik kıyılarında doğayla iç içe olan plajlarda denize girmek istemez misiniz? Cevabınız evet ise Budva Gezilecek Yerler başlıyor!

Budva Gezilecek Yerler Yazı İçeriği

 • Karadağ Genel Bilgiler
 • Budva’ya Nasıl Gidilir?
 • Budva Hangi Ülkede?
 • Karadağ Vize İstiyor mu?
 • Karadağ Para Birimi?
 • Budva mı Kotor mu?
 • Karadağ’da Sınır Kapısı Şoku!
 • Budva Konaklama
 • Budva’da Aracınıza Park Yeri Bulma Challenge
 • Karadağ’da İnternet Paketi: 500 GB!
 • Budva Old Town
 • Budva Plajları
 • Dans Eden Kız Heykeli
 • Budva’da Yemek
 • Sveti Stefan Adası
Budva Gezilecek Yerler
Budva Karadağ

Budva Gezi Rehberi

 • Budva Old Town
 • Sveti Stefan Adası
 • Budva Sahilleri
 • Slovenska Plajı
 • Mogren Plajı
 • Dans Eden Kız Heykeli (Statua Ballerina) Budva

Budva gezilecek yerler hemen hemen bu maddeler etrafında şekilleniyor. Yazının devamında Budva gezisinin her bir noktasının detaylarına ulaşabilirsiniz.

Karadağ Genel Bilgiler

Şimdi Budva Turuna geçmeden önce ince bir Karadağ girizgahı yapalım ki boş beleş dolaşmayalım Karadağ’da.

Karadağ’ın başkenti Podgorica. İnternette ufak bir araştırma yapıldığında başkentin B’si geçmiyor denilebilir. Varsa yoksa Kotor ve Budva! Bu başkentlerin kaderi sanırım ya, bak mesela cağnım Ankara….

Karadağ’ da Orta Çağ dokusu inanılmaz derecede korunmuş. İnsanı büyülüyor gerçekten. Ülkenin nüfusu sadece 620 binmiş, şaşırtıcı. 

Ülkeyi oluşturan temel yapı taşları Budva ve Kotor olmuş. Adeta bir proteinin yapı taşlarını oluşturan aminoasitler gibi.

Budva’ nın kalbinde, dokusu olduğu gibi korunmuş, Orta Çağ surları arasında gizlenmiş Stari Grad (old town) yer alıyor. Budva, Karadağ’ın Miamisi Gezginilla’ nın bebeğisi olarak anılıyor 🙂

Budva, yeni ve eski olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Old Town adı verilen minnoş yerin tarihi 2500 yılına kadar uzanıyormuş. Old gibi old be.

Masmavi Adriyatik Denizi kıyısında, eski şehrin tarihi dokusunun içerisinde Budva’da bulunmak gerçekten enfes hissettiriyor insana.

Budva Hangi Ülkede?

Avrupa’nın yeni İbiza’sı olarak da anılan Budva, Güneydoğu Avrupa’da yer alan ve Karadağ’ın (Montenegro) en önemli turizm şehirlerinden biri. Budva Adriyatik kıyısında yer almaktadır.

Montenegro’nun anlamı da çok havalı. İtalyanca Monte ‘dağ’, negro ise ‘kara’ anlamına geliyor. İtalyan etkisi damarlarına kadar işlemiş Karadağ’ın. Budva, eşsiz ve ateş eden plajları ile son birkaç yıldır tatilcilerin, gezginillaların gözdesi konumunda.

Budva’ya Nasıl Gidilir?

Budva’ ya ulaşım nasıl derseniz eğer Karadağ’ın başkenti Podgorica Airport’ta inip oradan Budva’ ya geçebilirsiniz. Yalnız Karadağ uçuşları bir tık pahalı. Biz Balkan turuna Arnavutluk’tan başladığımız için arabayla Budva’ya ulaştık.

Karadağ Vize İstiyor mu?

Türkiye ile Karadağ arasında Vize Muafiyeti Anlaşması mevcut. Yani güncel bir pasaporta sahipseniz eğer elinizi kolunuzu sallayarak Budva’ ya, Kotor’ a yani Karadağ’a VİZESİZ gidebilirsiniz.

Budva Vizeli mi?

 • Budva vize istemiyor 🙂

Karadağ Para Birimi?

Üzülerek söylüyorum kii EURO. Evet, Avrupa Birliğine üye olmamalarına rağmen Karadağ’da Euro kullanılıyor. Vizesiz Balkan ülkelerinde Kosova ile birlikte Euro kullanılan diğer ülke de Karadağ.

Yani karadağ’da Euro kullanılmasına rağmen, Türkiye’deki 1euro=6,40 lira ‘ya rağmen Karadağ hala ucuz! (Temmuz 2019)

Budva-Old-Town-Karadag
Budva-Old-Town-Karadag/Budva’da Falcao haberini almışımdır 🙂

Pekii, Budva mı Kotor mu?

Karadağ’da gezip görülmesi yerler bakımından Budva ve Kotor en ön plana çıkan iki turistik şehir.

İnsana sanki Orta çağ’a ışınlanmış gibi hissettiriyor Budva. Karadağ’ın en popüler şehrinin Budva olduğu söyleniyor fakat biz en çok Kotor’ u beğendik. Çünkü cağnım Kotor.

Hatta şöyle söylersem işin boyutunu daha iyi anlayabilirsiniz. Karadağ gezi turu boyunca Budva’da 1 gece, Kotor’da 3 gece konakladık.

Yeri gelmişken Kotor gezilecek yerler için linke tıklayabilirsiniz.

Budva Kaç Günde Gezilir

Budva gezilecek yerleri bitirmek için bence 1 gece 2 gün hayli yeterli. Çünkü biz Balkan Turu yapıyoruz nihayetinde ve görülecek çok sayıda ülke var sırada.

Budva’ yı çok severseniz ayrı bir Karadağ turu ile geniş geniş takılabilirsiniz. Bizim biraz hızlandırılmış gezmemiz gerekiyor. Biz de isterdik geniş geniş Budva sahillerinde takılalım lakin iznimiz, vaktimiz az. 🙁

Mesela Budva’ya direk tatile gitsen net 4-5 gün kalınır. Çok sayıda Budva plajı, denize girecek yer, efsane koy var. Özellikle deniz, kum, güneş severler için muazzam yerler.

Hele benim gibi Türkiye kıyılarından sıkılanlar için harika bir alternatif. Duyar kasacak bir durum da yok. Sıkıldık kardeşim. Farklılıklar, yenilikler gerek. Tamam bizim kıyılarımız cennet, bir numara falan ama sıkıldık be, insan değişiklik istiyor. Yurt dışı istiyor. Yani en azından ben çok istiyorum 🙂

Karadağ’da Sınır Kapısı Şoku!

Balkan Turuna başladığımız nokta olan Tiran‘dan sonra İşkodra şehrine gelmiştik. İşkodra’da da Rozafa Kalesi‘ni gezip gece geç saatlerde Karadağ sınır kapısına geldik.

Arnavutluk’tan Karadağ’a Geçiş

İşkodra Budva arası yani Arnavutluk Karadağ arası yaklaşık 86 km sürüyor. Mesafe az fakat yol biraz kötü. Çok hızlı gidemiyorsunuz.

Yorucu, tek şeritli, bozuk bir gece yolculuğunun ardından gece saat 2 sularında Karadağ sınır kapısına ulaştık. Sınır kapısı bomboştu tek araç bizdik. Zaten sınır olduğunu bile anlamıyorsunuz. 3 tane prefabrik gibi bir şey karşılıyor o kadar.

Sınır kapısına gelişimiz zaten tam bir komedi. Ulan geldik heralde falan diyoruz, çok saçma. Bunun şaşkınlığını yaşarken yaşlı bir polis bey Tiran’dan kiraladığımız arabamıza yaklaşıp kendine has diliyle bir şeyler söyledi, biraz da sinirli bir şekilde. Acaba hangi dilden bize sinirlendi?

Karadağ’da 5 dil konuşuluyormuş. Karadağca dili kentin resmi dili. Bunun dışında konuşulan diller de Sırpça, Boşnakça, Arnavutça ve Hırvatça. İnşallah kendi aranızda anlaşabiliyorsunuzdur ya ülkede.

Neyse biz tabi anlamadık pasaportları uzattık. Polis bey tekrar gerildi ve bağırarak bir şeyler daha söyledi. Dedik herhâlde ruhsat falan soruyor. Araçla alakalı bütün belgeleri verdik abimiz hala gergin. Arabanın içinde biz de gerildik. Bu ne diyo olum falan derken polis, arabanın tavanına 3-4 kez ‘ottoo otoo’ diyerek bağırdı. Polis bey asla İngilizce bilmiyor, asla anlaşamıyoruz. Birkaç şeyin ingiliççesini bari öğren ya. Biz Karadağca mı öğrenelim? Sonra aklımıza ehliyeti vermek geldi 😀 Bir vermediğimiz o kalmıştı, onu da verdik ve iş çözüldü.

Adam akıllı anlatsana kardeşim niye bizi geriyosun gecenin bir vakti. Sanki biz sürekli ülke değiştiriyoruz, Karadağ’a girip çıkıyoruz ya hayret!

Balkanlardaki En Sıkıntılı Sınır Kapısını Geride Bırakmanın Dayanılmaz Hafifliği ile,

Bu 15 dakikalık gerginliğin ardından pasaportlarımıza damgaları bastırarak sınır kapısından geçip Budva’ ya doğru yol alıyoruz. Budva gezilecek yerlere de inceden geçiyoruz.

Bu arada Balkan ülkelerinde, sınır geçişlerinde yaşadığımız tek sıkıntılı olay buydu. Onun dışında Balkan turunda ülke değişikliklerinde herhangi bir gerginlik yaşamadık.

Yolun durumu Karadağ sahillerine ulaşmamızla, Bar üzerinden Budva’ ya yaklaştıkça düzelmeye başladı. En azından güzel bir asfalta kavuşabildik!

Gece saat 3 gibi Budva’da konaklayacağımız! yere en yakın olan noktaya aracımızı çektik.

Budva Konaklama (Konaklayama-ma!)

Bu arada Budva konaklamamızı da Tiran’dan ayrılacağımız sabah, hostelde 1 gece konaklamalı olarak booking üzerinden ayarladık. Evet Budva kalacak yerimizi Budva’ ya gelmeden 1 gün önce ayarladık. Çünkü sülalemiz rahat. Bunun sebebini de bir önceki yazımda anlatmıştım. tekrar anlatmayayım şimdi.

Budva’da kalacağımız yer (ve kalamayacağımızshdhdh) Budva Old Town’ın içinde yer alan Hostel Michel.

Budva konaklaması tek gece 3 kişi için toplam 45 Euro tuttu. Şöyle bir sıkıntı yaşadık. Siz yaşamayın diye paylaşıyorum. Galibaa koca yürekli bir gezginilla.

Tabi heyecanlıyız, genciz, enerjimiz vargjgj, yeni yerler keşfediyoruz, aşırı mutluyuz, anı yaşıyoruz falan.. Kimsenin aklına, gardeşim şimdi otele geç gideceğiz en azından adamları arayalım da odaları vermesinler madur olmayalım, gelmiyor.

Aracı park ettik – ki araç park etmek de epey sıkıntılı- ondan da bahsedeceğim. Otelin önüne geldiğimizde girişte bir abimiz demleniyordu. Tabi oraya gelirken de Türkçe konuşuyoruz, biraz da şaşkınız bu saatte kimi bulacağız falan derken girişteki abi bizi duydu gelin gelin dedi. Biz şok tabi.

Otelin sahibi Sırpmış ve otelin idaresini de Türk abimize bırakmış. Biraz söylendi tabi bu saatte mi gelinir genşler falan. Tabii Arnavutluk’ta Rozafa Kalesinde güneş batırmadı konuşuyor.

Sağ olsun bizimle baya ilgilendi. Ama 3 kişilik yer olmadığını, 2 kişiyi yatırabileceğini, 1 kişiyi de kendi yattığı yerdeki 2 kanepenin birinde temiz çarşaflar eşliğinde yatırabileceğini söyledi. Pardonn?

Hemen altta gördüğünüz fotoğraf, hostelde kalan arkadaşımızın oda penceresinden çektiği görüntü. Pek temiz olmadığını söyledi hostel için fakat konumu çok iyi ve fiyatı da 🙂 Aklınızda olsun.

Hiç sormuyorsunuz siz nerede kaldınız diye. Aşk olsun. Biz kız arkadaşımızı hostele yatırdıktan sonra arabayı uygun bir yere çektik ve arabada uyuduk. Saat zaten gece 4 olmuştu. 3 saat uyuduktan sonra zaten Budva sahillerine doğru yola koyulduk. Ayrıca bu sayede 30 Euro cebimizde kaldıfdsafds.

Uygun bütçeli bir Budva gezilecek yerler yazısı oluyor 🙂

budva konaklama karadag
Budva-konaklama-Karadağ

Budva’da Otopark

Budva’da otopark durumları oldukça can sıkıcı. Budva’da arabayı ücretsiz bırakcağınız bir yer yok! paralı otoparkların saati de en az 1 Euro. Budva’da büyük bir cadde var zaten Caddenin sağ tarafı full paralı otopark.

Budva gezi rehberinin yanına bir de Budva otopark rehberi yazısı farz yani! Diğer blogger kardeşlerimin yazılarına bakıyorum. Hiç kimse değinmemiş. Yoksa gitmediniz mi ya ? Ya da ets tur saçmalığıyla mı Balkanları geziyorsunuz?

Kardeşim yazsanıza otopark durumlarını, arabamızı Budva’da nereye park edeceğimizi? Neyseki Gezginilla tavsiyeleriyle burada 🙂

Budva Old Town yolunun sağındaki tüm otoparklar gece 12’den sabah 7’ye kadar da ücretsiz. Allah razı olsun ya. Tabi biz yine cesaret edemedik, içinde uyurken çekici gelir falanshshs. Bir de her yer taksi deli gibi. Sonra kafada netleşti tabi şehirde neden bu kadar taksi olduğu. Araçla gelmiyor insanlar Budva’ ya 🙂

Peki biz nereye park ettik?

Abartmıyorum yaklaşık 1 saat ucuz yollu otopark aradık. Otopark var ama saatlik 1 Euro olanlarda yer yok, diğer boş olanların da saati 2 Euro, hee oldu canımızı verelim bir de.

Arabada uyuyan çocuklar verir mi saati 2 Euro’ya. Biz Angara bebesiyizkdjdj. Akşama kadar Budva’da olacağız sonuçta. Bir de tatilimizin daha 2. Günü, ülke full euro, para lazımafhfjf.

Park Yeri İşinin Çözülmesi ve Budva’da Serpme Köy Kahvaltısı

Sonunda günlüğü sadece 5 Euro olan bir yer bulduk, ağacın altına arabamızı çektik.

Arabayla Balkan Turuna Çıkacaklar için Altın Tavsiye

Otoparkın tam karşısında bir cafe var adı: Tabu Ultra Lounge. Otoparkı işletenler de onlar. Bagajda yatan kahvaltılıkları çıkararak güzel bir kahvaltı yaptık. (Tiran yazısında bahsettiğim, olmazsa olmazlardan biri olan market alışverişi) Rafaellolar, ton balıkları, domatesler, pet bardaklar, cağnım pringleslar neler neler var bagajda 😛 Tabi biz zenginiz Euro ile kahvaltı yaparız, pis fakirler diyorsanız da eyv 🙂

Budva kahvaltı
Budva’da serpme köy kahvaltısı qeyfi 🙂

Budva’ya araba ile gelecekseniz eğer aracınızı direk bu mekanın karşısına çekiyorsunuz. At hafızaya. Budva gezilecek yerlerin en kilit bilgilerinden biri.

Karadağ’da İnternet Paketi 500 GB!

Otoparktan Budva sahilleri yani Budva merkez (kafasına göre herkeZZ) 15 dakika falan yürüyerek. Karadağ’da 3-4 gün civarı kalmayı planladığımız için sim kart almaya karar verdik. Tabu Cafe’ye sim kart nerden alabiliriz sorusunu yönelttik ve tam çaprazdaki büfeyi gösterdi. Cafe’den iyi kovmadılar bizi ya 🙂

Bu arada o büfenin karşısında da süpermarket var. Ordan da yukarıdaki kahvaltı fotoğrafındaki meyve suyunu aldık. Büfeden sadece ama sadece 5 Euro’ya vodafone’ un turist paketini aldık.

Karadağ-internet-turist-paketi
Karadağ-internet-turist-paketi

Camında da broşürü var bu hattın. Dikkat çekiyor baya, tourist packet yazmışlar. Bu şey değil mi ya gezginilla paketi. Ve inanamayacaksınız 5 euroya 500.000 mb internet aldık ( evet beş yüz bin). Kullanım süresi de 15 gün. Karadağ sen nasıl bir bebeksin ya 5 Euro’ya bu hizmet.. Nasip et befdfsf.. Hattı kullanıma açmak bir tık zor. Cafe’ deki krallar sayesinde o işimizi de çözdük. En son size kahve içmeye geleceğiz diyerek kafeden ayrıldık.

Budva sahili-Karadag
Budva sahili-Karadag

Budva Sahilleri

Budva, çevresinde 8’i mavi bayraklı olmak üzere toplamda 30’dan fazla plaj barındırıyor. Budva sahilleri çok fazla ama bizim pek vaktimiz yok. Hemen hemen 1tam günümüz var. Diğer gün Kotor’ da olmalıyız!

Budva’da nokta atışı 2 tane en meşhur beach’de takılıp yola devam edeceğiz. Bir de zaten deniz kum güneş eyvallah can çekiyor istiyor bir de Ankaralılık var ama eskisi gibi saatlerce beach’de oturmalar takılmalar falan da bitti ya. Sıkıyor, mutlu etmiyor. Hele ki yurt dışındayken falan bir yerde 2 saatten fazla bulunmak günah bence. Keşfedilmesi, denenmesi gereken bir sürüü şeyler, yerler var. Di mi ama?

Size harika haberlerim var. Budva sahillerine girişler ÜCRETSİZ. Plajlara girişler ÜCRETSİZ. Baya yazlıkçı modunda havlunuzu , şemsiyenizi açıp Budva’nın her sahilinde takılabiliyorsunuz.

İnsan ne kadar üzülüyor ya. Bir de bizim sahillerimize bak! Adamlarda sıfır ya şu turistlere kitliyim, geçiriyim mantığı. Ki Budva plajlarında yer alan mekanların şezlong, alkol vs. fiyatları bile şu an ki Euro kuruna rağmen bize göre hala ucuz!

Biz tercihimizi şezlongsuz bir beachten yana kullandık. Havlularımız var, gençliğimiz var. 1-2 saat duracağız baba ne şezlongu? Bir de şezlonga para vermek kırmızı çizgimiz ya. Yazlıkçıyız abi biz. Bizim gibi takılan, havlularını serip güneşlenen insanların da var olduğunu görmek güzel 🙂

Slovenska Plajı, Budva

Budva gezilecek yerler de Budva plajları tabi ki önemli bir yer ediniyor. Bu kapsamda ilk Budva plajımız Slovenska Plajı.

Budva’da denize girdiğimiz yer Stari Grad’dan Park Hotel’e uzanan, Budva merkezdeki, 1600 metre uzunluğundaki Slovenska Plajı. Plaj adını 1900’lü yılların başında tatillerini burada geçirmeyi tercih eden Slovenyalılardan almış. İlerde tatilini Budva’ da geçirmeyi seven Gezginilla Plajı olamaz mıı olabilirdkdjd.

Slovenska Plajı, şehrin tam merkezinde yer alıyor. Denize girmek için çok iyi bir konumda. Plajda 2 şezlong+Şemsiye ortalama 5-10 Euro civarında ve onlarca mekan var.

Biz az süre geçireceğimizden havlularımızın üstüne yayılacağımız bir yer bulup orada 2-3 saat takıldık yüzdük falan. Plajın hemen arkasında da büfeler var. Oradan da içecek, yiyecek ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz.

Slovenska plajından kalkıp Old Town’ un hemen dibinde yer alan efsane bir beach’e geldik: Mogren Plajı.

Mogren Plajı :

Ateş eden Budva sahili yapmışlar! Resmen Budva gezilecek yerler noktasında ne büyüleyici yerlerden biri.

Taş yapılarla bezenmiş Orta Çağ sokaklarının arasından geçerek Mogren Plajına düştük. Buraya bayıldık çünkü sağımızda yeşille bezenmiş dağ manzarası var. solumuzda ise Orta çağ mimarisi.

Şunu söylemeden geçmeyeyim Budva’nın suyu bayaa soğuktu. Gerçi ben Ayvalık’ta yazlıkçı takılan bir bey olarak soğuk seviyorum ama diğer arkadaşlar baya zor girdiler denize. Mogren Beach bir harika..

Mogren beach kesinlikle Budva gezi rehberinin en güzel noktalarından biri.

Mogren Plajı-Mogren Beach-Budva-Karadag-Montenegro
Mogren Plajı, Budva

Burada da 2-3 tane şezlonglu mekanlar var fakat biz tercihimizi yine havlularımıza yayılmaktan yana kullandık. Mogren Plajının yaklaşık 3’te 1’i bu şekilde ayrılmış ücretli ve ücretsiz olarak. Valla kral hareket.

Meşhur bir plaj diyip her yere mekanı şezlongu dayayın, nargileyi falan masalara kitleyin kardeşim. Leş gibi happy hourlar kerimcanlar falan gelsinfdafd. Yazarken midem bulandı ya ahaha.

Seri köz tayfadan bir kişi mi olmaz ya Karadağ’da? Harika bir Budva gezi rehberi oluyor 🙂 Çare Budva arkadaşlar. Mogren sahili gerçekten muazzam. Sanki orta çağda yüzmek için ışınlanmış gibi hissettiriyor insana..

Bu efsane koyda 2-3 saat yüzdükten sonra Mogren Plajının sağından, Budva’nın ikonu sayılan Dans eden kız heykeline doğru yol aldık. Orta çağ fonlu efsane fotoğraflar çektik.

Dans Eden Kız Heykeli (Statua Ballerina) Budva

Budva gezilecek yerler olarak kesinlikle gidilmesi gereken bir yer.

Budva’nın en meşhur noktalarından biri de dans eden kız heykeli. Heykelin olduğu kısımda Old Town manzaralı harika fotoğraflar çıkıyor. Mutlaka uğranması gereken bir nokta!

Rivayete göre Budva’ da boğulan bir kız heykeli olduğu söyleniyor.

budva-dans-eden-kız-heykeli
Dans eden kız heykeli, Budva

Budva’da Ne Yenir

Aç gezmiyoz arkadaşlar canınız çekmesin diye çok yazmıyorumadsad. Budva Old town‘ da tatlış mı tatlış dilim pizzacılar var ve inanılmaz lezzetli. Bir dilim pizza ve coca cola sadece 2.5 Euro . Doyurucu da bir dilim veriyorlar. Ben doyduysam siz de doyarsınız 🙂

Budva yemek fiyatları ayaküstü yemek yerlerinde bir hayli uyguna geliyor. Budva’da yemek yenecek yerler Old Town içinde de çok fazla. yalnız buralar biraz kek turist mekanı.

Budva’da Ne Yenir?

Budva’nın plajlarına, pizzalarına doyduktan sonra Budva Old Town‘da adımlayarak magnet vs. alışverişlerimizi yaptık. Magnetler 4-5 Euro ya, can yakıyorlar. Kimseye hediye magnet falan almayın. Safranbolu’ya gittiğnizde alırsınız. Orada 2 TL 🙂

Sveti Stefan Adası, Budva

Budva gezilecek yerler rotasında son durağımız dünyaca ünlü Sveti Stefan Adası.

Ada 15. yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulmuş. “Ada bu çok güzel – Aşk Tesadüfleri Sever”

1442’de Osmanlı’nın Balkanlara sürekli düzenlediği seferlerden korunmak amacıyla adanın etrafını kale duvarları ile örmüşler.

Sveti Stefan Adası, Budva merkeze arabayla sadece 15 dakika mesafede. Budva yönünden gelirken çok hoş bir ormanın içinden geçiyorsunuz. Yol aşırı dar ve gidiş geliş olması ilginç o darlıkta. Budva gezi rehberine renk katan harika bir ada kendileri.

Ayrıca Sveti Stefan, gezgin belgeselciler Lonely Planet tarafından Dünya Çevresindeki En Göz Alıcı 10 Yer arasında seçilmiş. Bu göz alıcı yeri fotoğraflamak güzel bir his 🙂

Sveti Stefan Adası Budva
Sveti Stefan Adası Budva

Sveti Stefan Adası Otel miymiş?

Abi Adamlar Adayı Otel mi Yapmış? tepkisini hemen herkes vermiştir sanırım.

Adriyatik’in en ünlü tatil beldesi olan Budva’da yer alan Sveti Stefan Adası surlarla çevrili bir adacıkta kurulmuş lüks bir tatil yeri. Bugün otel olarak işletiliyor bu ada.

Sveti Stefan Adasındaki Otelin Adı Aman Otel. Aman da aman 😛

Gitmek istersiniz diye linki üstte bıraktım. Sezonda günlük 900 Euro. Sveti Stefan adası Ana karaya kısa bir geçitle bağlı ve Karadağ’ın en ikonik manzaralarından birine sahip.

Karadağ gezilecek yerlerde kesinlikle ilk üçe girer!

Sveti Stefan Adasının ilk kez otele dönüştürüldüğü Yugoslav döneminde adada Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Sylvester Stallone Richard Burton ve Macitilla gibi ünlüler kalmış 🙂

İçeri girip gezmeniz için otel müşterisi olmanız gerekiyormuş. Adaya giremesek de kapısından sağından solundan güzel fotoğraflar çektik.

Adanın hemen karşısında da otopark var. 3-5 Euro karşılığında aracınızı oraya bırakıp ada çevresini turlayabilirsiniz. Biz öyle yaptık. Adanın karayla bağlanan kısmının sağ ve sol taraflarında da denize girilebiliyor. Sağ taraftaki kısım ultra lüks bir plaj.

Şezlong ücreti 100 euro idi. Aynen 100€. Ahahahah 🙁

sveti-stefan-beach-budva
sveti-stefan-beach-budva

Alt tarafı plajsın sen ya, Sveti bey napıyorsunuz? Buradan Budva Gezilecek Yerler okuyucularına bir güzellik yapmak ister miydiniz. %95 indirim falan?

Sveti Stefan adasının solundaki plaj ise daha çok halk plajı tadında. Orda da denize girmek isterdik lakin hava kararıyordu ve Kotor’a geçmemiz gerekiyordu. Bir otel faciası daha yaşayamazdık..

Budva Gece Hayatı ?

Budva gezilecek yerler yazısında Budva gece hayatına maalesef düşemedik.

Yine de Budva gece hayatına değinelim. Yani değinemeyelimdjdj. Şöylee biz gece 3’te Budva’ya geldiğimiz için bırakın gece hayatını yatçak yerimiz yoktudskda.

Tecrübe edilmeyen şeyler bu blogun ve Budva gezilecek yerlerin konusu olamaz. Bir dolaşın bakın bize de haber verin Budva geceleri nasıl iyi mi kötü mü?

Bu arada,

Arabayla Balkan Turu yapmak isteseniz aşağıdaki linke tıklayarak güzel bir Balkan turu rotası çıkarabilirsiniz:

Kotor’da görüşürüz!

Instagram’a da bekleriz! @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: