Kitap önerileri

Siddhartha Kitap incelemesi | Hermann Hesse

Siddhartha Kitap incelemesi hem kendim için hem de faydalanmanız için oluşturulan bir kitap inceleme blog yazısı. Hermann Hesse efsaneler yaratmış Siddhartha kitabında. . Siddartha kitabının incelemesine geçmeden önce yazarı olan Herman Hesse hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Hak eden bir abimiz kendileri.

Herman Hesse

siddhartha kitap incelemesi-herman hesse
siddhartha kitap incelemesi-herman hesse

Alman yazar Herman Hesse’ nin baş yapıtı olan Siddhartha kitabı, Hesse’ye 1946 yılında Nobel ödülü getirmiş. Doğu edebiyatına ve mistisizmine düşkünlüğü, ayrıca bireysel bunalımlara çözümü Doğu felsefesinde arayışı, 1960 yıllarında canlanan Budizm ve Zen Budizm akımlarının da yardımıyla en çok okunan yazarlar arasına girmiştir. Savaş karşıtı olduğu icin Almanya’dan kaçmak zorunda kalmış ve 2.dünya savaşı esnasında İsviçre’de yaşamış. Savaşa karşıtlığına İsviçre’den devam etmiş ve Almanların nefretini kazanmıştır. bizim saygınlığımızı kazandın Ulu Hermann..

Bir yol aşığıymış Hesse.. Ne çok ortak yanımız var 🙂

siddhartha-kitap-incelemesi
siddhartha-kitap-incelemesi

Mutluluk insanın kendini değil bir başkasını sevmesiyle başlar diyor; “sevilmek mutluluk değildir. her insan kendi kendini sever; ama mutluluk bir başkasını sevmektir.” ” Sevilmek mutluluk degildir, mutluluk bir baskasini sevmektir” . İlgiinç

Yazarın mezarı İsviçre’nin Altdorf kasabasında imiş. Bu bilgiyi keşke 2015 yılında edinseydim. Çünkü Altdorf’a gezmeye götürülmüştük ve şiir gibi olan bu kasabaya bayılmıştık. İlginç bir tesadüflük.

Ayrıca Herman Hesse yengeç burcuymuş. Ahahah nasıl bilgiler amaahsjsj Burdan Tüm yengeçlere selam yolahsjsjdk..

Hesse nin en sevdiğim aforizmalarından biridir; ” Bir kez kaçar uçurtması, sonra gökyüzüne küser insan” (başka aforizmasını bilmiyor)

Ayrıca evinin kapısında çinceden almancaya tercüme edilmiş şu şiir yazılıymış; “bir insan yaşlanıp, misyonunu tamamlayınca, ölüm düşüncesini huzur içinde, karşılama hakkına sahiptir. Diğer insanlara ihtiyacı yoktur; insanları tanır, onlar hakkında yeterince bilir. artık ihtiyacı olan huzurdur. Bir insanı ziyaret etmek veya onunla konuşmak, sıradanlıkla onu huzursuz etmek iyi değildir. evinin kapısından içinde kimse yaşamıyor gibi uzak durmak gerekir.

Yine bu blogda paylaştığım ve incelemelerde bulunduğum martı kitabının ardından ikinci kitap incelemesi de Hermann Hesse’nin Siddhartha kitabı.

Karantina günlerinde okunması gereken kitapların biri de şüphesiz siddhartha kitabı. Corona virüs yüzünden zor bir dönemden geçiyoruz ve dünya tamamen evlere kapanmış durumda. İşte bu karantina sürecinde karantinada yapılacak aktiviteler de önem arz ediyor.

Karantinada kitap önerileri ve karantina günlerinde okunacak kitaplar açısından siddhartha kitabı ihtiyacınızı layıkıyla giderecektir 🙂

Siddhartha Kitap İncelemesi

Siddhartha kitap incelemesi ne gelirsekk (asla gelemedi) yorumlarım şu şekilde..

siddartha-kitap-incelemesi
siddartha-kitap-incelemesi

İnsanlar sürekli bir arayış içindedir. Bu süreçte de birçok kişi kendine iyi gelen, iyi hissettiren şeylerin arayışına yönelir. Kendine çeşitli hedefler belirler ve bu doğrultuda da yoluna devam eder. Fakat kaçırdığı bir şey vardır. Amacına ilerlerlediği süre boyunca yolda kaçırdıkları.. Herman Hesse bu durumu şu şekilde belirtiyor kitabında; ” Bir kimse arıyorsa, gözü aradığı şeyden başkasını görmez çokluk, bir türlü bulmayı beceremez, dışardan hiçbir şeyi alıp kendi içine aktaramaz, çünkü aklı fikri aradığı şeydedir hep, çünkü bir amacı vardır, çünkü bu amacın büyüsüne kapılmıştır. Aramak, bir amacı olmak demektir. Bulmaksa özgür olmak, dışa açık bulunmak, hiçbir amacı olmamak.

Siddharta kitabı, kişinin kendini bulma yolunda okuyucuya ışık tutan bir görev edinmiş. Ailesinden ayrıldığı dönemden yaşlılığına kadar olan süreçte karşılaştığı her durumdan her kişiden çeşitli dersler, tecrübeler çıkarmıştır. Bunun sonucunda da budizm felsefesi ışığında, bilgelik yolunda kendini bularak anlatılanlardan ziyade bilgeliğin yaşanarak öğrenileceği sonucuna ulaşmıştır.

Anlatım düz ve yalın, okuru asla yormuyor. Herkese tavsiye edebileceğim, akıcı, yaşama dair güzel bir kitap.

Diğer kitap inceleme yazılarım için tıklayın:

Instagram’a da bekleriz: https://www.instagram.com/macitilla/

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

7 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: