kotor kalesi Castle Of San Giovanni
Seyahat

Kotor Gezilecek Yerler | VİZESİZ EN GÜZEL YURT DIŞI TATİLİ

Kotor Gezilecek Yerler | Karadağ’da Orta Çağ’a Yolculuk yapmak ister misiniz?

Adını yüksek dağlardan alan Karadağ’ın Adriyatik ile kucaklaştığı yerdeyiz. Evliya Çelebinin seyahatnamesinin 6. cildindeki anlatımıyla Kotor, rüzgarlardan ve dalgalardan korunan bir yer. Arnavut kaldırımlı sokakları ve Orta Çağ izleri taşıyan eserleriyle adeta bir filmin içinde hissettiriyor gezginlere, gezginillalara.

Arabayla Vizesiz Balkan Turumuzun Arnavutluk’tan sonraki ikinci ülkesi Karadağ’dayız. 1 gece Tiran konaklaması, 1 gece de Budva konaklamasının ardından nihayet en çok merak ettiğimiz Kotor’a gelmiş bulunuyoruz.

Kotor gezilecek yerler/Kısa, keyifli bir Kotor videosu

Kotor Gezilecek Yerler Yazı İçeriği

 • Kotor Hakkında Kısa Bilgiler
 • Kotor Hangi Ülkede, Karadağ ( Montenegró) Nerede?
 • Karadağ Para Birimi
 • Karadağ Vize İstiyor mu?
 • Kotor’a Ne Zaman Gitmeli?
 • Kotor’da Ne Kadar Kalmalı?
 • Kotor’da Konaklama
 • Kotor’da Otopark
 • Tarihi Kotor / Kotor Old Town / Kotor Stari Grad Gezilecek Yerler
 • Kotor Gece Hayatı
 • Kotor’da hat/internet paketi almaya gerek var mı?
 • Kotor’da Ne yenir, Nerede yenir?
 • Kotor Kalesi ( Kotor’s Castle Of San Giovanni/ Kotor Fortress )

Karadağ gezilecek yerlerin belki de en muazzam noktası Kotor Körfezi! Kotor körfezinde yer alan Tivat, Herceg Novi, Perast ve Dobrota Gezilecek Yerler, Kotor tekne turu ve Kotor sahilleri yazıları için alttaki linke tıklayın:

kotor old town
kotor old town

Kotor Hakkında Kısa Bilgiler

Kotor 1917 yılından itibaren UNESCO Dunya Kültür Mirası Listesinde yer alan harika bir lokasyon. Kotor’u tarih boyunca çeşitli medeniyetler yönetmiş ama en etkilisi caağnım Venedikliler olmuş. Ahh sene 2015 Venedikteyizz yani her yer kanal, asvalt falan yok. Kotor’un efsane mimarisini de Venedikliler inşa etmiş. Nasıl da estetiksiniz ya. Beni Venedik kanallarına gömün…

Ayrıca, Eski Yugoslavya topraklarından bağımsızlığını ilan eden son ülke olan Karadağ, 2006 senesinde Sırbistan-Karadağ federasyonundan ayrılarak Balkanların son ülkesi olmuş. Gencecik, mis gibi ülke yapmışlar arkadaşlar.

Son olarak şu konuya da açıklık getirip Kotor gezilecek yerlere başlayacağım! Şimdi Kotor ismi hem o bölgedeki körfeze veriliyor hem de Tarihi Kotor (Kotor Old Town / Kotor Stari Grad) adı verilen, Orta Çağ hissi uyandıran şehir içine veriliyor. Montenegrolular Kotor Eski şehir kısmına kendi dillerinde ‘Stari Grad’ diyorlar. Bu yazıda hem Kotor Old Town içinde neler yapılır hem de Kotor Körfezi nasıl gezilir bunların yanıtını bulacaksınız.

kotor gezilecek yerler-kotor old town
Kotor Old Town Sokakları, sabahın ilk ışıkları

Kotor Hangi Ülkede, Karadağ ( Montenegró) Nerede?

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Kotor, Karadağ (Montenegro) ülkesinin önemli bir turizm bölgesidir. Kotor haritada, Adriyatik kıyısında yer almaktadır. Kotor, Avrupa kıtasında bulunan Karadağ’ın bir şehridir.

Karadağ aynı zaman da bir Balkan ülkesi, anlamı da çok havalı. İtalyancada Monte ‘dağ’, negro ise ‘kara’ anlamına geliyor. İtalya’nın bölgeye etkisini anlatmaya gerek kalmadı sanırım 🙂

Karadağ Para Birimi

Üzülerek söylüyorum kii EURO. Evet, Avrupa Birliğine üye olmamalarına rağmen yuro. Vizesiz Balkan ülkelerinde Kosova ile birlikte euro kullanılan diğer ülke de Karadağ. Abi ülkede euro kullanılmasına rağmen, Türkiye’deki 1euro=6,40lira ‘ya rağmen, Karadağ hala ucuz! (Temmuz 2019) Montenegro Avrupa Birliğine girmeden bi dolaşın gelin bence!

Karadağ ucuz mu diye soracak olursanız eğer, ülkemizdeki euro kuruna rağmen Kotor’un çoğu bölgesinde Türkiye’den ucuz yiyecek ve içecek bulmak mümkün!

Karadağ Vize İstiyor mu?

Türkiye ile Karadağ arasında Vize Muafiyeti Anlaşması mevcut. Yani bir pasaporta sahipseniz eğer elinizi kolunuzu sallayarak Kotor’a, Budva’ya, Karadağ’a vizesiz girebilirsiniz. Kotor vizeli mi? sorusunun yanıtı: Hayır. Kotor vize istemiyor 🙂

Kotor’a Ne Zaman Gitmeli?

Kotor tatili için illa şu mevsimde gidin diyemem fakat deniz, kum, güneş severler tabi ki yaz aylarında Kotor turu yapmayı düşünsün. Sevmeyenler için de Kotor Körfezi her mevsim harika manzaralar sunabilecek bir coğrafyaya sahip. Kotor, kış aylarında bile güzel bir haftasonu kaçamağı olabilir.

Biz Adriyatik denizinde de yüzmedik dememek için Temmuz 2019’da Karadağ seyahati gerçekleştirdik 🙂

kotor stari grad
Kız: Abajur çok severim. ME:

Kotor’da Ne Kadar Kalmalı?

Kotor’u (Stari Grad) gün içinde birkaç saatte gezip bitirebilirsiniz fakat efsane Kotor Körfezini tam anlamıyla gezip görebilmek için en az 2 gün gerekli.  Sadece Kotor Old Town’u görüp gelirseniz eğer hayatınızın geri kalanında pişman olmanız kaçınılmaz 🙂

Büyük Balkan turunu planlarken Karadağ için 3 gece ayırmıştık, 1 gece Budva konaklaması ve 2 gece Kotor konaklaması şekinde. Fakat Kotor’a aşık olduk ve sadece Kotor 3 gece 4 günümüzü aldı!

Kotor’da Konaklama

Öncelikle, Yurt dışı konaklamalarında kullandığım, hiçbir sıkıntı yaşamadığım, konakladıkça çeşitli avantajlar elde ettiğim ve Türkçe kullanılabilen harika bir site var: www.airbnb.com . Yurt dışı konaklamalarında hem sizin hem de bizim işimize yarayacak efsane bir avantajımız var. Yani bir tür win win durumu. Eğer gittiğiniz ülkelerde Airbnb üzerinden ev kiralamak isterseniz, hemen alt kısma bırakacağım davet linki aracılığıyla Airbnb’ye üye olduğunuzda 179 ₺ gibi bir indirim kapabiliyorsunuz. Çok iyi bir tutar. Bu devirde kim kime veriyo ya 179TL 🙂 Siz bu indirimi kullandığınızda da Airbnb bize teşekkürleer niyetiyle ufak bir kredi yüklüyor. Bu karşılıklı kazanma durumunu da söylemek istedim, çünkü genelde blogger tayfa linki bırakıyor fakat kendi kazandığını söylemeden sinsice bu işleri kovalıyorlar. Yani kısaca her iki taraf için de çok faydalı bir durum. Eğer şu an zaten kullandığınız bir üyeliğiniz varsa yeni bir mail adresiyle hesap açıp indirimden faydalanabilirsiniz. Çareler tükenmez. Her şey gezginler, gezginillalar için.

 • Link üzerinden üye olduktan hemen sonra 179TL kazanacağınız bağlantı: airbnb.com

Kotor Stari Grad’da Nerede Kalınır?

Blogda yer alan, Balkan Turu planlama yazısında da bahsettiğim gibi biz kalacak yerleri önceden ayarlamayıp spontan geziyoruz. Yani o ülkede bizi neler bekliyo, çok mu sevicez yoksa sıkılıcaz mı tam tahmin edemediğimizden gün gün gidiyoruz. 11 günlük Balkan Turumuzda da, Temmuz 2019, sezonda gezmemize rağmen hiç bir sıkıntı yaşamadık konaklama konusunda. Size de tavsiye ederim.

Kotor otelleri oldukça fazla seçenek sunuyor ama size tavsiyem Kotor Old Town içinde yer alan tarihi yapılarda konaklamanız.

Efsane Konumuyla: Dukiç Apartments

Biz Old Town’ın içinde Dukiç Apartments’da konakladık –Dukič Apartments– Check-in islemleri icin kalacağımız yer olan Dukič Apartments’a geçtik. Balkan turu planlama yazımda detaylıca anlattığım Maps.me uygulamasına konaklayacağımız otel olan Dukič Apartments’ı yazdık. Airbnb üzerinden kalacağımız yeri ayarladık.

Konakladığımız yer Kotor’un Kuzey kapısının hemen solunda ve Kotor kalesine çıkılan yolun hemen üzerinde. Otelin önünden gelip geçen insanlara şaşırmıştık ilk geldiğimizde noluyo yaa falan olduk ki burdan Kotor kalesine çıkılıyormuş.

kotor-gezilecek-yerler
Kotor Old Town Kuzey Kapısı

Dünya tatlısı bir hanfendi giriş işlemlerimizi halletti. 2 gece için 3 kişi toplam 79€ ödedik.  (Sonra o 3 gece oldu, bi 40 euro daha ödedik tek gece için) Ödemeyi yaptık, bize Kotor haritası verdi. Gezilecek yerleri işaretliyo, otoparkları anlatıyo falan. Ne kadar tatlısın ya. Anlatmasa kim ne diyebilir? Anahtarları aldık. Kalacağımız yer resepsiyonun 3 bina yanında, bizi oraya götürdü, vedalaştık.

Oda gayet başarılı. Bizden ayrı 1 oda daha var ve 1 banyo, 1 mutfak var ortak kullanımlı. Odada 1 çift kişilik yatak ve 1 ranza var. 4 kişi rahat kalabilir. Bu odayı 3 kişi kullandık biz. Mutfak da baya minnoş. Banyo da temiz güzel fakat tek sıkıntısı akşama doğru sıcak su yerini soğuk suya bırakıyor. Sabah kahvaltılarımızı, cornflakeslerimizi falan mutfakta yedik, baya temiz her yer. (Tiran alışverişimizin mahsülleri) Kaldığımız yer 10 numara 5 yıldız old town’ın içinde. Başka yer aramayın.

Kotor’a Ayırabileceğiniz Maximum Gün Sayısını Ayırın!

Rezervasyonumuzu 2 gece için yapmıştık fakat yetmedii, Kotor ha ri ka. Ama turla gelirseniz 2 saat sürüyokddjdk. Hemen gidip 1 gece daha kalmak için görüştük. Şansımıza odamız boştu. Bir gece için 40€ daha ödedik. Kişi başı 13 euroya Kotor Stari grad göbeğinde kalma qeyff. – temmuz 2019 –

kotor körfezi karadağ
kotor körfezi karadağ

Kotor’da Otopark

Araba ile gelen gezginillalar için önemli bir durum. Kotor çok küçük bir yer ve ücretsiz otopark yok denecek kadar az. Bir elin 5 parmağını geçmez. Paralı olan otoparklarda bile zor yer bulunuyor. Biz Şans eseri Kotor’daki ücretsiz olan tek park yerine aracımızı park ettik. 5-6 kişilik park yeri var Kotor’un Kuzey girişinde. Kotor Old Town‘ın içine araba girmediği için bu girişi genelde tedarikçi firmalar kullanıyormuş bir de genç gezgin macitilla.

Maps.me uygulaması ve otelimizin konumu sayesinde burayı keşfettik. Aracımızı 2 gün ücretsiz park ettik. Üçüncü gün Kotor körfezini gezmek için çıktık. Akşam geldiğimizde tabii ki yerinde yeller esiyordu. Paşa paşa saati 1 euro olan park yerine park ettik. Bu park yeri de Kuzey kapısına baya yakın. Tavsiyem, Kotor’ a gelir gelmez Kuzey kapısını bi yoklayın.

Tarihi Kotor / Kotor Old Town / Kotor Stari Grad Gezilecek Yerler

Kotor Körfezinde sürat teknesine bindik!

Başlıktaki üç kavram da aynı şeyi ifade ediyor, kafalar karışmasın 🙂 Kotor’da tarihi dokuyu, mimariyi ve Orta Çağ hissinin yaşayabileceğiniz yer Kotor Stari Grad. Burada, küçük dar sokaklarda dolaşmak gerçekten muazzam hissettiriyor insana. Etrafı surlarla kaplı Old Town bölgesine motorlu araç girmesi yasak. Rahat rahat gezmek serbest 🙂

Kotor turu kapsamında Tarihi Kotor bölgesinde gezip görülebilecek en önemli yerler, Kotor önerileri:

 • Piazza of the Arms (Ordu Meydanı)
 • Saat Kulesi
 • Utanç Sütunu
 • Kuzey Kapısı (Northern Gate)
 • St. Tryphon Katedrali (Kotor Katedrali)
 • St. Nicholas Kilisesi
 • Sveti Luka Kilisesi
 • Maritime Museum (Kotor Denizcilik Müzesi)
 • Napolyon Tiyatrosu
 • Pima Sarayı
 • Kampana Kulesi
 • Kotor Şehir Kapıları
 • Kotor Kalesi

Listede belirtilen Kotor gezilecek yerler, Kotor Kalesi haricinde birbirine oldukça yakın ve yürüme mesafesinde olan yerler.

Kiliselere, müzelere ekstra değinmek istemiyorum. Zaten yürürken hepsini göreceksiniz. Ayrıca içimiz dışımız da kilise oldu kardeşim. Ücretli kiliselere girmiyoruz artık 🙂

Kotor Şehir Kapıları

Kotor şehir kapılarına bir parantez açalım ama. Aşırı tatlışlar çünkü. Kotor’da üç tane şehir kapısı bulunuyor. En çok bilineni ve kullanılanı Deniz Kapısı. Bu kapıdan çıkıp karşıya geçerek Kotor tekne turunu ayarlıyorsunuz.

Bir diğeri 13. Yüzyıldan kalma Güney Kapısı, diğer kapılara nazaran sönük kalıyor.

Kapıların en muazzamı ise Skurda Nehri’nin üzerindeki köprüyle bitişik olan Kuzey Kapısı. Az önce bahsettiğim, arabamıza da ücretsiz otopark bulduğumuz kapı.

kotor gezilecek yerler
Kotor Kuzey Kapısı. Kotor-Karadağ Gezilecek Yerler

Bu kapılardan şehre giriş yapmak gerçekten muazzam bir his. Film sahnesinde gibi hissettiriyor insana. Konaklama yaptığımız yer de hemen Kuzey Kapısının solunda yer alıyor. Kan çekmiş ya kuzey kapısını 🙂 Bir şehre bir kapıdan geçerek girme hissi çok güzel bir his, kendinizi Ortaçağ’da hissediyorsunuz.

Kotor kalesine gelirsek de, yazının alt kısmında detaylı olarak değinip bir de ipucu veriyorum kişi başı 8 euro kazandıranından 🙂

Kotor Gece Hayatı

Kotor gezilecek yerler yazısnın önemli bir bölümündeyiz. Yansın geceleeer –yanmadı- Odaya yerleştikten sonra kendimizi Kotor sokaklarına attık. Akşam 10 gibi falan taş sokakların arasında canlı müzik yapılan yerlerin arasında bulduk kendimizi. Harika bir müzik yapılıyordu, şaşırdık bayaa, çok hoşumuza gitti. Akdeniiiz akşamlarııı tırtlığından efsane müziklere geçildi sonunda.

Canlı müziğin ardından küçük ama aşırı kalabalık, piyasa bi mekana düştük cocktail bar. Güzel müzik yapılıyor. Biraz takıldıktan sonra da Kotor’un sanırım tek gece kulübu olan Maximus‘a geçtik. Burası da fena değildi. Kekosuz, seri köz tayfasız mekan görmeyeli uzun zaman olmuş.

Kotor’daki ilk gecemizi bu sekilde noktaladik. Kotor hareketli. Budva daha çok emekli vibes.

Kotor gezi rehberindeki ikinci gecemizde de old town içinde kaliteli canlı müzik yapılan yerlerde takılıp birkaç drink içip Maximus’a düştük. İçerde ünlü bi ablamız Sırpça pop şarkılar söylüyordu. Sanırım Karadağ’ın Demet Akalın’ı 🙂 Bilenler yeşillendirsin.

karadağ gezilecek yerler
Sen yazmaz oldun.. Montenegro PTT

Kotor’da hat/internet paketi almaya gerek var mı?

Biz Budvada o işi halletmiştik. 3-4 gün Karadağ’da olacağımız için turist hattından aldık. Tek telefondan paylaşım açarak 3 kişi çok rahat kullandık. Gün sayınıza göre karar verirsiniz. Bir büfeden sadece ama sadece 5 euroya vodafone’un turist paketini aldık. Bu şey değil mi ya gezginilla paketi. Kotor gezilecek yerler yazısına puanım artıyor! Ve inanamayacaksınız 5 euroya 500.000 mb internet aldık ( evet beş yüz bin). Kullanım süresi de 15 gün. Karadağ sen nasıl bi bebeksin ya 5 euroya bu hizmet.. Nasip et befdfsf.. Hattı kullanıma açmak bir tık zor. Bir Cafeye girip rica ederek hattı kullanıma açtırmıştık, hiç çekinmeyin her yere girin sorun her şeyi.

Kotor’da Yemek

Kotor’da Ne yenir, Nerede yenir?

Kotor gezilecek yerler in önemi bir boyutu da tabii kii yemek. Tiran ve Budva yazılarımda da bahsettiğim gibi biz Tiran’da 200 dolarlık bir market alışverişi yaparak kahvaltılık, yollarda atıştırmalık bar falan, SU vb. bir sürü şey aldık. Sabah kahvaltılarını Tiran’dan aldığımız cornflakes vb. ler ile geçiştirdik. Malum Euro bölgesindeyiz. Sabah da markete gidip süt,kurvasan falan da aldık tabiki, hoşumuza giden şeyleri de deniyoruz.

Bir de yurt ďışında market gezmeyi çok sevdiğimi söylemiş miydim? Tabii etiketler euro’ya dönünce ince bir üzgünlük hakim oluyo ama 3’e bölcez zaten yeaa diyip mutlu olunuyor. Mesela ceza yedik park yeri cezası Herceg Novi’de, 10 eurocuk. Üzülmedik çünkü 3’e böldük. Beyin bedavaa.

Kahvaltilarimizi düşük bütçeli halledip dışarı attık kendimizi. 3 gündür kahve aşeriyoruz. Gece canli muzik yapilan yerde kahve icmek icin oturduk. Old winery adlı mekan. Latte kaç biliyo musunuz 4€ (4×6,40) neyse tatlı tatlı! lattemizi yudumlayıp yola koyulduk.

Kotor’da Ucuz Yollu Yemek İşini Nasıl Çözeriz?

Pronto Pizza

Akşam yemeklerinde ise adeta pizzaya doyduk! Geldiğimiz ilk akşam ve ikinci akşam Pronto Pizza isimli efsane pizzacıda dilim pizzaya düştük. 1 dilim pizza 2.5 euro ve inanılmaz lezzetli! İtalyan etkisi her yerde. En son Milano’da yemiştim bu kadar lezzetli bir pizza ve bir de şeyde Ankara dominosta bol malzemosjdjdd.

Bir Küçük Kahvaltı Meselesi

Şuna da açıklık getirelim. Kahvaltı, ara öğünler vs bunları ucuz yollu atlatıyoruz malum Euro bölgesindeyiz; amaa akşam yemekleri kırmızı çizgimiz. 3’e 5’e bakmayıp neredeysek oranın en kaliteli, en manzaralı, en lezzetli yerinde akşam yemeğimizi de yeriz. Biz de böyle bi delikanlıyız.

Bir Kotor Efsanesi: Konoba Portun!

 • Konoba Portun, Kotor

Bizevdeyokuz‘un tavsiyesiyle akşam yemeğimizi Dobrota’daki KonobaPortun adlı restoranda yedik. Rezervasyon şart!

Rezervasyon yaptırırken deniz kenarı istediğimi söyledim fakat o kısımda yer olmadığı soylendi. Malum artık son gecemiz de olduğundan it is okeey diyerek de durumu kabullenmiştik fakaat o da nee! Mekana geldik kral bizi deniz kenarına aldı direk caart diyee. Ankara’dan geliyoruz diyince dayanamadı tabii. Siz nası bi kralsınız ya..

kotor da ne yenir nerede yenir
Kotor’da ne yenir nerede yenir cevabı: Konoba Portun

Çok güzel seefoodlar yenildi, kaliteli rozelar içildi KonobaPortun‘da. Bu mekan Adriyatik Denizi’nin En Güzel Manzarasını Sunan Şehir olan Kotor’ da başımıza gelen en güzel şeylerden biri.Teşekkürler bizevdeyokuz! Hizmet, güler yüzlü personel, yemekler, lezzetler, rozelar her şey 10 numara. Harika bir akşam geçirdik Adriyatik kıyısında.

Ödediğimiz hesap konusunda da şunu söyleyebilirim. Ankara bestekarda 3 kişi çıkıp aynı şeyleri söylesek ödediğimiz tutarın 2 katını öderdik. Euro olmasına rağmen! Sonra Atilla Ankara’da niye dışarı çıkmıyo 🙂

kotor da yemek konoba portun restoran
Sea food tabağı @KonobaPortun Dobrota/Karadağ

Kotor Kalesi (Kotor’s Castle Of San Giovanni/ Kotor Fortress)

Bu her yerde karşınıza çıkan efsane Kotor manzarası nerden çekiliyor dersiniz?

kotor kalesi Castle Of San Giovanni
Kotor Kalesi – Castle Of San Giovanni

İşte burdan, Kotor Kalesinden. Kotor gezilecek yerlerin göz bebeği bir lokasyon.

Kotor’daki son günümüz! Kotor gezilecek yerler yazısının yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Sabah ilk kez saatler kuruldu. E tatildeyiz yaa, kasmadan uyanıyoruz istediğimiz vakitte. Sizi darlamicak arkadaşlar biriktirin. Tam 8’de otelden çıkış yaptık. Esyalarimizi araca yukledik ve zorlu tirmanisa artik hazirdik. Kotor denilince akillara gelen ilk gelen o harika mazaraya 1300 basamak sonrasinda ulaşılıyor, oraya çıkacağız!

Kişi Başı 8 Euro Kazanmak İster misiniz?

Yine bizevdeyokuz krallarının tavsiyesiyle sabah 9’dan önce tırmanışa başlıyoruz. Çünkü kaleye çıkış paralı. 8€ tek kişi. Valla guzel para. Biz erken kalkmamiz sayesinde 24€‘yu cebimizde tutmanın mutluluğuyla basamakları ikişer ikişer çıkıyoruzfhfh.. Saat 11 gibi indigimizde giriste saglam bi sira vardi ve insanlar 8 avrolarini ödüyordu paşa paşa ahahah.

Erken cikmanın bir diğer avantaji da gölge olması. Sabah cikmayacaksaniz hic cikmayin yani. 1300 basamak gercekten zorlu geciyor. Mola vere vere zirveye ulasiyoruz. Manzara akıllara durgunluk verecek ölçüde muazzam. Insanin başını döndürüyo. Bir Empire State Building degil tabi amaa(work and travel vibes) top 5 manzarama girdi bile! Kotor gezisinin en güzel manzarası diyebilir miyiz?

Yaklaşik 1 saat falan zirvede takıldık, kopamıyoruz. Zirvdeyiz, sesininz duyulmuyo 🙂 Harika fotograflar çektik. Tabii dinlendik de. 1300 basamak sonuna kadar değiyor. Sakın pes edip dönme, yanarsınnn!

Kotor Kalesinde çektiğimiz tatlış videoları izlemek için tıklayın 🙂

Kotor Kalesinden Dünyanın en güzel manzaralarından birine şahit olduk

Bir hobim var: Manzara biriktirmek!

Tesadüfe bakın. Instagram’da arşivde geçen sene Datça’da paylaştığım yazının bildirimi geldi paylaş diye. Bilenler bilir, instagramın tarihte bugün özelliği. Ben de o sırada Kotor gezisinde zirvedeydim. Datça’da verdiğim aynı pozu Kotor’da da verdim. 22 Temmuzlar kalp ben 🙂

datça gezilecek yerler türkiye
Datça 22 Temmuz 2018 / Türkiye

Aynı pozu gecen sene aynı tarihte Datça’da vermişim. Ondan tarih de ekledim. Seviyoruz bu manzarayıı 🙂

kotor kalesi karadağ
Kotor Kalesi 22 Temmuz 2019 / Karadağ

Son olarak Kotor Old Town içerisinde birkaç tane kilise var, saat kulesi var, kocamaan bi abajur var. Denizcilik müzesi falan var. Zaten Old town’da mutlulukla ordan oraya adımlayacağınız için hepsiyle karşılaşacaksınız. Nokta atışı aktiviteler aşağı yukarı bu şekilde.

Kapanış / Goodbye my lover Kotor..

Vee Kotor’dan ayrılma vakti.. 11 günlük Vizesiz Balkan Turumuzun en beğendiğimiz kısmı bu harika 4 gün oldu. 2 gece konaklama düşünmüştük fakat 4 güne zor sığdırdık bu küçük Kotor’u.

İşte bu yüzden diyorum kii, kalacak yerlerinizi önceden ayarlayıp güzellikleri kaçırmayınız, turunuzu gönlünüzce esnetiniz. Bu sözlerle yavaş yavaş Karadağ sayfasını kapatıyorum. 1300 basamak inip çıkmanın vermiş olduğu yorgunlukla Balkan Turumuzun 3. ülkesi olan Bosna Hersek’e doğru yol alıyoruz. Next station: Bosna Hersek/Mostar Köprüsü!

Saraybosna Gezilecek Yerler için tıklayın.

BONUS

KOTOR’DA KAÇIRILMAMASI GEREKEN 5 ŞEY, KARADAĞ

 • Old Town da sokakları boş beleş gez,dolaş.
 • Kotor Tepesine çık. 1300 basamak. Yanii Çıkmalısın. Ha ri ka.
 • Tekne turu yap ama sürat teknelidjdj
 • Pronto pizza dan ucuz yollu dilim pizzaya düş. Aşırı lezzetli 2.5€ 😛
 • Old Town’un hemen ilerisinde denize girip muaazzam manzara eşliğinde rahatla çünkü aşırı sıcak!
kotor eski sehir
Şiir gibi şehir yapmışlar: Kotor

Dip Not: Arkadaşlar malum, Karadağ ülkesine vizesiz olarak seyahat edilebiliyor. Ancak ilerleyen günlerde vize gelmesi oldukça muhtemel. Karadağ özelinde şu an için ihtiyaç yok ama Avrupa şehirlerine gidebilmek için schengen vizesi gerekiyor. Schengen vize başvurusu nasıl yapılır, öğrenmek için linke tıklayın.

Instagram’ da bekleriz: @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: