Kitap önerileri

MARTI Kitap İncelemesi | Richard Bach

MARTI Kitap İncelemesi, yazar: Richard Bach . Martı kitabını okumaya başladığımda, instagrama da inceden kitaplı kahveli story attım. Çünkü kırmızı çizgimiz. Mesela çaylı kitap at, iş yapmaz 🙂

marti-kitap-incelemesi
marti-kitap-incelemesi

Ardından birkaç arkadaşım : ” aa ben o kitabı ilkokulda okumuştum, aaa 20 yıl önce okumuştum tarzında mesajlar attı. Halbuki ben 1-2 haftadır falan bu kitabın varlığından haberdar değilim. Nasıl da kitap kurduyumm. Kitap okuma konusunda şimdiye kadar yani birkaç yıldır maalesef isteksizdim. Çünkü hayat sokaklardaydı 🙂 Artık daha çok evde takılmaya başlamıştık Bu doğrultuda daa 2019 yılında arayı kapatmak amacıyla(nası kapancaksa) bir yılda en az 50 kitap okuma challenge’ ına 1 Ocak 2019 itibariyle başladım. Böylece internette araştırdığım, yorumlarını okuduğum, bana bir şeyler kazandıracak kitapları listeleyerek yola koyuldum. Bu uzun yolculuğun ilk durağı da Martı kitabı olduu 🙂 ( İncelediğim ikinci kitap olan Siddhartha‘yı da buraya linkliyorum.

Richard Bach tarafından yazılan “Martı – Jonathan Livingston”, fabl tarzında yazılan ve dünya klasikleri arasında gösterilen bir kitap.

Martı kitabı, yaşadığımız karantina günlerinde kitap okumak ile arası iyi olmayan insanlar için harika bir başlangıç olabilir. Karantinada yapılacak aktivitelerin en başında tabii kitap okumak geliyor. Sürekli dizi, film, whatsapp, netflix, youtube da bir yere kadar. Karantina günlerinde okunacak kitaplar arayışında olanlar için martı kitabı oldukça uygun bir seçim olacaktır.

karantinada kitap tavsiyesi ve kitap önerileri için yine yazı içeriğinde yer alan diğer kitap inceleme yazılarımı okuyarak kitap hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Martı Kitap İncelemesi

Martı kitabı incelemesinde ana kahramanımız Jonathan (martı bey) . O kadar tatlı ki, kitap başlar başlamaz direk okuyucuyu içine çekiyor. Jonathan’ın minnoşluğu, sıradışılığı, cesareti, adeta açık mert ve korkusuzluğuadfjf oldukça etkileyici. Jonathan’ ın bu özellikleri ve hayata karşı duruşu gerçekten insan yaşantısına ilham kaynağı olacak nitelikte.

Gitmek istedigin her yere, istedigin zamana gidebilirsin,” dedi yaşlı martı. ” Düşündüğüm her yere, her zamana gittim ben. ” Denize doğru baktı. ” Mükemmelliği küçümseyen martılar yavaştır, hiçbir yere gidemezler. Mükemmele ulaşmak için uçanlar ise hızlıdırlar ve her yere gidebilirler. Unutma Jonathan, cennet bir zaman dilimi ya da bir mekan parçası değildir, çünkü zaman ve mekan kavramları anlamsızdır. “

En yüksekten uçan martı, en uzağı görendir.

Yazar, martıdan yola çıkarak okuyuculara çeşitli dersler vermekle beraber kitapta kişisel gelişim esintileriyle bizleri mest etmekte.

Yazarın uslubu oldukça akıcı ve anlaşılır. Yani bir insana okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsak Richard Bach’ ın Martı kitabı bu durumu dolduracak nitelikte.

Bu kitap, insanların “comfort zone” larından çıkmaları konusunda, hayatı sorgulamaları, sınırlarını aşmaları ve sürü psikolojisine aldanıp kafasını kumdan çıkarmayan insanların kendi gücünü keşfetmesine olanak sağlayan müthiş bir teşvik edicilik de barındırmakta. Başucu kitabı olarak her kütüphanede bulunması gereken özel bir kitap. Çok anlam yükledim sanırım 🙂

Bazen sadece bir martı olmak istersin 🙂

martı kitap incelemesi
martı kitap incelemesi

Umarım herkes birgün içindeki jonathan’ı çıkartır.

” Artık yaşamak için bir nedenimiz olmalı; öğrenmek, keşfetmek, özgür olmak gibi.. “

Diğer kitap inceleme blog yazılarım için tıklayın:

Instagram’a da bekleriz: https://www.instagram.com/macitilla/

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

6 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: