finlandiya sauna lapland
Seyahat

Lapland Aktiviteleri: Ölmeden Önce Yapılacak 15 Efsane Aktivite

Sanırım hayatımın en en unutulmaz tatili Lapland gezisinin içine sığdırdığım efsane Lapland aktiviteleri ve Kuzey ışıkları turuydu. Aslında Lapland turuna çıkarken temel amacımız kuzey ışıklarını yakalamaktı. Ancak Lapland’da(Laponya) öyle harika kış aktiviteleri var ki sizi adeta bir masalda yaşatıyor. Muazzam deneyimlere boğuyor. Kuzey ışıklarının büyüsünün yanında Lapland aktiviteleri de adeta pastanın kreması gibi 🙂

Bu yazı Kuzey ışıkları serisinin ikinci yazısı. Yani Lapland aktiviteleri nden önce tüm bu Lapland Gezisi Nasıl Yapılır ve Kuzey Işıkları Turu Nasıl Planlanır yazısını okumanızı öneririm. Lapland Turuna ilişkin rota, güzergah, hangi şehirde kaç gün konaklamalı, araba kiralama, navigasyon-internet durumu ve Lapland Turunda ne giyilir gibi detaylı bir yazı içeriği. Aşağıdaki linkten ilgili yazıya ulaşabilirsiniz:

noel baba koyu rovaniemi
Noel Baba Köyü-Rovaniemi

Lapland da yapılacak sıra dışı aktiviteler ağırlıklı olarak İsveç ve Finlandiya’yı da içine alan Lapland-Lappi-Laponya adı verilen bölgede gerçekleştiriliyor. Lapland bölgesi Finlandiya, İsveç ve Norveç ülkelerinden oluşuyor. Yani bu yazı süresince Kuzey Kutup Dairesi çizgisinin etrafında turlayacağız 🙂 Biz aktivitelerimizin çoğunu Finlandiya da gerçekleştirdik. Çünkü en ucuz! ülke burası idi.

Zaten yaşımız geçtikçe(nası yaşlandık ama) boş beleş tatillerden, yan gelip yatmalardan ziyade daha ne kadar çok deneyim yaşayabilirize evrildik. Yani en azından benim çevrem bu şekilde. Tamam sahillerde deniz, kum, güneş de kabulüm fakat 9 gün de değil be kardeşim. Çıkıp bir şeyler keşfetmek, deneyimler biriktirmek hayatı daha anlamlı kılıyor. Tam da bu noktada tatil anlayışımı değiştirmemde katkısı olan bir kitabı önereyim. Belki size de etki eder biraz. Bu linkten istif çağı kitap incelememi okuyarak kitap hakkında az çok fikir sahibi olabilirsiniz. Minimalizm çok güzel gelsenize?

kitap okumak istif cagi
Finlandiya evlerinde kitap okuma keyfi 🙂

Bir diğer konu da malum bu aralar karantina dönemindeyiz ve corona virüs yüzünden evlere hapsolduk. Giden günlerimiz oldu 🙁 Bu dönemde umarım biraz oturup düşünüyorsunuzdur. Ben ne yapıyorum, ne yapmak nereye varmak istiyorum. Bahçeli bunu beğendifdfsd. Yani şu an mesela paramız pulumuz var fakat hiçbir işe yarıyor mu temel yaşam harcamaları dışında, haayır. Yani yarın ne olacağı belli değil. Bu dönemde yapmak istediğimiz şeyleri planlayarak, önümüzdeki dönemi daha verimli geçirebilmek oldukça önemli.

Neysee Lapland aktiviteleri bizi bekler! Karantinada da yazdıkça yazasım geliyor. Ahh korona virüs bizi bi sal artık ya! Öncelikle Lapland aktivitilerinin fiyatları için sizleri baştan uyarayım. Fiyatlar birkaç tık yüksek. Zaten şu an ki döviz kurundan dolayı yurt dışında gezmek büyük bir maliyet. Lapland aktiviteleri Finlandiya ülkesinde gerçekleştirilecek ki kendileri euro bölgesinde yer alıyor. Yukarıdaki deneyim girizgahını da bu kısım için yapmıştım zaten. Hedefimiz deneyimler yaşamak olduğundan fiyatları çok da gözümüzde büyütmeden Lapland planlarını yapalım. Lapland aktiviteleri nin fiyatları bizim de belimizi büktü lakin çeşitli tasarruflarla bir şekilde üstesinden geldik!

lapland turu 2020
Lapland Turu 2020

Unutulmayacak Lapland aktvitilerine ve maliyetlerine geçelim. Finlandiya ve İsveç gibi ülkeler refah seviyesi olarak bir hayli üst katmanda olduklarından, para birimlerinin değerli oluşundan ve canımız Türk Lirasının değerinin giderek düşmesinden ötürü Kuzey ışıkları turunun maliyetini de oldukça önemli hale getiriyor. Zaten bana instagramdan veya çevremde bu tur ile ilgili sorulan sorulardan ağırlıklı kısmı ‘’kanka ne kadar harcadınız, kanki bu tur ne kadar, başkan bize bi Lapland Turu maliyeti çıkarır mısın, ya bu kuzey ışıklarını ücretsiz görebiliyor muyuz’’ gibi sorulardan oluştu.

Evet @gezginilla şeffaf olarak, neye ne kadar harcadı, ne yedi içti de bu turu ucuza! getirdi hepsinin cevabını alacaksınız. Biz o süslü ve zengin blogger tayfadan değiliz. Halkın travel bloggerıyızfjhfjf. Ucuza gezmek herkesin hakkı! Ucuz derken Euro bölgesinde olduğumuzu unutmuyorsunuz değil mi? Güzel slogan oldu ya ama şeye de benzedi lc waikikinin bayramdaki ucuz giyinmek herkesin hakkısına 😀 Hayat bizee vaykiki vayvay diyerek bağlayalım.

Hemen yukarıda bahsetmiş olduğum Kuzey ışıkları turu planlama blog yazısındaki üç alternatif yoldan birini seçtiğinizi düşünerek ve tabii ki en mantıklı yol olan gezginilla rotasını uygulayacağınızı düşünerek ilk aktivitemize geçiyorum. Tamam o yolu seçmeseniz de yolunuzu artık bir şekilde aşağıdaki şehirlere ve aktivitelere düşüreceksiniz 🙂

İlk Lapland aktivitemiz Botni Körfezindeki limandan hareket edip donmuş Baltık Denizi semalarında buzları kıra kıra ilerleyen Polar Explorer Icebraker Gemisi! İlk aktivitiye bak direk zirveden başlıyoruz!

1- Polar Explorer Icebreaker/Buzkıran Gemisi

polar explorer
polar explorer

Ice breaker gemisi eskiden balıkçıların yollarını açmak için kullanılıyormuş. Şimdi ise dahiyane bir fikirle turistik olarak kullanılan bir gemi.

Buzkıran gemisi ile yaklaşık 3-4 saat Botni Körfezinde buzları kıra kıra turlayacağız. Bu tur esnasında da gruplara bölünerek 15’er dakikalık aralıklarla donmuş Baltık Denizi üzerinde yüzme molaları verilecek! Ya deneyime bakar mısınız? Kelimeler gerçekten kifayetsiz!

45 dakikalık sürüş sonrasında sıra geldi denize girmeye. İnanılmaz heyecanlı bir şekilde kıyafet odasına alındık. Donmuş denize girecek ilk ekip bizdik. Tek kat olacak şekilde soyunup, üzerimize su ve soğuk geçirmeyen turunculu tek parça bir kıyafet giydirdiler. İstakoz gibi olduk 🙂

lapland aktiviteleri icbreaker
Buzda yüzmeye hazırım 🙂

Geminin arkasına adımlayıp az önce buzlarını kırdığımız yere gelip birer birer Botni Körfezinin serin sularına doğru kendimizi sırt üstü bıraktık. Ahh inanılmaz bir an ! Lapland bölgesindeki en fantastik aktivitelerden birini gerçekleştirmiş olmanın mutluluğuyla kulaçlarımızı bir bir attık. Lükse bak 🙂 Etrafımız boylu boyunca buzlarla kaplı. Hatta yüzerek buzların yanına gelip birer parça tuttuk vee selfie bile yaptık!

botni korfezinde yuzmek
İnanılmaz bii deneyimm


Giydiğimiz kıyafetler sayesinde hiç üşümedik. Bu kıyafetlerin ayrıca su üzerinde tutma özelliği de var. Asla batmıyorsunuz yani, sakin 🙂 Sadece yüzümüz açık. Tabii Baltık Denizinin serin suları ile yüzümüzü yıkayıp suyun tadına da baktık. Biz yine suyun üzerinde kaynatırken baktık ki en sona 4’ümüz kalmışız. Görevliler bizi zorla denizden çıkardılar ve tekrar kıyafet odasına girip üzerimizi değiştirdik. Bu arada telefon, anahtar vs hepsini yanımıza aldık, denize onlar girdik. Eşyalarımızı bıraktığımız yerde kilit yoktu. Turistlerin alayı oraya bıraktı. Biz güvenemeyiz öyle 🙂

ice breaker gemisi lapland aktiviteleri
ice breaker gemisi lapland aktiviteleri

Bu efsane yüzme deneyiminden sonra geminin iç kısmında birkaç dakika dinlenip, bizim için hazırlanan blueberryli bitki çayımızın tadını çıkardık. Ardından yine demirlemiş halde bulunan buzkıran gemisinin ön kısmına geçtik fakat bu kez donmuş ve üzeri karlarla kaplı zemin üzerinden Yürüyerek geçiyoruz. (Bu esnada diğer gruplar yüzüyorlar)

bluberry tea lappi
bluberry tea Lappi

İnanılmaz bir deneyim daha! Geminin etrafı çepeçevre buzlarla kaplı ve biz o buz tabakasının üzerinde yürüyoruz, fotoğraflar çekip videolara alıyoruz olan biteni şaşkınlıkla. Bunları yazarken bile tüylerim diken diken oluyor 🙂

Yine harika anılarla, fotoğraf ve videoların ardından tekrar ice breaker gemisinin içine doğru geçiyoruz. Hava eksi 13 derece dolaylarında, e fotoğraf çekiyoruz falan üşüdük haliyle!

Artık yavaş yavaş bu efsane deneyimin sonuna geliyoruz. Buzkıran gemisi limana yanaşırken bu kez güverteye çıkarak gemin buzları kırarak limana yanaşmasını izledik. Adeta magnumun o ilk ısırığının çıkarttığı ses çıkıyor gemi ilerlerken. Daha ayrılalı sadece 2-3 saat olmuştu ki limanın çevresi hemen donmuş bile!
Buzkıran gemisinden ayrılırken bize bir de sertifika verdiler. Çok tatlısınız ya, hemen sertifikama uygun bir çerçeve bulup bu anı ölümsüzleştireceğim Ankara da. Benim için unutamayacağım bir deneyim oldu. Umarım herkes bu efsane deneyimi yaşar. Ölmeden önce yapılması gerekenler listesine de eklensin 🙂

buzkiran gemisi laponya
buzkiran gemisi Laponya

Şimdii gelelim buzkıran gemisinin maliyetine. 3 türlü fiyat uygulanıyor. Yemekli-esnek-standart olarak. Biz icebreaker biletimizi yaklaşık 2 ay öncesinden aldığımız için esnek bileti tercih ettik. Yani bilet tarihinde oynama yapılabilir şeklinde aldık. Ödediğimiz bilet fiyatı size kişi başı: 235 Euro. Evet. Ufak bir hesapla (235×6,85= 1600TL)

Fiyat olarak oldukça yüksek bir tutar kabul fakat bu deneyimler hayatta bir kez yapılıyor. Her eurosuna değen harika bir deneyim. Polar explorer gemiinin bir tık ucuz yollusu da bulunuyor. O alternatifi de değerlendirebiliriniz. Rezervasyon Bilgileri:

Icebreaker Youtube Trailer

2- Santa Claus Village/Noel Baba Köyü

Lapland aktiviteleri nin en masalsı yerindeyiz: Noel Baba Köyü. Öyle bir ortam yapmışlar ki, sanki bir masalın ortasındasınız. Arka planda ince bir jingle bells çalıyor, etrafta kızaklı geyikler, harika ışıklandırılmış yapılar.. Gerçekten büyüleyici bir ortam. Finlandiyalılar efsane bir hareketle Kuzey Kutup Dairesinin üzerinde yer alan ve tam olarak Kutup Dairesi’nin başladığı 66° 33´ 39″ üzerine Santa Claus Village’yi kondurmuşlar. Noel baba köyü Lapland’ın başkenti Rovaniemi şehrinde yer alıyor. Noel dayımız buralıymış. Bizce hala aslen Antalyalı 🙂

kutup dairesi cizgisi rovaniemi
Kutup Dairesi Çizgisi – Rovaniemi

Noel babanın tatlış filmi olan klaus‘u da netflixten izleyebilirsiniz. Nasıl bir baba olduğu işlenmiş filmde. Noel baba köyü tamamen turist avlama mekanı desek yeridir. Bu dünya çapında Noel Babaya yollanan mektuplar burada toplanıyor. Her ülke için ayrı bir kısım açmışlar. Yine aynı post office den siz de eşinize dostunuza mektup gönderebiliyorsunuz. Bir pulun 3 euro olduğunu da hatıratayım. Ben her şeye rağmen yaklaşık 8 euro maliyetle bir kartpostal oluşturdum annem için fakat gelmedi 🙁 Yanlış yere mi attık naptıkdjskdjas

santa claus village post office-min
santa claus village post office

Köyün onca şirinliğinin yanında tamamen bir turistik mekan olduğunu da unutmayalım. Anam her yer euro her yer direniş. Magnetler 5 euro, diğer hediyelikleri siz düşünün. Amasra’da 2 TL ya magnet vicdansızlar 😀 Yine isterseniz noel baba ile tanışıp fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Noel baba ile fotoğraf çektirmenin maliyeti ise tam 40 eurocuk. Biz tabii ki fotoğraf çektirmeyip elini sıkıp devam ettik. Yine köyün içerisinde yazının ilerleyen kısmında da bahsedeceğim üzere çeşitli Lapland aktiviteleri bulunuyor. Biz burada bir aktiviteye katılmayıp köyü gezdik. Zaten aktivitelerin çoğu hemen her yerde bulunuyor. Seyahat sürenize göre karar verebilirsiniz. Bizim daha yolumuz var 🙂

3- Geleneksel Sami Çadırında Finlandiya Somon Balığı

lapland da yemek somon baligi
lapland da yemek somon baligi

Hazır Noel Baba Köyündeyken sizi efsane bir lezzetle tanıştıracağım: Santa’s Salmon Place. Yani Noel Babanın Yeri. Bizdeki yol kenarı restoran isimleri gibi, Kamyoncunun Yeri 😀

Burada çadır ateşinde usul usul pişen efsane bir somon yedik keza parmaklarımızı da. Ya o nasıl lezzet el insaf! Aman somon balığı yeaa ne kadar iyi olabilir ki demeyin. Otantik ortamda, ateşin çıtırtıları eşliğinde o havayı solumak bile başlı başına bir deneyim. Hayatımızda yediğimiz en leziz somondu. Somon balığının ücreti 22 Euro. Yanında gelen reçelli peynirli meze de 6 euro. Kola fanta gazoz 3 Euro. Hayat bize pahalı kardeşim. Adamlara 22 birim, birim olarak bakacaksınız 🙂 Adres ve detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Santa’s Salmon Place

4- Finlandiya Saunası ve Buzlu Göle Atlamak (eksi 13 derecede)

Hayatımda yaptığım en heyecan dolu ve en çılgın şey eksi 13 derece havada donmuş göle atlamaktı. Bu deneyim kelimelerle nasıl anlatılır onu da bilmiyorum. Muazzam bir histi gerçekten. Bu aktiviteyi de yine 2 ay önce satın aldık, hangi gün nerede olacağımız aşağı yukarı belli olduğu icin alıyoruz. Bir de bu deneyimi yapacağımız yer Lapland da tek olduğu için yer kalmama riskini de hesaba katarak alımları 2 ay öncesinden yapıyoruz. Nordic Adventures üzerinden ayarladığımız aktivite, Rovaniemi’ye yaklaşık yarım saat uzaklıkta yer alıyor. Arabanız yoksa da Alex sizi şehir merkezinden alıp geri bırakıyor. Adamsın Alex 🙂

lapland aktiviteleri sauna
lapland aktiviteleri

Sauna olayı zaten Finlandiya’nın bulduğu bir şey. Fin hamamı da buradan geliyor. Finlandiya’daki evlerin hemen hepsinde de zaten sauna mevcut. Airbnb üzerinden tuttuğumuz evlerin yarıdan çoğunda sauna keyfini yaşadık. Finler bu aktiviteyi zaten her sene yapıyorlarmış. Olay şu: Saunada 10-15 dakika ter atıp koşarak buzlu göle atlamak! Çok net bi OMFG! Finler bu aktiviteyi hasta olmamak, metabolizmalarını hızlandırmak ve sağlıklı kalmak için zaten sürekli yapıyorlarmış. Olaya bak, coğrafya gerçekten kader. Tabi pat diye hemen göle atlamıyoruz. 3’er kez saunadan dışarı çıkıp 5’er dakikalık soğumalar yapıyoruz. Ardından da koşaraaak göle cumburlop!

Donan göl ve nehirlerde delikler açarak buzlu suya girmeye Fince Avantouinti(winter swimming) deniyor. Yani yaptığımız şey bize özgü değil baya bayaa bir gelenek. Vücut ısısının ani yükselip düşmesi sonucu kalp hastalığı vs olanların girmesinde sakınca olabilir.

avantouinti
avantouinti

Donmuş göle atlama videomu instagrama koydum ve neler geldi neler. Fotoşop diyenler, delirdin mi ler, zaturee olacaksınlar neler neler. Sonuç: Güçlenerek çıktı 🙂 Çok şükür hapşurma dahi olmadan bu efsane deneyimi tamamladık. Bu deneyimi Lapland’daki 4.günümüzde gerçekleştirdik ve hasta olmadan yurda dönüş yaptık. Sanırım bağışıklığımız güçlendi. Akşamları eksi 28 derecelerde kuzey ışıklarını ararken hastalanmamızın başka bir açıklaması yok çünkü 🙂

lapland aktiviteleri avantouinti
Avantouinti

Sauna ve göl tamamen bize aitti. 2 saatlik göl ve sauna kullanımının ardından fiyata dahil olarak gölün hemen yanında atıştırmalıklar ve sıcak içecek ikramları da oldu. Orası da çok tatlıydı, şömineli tatlış bir ortam. Bu unutulmaz Lapland aktvitesinin fiyatı ise kişi başı 105 Euro. Evet. Güzel paralar di mi? Sizi orada Alex karşılıyor, çok sıcakkanlı bi abimiz. Giderseniz bol bol selam söyleyin. Hatta Alex gelen misafirlerin orada anlık fotoğraflarını çekip çıktısını alıyor ve oradaki mantar panoya asıyor. Şu şekilde 🙂 Ayrıca toplu iğne ile geldiğiniz şehri işaretliyorsunuz, harika 🙂

lapland aktiviteleri rovaniemi
Alex fotoğrafımızı çekip oraya bıraktı. Giderseniz alırız bir selfie 🙂

Detaylar için aşağıdaki linke tıklayın:

Ayrıca bizevdeyokuz ekibine de bu efsane mekanı buldukları için, bizimle paylaştıkları için çok teşekkür ederiz. Duygu bu aktivite için söyle demiş: ”kuzey ışıkları ile birlikte benim için tüm Laponya’da yaşadığım EN güzel tecrübeydi.” Ona göre 🙂

Buzlu göle atlamalı 🙂

5- Donmuş Göl Üzerinde Snowmobile

Efsane Lapland aktiviteleri yazısında sıra geldi snowmobile deneyimine. Bu deneyimi Lapland bölgesinde hemen her yerde yapabiliyorsunuz. Biz her güne farklı bir aktivite sığdırabilmek adına snowmobile deneyimini İnari şehrinde gerçekleştirdik. İnari de bu arada kuzey ışıklarının göz bebeği bir şehir. Kuzey ışığının enüst seviyesi olan kırmızı renkli görüntüsüne İnari’de şahit olduk. İnari’nin yeri bizde çok ayrı 🙂

Snowmobile aktivitesini yaptığımız yer, Samiler için oldukça kutsal kabul edilen bir yer olan Ukonkivi adasının da içinde yer aldığı İnari gölü. Linki tıkladığınızda gölün yaz mevsimindeki güzelliğini de görebilirsiniz 🙂 İnsan vay bee bu gölün üzerinde mi sürdük diyor..

snowmobile inari
snowmobile-inari-lapland

Snowmobilelar Lapland da adeta şahin kartal gibi kullanılıyor. Herkesin altında var. Snowmobile aktivitesi hem gündüz hem de gece gerçekleştiriliyor. Ayrıca tur esnasında 15 dakikalık bir mola verilerek lingonberry’li oldukça meşhur bir çay ikram ediliyor. Biz etrafı izleyebilmek icin tabii ki gündüz olanını seçtik. Akşam olanla da kuzey ışığı avlanıyor. O da farklı bir deneyim olabilir.

Snowmobile- Frozen Inari Lake/Lapland

Aktiviteyi aldığımız yer:

Dediğim gibi illa İnari’de yapmanıza gerek yok. Hemen her yerde bulunabilen bir aktivite. Maliyeti ise kişi başı 80 euro.

lapland aktiviteleri snowmobile
Ee hiç yapıyo musun snowmobile falan?

6- Geyik Besleme

Lapland bölgesindeki geyik sayısının Lapland’da yaşayan insan sayısına eşit olduğunu biliyor muydunuz? Evet biz de bilmiyorduk. Lapland o kadar bakir bir coğrafya ki zaten, insan yok denecek kadar az. Yol kenarlarında da geyikler başıboş şekilde özgürce dolaşıyor. Lapland da yer alan bir diğer aktivite de geyik çiftliklerine gidip geyik beslemek. Biz zaten yollarda görüp besleriz, ekmek biskrem falan veririz diyerekafhgkj bu aktiviteyi almadık. Oldukça da pahalı bir aktivite. İşte bir yerlerden kısıp tasarruf yapacaksınız. Bazısının hayali geyik beslemektir pat diye alır bu aktiviteyi. Biz yolda gördüklerimizle hasretimizi giderdik 🙂

geyik turu lapland
geyik turu lapland

7- Husky turu

Husky turu konusunda halk ikiye bölünmüş durumda! Bir kısım diyor ki hayvan haklarına aykırı, köpekleri zorla çekiştirip eziyet ediyorlar. Diğer kısım da özellikle Lapland özelinde huskylerin doğasında koşmak olduğunu, eğer koşmazsa mutsuz bir husky olacağını iddia ediyor. Gezginilla bu işin neresinde derseniz biz grup olarak ikinci kısımdayız. İnternetteki araştırmalarımız sonucunda huskylerin herhangi bir zorlanma durumunda olmadıklarına inandık. Peki husky turu yaptık mı? Yapamadık 🙁

Neden yapamadık ki 10 günde diye soracak olursanız eğer, organize olamadık 😀 Yani zaten husky turuna kadar 4 aktivite gerçekleştirmiştik. Eurolar adeta alıp başını gitmişti. Lapland aktiviteleri maliyetlerinden yukarıda bahsettik az uz paralar değil. Eurolar birinci sebep. İkincisi de rezervasyon işini ayarlayamamamız. Husky turunu Lapland gezisinin son gününde İsveç’in Abisko şehrinde yapacaktık. Abisko’ya akşam vardık ve husky turu için rezervasyon yapma şansımız olmadı. Sabah erkenden kalkıp turcularla görüştük lakin yer olmadığını söylediler. Mal gibi kaldık 😀 Sonra tabii gezginilla polyanacılığı olarak, bir dahaki sefere gelmek için bahanemiz oldu diyerek husky turunu sonraki kış aylarına bıraktık.

Husky turunun maliyeti kişi başı 150-200 euro arasında. Alttaki linkten detaylara ulaşabilirsiniz:

8- Geyik turu

Yine aynı şekilde husky turuna benzer şekilde, hani şu noel babanın kullandığı geyik kızak olayı 🙂 Biz Laponya’ya ve geyiklere 10 günde doyduğumuz için geyik turu yapmadık. Laponya’ya 2-3 günlüğüne gelenler yapmalı ama 🙂 Genellikle 15-20 dakikalık turlar oluyor ve fiyatları da 50 euro civarında.

kiruna isvec
Güzel tabelalar biriktirdik

9- Cam İglo’da Konaklama

Ahh gelelim iglo meselesine. İnstagram da orda burda bol bol görmüşsünüzdür. Burada kalmak istediğin kişiyi etiketle 🙂 Lapland turuna çıkmadan evvel, Finlandiya vize başvurusunun da sorunsuz geçmesi için, 2-3 ay öncesinde Lapland Konaklamalarımızı ayarladık. 10 gecelik Lapland turunun 1 gecesinde de iglolarda kalmak istedik. Tahmin edeceğiniz gibi cam igloların fiyatları oldukça pahalı. Zaten iglonun en iyi sezonunda gidiyoruz. En ucuz iglolar kişi başı bin tl ve Nellim şehrinde yer alıyor.

nellim harita
Nellim neresi yaa diyenler? – Oha lan nerdeyiz hakkatenhdfhdf

Grubumuzdan 2 arkadaşımız iglo rezervelerini yaptılar fakat mustafa ve ben rez. yapmadık, evet. Nedeni de kardeşim igloda da 2 erkek kalmayalım di mi? Yani o kadar romantik ve özel bir ortam ki adeta hayatımın kadını ile kalacak kadar güzel 😀 Bu özel anı da mustafa ile karşılıklı heba etmek istemedikfjfjdk. Zaten husky turu yapmak için bir kez daha Laponya’ya gideceğiz. İşte o zaman hatunla mis gibi iglolarda kalınır 🙂

kuzey isiklari avi
Before – kuzey isiklari avi
kuzey isiklari
After – Kuzey ısıkları

(Hem zaten arkaaşların kaldığı igloda internet yoktu, çok küçüktü, yerini de beğenmedik :P) Peki biz o gece nerede kaldık? Gezginilla Nellim’e yaklaşık 30km uzaklıkta göl kenarında güzel bir pansiyon ayarladı. Olimpostaki bungolavlar tarzı bir yer. Iglonun ortamından güzeldi :)) Bu coğrafyanın bizim için önemi de kuzey ışıklarını ilk kez burada görüyor oluşumuzdu. Çünkü iyice kuzeye tırmanmıştık ve ne kadar kuzey o kadar köfte.

  • Arkadaşların kaldığı igloo. 2 kişi, tek gece toplam 2100TL
  • Koca yürekli Atilla ve Mustafa’nın kaldığı ağaç ev. 2 kişi, tek gece toplam 350TL

10- Buz Otel

Lapland da birçok şehirde buz oteller bulunuyor. Yani seyahat rotanıza göre hangi şehirde gidebileceğinizi ayarlayabilirsiniz. Finlandiya da aktivite bolluğu yasadığımızdan biz İsveç’in Kiruna şehrinde yer alan Buz Otel’i tercih ettik. Ambiyansı oldukça güzel, çok farklı bir deneyim. Ice hotelin hemen girişinde de ice bar yer alıyor. Buzdan bardaklarla drinklerinizn tadını çıkartıyorsunuz. Harika bir tecrübe! Konaklama ücretleri haliyle oldukça tuzlu. Bütçeniz el veriyorsa affetmeyin, 1 gece konaklayın.

ice bar kiruna
Ice Bar

Diğer buz oteller ise şu şekilde:

11- Tree Hotel

Tree hotel’i de yine instagram yıldızı olarak tanıyorsunuzdur. Muazzam bir estetikle yapılan tree hotel Laponya’nın en fantastik yapılarından biri. Kraliyet ailesi, Kate Moss’lar falan da ağırlanmış burada öyle meşhur. Konaklama yapmayı düşünürseniz eğer birkaç böbrek bırakabileceğinizi hatırlatayımadjsfjd.

12- Ice-fishing (Donmuş Gölde Balık Tutmaca)

Yine Lapland’ın ikonik aktivitelerinden biri. Lapland da inanılmaz sayıda göl bulunuyor ve kış aylarında alayı da buz kaplı. Yine bir turizm dehası olarak gölün ortasında buzlar kırılıp balık tutma aktivitesi gerçekleştiriliyor. Ice fishing aktivitesini Laponya’da yapmak oldukça mantıksız geldi bize. Mis gibi Kars Çıldır Gölümüz var mesela, orada yapın abi 0 TL 😀 Ice fishing maliyeti ise kişi başı 80-100 Euro civarında, balık tutma garantisi de yok tabii ki 🙂 Benim param var ben her aktiviteyi yapçam diyenler buyursunlar.

13- Snowshoeing

O ne ola ki sınovşşoeeink dediğinizi duyar gibiyim 😀 Lapland’ın boşbeleş, para tuzağı aktivitelerinden biri ahahaha. Size bir aparat veriyorlar ve o sayede karda ayağınız batmadan yürüyorsunuz. İşte Samiler, Eskimolar falan kullanıyorlarmış. Yine bu aktiviteyi Tripadvisor’dan herhangi bir şehirde bulabilirsiniz. Biz kara batmayı sevdiğimizden yapmadık 🙂 Bu sene kar yağmadı Türkiye’ye ya adam akıllı. Ne snowshoeingi 😀

14- Nordkapp, Avrupa’nın EN Kuzeyi

Nordkapp da başka bir şov rotası. Her kutbu gezdik Nordkapp’ı kaldı dedirtecek cinsten. Nordkapp Avrupa’nın en kuzeyi. Sinop bunu beğendi. Norveç de yer alıyor. Hem Norveç’ e de girdik yeaa dersiniz. Yeri oldukça ters olduğundan ve vaktimiz sınırlı olduğundan maalesef gidemedik. Ancak yeriniz geniş olur, çevre ülkelerde şehirlerde yaşıyorsunuzdur. Kesinlikle gidip görmeniz gerekir. Belli mi olur, husky turu ve iglo için Lappi’ye gittiğimizde Nordkapp’a da uğrayıveririz 🙂

15- Kuzey Işıkları – Aurora Borealis

Vee Laponya’nın en ateş eden olayı: KUZEY IŞIKLARI. Laponya seyahatinin tetikleyicisi, doğa üstü olay. Hayallerimi süsleyen ve ölmeden önce yapılacaklar listemin ilk sıralarında yer alan kuzey ışıklarına 5 ayrı gece şahit olmak gerçekten inanılmazdı!

kuzey isiklari 2020
kuzey isiklari 2020

Güzelliğe bakar mısınız? Gündüz efsane Laponya aktiviteleri, gece ise Kuzey Işıkları avı. Nerden baksan kral organizasyon 🙂 İyi hoş anlatıyosun da kuzey ışıkları turunu nasıl planlayacağız derseniz de size aşırı faydalı bir link bırakıyorum. Mis gibi Laponya gezinizi ve kuzey ışıkları turunuzu planlayın:

Lapland Aktiviteleri blog yazısında değinilmesi gereken bir konu da Finlandiya vizesi veya Schengen vizesi. Malum Lapland bölgesine şengen vizesi ile gidiliyor. Hemen alt kısımda sıfırdan Finlandiya vize başvuru sürecini anlattım.

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır – Schengen Vizesi Başvurusu

Finlandiya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Schengen Vizesi Nasıl alınır güzel güzel, tane tane anlattım. Şengen vizesi başvurusu yapmak isteyenleri aşağıdaki linke alalım:

Lapland’da Konaklama

Malumunuz Finlandiya Euro bölgesi. Biz 2020 yılı Şubat ayında Lapland yolculuğunu gerçekleştirirken 1 euro 6.85 TL seviyelerinde idi. Ahh can yakan kur 🙁 Bundan dolayı da bazı şeylerde tasarruf yapmak da şart oluyor. Lapland aktiviteleri nin pek bütçe dostu olduğu söylenemez. Bir yerlerden tasarruf yapmalıyız ki Laponya aktivitelerine para kalsın 🙂 Biz bu tasarrufu en güzel airbnb bebeği sayesinde yaptık! Nasıl mı?

finlandiya evleri
Airbnb üzerinden tuttuğumuz efsane evlerden biri 🙂

Airbnb’den Konaklama İndirimi Kazanarak Gezmek (179TL HEDİYELİ)

Yurt dışı konaklamalarında kullandığım, hiçbir sıkıntı yaşamadığım, konakladıkça çeşitli avantajlar elde ettiğim ve Türkçe kullanılabilen bu harika site: www.airbnb.com . Yurt dışı konaklamalarında hem sizin hem de bizim işimize yarayacak efsane bir avantajımız var. Yani bir tür win win durumu. Eğer gittiğiniz ülkelerde Airbnb üzerinden ev kiralamak isterseniz, hemen alt kısma bırakacağım davet linki aracılığıyla Airbnb’ye üye olduğunuzda 179 ₺ gibi bir indirim kapabiliyorsunuz. Çok iyi bir tutar. Bu devirde kim kime veriyo ya 179TL 🙂 Siz bu indirimi kullandığınızda da Airbnb bize teşekkürleer niyetiyle ufak bir kredi yüklüyor. Bu karşılıklı kazanma durumunu da söylemek istedim, çünkü genelde blogger tayfa linki bırakıyor fakat kendi kazandığını söylemeden sinsice bu işleri kovalıyorlar. Yani kısaca her iki taraf için de çok faydalı bir durum. Eğer şu an zaten kullandığınız bir üyeliğiniz varsa yeni bir mail adresiyle hesap açıp indirimden faydalanabilirsiniz. Çareler tükenmez. Her şey gezginler, gezginillalar için.

Biz bu sayede 7 gecemizi aşağıda paylaşacağım linkten yeni e-mail adresleri ile kayıt olarak indirimli bir şekilde geçirdik. 1 gece arabada uyuduk ordan da yırttık baya 🙂 Kimsenin kimseye günahını bile vermediği bu devirde 179 TL seyahat kredisini almak için aşağıdaki linkten kayıt olunuz:

Ölmeden önce Lapland Aktiviteleri ve Kuzey Işıkları maddelerini gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. Umarım herkes bu mutluluğu yaşar.

Instagram’ a da bekleriz:

Kuzey Işıkları

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: