kotor gezi blog
Seyahat

Kotor Gezi Blog | Vizesiz Kotor Gezisinde Bunları Yapmadan Dönmeyin!

Kotor gezi blog yazısında Kotor’ da kesinlikle yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim. Yani Kotor geziniz boyunca az sonra sayacağım Kotor güzelliklerini yaşamazsanız bir yanınız kesinlikle eksik kalır!

Kotor gezilecek yerlerin en en en gezilecek yeri Kotor Körfezi! Şimdi çoğu yerde, blog yazılarında vizesiz gidilebilen Kotor anlatılıp geçilmiş lakin etrafındaki güzelliklerden bahsedilmemiş.

Aynı zamanda bir Balkan ülkesi olan Karadağ’da bir Kotor körfezi var ki böyle bir şey yok. Bu Orta Çağ dokulu körfeze değinmeden Kotor gezi blog yazısı yazmak da ne biliyim. Bir de bloggerız, gezginiz diye takılıyorsunuz 🙂

Tabi leş turlarla gelirseniz 1-2 saat Kotor’ da turlayıp dönersiniz. Ets tur bunu beğenmedi. Araba kiralayıp geldiyseniz veya 3-4 gününüzü Karadağ’a, Kotor’a ayırdıysanız başka tabi. Kotor körfezini didik didik gezersiniz. Araba kiralama imkanınız yoksa da otostop falan takılın kardeşim, insanlar minnoş buralarda, relax olabilirsiniz.

kotor gezilecek yerler
Kotor gezilecek yerler

Kotor gezi blog yazısını okumadan önce hemen aşağıdaki linkten Kotor gezilecek yerler yazımı okumanızı şiddetle öneririm. Çünkü biz Balkan Turu rotası kapsamında gezilerimizi sürdürüyoruz. Kotor gezi rehberi yazımda konaklama tavsiyelerinden Kotor gezi turu nasıl yapılır’a kadar her şeyi detaylıca o yazımda anllattım:

Kotor Gezilecek Yerler

Bu yazının konusu ağırlıklı olarak Kotor’da mutlaka yapılması gerekenler üzerine.

Yeni sekmeden Kotor gezilecek yerler yazımı okuduğunuzu düşünerek ben yazıma devam ediyorum 🙂

kotor körfezi karadağ
Kotor körfezinde sürat teknesi 🙂

İçindekiler

 • Tivat Gezilecek Yerler
 • Herceg Novi Gezilecek Yerler
 • Perast Gezilecek Yerler
 • Dobrota Gezilecek Yerler
 • Kotor Körfezinde Tekne Turu
 • Kotor sahillerinde yüzme molası
 • Kotor Kalesi (Castle of San Giovanni,Kotor Fortress)
 • Konaklama Tavsiyesi

Kotor Körfezi

Karadağ’da yer alan Kotor‘da gezinizi planlarken Kotor körfezine ayrıca bir yoğunlaşmanız gerekiyor.

Kotor Körfezi Haritası

Kotor gezi blog yazısının konusunu oluşturan ve bu yazı boyunca etrafında gezineceğimiz Kotor Körfezinin haritası şu şekilde:

kotor körfezi harita karadağ
kotor körfezi harita karadağ

Kotor körfezi haritasının en alt kısmında gördüğünüz gibi Kotor yazıyor. O kısım Kotor Old Town adı verilen ve hemen yerde anlatılan en klasik Kotor gezilecek yerleri barındıran kısım. Hatta Kotor’da kaldığımız yer de orada.

Kotor’dan sonra ise sırasıyla, Karadağın tarihi ve turistik şehirlerinden Dobrota, Perast, Herceg Novi ve Tivat’a uğruyoruz. Kotor gezi rotamız bu şekilde.

Şimdii şu muazzam Kotor Körfezini gezmeyen çok şey kaybeder şimdiden söyleyeyim. Kotor gezi planlarınız sadece Kotor Old Town ile sınırlı kalmamalı! Biz Kotor’dan başlayıp sırasıyla;

 • Tivat
 • Herceg Novi (arabalı feribot ile)
 • Perast
 • Dobrota

Ve tekrar Kotor’a uzanan bir Kotor Körfezi turu yaptık. Hem de 1 gün içinde!. Kotor körfezindeki şehirlerin hemen hepsi birbirine ortalama 10-15 km uzaklıkta yer alıyor.

Şimdi gelin Kotor Körfezi etrafındaki tarihi şehirlere yakından bakalım.

Tivat Gezilecek Yerler

Avrupa’nın vizesiz cenneti Kotor’da körfez gezintisine ilk olarak Tivat’tan başladık. Tivat’ta otopark parası vermemek bizi aşırı mutlu etti 🙂 Mutluluklar değişiyor Euro bölgesinde.

Aracımızı park edip sahil yolundan yürüyerek Waikiki Beach‘e geldik. Hayat sanaa vaykikii vay vaay yaptık tabi ki hep bir ağızdan. Mekan baya geniş. Hepinize yetecek kadar şezlong, masa var.

kotor gezilecek yerler tivat
Tivat gezilecek yerler

Mekanda havlularla masaya çöreklenip öyle girdik denize. Şezlonglara para vermek kaldı mı ya 2-3 saat için 🙂 Tivat sahilinde kumu olan tek mekan Waikiki Beach.

İnsanlar arabayı park ettiğimiz yerden yürüdüğümüz yoldaki sahilden de denize giriyordu fakat betondan giriyorlar merdiven yardımıyla. Gerek yok yahu kumlu beach var ilerde.

tivat gezilecek yerler
Tivat gezisi

Tivat aslında bir liman şehri. Efsane bir marinası var. Bodrum Yalıkavak marina tadında. Lüks restoranlar, cafeler, luiivitonlar falan. Kotor’un sosyetesi Tivat anlayacağınız. Bir akşam gidip kahve falan için yani en kötü.

Kotor körfezinin doğası muazzam. Şehirlerin dokusu asla bozulmamış. Leş gibi otelleri, yazlıkları bindirmemişler dağın eteklerine. Bayıla bayıla körfezdeki diğer durağımız olan Kotor turunun bir diğer bebeği Herceg Novi’ye geçiyoruz.

Herceg Novi Gezilecek Yerler

kotor gezilecek yerler herceg novi
kotor gezilecek yerler herceg novi

14.YY’da inşa edilen Herceg Novi, Kotor’dan 1300 yıl daha genç bir şehir. Adriyatik Denizi’nin en muhteşem manzarasını sunan Kotor körfezinde mavinin yeşille buluştuğu bir diğer harika şehir.

Herceg Novi içerisinde Türkler tarafından 15.YY’da yapılan Kanlı kule adı verilen bir kuleyi barındırıyor. Adriyatik’e bakan en geniş kule olduğu söyleniyor. Tabi her güzel şeyin bir sonu var, sonrasında Venedikliler Osmanlılardan kaleyi almış. Evliya Çelebi bunları seyahatnamesinin 6. cildinde anlatıyor, öyle bakmayın.

Herceg Novi’ye geçişimiz arabalı feribot ile oluyor. Bunu deneyimlemek de oldukça güzeldi. Bilet fiyatı 10 Euro idi. Yaklaşık 20 dakika süren Adriyatik yolculuğunun ardından karşıya geçtik. Karşıya giden asfalt yol da vardı ama biz feribotu kullandık tabii ki. İyi gelmez mi hiç Adriyatik havası?

İşte bu feribotta başımıza inanılmaz bir olay geldi. Gelin anlatacağım 🙂

Yurt dışında Türkiye Haritalı Kalıcı Dövme Şoku!

Feribotta etrafı izlerken yanımda bir kadın gördüm. Sol omzundaki dövme oldukça dikkatimi çekti. Mecbur yaklaştım görmek için, Ne yapayım? Yaklaştığımda da şok oldum. Kadın Bodrum’un haritasını omzuna dövme yaptırmış! Bodrum’u bu kadar seviyor musunuz gerçekten ya? İnanılmaz.

Adriyatik üzerindeyiz ve Bodrum haritalı bir abla. Ben de Angara ve ilçelerini yaptırcamsjsjdj. Rusmuş kendisi. Tabi hoca durur mu. I like your tattoo diye yapıştırdı ablaya hemen. Sonra where r u fromlar falan.

Abla Bodrum’da yaşıyormuş. Dedi ki aşk Bodrum’da yaşanıyoor güzelim. Demedi tabi 😀 Sonra bize eşini gösterdi eliyle o sırada. Eşi de Türk çıktı 🙂 Abimizi de tebrik ettik baya gurur verici bir olay. Sonra fotoğraf çekmek için izin istedim of course dedi. Bayrakları astık.

İşte o dövme!

kotor da türkiye dövmesi
kotor da türkiye dövmesi

Herceg Novi’de arabamızı saatlik 1€ olan otoparka bıraktık. Yine efsane manzaralar eşliğinde derin bir merdiven inerek Herceg Novi kıyısında yürüyüşe başladık.

herceg novi kotor karadağ
herceg novi kotor karadağ

Park cezası yiyeceğinden habersiz olarak uzun bir merdiven inişinin ardından Herceg Novi sahiline düştük. Burada yaklaşık 1 saat kadar adımladık, fotoğraflar çektik.

Park Cezası Yersek Ne Olur? 🙁

Herceg Novi’yi de gezdikten sonra son durağımız olan Perast’a doğru yola koyulacaktık kii aracın sileceğinde dikdörtgen bir mektup ile karşılaştık. Ben tabi şey ‘kanka kızın biri telini bırakmış yinedjdjdj‘ dedim. Aman tanrım yoksa ceza mı yemiştik!

Biz geldiğimizde 2 saatlik fiş aldık makineye 2€ attık. Ama sanki ilk kez araba park ediyormuş gibi otopark fişini de cebimize atmışız yani şey ben atmışım, bilememişim 🙁 otoparkçı abla da o fişi arabanın önünde göremeyince durur muu yapıştırmış 10€ cezayı.

Amaan başımızın gözümüzün sadakası olsun diyip yola devam ettik(ödemediler). Çünkü bizi nerden bulacaklardı ahahah. Ülkeden çıkarken bir ihtimal sistemden çıkar belki diye düşündük (hahaa çıkmadıı)

Perast Gezilecek Yerler

Kotor gezi blog yazısının en şahane yerlerinden biri de Kotor Körfezinin eski şehirlerinden, rüya gibi bir Orta Çağ köyü görünümüyle Perast.

kotor gezi rehberi perast
kotor gezi rehberi perast

Artık inceden hava kararıyordu. Körfezdeki son durağımız ve yemek yiyeceğimiz Dobrota’dan önceki son durağımız, vizesiz ülkeler arasında yer alan Karadağ’ın Perast bölgesine geldik.

Perast’ın girişinde kocaman bir otopark var. Otopark ücreti 10€. Hava da kararmıştı Perast’a geldiğimizde. Severler yaa diyip park etmedik. Ahahah seviyorum bu ekibi ya. Kanka 40 yılda bir geldik otoparka 10 avro verelim diyen 1 arkadaşım yok çok şükür. Perast’a girmedik o akşam 10 Euro yüzünden ahahah. Amaa,

Ertesi gün sürat teknemizle Perast’a tekne ile geldik hayırdırr yani? Zaten Orta Çağdan kalma küçük bir kasaba olan Perast’ ı dolaşmak sadece 1 saat falan. Küçük bir şehir yani.

Harika bir ambiyansı var Perast’ın. Baya kendinizi tarihi bir diziniz içinde hissediyorsunuz. Bir kordon boyuna kurulu Perast’ta denizin kenarında şık ve kaliteli restoranlar ve cafeler mevcut.

Yolun sonuna doğru ise Kotor Körfezine harika bir görünüm katan kilise karşılıyor sizi. Yani arabanızla gelseniz bile 2 saatte falan Perast’ı gezip bir şeyler yiyip Dobrota’ya doğru devam edebilirsiniz. Ancak 10 Euro’nuz gider 😀

Dobrota Gezilecek Yerler

Kotor gezi blog yazısının yemek yeme noktasındayız. Dobrota’dayız!

Dobrota’ya uğramamızın temel sebebi Kotor Körfezine nazır konumuyla Konoba Portun restoranında akşam yemeği yemek. Rezervasyon şart!

dobrota gezilecek yerler
Güzel tabela 🙂 Dobrota gezilecek yerler

Konoba Portun’a gelmeden önce rezervasyon yaptırırken deniz kenarı istediğimi söyledim fakat o kısımda yer olmadığı söylendi. Malum artık son gecemiz de olduğundan it is okeey, that is fine 🙁 diyerek de durumu kabullenmiştik fakaat o da nee!

Mekana geldik kral bizi deniz kenarına aldı direk. Ankara’dan geliyoruz deyince dayanamadı tabii. Siz nasıl bir kralsınız ya..

Düşük bütçeli 2 dakikalık bir video var hemen altta. Her şeye rağmen izlenir 🙂 1:20 dakikadan itibaren de Konoba Portun’dan görüntüler var 🙂

Kotor Gezilecek Yerler

Çok güzel seefoodlar yenildi, kaliteli rozelar içildi KonobaPortun‘da. Bu mekan Adriyatik Denizi’nin En Güzel Manzarasını Sunan Şehir olan Kotor’ da başımıza gelen en güzel şeylerden biri. Hizmet, güler yüzlü personel, yemekler, lezzetler, rozelar her şey 10 numara. Harika bir akşam geçirdik Adriyatik kıyısında.

Yemeğin ardından da yine Perast’a benzeyen dokusuyla Dobrota sahilinde yürüyüş yapıp tekrar Kotor Old Town’ımıza, otelimize döndük.

Kotor Körfezinde Tekne Turu

Kotor körfezinde sürat teknesine binmek olmazsa olmaz bir deneyim. Kotor gezi blog yazısında heyecanı biraz artırıyoruz!

Yazıya devam etmeden önce aşağıdaki videodan tekne üzerindeki mutluluğumuza şahit olun bence 🙂

Kotor Körfezinde sürat teknesi qeyfii

Kotor gezi blog yazısının mutlaka yapılması gereken aktivitelerinden biri de Kotor’da tekne turu yapmak!

Körfezde tekne gezintisi yapmak için Kotor’un deniz kapısının karşısındaki tekne kiralama yerlerine gittik. Orada da ince bir pazarlık sonrasında teknemizi tuttuk. Satan kız dedi ki neymişsiniz yaadjdjd.

1 saat falan sürüyor tur. 30 dakika civarında da Perast’ta adımlama süreniz var. Neyse teknemiz geldi biz şok. Bayaa sürat teknesi ve 7 kişilik falan. Biz sanıyoruz ki bu 60 70 kişilik olanlar gelecek.

Muazzam manzaralar eşliğinde yapay bir ada olduğu söylenen ve Perast’ta yer alan Our Lady of Rocks adası‘na geliyoruz.

Our Lady of Rocks adası kotor
Our Lady of Rocks Adası Kotor

Ada gerçekten muazzam. Karadağ’ın ortasında, yeşille bezeli dağlar etrafımızı çevirmiş ve Adriyatik’in derin maviliğiyle buluşan Kotor körfezinin bebeksiliği yüzlerimize vurmuş gibi.

Arkamdaki bebeksi yer Perast. Ben de Leydi adasının üzerindeyim.

Adada 15 dakika falan turluyoruz, o sırada tanesi 2.5€ olan magnumlarımıza uzanıyoruz. 15 liraya magnum keyff. Kotor gezisi magnumu.

Adadan sonra uğradığımız diğer nokta da körfezin bir diğer bebeği Perast oluyor. Perast’ta sahil kenarında adımlarken bi seyyardan leş gibi bir sandviç yedik. Kötü şeyler de oluyordkdkd. Kilisenin önünde satıyor, bulaşmayın. 20 dakika civarı adımladıktan sonra da artık Kotor’a geri dönüyoruz.

Kotor sahillerinde yüzme molası

Kotor’a döndükten sonra kendimizi Adriyatik’in serin sularına atmak için sabırsızlanıyoruz, acayip sıcak havalar. Kotor gezi blog yazısı için yüzme molası zamanıı 🙂

kotor sahilleri karadağ
kotor sahilleri karadağ

Old Town’ın girişinden kaptırıp dümdüz ilerlediğinizdeKotor’da denize girilen yerleri göreceksiniz. Bir 10 dakikalık adımlama ile Budva’daki suyun serinliğiyle hemen hemen aynı  olan  denizimize kavuşuyoruz. Kotor Körfezinde yüzmek bir harikaa dostum!

Kotor Kalesi (Castle of San Giovanni, Kotor Fortress)

Dünya’nın en güzel manzaralarından birini sunan Kotor Kalesi, ölmeden önce görülmesi gerek yerler listenizde yer alması gereken muazzam bir lokasyon. Kotor Kalesinin en tepesinde harika bir Kotor Körfezi manzarası sizleri bekliyor!

Alttaki 1 buçuk dakikalık videodan Kotor Kalesinin şahane manzarasına şahit olabilirsiniz.

Kotor Kalesine çıkmak için 1300 basamaklı merdiveni aşmanız gerekiyor. Evet yanlış duymadınız bin üç yüz basamak! Ancak inanın bana bu manzara için attığınız her bir adıma değecek bir güzellikle karşılaşacaksınız.

8 Euro Kazanmak İsteyenler? (:

Yine Kotor gezi blog yazısını sonuna kadar okuyan gezginler için kişi başı 8 Euro kazandıracak bir bilgi vereceğim. Aman kapıdaki abi duymasın 🙂

Eğer sabah erken saatlerde Kotor Kalesine çıkarsanız, 8 Euro ‘luk giriş ücretini ödemeden kapıdan geçersiniz. Hem de sabah kaleye çıkarken merdivenlerin olduğu kısım güneş almıyor. Serin serin mis gibi çıkar inersiniz. hem de bana dua edersiniz 8 Euro kar ettikten sonra 😛

Az para mı ya, 2021 Şubat Euro kuru ile 72 TL yapıyor!

Eğer Karadağ’daysanız ve Karadağ gezisiniz Budva’ya doğru devam edecekse Budva gezi blog yazıma da bakmanızı öneririm:

Balkanlarda vizesiz gidilebilen tam 6 ülke bulunuyor. Karadağ’a kadar gelmişken veya sadece Karadağ gezisi yerine birkaç ülke daha görelim derseniz eğer şahane bir Balkan Turu Rotası yazısı çıkarttım. Biz Balkanları araba ile 12 günde 6 ülke gezerek bitirdik. Balkanlar gezisi boyunca tüm tecrübelerimi, gezi rotasını, detayları da alttaki Balkanlar gezi blog yazımdan okuyabilirsiniz:

Instagram’a da bekleriz: macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: