tiran gezilecek yerler
Seyahat

UCUZ VİZESİZ Tiran Gezilecek Yerler | Tiran’da Ne Yenir?

Vizesiz Balkan turu macerasına başladığımız ilk durak Arnavutluk başkenti Tiran. Aynı zamanda Balkan gezisinin de ilk yazısı Tiran gezilecek yerler 🙂 İlk durak oluşunun sebebini de Arabayla Vizesiz Balkan Turu Nasıl Yapılır? yazımda anlatmıştım. Güzel geri dönüşler olduu teşekkürler (kimse dönmedidgdgd)

Tiran’da gezilecek yerler nispeten az olsa da “Dünya’nın en ucuz şehirleri” listesinde ilk ona girmesiyle (hatta tek başkent) Tiran, Balkan planlarına dahil edilmeyi, gezip görülmeyi hak eden bir Balkan şehri.

Arnavutluk, Avrupa’da en fakir beş ülkeden biri. Bunu Tiran caddelerini,sokaklarını gezerken gözlemliyorsunuz. (çalıntı mercedeslere rağmen) Bunun sonucunda da Vizesiz Balkan turu yapmak isteyenler için rotaya eklenebilecek ekonomik, ucuz, az para harcanan bir ülke olarak listeye ekleniyor Arnavutluk ülkesi.

Balkan turuna çıkacaklar için veya Balkan gezisinde 1-2 gün uğramak isteyenler için yararlı bir Tiran gezi rehberi bu yazımızda olacak. Tiran gezilecek yerler, Tiran vizeli mi, Tiran Arnavutluk dini, Tiran ulaşım, Tiran’da ne yenir, Tiran’da kalacak yer, araba ile Arnavutluk gezisi gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız 🙂

Ayrıca Arnavutluk’un bir diğer şehri olan İşkodra Gezi Rehberi için tıklayın:

Tiran ile ilgili duyduğunuz tüm ön yargılı cümleleri unutun ve arkanıza yaslanın!

Tiran-gezilecek-yerler
Tiran-gezilecek-yerler

Tiran Gezilecek Yerler Yazı İçeriği

 • Arnavutluk ve Tiran hakkında genel bilgiler
 • Arnavutluk’da Hangi Para Birimi Geçerli?
 • Arnavutluk Vizesi
 • Arnavutluk’ta Din Ve İnanç
 • Tiran’da kaç gün kalmalı ?
 • Tiran’da İnternet Paketi Gerekli mi?
 • Tiran havaalanından merkeze ulaşım
 • Tiran’da araba kiralama
 • Tiran gezilecek yerler
 • Tiran’da konaklama
 • Tiran gezi ve yemek için 1 günlük özet liste
Tiran Gezilecek Yerler Youtube Video

Arnavutluk ve Tiran Hakkında Genel Bilgiler

Tiran gezilecek yerlere geçmeden önce başkent Tiran tarihiyle ilgili ince bi girizgah yapmadan olmaz diyiip; 1912 yılında Osmanlı egemenliğinden çıkan Tiran, Sırp ordusu tarafından işgal edilmişe bağlayalım.

Sonra efendim 1920 yılında ülke bağımsızlığını kazanmış ve Tiran ülkenin başkenti olmuş. 2. Dünya Savaşından sonra Yugoslavya birliği içinde kaldığından Osmanlı’dan kalan eserlerin çoğu tahrip edilmiş olsa da, hala birçok Osmanlı eserine rastlanıyor ancak şehrin çehresini Yugoslav-Sovyet mimarisi oluşturuyor.

Ayrıca İtalya’ya yakın olması sebebiyle de İtalyan etkisini görüyoruz Tiran sokaklarında. Mesela tüm kafelerde genel bir espresso çılgınlığı hakim. Restoranlarda da pizza şov var diyebiliriz.

Son olarak Arnavutluk’un en önemli figürlerinden biri olan Enver Hoca’ya da değinelim. Enver Hoca, 1944’ten 1985’teki ölümüne kadar kesintisiz olarak ülkeyi dünyadan izole bir şekilde, şu an ki Kuzey Kore’de olduğu gibi, diktatörlükle yönetmiş. Müslüman bir aileden gelmesine rağmen Enver Hoca, Arnavutluk’u dünyanın ilk ateist ülkesi ilan etmiş. Arnavutluk’daki çoğu cami ve kiliseyi de yıktırmış.

Arnavutluk’da Hangi Para Birimi Geçerli?

Arnavutluk’ta kullanılan para birimi LEK. Kur yaklaşık 1 Euro = 121 LEK şeklinde. ( temmuz 2019) Çal leke çal. Görünüşte paramız değerli görünüyo ama alakası yok. Hemen hemen her şey aynı fiyat. Bizim dikkatimizi çeken pringles çok ucuz 10 tane falan aldıkdjdjd.

Arnavutluk Vizesi

Türkiye ile Arnavutluk Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma 4 Şubat 2010 tarihinde yürürlüğe girmiş. Sadece pasaportunuzla, Arnavutluk’a vizesiz olarak giriş yapabiliyorsunuz.

Arnavutluk’ta Din Ve İnanç

Tiran Arnavutluk dini kendi bünyesinde farklılıklar barındırmakta. Arnavutluk’un yaklaşık %70’i müslüman, %20’si katolik, kalan kısmı da ortodoks ve ateistlerden oluşuyormuş. Bilin kardeşim nolacakafsjsk.

Tiran’da kaç gün kalmalı ?

Tiran’da kaç gün kalsak yeter ? Tiran’da gezilecek yerler çok fazla olmadığı için 1 gün oldukça yeterli. Zaten yazı içeriğinde de göreceksiniz, Tiran küçük bir yer ve Tiran’da gezilecek ve görülecek yerler birbirine oldukça yakın.

Tiran’da İnternet Paketi Gerekli mi?

Son olarak da hat/internet mevzusuna değineyim. Biz iner inmez değindik ama almadık. Ne olacaksa olsun dedikdjdjd. 2 tane firma var vodafone ve yerel bir firma, büyük ihtimalle buranın Türk telekom firması gibi leş bir firmadır yerel olanjdjdd. Fiyat yaklaşık 60 lira falandı 5 gb için fakat biz Tiran’da sadece 1 gece kalacağımızdan hat işine bulaşmadık. Niye almadıysak. 3′ e bölündüğü için her şeyden alıyorduk çünküdjdjdj. 

Bu gerekli bilgiler ışığında en iyisi Tiran gezilecek yerlere başlayıp Tiran seyahatimize geçelim.

tiran gezilecek yerler
Tiran gecelerii 🙂

Balkan Turu Başlıyor: Tiran Havaalanı

Tiran havaalanına İstanbul’dan hareketle 2 saate yakın bir sürede indik. Yerel saatle 18:00 civarında (hep yerel saatlili bir cümle kurmak istemişimdir). Uçuş İstanbul’dan yaklaşık 2 saat sürüyor. Havaalanı zaten çok küçük. Pasaport kontrolünden çıkar çıkmaz sizi araç kiralama şirketlerinin ofisleri karşılıyor.

Balkan Turunda Araba Kiralama

Tiran’da Araba Kiralama

Arabayla vizesiz Balkan turunun önemli ayaklarından biri de araba kiralama. Bizde Durum Balkan gezisine çıkmadan 1 hafta önce şu şekildi; polonun günlük fiyatı 350 lira. Baya bildiğimiz üç yüz elli lira. Burdan yola çıkarak diğer araba fiyatlarını tahmin edersiniz sanıyorum. Mesela kötü i10′ un günlük fiyatı 300 lira falan. Şaka mıı??

Bize bu tutar çok pahalı geldi. Türkiye’de 300’e passat çekersin be! Biraz kazıklanıyoruz mu ne yaa düşüncesi kapladı bizi ve ”amaan kervan yolda düzülür yeaa” diyerek turun en önemli rezervasyonunu halletmedik. Neye güveniyosak. Ahahha nası halletmedik ama? Tiran hava alanında çözebileceğimizi düşündük! Aman siz düşünmeyin. Uçak biletinizi alır almaz araç rezervasyonunuzu yapın.

Ve Balkan seyahatinin en önemli işini halletmeyerek Tiran hava alanına bu hislerle düştük. Yaklaşık 7-8 tane rent a car firması, hava alanında pasaport kontrolünden çıkar çıkmaz sizleri karşılıyor. Hepsini tek tek gezmeye başladık. Çoğunda araba kalmamıştı! Önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyordu falan denildi bize. Görüştüğümüz yerlerden de sadece 2 firma araç sağlayabileceğini söyledi. İki firmadan biri Avis, diğeri de yerel bir firma.

Tiran Havaalanındaki Rent a Car Firmaları ile Görüşmelerimiz

Şöyle bir durum var, araba kiralama firması soruyor nereye gideceksiniz ne yapacaksınız? Biz de 11 günlük balkan planımızı anlatıyoruz ve yüzler düşüyor. Baya trip atıyo dayılar. Bizi sadece birkaç ülke ile sınırlandırıyorlar. Size ne kardeşim gezmeyelim mi ya ahahha. Avis sadece Opel Mokka aracı ile bu turu yapabileceğimizi söyledi. Aynen moka moka mokkaa. Fiyat olarak da günlük 60 euro + 15 euro da sigorta fiyatı söyledi. Yani günlük aracın maliyeti 75 euro ve daha benzin, yol geçiş ücretleri falan da yok içinde. Arka fonda şey çalıyo geri dön geri dööön, ne olur geri döönjfjff. Moraller baya bozuldu haliyle. Polo tarzı küçük araçları da var fakat o araçlarla çıkmaya izin vermiyorlar, ilginç. Ya sanane kardeşim cefasını da sefasını da biz çekicez.

Şuraya amme hizmeti olarak havaalanındaki avisin telini bırakayım belki gelmeden ucuz yollu çözersiniz araba işini. Biz az kalsın Mokkayı alıyoduk. ( +355 67 60 12 272 ) Diğer firma da Tiran’ ın yerel bir firmasıydı. Adamda bayaa bi rent a carcı tipi vardı. Bildiniz o tipi. O da Accent blue marka aracı verebilirim dedi. Sigorta dahil 45 euroydu. Fiyat fena değildi fakat tipini tutmadığımız için orayı da es geçtik. Balkan yollarının çok kötü olduğu da kafamızın hep bir yerinde duruyor çünkü. Araç sigortası çok çok önemli, lütfen atlamayınız. İnternette biraz araştırmayla balkan yollarındaki sıkıntılara şahit olabilirsiniz.

Sabah Olaa Hayrola??!?

Artık hava da kararıyordu. Günlük araç kiralama ücreti olan 75 euronun dayanılmaz hafifliği ve amaan zaten akşam oldu arabayla napçaz ki bu saatten sonraafdkdl diyerek araç kiralama işini ertesi sabaha erteleyip, havaalanından çıkışa yöneldik. Resmen hepimiz polyanayızdkdk.

Havaş benzeri bir otobüs durağının yanına geçtik, havaalanı kapısının hemen karşısında. Tabii önce taksiciler başımıza üşüştü. Ayarladığımız hostelin adresini gösterdik 40-45 dolar bi fiyat söyledi koşarak uzaklaştık. Biz kek turist değiliz babaa. (Arnavutluk gezi rehberinin akış bütünlüğünün bozulmaması için araba kiralama işini nasıl çözdüğümüzü yazının ilerleyen kısmında anlattım, no panic 🙂

Havaalanından Merkeze Ulaşım

Otobüs durağına geldiğimizde de kişi başı yaklaşık 15 lira karşılığında havaşın(havaş değil adı tabi de anlayın iştejfjf) merkeze gittiğini öğrendik ve otobüse bindik. Tabi böyle anlatıyorum da iletişim çok zor Arnavut halkıyla.

Hat da almadık pahalı diye, netimiz de yok. Fakiriz galiba la biz 🙁 Otobüsçü abinin elinden telefonunu aldım. Bakıyo tabi yüzüme nabıyo bu deli diyedjdjd. İnternetten kendi hostelimizi bulacağım ya bi dur Allahını seversen zaten ortalık karışık! Dayının telefonundan hostelin adresini yazdım durumu öyle ayıktılar yoksa mahalle falan bilinmiyor. Yani bizim elimizde booking.com dan yaptığımız rezervasyon var fakat adresi çıkartamadılar. İlla telefonundan bakacak hay allam.

Baya yardımcı oldu ama krallar, eyvallah.. Otobüs baya eski. Melih başganın Ankara’ya getirdiği klimalı Mercedeslerden eser yok. Bizim 90’lardaki otobüsler.. Alttan bebeğim olduuuğn daha ilk güündeeğn çalıyo falandkdkd.

tiran gezilecek yerler
tiran gezilecek yerler

Otobüsün en ön koltuğuna dizildik. Başka yere mi oturcaktık? Şaşkın bir şekilde etrafı izliyoruz. Şehirde ilk dikkatimizi çeken şey her 10 arabanın 8′ inin Mercedes olması. Ayrıca trafikte ince bi kaaos da söz konusu. Kaos loverzz. Sonradan öğrendik ki bu araçlar 90’ lı yıllarda ülke dışından çalıntı olarak getirilip burada satılan araçlarmış. Tiran’ın bitki örtüsü bayaa merce. Taksiler falan merce. Işıl ışıl her yer her yer sanki merce.

İskender Bey Meydanı (Skanderbeg Square)

Tiran gezilecek yerlerin babası İskender Bey Meydanı! Yaklaşık yarım saatlik yolculuğun ardından otobüs bizi merkeze, İskender Bey Meydanına yaklaşık 5 dakikalık bir uzaklıkta yer olan noktaya bıraktı. Gideceğimiz hostel de merkeze baya yakındı 1 km civarı.

Meydana hazır gelmişken eşyalarımızla birlikte tabiki birkaç fotoğraf, video çekip instagrama düştük, Arnavutluk gezi rehberinin ilk fotoğrafları 🙂

tiran gezilecek yerler
İskender Bey Meydanı,hemen sağımda da İskender Beyin torunu / Arnavutluk

Tiran’da gezilecek yerlerin birçoğu İskender Bey meydanının etrafında konumlanmış. İskender Bey meydanın çevresinde yer alan Ethem Efendi Camii, Saat Kulesi, Opera Binası ve Ulusal Müze(vaktimiz yoktu girmedik) meydanın etrafında yürünerek ulaşabilecek, gezilecek yerler.

Bu arada Tiran’da kalacak yerleri de tabiki önceden ayarlamadık. Spontane gezmek gibisi yok aklınızda olsun. Sadece Tiran uçuşundan 1 gece önce 1 gecelik Tiran konaklama rezervasyonu yapmıştım, ülkeye girerken sorulursa diye.

Tiran İskender Bey meydanındayiz.

Blok Bölgesi/Caddesi (BLLOKU)

Blok caddesi, Tiran’ın en canlı en ünlü caddesi desek yeridir. Çok kaliteli mekanlara sahip olan caddede karşılıklı restoranlar, cafeler, alışveriş noktaları bulunmakta. Bir şeyler yemek için ve Tiran piyasasını koklamak için tercih edilebilecek tek cadde diyebiliriz.

Tiran’da Konaklama

Yurt dışı konaklamalarında kullandığım, hiçbir sıkıntı yaşamadığım, konakladıkça çeşitli avantajlar elde ettiğim ve Türkçe de kullanılabilen efsane bir site var: www.airbnb.com .

Yurt dışı konaklamalarında hem sizin hem de bizim işimize yarayacak efsane bir avantajımız var. Yani bir tür win win durumu. Eğer gittiğiniz ülkelerde Airbnb üzerinden ev kiralamak isterseniz, hemen alt kısma bırakacağım davet linki aracılığıyla Airbnb’ye üye olduğunuzda 179 ₺ gibi bir indirim kapabiliyorsunuz. Çok iyi bir tutar. Bu devirde kim kime veriyo ya 179TL 🙂 Siz bu indirimi kullandığınızda da Airbnb bize teşekkürleer niyetiyle ufak bir kredi yüklüyor. Bu karşılıklı kazanma durumunu da söylemek istedim, çünkü genelde blogger tayfa linki bırakıyor fakat kendi kazandığını söylemeden sinsice bu işleri kovalıyorlar. Yani kısaca her iki taraf için de çok faydalı bir durum. Eğer şu an zaten kullandığınız bir üyeliğiniz varsa yeni bir mail adresiyle hesap açıp indirimden faydalanabilirsiniz. Çareler tükenmez. Her şey gezginler, gezginillalar için.

Tiran’da tuttuğumuz yerin adı Sombra Hostel. Dombra da olurmuş ya ahahah. Merkeze yaklaşık 500 metre uzaklıkta ve puanı 9.8 muazzam bi oran.

Kalacak Yer Ayarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evet yeni bir konuya geldik. Açın defterleri yazılı yoklama yapsjskdk. Airbnb sitesinde her yerin puanı var. 8 puanın altına düşmemenizi tavsiye ediyorum. Biz Belgrad’da düştük biraz değişikti. Sana puanım 9 kanka olsun mottonuz her zaman. 8+ Puan, merkeze yakınlık ve temizlik olamazsa olmaz temel kriterimiz. Bu kriterlerin tamamı bu hostel tarafından karşılanınca da burada karar kıldık. Bu arada ben karar kılıyorum ama işte üzülmesinler arkaaşlar coğul anlatıyorumsjdj. Harika bir tercih yapmışız. Hostelin sahibi de inanılmaz güler yüzlü biriydi, şakalar şeyler, akşam şunu kesin yiyin haa lar falan.

Tabi konaklamaları hep merkeze yakın tutuyoruz, bu önemli. Airbnb ‘den araştırma yaparken filtrelerde merkeze yakınlık var, ilk onu işaretliyoruz sonra da ucuz yollu yüksek puanlı otle, hostel ilerleyerek rezervasyonumuzu tamamlıyoruz.

 • Arnavutluk gezi rehberinin gözbebeği konaklaması ; ucuz yollu ve ekonomik olan Sombra Hostel.
Tiran-da-konaklama-sombra-hostel
Tiran-da-konaklama-sombra-hostel

Tiran’daki hostelde her yer tertemizdi. Ayrıca kahvaltı da dahildi konaklamamıza. Biz 3 kişi için toplam 30 dolar ödedik. Fiyat/performans olarak çok başarılı bir hostel. Odalar 6 kişilik. Bizim kaldığımız odada İsveçli bir çocuk vardı. Geldiğimizde uyuyodu. Baya gürültü yaptık yine de uyanmadıdkdkd, 4 kişi kaldık yani 6 kişilik odada. Sabah kahvaltısı da gayet doyurucu, açık büfeli çokoprensli 😛 Kesinlikle tavsiye ederim. 10/10 mekan

Tiran’da Yemek (1.Gün)

Akşam yemeği için tercihimiz Era Vila adlı restoran oldu. Buraya Tiran’ ın geleneksel yemeklerini denemek için geldik. Mekan 2 katlı ve üst katı açık hava. Üst katta oturmanızı tavsiye ederim. Ortam ve manzarası çok iyi, ferah. Garsonlar da oldukça ilgililer. Üst katta balonlar, kutlamalar falan takılınıyor..

10 dakika bekledikten sonra üst katta boşalan masaya geçtik. Mekanda sizi karsilayan kiz da aşırı tatlı şurda bekleyin bir şey içer miyiz falan. Denemek istediğimiz yemek Elbasan Tava. Tiran’da ne yenir’in cevabı. Tiran’ ın en meşhur yemeklerinden biri.

3 tane elbasan tava sipariş ettik, ölüyoruz açlıktan ve şefin tavsiyesiyle de güzel bir şarap söyledik. Fakat 10 dakika sonra garson geri geldi ve 20 kişilik bir Alman kafilenin geldiğini, elbasan tavayı bitirdiklerini söyledi.. Almanlar bizi bi salın ya. Siz yemeği bitirdiniz diye biz de mi bitirmiş sayıldık. Tabi biz üzüldük.

Tiranda-yemek
Tiran’da şefin tavsiyesiyle söyledğimiz 3 faklı yemek- Vila Restoran

Sonra yetkili bir diğer şef bizim ağladığımızı gorunce yanimiza geldi koşarak. Abiden buranın ve kendilerinin en sevdiği 3 yemeği getirmesini rica ettik. Issiz adaya düşsen hangi 3 yemeği söylerdin demek istesem deedjdj. Daha iyi oldu aslına bakarsanız, 3 farklı lezzet denemiş olduk. Yaşasın polyanacılık.

Porsiyonlar oldukça doyurucuydu, yemekleri de genel itibariyle beğendik fakat o elbasan tava yarın yenecekti!! Elbasan sen mi büyüksün biz mi???

Tiran Era Villa Restoran
Restoran da wifi olmamasına rağmen, mekanda bize kendi telefonundan wifi açan adam gibi adam. Garsonların kralı

Sabah hostelde uyandık. Sıkıntısız, harika bir uyku çektik. Duşlar, wc falan aşırı temiz. Odalar mis. Kahvaltı gayet doyurucu.

Tiran’da Araba Kiralama İşinin Çözülmesi

Tabii araba işi noldu diyeceksiniz unutmadım şöylee oldu(kimse demedi) Gruptaki arkadaşımızın arkadaşı Tiran’da inşaat işi yapıyormuş. Bu arada balkanların inşaat işlerinin, cami restorasyonlarının vs çoğu Türk firmalarında. As bayrakları 🇹🇷 Sabah aklına o arkadaşı geldi(networke bak kızın ya biz şok. Ben de şeyi tanıyorum rot balansçı hüseyin abi, Ostim’de) ve o da sağ olsun bizi Arnavut kökenli ve Türkçesi iyi olan birine yönlendirdi.

Kendisi Tiran’da Türkçe hocası imiş. Kahvaltımızı yapıp saat 10 gibi İskender Bey meydanında İskender Beyin atının altında( ankara daki eski ykm noktası gibi ) iskender yediksjsjd ahahha yok yok kendisiyle buluştuk. Can çekmedi değil ha. Bir de Kurtlar Vadisi iskender büyük.. Bizi aldı aracıyla ve kahve içmeye Coko Cafe‘ ye götürdü.

Bizler espressolarımızı yudumlarken(italian effect) kendisi de bize araç bulmaya koyuldu. Balkanlarda espresso kültürü çok fazla. Saraybosna‘da ise yavas yavas Türk kahvesine dönüyor bu culture. Hocamız bize araç ayarlamaya çalışırken biz de tabii storylere düştük. Mekan çok güzel, instada ekmeği varsjsjd. 

Abimiz 3-4 yerle görüştü ve nihayet bir yerde araca ulaşabildik. Tiran’da araç bulmak bayaa zor demekki. Tüm ülkelerden en ucuz uçuş yeri Tiran sanırım. Yanii siz bizim gibi yapmayıp uçak biletlerinizi alır almaz aracınızın rezervasyonunu da yapın arkadaşlar. Yanınızda yüksek yerlerde tanıdığı olan arkadaşlar olmayabilir.

Tiran-da-gezilecek-yerler-coko-cafe
Tiran-da-gezilecek-yerler-Coko-cafe-espresso

Ayrıca bizim gibi bir tur yapmak isteyen olursa Tiran’dan araç kiraladığımız kişinin iletişim bilgilerini paylaşabilirim. Hatta uslu bi şirin olursanız abimizle bile buluşabilirsiniz.

Bizimkisi bir Rent a Car Hikayesii

Siyah beyaaz film gibii biraazhfhf. Sonundaa arabamıza kavuşuyoruz. Arabamızın gelmesiyle birlikte Tiran gezilecek yerlerde çiçekler açmaya başlıyordkdk. Aracımız Skoda Rapid – sedan. Seni unutmayacağız.. Günlüğü 40 euro ve sigortası da içinde dahil. Kral bizden depozito da almadı.

Biz normalde fiyatlardan dolayı rentalcars.com dan günlüğü 55 euro + sigorta 15 euro dan polo tutacaktık veya avisteki mokkayı kii Allah korumuş. Aracın sedan olması ve geniş olması hem yol tutuşu anlamında ( yollar inanılmaz kötüü) hem de eşya anlamında oldukça rahat etmemizi sağladı.

Tiran’da Market Alışverişi ( Balkan Turu öncesi mutlaka yapılmalı!)

Aracımızı aldık ve abimizi son kez darlayarak Tiran’ın Bim’i neresi diye sorduk. Kendisi peşime takılın diyerek bizi markete götürdü. Biz de yaklaşık 150 dolar tutarında alışveriş yaptık. Market fiyatları Türkiye ile hemen hemen aynı ekstradan alkol ve cipsler ucuzdu, özellikle de pringles resmen yarı fiyatınaydı 😛 10 tane falan pringlesla beraber sepete ton balığı, ekmek, domates, karpuz (kesmece, bayaa tartıda kesip tadına bakıp aldık) muz, püskevit vs doldurduk. Ve tabiiki SU. Su hayatii önemli arkadaşlar. Küçük su 2 tl civarında her yerde. biz 1,5 lt olanını 2’ye çözdük Tiran’daki marketten. Bagajınıza bol bol su basın. Ya balkanların son günü bile, Makedonya‘da, Tiran’dan aldığımız sulardan içtikhdhdh

Tiran’da kesmece karpuz qeyfii 🙂

Neysee alışverişi de yaptığımıza göre artık yola koyulduk. Dün gece yiyemediğimiz elbasan tavamızı yiyip Karadağ’a yol alacaktık.

tiran-da-ne-yenir
Tiran’da Turkish Baklava şoku!

Tiran’da Yemek (2. Gün)

Farklı bir restoran tecrübesi yaşamak için Tiran’ ın diğer bir ünlü restoranı olan Artigiano’yu tercih ettik. İsme bak ya sen normal sezonda 38 gole ulaşan golcü müsün? Mekan harika bir bahçeye kurulmuş, uzun camları olan ferah şık bir yer.

Elbasan tavamıza kısa bir süre beklemeyle kavuştuk ve çok keyif aldık. Servis aşırı hızlı. Galiba kimsenin olmayışından 🙂 çünkü yurt dışlarında genel bir yavaşlık var. Yazar burda başka ülkelere de gittiğini vurguluyor. Elbasan tavanın içindeki et lokum lokumm. Harika bir yemek yedik. Bu yemek sonrasında da güzel bir kaleyi barındıran İşkodra istikametine doğru yola revan olduk.

Tiran’ın en meşhur yemeği: Elbasan Tava

Arabayla Vizesiz Balkan Turumuzun ilk durağı olan Arnavutluk’da yollarda eğlenceli vakit geçirdik, izleyiniz 🙂

Arnavutluk Gezilecek Yerler (Özet Liste)

Tiran gezilecek yerler in çoğu şehrin merkezi olan İskender Bey meydanının etrafında ve birbirine çok yakın. Ayrıca İskender bey meydanında bisiklet kiralayan yerler var. Bu seçenek de değerlendirilebilir. Bir de meydanın köşesinde atlı karınca var. Müzikli, renkli güzel bir nostalji yaşatmıştı.

 • Skanderberg (İskender Bey Meydanı)
 • Ethem Efendi Camii
 • Saat Kulesi
 • Opera Binası
 • Piramida (Kültür Merkezi) (insaatta)
 • Ulusal Müze(vaktimiz yoktu girmedik)
 • Blok Bölgesi (BLLOKU)

Tiran’da Nerede Yemek Yenir

 • Restorant Piceri ERA “Vila”
 • Artigiano at Vila

Tiran’da 1 gece kalın, elbasan tavanızı, trileçenizi yiyin, Blloku caddesinde turlayın İşkodra’ya doğru devam edin efendiler. İşkodra şehri önemlii, Rozafa Kalesi var müthiş. Olay bundan ibaret..

Diğer Balkan Ülkelerinin Gezi Rehberlerine Ulaşmak için TIKLAYIN:

Instagram’a da bekleriz: https://www.instagram.com/macitilla/

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: