tekne tatili
Seyahat

Tekne Tatili Nasıl Planlanır? Tekne Kiralama ile İlgili Her Şey

Tekne tatili, korona virüs sonrası süreçte değişen tatil anlayışıyla beraber şu sıralar oldukça popüler. Biz de karantina sonrası dönemde, korona virüs yüzünden tatil tercihimizi kalabalık ortamlardan, otellerden tekne kiralamaya veya insan yoğunluğunun olmadığı koylara, sahillere doğru çevirdik.

Gerçekten de kendinize özel bir alanda, kimselere karışmadan, istediğiniz gibi bir tatil yapmak için tekne kiralamak oldukça akıllıca bir tatil fikri.

Tekne tatili blog yazısına başlamadan hemen önce modunuzu yükseltecek, bol müzikli, dj’li, eğlenceli tekne tatili vlog’unu izleyelim mi? Hemen sonra tekne tatili nasıl planlanır ile yine buradayız zaten 🙂

Tekne Tatili Youtube VLOG Bölüm 1

İçindekiler:

  • Tekne Kiralama Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey
  • Tekne Kiralama Nereden Yapılır?
  • Marmaris’ten Bozburun’a Nasıl Gidilir?
  • Tekne Kiralama Nasıl Yapılır?
  • Tekne Tatiline Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler
  • Teknede Yeme İçme

Tekne Tatili Marmaris

İşin bir boyutu korona virüs yüzünden insanlardan uzak bir şekilde tatil yapmak. Ancak işin bir de deneyim boyutu var.  Herkesin gittiği mekanlardan, saçma sapan beachlerden, plajlardan sıkıldıysanız, her gün farklı bir koyda, sahilde, “aa şurası çok güzelmiş ya şurada duralım mı kaptan bey?” dediğiniz yerlerde güne başlamak istiyorsanız, güneşin doğuş ve batış anlarına her gün şahit olmak arzunuz varsa kesinlikle tekne kiralama deneyimini yaşamanız gerekiyor.

Bunun için de en doğru yerlerden birisi Marmaris!

Tekne Kiralama Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey
Tekne Kiralama Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Tekne tatili kesinlikle, ölmeden önce yapılacaklar listenizde olması gereken bir deneyim. Tekne tatili sonrasında hepimizin söylediği şey şu oldu: “Abi biz şimdiye kadar koşturmaktan dinlenmeli tatil yapmamışız yeaa!

Kalabalıktan uzak, kimselerin olmadığı, kendi sandalyen ile herkesten uzak plajlarda takılabileceğin tarzda bir tatili zaten kurban bayramı öncesinde 4-5 günü kapsayacak şekilde İzmir Plajları gezisi olarak gerçekleştirmiştik. Detaylar için linke tıklayabilirsiniz. Biz gelelim tekne tatiline 🙂

tekne tatili flamingo
Tekne Tatilinde Flamingo ile biraz yakınlaştık 😀

Tekne Kiralama Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey bu yazıda sizinle paylaşılacak. Hadi iyisiniz ya, tekne öncesi internette araştırma yaptığımda adam akıllı bir tekne tatili blog yazısı bulamamıştım. Sadece tekne kiralama yapan şirketlerin yazıları çıkıyordu. Hem de yazı tarihleri oldukça eskiydi.

Neyse kii gezginilla tekne tatilini tamamladı, yazıya döktü ve üstüne üstlük tekne deneyimlerini youtube videosu olarak gezginilla kanalına yükledi. Kanalıma abone olmayanlar için link bırakıyorum aşağıya ona göre. Lütfen abone olunuz 🙂

tekne turu
tekne turu

Tekne Kiralama Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Tekne tatili Mavi Tur olarak da geçiyor. Mavi Tur en güzel tur isimlerinden biri sanırım ya insana huzur vermiyor mu? Bir de ben şeyi çok merak ediyorum, Rusya’daki beyaz geceleri. Ne alaka diyebilirsiniz ama renkli turlardan gidiyoruz napalım yani 🙂 Şu korona virüslü günler geçse de yurt dışı seyahatlerine başlasak be! Ne diyorduk..

Tekne tatili için tercihimizi Bozburun Marmaris Koylarından yana kullandık. Tekne tatili Göcek semalarında da bir hayli popüler, aklınızda olsun. Marmaris’in efsane doğası, neredeyse tüm dağlarının tepelerinin yeşilliği ve efsane koyları bizi bu coğrafyaya itti.

tekne turu kahvalti
Tekne turunda coffee time

Tekne Kiralama Nereden Yapılır?

Tekne tatili için tekne kiralama seçenekleri de bir hayli bol. Siz de yaşadığınız yerlere, görmek istediğiniz koylara göre Ege ve Akdeniz sahillerinde yer alan herhangi bir limandan tekne tatilinizi başlatabilirsiniz. Biz aşağıdaki şekilde bir gezi rotası izledik:

Bozburun-Selimiye-Bencik Koyu-Datça-Dirsekbükü-Kocaada semalarında 7 gün geçirdik 🙂

bozburun tekne turu rotasi
Bozburun tekne turu rotasi

Bu arada bizim kiraladığımız teknemiz gulet olarak geçiyor. Çok kullanışlı olduğundan limanlarda çoğunlukla guletlerle mavi tura çıkılıyor. Yani tekne kiralama dediğim zaman gulet kiralama anlamına da geldiğini unutmayalım.

gulet kiralama
Tatlı guletimiz(teknemiz)

Korona virüslü günlerde insanlar ya tekne tutmaya yöneldiler ya da havuzlu villalara. Aşırı bir talep var yani. Bu sebeple tekne seyahatinizden birkaç ay önce rezervasyon işini tamamlamanız gerekiyor.

Biz tekne tatili için yaklaşık 3 ay öncesinde kaporamızı ödedik. Yerimizi ayırttık. Ayrıca erken rezervasyon yaptığınızda fiyat olarak bir hayli avantajlı olacağınızı da zaten biliyorsunuzdur.

Tekne Kiralama Marmaris

Marmaris’ten ve özellikle de Bozburun’dan çok sayıda tekne ve gulet kalkıyor. Bozburun resmen tekne tatili için yaşıyor diyebiliriz 🙂 Gelelim bizim guletimize..

Guletimiz 6 tane kamaradan oluşuyor. Kamaralar 2 kişilik. Kamara içinde ufak bir giysi dolabı bulunuyor çift kapaklı. Ayrıca çift kişilik yatağın altı da boş. O kısma da eşyalarınızı yerleştirebiliyorsunuz. Yer var diye de eşyalara yüklenmeyelim. Küçük bir oda neticede 🙂

Diğer taraftan her kamarada ayrı olarak wc ve duş bulunuyor. Gerçekten muazzam bir olay bu arkadaşlar. Bana “tekne tatili yapacağız gelmek ister misin?” sorusu yöneltildiğinde ilk sorduğum soru direk wc/duş ayrımı oldu. Ve şükür ki apayrıymış. Bu detay önemli, lütfen atlamayınız ve kaptanınıza, firmanıza ısrarla sorunuz.

Ayrıca teknenin hem önünde hem de arkasında sere serpe, yayıla yayıla mis gibi takılabiliyorsunuz. Üçüncü bir yaşam alanı olarak da teknenin terası var. O kısımda da güneşlenmek isteyen kişiler güzel güzel bronzlaşıyor.

mavi tur
Mavi tur @gezginilla

Tekne ile alakalı tüm detaylar yukarıdaki youtube videosunda mevcut. Tekne tatili vlog videosu ile okuduklarınızı pekiştirebilirsiniz. 10/10 hizmet be!

Biz tekne tatiline 12 kişi olarak çıktık. 6 kamaranın da hepsini doldurduk. Hazır konusu açılmışken, birlikte mavi tur gerçekleştireceğiniz kişiler de aşırı önemli. Sonuçta birkaç gün boyunca aynı ortamda saatlerce vakit geçireceksiniz. Yani en fazla ya kamaranıza kaçabiliyorsunuz ki kaçamıyorsunuz çünkü aşırı sıcak oluyor(bu kısma tekrar değineceğiz) ya da teknenin ön kısmına geçebiliyorsunuz. Başka kaçış yok. Onun için tekne tatiline çıkacağınız kişileri titizlikle belirlemenizi öneririm.

tekne tatili blog
Ekip 🙂

Kamaralar iyi, hoş, temiz lakin uyunmuyor. Tekne haliyle bir koyda demirlemiş vaziyette olduğundan camlardan herhangi bir esinti ulaşmıyor kamaralara ve halk adeta tekne köşelerinde uyukluyordjdj.

Yalnız harika bir his dışarıda uyumak! Dışarıda o kadar çok yıldızla karşılaşıyorsunuz ki adeta uykuya dalmak istemiyorsunuz. Öyle efsane bir akşam manzarası oluyor teknelerde.

Teknede Gece
Teknede Gece/Iphone 11 Vibes

Issız bir koyda, ışıksız bir ortamda, dalga sesleriyle uykuya dalmak gerçekten muazzam! İşte bu sebeplerden ötürü kamarada uyunmuyor. Kamaralar sadece giyinme, wc ve duş için kullanılıyor.

Marmaris’ten Bozburun’a Nasıl Gidilir?

Çok kolay gidilir 🙂 Şöyle ki, eğer Marmaris’e otobüs ile geldiyseniz otobüsün sizi bıraktığı noktadan yaklaşık 1 dakikalık yürüme mesafesinde Marmaris’in dört bir yanına giden dolmuşları göreceksiniz.

Marmaris dolmuşlarının olduğu alanda her sırada hangi dolmuşun nereye gittiği, saat kaçta kalktığı gibi bilgiler tabelalara yazılmış. Gerçekten muazzam hizmet! Ben de sizler için Marmaris Bozburun arası sefer yapan dolmuşların hem Marmaris’ten hem de Bozburun’dan kalkış saatlerini çektim.

marmaris bozburun arasi ulasim
marmaris bozburun arasi ulasim

Marmaris Selimiye’ye Nasıl Gidilir?

Ayrıca, Marmaris otogarından Selimiye’ye gidecekler de bu saatlerden faydalanabilir. Bozburun’a giderken Selimiye yol üzeri oluyor. Hadi iyisiniz 🙂

Tekne Kiralama Nasıl Yapılır?

Gelelim tekne kiralama olayına. İyi hoş anlatıyorsun da gezginilla kardeşim, bizim günahımız ne, nereden ne kadara tekne kiralayacağız, tekne kiralama kaç para, tekne tatili ne kadar diyenleri hemen aşağıdaki linklere alıyoruz hemen ama. Kıyaslayın, karşılaştırın, kalkış yapacağınız limanı belirleyin sonra geriye saymaya başlayın!

tekne tatili planlama
Teras time 🙂

Konaklamalı yat Kiralama için birkaç site mevcut.Yat tatili rezervasyonları ve tekne tatili kiralama ile ilgili fiyat bilgileri için aşağıdaki linklerden araştırmalar yapabilirsiniz:

Mavi YOLCULUK Kabin Kiralama siteleri bu şekilde.

Peki Gezginilla’lar teknesini nereden, nasıl kiraladı?

Biz teknemizi bir arkadaş(ig: kadiropon) vasıtası ile kiraladık. Bu tarz tekne kiralamalarda daha önce tekne tatiline çıkan bir kişi size referans oluyor ve o şekilde tekneye kabul ediliyorsunuz. Yani bu konuda biraz şanslıydık. 12 kişilik bir gulet için ortalama bir fiyat olarak 35-40 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. “Bize referans olup Bayram Kaptan’ın numarasını verir misin?”cileri de DM’ye davet ediyorum 🙂

tekne tatili bozburun marmaris
Tekne tatili Bozburun Marmaris

Yani tekne tatili nasıl planlanır’ın ilk aşaması bu şekilde. Yukarıdaki sitelerden veya eş dost tavsiyesi ile telefon numaraları aracılığı ile teknelerimize rezervasyon yaptırmak.

  • Biz teknemizi Bozburun’dan kiraladık ancak alternatif olması açısından tekne kiralayabileceğiniz bir diğer nokta da Balıkesir’in Burhaniye ilçesi. Burhaniye’deki İskele Limanından da bu tarz tekneler kalkıyor. Burhaniye bölgesi de Fethiye civarına göre nispeten daha ucuz. Burhaniye hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Burhaniye Gezilecek Yerler blog yazıma göz atabilirsiniz.

Tekne Tatiline Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Tekne kiralama rezervasyonunu hallettiğimize göre ikinci aşamada Mavi tura çıkarken alınması gerekenler yer alıyor. Tekne tatili bavul hazırlığında İlk olarak bavulunuza bir hırka ve eşofman tarzı uzun bir şeyler koymanız gerektiğini hatırlatayım. Sabaha karşı hava bir hayli serin oluyor. Ayrıca gece saatlerinde takılmak için ve hatta kamara dışında açık havada uyumak isteyenler için de yine birer parça kalın kıyafetlerin getirilmesi oldukça önemli.

Mavi turda ne giyilir gibi sorulara net olarak şunu söyleyebilirim. Her güne 1 tişört, iç çamaşırı, 2-3 şort, mayo gayet yeterli. Akşam gün batımları için de instagram home’a düşmelik birkaç elbise, gömlek vs. de getirilebilir 🙂

tekne turu nasil yapilir
Tekne Turu

Ayrıca kıyafetler dışında, deniz ayakkabısı(herhangi bir koyda mola verildiğinde karaya çıkmak güzel oluyor, kestanelerden korunmak gerekiyor), güneş kremi, deniz sallantılarına karşı hap gibi şeyler de unutulmamalı.

Tekne tatilinde alınması gerekenler bu şekilde. Gelelim yine çok önemli bir kısma!

Teknede Yeme İçme

Mavi yolculuk öncesi üçüncü aşamada ise bu kadar gün bu insanlar ne yiyip içecek, nereye sııfdsf kısmına geçiyoruz. Bu kısım biraz sıkıntılı. Çünkü alışverişi siz yapamıyorsunuz.

El mahkum bir alışveriş listesi yapıp kaptana veriyorsunuz ya da kaptan size bir liste veriyor (geçmiş seyahatlerinden tecrübeli olarak) o listeyi onaylıyorsunuz ya da bir iki parça malzeme ekleyip çıkarıyorsunuz. Kaptan da o listeyi Migros, carefour ne varsa onlara veriyor. Tekne kalkmaya yakın tüm alışveriş ayağınıza getiriliyor. Alışverişin ödemesini de yine o aşamada yapıyorsunuz.

tekne malzemeleri
Sadece karpuzlar.. Gerisini siz düşünün 😀 ve Bayram Kaptan

Ayrıca Bozburun Limanından tekne turu yapacak kişiler Bozburun’da yer alan ve teknelere çok yakın olan Migroslardan kişisel alışverişlerini yapabilir, alkollerini veya içeceklerini alabilirler. Migroslar standart fiyatlarda. Yani geleceğiniz şehirden taşımaya kalkmayın. Hatta bir tık arkalarda A101 bile vardı. Güzel bir bilgi daha!

Tabi bu aşamalar dışında tatil bütçenizi ayarlamak da oldukça önemli. Tekneye katılacak kişi sayısına göre tekne büyüklüğünü belirlemeniz gerekiyor. Kişi sayısı arttıkça maliyet haliyle biraz daha düşüyor. Bizim gibi 12 kişi civarı kalabalık ekiplerde gulet çok hesaplı bir seçim olarak öne çıkıyor.

tekne gezisi
Flamingomuz şekil 🙂

Yahu bu devirde tatil yapacak kişi bulamıyoruz sen 12 kişiyi nereden buldun diyenler için de tabii ki seçenekler var 😀 Yukarıda saydığım sitelerden kişi sayınıza göre tercihlerinizi yaparsınız.

Tekne Kiralama Sürecinde Yolculuk Öncesi Hazırlık Nasıl Olmalıdır sorusunun cevabı da aşağı yukarı bu şekilde.

Tekne Tatilinde Dikkat Edilmesi Gerekenler olarak da motor çalışırken atlamayın zıplamayın falan demek saçma geliyor. Belirli yaşa gelmiş insanlarsınız 🙂 Sakince, alkolü çok kaçırmadan, alkol sonrası harika hareketlerle denize atlamadan, yan teknelerden şikayet almadan, tatilinizi bitiriniz (not: bunların hepsi yaşanmıştırafddsf)

tekne tatili kano
Kano Keyfii

Mavi tura çıkarken bilmeniz gerekenler aşağı yukarı bu şekilde. Mavi Tur Tekne Kiralama için hiç düşünmeden araştırmalara, plan programlara başlamanızı öneririm.

Tekne Tatili Fiyat olarak hemen hemen 1 haftalık ortalama bir 5 yıldızlı otele verdiğiniz fiyattan daha fazlasını vermiyorsunuz. Bütçenize göre de 7 gün çıkmayıp 3-4 günlük konaklamalı yat tatili de yapabilirsiniz.

Tekne tatili deneyimini gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. Umarım herkes bu eşsiz deneyimi yaşar. Herkese sosyal mesafe kurallarına uygun, koronadan uzak, huzur dolu tatiller diliyorum.

2020 yılında gerçekleştirmiş olduğum seyahatlerimi bir araya topladığım yazımı okumak için tıklayın:

2020 Seyahat Özeti: Yalnız Her Şeye Rağmen Aşırı İyi Gezdik! Kuzey Işıkları Yılı

gezginilla

Hafta sonlarınızı veya günübirlik tatillerinizi değerlendirebileceğiniz farklı gezilecek yerler de mevcut, detaylar için tıklayınız:

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Tekne tatili VLOG serisinin ikinci bölümü için tıklayın:

Teknede 7 gun tatil!

Yayinlanan son yazilardan haberdar olmak icin:

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

3 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: