Saraybosna arabayla vizesiz balkan turu
Seyahat

SARAYBOSNA: Dünya’nın En Lezzetli Köftesi + En İyi 13 Gezilecek Yer

Vizesiz Balkan turuna, Arnavutluk ve Karadağ’ın ardından üçüncü ülkemiz olan Bosna Hersek ile devam ediyoruz. Saraybosna gezilecek yerler yazısı, Bosna Hersek’e ilk kez gelenler için güzel bir gezi rehberi oldu 🙂

Bosna Hersek, vizesiz gidibilebilecek Balkan ülkelerinden biri olmasıyla, ekonomik ve ucuz seyahat imkanıyla, Türkiye ile kültürel yakınlığıyla ziyaret edilebilecek ve sizi memnun edebilecek harika bir ülke.

Saraybosna yemekleri, tarihi, doğal güzelliği, Osmanlı ve Avrupa kültürü ile kendinizi turist hissetmeyeceğiniz bir şehir aynı zamanda.

Saraybosna’da gezilecek yerlerden ulaşıma, alışverişten konaklama yapılacak bölgeler ve bütçe dostu otel tavsiyelerine, yöresel yemeklerden gece hayatına kadar birçok önemli konuda detaylı bilgiler, fotoğraflar, videolar ve tavsiyeler bu yazıda.

Küçük bir Saraybosna turu için youtube’a alalım 🙂

Saraybosna Yazısı INDEX

 • Saraybosna Gezi Rehberi Özet; (alt kısımda detaylı olarak açıklamalar var)
 • Saraybosna Genel Bilgiler
 • Saraybosna Kaç Günde Gezilir?
 • Bosna Hersek Vize Uygulaması
 • Saraybosna’ya Ne Zaman Gidilir?
 • Saraybosna Para Birimi
 • Arabayla Bosna Hersek’e Gideceklerin Dikkatine!
 • Sırp Cumhuriyeti
 • Saraybosna’da Nerede Kalınır?
 • Saraybosna’da Ne Yenir?
 • Saraybosna Gezilecek Yerler
 • Saraybosna’da Gece Hayatı

Saraybosna Gezi Rehberi Özet;

 • Başçarşı (Baščaršija)
 • Sebil (Sebilj)
 • Latin Köprüsü (Latinska ćuprija)
 • Gazi Hüsrev Bey Camii (Begova džamija)
 • Milli Kütüphane (Vijecnica) **
 • Saraybosna Katedrali (Katedrala Srca Isusova)
 • Sonsuz Ateş (Vjecna Vatra)
 • Morica Han
 • Saat Kulesi (Sahat Kula)
 • Ferhadiye Caddesi
 • Bakırcılar Çarşısı (Kazandziluk)
 • Bursa Bezisteni (Brusa Bezistan)
 • Umut Tüneli (Tunnel of Hope)
 • SSC – Sarajevo City Center (AVM)
 • İnat Evi (Inat Kuca)

Saraybosna Genel Bilgiler

Saraybosna, Bosna Hersek’in başkenti ve ülkenin en büyük şehri. Saraybosna’nın yabancı dildeki karşılığı da Sarajevo. Çok havalı be 🙂

Saraybosna, Balkan ülkeleri içinde kültürel olarak öne çıkan bir şehir. Camilerin, Katolik ve Ortodoks kiliselerin ve havranın bir arada bulunduğu Saraybosna şehri, din ve etnik köken yönünden oldukça farklılık göstermektedir. Bu yüzden Saraybosna, ‘Avrupa’nın Kudüs’ü‘ olarak adlandırılır.

Bosna Hersek’in acılarla dolu bir tarihi var. Bosna Hersek’in dönüm noktası 1992’de Bosna Hersek’in bağımsızlığını ilan etmesidir. Bağımsızlık ilanının hemen ardından 1995’e kadar sürecek olan Bosna Savaşı sırasında şehirlerde büyük yıkımlar ve değişimler yaşandı. Binlerce Saraybosnalı, bu savaşta hayatını kaybetti. 1995’te imzalanan Dayton Anlaşması ile de Bosna Hersek devleti resmen kurulmuş oldu. Bak sorarlar anlaşmayı KPSS ‘de diyim 🙂

Saraybosna Kaç Günde Gezilir?

Saraybosna’yı tam anlamıyla gezmek için 2 gün ideal diye düşünüyorum. Bu süre zarfında Saraybosna gezilecek ve görülecek yerleri bititebilir, lezziz Bosna mutfağının keyfini çıkarabilirsiniz.

Bosna Hersek Vize Uygulaması

Bosna-Hersek’e gidecek umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreliğine vizeden muaf. Bir adet bordo pasaport ile Bosna Hersek’e vizesiz şekilde seyahat edebilirsiniz. Yani şu köfte için bile günübirlik gidilir ya!

Saraybosna’ya Ne Zaman Gidilir?

Balkanlardan gelen soğuk hava dalgasını da hesaba katarak kış aylarında Bosna Hersek seyahatini pek düşünmemenizi tavsiye ederim. Biz Temmuz ayında Saraybosna gezisini gerçekleştirdik. Bizi biraz terletti açıkçası. İlkbahar ve sonbahar ayları Saraybosna seyahati için en uygun mevsimler olacaktır.

Saraybosna Para Birimi

Bosna Hersek’in para birimi Mark. Para sembolü KM ve BAM. Bosna Hersek para birimi hayret edici şekilde bizim paramızın 3 katından biraz fazla. Onların da ekonomisi uçuyo demek ki! 1 bosna hersek markı = 3,21 Lira (Temmuz 2019) . Buna rağmen fiyatlar Türkiye’ye göre bir tık ucuz diyebilirim.

Arabayla Bosna Hersek’e Gideceklerin Dikkatine!

Bosna Hersek Sınır Kapısı

Bosna Hersek’e girişte sınır kapısında green card alma zorunluluğu bulunuyor. Seyahat sigortası gibi bir şey, aklınızda olsun.

Green Card (zorunlu) ve 40 Euro

Karadağ’dan yaklaşık 2 buçuk saatte Bosna Hersek sınırına ulaştık. Bosna Hersek’teki ilk durağımız Mostar Köprüsü oldu. Kotor – Mostar Köprüsü arası 200 km.

Mostar Köprüsü gezi rehberi için tıklayın.

Görülüyor ki şehirler, ülkeler birbirine çok yakın. Pıt pıt geçiyorsunuz. Yollarda harap olma falan yok yani. Bosna sınırı, diğer ülkelere nazaran biraz daha kalabalıktı. Yarım saat kadar bekledik.

Sıra bize geldiğinde green card almamız gerektiği söylendi. Bu şey değil mi ya Amerika’ya göçüyorsun falan? Sigortaymışshsh, almadan geçilmiyormuş. 40€ kapıda bayıldık green card abimize. Sonra sınır kapısındaki abimiz aracımızı aradı. Napıyon birader öndekileri aramadın? Sahilden geliyoruz tenimiz hafif buğday. Kimi beğenmedin ki?

Bagajdaki cornflakesleri, ton balıklarını görünce Ahmet kuralın sılaya baktığı gibi bize baktı, tamam hadi devam et dercesine kafasıyla işaret etti. Torpitomuza bile baktı. Orda da jager bebeği yatıyordu. Bosna Hersek’e girişimiz bu şekil oldu.

Sırp Cumhuriyeti

Şöyle ilginç bir an yaşadık. Bosna Hersek sınırını tam geçtik. Geçer geçmez biz şok. Bosna bayrakları beklerken, karşımıza Sırp bayrağı çıktı. Sırp Cumhuriyetine hoşgeldiniz yazılı tabela bizi karşıladı. Kafalar da karıştı tabi bizim. Sürekli, sınır değiştiriyoruz falan dedik yanlışlıkla başka ülkeye mi girdikdsadsa. İnternetimiz de yok bakamıyoruz noluyo ne bitiyo. Yolumuza devam ettik..

Bosna hersek gezi rehberi
Bosna hersek gezi rehberi

Sonra öğrendik kii Sırp Cumhuriyeti, Bosna-Hersek’i oluşturan iki özerk bölgesinden biriymiş, diğeri ise Bosna Hersek federasyonu. Buranın Sırbistan ile falan alakası yok. Ülkedeki Bosnalılar tarafından Sırp Cumhuriyetine pek sıcak bakılmıyormuş. 9 Ocak 2019’da AA da yayınlanan bir habere göre, Sırp Cumhuriyeti’nin kurulduğu 9 Ocak tarihinin “anayasaya aykırı” bulunmasına rağmen Sırp Cumhuriyeti Günü olarak kutlanması, ülkedeki Boşnaklar tarafından tepkiyle karşılanmış. Biz Sırp bayrakları dışında pek bir şey görmedik. Koca bir köy.

Sırp Cumhuriyetine giriş videomuz:

Kardeşim 4 sene uluslararası ilişkiler okuduk, kimse bize bu durumdan bahsetmedi. Burdan şöyle bir sonuç çıktı: ÇOK GEZEN BİLİR! Hadi SA.

bosna hersek gezilecek yerler
Road to Sarajevo

Saraybosna’da Nerede Kalınır?

Saraybosna’da Konaklama

Balkan turunun göz bebeği maps.me uygulaması sayesinde, internete ihtiyaç duymadan, direk otelin önüne geldik. Burada da otopark gece 12’den sabah 7’ye kadar ücretsiz. Budva‘da da o şekildi. Öyle bir otel ayarlamışız ki tam piyasa caddesinin üzerinde kalıyoruz.

İşte şu şekil bir manzaraya sahip:

Arabamızı, Saraybosna gece hayatının önemli mekanlarından biri olan City Lounge‘ın önüne park ediyorum caddeye. Saraybosna’da konaklama yapacağımız yer de City Lounge’ın üstüymüş! Aracımız da sedan, geniş uzunsjsjs. Aracı park ederken arkadaki son model bmw’ye ben bir tık vuruyorumdjdjdj. Nazar anam nazar. Az story atçam bida ahahah göz var(daha fazla attı) Arabadan ince bi çıtırdı sesi geldi. Daha biz inmeden vurduğum arabanın sahibi geldi. Arabanı bu kadar seviyo musun ya? Kolu kafam kadar gelen adamın🙃 Tam arabasının karşısına da oturmuş mekanda?? El fenerleri falan açıldı, çizik neyim var mı diye bakıyoruz. Elemanın 2-3 tane daha arkadaşı geldi dalga geciyolar, gülüyolar falan. Ben de gülüyorum. @Erasmustafa gergin😂 Mekandaki herkes de bize bakıyo 50 60 kisi falan. Karşılıklı mekanlar var, ortada biz ahahaha. Ankaralı gardeslerim 7. Caddenin ortasında bu olay yaşadığını düşünsün. Neyseki izbandutçum uzatmayıp bizi saldı. Güzel bir Saraybosna gezisi oluyorjdjfj. Eşyalarımızı alıp otelimize çıktık.

Airbnb’den Konaklama İndirimi Kazanmak İster miyiz? (179TL)

Yurt dışı konaklamalarında kullandığım, hiçbir sıkıntı yaşamadığım, konakladıkça çeşitli avantajlar elde ettiğim ve Türkçe kullanılabilen bu harika site: www.airbnb.com . Yurt dışı konaklamalarında hem sizin hem de bizim işimize yarayacak efsane bir avantajımız var. Yani bir tür win win durumu. Eğer gittiğiniz ülkelerde Airbnb üzerinden ev kiralamak isterseniz, hemen alt kısma bırakacağım davet linki aracılığıyla Airbnb’ye üye olduğunuzda 179 ₺ gibi bir indirim kapabiliyorsunuz. Çok iyi bir tutar. Bu devirde kim kime veriyo ya 179TL 🙂 Siz bu indirimi kullandığınızda da Airbnb bize teşekkürleer niyetiyle ufak bir kredi yüklüyor. Bu karşılıklı kazanma durumunu da söylemek istedim, çünkü genelde blogger tayfa linki bırakıyor fakat kendi kazandığını söylemeden sinsice bu işleri kovalıyorlar. Yani kısaca her iki taraf için de çok faydalı bir durum. Eğer şu an zaten kullandığınız bir üyeliğiniz varsa yeni bir mail adresiyle hesap açıp indirimden faydalanabilirsiniz. Çareler tükenmez. Her şey gezginler, gezginillalar için.

*** İndirimli konaklama linki: www.airbnb.com ***

 • Kaldığımız otel Check Inn Otel. Ee eski foursquarecilerden kim kaldıghfd. Yeri muazzam, merkeze yuruyerek 5 dakika. Piyasa mekanların üst komşusu!

Bu kadar kral yerden de tutmayın kardeşim nasıl ayarlıyosunuz ya kalcağınız yerleri?ahshsh

Saraybosna’da Ne Yenir?

Saraybosna’da ne yenir ‘ in iki cevabı var:

 • 1-Ćevapi-Ćevapčići (köfte)
 • 2-Burek (börek)

Vizesiz Balkan Turunda başımıza gelen en güzel şeylerden biri Balkan köftesi, diğeri de Boşnak böreği!

Peki bu köfteler, börekler nerede yenecek derseniz eğer, en iyi adresi Başçarşı bölgesi. Çarşı içerisinde lezzetli, yerel, bol çeşitli yemekler sunan birçok restoran bulunuyor.

Dünyanın en lezzetli köfteleri Saraybosna da ya net!

saraybosna'da ne yenir cevabi
Ateş eden cevabi köftesi :p

Bizim köfte yediğimiz mekan: Ćevabžinica Željo . Böyle bir köfte gerçekten yok arkadaşlar. Acil Saraybosna turu planı yapıp bu köftenin tadına bakmanız lazım!

Saraybosna yemek fiyatları 2019’da Türkiye’ye göre de oldukça uygun! Hem porsiyonlar aşırı büyük hem de aşırı lezzetli ve daha ucuz.

Saraybosna’da Başımıza Gelen en Güzel Şey: Yemek Yemek!

Sabah böreeek zılgıtlarıyla uyandık. Koşarak aşırı yüksek puanlı Buregdzinica Bosna börekçisinin yolunu tuttuk. Saraybosna gezilecek yerlerin yıldızı bu börekçii!

saraybosna börek
saraybosna börek

4 çesit burek var. Yanlış yazmadim onlar burek diyo. Hemen vurmayin ya. ispanakli, peynirli, pattisli, kiymali. Hepsinden aldık karışıklı. Ben en çok ispanakliyi beğendim. Siz hangisini begendinizi yorumlardadkdjdjd. Evet börek şöleninin ardından Saraybosna sokaklarını keşfetmeye koyulduk. Tabi bu arada arkaaşlar sürekli döviz bozduruyoruz ülkeler değişiyo falan. Kafalar iyce allak bullak. Bunları da anlatmıyorumdkdk. Cebinizde bol bol dolar bulundurun 🙂

Saraybosna’da 2 gece konakladık. Ertesi sabah da aşırı meşhur bir diğer börekçi olan Sac Buregdzinka‘da görek yedik. Saraybosna gezilecek yerler, kronolojik sırayla ilerlediği için yazının alt kısmında da bu börekçiden bahsettim. Her iki börekçinin de lezzetleri birbirine çok yakın.

Bu arada carşıda dolanırken bir yerde Bey çorbası içmemiz gerektiği aklıma geldi! Ara öğün tadında gömülecek bir yerel besin. Bosna’nn en meşhur corbasıymış. Çorbalara düşkünüzdür, tatmayı severim. Mideye de iyi gelirdjdjdj. Mesela Kiev’de tattigim Borsch corbasi harikaydi. Ya da Marasta denediğim kelle paça 😛

O sirada The Adress adlı mekanı gordük. Aslinda tatlilarini yemek icin girmistik fakat Bey corbasi yapildigini duyunca çorbamizin üstüne local tatlilarini denedik. Mekanin isletmecisi Türk. İçten, tatlı bir abimiz. Bi sıkıntınız falan olursa gidin konuşun kralla, çorbasını için. Çorbaya puanım 7.

Saraybosna Gezilecek Yerler

Kusura bakmayın ya anca gelebildik Saraybosna Gezilecek Yerlere 🙂 Saraybosna sahip olduğu çok kültürlü yapısı, tarihi dokusu ve keyifli mimarisi ile dikkat çeken Balkan şehirlerinden bir tanesi.

1- Başçarşı’nın Sembolü: Şadırvan

Şehrin simge yapısı Şadırvan‘ a geliyoruz. Bütün sokaklara resmen burdan çıkılıyo. Başçarşı sebili, Saraybosna’nın kalbi. Şadırvanda bi elimizi yüzümüzü yıkayıp suyundan içiyoruz. Herkes içti biz de içtikk. Siz de için.

saraybosna başçarşı gezi
saraybosna başçarşı gezi

2- Gazi Hüsrev Bey Camii

Şöyle kafanızı herhangi bir yere doğru kaldırdığınızda en az 1-2 minare görebiliyorsunuz, güzel bir his. Evde hissettiriyor. Kosova’da da aynı hisler içindeydik. Tabi sayıca çok cami var burda. Biz en meşhuru, büyüğü olan ihtişamlı Gazi Hüsrev Bey Camii yi ziyaret ediyoruz. Bosna Hersek gezi notlarımızın başına yazılacak bir camii.

Aslında burası bir külliye. Osmanlı’nın Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından yaptırılan Gazi Hüsrev Bey Camisinin hemen yanında iki türbe yer alıyor. Hüsrev Bey ve Murad Beyin türbeleri. Camiinin hemen karşısında da Hüsrev Bey’in annesi Selçuk Hatun adına yapılan Medrese bulunmakta.

Gazi Hüsrev Bey Cami

Gazi Hüsrev Bey Camii Saraybosna’nın kalbi diye tabir edilen Başçarşı‘da yer alıyor. Saraybosna gezilecek yerler Camisiz olmaz. Hüsrev Bey Cami, Osmanlı mimarisinin en göze çarpan eserlerinden biri olup, Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından 1531 yılında Mimar Sinan’a inşa ettirilmiş. Ayrıca ilginç bir haber okumuştum 2 3 sene önce bu camiyle ilgili. Gazi Hüsrev Bey Camisi’nin dünyada elektrikle aydınlatılan ilk cami olduğunun iddia edilmesiyle ilgiliydi. Umarım üfürmemişlerdir.

Son olarak, Evliya Çelebi, 1070 yılı Şâban ayında (Nisan 1660) Edirne’den Sırbistan’a giderken uğradığı Saray (saraybosna) şehrinde “saat kulesi olan mahalde” bulunan Hüsrev Paşa Camii’nden bahsederek bu caminin çok kalabalık cemaati bulunduğunu söylemiş. Ayrıca abdest musluklarından kışın ısıtılmış su akıtıldığı yolunda bilgi vermiş. Güzel bilgiler tşkler Çelebi Bey. Bu arada caminin içine giriş paralı. Saraybosna belediyesi dur da 2 rekat namaz kılalım ya hiç yakışmadı. Allahtan avluda açık kısım vardı.

3- Saraybosna’ nın kalbi Başçarşı: Hediyelik Eşyaların en Ucuz Olduğu Balkan Şehri!

Saraybosna’dan ne alınır,nereden alınırın cevaplarının alınacağı yer: Saraybosna Başçarşı. Bu bölgede çok güzel ve ucuz yollu hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Esnaflar çat pat Türkçe konuşuyor. Pazarlık yapmayı da unutmayın!

Biz de hediyelik eşya, magnet vs. alışverişleri için çarşı içerisinde fiyat yoklamalarına başladık. Bir tezgahın önünden geçerken ”gel abi akşam pazarıııaa” çığrışlarına kayıtsız kalamayıp abimizin tükkanına yanaştık. Kendisinden yaklaşık 200 liralık alışveriş yaptık. Akşam pazarı vibezz.

4- Morica Han: Türk Kahvesi Vibes

Tabii Bosna’nın Hanları da oldukça meşhur. Bursa Koza Han sen misin? Birkaç tane han var Saraybosna’da. Biz Morica Han’ı tercih ettik.

Morica Han’da kısa bir kahve molası verdik. Bosnian coffee nin tadına bakıp, e bu şeey Türk kahvesi diyip wifi batağına düştük. Küçük bir mola oldu 1 saat. Bu arada internetsiz gezmenin tadı da bir başkaymış. Kimse telefonlarına gömülmüyor. Sohbet muhabbet, anı yakalama ne ararsan var. Siz de hat almayın. Bak Barcelona maçındaki amcaya meşhur oldu.

saraybosna morica han
saraybosna morica han

Türk kahveciler, Morica Han’ı notlarına alsın hemen. Boşnak kahvesi (Bosanska kafa) damak tadımıza oldukça uygun bir lezzet!

morica han saraybosna gezilecek yerler
morica han saraybosna gezilecek yerler

5- Ferhadiye Caddesi

Bu güzel, otantik han ziyaretinin ardından Saraybosna’nın en meşhur caddesi olan Ferhadiye Caddesinde adımlamaya başlıyoruz. Caddenin inşaat halinde oluşu biraz can sıkıyor. Ah bi bitiremedi bu belediye de şu kazı işlerini. Derken caddenin tam ortasında harika bir katedral ile karşılaşıyoruz: Saraybosna Katedrali (Katedrala Srca Isusova). 

6- Saraybosna Katedrali (Katedrala Srca Isusova)

Saraybosna katedrali ayrıca İsa’nın Yüce Kalbi Katedrali adıyla da anılıyor. Katedralin şöyle bir özelliği var: Mimar Jasip Vancaš, dini yapıyı tasarlarken Paris’teki ihtişamlı ve ne yazık kii şu an halinden eser olmayan Notre Dame’dan ilham almış.

Turist olmak çok güzel! Katedral, KKTC Gazi Mağusa’da yer alan Lala Mustafa Paşa Camii yi de hatırlattı bana. Hangisi daha güzel yorumlar yazındhdhfj

Saraybosna Katedrali (Katedrala Srca Isusova)
Katedral bizim. Bosna kira / Saraybosna Katedrali (Katedrala Srca Isusova)

7- Bursa Bezisteni (Brusa Bezistan)

Saraybosna gezilecek yerlerin alışverişi yapılacak, eşe dosta hediye alınacak yerlerden birisi de Bursa Bezisteni. 1551 yılında Rüstem Paşa tarafından yaptırılan Bursa Bezisteni‘nin ilk yapılış amacı Bursa ipeğinin satışa sunulmasıyken günümüzde birçok dükkanın yan yana sıralandığı mini bir kapalı çarşı.

8- Umut Tüneli (Tunnel of Hope)

Bosna Savaşı boyunca Bosna halkı için en önemli noktalardan birisi Umut (Hayat) Tüneli. 3 yıl süren Bosna savaşında Saraybosna’ya girişlerin imkansız olduğu dönemde, Saraybosna halkı çareyi 800 metre uzunluğunda bir tünel kazmakla bulmuş. Umut Tüneli, savaş boyunca başta ulaşım olmak üzere ilaç ve silah transferinde kullanılmış.

A n k a r a l ı K a r d e ş l e r i m İ ç i n: A V M

9 – SSC – Sarajevo City Center

Yine bir 15 km civarı yürüyüşün ardından artık akşam ediyoruz. What a day ya! Şehre ilk girdiğimizde büyük bir avm gözümüze çarpmıştı, hemen sağda kalıyo girerken. Akşamı da avm de geçirmek, belki bir iki parça ucuz yollu bir şeyler almak maksatlı rotamızı AVM’ ye çeviriyoruz. Çünkü Ankaralılık. O AVM ler gezilecekfdfsdfsd. Kimse AVM sevdamızı sorgulamasın! AVM nin ismi SCC Sarajevo. Keşke SÇS olsaymış AVM de pull and bear dan ucuz yollu bir iki bir şey çözüldü, sevinçliyiz.

saraybosna da alışveriş ssc sarajevo
saraybosna da alışveriş ssc sarajevo

Gereksiz avm ziyaretinin ardından artık otele doğru yol alıyoruz. Otele geçmeden önce yine bir köfte (cevabi) gömüyoruz. İnternette, Saraybosna’da köfte yenecek bir sürü yerler falan anlatılıyor. İnanın bana her restoran kalabalık, biz 4-5 restoranda falan köfte yedik. Hepsi de efsaneydi. Köfte o kadar lezzetli ki, aklınız başka bir yemeğe asla gitmiyor! Ahh sen nasıl bir köftesin ya..

10- Sonsuz Ateş Anıtı

Gece yürüyüşüyle şehri noktalamadan önce Sonsuzluk Ateşi‘ni keşfediyoruz. Mareşal Tito ve Ferhadiye caddelerinin kesiştiği noktada yer alan Sonsuz Ateş, II. Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına kentin Nazi ve Hırvat işgalinden kurtuluşunun birinci yıl dönümünde açılmış. 1946 yılından beri adına uygun şekilde yanmaya devam eden ateş sadece Sırp saldırıları sırasında yakıt sıkıntısı yaşandığı için sönmüş. Allah söndürmesin canım.

sonsuzluk ateşi saraybosna
sonsuzluk ateşi saraybosna

Anıt üzerinde Yugoslavya bayrağı renklerinde kısaca şu ifadelere yer veriliyor: “Cesareti ve birlikte dökülen kanlarıyla, Bosnalı, Hersekli, Hırvat, Karadağlı ve Sırp tugaylardan oluşan Yugoslavya Ulusal Ordusu: Müslüman, Sırp ve Hırvat vatanseverler ile 6 Nisan 1945’te Bosna Hersek Cumhuriyeti’ni kurtardı. Bu zafer için canını feda edenlere, sonsuz şükran ve minnetle…”

Bu arada Saraybosna’da 1 gece kalacaktık. Şehri bitiremeyişimiz ve yola çıkamayacak derecede yorgun olmamızın şerefine 1 gece daha konaklıyoruz güzelim Saraybosna’da. Bu demek oluyor kii bir sabah daha Boşnak böreğine düşülecek 😛

Saraybosna’da Ne Yenir 2. Gün

Boşnak böreği vol 2

İkinci sabahımıza uyandığımızda da gözümüzü meşhur bir diğer börekçi olan Sac Buregdzinka da açıyoruz. Burda da böreklere ve özlenen çaya kavuşuyoruz tekrardan. İlk gün yediğimiz börekçi daha güzeldi yeaa diyip mekandan ayrılıyoruz.

saraybosnada ne yenir
Saraybosna’da Ne Yenir: BUREK

Hemen araya girip bi cafe tavsiyesi. Merkeze çok yakın bir konumda Tesla Cafe var. Bu tavsiye insta storyci gardeşlerim için.. Hemen bi foto atıp devam ediyoruz, şakalı foto..evet.

saraybosna gezilecek yerler
Saraybosna gezilecek yerler

Son olarak Saraybosna gezilecek yerler in iki önemli yeri olan Milli Kütüphane (Vijecnica) ve Latin Köprüsü‘ne uğruyoruz.

11- Milli Kütüphane (Vijecnica)

Uğrayacağımız ikinci nokta olan Latin Köprüsünün tam karşısında yer alan Milli Kütüphane’nin binası, kentin Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yönetiminde olduğu 1896 yılında belediye binası olarak kullanılmaya başlanmış. Gezginillaların Saraybosna gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi haline getiren en büyük ayrıntı da suikastından hemen önce Franz Ferdinand’ı ağırlamış olması. Hani şu savaş başlatan Ferdi. Mimarisinde Osmanlı esintileri taşıyan bina, 1949’de kütüphaneye dönüştürülerek halkın kullanımına açılmış. Bosna Savaşı başlamadan önce kütüphanenin envanterinde 2 milyona yakın kitap bulunuyormuş. Ancak 1992 yılında Sırplar’ın gerçekleştirdiği saldırı sırasında bu kitaplarla birlikte tüm bina yakılarak kullanılamaz hale getirilmiş. Yatçak yeriniz yok be.

Bir de renklerinin sarı kırmızı oluşu halkın gönlünde taht kurmasına yetmiş 😛 Ayrıca içimizdeki Milli Kütüphane aşkı da bambaşka. Ankara Milli’ye selamlar.. Gör gör ankara milli kütüphanesii ne milliler var

Saraybosna Milli Kütüphane Vijecnica
Saraybosna Milli Kütüphane Vijecnica

12- Latin Köprüsü (Latin Bridge)

Diğer noktamız iste az önce bahsettiğim 1914’te I. Dünya Savaşı’nın fitilini ateşleyen Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin öldürülmesine sahne olan Latin Köprüsü (Latinska ćuprija).  Muazzam bi nokta değil mi ya? Bilgi de efsane. Balkan Turu top 5 bilgiye girer! Biz çok etkilendik bu köprüde. Galiba Uluslararası İlişkiler okudular, ondan bu kadar etkilendiler.

Miljacka Nehri’nin üzerinde bulunan Latin Köprüsü, ilk olarak 1541 yılında Širmed oğlu Hüseyin’in gözetiminde inşa edilmiş. Köprü, 1791’de meydana gelen sel felaketinde ağır hasar alınca Ali Ajni Bey’in isteğiyle aslına uygun olarak yenilenmiş. Köprüyle kütüphane karşı karşıya. Ona göre yani.

Latin Köprüsü (Latinska ćuprija) saraybosna
Latin Köprüsü (Latinska ćuprija) saraybosna

Miljacka Nehri

Miljacka Nehri‘ne de değinelim. Saraybosna’nın ortasından geçen oldukça uzun bir nehir kendileri. Saraybosna’yı da ikiye ayırıyor Kuzey (Bistrik) ve Güney (Vratbik) olarak.

13- İnat Evi (Inat Kuca)

Milli kütüphanenin hemen karşısında bulunan İnat Evi, ilginç bir hikayeye sahip. Saraybosna gezilecek yerler listesinde bulunan en ilginç noktalardan biri olan inat evi şimdilerde Boşnak yemeklerin tadıldığı bir restoran olarak hizmet veriyor. Hikayesi de şu şekilde:

” 20. yüzyılda Avustura-Macaristan İmparatorluğu bölgeyi kamulaştırmak için kolları sıvar ama bir şeyi hesaba katmaz; Boşnak inadı. Şehirdeki bütün görkemli binalar bir bir yıkılırken sıra Benderija’nın evine geldiğinde işler pek istedikleri gibi gitmez. Benderija evini bir türlü vermez ve sonunda evin aynısından karşı kıyıya yapılması şartıyla yıkılmasına izin verir 🙂 İşte o günden bu güne karşı kıyıya yapılan bu bina İnat Evi olarak anılır. ” Ahahah çok güzel hikaye be.

Saraybosna’da Gece Hayatı

Artık yorgunluktan, 20 km yürümekten dışarıya adımını atamayacak durumda olan bi arkadaşımızı otelde bırakıp, geri kalanlar olarak otelin hemen altındaki mekanlara düşüyoruz.

İlk durağımız, otelin alt katı olan City Lounge. Mekan tam cadde üzerinde ve piyasa bir pub. Çoğu mekan zaten bu civarda konumlanmış. Karşılıklı bakışıyor insanlarfkfk. Ayrıca yüzlerce bira çeşidiyle dikkat çeken Gastro Pub Vučko‘ da deneyimlenmesi gereken bir mekan. Efsane biralar mevcut.

saraybosna gezilecek yerler-gece hayatı
Saraybosna gece hayatı – Gastro Pub Vučko

(Saydığım tüm noktalar birbirine çok yakın. Yürüyerek yüzde 90’ını bitirebilirsiniz)

Ahaha yazıyı bitiremedi 🤦🏽‍♂️ Bir de mola kısımları var Bosna Hersek’ten Sırbistan’a geçerken uğradığımız efsane mola noktaları! Bu yerler yine Bosna Hersek kısmı içinde fakat yazı o kadar uzadı kii, Sırbistan kısmında değineceğimm. Hadi SA .

Instagram’a da bekleriz: https://www.instagram.com/macitilla/

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: