Kerpe Gezilecek Yerler-Bagırganlı Kayalıkları
Seyahat

Kerpe Gezi Notları, Ağva Kaçamağı – Korona Sonrası Gezilecek Yerler

Kerpe Gezi planı ve Ağva kaçamağı tam bir hafta sonu turu düşüncesi ile ortaya çıktı. Temmuz ayında çıktığımız Balkan Turundan sonra Türkiye sınırlarına keskin bir geçiş oldu. Sürekli yurt dışı da gez-e-miyoruz haliyle ve hafta sonları güzel kaçamaklar da yapılıyor Türkiye sınırları içinde😍 Bunlardan iki efsane kaçış rotası da Kerpe Gezisi ve Ağva Kaçamağı. Kerpe gezilecek yerler yazısına geçmeden önce sadece 2 dakikalık Kerpe ve Ağva’nın fragmanı var. Yani blog yazısının kısa bir özeti gibi. Buyrunuz:

Hafta sonu gezilecek yerler

Ayrıca korona virüs sonrası yaşamda karantina günleri sonrası gezilecek yerler oldukça önemli hale geldi. Büyük şehirlerdeki corona virüs riski düşünüldüğünde Kerpe ve Ağva gibi özellikle İstanbul’a yakın kaçış noktaları karantina sonrası gidilecek yerler bakımından oldukça çekici yerler. Karantina sürecinde ve sonrasında, muhteşem doğaya sahip Kerpe gezisi yapabilir, Ağva’da insandan uzak, sessiz sakin noktalarda karantina sonrası rahatlıkla gezilerinizi yapabilirsiniz.

Korona sonrası gidilecek yerlerin başında kesinlikle Kerpe ve Ağva geliyor. Bunu aklınızın bir kenarında tutarak Kerpe ve Ağva’da neler yapabiliriz o kısma geçelim 🙂

Bundan birkaç sene önce öff oraya kim gitçek buraya kim gitçek derken şimdi her fırsatta, haftasonları veya Cumaya/Pazartesiye denk gelen tatlış bayramlarla 3 günlük tatilleri değerlendirmeden duramama hastalığına yakalandım. Yaklaşıık 2017 yılından beri. 2017 güzel bir uyanış yılıydı. Bi ara anlatılır. Hatta bu hastalığın bilimsel bir açıklaması da varmış: Dromomania .

Anne ben dromomania oldum!

Seyahat etme hastalığı

Evet kesinlikle dromomaniam var. Zaten 5 gün overdoze Ankara alıyoruz. Mesailer, gri havalar, gergin suratlar, binalar, iz pas kir kömür lastik. Burdan Ankara’dan nefret ediyo izlenimi de vermek istemem tabi de. Doğduk, büyüdük, ekmeğini yiyoruz, yaşıyoruz. İnce bir bağ var aramızda.. Ankara is my bitch! Ama içimdeki keşfetme duygusu şu an her şeyin üzerinde. Herhangi bir hafta sonu Ankara’da kaldığımda ömürden gidiyormuş gibi hissediyorum. Ankara iyidir hojjtur amaa benana 🙁

Bu düşünceler eşliğinde 30 Ağustos Zafer Bayramının da Cuma gününe denk gelmesi vesilesiyle daha önce bulunmadığım, kendisinden pek bir haberimin de olmadığı Kocaeli’nin Kefken bölgesine revan olduk. Yok öyle sürekli yurt dışı gezi notlarıı, ülkemiz de yazılar hak ediyor🙃 yani en azından hafta sonları için ideal. Konuşamam sadece Kerpe gezi notları.

kerpe gezilecek yerler
Kerpe Yolları

Kerpe/Kefken Bölgesi

Bölgeye gelmeden önce yaptığım ufak bir araştırma sonucunda e burası bayaa bi tatil yeri ya şokuyla beraber, doğa olarak da cezbeden bir yer olduğu bilgisini edindim. Denizinin mavi bayraklı oluşu da ekstra heycanlandırdı. Bu bölgede Kefken ve Kerpe olarak iki bölge yer alıyor. Kerpe daha hareketli olduğu için biz tercihimizi Kerpe gezi sinden yana kullandık.

kerpe gezi
Kerpe Merkez

Güzel bir Cuma günü dinlenmesinin ardından Cumartesi sabahı hızlı trenle Eskişehir‘e gittim ve ordan arkadaşlarla💛 buluşarak yaklaşık 235 km sürecek olan yolculuğumuza başladık. ( Ankara’dan da 350 km, yine iyii kaçılır çok net ) Eskişehir’den çıkar çıkmaz İç Anadolunun harika bozkır teması bir anda yemyeşil renklerle kaplı yol manzaralarına büründü.

Kerpe de Konaklama

Yaklaşık 3 saatlik yolculuğun ardından direk otelimize geçtik. Kaldığımız yer Kerpe Gökhan Otel. Gelir gelmez türk kahvesi ikramıyla, güler yüzle karşılandık ve 10-15 dakikalık bekleme süresinin ardından odalarımıza çıkıp mayolarımızı giyerek Kerpe sahillerine düştük. Otel kahvaltı dahil konseptinde ve sahile sadece 2-3 dakikalık yürüme mesafesinde. Ekstra otoparkı da var. Fiyat/performans olarak mutlu eden bir otel yani biz beğendik.

Kerpe veya Kefken bölgesinde konaklama yapmak ve kredi kazanmak için harika bir site var: Airbnb . Eğer hemen altta paylaştığım link üzerinden siteye kayıt olup, rezervasyon gerçekleştirirseniz 179 TL airbnb sizin hesabınıza yüklüyor. E senin kazancın ne bundan derseniz de airbnb teşekkür niyetiyle benim hesabıma 60 TL gönderiyor. Yani karşılıklı bir win-win durumu. Alttaki linkten üye olarak rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz:

Zaten gittiğinizde de göreceğiniz üzere çok fazla konaklama yapabileceğiniz yer yok. Gitmeden ayarlamanızda fayda var.

kerpediem kerpe gezi
kerpediem

K e r p e d i e m 🙂

Turistik olarak da bölgeden pek bir beklentiniz olmasın. Genel manada yazlıkçı ve çevre illerden gelen kişilerin tatil yaptığını gözlemledik. Ahh yazlıkçılık kalp ben. Kendi şemsiyenizi veya sandalyenizi koyacağınız güzel noktalar, kayalıklar mevcut fakat biz yanımızda getirmediğimiz için Kerpe’nin en sonundaki Ceneviz Cafe Bar’ı tercih ettik şezlong vs için.

kerpe mekanları ceneviz cafe
Kerpe mekanları – Ceneviz Cafe

Hemen yanında Kerpediem adında efsane yaratıcılı bir mekan daha var fakat Ceneviz’in manzarası ve ortamı daha güzel.

Cafenin ortasında kocaman bir incir ağacı var ve bu ağaç 10 şezlonga falan gölge sağlıyor. Gölge etme başka ihsan istemem sen misin ? Biz şezlonglarda uzanırken arada ağaçtan incir falan düşüyo muazzam. Tabi küçücük, minnacık, sevimli kurtçuklar da düşmedi değil telefonumuzun ekranına😅 Doğa gibi doğa be!

Kerpe’nin Denizi, Sahili Nasıl ?

Kerpe sahili küçük bir körfez ve dalga almadığı için bir göl havası da var suyu dümdüz tam yüzmelik. İnceden bir Kotor körfezi havası da vardjdkd. Ben suyun soğuk olacağını düşünmüştüm çünkü coğrafya dersinde kuzeye çıkıldıkça suyun sıcaklığının azaldığını öğrenmiştim fakat gezenin yine daha çok bilmesiyle sonuçlandı. Kerpe gezi sinde kpss şoku! Su baya baya sıcaktı. Hele Ayvalık’ın suyuna göre Antalya sıcaklığı vardı! Tuz oranı biraz düştü haliyle ve bundan dolayı da yüzmek biraz zorlaştı çünkü su çok fazla kaldırmamaya başladı. Newton was here!

Tabii suyun üzerinde kalmak için ekstra çaba sarf ediyorsunuz ve yoruyor haliyle. Yeşilliklerin içinde yüzmek çok keyifli her yer ağaçlarla kaplı. Etrafta saçmasapan yapılar, oteller falan yok!

kerpe gezi notları
Kerpe mekanları

Yüzdük yüzdük, ardından bir şeyler yedik içtik. Mekanda çok güzel müzikler çalıyo, kaliteli; hayvanlar da mutluu koşuyo hopluyo falan bayaa güzel ortam var.

Ve Türkiye sahillerinin kanayan yarası!

Tek hoşumuza gitmeyen şey tabii ki Türkiye’nin kanayan yarası saçmasapan şezlonglara fahişş fiyatlar ödemekti! Budva’da bu fiyatlar yok ya. Tr işletmecileri neden böylesiniz anlatsanıza biraz? 4 kişiden ağacın altında, şemsiyesi olmayan 4 şezlonga o paraları almak neyin kafası? Hayır zaten yiyip içiyoruz yani o kadar kitlemek ne eyy Ceneviz! Sen Kerpe’sin ya. Aman neyse ağzımızın tadı kaçmasın Ali Rıza Bey.

Pembe Kayalıklar

Pembe Kayalıklarda güneşin batışı meşhurmuş. Güzel bi meşhurluk. Güneşin batışını kaçırmamak için erkenden ayrıldık sahilden. Üf yüzemedik de çok. Hazırlanıp Pembe Kayalıklar adı verilen güneş batış noktasının yolunu tuttuk. Çok iddaalı değil mi ya? Pembeleer kayalıklaar

pembe kayalıklar kefken
Pembe Kayalıklar – Kefken

15-20 dakikalık sürüşün ardından saat 7 gibi kayalıklara geldik. Yetiştik güneşin batışına. Aşırıı kalabalık duyan gelmiş!

Kerpe gezilecek yerler pembe kayalıklar
Pembe Olmayan Kayalıklar 🙂

Biz açıkçası pek bir pembelik göremedik. Güneşin ruh haline göre değişiyormuş. Biz gittiğimizde hava biraz bulutluydu. Güneş bizi sevmedi sanırım.

Fotoşoklu Pembe Kayalıklar

Pembe kayalıkların Etrafı o kadar pis ki şoklardayız. Gelen kitle zaten baya tırt. Bir de hafta sonu olunca falan duyan gelmiş mode on. Bir de çok kalabalık olduğundan ne foto çekiliyo ne bi şey.

Kerpe de gün batımı. Yalnız güzel çekmişim.

Yine zoraaki birkaç foto faslının ardından güneşi batırıp Kerpemize geri dönüyoruz akşam yemeği için.

Kerpe’de Akşam için Restoran

Denize nazır oturalım bir şey içelim falan derseniz eğer alkollü olan sadece Karagöz Restoran var. Hacivat bırakmış alkolü 🙁 Geri kalan yerlerde lahmacun ve ayran vardjdj. Adam bölgede tek olduğu için rezervasyon falan da yapmıyor. Gelin abi ayarlarız falan diyo. Biz gittiğimizde manzaralı tüm masalar doluydu. 15 dakika falan bekledik manzara için, deniz kenarındaki masayı bize ayarladı öğlen karides ayıklayan abimiz.

kerpe de ne yenir
Kerpe Mekanları – Karagöz restoran

Mekanın ortamı gayet hoş. Güzel balıklar, mezeler, drinkler eşliğinde geceyi bu şekilde kapattık. Fiyat olarak Ankara’dan bi tık daha ucuz diyebilirim. Bir de mezgiti ve sarımsalıklı peynirli bir salata yapmışlar😍 onu tavsiye ediyorum. Ya da lahmaacun yiceksiniz yani seçim sizin.

Kerpe geziniz için tek çare Karagöz Restoran.

kerpede ne yenir
Kerpe de yemek

Ağva Gezilecek Yerler

Kerpe gezi notlarının içinde Ağva ne alaka yeaa derseniz eğer, ki dersiniz.. Çünkü 30 km uzaklıkta ve hiç gitmemişim önceden ya, ilginç. İşte bu yüzden Ağva Gezi Notları!

Sabah otelde gayet doyurucu bir kahvaltının ardından rotamızı Ağva’ ya doğru çeviriyoruz. Kerpe-Ağva arası 30 km falan bahsettiğim üzere. Zaten Kerpe’de fazla yapacak bir şey de yok.

Ağva’ya 2 yol gidiyo ve biz tabii ki sahilden giden kıvrımlı yolu tercih ediyoruz. Yol tam anlamıyla muazzam. Sağımız solumuz yemyeşil. İlerlerken yakışıklı kayalıklarla karşılaşıyoruz.

Bir de burası nasıl İstanbul ya?

Bağırganlı Kayalıkları

Kerpe’den Ağva’ya giderken yolda tatlış bi yer keşfediyoruz : Bağırganlı Kayalıkları olarak geçiyormuş. Hemen bi fotoğraf molası veriyoruz. Güzel kafalar. Nedir ne değildir burası derken Yakındaki Phuket : Bağırganlı “ bilgisine haiz olduk. Biraz fazla mı iddaalı sanki ya? Şey daha uygun sanki; Yakındaki Bağırganlı : Phuketdjdjd . Yine de nerden baksan güzel kayalık ya.

bağırganlı kayalıkları
Bağırganlı Kayalıkları

Sonrasında Ağva’ya ulaşıyoruz. Ağva da küçük, minnoş bi yere benziyo. Aracımızı tabii ki paralı otoparka bırakmayıp ara sokakta ücretsiz bir noktaya park ederek sahile düşüyoruz. Gezginilla Rulez.

Ağva’nın denizi aşırı dalgalı, giresimiz gelmedi. İnce bi sahil turunun ardından meşhur bir mantıcının izine düşüyoruz. 

Ağva’da Yemek

İstikamet Ağvalının Yeri.

Ablam tek başına mantı ve gözleme yapıyo. Bizim tercihimiz mantı oldu ve üzerine de ballı cevizli gözleme söyledik. Şekiliz yaadjdj. Mantı gerçekten çok lezzetliydi, içi boldu😋 gözleme için aynı heyecanı yaşamasam da mantı için kesinlikle uğranılması gereken bir yer. Kerpe gezi sinin kreması mantı oldu 😛

ağvada ne yenir
Ağva da ne yenir? Mantıı

Yemeğin ardından Ağva’nın en güzel manzarasına sahip olan sahilin hemen yanındaki yere geçiyoruz. We need some türk kahvesi. Burada 3-4 tane meyhane var sıra sıra ve en sonunda da cafe var. Hepsi suyun kenarında misss.

ağva mekanları
Ağva mekanları

Buradaki ağaçlara ba yıl dık. Aşırı mutlu değiller mi? Bob Ross bunu beğendi. Şuraya da mutlu ağaçlar çizmiş☺

ağva gezilecek yerler
Ağva gezilecek yerler

Yol üstü lezzeti: Pişmaniye

Kahvemizi de içtiğimize göre artık dönüş yoluna düşüyoruz. Dönüşte İzmit üzerinden Eskişehir’e giderken bir benzinliğin kenarında yer alan İpek Pişmaniye’ ye uğrayıp birkaç çeşit pişmaniyeye yumuluyoruz. Pişmaniyenin babası burasıymış! Ardından da Bozüyük’de BurgerKing molası vee Eskişehir’den hızlı trene binip tekrar Road to Ankara..

Hafta sonlarını bu şekil değerlendirmek gerçekten harika. Long weekend gibisi yok

Kerpe gezi si ve Ağva herkese tavsiye edeceğim harika bir kaçamak oldu. Yol açık 😎

gezginilla
gezginilla

Diğer hafta sonu gezi planları için:

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: