pristine-gezi-rehberi
Seyahat

Priştine: Köfte Yiyip Dönülecek Şehir|Priştine Gezi Rehberi

Priştine: Köfte Yiyip Dönülecek Şehir|Priştine Gezi Rehberi : Ne köftesi yaa ne diyosun der gibisiniz, anlıyorum. Anlatıcam 🙂 Açıkçası Kosova ile ilgili pek bir fikrimiz yok. Ama durun bi dk😊 Yani yerini yurdunu, nokta atışlı görülecek yerlerini, köftesini biliyoruz fakat turizm anlamında bi çekicilik hissetmiyoruz. Mesela Makedonya Gezi Rehberi bir hayli geniş bir yazı oldu. Gezilecekler, görülecekler falan vaktimiz de boldu. Yeterince de gezdik, bir şeyler karaladık ama burası tamamen bir ülke kaçamağı. Ağva kaçamağı gibi düşünün. Hatta Ankara-Ağva arası 350 km, Priştine-Üskp arası 60 km. Hani olmasa da olur amaa olursa da kral olur cinsinden. Hem zaten inanın, Kosova turizm anlamında boşş(inanmadılar). Son dönemde Kosovalı genç golcü Vedat Muriç’in memleketi olarak gündemimize düştü o kadar. Feneri de tercih etmesiyle iyice gözden düştü zatendjdjd. We have Falcao, they don’t 🙁

Priştine / Kosova Gezi Rehberi
Priştine / Kosova Gezi Rehberi

Priştine’ ye geçişimiz çok komik ya tamamen şov. Bu profillere, biolara 64 ülke 786 şehir falan yazıyorlar ya işte onu kabartmak için biz de bi girip çıkalım dedik Kosova’ya😅 Şaka bir yana Üsküp’ten Kosova’nın başkenti Priştine sadece ama sadece 60 km. Priştine gezi rehberi tamamen bu 60 km’lik yakınlıktan doğdu 🙂 Bence siz de geçerdiniz, zaten çok vaktimiz de yok, bi şehre bakıp çıkıcaaz. 2-3 saat Priştine’de dolaşıp tekrardan Makedonya’ya girip ve ordan da Ohri Gölüne doğru yol alacağız. Tutmayın yoll veriiin gezene gezenee😎

Tabela Lovers

Sınır kapısından 5 dakikalık bir sürede geçiş yaptık. 40 dakikalık bir sürüş sonrasında da Priştine merkeze düştük. Kosova yolu gerçekten muazzamdı. En az 150-160 yapıştırdık. 3 şeritli yol, inler cinler top oynuyor adeta.

Sınır Kapısı | Priştine – Kosova Gezi Rehberi

Üsküp’ten Kosova yolu çok iyi!

Dün gece Üsküp’te Türk çarşısı bölgesindeki hediyelik eşya satan bir yerde magnet, tuzluk vs alışverişi yaparken mekanın sahibi Türk abimizle de yol durumunu konuştuk ve yolun harika olduğu bilgisini edindik kendisinden. Yani gidip gelmeyelim de napalım artık? Bu vesileyle, yurtdışında bi Türkle karşılaştığınızda yol durumunu falan sorun, en güzel bilgi onlarda. Hatta şurda köfte yiyinler falan da geldi abimizden, eyv kral. Priştine gezimize renk kattın thanks. E bize de yapıştırmak kaldı.

Priştine / Kosova Gezi Rehberi Otobanın Bebeksiliği

Kosova Genel Bilgiler

Kosova minnoş, bebek bir ülke. 17 Şubat 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş. Şimdi Sırplar düşünsün! Aferin be sana never give up! Bağımsızlıklarını ilan ettiklerinde, Amerika ve Arnavutluk’tan sonra onları tanıyan 3. ülke biz olduğumuz için Türklere karşı ayrı bir sempatileri de var. Bunu hissediyorsunuz. Mesela yolda yürürken makas falan almaya çalışıyorlarjfjfj. Kosova’da çok fazla Türk varmış ve sayıları yaklaşık 10 bin civarıymış. Bu sebepten Türkçe konuşma oranı da baya yüksek. 3 yere girdik 3’ünde de Türkçe konuşuluyordu, tabi yabancı şiveli. Hatta savaştan önce Türkçe ve Sırpça resmi diller arasında sayılıyormuş ancak şu an sadece Arnavutça resmi dil olarak kabul ediliyor. Arnavut plakalı aracımıza minnoş bakışlarından anlamalıydık.

Kosova’nın başkenti Priştine olmasına rağmen çoğu talihsiz başkent gibi (bkz:Ankara)Prizren turistlerin ilgisini daha çok çekiyormuş. Netten araştırma yaptığımızda bizim de dikkatimizi çekti fakat bizim vaktimiz yok Ohri’ye yetişeceğiz. Zaten 2-3 saatlik Priştine gezisi bizi tatmin etti. Bir de başkent sevdamız bize yeter. Bir başkenti görmek çoğu şeye değer – Atilla Wilde 🤪

Priştine - Kosova Gezi Rehberi
Priştine – Kosova Gezi Rehberi – Biz geldikk!

Vizesiz ama Euro 🙁

Şey gibi oldu güzel ama ingiliççejgjhfj. Kosova da diğer tatlış Balkan ülkeleri gibi vizesiz. Karadağ dışında Euro kullanan diğer bel büken ülkemiz kendileri🤦🏽‍♂️ Bu yüzden burda çok vakit harcamayı düşünmüyoruz, bi bakıp çıkıcazafjkh. Priştine gezimizde yemek dışında bir harcamamız olmadı. Ya şehirde magnet satan yer bulamadık??

Priştine Gezilecek Yerler

Aracımızı her zamanki gibi göbek bir otoparka bıraktık. Otoparkın hemen yakınındaki Fatih Sultan Mehmet Cami ‘ ye giderken yol üzerinde başka bir Camii olan Yaşar Paşa Camii ‘ ye rastlıyoruz. TİKA’ nın da katkılarıyla Türkiye, Kosova’daki Camilerin çoğunu restore etmiş.

Yaşar Paşa Camii – Priştine/Kosova

Bu güzel Camii den sonra ise hemen yanında yer alan Fatih Sultan Mehmet Camii ‘ ye geliyoruz. Priştine gezisi de tıpkı Bosna Hersek gezisinde olduğu gibi bol camiili geçiyor, TR de hissettiriyor.

1461 yılında bizzat Fatih Sultan Mehmet’in emriyle inşa edilen cami, günümüzde Priştine’de Osmanlı Devletinden kalan en önemli yapı olarak kabul ediliyor.

Priştine - Kosova Gezi Rehberi
Fatih Sultan Mehmet Camii / Priştine – Kosova Gezi Rehberi

Caminin hemen karşısında da saat kulesi var. 

Saat Kulesi

Saat Kulesi, yerel halkın namaz saatlerini, esnafın ise dükkanlarının kapanış saatlerini atlamamaları amacıyla 19. yüzyılda Yaşar Paşa tarafından inşa ettirilmiş. E yok tabi i watch falan 🙂

Priştine’de ne yenir?

Kosova’da börek çok meşhurmuş fakat biz börek hakkımızı Bosna’da kullandığımız için bayıldığımız Balkan lezzeti olan köfteden şaşmadık. Sen beniim başıma geleen en güzel şeeyffhfh. Böreğe doyduk amaa köfteye asla😋 Buranın en meşhur börekçisi Furra Prishtina diyorlar. Furra şey değil mi ya Rober Hatemo şarkısı? Bizim vaktimiz az olduğu için böreklere yer kalmadı ama şimdi düşününce bi tadımlık yenirmiş be😔 Siz atlamayın, yiyiniz efendiler.

Vee işte, başlıktaki o köftee. Köfte Priştine gezisinde başımıza gelen en güzel şey. Balkanların alayında bu köfte enfes ya. Herhangi bir Balkan ülkesinde köfte yemeden ölmeyin bence. Bilhassa Bosna hersek’te! Evet, Köfte tercihimizi Gjakova e Vjeter adlı restoranda kullandık. Mekanın sahibi Türkçe biliyor, tatlı bir şivesi var abinin. Menüyü istediğimizde köftelerin tane ile satıldığını görüp şaşırdık. Tanesi 0,50 centti sanırım, ilginç😊 Ve tabiki yine harika köfteler yedik. Yanında da ajran içtik. Tadı damağımızda kaldı. Priştine gezisinin en güzel kısmı da tabiki köfte yenilen dakikalar oldu.

Priştine - Kosova Gezi Rehberi
Balkan köftesi | Priştine – Kosova Gezi Rehberi

Yemek sonrası aracımızı alıp şehir sokaklarında ben fero eşliğinde turlamaya başladık. Bu sırada, ülkenin yeniden doğmasının anıtı olarak kabul edilen ve bağımsızlık günü açılışı yapılan kocaman bir Newborn (yeni doğan) yazısı gördük. Ahahaha Ankara sen misin? Birkaç ton var yazı. İnip fotoğraf çekmeye de üşendik açıkçası malum euro bölgesi😬. Bi de ana caddede, aracı koyacak yer de yoktu. Bunu da hafızamıza kazıyalım. Kazıdık tırnaklarla yo! Yani şöyle bir şey kendisi;

Bu mini Priştine gezisinin ardından rotamızı artık Ohri Gölüne doğru çeviriyoruz. Dönüşte yine aynı otobandan bastırdık gidiyoruz, bir anda trafik başladı. Haydaa napçaz ya falan nidalarıyla modumuz hayli düştü. Gelirken 40 dakikada aldığımız yolu dönüşte 2 saatte tamamladık. Otobanı kapatıp tek şeritli bir köy yoluna verdiler yolu. Aksilik bununla da sınırlı kalmadı.

İmkanınız varsa Priştine’den Üsküp’e giriş yapmayın!

Tekrar Makedonya sınır kapısına geldiğimizde görevli personel green card istedi. Hani şu Bosna Hersek Gezi Rehberinde anlattığım green card muhabbeti. Biz de Bosna Hersek’ten aldığımız green cardı gösterdik. Başka yerde de istemediler zaten. Hatta Makedonya’ya ilk girişimizde bile! Bu greencard seyahat sigortası ve bunu almadan ülkeye girişinize izin verilmiyor. Yani arabayla giriş yapacaksanız paşa paşa alınıyor. Neyse işte Makedonya’ya girerken de almanız gerekiyordu dedi bize. E biz 2 gün önce Makedonya’ya giriş yaptık fakat kimse sınır kapısında bizden green card istemedi?? Adama bunu anlatmaya çalışıyoruz, gergin leş bi suratla tekrar tekrar bunu almanız gerekiyor dedi, pasaportlarımıza da el koydu, almazsanız pasaportlarınızı vermem falan.

Makedonya bizi bi sal ya 2-3 saatliğine girip çıktık muameleye bak, yakışıyo mu sana? Green card ücreti koca bir 50 euro. Maalesef SEVE SEVE gidip 50 euroyu adamlara bayıldık. İçimize baya oturdu🤦🏽‍♂️ Hayır ülkeye ilk girişte al, paşaa paşa ödeyelim de ikinci girişimizde mi aklınıza geldi? Yakışmadı be Makedonya..

50 euro ödemenin ve yolda ekstra 2 saat kaybetmenin üzüntüsüyle Ohri Gölünün yolunu tuttuk. 11 günlük balkan turumuz boyunca sanırım başımıza gelen en üzücü olay buydu. Allah beterinden korumuştu 🙂 Sevinsek mi üzülsek mi bilemedik. Amaan başımızın gözümüzün sadakası olsun yeaa diyip en mutlu hissettiğimiz yollara tekrar düştük! Herkes kendine çok iyi baksın, Kosova’dan Makedonya’ya geçmesin !

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: