Mostar Köprüsü-Bosna Hersek
Yaşam

Tarihte Bugün – Anılar – Instagram

Tarihte bugün sizin için ne ifade ediyor? Anılarınız ne kadar hafızanızda yer ediyor? Fotoğraflamadığınız bir anınızı kolay bir şekilde hatırlıyor musunuz yoksa çeşitli uygulamalar veya hatırlatıcılar sayesinde mi o anılarınıza dönüş yapıyorsunuz? Sizi mutlu edecek anılar biriktirebildiniz mi?

Şimdi gece gece bu yazı da nerden çıktı diyebilirsiniz ama bir yandan da diyemezsiniz çünkü okumayacaksınız (: Biz körler sağırlar 3-5 kişi birbirimizin bloglarını okuyarak takılacağız işte. İsYanKaR MoDE ON!

Bugünkü yazımın konusunu şu an ben de bilmiyorum. Yazı tamamen bittiğinde bu kısmı güncellerim sanırım(güncellemedi). Spotify’da öyle bir liste çıktı ki karşıma sanki “ne olursa olsun bugüne özel yaz bir şeyler” der gibi. Tamam hadi şu an çalan şarkıyı söylüyorum. “Get you the moon – Kina, Snøw” Yani diyor ki aya benzer yüreğimdkdk. Siz de açın isterseniz bekliyorum.

Tamam şarkı başladıysa devam edelim..

7 Şubat 2021 oldu. Saatler 01:39’u gösteriyor. Yine sessiz sedasız, bol karantinalı, sokağa asla çıkmamalı bir hafta sonu. Vakalar asla düşmüyor, korona virüsten ölenler bitmiyor.. 

İnstagramda arşiv diye bir bölüm var. Geçtiğimiz senelerde aynı gün bir fotoğraf, story paylaştıysanız ‘tarihte bugün’ başlığı ile karşınıza çıkarıyor. Sanırım instagramın en sevdiğim özelliği, hatta story veya fotoğraf paylaşma sebebim. 

Tabii instagramda bir beğenilme, like alma duygusu da yok değil ama ben daha çok tarihe not olarak, fotoğraf albümü olarak kullanıyorum orayı. Tıpkı blogumda yazdığım yazılarım gibi. Bir de şey için işte, yeni blog yazılarımın paylaşımını yapmak için.

Bu yazıyı yazmama sebep olan şey de instagramda yukarıda bahsetmiş olduğum tarihte bugün olayı.

Geçen sene bugün, 7 Şubat 2020 tarihinde Finlandiya’nın en kuzeyinde Nellim adı verilen bir şehirde kuzey ışıklarını görmüşüm. Adını bile duymadığım, haritadaki yerini bile bilmediğim bir şehirde kuzey ışıklarını görme fırsatı yakaladım geçen sene tam da bugün.

kuzey isiklari 2020
kuzey isiklari 2020

Evde, odamın içinde abajur ışığı süzülürken karşıma çat diye çıkan bu anı beni inanılmaz mutlu etti. Şu karantina ortamında, burnunu bile dışarı çıkarmanın yasak olduğu bir günde..

Kuzey ışıklarını yakalamanın dışında daha da ileriye giderek  2019 yılının 7 Şubat’ını merak ettim ve instagram arşivden o günü buldum. 7 Şubat 2019 tarihinde de Bursa Uludağ’a, whitefest’e gitmişim.

Uludag Kayak Merkezi - Bursa
Uludag Kayak Merkezi – Bursa

Üstüne üstlük sadece ‘bim poşeti‘ seviyesinde karla haşır neşir olan ben, bayaa 4 günde board kaymayı öğrenerek, yeni bir hobi edinerek dönmüştüm Ankara’ya. Muazzam hisler benim için şu an. Hoca durur mu, bir de 2018 yılının 7 Şubat’ına gitmiş instagramda.

7 Şubat 2018 tarihinde de tek başıma Ankara’da bir resim workshop’una katılmışım.

tarihte bugun instagram
tarihte bugün

2018 yılı zaten benim için dönüm noktalarımdan biri. Kendi başıma bir şeyler yapmaya başladığım, tek başıma seyahatlere çıktığım yıl olur kendileri. Ahh caağnım 2018..

Anlayacağınız 7 Şubat’lar kalp ben. Yani 7 Şubat günü için rastgele bir yazma ilhamı geldi ve konu nerelerde. İnsan gerçekten hayret ediyor. Seneye 2022 yılında Şubat’ta ne yapıyor olacağım acaba? İşte böyle böyle kendinize küçü sürprizler yapınız 🙂

Daha önceki tarihlerdeki anılarımı da yazıp sizi darlamak isterdim lakin instagram daha öncesine izin vermiyor. 2018 öncesi anılarım facebook’tadır muhtemelen ama önünden geçmem facebook’un 🙂

Benim bu yazıyı bir yere bağlayıp hayat dersi falan vermem gerekiyor sanırım. Aynen tarihte bugün falan demiştik. Tamam bir dakika. Şey işte. Hayat gerçekten kısa arkadaşlar. Gittiğiniz, deneyimlediğiniz, yaşadığınız, gülüp eğlendiğiniz, para harcadığınız yanınıza aşırı kar kalıyor. 

Tabii ki paranızı çarçur edin, maaşınızı dibine kadar ezin demiyorum. Minimalizm denen bir şey var. Yoksa siz hala trendyol bataklığı devam mı? Hmm Allah kurtarsın cidden.. Neyse ya ne minimalizmi bi durun ben başka bir şeyden bahsediyorum.

Bize mesela dediler ki 6,50 euro ile Avrupa’ya mı gidilir. Şu an biraz gevşedi euro ama 9 küsür liralardaydı en son. Şu an 8,50 sularında kayıtlara geçsin. Yani gitmediğiniz her sene döviz kurları daha da artacak. Size gezin tozun da demiyorum. Gezmek herkesi mutlu etmeyebilir.

Nargile içmeyi seviyosundur mesela farklı tarzlarını dene, farklı tütün deneyimlerini yaşa. Yalnız aklıma kuzey ışıklarından nargile örneği gelmesi? Ahahahsld yani çay seviyorsan mesela ideal çay demleme süresi, dünyaca ünlü çay çeşitleri ne bileyim neyle mutlu oluyorsan onu çeşitlendirmek, zenginleştirmek ve kaliteli hale getirmek olmalı hedef. Hayata bir kalite katmazsak ne anladık o yaşamdan?

Tabii burada hayatta seni neyin mutlu ettiğini bulmak ortaya çıkıyor. Bunu bilmiyorsan zaten işin zor. Bu bambaşka bir yazı konusu 🙂 Bunu bilmiyorsan bile en azından şimdi düşünmeye başlayabilirsin? Beni bu hayatta mutlu eden ne? En çok ne yapmaktan hoşlanıyorum? Gibi soruları kendine sorarak kendine bir çıkış yolu bulabilirsin. 

Bu arada dinlediğimiz şarkı bitti hiç söylemiyorsunuz. Hemen şuraya alalım sizleri.

Gezi ve kitap yazıları yazmaktan bu tarz yazılara pek vaktim kalmıyor. Biraz içimi dökmek iyi geldi. En iyisi bu tarz yazılara biraz ağırlık vereyim ben 🙂  Siz okuyasınız diye değil zaten okumuyorsunuz. Yani yazdığım yazıyı 1 sene sonra farklı bir gözle, duyguyla, yaşanmışlıkla okumak bile ayrı bir haz kaynağı benim için..

Siz de bir bakın bakalım arşivinizde geçtiğimiz yıllarda bugünlere dair ne hatıralarınız var, nelere gülüp mutlu olmuşsunuz?

Yoksa “ben fotoğraf çekmeye karşıyım, anı yaşıyorum canım” ‘cı mısınız?

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

3 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: