Evde Yapılabilecek En İyi Şeyler
Karantina Günleri

Evde Yapılabilecek Şeyler | Karantina Günleri #2: Youtube-Podcast-Kitap-Netflix Önerileri

Evde Yapılabilecek Şeyler sizce neler? Evde eğlenceli neler yapılır? Hangi netflix dizisini izlemeliyim, youtube tavsiye kanallar nelerdir, podcast tavsiyeleri ve kitap önerileri gibi başlıklarla sokağa çıkmanın yasak olduğu hafta sonu günlerinde ve akşam 9’dan sonraki zamanda evde neler yapabiliriz bu konuda bir blog yazısı yazmak istedim.

Korona virüs sebebiyle evlerimize hapsolduğumuz günlerde vaktimizi nasıl geçirdiğimiz de oldukça önemli bir hal aldı. Şunun şurasında ne kadar ömrümüz kaldı ki değil mi ama? Hep bu şekilli bir yazı hazırlamak istiyordum karantina günlerine kısmetmiş. Bu duygularla evde yapılacak şeyler konulu ikinci karantina yazım da nihayet bitti.

Herkes sevdiği netflix dizilerini, filmlerini, youtuberları, podcast yayıncılarını söylese fena mı olur. Hepimiz faydalanalım işte. Olmaz hep bana hep bana!

Bu serinin ilk yazısı olan Karantina Günleri #1: Korona Virüs sen mi büyüksün ben mi?! yazısına göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden dolayı gerçekten teşekkür ederim! (8 kişi ilgi göstediafdjk)

Yazımı okuyan 8 kişi bile benim için oldukça değerli. Zaten bir önceki yazıda biraz bahsetmiştim. Tıklanma veya okunma sayıları ile pek işim yok, kendime yazıyorum falan diye. Zaten başarı kendiliğinden gelgjfdgdf. Alt tarafı bir blog arkadaşlar pek de bir anlam yüklememek lazım değil mi ama? Evet, karantina günlerinde evde hangi aktiviteler yapılabilir ile devam edelim biz.

karantina gunleri
Biz bittik ya 😀

Aslında her zaman aklımdaydı. Boş zamanlarda yapılacaklar şeyler, hangi aktiviteler evde yapılır, kişisel gelişim için takip edilesi mecralar, kitap tavsiyeleri, izlediğim netflix dizileri, faydalı belgeseller, evde eğlenceli neler yapılır gibi tavsiyelerde bulunacağım bir yazı oluşturmak istiyordum. Karantina günlerine kısmetmiş.

Karantinada yapılacak aktivitelere youtube tavsiye kanallar ile başlayalım.

gezginilla youtube kanali
gezginilla youtube kanali

YouTube’da Kesinlikle Takip Edilmesi Gereken Kanallar

Evde yapılabilecek şeyler de başı çeken aktivite bence geniş konu ağıyla, çeşitliliğiyle, seyahat kanallarıyla oturduğumuz yerden gezdirmesiyle kesinlikle youtube.

Youtube Önerileri

Şimdi birkaç cümle ile youtuber’lardan bahsedelim, biraz fikir sahibi olalım. Ayrıca göz atmak isterseniz, listenin üzerindeki kişilere tıklayarak youtube kanallarına ulaşabilirsiniz.

Gezginilla – Travel Vlogger

Youtube denilince akla gelen ilk isim tabii ki gezginilla 😀 Alla alla ne varmış ya gelemez mi? Arkadaşlar gezginilla bey gezdiği yerleri yazmakla kalmıyor, uygun bütçelerle nasıl gezilebildiğini, ucuza kaldığı konaklamaları da bir bir anlatıyor.

Evde yapılabilecek şeyler madde 1: gezginilla youtube kanalını izle, blogundan gezi planları oluştur!

Gezginilla Wilde

Üstüne de gittiği yerlerden çektiği görüntüleri uzun uğraşlar! sonucunda düzenleyerek Youtube’a yüklüyor. Hatta şu an yanılmıyorsam Laponya Turu ile ilgili videolar paylaşıyor kanalında. Aşağıdaki video’ya tıklayarak gezginilla’nın kanalına abone olabilirsiniz 🙂

Şuraya hiçbir yerde göremeyeceğiniz efsane bir Buzkıran Videosu bırakayım. Gezginilla güzel deneyimler yaşıyor ve aktarıyor..

Buzkıran Gemisi ile Donmuş Denizde

Resmen idolüm olan bir gezgin. Gittiği fantastik ülkeler, kabilelerin yaşantılarına ortak olması, yapılmayanı yapıp gezilmeyen yerleri gezmesi şahane gerçekten. Resmen ufuk açıcı bir seyyah! Kesinlikle takibe değer. Ayrıca kendisi ile Ankara’da karşılaşıp 20 dakika civarı hasbihal etmek de ayrı bir mutluluktu benim için 🙂

Rotasız seyyah ile gezginilla karşılaşması 🙂

Travel Vlogger’lardan konu açıldıysa en beğendiğim youtuber gezginlerin başında geliyor Emre Durmuş. Kendisi aşırı düşük bütçelerle dünya turuna çıktı ve sonrasında milyon takipçilere ulaştı. Çok da güzel geziyor, tavsiye edilir.

Son dönemde güzel içeriklerin paylaşıldığı bir diğer gezgin kanalı olan bir hayalin peşinde, Karantina günlerinde gezmek isteyenler için takip edilesi seyahat kanallarından bir tanesi.

Türkiye belgeselcilik tarihinin en önemli isimlerinden olan Coşkun Aral’ın kanalı da takibe değer youtube kanallarından biri. Dünyanın bambaşka coğrafyalarından, astronomiden gastronomiye, savaştan barışa, çok ilginç ve oldukça ilgi çekici şeyler anlatıyor kanalında.

Takip ettiğim gezi youtube kanalları bu kadar. Gelelim diğer kanallara,

Kendileri dobra bir kişilik. Çoğu kişinin konuşamadığı konuları bam bam anlatmasıyla yürüdü gitti youtube’da. Konulara bakış açısı oldukça farklı, dikkat çekici derecede izletiyor. Ayrıca dizi,film,kitap tavsiyelerinde de bulunuyor. Tarzı biraz farklı fakat takip edilesi bence.

Bu aralar pek video paylaşmasalar da efsane içerikleri olan çok beğendiğim bir kanal. Çekim kaliteleri, ilgili kişilerle yapılan söyleşiler ve video editleri oldukça başarılı.

Atarlı kardeşimiz Ruhi Çenet de fena içerikler çekmiyor değil. Çok aşırı sıkıldığınızda illa ki ilginizi çekecek bir videosuna kanalında rastlayabilirsiniz.

Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz. Kitapları, anlatımları, oluşturduğu içerikler 10 numara 5 yıldız. Acil abone olunmalı.

Evinizin psikologu. Klinik Psikolog olan Beyhan Budak kanalında hayata, ilişkilere ve psikolojiye dair videolar paylaşıyor. Herhangi bir videosunun başlığı kesinlikle ilginizi çekecektir. Özellikle karantina günlerinde izlenmesi gereken bir kanal. Özellikle ruh hastası arkadaşlara tavsiye ediyorum.

Oğuz Benlioğlu, Mikro İfadeler Youtube kanalında, Beden Dili, Yalan Yakalama, Mimikler (Mikro İfadeler),Karakter Analizi, Etkili Konuşma (Retorik), Müzakere Becerileri ve Manipülasyon Teknikleri konularında videolar paylaşıyor. Takip edilmesi gereken faydalı bir kanal. Ortamlarda iş yapacak cinsten bilgiler var.

Dünya gündemine dair anlık bilgi sağlayan BBC’nin youtube kanalı, ingilizce pratik açısından da oldukça faydalı. YDS gibi sınavlara çalışan arkadaşlara özellikle tavsiye ederim. Cümle yapıları hemen hemen sınav dilinde oluyor. Ayrıca telefonlara da uygulaması indirilerek reading ve listening için oldukça faydalı.

BBC demişken belgesel kanalından da bahsetmemek olmaz. Çok keyifli videolar var kanalda. Hayvanlar alemini çok güzel yansıtıyorlar.

Fotoğrafçılık ve sinema ile ilgili harika içerikler üretiyor ve oldukça eğlenceli. Ayrıca ara sıra vloglar da çekiyor ve mükemmel görüntüler sunuyor. Aşırı iyi kaliteli bir kanal.

Yine ingilizce ile sıkıntısı olan kişiler kesinlikle takip etmeli bu kanalı. Konuları işleyiş tarzı çok iyi, konuşması da çok başarılı.

Gelelim geyik kanallarına. Çok ince esprilerle başarılı videolar çekiyor. Bence siz de seversiniz. Ayrıca BabaLA TV’yi de burada önerebilirim. Özellikle Angaralı gardeşlerim kesinlikle tagibe almalı 😀

Zaten bilmeyeniniz yoktur ama anmadan geçmeyelim kralları. Onlar yokken Batesmotelpro vardı..

Oğuzhan Uğur’un eğlenceli kanalı. Pinç ve Yeraltından Notlar favorilerim.

Harika bir bilim sitesi. Corona virüs ile ilgili yaptığı paylaşımlar başta olmak üzere çoğu konuda bilimsel açıklamalar sunan aşırı faydalı bir youtube kanalı. Her mecradan takip ediyorum kendilerini. Güzel kafa açıyorlar.

Evde g.t göbek olduk biraz sıkılaşalım yaa diyen vitaminsizleri de hemen ağırsağlam kanalına alalım. Beslenmeden fitness’a çoğu konuda güzel içerikleri var.

Ekonomisiz olmaz. Malum yurt dışı gezilerimiz de çoğunlukta, euro dolar biriktirmemiz lazım. Hem Türkiye hem de Dünya gündemini çok iyi aktarıyor adaşım.

Şahane yorumlarıyla ekonomi alanında özellikle de birikim yapmak adına şahane videoları var.

Sanırım youtube’da en farklı tarzda ekonomi anlatan kişi. Kurguları o kadar iyi ki gözlerinizi ayırmadan izletiyor çektiği videoları. Çatır çatır anlatıyo ekonomi hakkındaki yorumlarını. Takibe değer.

Kendisini kitaplarıyla tanıdığım Sinan Canan hocamın aşırı kafa açan kanalını takip edin acil.

Yine anlatmaya gerek yok bir abimiz. Korona virüs günlerinde karantina gecelerimize hergün yapmış olduğu canlı yayınlarla dünyadan ve Türkiye’den haberlerle oldukça faydalı şeyler anlatan güzel bir kanalı var.

Biraz da girişimcilik kanalı diyip Hakan Akben abimizi de listeye alalım. Yönelttiği sorularla, konuklarıyla, kitap tavsiyeleriyle takip edilesi bir abimiz.

Geldik krallara. Bunlardan birincisi sanat, bilim ve teknolojiyi ağzından düşürmeyen Barış Özcan. Her Pazar sabahı videolarına öyle bir alıştırdı ki izlemeden edilmiyor resmen. Kesinlikle takip edilmeli.

Yazının ilerleyen kısmında kendisinin blogundan bahsedecektim lakin son dönemde youtube’a yüklediği vidyolarla bu listeye girmeye hak kazandı S.Kuzuloğlu 🙂 İkinci youtube kralım da kendileri.

Evde yapılabilecek şeyler konusunda bu boş vaktinizde Serdar Kuzuloğlu’nun youtube kanalını, blogunu, eski programlarını kısaca her içeriğini tüketmenizi şiddetle öneririm!

Aşırı yoğun olduğundan youtube’a içerik üretmiyordu Kuzuloğlu, lakin karantina günlerinde evlere kapandığımızdan harika içerikler yükleyerek bizleri mest etti. Zihnimin kıvrımları serisi acilen izlenmeli!

Artık başlığı açmışken Serdar Kuzuloğlu’nun bloguna da değinelim. Yani öyle bir blogu var ki ben baştan sona tüm yazılarını okudum. Her bir yazısı titizlikle hazırlanmış ve yazının içindeki linkler insanı bilgi bombardımanına tutuyor resmen. Şu an ki düşünce yapımın oluşmasında oldukça etkilendiğim bir kişi kendileri. Youtube, blog, twitter, instagram her yerden takipteyim! 🙂 Şu karantina günlerinde açın blogunu baştan okuyun, muazzam gerçekten..

İşte kendisinin en beğendiğim aforizmalarından birkaçı:

Düşünmeye 2 dakikadan fazla zaman ayıranlar için hiçbir şey açık ve net değildir.

Eski hali güzel olan tek şey cildinizdir.

Peşinden koştuğumuz mutluluk, ulaştığımız anda önemini yitiriyor.

Serdar Kuzuloğlu
serdar kuzuloglu
serdar kuzuloglu

İzlenmesi gereken youtube tavsiye kanallar şimdilik bu kadar. Bu blog yazısını güncel tutmayı hedefliyorum. Unuttuklarımı, sonradan keşfettiklerimi yine bu yazıya eklemeyi düşünüyorum. Karantina günleri bittiğinde de başlığın ismini değiştirip yazının ekmeğini yemeye devam ederim, nasıl ama? 😀 Evet gelelim bir diğer efsane seri olan dinlenmesi gereken podcast yayınlarına.

Evde Yapılabilecek En İyi Şeyler podcast yayınları ile devam ediyor,

Podcast Tavsiyeleri

Evde Yapılabilecek En İyi Şeyler podcast
Now playing ?

Takip edilmesi gereken Türkçe ve İngilizce podcast yayınları şu şekilde:

Podcast Önerileri 2021

Evde yapılabilecek şeyler kategorisinde dinleyici kitlesi gittikçe artan podcast yayınlarına geldi sıra.

Evde herhangi bir iş yaparken hatta işe giderken, yürüyüş yaparken gerçekten iyi gidiyor kaliteli podcast yayınları. Gelin bakalım gezginilla koşarken, evi temizlerken neler dinliyor 🙂

Üzerilerine tıklayarak podcast yayınlarına bir göz atabilirsiniz.

Beni podcast’lere alıştıran kişi İnanç Ayar. Eminim çoğunuz tanımıyordur. Kendisi birçok alanda kendisini geliştiren ve oldukça donanımlı bir abimiz. O kadar güzel tavsiyelerde bulunuyor ki, bir şey yapmadan boşbeleş internette takılamıyorsunuz kendilerini dinledikten sonra. Karantina günleri öncesinde işe gidip gelirken yolda resmen sömürdüm podcast yayınlarını ve yaklaşık 180 bölümü 1-2 aylık sürede bitirdim. Ayrıca kendileri youtube kanalını açmama da vesile olmuştur. Buradan selam olsun krala..

Yine podcast’lere alıştıran efsane bir isim daha. Nasıl Olunur? adlı podcast kanalıyla sektörün önde gelen isimleriyle yaptığı sohbetler harika gerçekten. Acil takip edilmeli. Ayrıca podcast yayınları sonrasında Nilay Örnek’in kitaplarına da dadandım. Kenidis ne düşünüyorsak ifade etmiş kitaplarında. Ayrıca blog yazıları da çok başarılı.

Yine işe gidip gelirken 10-15 dakikalık ingilizce konuşmaları dinlediğim aşırı verimli bir kanal. İngilizcesini geliştirmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir podcast kanalı. Podcast dışında websitesinden de Türkçe altyazılı olarak efsane konuşmaları dinleyebilirsiniz.

Çok sağlam analizleriyle, gözlemleriyle dinlenesi bir podcast yayını var. Ayrıca son dönemde Serdar Kuzuloğlu ile yaptığı korona virüs serisini kesinlikle dinlemeniz gerekiyor.

Daha çok kadınlara hitap etmesine rağmen birkaç podcastini beğendim. Her şey çok iyi her şey çok güzel, mutlu olmak zorunda değiliz tadında podcastleri var. Özellikle kadınların ilgisini çekebilir.

Gazeteci abimizi tanımayanınız yoktur sanırım. Podcastleri inanılmaz derecede bilgilendirici ve kafa açıcı. Başlıkta paylaştığım 3 podcast serisini de düzenli olarak dinliyorum. Özellikle ilk sayfası adlı programda kitapların ilk sayfaları okunuyor ve yazar kitabın her yönden hikayesini anlatıyor. Çok iyi bence.

Bulunduğu her ortamın havasını değiştiren, enerji katan İbrahim Selim’in podcast serisi de oldukça eğlenceli. Toplu taşımada bakışları üzerinize çekeceksiniz kahkalarınızla 🙂 Tamam hadi arabanızda da. Özellikle dijital aşk bölümlerini ben çok beğendim.

Köklü TRT Arşivinin sunulduğu ve Zeki Alasya, Tuncel Kurtiz, Kenan Işık ve daha birçok eşsiz sanatçının rol aldığı keyifli bir yolculuk sizleri bekliyor. Eskiye özlem duyanlara duyurulur.

Özellikle ekonomi alanında bir şeyler dinleyeyim biraz da para biriktireyim hatta borsada çok para var diyorlar yaa ucundan biz de bulaşalım diyenler için faydalı bir podcast kanalı.

Neredeyse tüm youtube videolarının altına yazılan akustik şarkılar neden spotify’da yok yeaa isyanları artık son buldu. Tüm akustik cover şarkıları olmasa da birçoğunu podcastler kısmına yüklemiş Zeynep Bastık. Gözümüz aydın 🙂

Ayrıca 2021 yılında gezginilla da podcast dünyasına girmek için kolları sıvıyor 🙂 2021 yılı içerisinde blog içeriklerimi podcast olarak seslendirmek istiyorum. Bunun için nasıl podcast yapılır araştırmalarına şimdiden başladım!

Evde Yapılabilecek En İyi Şeyler blog yazısında son bölümde netflix tavsiyeleri yer alıyor.

Hangi Netflix Dizisini İzlemeliyim

Gelelim netflix tavsiyelerine. Evet bir ben kalmıştım netflix önerileri vermeyen. Napayım ya netflix önerisi vermeyen bloggerları dövüyorlarmışjfjdkfd.

Hem gezginilla ne izliyor eminim halk merak ediyordur ahahha. Evet acaba hangisiyle başlasam. Karar verdim sanırım.. E en sevdiğimden başlayacağım heralde hayret bir şey!

En İyi Netflix Dizileri ve Belgeselleri (bence)

Evde yapılabilecek şeyler konusunda olmazsa olmaz netflix dizileri ve belgeselleri var!

Netflix Önerileri

Netflix Dizi Önerileri

 • Breaking Bad
 • La Casa De Papel
 • Stranger Things
 • Social Dilemma (Sosyal medya bağımlılığı konulu, gayet başarılı)
 • Dark
 • Unorthodox
 • Narcos
 • Narcos Mexico
 • Marco Polo
 • Sex Education
 • Formula 1 Drive to Survive
 • Explained
 • Cinayet Süsü
 • Messiah
 • The Last Dance (M. Jordan Belgeseli)
 • The Playbook (M. Jordan belgeseli tadında, ilham verici. Mourinho bölümü çok iyi)
 • Küba’nın Özgürlük Hikayesi
 • 2. Dünya Savaşının En Önemli Olayları
 • Rise of Empires: OTTOMAN
 • Roman Empire
 • Gezegenimiz
 • Wilde Wilde Country (Osho’nun hayatı)
 • Minimalism (1 sene boyunca kullanmadığınız şey size ait değildir!)
 • Minimalism Less is Now
 • Rick and Morty
 • Headspace (Meditasyona Başlangıç Belgeseli)
 • Final Table (10 bölümde Dünyanın en meşhur yemekleri yapılıyor)
 • Dave Chapelle (Amerika’nın en yüksek komedi ödülü olan Mark Twain ödülünü almış. 1 buçuk saatlik keyifli bir belgesel)
 • Queen’s Gambit
 • The fix (komedyenler her bölümde bir sorunu çözüyorlar, farklı ve güzel bir yapım)
 • Dark Tourist (mükemmel!)
 • Küfürler Tarihi (farklı 🙂
 • Inside Bill’s Brain (Bill Gates’in hayata bakış açısını anlatan mini belgesel)
 • Fran Lebowitz: Bir yazarın portresi (çok aykırı bir yazar ve aykırı düşünceleri)

Listede yer alan yapımları bizzat izledim ve hemen hemen hepsine geçer not verdim. Netflix dizisi ve belgesel önerisi isteyenlere bu listeyi gönül rahatlığı ile gönderebilirsiniz.

Boş beleş bir sürü dizi film de izledim onları da yazmıyorum. Direkt bunlardan devam edin işte. Yine aklıma geldikçe listeyi güncelleyeceğim. İsterseniz siz de yorumlarınızla listeye katkı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca netflix de yer alan beğendiğim filmleri de bir ara buraya eklerim. Netflix hangi film tavsiye edersin başlığı da yine burada olacak. Artık dizilerden filmlere kaymaya başladım. Ömür törpüsü gibi bitmiyor dizi bölümleri. Yavaş yavaş Türk dizilerine sarmaya başladı sanki? Yahu 7 sezon ve 24 bölümlük diziye mi başlanır? Yapacak bir sürü işimiz var 🙂 Güzel film önerilerinizi de bekleriz yorumlara.

Kitap Tavsiyeleri 2021

Evde yapılabilecek şeyler de en favori aktiviteme geldi sıra! 2021 yılında okunması gereken kitaplar nelerdir?

Kitap Önerileri

 • Bir ömür nasıl yaşanır
 • Ustalık gerektiren kafaya takmama sanatı
 • İstif çağı
 • Hayatın anlamı
 • Siddhartha
 • Martı
 • Orijinaller
 • Koşmasaydım Yazamazdım
 • Pürüzlü Mükemmellik

Son dönemde okumaktan büyük keyif aldığım ve beni harekete geçiren bir kitapla kitap önerilerine başlayalım:

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kitap İncelemesi | İlber Ortaylı

İkinci olarak karantina günleri ile nasıl başa çıkılır, karantina günlerinde nasıl kafaya takmam diyenleriniz için aşağıya kitap linkini bırakıyorum:

İnceleme: Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, 10 Alıntı

Yine hayata bakış açımı değiştiren, minimalizmi anlamamı sağlayan ve hayatıma oldukça etki eden bir kitap ile devam edelim:

İstif Çağı Kitap İncelemesi – James Wallman – Hayata Yer Aç!

istif cagi kitap incelemesi
istif cagi kitap incelemesi

İstif çağı kitabı minimalizm alanında şahane bir kitap. Bu kitap ile beraber hemen yukarıda netflix dizi önerileri kısmında bahsettiğim 2 minimaliz belgeselini de izlerseniz oldukça etkili bir minimalist olabilirsiniz!

Biraz da felsefe diyip, karantina günlerinde hayatın anlamını sorgulamaya ne dersiniz:

Hayatın Anlamı – Arthur Schopenhauer | Kitap İncelemesi

Tavsiye edeceğim bir diğer kitap da pamuk gibi akan giden Siddhartha kitabı:

Siddhartha Kitap incelemesi | Hermann Hesse

Benim en tatlış kitaplarımdan biri olan martı kitabına değinmemek olmaz. Okumayanınız pek kalmamıştır ama ben yine de bir link bırakayım, ne olur ne olmaz 🙂

MARTI Kitap İncelemesi | Richard Bach

Girişimcilik ve üretkenlik alanlarında harika bir kitap: Orijinaller

Orijinaller Kitabı İncelemesi – Adam Grant

Koşmaya merakı olan, yazmaya daha fazla merakı olan, koşmaya başlamak isteyen herkesin okuması gereken bir kitap:

Koşmasaydım Yazamazdım Kitap İncelemesi – Haruki Murakami

Okumuş olduğum son kitap da yine tavsiye edebileceğim türden:

Pürüzlü Mükemmellik

Ayrıca karantina döneminde Milan Kundera’nın Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği kitabını ve Hal Urban’dan Olumlu Sözcükler Etkili Sonuçlar kitabını bitirdim. İlerleyen günlerde bu kitaplardan beğendiğim alıntıları da blogumda paylaşacağım.

Diğer önerilerim

 • Blog yaz
 • Youtube içerikleri oluştur

Evde Yapılabilecek Şeyler diyerek youtube’larımızı izledik. Yollarda, işe gidişlerde, yürüyüşlerde podcastlerimizi dinledik. Akşam netflix dizilerimizi, belgesellerimizi izledik..

E hadi gün içinde birkaç sayfa kitap da okuduk.. Eeee? O kadar haklısınız ki 😀 Şu karantina günlerinde hepsi sıktı değil mi? Yani tamam evde olmak güzel bla bla da yeter kardeşim. Koronası da batsın karantinası da! Dışarlarda gezip dolaşmayı, boş yapmayı da çok özledik!

kotor balkan turu
Kotor-Karadağ

Unutmadan TRT 2’de başlayan harika bir programdan bahsedeceğim: Yılmaz Erdoğan ile Öğrence. Yazmak ile ilgili her türlü bilginin, film ve kitasp tavsiyelerinin yer aldığı şahane bir seri. Şuradan tüm bölümlerini izleyebilirsiniz.

Ben tüm bu tavsiyelerden ayrı olarak iki ayrı işle daha uğraşıyorum karantina günlerinde ve beni oldukça güçlü tutuyor.

Evde yapılabilecek şeyler olarak Birincisi tabii ki blog yazmak. Blog yazma olayı zaten karantina öncesinde başlamıştı, you know 🙂 Bayaa müptelası oldum. Blog nedir bilmezdim, şimdi ayyaş olduum 😀 Karantina günlerinde dev bir gezi rehberi ortaya çıktı mesela:

Karantina günlerinde gezemiyorsanız oturun 2021 veya 2022 için Lapland planınızı yapın mesela. Uğraşın abi bir şeylerle.. Hatta bu yazı sonrasında da efsane bir Kuzey Işıkları Videosu geldi youtube’a.. Karantinada kuzey ışıklarını izlemek başkadır 😛

Kuzey Işıkları Turu

İkinci olarak da benim için çok yeni bir mecra olan youtube’a dadandım. Çünkü neden dadanmayayım 😀 Gezdiğim yerlerin fotoğraflarını ve videolarını birleştirmek, uygun bir müzik seçmek ve en başına güzel bir fragman oluşturmak o kadar zevkliymiş ki.

Gezginilla youtube kanalım izlensin veya izlenmesin bu işlerle ilgilenmek çok keyifli. En başta zaten ne olursa olsun bir şeyler üretmiş olmak bile büyük bir haz. Yani sıkıldığın bir anda 2 sene önce çekmiş olduğun görüntüleri oturduğun yerden şıp diye youtube’dan açmak kral hareket 🙂 Çok iyi geliyor!

İyi kötü demeden, mükemmeli beklemeden yola koyulmak lazım. Kervan gerçekten de yolda düzülüyor. Karantina günlerinin bana armağanı youtube kanalı oldu. Şu linkten abone olabilir miyiz kanalıma, yeri gelmişken 🙂

Blog zaten maşallah her hafta veya 2 haftada bir karantina günleri öncesinde yazı paylaşıyordum. Bu süreçte blog yazılarına ayırdığım vaktin bir kısmını youtube aldı.

Güzel günler göreceğiz, güneşli günler. Umarım karantina günleri geçtiğinde hayallerinize ulaşmak için gerekli adımları atarsınız..

Karantina günleri uzarsa bu yazı dizisinin üçüncüsü de gelir. Şey olabilir mesela konusu da anlık aklıma geldi şimdi. Karantina sonrasında hayatımızda ne gibi değişiklikler olacak, yeni trendler vs.. Yok ya çok sıkıcı konu, gelmez 😀

Korona virüs süreci bittiğinde de Hatay Gezilecek Yerler yazısını yazmak istiyorum. O yazıya başlayabilmem için de önce gezip tozmaya başlamam gerekiyor. Benim motivasyonum da bu. Ama şey youtube için Hatay Videosu paylaşmıştım. Şu linkten izleyebilirsiniz 🙂

Evde yapılabilecek şeyler yazısı şimdilik bu kadar. Zamanla eklemeler yapılacak!

Son olarak, bu karantina günlerinde konaklama yapıp kafa dinleyebileceğiniz şahane bir önerim var. Karantina günlerinde nerede gezebiliriz diyenler için buraya şahane bir konaklama tavsiyesi bırakıyorum. Sosyal mesafeli, adeta sıfır insanlı, bol doğalı bir konaklama için tıklayın:

Habitat Mesire Bungalov Evler – Yedigöller’de Doğayı Yaşamak

Blogun anasayfasından mail listesine üye olmanız bekleniyor, yeni yazılarımdan haberdar olabilmeniz için yani, ona göre 🙂

Hayırlı karantinalar..

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: