rozafa-kalesi-işkodra-arnavutluk
Seyahat

İşkodra Gezilecek Yerler: İşkodra’da Ne Yapılır?

İşkodra Gezilecek Yerler bize de sürpriz olan bir yazı. Balkan Turuna başladığımız Tiran’dan sonraki ikinci durak olan Arnavutluk’ un kuzeyindeki en büyük şehir, İşkodra ile devam ediyoruz.

Tiran İşkodra arası 100 km. Baya yakınlar. Karadağ’a giderken yol üstünde bizi karşılayan, hakkında pek bir bilgi sahibi de olmadığımız, içerisinde muazzam bir kale barındıran bir şehir İşkodra.

İşkodra ya da Arnavutça Shkodër (daha havalı), M.Ö. 4. yüzyıla dayanan geçmişiyle Avrupa’ da en eski yerleşim yerlerinden biri. Bizi ilgilendiren kısmı ise 15. yüzyılda Osmanlı topraklarına katılması ve 20. yüzyılda Balkan Savaşları sonunda Türk hakimiyetinden çıkması. Zaten Osmanlı’dan en son ayrılan ülke de Arnavutluk olmuş.

Arnavutluk’ta kullanılan para birimi LEK. Kur yaklaşık 1 Euro = 121 LEK şeklinde. (2019 Temmuz) Türkiye ile Arnavutluk fiyatları birbirine çok yakın. Arnavutluk’un o eski ucuzlukları falan bitmiş. Tabi paramız da değer kaybetti!

İşkodra’ya Karadağ yolculuğumuzda yol üzeri bir nokta olduğu için uğradık. Eğer siz de Balkan Turunuza Tiran’dan başlayıp Budva ve Kotor’a doğru devam edecekseniz ( tersten de olur :)) veya Arnavutluk’ta birkaç saat boşluğunuz varsa, İşkodra gezilecek yerler yazısı tam size göre!

İşkodra Gezisi Yazı İçeriği

  • Arnavutluk vizesi
  • Rozafa Kalesi
  • Kole Idromeno Caddesi
  • Kurşunlu Camii
  • Ebubekir Camii

Arnavutluk Vizesi

İşkodra gezilecek yerlere geçmeden önce hemen bir ön bilgi:

Türkiye ile Arnavutluk Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma 4 Şubat 2010 tarihinde yürürlüğe girmiş. Sadece pasaportunuzla, Arnavutluk’a vizesiz olarak giriş yapabilirsiniz.

Rozafa Kalesi – Rozafa Castle (Kalaja e Rozafës)

İşkodra nereler gezilir denildiğinde akla ilk gelen yer muazzam manzarası ve tarihi ile Rozafa kalesi.

işkodra-gezilecek-yerler-Rozafa-Kalesi
Rozafa Kalesi girişinden manzara

Yazının giriş kısmında değindiğim gibi, açıkçası İşkodra’ya uğrama gibi bir planımız yoktu fakat efsane bir Rozafa Kalesini barındırdığını öğrenince ve Karadağ yolu üzerinde yer alan bir şehir olmasından dolayı İşkodra şehri rotamıza eklendi. Arnavutluk Gezi Rehberine çok güzel bir renk kattı Rozafa Castle.

Ben kale ziyaretlerini genelde akşama doğruya bırakırım. Şehrin hem gündüzünü hem de güneşin batışını izleyebilmek için. Çünkü kaleler hep harika manzaralar verir – Atilla Wilde .

Mesela, New York’ a gidip Empire State Building’e çıkarsanız yine akşam üstü gitmelisiniz, Newyork’da güneş batışı başkadır.. Ama niyeyse burası bana Van’ daki efsane kaleyi hatırlattı, muazzam bir güneş batışı ve Van Gölünün süzülüşü.. Neyse.

Bu kez vakti ayarlama şansımız yoktu fakat Tiran’da öğlen elbasan tavaya düşüş ve araba kiralama işleri, alışveriş falan derken bi şekilde güneş batmaya yakın Rozafa Kalesine düştük. Ahh nasıl şanslıyız ayarlasak bu kadar olurdu. Rozafa Kalesi, İşkodra merkezdeki Demokrasi Meydanı’na arabayla 10 dakika sürüyor. Yürüyerek de sanırım 30 dakika civarı sürer.

Efsane Rozafa Kalesi

Rozafa Kalesine giriş ücreti 10 TL civarı. Kale akşam 8’e kadar da açık. Gerçekten muazzam bir lokasyonda ve harika bir İşkodra Gölü manzarası sunuyor.

Kale üzerinde katedralden camiye çevrilmiş olan Fatih Sultan Mehmet Camii’ye ait kalıntılar da bulunmaktadır.

Ayrıca Rozafa Kalesi ilginç bir efsaneye sahip.  Rozafa kalesi efsanesi, ülkenin en ilginç ve en üzücü efsanelerinden biriymiş.

Rozafa Kalesi’nin Hikayesi için linke tıklayın.

İşkodra Kalesi her açıdan büyüleyiciydi. Osmanlıdan izler bulmak, güzel hissettirdi. Ayrıca Game Of Thrones sahnesinde gibi hissettik kendimizi bir an. Gözler Khaleesi’ yi aramadı desek yalan olur. 

İşkodra Kurşunlu Camii

Kurşunlu-camii-işkodra
Kurşunlu-camii-işkodra

Rozafa Kalesinden de görülebilen Kurşunlu Camii, İşkodra’da gezilmesi gereken önemli bir tarihi nokta.

Kurşunlu camiinin özelliği, komünizm dönemindeki yıkımdan kurtulan tek cami olması. Arnavutluk’ta, komünist rejim döneminde ülkede dinin yasaklanmasıyla çok sayıda ibadethane kapatılmış ve yıkılmış.

Ayakta kalan ve Osmanlıdan izler taşıyan Kurşunlu Cami, Rozafa Kalesine oldukça yakın.

Güneşi Rozafa Kalesinde batırmanın mutluluğuyla artık rotayı Budva’ ya çevirmeden önce son olarak İşkodra’nın en ünlü caddesi olan Kolë Idromeno Caddesi’ne çeviriyoruz.(asla Karadağ’a geçemediler)

İşkodra-gezilecek-yerler-rozafa-kalesi.
Biladerim için – İşkodra Rozafa Kalesi

Kole Idromeno Caddesi

Şehrin en hareketli caddesi Kole Idromeno caddesi. Ben diyim Ankara 7.cadde. İşkodra’nın merkezinde bulunan ve her türlü bar, restoran vs. nin bulunduğu ve sadece yayalara ait bir cadde burası.

Caddenin hemen girişinde güzel mimarisiyle sizi Ebu Bekir Camii karşılıyor. 18. yüzyılda yapılan Buşatlı Mehmet Paşa tarafından yapılan Ebubekir camii, 1995 yılında restore edilmiş. İşkodra şehir merkezinde yer alan Osmanlı mimari tarzında inşa edilen ve şehrin en büyük ibadet yeri. ilk halife Hz. Ebu Bekir’e ithafen yapılmış.

işkodra-gezilecek-yerler
Ebubekir Cami / İşkodra-gezilecek-yerler

İşkodra’da ne yenir, İşkodra yeme içme durumlarına gelirsek, biz sadece trileçe yiyip kahve içtik. Tiran’da elbasan tavaları gömdüğümüz için karnımız bir hayli toktu.

Caddeyi adımladıktan sonra trileçenin anavatanı olan Arnavutluk’ta trileçe yiyebileceğimiz ve tabi ki wifi’si olan bir mekan arıyoruz. Halk storyy bekliyorjdjd. Orası da Bell italia adlı mekan oluyor. Caddenin göbeğinde olan güzel bir mekan. İşkodra merkezde de yaklaşık 2 saat geçirdikten sonra Karadağ’a doğru yola çıkıyoruz. Nihayet ya 🙂

işkodra-gezilecek-yerler
Kole Idromeno caddesi – İşkodra/Arnavutluk

Karadağ’a giden yol tek şeritli bir yol ve oldukça bozuk. Yol uzun ve pek dikenli çok uzun lan ben tükendim. hangi ünlü düşünür söz etmişti? Ceza?? Bizim gibi geç saate kalmayın diyeceğim de siz ondan da anlamazsinizsjsjsj (habamam sinifi Ahmet bunu begendi) Rozafa Kalesi bu yolu çekmeye değer. Ama dediğim gibi güneş batmaya yakın gidiniz!

Biz İşkodra gezisinden sonra Karadağ’ın Budva şehrine geçiyoruz. Bu kapsamda Budva’ ya dair detaylı tüm bilgiler için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

İşkodra Gezilecek Yerler

  • Rozafa Kalesi
  • Kolë Idromeno Caddesi
  • Ebu Bekir Camii
  • Bell italia  (trileçe,kahve,wifii için)

Arabayla vizesiz Balkan Turu yapmak gibi bir düşüncesiniz varsa aşağıdaki linke tıklayarak detaylıca Balkan Rotanızı belirleyebilirsiniz:

Ayrıca 100 km mesafesiyle Tiran Gezilecek Yerler’e göz atmak isteyebilirsiniz:

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: