sazova parki eskisehir
Seyahat

ESKİŞEHİR NASIL GEZİLİR? Eskişehir Yeme İçme Önerileri

Eskişehir gezilecek yerler için neredeyse bir 29 sene beklemem gerekti. Ankara-Eskişehir arasında inşa edilen hızlı tren hattından sonra ‘ya 1 buçuk saatmiş bir ara gidelim en kötü çi börek yer döneriz’ diyip asla Eskişehir gezisi gerçekleştiremedik. Ta kii 2018 Temmuzuna kadar.

2018 temmuz ayında güzel bir hafta sonu ayırarak 1 gece konaklamalı harika bir 2 gün geçirdim. Eskişehir seyahati sonrasında da ‘abi Eskişehir çok iyi yaa’ diye diye yılın belirli aralıklarında, hafta sonları birkaç kez Eskişehir rotası gerçekleştirdim.

Ayrıca karantina sonrası gidilecek yerler, karantina sonrası gezilecek parklar, insansız hava sahaları noktasında Eskişehir geniş ve bol parklarıyla korona virüslü günler sonrasında gidilebilecek sakin sessiz yerlerden bir tanesi. Karantinada gidilebilecek yerlerden olan Eskişehir için gezilecek yerlere başlayalım

ankara hızlı tren garı
Ankara hızlı tren garı

Bu Eskişehir yazısında hem 2018 yaz ayındaki izlenimlerimi hem de 2020 yılının ilk seyahati olan Eskişehir deneyimlerimi aktaracağım. Yani yazlı kışlı harika bir Eskişehir gezilecek yerler yazısı olacak!

Eskişehir çok net bir hafta sonu kaçamak noktası. Eskişehir üzerinden büyük şehirlere olan hızlı tren bağlantıları sayesinde şıp diye gelebileceğiniz, hızlı trende keyifle yolculuk yapıp asla sıkılmayacağınız, hızlı trendeki yemek vagonunun rahat koltuklarında spotify listenizi açıp geniş cam manzarasıyla yolun keyfine varacağınız ulan ne diyodum cümle 5 sayfa oldu. İşte öyle çıkın çıkın gelin Eskişehir’e 🙂

Hafta sonu rotası demişken günübirlik veya hafta sonu kaçabileceğiniz yerler için tıklayın:

Tekne tatili planınız mı var? Tıklayın:

Eskişehir’e gelmek için o kadar çok sebep var kii. Mesela şey, Dünya’nın en güvenli ikinci şehri seçilmiş. Şehrin ortasından Porsuk Çayı geçiyor ve bu eklenti şehri adeta Venedik’e çevirmiş! Sen İç Anadolusun ya Eskişehir kendine gel? Gondolla falan geziyorsunuz yani Eskişehir’de lükse bak! Ankara’da da sel olunca kanoyla geziyoruz11!1. Ayrıca Eskişehir konum olarak neredeyse 3 büyüklerin tam ortasında yer alıyor. Ankara, İstanbul ve Bursa gibi şehirlerden karayolu veya hızlı tren ile kısa sürede Eskişehir’ e ulaşabiliyorsunuz. Son olarak, Eskişehir’in öğrenci yoğunluğundan dolayı birçok cafe, restoran, park, bahçe oluşu da Eskişehir’i çekici kılmakta.

eskisehir gezilecek yerler adalar
Eskisehir gezilecek yerler adalar

Eskişehir Gezi Rehberi Yazı İçeriği

 • Eskişehir Gezilecek Yerler
 • Eskişehir’e Ne Zaman gelinir?
 • Eskişehir’e Hızlı Trenle Ulaşım
 • Ankara Eskişehir İstanbul hızlı tren fiyatları 2020
 • Eskişehir Hızlı Tren Garı Ulaşım
 • Eskişehir Gidilecek Mekanlar – Eskişehir Gece Hayatı
 • Eskişehir’de Ne yenir?
 • Eskişehir kahvaltı mekanları

Eskişehir Gezilecek Yerler Özet

 • OMM Müzesi
 • Tarihi Odunpazarı Bölgesi
 • Odunpazarı Evleri
 • Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi
 • Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı
 • Kurşunlu Camii ve Külliyesi
 • Eskişehir Hayvanat Bahçesi & ETİ Sualti Dünyası
 • Atlıhan El Sanatları Çarşısı
 • Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi
 • Kentpark
 • Eti Arkeoloji Müzesi

Açıklamalı gezilecek yerler blog yazısının devamında 🙂

Eskişehir Ne Kadar Sürede Gezilir?

Eskişehir çok net bir hafta sonu gezilecek yerler noktası. Cumartesi sabah gelip, akşamı konaklayıp Pazar akşam da evlere dağılmalık. Beyaz yakalılar için 2 gün çok net yeterli olur. Özel sektör kardeşlerimiz de tabii ki hafta içi izinleriyle hızlandırılmış Eskişehir gezisi gerçekleştirebilirler, günübirlik vibes. Hem konaklama parasından da yırtarsınız. Polyanacılık mıydı bu? İşte son hızlı trenle dönersiniz genşler. Hayat kısa 🙂

Eskişehir Nerede?

Eskişehir, Ankara, Kütahya ve Afyon tarafından sarılan güzide bir şehir. İç Anadolunun da kuzey batısında yer alıyor. KPSS vibes. Eskişehir’in diğer yakın şehirler arasındaki mesafeler de şu şekilde:

 • İstanbul – Eskişehir arası 275 km
 • İzmir – Eskişehir arası 400 km
 • Afyon – Eskişehir arası 130 km
 • Ankara – Eskişehir arası 230 km
 • Kütahya – Eskişehir arası 75 km
 • Sakarya – Eskişehir arası 180 km

Eskişehir’e Ne Zaman gelinir?

Yazının başında da belirttiğim gibi, ben Eskişehir’de her mevsimde bulunmuş biri olarak Allah’ın her günü gelinir J Kışı bile ayrı güzel. Kar falan yağsa fena mı olur Porsuk çayının etrafında turlayıp fotoğraf çekmek falan? Yine de kış ayları oldukça soğuk geçiyor Eskişehir’de. İlkbahar ve Sonbahar ayları en uygun mevsim olacaktır Eskişehir’i gezmek için.

Eskişehir’e Hızlı Trenle Ulaşım

Eskişehir’e ulaşım için en güzel ve kısa yol hızlı tren kullanmak. Eskişehir’e yapılan sefer sayıları da bir hayli fazla.

Ankara-Eskişehir arasında hızlı tren, Eryaman ve Polatlı duraklarına uğruyor. Seyahat süresi de sadece 1 buçuk saat kadar. Ankara Eskişehir arası sefer sayısı karşılıklı 12 tane. Her gün 6 gidiş 6 da geliş yapılıyor.

İstanbul Eskişehir arası hızlı tren, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Arifiye, İzmit, Gebze, Pendik, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı duraklarına uğruyor. İsteyenler Eskişehir üzerinden Ankara’ya devam ediyor. İstanbul Eskişehir arası sefer sayısı 16 tane. Her gün 8 gidiş 8 de geliş yapılıyor. Seyahat süresi de yaklaşık 2 saat 40 dakika.

TCDD yüksek hızlı tren tam bir nimet ya. Bir keresinde Eskişehir’den otobüsle Ankara’ya dönmek zorunda kalmıştım. Otobüsle de Ankara Eskişehir arası tam 3 saat sürüyor. Hızlı tren konforundan sonra otobüs seyahati oldukça yorucu ve zaman kaybettirici.

Ankara Eskişehir hızlı tren fiyatları 2020

 • Tek gidiş: 37,50 Tl

İstanbul Eskişehir hızlı tren fiyatları 2020

 • Tek gidiş: 64 TL

Eskişehir hızlı tren biletinizi TCDD adresinden alabilirsiniz. Size hayat kurtaran bir tavsiye! Eskişehir-Ankara hattında çok fazla seyahat eden olduğundan biletler hemen tükeniyor. Özellikle Cuma akşamı ve Pazar akşamı biletleri anında tükeniyor. Eskişehir hızlı tren bileti bulabilmek için yapmanız gereken, TCDD’nin internet sitesine Eskişehir’e seyahat edeceğiniz günden 15 gün kadar önce giriş yapıp biletinizi almak olacaktır. Başka türlü bilet bulmanız bir hayli zor.

eskisehir hızlı tren ulasim
Hızlı tren 🙂

Eskişehir Hızlı Tren Garı Ulaşım

Eskişehir tren garı, Eskişehir merkeze oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Trenden indiniz, yaklaşık 15-20 dakikalık bir yürüyüş ile merkeze şıp diye düşebilirsiniz. Eskişehir gezilecek yerler zaten birbirine çok yakın. Birkaç nokta dışında çoğu yeri yürüyerek gezebilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler

eskisehir gezilecek yerler
Eskisehir gezi planı

Adalar Bölgesi ve Porsuk Çayı

Eskişehir’de gezilecek yerlerin merkez noktası Adalar Bölgesi ve Porsuk Çayı. Şehrin en ateş eden bölgesi. Porsuk Çayı’nın eteklerinde karşılıklı onlarca cafe, restoran yer alıyor. Ayrıca porsuk Çsayı üzerinde gondol turu da yapabiliyorsunuz. Bu arada Porsuk Çayı, Sakarya Irmağı’nın en uzun koluymuş. Fazla bilgi göz çıkarmaz.

porsuk cayi eskisehir
Porsuk Çayı

Odunpazarı Evleri

Bana göre Eskişehir’in en minnoş yeri, Osmanlı mimarisini yansıtan Odunpazarı Evleri. Tatlış cafelerin, hediyelik eşya satan dükkanların ve butik otellerin de yer aldığı bu bölge, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde de yer alıyor. Çok güzel restorasyon çalışması yapılmış valla bravo belediyeye.

odunpazari eskisehir gezilecek yerler
Odunpazarı Evleri

Eskişehir fotoğraf çekilecek yerlerin bir numaralı noktası bence Odunpazarı Evlerinin olduğu bölge. Fotoğraf demişken, blog yazısının alt kısmında da değineceğim fakat Eskişehir fotoğraf çekilecek mekanların başında da Odunpazarı Evleri bölgesinde yer alan OMM Müzesi yer alıyor. Odunpazarı Modern Müzesi ile ilgili detaylı bilgi ve fotoğraflar OMM başlığında mevcut. İçinden OMMMMMM diyenler fav.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir’in en önemli dini yapılarından biri, Tarihi Odunpazarı Evleri’nin yanında yer alan Kurşunlu Camii ve Külliyesi. Bu yapı, 16. yüzyıl Osmanlı dönemi eserlerinden.

Şelale Park

Manzarasız yapamayanlar için adres Şelale Park. Malum İç Anadolu bölgesindeyiz ve denizimiz yok ama gençliğimiz var J Yine de herhangi bir şeyri tepeden izlemek ekstra bir mutluluk kaynağı benim için. Eminim siz de seversiniz. Odunpazarının üst kısmında yer alıyor kendileri.

Sazova Parkı

Sazova parkına gelmeden önce, çoğu yerde karşıma çıkan Masal Şatosunu gördüğümde alla allaa Türkiye’de böyle bir yer mi var düşüncesi kaplıyordu beni her seferinde. Adeta bir disneyland eklentisi izlenimi uyandırıyordu bende. Sonundaa Sazova parkı içinde yer alan Masal şatosunu yakından görmek oldukça güzel hissettirdi. Hemen fotoğraflar da çekildi tabii.

sazova parki eskisehir
Sazova Parkı Masal Şatosu

Sazova parkının arazisi aşırı büyük. Parkın içinde bir sürü şey var: Masal Şatosu, Sualtı Dünyası, Korsan Gemisi, Sabancı Uzay Evi, yapay bir gölet. Parka bak. Sazova parkına en az bir 2-3 saat ayırmanızı tavsiye ederim.

Sazova parkı, Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alıyor. Şehir merkezinden dolmuşlarla kısa süre içerisinde bu bölgeye ulaşabilirsiniz.

Kent Park

Abi adamlar İç Anadoluya deniz getirmiş yaa sözleri eşliğinde Kent Parka giriş yaptık. Biz Angaralılar için Kentpark güzel, güzide bir alışveriş merkezi. Onlar da ise deniz, kum, güneş! Eskişehir Bey naapıyorsunuz?

Gerçek deniz kumu ile yapay bir plaj oluşturulmuş Kent parkın içinde. Yani suya girer misin diye sorsanız girmem ama çocuklar için falan muazzam bir şans.

Kent park konum itibariyle, Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin karşısında yer alıyor. Ben plaja girmem dedim ama yazın asla şezlong bulunmuyormuş!

Haller Gençlik Merkezi

Geçmişte sebze-meyve hali olarak kullanılan Haller, restore edilerek çok tatlış bir ortama dönüştürülmüş. Karşılıklı cafeler, restoranlar ve alışveriş yerleri yer alıyor. Gençler mis gibi takılıyor Hallerde. İsmi de bana çok garip gelmişti. Çok net bir isim koymuşlar. Eskiden halmiş Haller denmişjfjf. Yani gidilir bi çay kahve içilir. Hatta içinde çok meşhur olan Mazlumlar Muhallebicisi yer alıyor. Tatlıları oldukça lezzetli imiş!

Eskişehir Balmumu Müzesi

Eskişehir denilince akla gelen ilk yerlerden biri de Eskişehir Balmumu Müzesi. Burası için düşük bütçeli Madame Tussauds diyebiliriz. Yani müze içerisindeki heykeller sizi pek tatmin etmeyebilir ama böylesine bir müzeyi düşünmek bile güzel bir vizyon bence. Eskişehir’e bir aferin daha.

eskisehir bal mumu müzesi
Balmumu Müzesi

Devrim Otomobili

Günümüze kadar ulaşmayı başaran tek otomobil olması ve Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobili olması sebebiyle TÜLOMSAŞ MÜZESİ içinde yer alan devrim otomobili, Eskişehir gezilecek yerler listenizde bulunması gereken bir nokta. 

OMM – Eskişehir Odunpazarı Modern Müzesi

Ateş eden müze yapmışlar! 2020 Ocak ayındaki Eskişehir gezisinin benim için ateşleyicisi olan şey OMM müzesi idi. Çok tatlı müze yapmışlar. Daha müzenin girişinde mimarisine hayran kalıyorsunuz. Çok farklı bir tarzı var.

odunpazarı modern müze
Odunpazarı Modern Müze

2019 yılında açılan OMM Müzesi, dünyaca ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates imzasını taşıyormuş. Yaptıkları projeler arasında Tokyo’da 2020 Yaz Olimpiyatları için tasarladığı stadyum da varmış. OMM mimarisinde dört ana unsur ön plana çıkıyor: Geometri, ışık, kümelenme ve ahşap.

eskisehir gezi rehberi omm müze
OMM

Eskişehir OMM Müzesi Giriş ücreti

Omm müze giriş fiyatı tam 20TL, öğrenci 15TL

Eskişehir OMM Müze Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler ise sabah 10 akşam 6 arasında açık.

Adres: Odunpazarı Modern Müze Şarkiye Mah. Atatürk Bul. No: 37, Odunpazarı Eskişehir, Türkiye

eskişehir omm müzesi
eskişehir omm müzesi
odunpazarı modern müze 2
OMM Eskişehir

Eskişehir Gidilecek Mekanlar – Eskişehir Gece Hayatı

Şu an Eskişehir’in en popüler yeri sanırım Cassaba Modern. Zaten yeni bir yer açılır açılmaz tüm halk oraya akın ediyor, sömürüyor. Ankara da o şekil. Cassaba Modernin içinde güzel, tarz mekanlar restoranlar var. Ayrıca Eskişehir gece hayatı için de alternatif mekanları barındırıyor. Canlı müzikli mekanlar da mevcut.

cassaba modern
cassaba modern

Yeni mekanları bir kenara bırakırsak, Eskişehir mekanları genelde şehir merkezinde yer alıyor. Eskişehir  gece hayatı genel olarak Adalar ve Eski Fabrikalar Bölgelerinde yaşanıyor. Genellikle gece hayatı denildiğinde Cuma ve cumartesi günlerinin daha hareketli olduğu söylenir fakat Eskişehir için bu bilgi geçerli değil. Eskişehir’in öğrenci şehri olmasından dolayı neredeyse haftanın 7 günü mekanlar full, hareketli ve canlı. Eskişehir gece hayatı denilince akla ilk gelen mekan The Club 222 Park. Macera arayışında olmayanlar için nokta atışı bir mekan.

Eskişehir’in diğer ünlü mekanlarından bahsedecek olursak; Varuna Gezgin Cafe del Mundo, Travelers, Varuna Memphis Pub, Peyote, SPR Pub, Keçi Geçti Cafe, Havelka, Museum Pub..

Eskişehir’de en çok hoşuma giden mekan, bir gezginilla olarak tabii ki Varuna Gezgin Cafe del Mundo cafe. Buraya kesinlikle uğranması gerekiyor. Harika da bir hikayeleri var. Matematik öğretmeni olan çiftimiz 2004 yılında sırt çantalarını takıp gezmelere başlamışlar. Şimdi sıkı durun, 10 yılda taam 145 ülke gezmişler. Ben 12. Ülkemdeyim şükür J Ve bu geziler sonucunda da bütün deneyimlerini bu cafeye yansıtmışlar. Siz harika bir detaysınız Varuna Gezgin Cafe.

eskisehirde gidilecek yerler varuna cafe
Varuna Gezgin Cafe

Eskişehir’de Ne yenir?

Eveet geldik en sevdiğim bölüme. Eskişehir, gezilecek yerleri kadar yemek anlamında da oldukça mutlu hissettiren bir lokasyon. Çibörek ve balaban kebap gibi iki efsane lezzet Eskişehir mutfağında tadılmayı bekliyor. Kebapçı olduğumdan ilk olarak balaban kebaba giriş yapalım.

Balaban Kebap

İçindekileri sayayım gerisini hayal edin: Köfte, pide, tereyağı, salçalı sos, yoğurt, biber ve domates hepsi bir araya gelmiş ve Balaban kebap ortaya çıkmış. Ahh yine canım çekti be, olsa da yesek. Balaban çok demekmiş.

eskisehirde ne yenir balaban kebabı
Balaban Kebabı-Abdüsselam Kebap

Balaban kebap için çoğunlukla iki mekan ön planda. Birincisi benim de test ettiğim ve 10/10 verdiğim Abdüsselam Kebap, diğeri de bir daha ki Eskişehir gezisinde deneyeceğim Fahrettin Usta. Bu 2 seçeneğe alternatif olarak bir üçüncü seçenek de Gurme Ayten Usta’yı ekleyelim. Eskişehir’de oldukça popüler olan Ayten usta 3-4 restoran ile Eskişehir’de geniş bir menü ile hizmet veriyor.

eskisehir balaban kebabı
Balaban Kebabı-Ayten Usta

Ayten Usta Eskişehir’de oldukça gidilen bir mekan. Ayten Usta yemek fiyatları şu şekilde:

eskişehir ayten usta menü fiyatları
eskişehir ayten usta menü fiyatları

Çi Börek

kırım çibörek eskişehir
kırım çibörek

Eskişehir’ e özgü bir diğer lezzetli şey de çibörek. Çi börek yemeniz için iki yer önereceğim size. Birincisi merkezde yer alan Papağan çibörek. Diğeri de Kent Park içinde yer alan Kırım Çibörekçisi. Burası da otogarın hemen karşısında yer alıyor. Ortamı çok güzel parkın içinde ve otantik bir havası var.

eskisehirde ne yenir ciborek
Papagan Çibörek

Eskişehir Diğer Yemek Mekanları

Bu 2 efsane lezzet dışında fastfoodsuz yapamayanlar için de güzel bir öneri geliyor: Pino. Eskişehirliler tüm zamanların en iyi hamburger yapan yeri olarak anlatıyor Pinoyu. Çok iddaalı. Bir dahaki ziyaretimde kesinlikle deneyeceğim.

Dönerciler için de bir öneri geliyor: Nazar Kebap.  Tarihi bir geçmişe sahip olan Nazar kebap , Eskişehir’in en iyi İskendercisi olarak öne çıkıyor.

Ee tatlısı yok mu Eskişehir’in? Met helvası oldukça meşhur. Tanınmış Helvacı, met helvası alınacak en meşhur yer.

Eskişehir Kahvaltı Mekanları

Doyuran Kahvaltı Salonu ve yeni açılan Bal kahvaltı, güzel seçimler olabilir. Son gittiğimde bal kahvaltı da kahvaltı yaptık ve oldukça memnun ayrıldık.

eskisehir kahvaltı mekan
Bal Kahvaltı

Kahvaltıdan hemen sonra ara sokaklarda kaybolup 3.dalga kahvecilerde sevdiğiniz kahveleri yudumlayabilirsiniz. Çok sayıda kahveci var çevrede ve hepsinin kendine has bir tarzı var. Çok beğendim gerçekten. Biz Ayrık otu kafeye oturduk. Bahçesindeki sobasıyla ve güzel yüzlü personeliyle tercih edilesi bir mekan.

eskisehir cafe onerisi
Ayrık Otu Cafe

Eskişehir Maç İzlenecek Yerler

Hafta sonu geldiniz, takımınızın da maçı var. Yazar burda kendinden bahsediyor. Eskişehir’de hem takılıp muhabbet edip hem de maçınızı izleyeceğiniz en iyi yerlerden biri Travelers cafe.

eskisehir mac izlenecek yerler travelers cafe
Travelers Cafe

Instagram’a da bekleriz: https://www.instagram.com/macitilla/

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

4 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: