haşhaş kebabı şanlıurfa
Seyahat

Şanlıurfa Yemekleri – Urfa’da Günübirlik/Hafta Sonu Gezilerde Nerede Yemek Yenir

Şanlıurfa yemekleri, Urfa gezisinin adeta baş tacı. Tamam Göbeklitepeler, Halfetiler muazzam noktalar fakat aç ayı gezmez 🙂 Urfa yemekleri blog yazısında, Şanlıurfa’da nerede yemek yenir, Şanlıurfa hangi yemekleri meşhur gibi soruların cevapları özellikle günübirlik veya hafta sonu Şanlıurfa’ya gelen gezginler için verilecek.

İlginç bir şekilde Urfa’da urfa kebap yerine haşhaş kebabı meşhur. Lahmacun da çiğköftenin önüne geçmiş diyebilirim.

Şanlıurfa yemeklerine Şanlıurfa kahvaltı yapılacak yerler ile başlıyoruz.

Şanlıurfa Kahvaltı Mekanları

Şanlıurfa yemekleri olarak sabah Urfa’da güne nasıl bir başlangıç yapacağımız oldukça önemli! Gelin bakalım nerelerde kahvaltı yapabiliriz 🙂

Köprübaşı Kahvaltı Salonu

Şanlıurfa’da kahvaltı nerede yapılır sorusunun ilk cevabı Köprübaşı Kahvaltı Salonu. İsmi bile efsane değil mi ya. Köy kahvaltısı, serpme kahvaltısı falan gına gelmiş. Tam bir esnaf işi vibes. Sabahın erken saati olmasına rağmen içerisi bir hayli kalabalık.

şanlıurfa kahvaltı
Şanlıurfa Kahvaltı

Kahvaltımızda omlet with acılı ezme, hemen sağ üstte kaymak aşırı doğallı, hemen solunda peynirli zeytinli sebzeli kahvaltı tabağı, su bardağında çayjfjf ve kahvaltı salonun hemen dibindeki pideciden sıpsıcak gelen pidee. Tek kelimeyle muazzam bir kahvaltıydı. Şanlıurfa yemekleri bu esnaf kahvaltısı ile 10/10 başladı!

Şanlıurfa’da kahvaltımızı yaptıktan sonra Urfa gezilecek yerlerin bir kısmını tamamlayıp 2.öğüne geçiyoruz;

Urfa Haşhaş Kebabı / Lahmacun – Çulcuoğlu Restoran

Şanlıurfa yemeklerine Urfa’nın baş tacı haşhaş kebabı ile devam ediyoruz. Artık bir Şanlıurfa’nın en meşhur yemeklerine düşülsün di mii? Karnım aşırı acıkmıştı Halfeti’de, yollarda. Kendimi Çulcuoğlu restorana attım.

Çulcuoğlu restoran Şanlıurfa merkeze yakın bir konumda bulunuyor. Burada tabak altı lahmacun, yöreye özgü sebzeli haşhaş kebabı ve mis gibi yayık ayranı gömdüm. Lezzetleri aşırı iyiydi, Allah affetsin.

şanlıurfa-yemek-lahmacun
Lahmacun – Şanlıurfa yemek

Önden fındık lahmacun arkadan da haşhaş kebabı geliyor..

şanlıurfa-yemek-haşhaş-kebabı
şanlıurfa-yemek-haşhaş-kebabı

Urfa Ciğer – Sevgi Ciğer Salonu

Şanlıurfa gezilecek yerler yazısında bahsettiğim Göbeklitepe ziyaretinin ardından bir diğer Urfa lezzeti olan ciğere düşmek için Urfa merkezde yer alan Sevgi ciğer salonuna geldim. isimler harika ya 🙂 Ciğerin lezzeti 10/10.

Şanlıurfa yemek yerleri arayanlar Sevgi Ciğer Salonunu kesinlikle listelerine eklesinler!

Ben ciğer için tercihimi Sevgi’den şefkattenfjjf yana kullandım. Tabi bu tercihte Vedat Milör reyiz de etkili oldu. Vedat Milör de Urfa’da Sevgi ciğeri ziyaret etmiş, 4 yıldızı vermiş. Yine çok meşhur bir yer daha var: Ciğerci Aziz Usta Urfa . Burada yemedim ama oldukça iyi olduğu söyleniyor.

şanlıurfa yemek ciğer
Sevgi ciğer salonu – Aşırı başarılı Urfa ciğeri

Halfeti Nerede Yemek Yenir

Şabut Balığı

Halfeti’de şabut balığı çok meşhurmuş. Şabut balığı yalnızca Fırat ve Dicle nehirlerinde yetişen bir tatlı su balığıymış. Valla benim içim pek almadı. Tüm tercihimi kebaplardan ciğerlerden yana kullandım. Fazladan 1 günüm daha olsa balığın tadına da bakardım muhtemelen. Ama siz şeyapmayın, tadına bakın.

Halfeti kıyısında yer alan restoranlarda şabut balığını gömebilirsiniz. Kıyı şeridinde çok fazla restoran bulunuyor.

Şanlıurfa’da Çiğköfte

Çiğköfte genelde Şanlıurfa akşamlarında sıra gecelerinde şovla yapılıp servis ediliyor. Ben sokaklarda yapan pek görmedim. Restoranlarda yemeğin yanına meze olarak istedim. Ben pek bir şey anlamadım, çok bir olayı yok gibi. Banane ben sıra gecesinde yicem derseniz de Gülizar Konuk Evi mekanındaki sıra gecesinde o işi halledebilirsiniz. Hem Ankara Apikoğlu hepsini döver 🙂

Şanlı Miroğlu Kadayıf & Billuriye

Şanlıurfa yemekleri üzerine tatlı yemeden olmaz diyip ince bir foursquare araştırması ile  Şanlı Miroğlu Kadayıf & Billuriye‘ye geliyorum. Burada kendime ararsam açmayın tabağı söyleyip, her tatlıdan azar azaar tadıyorum. Tek kelimeyle Mu-az-zam!

şanlıurfa yemek tatlı
Ararsam açmayın tabağı-Şanlıurfa

Afiyet olsun 🙂

Biz yemeğimizi yedik Şanlıurfa’yı gezeceğiz diyenler;

👉 Şanlıurfa Gezilecek Yerler için tıklayın.

👉 Ayrıcaa, biz Şanlıurfa’da Gezilecek En İyi 11 yeri de gezdik iyi gelmez mii hiç Fırat havası diyenler de, linki tıklayarak Halfeti gezilecek yerler yazısına erişebilir.

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

3 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: