halfeti gezilecek yerler sanliurfa
Seyahat

Halfeti Gezi Rehberi: BATIK ŞEHİR HALFETİ

Halfeti Gezi Rehberi: BATIK ŞEHİR HALFETİ | Şanlıurfa gezilecek yerlerin belki de en merak ettiğim yerine geldi sıra: HALFETİ. Halfeti gezisi, Güneydoğu Anadolu bölgesini ziyaret eden herkesin mutlaka planları arasına eklemesi gereken aktivitelerden biri. Halfeti gezi rehberine konu olarak belirtilen, şehrin “Eski Halfeti” denilen kısımları.

halfeti-gezi-rehberi-palmiyeler
Halfeti de palmiye şoku

Halfeti gezi yazısına geçmeden evvel korona virüs günlerinde karantina sonrası gidilecek yerler, karantina sonrası yapılacak geziler bakımından doğasıyla, yeşilliğiyle, nispeten az nüfusuyla yakın şehirlerden gidilebilecek bir yer olarak Halfeti, karantina sürecinde doğru bir gezi tercihi olacaktır.

Şanlıurfa’dan Halfeti’ye nasıl gidilir?

Halfeti öncesi Şanlıurfa’da neler yapılır derseniz eğer:

👉 Şanlıurfa’da gezilecek yerler için tıklayın.

Halfeti’ye Urfa merkezden gidebilmek bir hayli zor. Otobüs seferleri de oldukça az. Şanlıurfa otogarının alt katından kalkan ilçe minibüsleriyle Halfeti’ye ulaşabiliyorsunuz. Halfeti minibüsleri kişi başı 30 liraymış.

Ben gün azlığından ve vakit darlığından dolayı, Halfeti’de güneşin batışını da kaçırmamak için, Şanlıurfa gezilecek yerleri yürüyüşle bitirip Göbeklitepe ve Halfeti gezileri için araba kiraladım. Urfa merkeze Halfeti’den geri dönüşü de düşündüm haliyle. Kalmayalım oralarda. Otostop falan da aklıma geldi tabi bir gezginilla olarak ama otostop da Urfa’da ne bileyim? Kafamda deli sorulaar.

Bu arada hazır araba kiralamışken diğer gün de (pazar) Mardin‘e gider gelirim hem diyip kendimi Mardin gezisiyle de gaza getirerek araba kiralama durumunu kafamda iyice netleştiriyorum.

Urfa merkezden arabamı alıp hoop Halfeti’ye revan oluyorum. Şanlıurfa merkez – Halfeti arası yaklaşık 100 km. Halfeti, Birecik Barajı’nın suları altında kalan bir yerleşim yeri.

Güneşi batık şehir Halfeti‘de batırmanın hesaplarıyla yola koyulmuştum. Yolculuk gayet güzel geçti. Yollar başarılı.

Halfeti gezi rehberi Şanlıurfa
Halfeti Şanlıurfa

Halfeti, Karagül Efsanesi

Halfeti’nin çok ilginç bir özelliği var: Karagül efsanesi. Halfeti gezi rehberi sürprizlerle dolu! Bunca yıldır hiç haberim yoktu bu bilgiden. Yine çok gezen mi çok okuyan mı nın galibi çok gezen oldu! ;lkemizde siyah gülün yetiştiği tek yer olma özelliğine sahip Halfeti.

Halfeti karagül efsanesi olarak geçen siyah gülün hikayesini bu linkten okuyabilirsiniz.

Batık şehir Halfeti

Halfeti, Fırat Nehri

Gelir gelmez ilk gözlemim Halfeti’nin mistik bir havasının var olduğu. Bu kısma kadar geldiyseniz eğer, hemen alttaki Fırat şarkısını açıp yazıyı okumaya devam ediyoruz 🙂

Şu Fırat’ın suyu..

Fırat Nehri’nin yuttuğu Halfeti’de tekne turu yapmadan önce nehrin kenarını turladım. Siz de turlayınız, güzel manzaralar, asma köprüler sunuyor.  Yolun sonunda sizi Halfeti asma köprü karşılıyor. Gayet hoş bir köprü, ortama uygun dizayn edilmiş.

halfeti asma kopru sanliurfa
Halfeti asma kopru, Şanlıurfa

Cittaslow Halfeti

Halfeti kenarında turlarken dikkatimi cittaslow tabelası çekti. Çok havalı değil mi ? Cittaslow yavaş şehir ünvanı demek. Halfeti de bu ünvanı almış bir yer.

Cittaslow, İtalya’ daki bir komite tarafından, şehirleşme ve küreselleşme karşısında, mimarisini, kültürünü, geleneklerini ve mutfağını olduğu gibi bugüne taşımayı başarmış nüfusu 50 binin altındaki yerleşkelere veriliyor.

cittaslow halfeti şanlıurfa
Cittaslow Halfeti Şanlıurfa

Halfeti Tekne Turu

Küçük bir Halfeti yürüyüşünün ardından Halfeti tekne turu yapmak için Halfeti’nin hemen girişindeki limanımsı yere geliyorum.

Göl suları üzerinde tekne turları yapılan Halfeti’de bu turlarla Rumkale ve tarihi Savaşan Köyü ziyaret ediliyor. Sabah 7’den Akşam 9’a kadar her saat başı tur düzenleniyor.

Halfeti tekne turu rotası da şu şekilde: Kral Kızı Mağarası – Rumkalesi – Savaşan Köyü – Merziman Çayı.

Halfeti tekne turu 2019’da kaç tl derseniz, Eski Halfeti’den kalkan teknelerle kişi başı 15 liraya tekne turu yapabilirsiniz. Halfeti tekne turu 1 saate yakın sürüyor.

Tekne için yeterli çoğunluğu sağladıktan sonra da Fırat’ın suyu üzerinde değişik bir tekne yolculuğuna çıkıyoruz. Halfeti’nin en meşhur yeri olan ve su altında kalan minare, Halfeti tekne turunun en muazzam anlarından biri oluyor benim için.

Halfeti tekne turu

Artık havanın kararmasıyla tekrar Şanlıurfa merkeze doğru yola koyuluyoruz cağnım arabam ve ben.

Halfeti’de Ne Yenir?

Ben kendimi Urfa merkezdeki lezzetlere sakladığım için Halfeti’de bir şey yemedim. Tabi bu demek değil ki siz yemeyeceksiniz. Vakti az olanlar (ben) tercihini haşhaş kebabından, lahmacundan yana kullandı fakat Halfeti’de aşağıdaki linkte de genişçe bahsettiğim şabut balığı ve erik tavası çok meşhurmuş. Şabut balığı yalnızca Fırat ve Dicle nehirlerinde yetişen bir tatlı su balığıymış. Şimdi düşününce pişman olmadım değil, gömsene bi balık yahu nolcakk hem omega 3. Erik tavası da kuşbaşı etli bişilermiş.

👉 Urfa’da ve Halfeti’de, nerede ne yenir yazısı için tıklayın.

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: