kuzey isiklari 2020
Seyahat

Kuzey Işıkları Turu Nasıl Yapılır – 11 Günde LAPLAND Turu

Kuzey ışıkları turu 2020, ölmeden önce yapılması gerekenlerin ilk sıralarında yer alan bir aktiviteydi benim için. Kuzey ışıklarının yanında Lapland bölgesinin o masal gibi coğrafyası ve sadece Lapland’da gerçekleştirilen muazzam kış aktiviteleri her zaman hayalimi süslüyordu. Yıllar yılları kovaladı, gezginilla 2020 yılının Şubat ayında hayallerine kavuştu!

Yazıya başlamadan önce Kuzey Işıklarının muhteşem dansına tanıklık edelim mi?

Kuzey Işıklarını Yakaladık

Kuzey Işıkları Nasıl Planlanır Yazı İçeriği

 • Lapland Neresi
 • Kuzey Işıkları Nedir
 • Kuzey Işıkları Turu – Lapland Gezisi Ön Hazırlık
 • Lapland’a Nasil Gidilir?
 • Kuzey Işıkları – Lapland Turu Hangi Vasıta ile yapılacak? Otobüs, Otostop, Araba Kiralama?
 • Lapland Turu için Araba Kiralama
 • Lapland Turu Konaklama
 • Lapland Turu İnternet – Navigasyon
 • Lapland da iletişim, yabancı dil
 • Lapland Turunda Ne Giyilir? Kuzey Işıkları Avında Nasıl Giyinilir?
 • Cep telefonları donuyor sorunu?
 • Sonuç – Özet

Lapland Neresi

Şimdi kısaca, boş yapmadan, ince bir Lapland ve Kuzey Işıkları bilgilendirmesi yapıp kuzey ışığı turu nasıl planlanır kısmına geçiş yapacağız. Efendim Lapland Bölgesi, üç ülkenin; Finlandiya, Norveç ve İsveç’in kuzey kutup dairesindeki bölümüne verilen bir isim. Fincesi Lappi, İsveççesi Lappland, Türkçesi Laponya.

lapland neresi
lapland neresi

Lapland’da yaşayan yerlilere Sami(soumi) deniyor. Samiler geçimlerini geyikler ile sağlıyorlar. Etinden, sütünden, derisinden, boynuzundan kısaca geyiğin her kısmından geçim sağlıyorlar. Bu geyikler doğada saldım çayıra şeklinde dolaşıyor. Geyiklerin hepsinin ayrı bir işareti var. Bu sayede de geyikler karışmıyor, en ufak bir karışıklıkta geyikler sahibine iade ediliyor. Ayrıca ülkedeki geyiklerin sayısı insanların sayısına eşitmiş. Öyle kii uslu bir gezginilla olursanız kuzeyde arabanızla sürüş halindeyken yollarda geyiklere fazlasıyla rastlayabilirsiniz 🙂 Geyik önemli.

Lapland, Finlandiya’nın en büyük ve en seyrek nüfuslu bölgesi. Finlandiya’nın dörtte birini oluşturuyor ve en büyük kısmı da bizim turladığımız Kuzey Kutup Dairesi‘nin kuzeyinde yer alıyor. Lapland’ın başkenti de noel babanın mekanı olan Rovaniemi şehri.

lapland turu
Lapland Turu

Kuzey Işıkları Nedir

Hemen sizleri sıkmadan ince bir kuzey ışığı bilgilendirmesinin ardından planlama kısmına geçiyoruz. Biraz bilgi sahibi olun ortamlarda satarsınız 🙂 Efendim kuzey ışıkları (aurora borealis) nam-ı diğer şafak tanrıçası, Güneş’ten gelen ışınların içindeki enerji yüklü parçacıkların atmosferdeki elementler ile girdiği etkileşim sonucu ortaya çıkan enerji ile oluşan doğal ışıklardır. Yerliler tarafından kuzey ışıkları dans eden ruhlar olarak da tanımlanıyormuş. Başka kabilelerde de tanrıların yaktığı ateş olarak belirtiliyormuş. Baya güzel mistik hikayeler var bu konuda. Kuzey ışıkları mitoloji anlamında da oldukça ilgi çekici bir olay.

kuzey isiklari turu
Dreams come true 🙂

Kuzey ışıkları ağırlıklı olarak gece gözlemlenmekte. Türkiye de Kuzey ışıkları neden yok, Ankara da niye görünmüyor yeaa derseniz de bunun cevabı Kuzey Kutbunda olmamamız:( Aurora Borealisin en iyi izlendiği yerler Kuzey Kutup Dairesi civarı. İşte bu yüzden taa Kuzeye yardırıyoruz! Kuzey ışıkları ne zaman görülebilir in cevabı da ağırlıklı olarak Aralık ve Mart ayları arasında.

Kuzey ışıkları turu ve Lapland gezisi için tam tamına 11 günlük bir plan oluşturduk. 11 günlük seyahat planı oluşturmamızın ana nedeni tamamen kuzey ışıklarını bir şekilde yakalayabilmek. Bundan dolayı da zaten kuzey ışıklarını görebilmek adına 4500 km’lik bir yol yaptık. Evet yazıyla dört bin beş yüz kilometre! Şanslıyız ki daha 3. Günün akşamında kuzey ışıklarını yakalayabildik. Sonrasında da üst üste diğer 2 gece de kuzey ışıklarını yakalama seansı devam etti. Allah hepinize gezginilla şansı versin 🙂 Kuzey ışıkları ile ilgili bilgilendirmeyi burada kesiyorum çünkü çok detaylı bir kuzey ışığı yakalama rehberi ilerleyen karantina günlerinde sizlerle oalcak. O yazıda kuzey ışıklarına doyacaksınız 🙂

kuzey isiklari
Kuzey Işıkları

Lapland gezisi, bize tam anlamıyla masal yaşatan bir seyahat oldu. Finlandiya zaten başlı başına her şeyiyle oldukça göz önünde olan bir ülke. Eğitim seviyesiyle, sunduğu hayat standartlarıyla, en mutlu ülke sıralamalarında sürekli ilk üçe girmesiyle hep bir gıpta ile bakılan bir ülke. Hatta 2020’de yayınlanan Dünya Mutluluk Raporunda Finlandiya birinci oldu. Biz de çok mutluyuz 🙂 Finlandiya coğrafi olarak dümdüz, hemen hemen Konya gibi diyebilirizafdjsj. Ülkenin büyük bir kısmı ormanlardan oluşuyor. Ormanların da ana meyvesi blueberry. Neredeyse her yemekte kullanılıyor. Geyik eti yerken bile üzerinde berry vardı yani o derece! Finlandiya övgülerini burada kesip şöyle kuzeye doğru adımlayalım yavaş yavaş.

geyik eti blueberry
geyik eti with blueberry

Kuzey Işıkları Turu – Lapland Gezisi Ön Hazırlık

Şimdiye kadar kendim için yaptığım en güzel şeylerden biri şüphesiz Lapland( Laponya) adı verilen, Avrupa’nın en kuzeyinde yer alan Finlandiya ve İsveç ülkelerinde gündüz efsane kış aktivitelerine katılıp akşam da en büyük hayallerimden biri olan kuzey ışığını yakalamaktı. Kuzey Kutup Dairesi üzerinde unutulmaz deneyimler yaşayıp kuzey ışıklarına gözlerimle şahit olduğum için için inanılmaz mutluyum. Ölmeden önce yapılacaklar listemden (bucket list) bayaa bir madde eksilttiğim için de oldukça sevinçliyim. Aaa yoksa sizin bucket list’iniz yok mu? Umarım herkes bu inanılmaz kış deneyimlerini yaşayıp kuzey ışıklarını görme şansına erişir.

kuzey isiklari turu nasil planlanir
Hayallerin gerçek olduğu bir kuzey ışığı fotoğrafı 🙂

Laponya bölgesinde gerçekleştirdiğimiz aktiviteleri ( buzkıran gemisi, donmuş göl ve sauna, noel baba köyü, snowmobile, ice hotel) tüm detaylarıyla zaten ayrı bir yazı konusu olarak kaleme alacağım. Tabii ki kuzey ışıklarıyla ilgili efsane bilgilerin yer aldığı ayrı bir yazı daha gelecek. Kuzey ışığı nasıl yakalanır, kuzey ışığı ararken nelere dikkat edilir, eksi 28! derecede kuzey ışığı ararken nasıl giyinmeliyiz ve en önemlisi kuzey ışığı ile fotoğraf nasıl çekilir gibi sorularla güzel bir içerik daha ortaya çıkacak.

Kuzey ışıklarını görmek Lapland gezisinin ana motivasyon kaynağı. Lapland Turu Planlama yazısının başlığını da bu etkene dayanarak koydum. Lakin, gün içerisinde öyle harika kış aktiviteleri var ki, günün her anı dolu dolu geçiyor. Hatta bazı günler aktivitenin vermiş olduğu yorgunluk ve doygunlukla bu akşam kuzey ışığı avına çıkmasak mı yaa falan dedik ama sonra Allah çarpar diyip, kat kat giyinip kendimiz yine sokaklara attık 🙂

aurora borealis hunting
aurora borealis hunting

Bu yazımızın konusu, tüm bu aktivite ve deneyimlerden önce Kuzey Işığı Turu Nasıl Planlanır, Lapland’a Nasıl Gidilir, Lapland Turu Nasıl Yapılır gibi sorulara cevaplar vermek. Gönül tabii ki direk kuzey ışıklarıyla bu yazı dizisine başlamak istiyor lakin önce bi nasıl gidilir yazmak, genel çerçeveyi de oluşturmak açısından oldukça önemli diye düşünüyorum.

Ayrıca, Lapland bölgesi, Türklerin şimdiye kadar pek seyahat ettiği bir bölge olmadığından internette Türkçe kaynaklardan ziyade yabancı siteler ve bloglardan faydalanmaya çalıştım. Ohh siz direk www.gezginilla.com dan faydalanacaksinizjdjsfj

Şimdi inceden Kuzey ışıkları turunun bir kapsamını belirleyelim, Lapland gezisinde uğranması gereken şehirleri, noktaları anlatalım. Evet. Önce bir toz bulutuydukfdfd şaka şaka. Öncelikle Lapland gezisi gerçekleştirebilmeniz için yanınıza çok sağlam arkadaş/lar almanız gerekiyor. Çok kapsamlı ve yorucu bir tur olacağından öfleyip püflemeden, yılmadan o yolları aşacak, ortalama eksi 15-25 derecelerde kuzey ışığının çıkmasını sabırla bekleyecek, keza diğer efsane Lapland aktiviteleri için ben yapmam, etmem demeyecek(yazar burda eksi 13 derecede donmuş göle girdiğinden bahsediyor!) ve tercihen ehliyeti olacak 🙂 Bu ne ya gezi için işi ilanı gibi oldukdkdkd ama öyle! Zaten bu yazıyı okuyorsanız bir miktar instagramdaki paylaşımlarımdan etkilenip benzer bir turu gerçekleştirmek istiyorsunuzdur ya da klasik bir geziden ziyade ekşınlı, pek kimsenin gezip dolaşmadığı, deneyim biriktirmeli, kuzey ışıklı bir şeyler istediğinizi düşünüyorum. Diğer türlü düşünenleri Safranbolu Gezilecek Yerler yazıma alabilirimggjgj.

buzkiran gemisi icebreaker polar explorer-min
icebreaker polar explorer

Yukarıda saydığım meziyetlere sahip arkadaşlarınızı edindikten sonra yapacağımız ilk iş uçak biletleri için soteye yatmak! Biz ucuz yollu gezebilen gezginillalar olduğumuz için yurt dışı uçuşlarda tercihimiz (eğer o ülkeye uçuyorsa) pegasus bebeği. Ne kadar –yok su bile vermiyolar yaa– deseniz de cenazenize pegasus gelir arkadaşlar. Tabii alternatif olarak thy’nin Lapland bölgesine olan uçuşlarını ve harika fiyatlarını! İnceleyebilirsiniz. Aşağıda da bahsedeceğim Rovaniemi şehrine THY direk uçuş koymuş mesela. Direk pat diye noel baba köyüne erişebiliyorsunuz. Paranız çoksa mis ama bizim gibi yolda olmayı sevenler ve düşük bütçeli gezmek zorunda olan insanlar için pek kullanışlı bir yol değil.

Kuzey Avrupa turunu tam anlamiyla gerçekleştirmek için belirli aylarda Lapland bölgesine gitmeniz gerekiyor. Bunun sebebi de kuzey ışıklarının sadece o tarihlerde görünüyor olması. Kuzey ışıklarını görebileceğiniz en iyi mevsim kış mevsimi, Aralık ve Mart Ayları arasında. Yani Laponya bölgesine seyahat etmek, kuzey ışıklarını görebilmek için bu tarihler aralığında uçak bileti bakmaya başlıyoruz. Tabii kuzey ışıklarını görebilmek için farklı detay bilgiler var. Mesela dolunay olduğunda kuzey ışığını görme ihtimaliniz bir hayli azalıyor. Bu konuyu detaylı olarak Kuzey Işıkları Nasıl Yakalanır yazısında zaten ayrıntıları ile anlatacağım. Önce rotayı bir netleştirelim, kuzey ışığı işi bende 🙂

Önce en ideal kuzey ışığı tarihini belirlemeniz gerekiyor. Biz 1-11 Şubat 2020 tarihleri arasında Finlandiya ve İsveç bölgelerinde olacak şekilde uçak bileti için pusuya yattık. Seyahatimizden yaklaşık 2-3 ay öncesinde de pegasus üzerinden İstanbul-Stockholm Gidiş-dönüş toplam 650 TL’ye uçuş biletlerimizi aldık. Yani çok çok öncesinden uçuş biletlerinizi alırsanız da hemen hemen aynı fiyatlara alabileceğinizi düşünüyorum. Mesela son 1 ay kala bir arkadaşım Stockholm bileti aldı 850 TL falandı. Farklı havayollarına da bakabilirsiniz tabii de pegasus bolpuan falan iş görüyor bence yeterince. Bilet işine de çok takılmayın, taksitle falan gitmeden bir şekilde ödenip bitiyo o. Daha mühim aktivite harcamalarımız var.

Kuzey Kutbu Yolculuğu Vlog

Ee Stockholm’ün Lapland ile bi alakası yok, kuzey ışığı da Stockholm’den izlenmiyor, neden Stockholm’e bilet aldınız kii diye sorular gelecektir. Cevabı fakirlique 😀 Yani pegasus Avrupanın en kuzeyi olarak sadece Stockholm’e uçuyor ve oldukça da cazip fiyatlarla uçuyor. Pegasusun su ikram etmemesine çok takılmayın. Dünyanın en lezzetli sularının yer aldığı ülkelere gidiyorsunuz. Hatta Stockholm Arlanda Havalimanında bol bol su çeşmesi var, gönül rahatlığıyla ağzınızı dayayabiliyorsunuzjff. Corona virus bunu beğendiasdasjdhsa.

stockholm ucretsiz su-min
stockholm havalimanında ucretsiz su 😛

Bu arada biz 4 kişiyiz. Ben keyfim kahyası vejkfejf. Kuzey ışıkları turu ve Lapland gezimizi 4 kişi planladık. Bu efsane gezide @erasmustafa, @kadiropon ve @zeynn.dj ile birlikteydik. Ben de @macitilla. Memnun olduuk 🙂 Şanslıyım çünkü bu kadar maliyetli ve çılgın bir geziyi yapacak pek insan yok! Hem maliyetlerin dörde bölünmesi açısından(trafik cezası yedik mesela 1500 isveç kronu 1000TL yapıyor, yuva yıkar ya, 4’e bölüp bi nebze rahatlıyoruz) hem de değişmeli araba sürme açısından 4 kişi Lapland Turu için ideal sayı. Evet ne diyodum.

Uçak bileti işini hallettiğimize göre sıra geldii,

Lapland’a Nasil Gidilir?

Bu noktada 2-3 seçeneğimiz mevcut.

 • İlki thy nin direk Finlandiya-Rovaniemi seferi ile Lapland’ın göbeğine düşebiliyorsunuz. Haliyle maliyetli bir uçuş olacaktır.
 • İkinci seçeneğimiz Stockholm’e pegasus ile ucuz yollu gelip, Stockholm’den Laponya’nın bir şehrine(Lulea) şehir içi uçuş ile geçmek.
 • Üçüncü seçeneğimiz ise gezginilla seçeneği 🙂 biz üçüncü seçeneği uyguladığımızdan tabii ki bizim planımızı anlatacağım lakin ikinci seçenek de hiç fena değil. Özellikle 2-3 kişi bu tura çıkacaklar ve araba sürmekten sakınanlar/ehliyeti olmayanlar için 2.seçenek oldukça mantıklı. Hazır konusu açılmışken şu link üzerinden Stockholm-Lulea uçuşunuzu ayarlayabilirsiniz. Neden Lulea derseniz de orada buzkıran gemisine binip donan Baltık Denizinde yüzeceğiz!
polar explorer icebraker lapland
polar explorer icebraker lapland

Kuzey Işıkları Rotamız:

kuzey isiklari turu rotasi
kuzey isiklari turu rotasi
 • 1-2 Şubat: yollarda olacağız ve ardından polar explorer ice breaker aktivitesi
 • 3 Şubat: Kemi. Efsane bir ev konaklaması ve Kar Şatosu.
 • 4 Şubat: Rovaniemi – Noel Baba Köyü (Kemi-Rovaniemi arası 1 buçuk saat sürüyor)
 • 5 Şubat: Daha da kuzeye tırmanış. Nellim şehrinde kuzey ışıkları avcılığı için konaklama. (Nellim-Rovaniemi arası 4 saat sürüyor) – Kuzey ışığının çıkma ihtimalinin en yüksek olduğu yerlerden.
 • 6 – 7 Şubat: İnari (Nellim-İnari arası 1 saat yol süresi var) İnari’de snowmobile aktivitesi yapacağız ve tabii ki akşam da kuzey ışığı avcılığı – Kuzey ışığının çıkma ihtimalinin en yüksek olduğu yerlerden biri daha – Artıı Nellim şehri Rusya sınırına çok yakın. Oralara kadar gitmişken yaklaşık 45 dakikalık mesafedeki Rusya sınırı da ziyarete değer. Ayrıca Rusya sınırının hemen yanında inanılmaz bir köprü var. Burada Lapland’ın en güzel fotoğraflarını çektik 🙂 Youtube da Lapland Yol Vlog’da görüntülere erişebilirsiniz.
 • 8 Şubat: Kiruna ve Abisko. İnari’den tekrar İsveç’e geçiş. Rotamız ise Abisko. İnari-Abisko arası araba ile yaklaşık 7 saat sürüyor, evet J Abisko rotasını eklememizin sebebi tamamen kuzey ışıklarını görmek. Önceki günler uğradığımız şehirlerde kuzey ışıklarını göremezsek diye emniyet sibobu olarak eklediğimiz bir yer. Çünkü Abisko aşırı kuzeyde yer alan bir yer ve kuzey ışığını görme ihtimali bir hayli yüksek olan bir lokasyon. Kuzey Kutup Dairesine kadar gitmişken işimizi şansa bırakamazdık 🙂 8 Şubat akşama doğru İsveç’in Kiruna şehrine gelip ice hotel aktivitesini de gerçekleştirdik.
 • 9 Şubat: Abisko. Abisko’da sabah husky turu yapmak istiyorduk lakin yer kalmadığından yapamayıp inceden dönüş yolculuğuna başladık! Rezervasyon işine yoğunlaşamadık 🙁 Kafalar doldu artık..Neyse bir daha gitmek için sebep oldu 😀 Polyannacılık vibes..
 • 10 Şubat: Uzun bir yolculuğun ardından STOCKHOLM . Öğlen saatlerinde Stockholm’e gelerek akşama kadar İsveç’in başkenti Stockholm’u keşfettik. Stockholm de böylelikle aradan çıktı.
 • 11 şubat: Türkiye’ye dönüş!
kuzey isiklari turu plani
kuzey isiklari turu plani

Şu an haritada gösterilen kilometre 3588 km olarak gösteriyor. Bizim yaptığımız kilometre sayısı ise 4.500 km 😀 Malum yollarda olunca aa şuraya da dönelim aa buraya da girelim diye diye ekstra 1000 km daha yapmışız. Yolda olmayı bu yüzden seviyoruz! Bu sayı size fazla gelebilir ama inanın bana yollarda karşılaşılan manzaralar, farklı kültürde değişik yapılar, insanlar, geyikler! Yolu gerçekten unutturuyor. Hatta bizim gibi yolda olmayı sevip güzel spotify listeleri eşliğinde seyahat etmeyi seviyorsanız bu rotayı siz de gerçekleştirebilirsiniz. Tek zorlayıcı kısım şu oldu: Dönüş! Haliyle 10 günlük bir geziyi geride bırakmanın yorgunluğuyla dönüş yolculuğuna çıktık. Homurdanmalar, öfleyip püflemeler de dönüşte arttı fakat 3 kişinin ehliyet sahibi olup araba sürüyor oluşu sayesinde bunun da üstesinden geldik. Ya inanılmaz yol fotoğraflarımız ve videolarımız var. İşte sadece bu sebepten bile 3.seçenek ateş ediyor 🙂

lapland turu plani
Heyt bee şiir gibi rota!!

Lapland Turu rotamızı ana hatlarıyla belirlediğimize göre, bir diğer önemli konu olan araba kiralama işine geçelim.

Kuzey Işıkları – Lapland Turu Hangi Vasıta ile yapılacak? Otobüs, Otostop, Araba Kiralama?

Arkadaşlar rotada belirtilen şehirlere gidiş gelişler ve şehirlerdeki aktivitelere katılım için hatta akşamları kuzey ışıklarını kovalamak için araba şart! Yani bazı aktiviteleri firmaların servisleri ile halledip sizi almalarını sağlayabilirsiniz fakat mesela arabasız kuzey ışığı avlamak oldukça maliyetli. Bir akşam kuzey ışığı turu için kişi başı 150 euro alıyorlar benden söylemesi. Yalandan 1-2 saat otobüslerle gezdiriyorlar. Arabanın zaten günlüğü 30-40 euro bandında. Gezginilla demişti dersiniz 🙂 Otostop işini de asla düşünmeyin. Lapland da ne insan var ne araba! Only geyik 🙂

ren geyikleri lapland
Lapland da ren geyikleri

Lapland Turu için Araba Kiralama

Yani en azından 2-3 gün için araba kiralanması şart. Yollarda ne otobüs gördük ne dolmuş.  Zaten Lapland bölgesi, Finlandiya ve İsveç’in en seyrek nüfuslu yeri. Geyik nüfusu insan nüfusundan fazlaymış. Bunun her zaman bilincinde olalım. Biz 11 günlük araba kiralayıp doyasıya gezip arabanın içinde de 1 gece uyuduk. Siz bize pek bakmayınfjfjf. Şimdi güzel bir before-after geliyor:

lapland turu yollar
Before-After Lapland da Yaptığımız Kilometre!

Pekii araba kiralama işini nasıl halledeceğiz? Şöyle, araç kiralamak için harika bir site var : www.rentalcars.com . Bu site üzerinden araba kiralama işinizi gönül rahatlığı ile halledebilirsiniz. Biz 4 kişi olduğumuzdan ve çetin kış şartlarına sahip Kuzey Kutbunda seyahat edeceğimizden güzel bir 4×4 jip kiraladık. Kendileri 2019 model Mitsubishi Outlander. Yani öyle yollarda gezdik ki asvaltı 6-7 gün göremedik, tamamen buz kaplı yollarda araba süreceksiniz ona göre tercihinizi yapın! Poloyla falan sakın gezeyim demeyin! Bu jipin bize maliyeti ise günlük 300TL idi. 11 gün için 3300TL araba kirala maliyetimiz oldu. 4’e bölündüğünde pek bir maliyeti olmuyor. Ondan diyorum zaten Lapland’a 3-4 kişi gitmek en mantıklısı diye. Olay sadece araba kirasıyla bitmiyor çünkü. Bu işin benzini var, trafik cezası var!

lapland araba kiralama
Lapland arabamız 🙂 Mekan: Mola verdiğimiz efsane yer Skarsa-İsveç

Lapland Turu Konaklama

Araba ile kuzey ışıkları turumuz toplam 10 gece-11 günden oluşuyor. Yani elimizde babalar gibi bir 10 gecelik konaklama var! Malum schengen vizesine başvuru yapacağımızdan Lapland konaklamalarını da önceden ayarladık. Konaklamaları önceden ayarlamak pek huyumuz değildir, nerede ne kadar kalacağımızı o ana bırakmayı sevdiyoruz ve kafa nereye biz oraya modunun kölesiyiz! Lakin Finlandiya Konsolosluğu öyle demiyor. Nerede konaklayacaksan ayarla gel diyor! Biz de bu sebepten Kuzey ışıkları turu için konaklamalarımızı Finlandiya vize başvurusundan önce ayarladık. İnce ince çalışarak güzel bir konaklama listesi yaptık.

Finlandiya vizesi demişken, Finlandiya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Schengen Vizesi Nasıl alınır güzel güzel tane tane anlattım. Şengen vizesi başvurusu yapmak isteyenleri aşağıdaki linke alalım:

Malumunuz Finlandiya Euro bölgesi. Biz lapland seyahatini gerçekleştirirken 1 euro 6.85 TL seviyelerinde idi. Ahh can yakan kur 🙁 Bundan dolayı da bazı şeylerde tasarruf yapmak da şart oluyor. Biz bu tasarrufu en güzel airbnb bebeği sayesinde yaptık! Nasıl mı?

Airbnb’den Konaklama İndirimi Kazanarak Gezmek (200TL cik hediye sizleri bekliyoo)

Yurt dışı konaklamalarında kullandığım, hiçbir sıkıntı yaşamadığım, konakladıkça çeşitli avantajlar elde ettiğim ve Türkçe kullanılabilen bu harika site: www.airbnb.com . Yurt dışı konaklamalarında hem sizin hem de bizim işimize yarayacak efsane bir avantajımız var. Yani bir tür win win durumu. Eğer gittiğiniz ülkelerde Airbnb üzerinden ev kiralamak isterseniz, hemen alt kısma bırakacağım davet linki aracılığıyla Airbnb’ye üye olduğunuzda 200 ₺ gibi bir indirim kapabiliyorsunuz. Çok iyi bir tutar. Bu devirde kim kime veriyo ya 200TL 🙂

Siz bu indirimi kullandığınızda da Airbnb bize teşekkürleer niyetiyle ufak bir kredi yüklüyor. Bu karşılıklı kazanma durumunu da söylemek istedim, çünkü genelde blogger tayfa linki bırakıyor fakat kendi kazandığını söylemeden sinsice bu işleri kovalıyorlar. Yani kısaca her iki taraf için de çok faydalı bir durum. Eğer şu an zaten kullandığınız bir üyeliğiniz varsa yeni bir mail adresiyle hesap açıp indirimden faydalanabilirsiniz. Çareler tükenmez. Her şey gezginler, gezginillalar için.

Biz bu sayede 7 gecemizi aşağıda paylaşacağım linkten yeni e-mail adresleri ile kayıt olarak indirimli bir şekilde geçirdik. 1 gece arabada uyuduk ordan da yırttık baya 🙂 Kimsenin kimseye günahını bile vermediği bu devirde 179 TL seyahat kredisini almak için aşağıdaki linkten kayıt olunuz:

Sizi airbnb’den tuttuğumuz efsane bir Finlandiya evi ile başbaşa bırakıyorum. Bir izleyin sonra linkten kayıt olun, sonra devam edeceğiz 🙂

3 Katlı, Saunalı, plaklı efsane bir Airbnb Evi – Kemi/Finlandiya

Airbnb konaklamalarında ev sahiplerini neredeyse hiç görmedik. Evlerin hemen girişinde kapının yanına küçük bir kutu yapıp evin anahtarını oraya bırakmışlar. Şifreyi de airbnb de rezervasyonu yaptıktan sonra size mseaj atıyorlar. Evden çıkarken de anahtarı oraya koyup pat diye çıkıyosunuz evden. Aşırı rahat. Bunu neden anlattım peki?

Şimdii Lapland’ı 4 kişi geziyoruz. Airbnb’den daha önce konaklama yapanlar bilirler. Kaç kişi kalcaksanız, kişi başı ücretlendirme yapıyor airbnb. Yani 4 kişi koca bir evde kalacaksan 4 kişiyi ayrı ayrı ücretlendiriyor. Ev aynı ev. Peki biz ne yaptık. Evleri tutarken 4 kişi yerine 2 kişiyi seçtik 😀 kocaman ev zaten her yer yatak döşek. Bu sayede buradan da konaklama kazanımları elde ettik. Aman kimseye söylemeyin 🙂 -gezginilla tricks

Kuzey ışıkları turuna benzer şekilde, 2019 yılının Temmuz ayında yine 10 gün sürecek arabayla vizesiz balkan turu da gerçekleştirdik. Bir yaz bir kış uzun seyahat planları ile gidiyoruz 🙂 Eğer balkan turu nasıl planlanır şeklinde bir düşünceniz varsa yine aynı tarzda hazırlanan Balkan Turu Planlama yazısını okumak için aşağıdaki linke tıklayın:

Lapland Turu İnternet – Navigasyon

Kuzey ışıkları turunu internetsiz veya navigasyonsuz gerçekleştirmek bir hayli zor! Kendi kendimizin rehberleri olduğumuzdan yukarıda çizdiğim rotayı kendimiz takip edeceğiz. Bu konuda içiniz rahat olsun çünkü internetsiz bir şekilde mis gibi gezeceğiz. Bu konuda iki alternatifimiz var:

 • Birincisi Google map üzerinden seyahate çıkmadan önce gideceğimiz noktaların haritalarını telefonumuza indiriyoruz. İndirdiğimiz bu haritalar Lapland topraklarında cayır cayır işliyor, hatasız.
 • İkinci yol ise 2019 Temmuz’unda Balkanlarda gerçekleştirdiğimiz Balkan Turu esnasında kullandığımız ve bayıldığımız maps.me uygulaması! Bu kral uygulama hem ücretsiz hem de en küçük noktaya kadar sizi götürüyor! Kuzey ışıkları turuna çıkmadan telefonlarımıza maps.me uygulamasını da indiriyoruz.

Biz Lapland turu esnasında internet paketi almadık. En önemli şey navigasyon olduğundan o işi yukarda saydığım şekilde hallettik. Instagram, whatsapp, swarm için de zaten çoğu restoranda, benzinlikte, açık alanda wifi bağlantısı bulunuyor. İnternet alıp telefonlara boğulmak istemedik, anı yaşadık karpedimem 😀 Eve, hostele geldiğimizde de zaten yorgun argın bir halde evde wifiye bağlanıp paylaşımlarımızı vs o şekilde hallettik.

lapland turu 2020
Gezginlik de zor 🙂

Lapland da İletişim, Yabancı dil

Öncelikle bu bölge oldukça ıssız olduğundan zaten çevrede pek bir insan göremiyorsunuz. Hatta evlerde bile insan yok valla. Onun için diyaloğa girecek pek bir ortam yok. Hatta konaklama yapacağımız evlerde bile ev sahiplerini görmüyorsunuz. Adamlar kapının hemen yanına küçük bir kutu yapmış. Asla mesele edilmeyecek bir konu. Derdinizi anlatacak kadar İngilizce ile akar gidersiniz 🙂

Lapland Turunda Ne Giyilir? Kuzey Işıkları Avında Nasıl Giyinilir?

Lapland turu esnasında dikkat edilecek en mühim konulardan biri giyilecek kıyafetler! Lapland turuna çıkmadan evvele kafamızı meşgul eden en önemli konu desem abartmış olmam! Abi hava durumuna bir bakıyoruz eksi 20’ler eksi 30’lar havada uçuşuyo! Nasıl meşgul etmesin kii. E yani Kutuplardayız olsun o kadar zaten. Uygun kıyafet seçimleriyle üşümeyi oldukça minimize edeceğiz. Zaten hiç üşümemek gibi bir seçenek yok arkadaşlar. Eksi 30 derecede de üşüyün bir zahmet J Kuzey ışıkları avında ortalama eksi 10 ile eksi 30 derece arasında bir hava durumu ile karşılaşıyorsunuz. Bizim rekorumuz eksi 28 derece

lapland hava durumu
Kuzey ışığını beklerken arabada ölçülen eksi 28 derece

Piyasada tabii ki her fiyattan kışlık giysi bulunabiliyor. Aşırı markalısı da var, A101’de satılan içlik de var 🙂 Benim param var colombiadan alırım diyorsanız eyvallah. Zaten belli başlı outdoor markalarının mont, içlik vs ürünlerini alın dememe gerek yok. Bu ürünler oldukça işinizi görecektir. Biz ucuz yollu gezen gezginillalar olarak bu ürünleri edinmeyip başka yollardan Lapland’da ne giyilir sorusunu cevaplayacağız.

Bence herkesin evinde iyi kötü güzel bir içlik bulunuyordur. Bu içliklerimize sarılıp ilk katı direk onlarla yapıyoruz. Ben altığı mesela A101 den aldığım alt-üst takımlı beyaz içlikler ile yaptım 😀 ikici olarak içliğin üstüne rahat hissettirecek bir eşofman tarzı bir şey giyiyoruz, yünlü eşofman tercihimiz. Üçüncü katman olarak da yanınızda belki akşam bir yere çıkarız yeaa düşüncesi ile getirdiğiniz kot pantolon tarzı şeylerimizi giyiyoruz. Nihayet 4. ve son katman olarak da kar pantalonumuzu üzerimize geçirerek alt kısmı hallediyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu: Çok kalın olmayan ince parçalar ile ısı geçirme düzeyini en aza indirerek sıcaklığı maximum seviyede tutmak. Üff cümleye bakafdfdkjj. Biz bu kombin ile 7-8 gece kuzey ışığı avına rahatlıkla çıktık. Arkadaşlar zaten eksi 28 derecede yapabileceğiniz pek bir şey de yok. Vücut bir şekilde üşüyor ondan kaçış yok. Bu yolla soğuktan bir nebze kurtuluyor. E eksi 28 derecede de bi zahmet üşüyelim.

kuzey isiklari yakalamak
Yalnız güzel üşüdük 😀 kuzey ışığı avcılığı-Rovaniemi

Üst kısmı da yine  aynı şekilde yün ağırlık 4 katman şeklinde düşünebilirsiniz. Yine son katman olarak kar montunu giyip kuzey ışığını gönül rahatlığı ile beklemeye başlayabilirsiniz. Bunun dışında zaten fotoğraf çekerken falan eldiveni çıkardığınızda olay tamamen bitiyor. 5 saniye fotoğraf çekimi sonrasında 3-4 dakikada elin sıcaklığı anca kendine geliyor. Instagrammerslar üzgün 🙂

İçliği olmayanlar, kar pantalonu ve kar montu olmayanlar için önerebileceğim tek yer: Decathlon. Bu 3 elzem malzemeyi en ucuz alacağınız yer dekatlon arkadaşlar. Macera aramaya hiç gerek yok. Fiyat-performans olarak maksimum ürünler. Bu 3’lünün yanına ekstadan 3-4 tane termal çorap da ekleyebilirsiniz. Atkı, bere, eldiven 3’lünüz de zaten evinizde vardır. Onlarla devam. Ha unutmadan bi çarşıdan falan da kar maskesi almayı unutmayın, hayat kurtarıyor! Bir de görmüşsünüzdür, dekatlonda falan el ısıtıcıları satılıyor. Ben onu bir araştırmıştım birkaç kişi sıkıntı yaşamış, montları falan yanmış. Biz o sebeple o işe hiç bulaşmadık. Ayrıca araba ile Laponya turunu gerçekleştirdiğimizden aşırı üşüdüğümüz noktalarda arabamıza sığınıp sıcaklığı maximuma getirerek yine bir ısınma sağlayabilmiştik. Hiç yapamıyorsanız kar pantalonumu size ödünç verebilirim! Yalnız kıyafet tarifi bomba oldu ya emine bederilla 😀

kuzey isiklari lapland
L A P L A N D

Tüm bunlar dışında bazı noktalarda kuzey ışığı gözlem yerleri bulunuyor. Bizdeki şey gibi ayrancı dinlenme tesisleriafgjgk. İlgili belediyeler bu noktalarda ücretsiz ısınma imkanı sunmuş. Bu yolla da ısınma gerçekleştirebiliyorsunuz. Kuzey ışığı avında giyilmesi gereken kıyafetlerle ilgili durum bu şekilde. Gün içerisinde yapacağınız diğer aktiviteler için 4 katman yerine 3 katmanlı bir giyim şeklini seçebilirsiniz. Lapland’da gündüzleri nispeten daha sıcak ve eksi 5 – eksi 15 derece bandında oluyor hava. Hatta bazı günlerde içlik ve kot pantolon ile de gezdiğimiz olmuştu. Zaten bazı aktivitelerde firmalar kıyafet de sağlıyorlar. Mesela donan göl üzerinde yaptığımız snowmobile aktivitesinde sağolsunlar bize ekstra kıyafet verdiler ve neredeyse hiç üşümedik.

Snowmobile-Frozen Inari Lake/Finland

Cep telefonları donuyor mu?

İnternette ufak bir araştırmayaptığınızda cep telefonlarının donduğu efsanesi ile yüzleşeceksiniz. Böyle bir şey yok arkadaşlar. Sadece bir arkadaşımızın telefonu kapandı(mustafa ağlıyo şu anffgfjkg) o da bir kere eksi 28 derecede kuzey ışığı avında. Zaten gece telefonu ne yapacaksın 😀 Gündüzleri eksi 10, eksi 15′ lerde asla telefonlar kapanmıyor, rahat olunuz.

Eveet Kuzey Işıkları turumuzu planladığımıza göre biraz daha işin özeline inip Lapland aktivilerine doğru inceden yol alabiliriz. Aşağıdaki linke tıklayarak Lapland da Ölmeden Önce Yapılacak 15 Efsane Aktivite yazısını okyabilirsiniz:

Sonuç – Özet

Kuzey ışıkları turu, Lapland gezisi gerçekten kelimelerle anlatılamayacak kadar büyüleyici bir olay. Ölmeden önce yapılması gerekenler listesinin en azından ilk üç maddesinde olması gereken bir olay. Benim birinci sıradaydı 🙂 Yanii kuzey ışıklarının dansı, Lapland’ın büyüleyici masal gibi ortamı, Noel Baba köyü, buzlu göle atlayıp saunaya girmek, buz kıran gemisiyle donan Baltık denizinde turlayarak, yüzme molası verip Botni Körfezinde donan deniz üzerinde kulaç atmak, efsane Finlandiya evlerinde kalıp saunanın tadını çıkarmak, donan göl üzerinde snowmobile aktivitesi yapmak… Ahh inanılmaz şeyler! Lapland’da gerçekleştirdiğimiz aktiviteleri ayrı bir yazı olarak detaylıca yazacağım zaten. Ufak bir spoiler vereyim istedim 🙂 Yani bucket list’inize hemen ekleyip güzel bir Lapland planı yapmamak için hiçbir sebebiniz yok!

Eksi 13 derece donmuş göle girmek mii?

Bu yazıyı şu an karantinada kaleme alıyorum.(31 Mart 2020-Tarihe Not-) Korona virüs yüzünden tüm şehirler sınırlarını kapattı ve evden çıkamıyoruz. Bu süreçte biraz düşünüp ileriye dönük neler yapmanız gerektiğini sorgulamak için harika zamanlar. Gördüğünüz gibi cebinizde paranız var fakat adım atamayıp hiçbir şey yapamıyorsunuz. Euro-Dolar çok pahalı diye düşünmeyip artık adım atmanız gerekiyor! Belirli şeylerden gerekli tasarruflar yapıldığında gerçekleşmeyecek şey yok. Yukarıda anlattığım gibi küçük tasarruflarla, evde yemek vs pişirmeyle gezilemeyecek yer de yok! Yeter ki sağlığımız, halimiz vaktimiz yerinde olsun! Umarım corona virüs belasını def ederiz ve seyahatlerimize kaldığımız yerden devam ederiz!

Dünya çok güzel, gezsene!

Son olarak şirketlerin düzenlediği kuzey ışığı turu 2020 ve Lapland turu 2020, Rovanşemş turu gibi ets’nin, pronto’nun düzenlediği para tuzağı turlara değinmek istiyorum. Öncelikle en uygun kuzey ışıkları turu sizsiniz, kendi turunuz. Hazıra konmayıp kendi araştırmalarınızı yapmak bile ayrı bir zevk. Onun dışında kuzey ışığı turları, hatta genel olarak Lapland turları sizi sadece Rovaniemi şehrine götürüyor. Bu turlar da genelde 2-3 gecelik turlar. Tur fiyatının içinde de orada gerçekleştireceğiniz ekstra turların ücretleri yok. Zaten orada yapacağınız 3-4 aktivite ile bir tur parası daha harcıyorsunuz. Turların sizden isteği fiyatların hemen hemen yarı fiyatına gezginilla turunu gerçekleştirebilirsiniz. Şekil A ben 🙂 Turla falan gitmemenizi tavsiye ederim. Para tuzağı hepsi. İlla turla gidecekseniz de aktivite fiyatlarının turun içinde olup olmadığını kesinlikle sorun. Efsane Lapland Aktiviteleri yazısında hangi tur ne kadar, nerede hangi aktivite var gibi bilgileri anlatacağım. Dudaklar biraz uçuklayabilir, karantina günlerinde para biriktirmeye devam 🙂

2020 Seyahat Özeti: Yalnız Her Şeye Rağmen Aşırı İyi Gezdik! Kuzey Işıkları Yılı

2020 yılındaki tüm gezilerim için tıklayın

Kuzey Işıkları Turunda Hangi Şehirde Kaç Gün Yeterli?

 • Kemi: 1 gece
 • Rovaniemi: 2 gece
 • Nellim: 1 gece
 • İnari: 2 gece
 • Abisko: 1 gece
 • Lulea: 1 gece (Abisko’dan Stockholm’e dönüşte yolda can vermemek için)
 • Arabada: 1 gece 😀
 • Stockholm: 1 gece

Kuzey ışıklarının gökyüzündeki o efsane dansını görmeden ölmeyin!

Hayallerin gerçek olduğu bir fotoğraf 🙂

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Lapland da ilk gün

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: