kotor gezilecek yerler
Seyahat

Kotor Körfezi: Vizesiz Kotor’da Mutlaka Yapılması Gereken 7 ŞEY

Kotor gezilecek yerlerin en en en gezilecek yeri Kotor Körfezi! Şimdi çoğu yerde Vizesiz gidilebilen Kotor anlatılıp geçilmiş lakin etrafındaki güzelliklerden bahsedilmemiş.

Aynı zamanda bir Balkan ülkesi olan Karadağ’da bir Kotor körfezi var ki böyle bir şey yok. Bu Orta Çağ dokulu körfeze değinmeden Kotor gezisi yazmak da ne biliyim. Bir de bloggerız, gezginiz diye takılıyorsunuzjfhddj. Tabi leş turlarla gelirseniz 1-2 saat Kotor’da turlayıp dönersiniz. Araba kiralayıp geldiyseniz veya 3-4 gününüzü Karadağ’a, Kotor’a ayırdıysanız başka tabi, Kotor körfezini didik didik gezersiniz. Araba kiralama imkanınız yoksa da otostop falan takılın kardeşim, insanlar minnoş buralarda, relax.

Daha doğru ve düzenli bir Kotor gezi planı yapabilmek için önce aşağıdaki linkten Kotor Gezilecek Yerler yazısını okumanızı öneririm.

Kotor ve Karadağ hakkında detaylı bilgiler(konaklama,yemek,ulaşım vs) ve Kotor Old Town gezilecek Yerler için tıklayın: Kotor Gezilecek Yerler | Karadağ’da Orta Çağ’a Yolculuk

kotor körfezi karadağ
Somewhere in Kotor Bay

INDEX

 • Tivat Gezilecek Yerler
 • Herceg Novi Gezilecek Yerler
 • Perast Gezilecek Yerler
 • Dobrota Gezilecek Yerler
 • Kotor Körfezinde Tekne Turu
 • Kotor sahillerinde yüzme molası
 • Kotor Kalesi (Castle of San Giovanni,Kotor Fortress)
 • Konaklama Tavsiyesi

Kotor Körfezi haritada şu şekil;

kotor körfezi harita karadağ
kotor körfezi harita karadağ

Şimdii şu muazzam Kotor Körfezi ni bitirmeyen çok şey kaybeder şimdiden söyliyim. Planlar sadece Kotor Old Town ile sınırlı kalmamalı yani. Biz Kotor’dan başlayıp sırasıyla;

 • Tivat
 • Herceg Novi
 • Perast
 • Dobrota

Ve tekrar Kotor, turlayıp geldik 1 gün içinde. Kotor körfezinde yer alan şehirlerin hepsi birbirine 10-15 km falan uzaklıkta. Muazzam bir Kotor gezisi sizleri bekliyor!

Tivat Gezilecek Yerler

kotor gezilecek yerler tivat
Tivat gezilecek yerler

Avrupa’nın vizesiz cenneti Kotor’da körfez gezintisine ilk olarak Tivat’dan başladık. Tivat’da otopark parası vermemek bizi aşırı mutlu etti 🙂 Mutluluklar değişiyor euro bölgesinde. Aracımızı park edip sahil yolundan yürüyerek Waikiki Beach‘e geldik. Hayat sanaa vaykikii vay vaay yaptık tabiiki hep bir ağızdan. Mekan baya geniş. Hepinize yetecek kadar şezlong, masa var.

Biz tabii ki havlularla masaya çöreklenip öyle girdik denize. Şezlonglara para vermek kaldı mı ya 2-3 saat için 🙂 Tivat sahilinde kumu olan tek beach ve harika! Insanlar arabayı park ettiğimiz yerden yürüdüğümüz yoldaki sahilden de denize giriyordu fakat betondan giriyorlar merdiven yardımıyla. Gerek yok yahu kumlu beach var ilerde.

tivat gezilecek yerler
tivat gezilecek yerler

Tivat aslında bir liman şehri. Efsane bir marinası var. Bodrum Yalıkavak marina tadında. Lüks restoranlar, cafeler, luiivitonlar falan. Kotor gezilecek yerlerin sosyetesi Tivat anlayacağınız. Bi akşam gidip kahve falan için yani en kötü.

Kotor körfezinin doğası muazzam. Şehirlerin dokusu asla bozulmamış. Leş gibi otelleri, yazlıkları bindirmemişler dağın eteklerine. Bayıla bayıla körfezdeki diğer durağımız olan Kotor turunun bir diğer bebeği Herceg Novi’ye geçiyoruz.

Herceg Novi Gezilecek Yerler

kotor gezilecek yerler herceg novi
kotor gezilecek yerler herceg novi

14.YY’da inşa edilen Herceg Novi, Kotordan 1300 yıl daha genç. Adriyatik Denizi’nin en muhteşem manzarasını sunan Kotor korfezinde mavinin yeşille buluştuğu harika bir yer.

Türkler tarafından 15.YY’da yapılan Kanlı kule adı verilen bir kuleyi barındırıyor. Adriyatik’e bakan en geniş kule olduğu söyleniyor. Tabi her güzel şeyin bir sonu var, sonrasında Venedikliler Osmanlılardan kaleyi almış. Evliya Çelebi bunları seyehatnamesinin 6. cildinde anlatıyor, öyle bakmayın.

Herceg Novi’ye geçişimiz arabalı feribot ile oluyor. Bunu deneyimlemek de oldukça güzeldi. Geçiş biletlerimizi alıp feribota dizildik. Valla bilet de 10 euro bir şeydi sanırım Yaklaşık 20 dakika süren Adriyatik yolculuğunun ardından karşıya geçtik. Karşıya giden asvalt yol da vardı ama biz feribotu kullandık tabii ki. İyi gelmez mi hiç Adriyatik havasıı.

Yurt dışında Türkiye Haritalı Kalıcı Dövme Şoku!

Feribotta etrafı izlerken yanımda bir kadın gördüm. Sol omzundaki dövme oldukça dikkatimi çekti. Mecbur yaklaştım görmek için napabilirim. Yaklaştığımda da şok oldum. Kadın Bodrum’un haritasını omzuna dövme yaptırmış. Bodrum’u bu kadar seviyo muyuz ya? İnanılmaz. Adriyatik üzerindeyiz ve Bodrum haritalı bir abla. Ben de Angara ve ilçelerini yaptırcamsjsjdj. Rusmuş. Tabi hoca durur mu. I like your tattoo diye yapıştırdı ablaya hemen. Sonra where r u fromlar falan. Abla bodrum’da yaşıyormuş. Sonra bize eşini de gösterdi eşi de Türk 🙂 abimizi de tebrik ettik baya gurur verici bir olay. Sonra fotoğraf cekmek icin izin istedim of course dedi. Bayrakları astık.

kotor da türkiye dövmesi
kotor da türkiye dövmesi

Herceg Novi’de arabamızı saatlik 1€ olan otoparka biraktik. Yine efsane manzaralar eşliğinde derin bir merdiven inerek kıyıda yürüyüşe başladık.

herceg novi kotor karadağ
herceg novi kotor karadağ

Park cezası yiyeceğinden habersiz olarak uzun bir merdiven inişinin ardından Herceg Novi sahiline düştük. Burda yaklaşık 1 saat kadar adımladık, fotoğraflar çektik.

Park Cezası Yersek Nolur?

Herceg Novi’yi de gezdikten sonra son durağımız olan Perast’a doğru yola koyulacaktık kii aracın sileceğinde dikdörtgen bir mektup ile karşılaştık. Ben tabi şey ‘kanka kızın biri telini bırakmış yinedjdjdj‘ dedim. Aman tanrım yoksa ceza mı yemiştikdjdjd. Biz geldiğimizde 2 saatlik fiş aldık makineye 2€ attık. Ama sanki ilk kez araba park ediyormuş gibi otopark fişini de cebimize atmışız yani şey ben atmışım, bilememişim 🙁 otoparkçı abla da o fişi arabanın önünde göremeyince durur muu yapıştırmış 10€ cezayı. Amaan başımızın gözümüzün sadakası olsun diyip yola devam ettik(ödemediler). Çünkü bizi nerden bulacaklardı ahahah. Ülkeden çıkarken bi ihtimal sistemden çıkar belki diye düşündük (hahaa çıkmadıı)

Perast Gezilecek Yerler

kotor gezi rehberi perast
kotor gezi rehberi perast

Artık inceden hava kararıyordu. Körfezdeki son durağımız ve yemek yiyeceğimiz Dobrota’dan önceki son durağımız, vizesiz ülkeler arasında yer alan Karadağ’ın Perast bölgesine geldik. Girişte kocaman bir otopark var. Otopark ucreti 10€. Hava da kararmıştı Perast’a geldiğimizde. Severler yaa diyip park etmedik. Ahahah seviyorum bu ekibi ya. Kanka 40 yilda bi geldik otoparka 10 avro verelim diyen 1 arkim yok cok sukurdkdkd. Perast’a girmedik o akşam. Soyguncu musunuz kardesimdkdkd. Ertesi gün sürat teknemizle Perast’a tekne ile geldik hayırdırryani. Zaten Orta çağdan kalma küçük bir kasaba olan Perast’ı dolaşmak sadece yarım saat falan.

Harika bir Orta Çağ havası var Perast’ın. Bir kordon boyuna kurulu Perast’ta denizin kenarında şık ve kaliteli restoran ve cafeler mevcut. Yolun sonuna doğru ise Kotor Körfezine harika bir görünüm katan kilise karşılıyor sizi. Yani arabanızla gelseniz bile 2 saatte falan Perast’ı gezip bir şeyler yiyip Dobrota’ya doğru devam edebilirsiniz.

Dobrota Gezilecek Yerler

dobrota gezilecek yerler
Güzel tabela 🙂 Dobrota gezilecek yerler

Dobrota’ya uğramamızın temel sebebi Kotor Körfezine nazır konumuyla Konoba Portun adlı restoranda akşam yemeği yemek. Rezervasyon şart!

Gelmeden önce rezervasyon yaptırırken deniz kenarı istediğimi söyledim fakat o kısımda yer olmadığı soylendi. Malum artık son gecemiz de olduğundan it is okeey diyerek de durumu kabullenmiştik fakaat o da nee! Mekana geldik kral bizi deniz kenarına aldı direk. Ankara’dan geliyoruz diyince dayanamadı tabii. Siz nası bi kralsınız ya..

İzlensinn:

Çok güzel seefoodlar yenildi, kaliteli rozelar içildi KonobaPortun‘da. Bu mekan Adriyatik Denizi’nin En Güzel Manzarasını Sunan Şehir olan Kotor’ da başımıza gelen en güzel şeylerden biri. Hizmet, güler yüzlü personel, yemekler, lezzetler, rozelar her şey 10 numara. Harika bir akşam geçirdik Adriyatik kıyısında.

Yemeğin ardından da yine Perast’a benzeyen dokusuyla Dobrota sahilinde yürüyüş yapıp tekrar Kotor Old Town’ımıza, otelimize döndük.

Ayrıca Kotor gezi rehberi hakkında farklı bir bakış açısı ve kotor ulaşım bilgileri için de yoldaolmak sitesinden de faydalanabilirsiniz.

Kotor Körfezinde Tekne Turu

Yazıya geçmeden önce aşağıdaki videodan tekne üzerindeki mutluluğumuza şahit olun bence 🙂

Kotor Körfezinde sürat teknesi qeyfii

Kotor gezilecek yerler yazısının en değerli aktivitelerinden birii de Kotor’da tekne turu yapmak! Ona göre. Körfezde tekne gezintisi yapmak için Kotor’un deniz kapısının karşısındaki tekne kiralama yerlerine gittik. Orda da tabii ki ince bir pazarlık sonrasında teknemizi tuttuk. Satan kız dedi ki neymişsiniz yaadjdjd. 1 saat falan sürüyor tur. Perast’ta da duruyo 30 dk falan(otopark parası vermedigimiz yerdkdkk) ve de bir tane ada var, Our Lady of Rocks adası, orda duruyor. Neyse teknemiz geldi biz şok. Bayaa sürat teknesi ve 7 kişilik falan. Biz sanıyoruz ki bu 60 70 kişilik olanlar gelecek.

Muazzam manzaralar eşliğinde yapay bir ada olduğu söylenen ; Perast’ta yer alan Our Lady of Rocks adası‘na geliyoruz.

Our Lady of Rocks adası kotor
Our Lady of Rocks adası kotor

Ada gerçekten muazzam. Karadağ’ın ortasında, yeşille bezeli dağlar etrafımızı çevirmiş ve Adriyatik’in derin maviliğiyle buluşan Kotor körfezinin bebeksiliği yüzlerimize vurmuş gibi 🙂

Arkamdaki bebeksi yer Perast. Ben de Leydi adasının üzerindeyim.

Adada 15 dakika falan turluyoruz, o sırada tanesi 2.5€ olan magnumlarımıza uzanıyoruz. 15 liraya magnum keyff. Kotor gezisi magnumu.

Adadan sonra uğradığımız diğer nokta da körfezin bir diğer bebeği Perast oluyor. Perast’ta sahil kenarında adımlarken bi seyyardan leş gibi bir sandviç yedik. Kötü şeyler de oluyordkdkd. Kilisenin önünde satıyo, bulaşmayın. 20 dakika civarı adımladıktan sonra da artık Kotor’a geri dönüyoruz. Dün 10 euro otopark parası vermeyip yine win win olduk çok şükür.

Kotor sahillerinde yüzme molası

kotor sahilleri karadağ
kotor sahilleri karadağ

Kotor’a döndükten sonra kendimizi Adriyatik’in serin sularına atmak için sabırsızlanıyoruz, acayip sıcak hava. Old Town’ın girişinden kaptırıp dümdüz ilerlediğinizde denize girilen yerleri göreceksiniz. Bir 10 dakikalık adımlama sonucu, Budva’daki suyun serinliğiyle hemen hemen aynı  olan  denizimize kavuşuyoruz. Bu körfezde yüzmek bir harikaa dostum! Kotor Kalesi (Castle of San Giovanni,Kotor Fortress)

Kotor Kalesi (Castle of San Giovanni,Kotor Fortress)

Dünya’nın en güzel manzaralarından birini sunan Kotor Kalesi, ölmeden önce görülmesi gerek yerler listenizde yer alması gereken muazzam bir lokasyon. Harika bir Kotor Körfezi manzarası sizleri bekliyor olacak en tepede!

Kotor Kalesine çıkmak için 1300 basamaklı merdiveni aşmanız gerekiyor. İnanın bana bu manzara için attığınız her bir adıma değecek bir güzellikle karşılaşacaksınız.

Size ufak bir tüyo: Eğer sabah erken saatlerde Kotor Kalesine çıkarsanız, 8 euro’luk giriş ücretini ödemeden kapıdan geçersiniz. Hem de sabah kaleye çıkarken merdivenlerin olduğu kısım güneş almıyor. Serin serin miss gibi çıkar inersiniz, hem de bana dua edersiniz 8 euro kar ettikten sonra 😛

Kotor Konaklama Tavsiyesi

Yurt dışı konaklamalarında kullandığım, hiçbir sıkıntı yaşamadığım, konakladıkça çeşitli avantajlar elde ettiğim ve Türkçe kullanılabilen başarılı bir site var: www.airbnb.com . Kotor Körfezi konaklamalarında hem sizin hem de bizim işimize yarayacak efsane bir avantajımız var. Yani bir tür win win durumu. Eğer gittiğiniz ülkelerde Airbnb üzerinden ev kiralamak isterseniz, hemen alt kısma bırakacağım davet linki aracılığıyla Airbnb’ye üye olduğunuzda 179 ₺ gibi bir indirim kapabiliyorsunuz. Çok iyi bir tutar. Bu devirde kim kime veriyo ya 179TL 🙂 Siz bu indirimi kullandığınızda da Airbnb bize teşekkürleer niyetiyle ufak bir kredi yüklüyor. Bu karşılıklı kazanma durumunu da söylemek istedim, çünkü genelde blogger tayfa linki bırakıyor fakat kendi kazandığını söylemeden sinsice bu işleri kovalıyorlar. Yani kısaca her iki taraf için de çok faydalı bir durum. Eğer şu an zaten kullandığınız bir üyeliğiniz varsa yeni bir mail adresiyle hesap açıp indirimden faydalanabilirsiniz. Çareler tükenmez. Her şey gezginler, gezginillalar için.

 • Hemen kredi kazanıp konaklamanızda kullanabileceğiniz kayıt linki: airbnb.com

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: