cinarcik gezilecek yerler
Seyahat

Çınarcık Gezi Rehberi – Çınarcık Nereler Gezilir

Çınarcık gezi rehberi yazısı, korona günleri sonrası gezilecek yerler kapsamında, sosyal mesafe kuralına uyarak hazırlanan ilk yazı olma özelliğini taşıyor. Maskeleriniz online’dır umarım?

Yeni normal adı altında maskelerimizle ve sosyal mesafelerimizle seyahatlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz! Yalova’nın Çınarcık ilçesinde gerçekleştirdiğimiz küçük hafta sonu tatilimiz yaklaşık 5 aylık karantina sonrasında oluşturduğumuz küçük bir tatil kaçamağı olarak ortaya çıktı.

Yalova’da gezilecek yerler bakımından oldukça dikkat çeken bir ilçe Çınarcık. Detaylara yazının devamında bakacağız.

Çınarcık tatili, evde kalmak dışında sokaklarda, caddelerde, sahillerde yapılan her şeyin değerini ekstra bilerek gerçekleştiğinden bu hafta sonu kaçamağının bizim için önemi de ayrı oldu. Ohh bee sene 2020 olmuş lükse bak, sokakta elimizi kolumuzu sallaya sallaya yürüyebiliyoruz yahu!

Korona virüs süreci sonrasında karantina sonrası gidilecek yerler, karantina sonrası geziler, karantinada gezilebilecek yerler gibi konularda da ekstra seçici ve titiz bir hale geldik bu süreçte. Gezeceğimiz, vakit geçireceğimiz yerler kadar, korona virüs tehdidinden korunarak gezmek de artık çok çok önemli!

Çınarcık Gezisi

Çınarcık konaklaması ve genel bir Çınarcık sahilleri hakkında görsel olarak fikir sahibi olabilmeniz için aşağıdaki 5 dakikalık Çınarcık gezilecek yerler videosunu izleyebilirsiniz. Sonra zaten detaylarını vereceğim 🙂

Karantina günleri sonrasında nihayet ilk hafta sonu kaçamağını Yalova’nın şirin ilçesi Çınarcık’a doğru gerçekleştirdik. Korona virüsün hayatımıza girdiği günden itibaren hemen hemen 5 ay geçti ve gezginilla 5 aydır evde! Artık bir yerde dayanamayıp hayatın nispeten normalleşmesiyle bir hafta sonu planı olarak Çınarcık gezi rotası oluşturuldu.

Çınarcık Yalova Arası Kaç KM

Çınarcık Yalova’nın en büyük ilçesi. Çınarcık Yalova’ya 17 km uzaklıkta yer alıyor ve özellikle bahar ve yaz aylarında turist akınına uğruyor. Deniz turizminin yanında kaplıcalarıyla ve yaylalarıyla da ilgi çeken bir seyahat noktası kendileri.

Çınarcık büyük şehirlere yakın konumuyla, özellikle de İstanbul’a yakınlığıyla oldukça rağbet gören bir ilçe. Çınarcık’ta Yalova plakasından daha çok İstanbul plakasına rastlamanız mümkün. Yani Çınarcık İstanbul’a en yakın kaçış noktası olarak öne çıkan bir tatil yeri konumunda.

İstanbul Çınarcık arası sadece 2 saat sürüyormuş ya çok iyi değil mi? Yani mesela hafta içi 1 gün izinli olanlar için bile günübirlik gidip gelinebilecek harika bir kaçış noktası. Ayrıca İstanbul’dan gelenler için de vapur seferleri mevcutmuş. İmkana bak mis gibi. Deniz otobüsü saatleri ve fiyatları için İDO sitesi sizleri bekliyor.

Tabii ben yarışmaya Ankara’dan katılıyorum o ayrı. Evet, üşenmeyip sadece hafta sonu tatili için cumartesi sabah gidip Pazar akşam döndüm. Zaten gezginilla’yı takip edenler hafta sonu tatillerine alışkın.

Bu gözler hafta sonu gezi kaçamakları için Hatay’ı, Şanlıurfa’yı, Mardin’i gördü yani. Yalova da kimmiş 🙂 Siz de çıkın çıkın gezin arkadaşlar hayat gerçekten çok kısa. Tabii korona virüs tehlikesini de hesaba katarak!

Benim Çınarcık yolculuğum İstanbul’a göre bir tık çetrefilli. Şöyle kii, önce Ankara’dan Eskişehir’e hızlı tren ile ulaşım sağladım. Ardından da Eskişehir’den Bursa İnegöl üzeri Yalova Çınarcık’a doğru yolculuk ettim. İnegöl’ü de özellikle vurguluyorum çünkü yol üstü lezzetleri kalp ben 😛 Eğer böyle bir rota izleyecekseniz hemen 2 tane İnegöl Köftesi yenebilecek mekan bırakayım size:

 1. Besler İnegöl Köftecisi (üzerine sütlü kadayıf yemeyi unutmayınız)
 2. Zeynel İnegöl Köftecisi

Biz bu kez sabah 11 sularında İnegöl’de olduğumuz için o saatlerde açık olan Zeynel’i tercih ettik. Ortamı oldukça güzel. Kahvaltı İnegöl köfte ile mi yapılır yeaa demeyin saat 11 olmuş. Çınarcık gezi rehberi yazısına inegöl köfte molası ardından devam edelim.

Çınarcık Nereye Bağlı?

YALOVA’ya.

Çınarcık Nerede?

 • Yalova il merkezi – Çınarcık arası kaç km: 32 km
 • İstanbul – Çınarcık arası kaç km: 110 km
 • Eskişehir – Çınarcık arası kaç km: 230 km
 • Ankara – Çınarcık arası kaç km: 433 km – yazık ya 🙁
marmaranin incisi cinarcik yalova
Marmaranin incisi Çınarcık’mış

Evet ne diyorduk..Çınarcık’a giriş yaptığınızda iddaalı bir tabela sizi karşılıyor: ‘Marmara’nın incisine hoş geldiniz’ Hoşbulduuk! Otele giriş saatimiz 14:00 olmasına rağmen 12 sularında otelimize giriş yapabiliyoruz.

Çınarcık Otelleri konusunda kafanız oldukça rahat olsun. Çınarcık ilçesi zaten küçük bir yerleşim yeri olduğundan turizm anlamında pek bir yatırım yok. Birkaç tane otel ve pansiyondan oluşuyor. Gelmeden birkaç gün önce odanızı rezerve etmenizde fayda var.

Çınarcık Nerede Kalınır – Çınarcık Otelleri

Çınarcık kalacak yerler anlamında oldukça hesaplı bir tatil bölgesi. Çınarcık’ta uygun ve ekonomik konaklamalar yapabilirsiniz. Pansiyonların fiyatları ortalama 200-250 TL civarında(2020) ve denize sıfır konumundalar.

Çınarcık Otel

Biz Çınarcık kalacak yer için Grand Koru Otel’i tercih ettik. Bu tercihimizin temel sebebi de hem denize sıfır oluşu hem de otelin kendisine ait plajının olmasıydı.

Çınarcık’ta beachler, plajlar, işletmeler yok mu vaar. O kısma da geleceğiz. Ancak 2 günümüz olduğundan 1 günü beachlerde 1 günü de otelin sahilinde geçirmek istedik. Tatlış, ucuz yollu bir Çınarcık gezi rehberi oluyor 🙂

cinarcik gezi rehberi
Cinarcik – Yalova

İlginç bir şekilde, konakladığımız otel fotoğraflardan daha iyi çıktı! Hayatımda ilk defa böyle bir şey başıma geliyor. Genelde fotoğraflara hayran kalıp fiyaskolarla karşılaştığımız için! Bu düşüncemi otel personeliyle de paylaştım, dedim şuraya 2 güzel fotoğraf koyun yaahahafdjk. Dikkate alacaklarını söylediler bakalım.

Çınarcık konaklama yerleri için kesinlikle bir göz atmalısınız

Otel oda-kahvaltı şeklinde hizmet veriyor. Ayrıca gün içinde, sahilde yiyip içebileceğiniz geniş bir menüsü de mevcut. Kahvaltısı ve sıcakları fena değildi. Deniz manzarası eşliğinde güzel bir ortamda kahvaltı yapıyorsunuz. Yani manzara kahvaltıyı otomatik olarak güzelleştiriyor.

Otelde yaşadığımız iki de sıkıntı oldu. Birincisi rezervasyonumuzu biraz geç ayarladığımızdan deniz manzaralı odalarda yer yoktu. Kaldığımız oda bize biraz küçük geldi. İkinci olarak da ütü istedik ve ütü pantolona yapıştıfkfkdf. Bunlar dışında fiyat/performans olarak tercih edilesi bir otel kendileri. Çınarcık kalacak yerler ve Çınarcık Konaklamaları için de yine bu linkten karşılaştırmalar yapabilirsiniz.

Çınarcık Beach’leri – Çınarcık Denize Nerede Girilir

Çınarcık boylu boyunca uzanan sahiliyle hem halk plajı olarak hem de işletme şeklinde güzel sahillere sahip. Çınarcık’ın en meşhur beach’i Mawish Beach Club. Çınarcık gezi rehberi nin yıldızı bu mekan. Yalnız şimdiden uyarayım mekanda sosyal mesafe sıfır! Siz yine de içeriyi bi dolaşın öyle karar verin. Biz koşarak uzaklaştıkafdfjdkl

Ancak pandemi sonrasında gayet güzel vakit geçirilebilir bir mekan bence. Hakkını da yemeyelim şimdi.

cinarcik mawish beach club
Cinarcik Mawish Beach Club

Çınarcık’a gitmeden evvel yaptığım araştırmalar esnasında, Instagram’dan baktığım kadarıyla bize pek hitap etmeyen bir beach olduğu kanısına vardım. Daha çok seri köz tayfanın mekanı gibi. Sahilin arkasına büyük bir club alanı yapılmış ve saat 16’dan sonra dj kopartıyor ortalığı ve tıklım tıklım! Corona bunu beğendi.

Mawish Beach’in yanında sıra sıra 4-5 tane daha farklı sahil işletmeleri mevcut. Beachler’e girişler kişi başı 25-30 TL. Sadece şezlong ve şemsiye ücreti olarak alınıyor. İteleyin bakalım Türk turizmciler. Yurt dışında mesela Budva’da bile 5 Euro idi 2019 yılında 2 kişi şemsiye-şezlong ücreti, Euro kuruna rağmen yine ucuz Türkiye’ye göre.. Aman neyse 😀

Biz Arkadaş Beach’i seçtik. Sahildeki şezlonglar birbirine oldukça yakındı. Yani sosyal mesafe namına hiçbir önlem alınmamış. Ayrıca ne maske takan var ne de bu durumları sallayan! Arkadaş beach’in güzel izole bir tarafı var ki o da işletmenin üst kısmı. Oraya şezlong ve şemsiye çıkarmışlar ve oldukça aralıklı bırakmışlar şezlongları. İnsan sayısı olarak da oldukça az kişi olunca oraya zıpladık resmen.

cinarcik beachleri
Cinarcik Beachleri

Hem manzaramız da sahile göre daha iyi oldu. Kuşbakışı Çınarcık sahilini ve hemen karşıda yer alan İstsanbul’u seyrettik. Mekanda fiyatlar nispeten uygun. Güzel vakit geçirdik.

cinarcik sahilleri
Herkesten uzakta Cinarcik manzaramız

Çınarcık Denizi Nasıl?

Çınarcık denizi temiz mi, nasıl sorusu sanırım herkesin aklına geliyor.

Malum Marmara Denizi asla bir Akdeniz değil hatta Ege hiç değil. Çınarcık sahillerinde hayatımda ilk defa bu kadar denizanası gördüm! Yani hemen kıyıda poşet gibi bembeyaz takılıyorlardı. Haliyle denizde çok vakit geçiremedik daha çok şezlong, güneş, d vitamini kısmındaydık işin. Ancak denizanalarını sallamayıp yüzen takılan çok fazla sayıda insan vardı. Neyse ki Çınarcık’taki ikinci günümüzde, kaldığımız otelin sahilinde denizanası yoktu. Pazar gününü mis gibi yüzerek geçirdik.

Size tavsiyem şudur, Grand Koru Otel’de kalmasanız bile dışarıdan sahilini kullanabiliyorsunuz. Yani sahil dediğim de iskele üzerine şezlonglar atılmış. Ortam oldukça nezih, personel ilgili.

Ayrıca size güzel de bir tüyo vereyim. Az önce bahsettiğim gibi beachlere giriş ücreti kişi başı 30 TL. Eğer Grand Koru Otel’de konaklarsanız otel sizden şezlong ücreti talep etmiyor. Durduk yere 60 TL tasarruf ediyorsunuz. Eee bir gezginilla kolay yetişmiyor 😀

Çınarcık’da Akşam Nerede Takılalım? – Çınarcık Mekanları

Çınarcık küçük bir ilçe olduğundan çok bir mekan beklemeyin. Zaten internete de yazdığınızda tek tük balık yiyip manzara izleyebileceğiniz mekan çıkıyor. Bizim tercihimiz Karşı İstanbul mekanı oldu. Denize sıfır konumuyla ve meze çeşitliliğiyle oldukça memnun kalarak güzel bir akşam geçirdik. Diğer Çınarcık mekanları alternatiflerine de buradan göz atabilirsiniz.

cinarcik mekanlari
Cinarcik mekanlari

+

Bu aradaa Doğum günüm de 5 aylık karantina sonrası çıktığımız ilk gezi olan Çınarcık tatiline denk geldi. İyi kii doğdun gezginilla 🙂

5 July 🥳

Çınarcık Çevresinde Gezilecek Yerler

Çınarcık gezi rehberi Çınarcık deniz tatili dışında gezilecek ve görülecek yerler ile devam ediyor.

Deniz, kum, güneş, rakı, balık dışında Çınarcık gezilecek yerler nelerdir diye baktığımızda deniz turizminin yanında farklı alternatifler de mevcut.

Biz hafta sonu tatili için geldiğimizden tabii ki deniz kenarından ayrılmadık malum Ankaralılıque fakat yayla ve kaplıca gezisi olarak da değerlendirilecek bir bölge Çınarcık. Vakti olanlar aşağıdaki listeyi tamamlayabilir:

Çınarcık Gezilecek Yerler

 • Erikli Yaylası
 • Delmece Yaylası
 • Hasanbaba Piknik Yeri
 • Bülbül Deresi
 • Erikli Şelalesi
 • Su Düşen Şelalesi
 • BONUS: Yürüyen Köşk

Bahsetmeden de geçmeyelim, müthiş bir hikayesi var Yürüyen Köşk’ün. Çınar ağacının dalının kesildiğini gören Mustafa Kemal Atatürk, ağacın dallarının köşkün duvarlarına dayandığını bahçıvandan öğrenir ve duruma el atarak köşkün kaydırılmasını emreder. Böylece köşk yıkılmaktan kurtulur ve çınar ağacı yaşamaya devam eder..

Çınarcık’ta Ne Yenir

Son olarak Çınarcık’ta Ne Yenir konusu ile Çınarcık Gezi Rehberini bitirelim. Araştırdığım kadarıyla aşırı özel bir yemeği yok Çınarcık’ın veya Yalova’nın. Yani tipik deniz kenarı tatil bölgesi işte. Güzel bir restoranda rakı balık meze sohbet muhabbet. İlla ben et yiyeceğimciler için de yine bir öneri de bulunalım hadi. Biz yemedik ama İrem Köfte Salonundaki köfte bölgede oldukça meşhurmuş. Şimdiden afiyetler olsun.

Ohoo ben Çınarcık’ı gezeli çok oldu farklı alternatiflere açığım diyenler için de aşağıdaki gezi rotalarının linklerini bırakıyorum. Hafta sonlarınızı veya günübirlik tatillerinizi değerlendirebileceğiniz harika gezilecek yerler mevcut, tıklayınız:

Tekne tatili mi yapmak istiyorsunuz?

Tekne Tatili Nasıl Planlanır? Tekne Kiralama ile İlgili Her Şey

Türkiye’yi karış karış keşfetmeye devam! Koronasız günler diliyorum..

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

%d blogcu bunu beğendi: