şanlıurfa-gezilecek-yerler
Seyahat

Şanlıurfa Gezilecek Yerler: Urfa’da Gezilecek En İyi 11 Yer

Güneydoğu Anadolu, coğrafyasıyla, kültürüyle, geleneksel motifleriyle ve en önemlisi yemekleriyle her zaman ilgimi çeken bir bölgeydi. Bu bölgede en merak ettiğim şehirlerden biri de Peygamberler şehri Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa gezilecek yerler, arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkan buluntular ve zengin kültürel mirası ile gerçekten de fark yaratacak bir coğrafya.

Şanlıurfa, tarihi yerleri, yemekleri, doğal güzellikleri ve kültürel özellikleri ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekebilecek bir şehir.

Yukarıda saydığım özellikleri göz önünde bulundurarak , Bu sene kesin gidelim abii, seneye banko gideriz yaa, bi plan yapalım da gidelim.” söylemlerini, bir kenara bırakıp “Eeh planınız batsın” diyerek tek başıma Şanlıurfa gidiş-dönüş bileti aldım.

Cuma akşam gidip Pazar akşam dönmeli harika bir Şanlıurfa gezisi oldu benim için. Cumartesi tüm gün Şanlıurfa’yı gezdim. Pazar günü de araba kiralayıp eski Mardin’e gidip geldim. Muazzam bir hafta sonu kaçamağı oldu benim için. Günübirlikçiler, pek vakti olmayan beyaz yakalılar veya 1 gün kalacaklar için nokta atışlı Şanlıurfa’da Gezilecek En İyi 11 Yer yazısı da bu Urfa gezisi sonucunda oluştu.

şanlıurfa gezilecek yerler
Road to Şanlıurfa

Şanlıurfa’ya Kaç Gün Ayırmalı?

Eğer sabah 08’de kalkan bir insansanız akşama kadar Şanlıurfa gezilecek yerler in çoğunu bitirebilirsiniz. Göbeklitepe ve Halfeti dahil! “Çok koştur koştur da olmasın kardeşim bizim birkaç günümüz var.” derseniz 1 gece konaklamalı da gayet ideal olur.

Şanlıurfa’ya Ne Zaman Gitmeli?

Saçma bir soru. Her blogda da yazmışlar. Allah’ın her günü gidilir kardeşim. Bayılıyorsunuz insanları kalıplara sokmaya 🙂 Ben Mart ayında gittim mesela. Hem uçak biletlerinin ucuzluğu hem de kışın sıkıcılığında aşırı iyi geldi Urfa! Harikaydı. Hadi adet yerini bulsun Urfa gezisi için en doğru zamanın ilkbahar ve sonbahar ayları olduğu söyleniyor. Aslında başlık şey olsa daha iyi olmaz mı ya, Şanlıurfa’ya ne zaman gitmemeli? Cevap veriyorum: Yaz ayları!

Peygamberler Şehri Urfa’ya Yolculuk

Ankara’dan Şanlıurfa’ya yaklaşık 1 saatlik uçak yolculuğunun ardından saat 23:00 sularında iniş yaptım. Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan şehir merkezine, uçuş saatlerine paralel olarak Havaş konulmuş. Ankara’da ödediğimiz tutardan biraz yüksek bir fiyatla – 15 lira – Havaş sizi yaklaşık yarım saatlik bir sürede Urfa merkeze götürüyor.

Otobüste tanıştığım Urfalı bir abi beni tek başıma bırakmak istemedi. Fazlasıyla ilgilenerek konaklama yapacağım yere kadar bana eşlik etti. Böylelikle Urfa’ya daha ayak basar basmaz yöre halkının misafirperverliğini ve sıcakkanlılığını görmüş oldum. Bu güzel başlangıcın ardından güzel bir uyku çekip Cumartesi sabahının ilk ışıklarında yola koyuldum.

Şanlıurfa’da Konaklama

Airbnb’nin şöyle bir güzelliği var: Eğer gittiğiniz şehirlerde Airbnb üzerinden ev kiralamak isterseniz, hemen alt kısma bırakacağım davet linki aracılığıyla üye olduğunuzda 179 ₺ gibi bir indirim kapabiliyorsunuz. Çok iyi bir tutar. Bu devirde kim kime veriyor ya 179TL 🙂 Siz bu indirimi kullandığınızda da Airbnb bize teşekkürleer niyetiyle ufak bir kredi yüklüyor. Kazandığınız krediyi de bir sonraki konaklamanızda kullanabiliyorsunuz 🙂

İndirimli konaklama kayıt linki: www.airbnb.com

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa Merkez

Şanlıurfa gezilecek yerler in ilk durağı, kahvaltı için uğradığım Köprübaşı Kahvaltı Salonu.

👉 Kahvaltı içeriği, Şanlıurfa yemekleri ve Urfa mutfağı için tıklayın.

Kahvaltının ardından bir inanç turizmi şehri olan Şanlıurfa’da, merkeze doğru yürüyüşe başlıyorum. Yaklaşık 2 km falan gösteriyor ama tabi ki yürüyerek, keşfederek dolaşıyorum her yeri. İstikamet Balıklıgöl.

şanlıurfa gezilecek yerler
Şanlıurfa Sokakları

Fotoğraftaki tabeladan sağa doğru kıvrılıp etrafı gözlemleyerek yoluma devam ediyorum. Urfa esnafı inceden kepenklerini kaldırıyor. Şehirde 08’de uyanan tek insan benim sanırım 🙂 Sokaklar yavaş yavaş hareketlenmeye başlıyor. Ara sokaklardan, ana yoldan, ordan burdan girip çıkarak nihayet Balıklıgöl’e yaklaşıyorum.

sanlıurfa sokakları
Şanlıurfa sokakları

Balıklıgöl

Şanlıurfa gezilecek yerlerin en ilginç noktası: Balıkgöl. İnceden bir heyecan uyandırıyor içimde. Geniş bir araziye kurulu olan Balıklıgöl’ün hikayesi de oldukça ilginç.

Şanlıurfa Balıklıgöl

MÖ 2000’li yıllarda Hz. İbrahim’in yaşadığı dönemdeki zalimlikleri ile halkına çok çektiren Urfa Kralı Nemrut Bin Kenan ile İbrahim Peygamber arasında geçen olaylar sonucu oluştuğuna inanılıyor. Nemrut’un, Hz. İbrahim’i küçük bir tepenin üzerine kurdurduğu mancınık ile tepenin dibinde yanan ateşe fırlattığına ve İbrahim Peygamberin düştüğü yerdeki ateşin göle, ateşte yanan odunların da balığa dönüştüğüne inanılıyor. İbrahim Peygamberin, düştüğü yerde oluşan göle “Halil-ür Rahman” Gölü de denilmektedir.

sanlıurfa gezilecek yerler balikligol
Şanlıurfa gezilecek yerler Balikligol

Hemen arkamda görünen tek minareli cami ise Rizvaniye Cami. Balıklıgöl’e efsane bir hava katmış. Balıklıgöl’ün etrafında gezinirken yem satan abilerden yem alıp göldeki siyah ve besili balıkları yemledim. Çok acıkmışlar.

sanlıurfa gezisi balikligol
Şanlıurfa Gezisi Balıklıgöl

Halil-Ür Rahman Cami ve Mevlid-i Halil Mağarası

Balıkları da doyurduğumuza göre Şanlıurfa’da gezilecek yerlerin bir diğer noktası olan Halil-Ür Rahman Cami (Döşeme Cami)‘ ye geliyorum. Mimarisi harika değil mi?

Halil-Ür Rahman Cami (Döşeme Cami)
Halil-Ür Rahman Cami (Döşeme Cami)

Caminin ardından Hz. İbrahim’in doğduğu mağara olan Mevlid-i Halil Mağarası‘na geldim. Mevlid, kutlu doğum demek. O yüzden mağara bu ismi almış. Mağaranın içinde şifalı su var ve içilebiliyor. Mağara Mevlid-i Halil Cami’nin içinde yer alıyor. Cami, putperest tapınağından, havraya daha sonra da 1523 yılında Osmanlı döneminde Mustafa Salih Paşa tarafından camiye dönüştürülmüş.

Mevlid-i Halil Mağarası
Mevlid-i Halil Mağarası

Gümrük Han

Şanlıurfa gezilecek yerlerin bir diğer önemli yapısı olan Gümrük Hanı‘na menengiç kahvesi molası için uğruyorum. Her yere yürüyorum, inceden de yorulundu, bi yorgunluk menengiçinizi alırım Gümrük Han Bey.

gumruk han sanliurfa
Gümrük Han Şanlıurfa

Şanlıurfa gezi notlarına bir menengiç molası.

menengic kahvesi sanliurfa
İçtiğim en güzel menengiç kahvesi!

Han demişken, gittiğim hemen her yerde illaki bir han bulup orada yemek yemeye veya en azından bir kahve içmeye çalışıyorum. Ortamı bana hep mistik gelmiştir. Böyle yerlerde vakit geçirmek gerçekten hoş. Saraybosna’daki Morica Han, Bursa’daki Koza Han, Kıbrıs’daki Büyük Han.. Güzel Han’lar biriktirdim, hepsi ailem oldu. Hepiniz çok tatlısınız gerçekten 🙂

Şanlıurfa’nın Tarihi Eserleri

Etnik mimarisi, kiliseden çevrilmiş camileri, mağaraları ve gölü ile mistik şehir olan Şanlıurfa’da sıra Urfa müzelerine geldi.

Şanlıurfa Müzesi

Urfa’da bulunan tarihi eserler ateş ediyor gerçekten! Şanlıurfa gezisinde biraz da tarih diyerek rotamı Şanlıurfa Arkeoloji Müzesine çeviriyorum. Eskiden müze gezmek beni aşırı bayardı, keyif alamazdım. Artık işler tam tersine döndü.

Şanlıurfa’nın tarihi yerlerine tanıklık etmek, diğer yandan da bilgilerle donanmak müthiş! Şanlıurfa Müzesi, yine merkeze hayli yakın bir noktada yer alıyor. Merkezden yürüyerek ulaşılabilen müzede müzekart da geçerli.

Urfa müzesi, 34 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye’ nin en büyük müzesi. Müzenin girişinde kulaklık almayı unutmayın. Okumak bir süre sonra bayabiliyor fakat heykelleri izlerken alttan bilgilendirme yapılması gayet hoş.

Şanlıurfa Müzesine tam anlamıyla bayıldım. 3 katlı olan müzede 3 saate yakın vakit geçirdim. Harika eserler, ilgi çekici bilgilendirmeler.. Beklentilerimin çok üzerinde bir müze.

sanliurfa kent muzesi
Şanlıurfa Kent Müzesi

Köklü tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Anadolu’nun en değerli şehirlerinden biri olan Şanlıurfa, müzeleriyle, tarihi, mimari, doğal güzellikleriyle mutlaka gezilip görülmesi gereken eşsiz bir kent. 

sanliurfa kent muzesi
Şanlıurfa Kent Müzesi

Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa’da, Güneydoğu Anadolu’nun mistik ve gizemli atmosferini Urfa müzelerinde yakından hissedebilirsiniz.

sanliurfa kent muzesi
Şanlıurfa Kent Müzesi

Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Müzesinin hemen ilerisinde yürüyerek 5 dakikalık bir mesafede, Haleplibahçe Mozaik Müzesi isminde başka bir müze daha var.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ne de müzekart ile mis gibi girip tarih kokan mozaiklerin bakışlarını üzerimde hissederek şaşkınlıkla geziyorum.

Amazonlar, Kherironlar, Akhilleuslar Yunan Mitolojisinde adı geçen kahramanların mozaikleri ve İsa mozaiği yer alıyor bu müzede de. Mesela Kherion, Yunan mitolojisinde adı geçen birçok kahramanı yetiştiren en yaşlı ve en bilge abimiz, at adam var ya işte o. Kherion’ un yetiştirdiklerinden en ünlüsü de Akhilleus. Troya savaşında adı geçiyor kahramanımızın. Şöyle bir mozaikle de müze ziyaretçilerine selam çakıyor kendileri;

Haleplibahçe Mozaik Müzesi
Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Göbeklitepe: Dünya’nın ilk tapınağı

Tüm dünyanın konuştuğu, tarihin 0 noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe’ye geldim. Şanlıurfa gezisinin en heyecan uyandıran noktası! Son dönemin en büyük keşiflerinden biri olan Göbeklitepe, Örencik Köyünde yer alıyor.

Göbeklitepe’nin en önemli özelliklerinden biri T şeklinde yaklaşık 10-12 dikilitaş olmasıdır. Çoğu taşın üzerinde insan ve hayvan sembolleri yer almaktadır. Görülmeye değer bir yer. Ayrıca 2019 yılı da Göbeklitepe Yılı ilan edildi. KPSS de falan çıkar, bu da benden size kıyak olsun 🙂 Malta’daki dünyanın eski tapınaklarından Hypogeum Tapınağı’ndan 7 bin yıl, Mısır Piramitleri ve İngiltere’deki Stonehenge’ten neredeyse iki kat daha eski. Hadi buyur, bilgilere bak! Bir başkadır benim memleketim ya.

Şanlıurfa’dan Göbeklitepe’ye ulaşım da baya sıkıntılı. Şehre 15 km civarı uzaklıkta fakat günde sadece 2 sefer konulmuş. Dünyanın konuştuğu bir yer ama araban yoksa pek ulaşamıyorsun, çok saçma!

Göbeklitepe tanıtım ve Göbeklitepe kısaca hikayesi için alttaki videodan Göbeklitepe belgeselini izleyebilirsiniz. Ayrıca Netflix dizisi olan Atiye’yi izleyerek de Göbeklitepe Turu yapabilirsiniz 🙂

Göbeklitepe Ziyaret Saatleri:

Yaz Dönemi
1 Nisan – 31 Ekim
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 19:00

Kış Dönemi
31 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 17:00

Giriş Ücreti : 36 TL . Dünyanın ilk tapınağı için çok değil mi ya?

Tarihin akışını değiştiren Göbeklitepe hergün açıkmış.

Göbeklitepe’den sonraki durağım ise Halfeti. Şanlıurfa gezilecek yerlerin belki de en merak ettiğim yerine geldi sıra.

Halfeti gezilecek yerler olarak bilinen yer, şehrin “Eski Halfeti” denilen kısımları.

👉 Bu linkten Halfeti Gezilecek Yerlere göz atıp, planınızı Halfeti gezi rehberine göre oluşturabilirsiniz.

Özet | URFA’DAN BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN!

Şanlıurfa gezilecek yerler yazısının özeti olarak Şanlıurfa da gezilecek en iyi 11 yer şu şekilde sıralanıyor:

 • Köprübaşı kahvaltı salonunda kahvaltı
 • Balıklıgöl ve çevresinde yürüyüş
 • Gümrük Han’da menengiç kahvesi
 • Urfa Kent Müzesi
 • Haleplibahçe Mozaik Müzesi
 • Göbeklitepe
 • Halfeti’de tekne turu
 • Çulcuoğlu’da haşhaş kebabı
 • Sevgi Ciğer Salonunda ciğer
 • Miroğlu Kadayıf’ta ararsam açmayın tabağı
 • Merkezde birkaç yerde sıra gecesi yapılıyor, çiğ köfteli falan. Ben katılamadım karın şişliğindenjfjfj ve vakit azlığından dolayı fakat vaktiniz varsa kesinlikle uğrayın.

Diğer Hafta sonu kaçamakları için tıklayın:

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: