matka-kanyonu-makedonya-üsküp
Seyahat

Matka Kanyonu | Üsküp’te Gezilmesi Gereken Doğa Harikası

Arabayla çıktığımız vizesiz Balkan turunun altıncı ve son ülkesi, heykeller şehri Üsküp, Makedonya’dayız. Makedonya’da gezilecek ve görülecek yerler bakımından beni en çok heyecanlandıran yer: Matka Kanyonu.

Makedonya gezisine başladığımız ilk durak, Makedonya’nın en önemli turizm noktası olan Matka Kanyonu. Bir gün öncesinde Sırbistan semalarındaydık ve Makedonya’ya gece geç saatlerde ulaştık. Artık Balkan ülkelerinde 8 geceyi ve 5 ülkeyi geride bırakmanın mutluluğu ve yorgunluğu da var üzerimizde. Makedonya’da ertesi sabah, gözümüzü açar açmaz Matka yollarına düştük desek abartmış olmayız. Matka yolları taşlı 🙂

Ayrıca korona virüs sonrası günlerde karantina günleri sonrasında gidilecek yerler bakımından akla ilk gelmesi gereken yerlerin başında geliyor Matka Kanyonu. Karantina sonrası gezmek isteyenler listelerine bu harika doğa harikası yeri kesinlikle eklesin.

Matka Kanyonu videosu için tıklayın;

Matka Kanyonu / Makedonya Hakkında Genel Bilgiler

Matka Kanyonu, Jezero Matka adıyla geçiyor Makedonya’da.

Makedonya, Türkiye’den vize istemeyen Balkan ülkelerinden biri, vizesiz. Bordo pasaportunuz ile mis gibi giriş çıkış yapabilirsiniz. Makedonya , diğer Balkan ülkelerine ve Türkiye’ye nazaran nispeten ucuz bir ülke.

Makedonya’nın para birimi dinar.

Matka Kanyonu hakkında temel kanı, doğa turizmi açısından Makedonya’nın en popüler noktası olması. Kanyon sadece Üsküp’ün değil ülkenin en önemli doğal güzelliği.

Matka Kanyonu Nerede?

matka kanyonu nerede
Matka Kanyonu Harita

Matka Kanyonu, Üsküp‘ün 15 kilometre güneybatısında bulunuyor. Üsküp, şehir merkezinde yer alan heykelleri ve çekici mimarili yapıları haricinde; şehrin koşturmacasından uzak, doğayla baş başa kalacağınız ve çeşitli aktivitelerde bulunacağınız Matka Kanyonunu da bünyesinde barındırıyor.

Kanyon, Treska Nehri’nin Vardar Nehri ile buluştuğu alanda yer alıyorVardar ovasııı vardar ovasııııığ. Gelmeden önce fotoğraflara, videolara baktığım kadarıyla beni çok heyecanlandıran bir bölgeydi. Geldik ve beklentilerimin tamamını karşıladı Matka Kanyonu gezisi, tşkler Matka Bey. Harika bir doğası var. Her yer yemyeşil. Hatta kanyondaki su bile o yeşillikten nasibini almış. Turkuazımsı yeşilimsi bir renge bürünmüş.

matka kanyonu makedonya
Matka Kanyonu-Üsküp-Kuzey Makedonya

Ohrid Matka Kanyonu arası kaç km derseniz de, 43 km’lik mesafe bulunuyor Ohrid ile aralarında.

Matka Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Biz vizesiz Balkan Turu gezisine arabayla çıktığımız için, 15 km’lik mesafeyi yaklaşım yarım saatte kat ederek kanyona ulaştık. Yollar biraz bozuk. Arabayla ulaşım dışında da Matka Kanyonuna en güzel ulaşım şekli, Üsküp’den kalkan 60 numaralı otobüs. Vero AVM’nin önünden kalkıyormuş. Tabii kalabalıksanız eğer, taksi ile de Matka Kanyonuna ulaşım sağlayabilirsiniz. Öğrendiğim kadarıyla kanyona gidiş dönüş 20 euro civarı tutuyormuş.

Matka Kanyonu Otel / Konaklama

Matka Kanyonu içinde bulunan tek otel: Canyon Matka Hotel. Tek olmasından dolayı da hem fiyat olarak Üsküp otellerine nazaran biraz yüksek hem de yer bulmak biraz zor. Biz spontane gezip, kalacak yerleri önceden ayarlamadığımız için haliyle Temmuz’da yer bulamadık fakat erken rezervasyon ile kesinlikle 1 gece kalmayı hak eden bir otel kendileri. Otelin manzarası muazzam. Şöyle.

Otelin önünde yer alan restoranda da bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Fiyatları bir tık pahalı.

Makedonya’nın Saklı Cenneti: Matka Kanyonu

Matka Kanyonu huzur dolu, tam bir doğa harikası. Kanyon içerisinde Trekkingçiler için yürüyüş parkuru, kano severler için kanoyla göl üzerinde turlama fırsatı ve teknelerle kanyonun içlerine kadar yaklaşık 1 saat süren tekne gezintisi ile Makedonya’nın Yemyeşil Rotası Matka Kanyonu’nun tadını çıkarabilirsiniz.

Biz Matka Kanyonuna arabamızla Üküp’ten yarım saatte ulaştık. Matka Kanyonuna girişler ücretsiz. Otopark ücretsiz. Şoklardayız 🙂 Bebeğim olduuğn daha ilk gündeğğn 🙂

Kanyona çıkış için bir 15 dakika yürümek gerekiyor. Kanyona çıkarken çok fazla mısır közleyen seyyar var. Biz de heralde Matka’nın mısırı meşhur diyip 3 tane köz mısır aldık. Tadı muazzammış, siz de yiyin.

matka kanyonu kuzey makedonya
Matka Kanyonu- Üsküp/Kuzey Makedonya

St Andrew Kilisesi

Tekne turu yapılan yere geldiğimizde bir klise bizi karşıladı: St. Andrew Kilisesi. Kilise 1380’li yıllarda inşa edilmiş. Günümüzde ülkede, haç şeklinde olan tek kiliseymiş. Bunu da gördük şükür :)) Kilise hemen gölün kıyısında yer alıyor.

Kanyonda kano gezintilerinin yanı sıra, iki farklı noktadan tekne kiralayıp gezinebiliyorsunuz. Bii kano turu yapılırdı fakat mayolarla gelmediğimiz için o seçenek elendi, düşeriz falan 🙂 tekne turuna yöneldik.

Biz tabiiki ilk duraktan tekne turuna katılmadık çünkü genelde ilk yerler kek turist mekanları oluyor. Pahalı ve pazarlıksız. Bunları öğrenindsds. Makedonya gezisi turist kurnazlıkları rehberikfkffk

jezero matka north macedonia
Makedonya’nın Doğa Harikası – Matka Kanyonu

Matka Kanyonunda Tekne Gezintisi Keyfi

Matka Kanyonundaki tekne gezintimizi izlemek için tıklayın

Biraz ilerideki ikinci tekne turu noktasında 3 kişi için 1200 dinar fiyat verildi. Turun içinde ekstra bir mağaraya gidiliyor, Vrelo Mağarası, mağaranın içi gezdiriliyor falan. Tabi mağaralı olanı seçtik. Bidaa kim bilir ne zaman geliriz diyip. (Hayat felsefemiz) Mağarasız olanda da yarım saat tekneyle turluyorsun o da 3 kişi 900 dinar. Tabii ki en dolusu ne ise onu seçiyoruz. Ekonomikçiyiz amaa o kadar da değil.

matka canyon skopje travel
Matka Kanyonunda tekne gezintisi

Mağarada asla unutamayacağımız harika bir insanla tanıştık. Nerden ne çıkacağı asla belli olmuyor. Gezmek, yeni yerler keşfetmek bu yüzden çok güzel😍

Neyse mağaraya çıkmadan önce biletçi Abi bana 1200 dedi işte ben de ingiliççe olarak 1000 dinar is okey? falan diyorum bi yandan da kanka 1000 yaptırmaya çalışcam diyorum arkadaşıma. O sırada biletçi abi Türk müsünüz dedi. Dedim evet. Dedi naber dedim iyidir dedi ee dedi dedim ee dedi iyidirdhdd. Tamam, hadi siz 1000 verin dedi kral. Ordan da 200 dinar yırttık.

Arkadaşlar pazarlık önemli 🙂

Teknede 20 kişi falanız. Bir an kendimi Şanlıurfa’da tekneyle yaptığım Halfeti turunda gibi hissediyorum ilginç🙃 Harika bir doğa gezintisi eşliğinde Vrelo mağarasına geliyoruz. Mağaranın ismi Vrelo Cave.

vrelo mağarası matka kanyonu üsküp
vrelo mağarası matka kanyonu üsküp

Vrelo Mağarası / Vrelo Cave

Vrelo Mağarası, Üsküp’te Matka Kanyonu’nun içinde yer alan 10 mağaradan bir tanesiymiş. Vrelo Mağarası’nın girişi Treska Nehri’nin üzerinde yer alan Matka Barajı’na 1.5 km’lik bir mesafede yer alıyor. Önce bir Vrelo Mağarası videomuza göz atalım 🙂

Vrelo Mağarası

Mağara 2007 yılında dalgıç Mark Vandermeulen tarafından keşfedildikten sonra en derin su altı mağaraları listesinde de yer almış. Dünyanın Yedi Harikası Projesi’nde de aday olarak gösterilen Vrelo Mağarası yarı finallere çıkmayı başarmış.

Vrelo Mağarasına birkaç basamak merdivenle çıkıyoruz, tekneyi park edip ve bizi Cemal Abi karşılıyor. Evet Maraşlı Cemal Abi. Bizim Türkçe konuştuğumuzu duyup hemen Türkçe muhabbete başlıyor bizimle. Sizden tatlı olmasın çok tatlı bi abimiz. Teknedeki diğer milletten arkaaşların da gelmesiyle ufak bir brifingin ardından tekrar mağaranın derinliklerine doğru iniyoruz. Mağaranın çeşitli noktalarında ingiliççe bir şeyler anlatıyor ve kaynatıyo da baya. Şekilleri bir şeylere benzetiyo falan. Mağaranın içi bayaa bi serin, üşüdük içerde. Üsküp sıcağının ardından klima etkisi yaptı bizde😋

15 dakikalık mağara gezintisinin ardından tekrar teknemize doğru ilerliyoruz. İlerlemeden önce Cemal Abiyle ayaküstü muhabbet ediyoruz. Kendisi Çanakkale’de çavuş olarak askerlik yapmış, Türkçesi de baya iyi. Türkiye’yi özlediği konuşmalarından, gözlerinden belli oluyor.

Makedonya’da Çanakkale Türküsü!

Tekneye indik, tam binecekken Cemal Kral yukardan Çanakkale Türküsünü söylemeye başladı bağırarak. Biz baya şok. Biz de inanılmaz duygulandık ve eşlik ederek Çanakkale türküsünü söyledik. Matka Kanyonunu inlettik! Turistler falan şok tabi bizi izliyorlar 😊 Bizim için unutulmayacak harika bir an yaşadık. Ankara’ya bekliyorum Cemal Abii!

İşte Çanakkale Türküsü 🙂

Tekneyle başladığımız yere geri dönüyoruz. Dönüşte de yine seyyar satıcılardan erik, şeftali falan alıp, yerli halkı sevindirip, açlığımızı sağlıklı şekilde yatıştırıp rotamızı Üsküp şehir merkezine doğru çeviriyoruz.

  • Eğer sizin de vizesiz Balkan ülkelerini gezme planınız varsa, a’dan z’ye balkan turu rehberi için tıklayın.
  • Makedonya’nın başkenti Üsküp Gezi Notları için tıklayın.

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: