Seyahat

Kerpe Gezi Notları, Ağva Kaçamağı

Kerpe Gezisi ve Ağva kaçamağı tam bir hafta sonu rotası! Temmuz ayında çıktığımız Balkan Turundan sonra Türkiye sınırlarına keskin bir geçiş oldu. Sürekli yurt dışı da gez-e-miyoruz haliyle ve hafta sonları güzel kaçamaklar da yapılıyor Türkiye sınırları içinde😍 Bunlardan iki efsane kaçış rotası da Kerpe ve Ağva. Yazıya geçmeden önce sadece 2 dakikalık Kerpe ve Ağva’nın fragmanı var. Yani blog yazısının kısa bir özeti gibi. Buyrunuz:

Hafta sonu gezilecek yerler

Bundan birkaç sene önce öff oraya kim gitçek buraya kim gitçek derken şimdi her fırsatta, haftasonları veya Cumaya/Pazartesiye denk gelen tatlış bayramlarla 3 günlük tatilleri değerlendirmeden duramama hastalığına yakalandım. Yaklaşıık 2017 yılından beri. 2017 güzel bir uyanış yılıydı. Bi ara anlatılır. Hatta bu hastalığın bilimsel bir açıklaması da varmış: Dromomania .

Anne ben dromomania oldum!

Evet kesinlikle dromomaniam var. Zaten 5 gün overdoze Ankara alıyoruz. Mesailer, gri havalar, gergin suratlar, binalar, iz pas kir kömür lastik. Burdan Ankara’dan nefret ediyo izlenimi de vermek istemem tani de. Doğduk, büyüdük, ekmeğini yiyoruz, yaşıyoruz. İnce bir bağ var aramızda.. Ankara is my bitch!🤪 Ama içimdeki keşfetme duygusu şu an her şeyin üzerinde. Herhangi bir haftasonu Ankara’da kaldığımda ömürden gidiyormuş gibi hissediyorum. Ankara iyidir hojjtur amaa benana 🙁

Bu düşünceler eşliğinde 30 Ağustos Zafer Bayramının da Cuma gününe denk gelmesi vesilesiyle daha önce bulunmadığım, kendisinden pek bir haberimin de olmadığı Kocaeli’nin Kefken bölgesine revan olduk. Yok öyle sürekli yurtdışı gezi notlarıı, ülkemiz de yazılar hak ediyor🙃 yani en azından hafta sonları için ideal. Konuşamam sadece Kerpe gezi notları.

kerpe gezi notları
Yollaaar

Kerpe/Kefken bölgesini tanıyalım

Bölgeye gelmeden önce yaptığım ufak bir araştırma sonucunda e burası bayaa bi tatil yeri ya şokuyla beraber, doğa olarak da cezbeden bir yer olduğu bilgisini edindim. Denizinin mavi bayraklı oluşu da ekstra heycanlandırdı. Bu bölgede Kefken ve Kerpe olarak iki bölge yer alıyor. Kerpe daha hareketli olduğu için biz tercihimizi Kerpe gezi sinden yana kullandık.

Tabela sevdiğimi söylemiş miydim? | Kerpe
Tabela sevdiğimi söylemiş miydim? | Kerpe

Güzel bir Cuma günü dinlenmesinin ardından Cumartesi sabahı hızlı trenle Eskişehir‘e gittim ve ordan arkadaşlarla💛 buluşarak yaklaşık 235 km sürecek olan yolculuğumuza başladık. ( Ankara’dan da 350 km, yine iyii kaçılır çok net ) Eskişehir’den çıkar çıkmaz İç Anadolunun harika bozkır teması bir anda yemyeşil renklerle kaplı yol manzaralarına büründü.

Kerpe Konaklama

Yaklaşık 3 saatlik yolculuğun ardından direk otelimize geçtik. Kaldığımız yer Kerpe Gökhan Otel. Gelir gelmez türk kahvesi ikramıyla, güler yüzle karşılandık ve 10-15 dakikalık bekleme süresinin ardından odalarımıza çıkıp mayolarımızı giyerek Kerpe sahillerine düştük. Otel kahvaltı dahil konseptinde ve sahile sadece 2-3 dakikalık yürüme mesafesinde. Ekstra otoparkı da var. Fiyat/performans olarak mutlu eden bir otel yani biz beğendik.

Zaten gittiğinizde de göreceğiniz üzere çok fazla konaklama yapabileceğiniz yer yok. Ortamı gördükten sonra mantıklı bi tercih yaptığımızı anladık😊

kerpe gezi notları
Bu isim konusunda ciddi miiyiz? 😅 | Kerpediem goals

K e r p e d i e m 🙂

Turistik olarak da bölgeden pek bir beklentiniz olmasın. Genel manada yazlıkçı ve çevre illerden gelen kişilerin tatil yaptığını gözlemledik. Ahh yazlıkçılık kalp ben. Kendi şemsiyenizi veya sandalyenizi koyacağınız güzel noktalar, kayalıklar mevcut fakat biz yanımızda getirmediğimiz için Kerpe’nin en sonundaki Ceneviz Cafe Bar’ı tercih ettik şezlong vs için.

kerpe sahili
kerpe sahili

Hemen yanında Kerpediem adında efsane yaratıcılı bir mekan daha var fakat Ceneviz’in manzarası ve ortamı daha güzel.

Huzuring😌

Cafenin ortasında kocaman bir incir ağacı var ve bu ağaç 10 şezlonga falan gölge sağlıyor. Gölge etme başka ihsan istemem sen misin ? biz şezlonglarda uzanırken arada ağaçtan incir falan düşüyo muazzam. Tabi küçücük, minnacık, sevimli kurtçuklar da düşmedi değil telefonumuzun ekranına😅 Doğa gibi doğa be!

Bi Şezlong için fazla iyi değil mi?

Kerpe’nin denizi, sahili nasıl mı ?

Kerpe sahili küçük bir körfez ve dalga almadığı için bir göl havası da var suyu dümdüz tam yüzmelik. İnceden bir Kotor körfezi havası da vardjdkd. Ben suyun soğuk olacağını düşünmüştüm çünkü coğrafya dersinde kuzeye çıkıldıkça suyun sıcaklığının azaldığını öğrenmiştim fakat gezenin yine daha çok bilmesiyle sonuçlandı. Kerpe gezi sinde kpss şoku! Su baya baya sıcaktı. Hele Ayvalık’ın suyuna göre Antalya sıcaklığı vardı! Tuz oranı biraz düştü haliyle ve bundan dolayı da yüzmek biraz zorlaştı çünkü su çok fazla kaldırmamaya başladı. Newton was here!

Tabii suyun üzerinde kalmak için ekstra çaba sarf ediyorsunuz ve yoruyor haliyle. Yeşilliklerin içinde yüzmek çok keyifli her yer ağaçlarla kaplı. Etrafta saçmasapan yapılar, oteller falan yok!

kerpe gezi rehberi
Sırf yemeğe bile gelinir yaa fotosu.

Yüzdük yüzdük, ardından bir şeyler yedik içtik. Mekanda çok güzel müzikler çalıyo, kaliteli; hayvanlar da mutluu koşuyo hopluyo falan bayaa güzel ortam var.

Ve Türkiye sahillerinin kanayan yarası!

Tek hoşumuza gitmeyen şey tabiki Türkiye’nin kanayan yarası saçmasapan şezlonglara fayişş fiyatlar ödemekti! Budva’da bu fiyatlar yok ya🤦🏽‍♂️ Tr işletmecileri neden böylesiniz anlatsanıza biraz? 4 kişiden ağacın altında, şemsiyesi olmayan 4 şezlonga o paraları almak neyin kafası? Hayır zaten yiyip içiyoruz yani o kadar kitlemek ne eyy Ceneviz! Sen Kerpe’desin ya.Aman neyse ağzımızın tadı kaçmasın Ali Rıza Bey.

Pembe Kayalıklar

Burda güneşin batışı meşhurmuş. Güzel bi meşhurluk. Güneşin batışını kaçırmamak için saat kalktık. Üf yüzemedik de çok. Hazırlanıp Pembe Kayalıklar adı verilen güneş batış noktasının yolunu tuttuk. Çok iddaalı değil mi ya? Pembeleer kayalıklaar

pembe kayalıklar kerpe
yerseeen

15-20 dakikalık sürüşün ardından saat 7 gibi kayalıklara geldik. Yetiştik batışa. Aşırıı kalabalık duyan gelmiş!

Pembe Kayalıklar Kefken | Hayatlar
Pembe Kayalıklar Kefken | Hayatlar

Biz açıkçası pek bir pembelik göremedik. Güneşin ruh haline göre değişiyormuş. Biz gittiğimizde hava biraz bulutluydu. Güneş bizi sevmedi sanırım.

Pembe Kayalıklar Kefken
Pembe Kayalıklar Kefken

Pembe kayalıkların Etrafı o kadar pis ki şoklardayız. Gelen kitle zaten baya tırt. Bir de haftasonu olunca falan duyan gelmiş mode on. Bir de çok kalabalık olduğundan ne foto çekiliyo ne bi şey.

Pembe Kayalıklar Kefken
Hadi fena batmadın. Sunset biriktirmeye devam💛 | Kefken Pembe Kayalıklar

Yine zoraaki birkaç foto faslının ardından güneşi batırıp Kerpemize geri dönüyoruz akşam yemeği için. Ahh kerpecikdkddj🤦🏽‍♂️

Kerpe’de akşam nerde oturalım?

Denize nazır oturalım bir şey içelim falan derseniz eğer alkollü olan sadece Karagöz Restoran var. Hacivat bırakmış alkolü 🤪 Geri kalan yerlerde lahmacun ve ayran vardjdj. Adam bölgede tek olduğu için rezervasyon falan da yapmıyor. Gelin abi ayarlarız falan diyo. Biz gittiğimizde manzaralı tüm masalar doluydu. 15 dakika falan bekledik manzara için, deniz kenarındaki masayı bize ayarladı öglen karides ayıklayam abimiz.

Akşamı da güzel Kerpe’nin.

Mekanın ortamı gayet hoş. Güzel balıklar, mezeler, drinkler eşliğinde geceyi bu şekilde kapattık. Fiyat olarak Ankara’dan bi tık daha ucuz diyebilirim. Bir de mezgiti ve sarımsalıklı peynirli bir salata yapmışlar😍 onu tavsiye ediyorum. Ya da lahmaacun yiceksiniz yani seçim sizin.

Mezgiting

Ağva

Kerpe gezi notlarının içinde Ağva ne alaka yeaa derseniz eğer ki dersiniz.. Çünkü 30 km okeyy, ve hiç gitmemişim önceden ya, ilginç. İşte bu yüzden Ağva Gezi Notları!

Sabah otelde gayet doyurucu bir kahvaltının ardından rotamızı Ağva’ ya doğru çeviriyoruz. Kerpe-Ağva arası 30 km falan bahsettiğim üzere. Zaten Kerpe’de fazla yapacak bir şey de yok.

Ağva’ya 2 yol gidiyo ve biz tabiki sahilden giden kıvrımlı yolu tercih ediyoruz. Yol tam anlamıyla muazzam. Sağımız solumuz yemyeşil. İlerlerken yakışıklı kayalıklarla karşılaşıyoruz.

Bide burası nasıl İstanbul ya?

Bagırganlı Kayalıkları

Kerpe’den Ağva’ya giderken yolda tatlış bi yer keşfediyoruz : Bağırganlı Kayalıkları olarak geçiyormuş. Hemen bi fotoğraf molası veriyoruz. Güzel kafalar. Nedir ne değildir burası derken ” Yakındaki Phuket : Bağırganlı ” bilgisine haiz olduk. Biraz fazla mı iddaalı sanki ya? Şey daha uygun sanki; Yakındaki Bağırganlı : Phuketdjdjd . Yine de nerden baksan güzel kayalık ya.

Yakındaki Phuket: Bağırganlı denilmiş. Umarım çarpılmazlar :)
Yakındaki Phuket: Bağırganlı denilmiş. Umarım çarpılmazlar 🙂

Sonrasında Ağva’ya ulaşıyoruz. Ağva da küçük, minnoş bi yere benziyo. Aracımızı tabiki otoparka bırakmayıp ara sokakta ücretsiz bir noktaya park ederek sahile düşüyoruz. Gezginilla Rulez.

Ağva’nın denizi aşırı dalgalı, giresimiz gelmedi. İnce bi sahil turunun ardından meşhur bir mantıcının izine düşüyoruz. 

Ağva’da Yemek

İstikamet Ağvalının yeri.

Ablam tek başına mantı ve gözleme yapıyo. Bizim tercihimiz tabiki mantı oldu ve üzerine de ballı cevizli gözleme söyledik. Şekiliz yaadjdj. Mantı gerçekten çok lezzetliydi, içi boldu😋 gözleme için aynı heyecanı yaşamasam da mantı için kesinlikle uğranılması gereken bir yer.

Ağva’da mantı yerken yakalandılar

Yemeğin ardından Ağva’nın en güzel manzarasına sahip olan sahilin hemen yanındaki yere geçiyoruz. We need some türk kahvesi. Burada 3-4 tane meyhane var sıra sıra ve en sonunda da cafe var. Hepsi suyun kenarında misss.

ağva
ağva

Burdaki ağaçlara ba yıl dık. Aşırı mutlu değiller mi? Bob ross bunu beğendi. Şuraya da mutlu ağaçlar çizmiş☺

ağva kaçamağı
ağva kaçamağı

Yol üstü lezzeti: Pişmaniye

Kahvemizi de içtiğimize göre artık dönüş yoluna düşüyoruz. Dönüşte İzmit üzerinden Eskişehir’e giderken bir benzinliğin kenarında yer alan İpek Pişmaniye’ ye uğrayıp birkaç çeşit pişmaniyeye yumuluyoruz. Pişmaniyenin babası burasıymış! Ardından da Bozüyük’de BurgerKing molası vee Eskişehir’den hızlı trene binip tekrar Road to Ankara 🤩🤩

Haftasonlarını bu şekil değerlendirmek gerçekten harika. Long weekend gibisi yok 🤩

Herkese tavsiye edeceğim harika bir kaçamak oldu. Yol açık 😎

Get back to Ankara

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: