tiran gezilecek yerler
Seyahat

Tiran Gezilecek Yerler | Tiran Nasıl gezilir, Ne Yenir?

Tiran gezilecek yerler, arabayla vizesiz Balkan turu rotasının ilk ayağını oluşturuyor. Vizesiz Balkan turu macerasına başladığımız ilk durak Arnavutluk’un başkenti Tiran.

Tiran gezi rehberi yazısında, Arnavutluk’un en büyük ve en turistik şehri olan Tiran’da gezip görmeniz gereken en popüler yerleri, uygun bütçeli konaklama seçeneklerini ve kesinlikle denenmesi gereken Tiran yemeklerini bulacaksınız.

Tiran’da gezilecek yerler nispeten az olsa da Dünya’nın en ucuz şehirleri listesinde ilk 10’a girmesiyle (hatta tek başkent) Tiran, Balkan Turu Rotası planlarına dahil edilmeyi, gezip görülmeyi hak eden ucuz bir Balkan şehri.

Tiran-gezilecek-yerler
Tiran-gezilecek-yerler

Arnavutluk Avrupa’da en fakir beş ülkeden biri olarak kabul ediliyor. Bunu Tiran caddelerini, sokaklarını gezerken gözlemleyebiliyorsunuz. (çalıntı mercedeslere rağmen) Bunun sonucunda da Vizesiz Balkan turu yapmak isteyenler için rotaya eklenebilecek ekonomik, ucuz, az para harcanan bir ülke olarak listeye ekleniyor Arnavutluk’un ucuz başkenti.

İçindekiler

 • Arnavutluk ve Tiran hakkında genel bilgiler
 • Arnavutluk Para Birimi Nedir
 • Arnavutluk Vizesi
 • Arnavutluk’ta Din ve İnanç
 • Tiran Kaç Günde Gezilir
 • Tiran’da İnternet Paketi Gerekli mi
 • Tiran Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
 • Tiran Gezilecek Yerler
 • Tiran’da Konaklama
 • Tiran Gezi Notları Yorumlar

Tiran Gezilecek Yerler

Tiran gezisinin çoğu şehrin merkezi olan İskender Bey Meydanının etrafında ve birbirine çok yakın.

Hatta farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için İskender bey meydanında bisiklet kiralayan yerler de bulunuyor. Bu seçenek de Tiran gezisi boyunca değerlendirilebilir. Bir de İskender Bey meydanının köşesinde atlı karınca var. Müzikli, renkli güzel bir nostalji yaşatıyor 🙂

Tiran Gezi Rehberi Liste

 • Skanderberg (İskender Bey Meydanı)
 • Ethem Efendi Camii
 • Saat Kulesi
 • Opera Binası
 • Piramida (Kültür Merkezi) (insaatta)
 • Ulusal Müze(vaktimiz yoktu girmedik)
 • Blok Bölgesi (BLLOKU)

Tiran gezilecek yerler olarak liste halinde paylaştığım bu kısmın detaylı açıklamaları yazının devamında yer alıyor.

Arnavutluk ve Tiran Hakkında Genel Bilgiler

Tiran gezilecek yerlere geçmeden önce sıkmadan, bunaltmadan kısa kısa Arnavutluk’un tarihi, para birimi ve inançları gibi seyahatinizde işinize yarayabileceğini düşündüğüm birkaç bilgi vereceğim. Çünkü Osmanlı faktörü devrede.

1912 yılına kadar Osmanlı egemenliği altında olan Arnavutluk sonrasında Sırp ordusu tarafından işgal edilmiş. 1920 yılında ülke bağımsızlığını kazanmış ve Tiran ülkenin başkenti olmuş.

Arnavutluk, 2. Dünya Savaşından sonra Yugoslavya birliği içinde kaldığından Osmanlı’dan kalan eserlerin çoğu tahrip edilmiş. Buna rağmen Arnavutluk’ta birçok Osmanlı eserine rastlanıyor. Ancak şehrin çehresini Yugoslav-Sovyet mimarisi oluşturuyor.

Ayrıca Arnavutluk’un İtalya’ya yakın olması sebebiyle de ülkede İtalyan etkisini görüyoruz. Özellikle Tiran’ın hareketli sokaklarında, hemen hemen tüm kafelerde genel bir espresso çılgınlığı hakim. Restoranlarda da pizza şov var diyebiliriz.

Tiran-da-gezilecek-yerler-coko-cafe
Tiran-da-gezilecek-yerler-Coko-cafe-espresso

Son olarak Arnavutluk’un en önemli figürlerinden biri olan Enver Hoca’ya da değinelim. Enver Hoca, 1944’ten 1985’teki ölümüne kadar kesintisiz olarak ülkeyi dünyadan izole bir şekilde, şu an ki Kuzey Kore’de olduğu gibi, diktatörlükle yönetmiş. Enver Hoca müslüman bir aileden gelmesine rağmen Arnavutluk’u dünyanın ilk ateist ülkesi ilan etmiş. Arnavutluk’taki çoğu cami ve kiliseyi de yıktırmış.

Blogumdaki gezi rehberi yazılarında ülkelerin veya şehirlerin tarihinden pek bahsetmem ancak hem Osmanlı faktörünün oluşu hem de ilkleri barındırması sebebiyle Arnavutluk’a dair ufak bilgiler vermek istedim. Umarım sıkılmamışsınızdır 🙂

Airbnb konaklaması dışında başka bir seçenek de booking.com üzerinden konaklama ayarlamak. Bu siteden de yine hem hostel hem de Tiran otelleri araştırması yapabilirsiniz.

Tiran’da bizim kaldığımız yerin adı Sombra Hostel. Dombra da olurmuş ya ahahah. Merkeze yaklaşık 1 km uzaklıkta yer alıyor. Hostelin puanı 9.8 . Bilen bilir muazzam bir oran.

Arnavutluk Para Birimi Nedir

Arnavutluk’ta kullanılan para birimi LEK. Kur yaklaşık 1 Euro = 121 LEK şeklinde. ( Temmuz 2019) Çal leke çal. Görünüşte paramız değerli görünüyo ama alakası yok. Hemen hemen her şey aynı fiyat. Bizim dikkatimizi çeken pringles çok ucuz 10 tane falan aldıkdjdjd.

2021 yılında ise 1 euro = 123 LEK ediyor. Adamlarde enflasyon diye bir şey yok. 2 yılda 2 LEK yükselmiş. Ne yalan söyleyeyim şaşırdım.

Arnavutluk Vize İstiyor mu

Türkiye ile Arnavutluk Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma 4 Şubat 2010 tarihinde yürürlüğe girmiş. Sadece pasaportunuzla, Arnavutluk’a vizesiz olarak giriş yapabiliyorsunuz. Vizesiz ülkeler kalp ben 🙂

Arnavutluk’ta Din ve İnanç

Arnavutluk’un dini kendi bünyesinde farklılıklar barındırıyor. Arnavutluk’un yaklaşık %70’i müslüman, %20’si katolik, kalan kısmı da ortodoks ve ateistlerden oluşuyormuş. Bence iyi bilgi. Tiran’da adımlarken bu bilgilerle bir story atılır bence 🙂

Tiran Kaç Günde Gezilir

Tiran’da kaç gün kalsak yeter sorusuna yönelik olarak, Tiran’da gezilecek yerler çok fazla olmadığı için 1 gün oldukça yeterli. Zaten yazı içeriğinde de göreceksiniz, Tiran küçük bir yer ve Tiran’da gezilecek ve görülecek yerler birbirine oldukça yakın.

Ayrıca şu an Balkan Turundayız ve ziyaret etmemiz gereken 5 ülke daha var. Çok fazla vakit kaybetmeden devam etmeliyiz 🙂

Tiran’da İnternet Paketi Gerekli mi

Son olarak da Tiran’da mevzusuna değineyim. Biz Tiran havalimanına iner inmez hat almak istedik ama almadık. Ne olacaksa olsun dedikdjdjd.

Tiran Uluslararası Havaalanında 2 tane telefon firması yer alıyor. Biri vodafone, diğeri de yerel bir firma, büyük ihtimalle buranın Türk telekom firması gibi leş bir firmadır yerel olanjdjdd. En uygun hattın fiyatı yaklaşık 60 lira ve içinde 5 gb internet yer alıyor.

Tiran’da sadece 1 gece kalacağımızdan hat işine bulaşmadık. işte böyle böyle küçük tasarruflarla para artırıyoruz. İnternet sonuçta cafe gibi yerlerde ücretsiz ulaşılabilen bir kaynak. Wifi’den devam 🙂

tiran gezilecek yerler
Tiran geceleri 🙂

Uluslararası Tiran Havaalanı: Balkan Turu Başlıyor

İstanbul’dan Tiran’a yaklaşık 2 saatlik bir uçuş ile yerel saatler 18:00’ı gösteriyorken iniş yaptık (hep yerel saatli bir cümle kurmak istemişimdir). Tiran Havaalanı zaten çok küçük. Pasaport kontrolünden çıkar çıkmaz sizi araç kiralama şirketlerinin ve telefon firmalarının ofisleri karşılıyor.

Havaalanından Merkeze Ulaşım

Tiran havalimanının hemen çıkışındaki otobüs durağına geldiğimizde de kişi başı yaklaşık 15 lira karşılığında Havaş’ın (havaş değil adı tabi de anlayın işte) merkeze gittiğini öğrendik ve otobüse bindik. Tabi böyle anlatıyorum da iletişim çok zor Arnavut halkıyla.

Hat da almadık pahalı diye yukarıda anlattığım sebeplerden ötürü, netimiz de yok. Fakiriz galiba biz 🙁 Şoför abiyle anlaşamadık ve abinin elinden telefonunu aldım. Bakıyor tabi yüzüme nabıyor bu deli diyedjdjd. İnternetten kendi hostelimizi bulacağım ya bir dur Allah’ını seversen zaten ortalık karışık! Dayının telefonundan kalacağımız hostelin adresini yazdım. Buraya gideceğiz diye gösterdim adresi. Durumu öyle ayıktılar yoksa mahalle falan bilinmiyor. Yani bizim elimizde booking.com‘ dan yaptığımız rezervasyon var fakat adresi çıkartamadılar.

Baya yardımcı oldu ama krallar, eyvallah.. Tiran’da otobüsler baya eski. Hemen hemen bizim 90’lardaki otobüsler.

tiran gezilecek yerler
Tiran Caddeleri

Otobüsün en ön koltuğuna dizildik. Başka yere mi oturacaktık? Şaşkın bir şekilde etrafı izliyoruz. Şehirde ilk dikkatimizi çeken şey her 10 arabanın 8′ inin Mercedes olması.

Ayrıca trafikte ince bir kaos da söz konusu. Kaos loverzz. Sonradan öğrendik ki bu araçlar 90’ lı yıllarda ülke dışından çalıntı olarak getirilip burada satılan araçlarmış. Tiran’ın bitki örtüsü bayaa mercedes. Taksiler falan mercedes. Işıl ışıl her yer her yer sanki mercedes!

Tiran Gezilmesi Gereken Yerler

Okumuş olduğunuz Tiran gezi blog yazısının hemen başında liste olarak sunduğum Tiran gezilecek yerler kısmının detaylarına geldi şimdi sıra.

İskender Bey Meydanı (Skanderbeg Square)

Tiran gezilecek yerlerin merkezi İskender Bey Meydanı! Yaklaşık yarım saatlik yolculuğun ardından otobüs bizi merkeze, İskender Bey Meydanına yaklaşık 5 dakikalık bir uzaklıkta yer olan noktaya bıraktı. Gideceğimiz hostel de merkeze baya yakındı, 1 km civarında.

Meydana hazır gelmişken eşyalarımızla birlikte tabi ki birkaç fotoğraf, video çekip instagrama düştük, Arnavutluk gezi rehberinin ilk fotoğrafları 🙂

tiran gezilecek yerler
İskender Bey Meydanı

Tiran’da gezilecek yerlerin birçoğu İskender Bey meydanının etrafında konumlanmış. İskender Bey meydanın çevresinde yer alan Ethem Efendi Camii, Saat Kulesi, Opera Binası ve Ulusal Müze (vaktimiz yoktu girmedik) meydanın etrafında yürünerek ulaşabilecek diğer Tiran gezi noktaları.

Blok Bölgesi/Caddesi (BLLOKU)

Blok caddesi, Tiran’ın en canlı, en ünlü caddesi desek yeridir. Çok kaliteli mekanlara sahip olan caddede karşılıklı restoranlar, kafeler, alışveriş noktaları bulunuyor. Bir şeyler yemek için ve Tiran piyasasını koklamak için tercih edilebilecek tek cadde diyebiliriz.

Tiran’da Konaklama

Yurt dışı konaklamalarında kullandığım, hiçbir sıkıntı yaşamadığım, konakladıkça çeşitli avantajlar elde ettiğim ve Türkçe de kullanılabilen efsane bir site var: www.airbnb.com . Bu site üzerinden ucuz ve güvenilir bir şekilde konaklamanızı ayarlayabilirsiniz.

Tiran-da-konaklama-sombra-hostel
Tiran-da-konaklama-sombra-hostel

Tiran konaklaması için harika bir tercih yapmışız. Hostelin sahibi de inanılmaz güler yüzlü biriydi, şakalar şeyler, akşam şunu kesin yiyin haa lar falan.

Hostel tertemiz, kahvaltısı başarılı. Ve en önemlisi tabi ki çok ucuz! Bu linke tıklayarak konaklama yaptığımız hostele göz atabilirsiniz.

Biz 3 kişi için toplam 30 dolar ödedik (2019 Temmuz) Fiyat/performans olarak çok başarılı bir hostel. Odalar 6 kişilik. Bizim kaldığımız odada İsveçli bir çocuk vardı. Geldiğimizde uyuyordu. Baya gürültü yaptık yine de uyanmadıdkdkd, 4 kişi kaldık yani 6 kişilik odada. Sabah kahvaltısı da gayet doyurucu, açık büfeli çokoprensli 😛 Kesinlikle tavsiye ederim. 10/10 mekan

Yurt Dışında Kalacak Yer Ayarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evet yeni bir konuya geldik. Açın defterleri yazılı yoklama yapsjskdk. Airbnb sitesinde her yerin puanı var. Keza booking.com sitesinde de. yani hemen her konaklama sitesinde.

Konaklama yapacağınız yeri seçerken 8 puanın altına düşmemenizi tavsiye ediyorum. Biz Belgrad’da 8’in altına biraz düştük, değişikti. Sana puanım 9 kanka olsun mottonuz her zaman.

8+ Puan, merkeze yakınlık ve temizlik olamazsa olmaz temel kriterimiz. Bu kriterlerin tamamı bu hostel tarafından karşılanınca da Sombra Hostel’de karar kıldık.

Tabi konaklamaları hep merkeze yakın tutuyoruz, bu önemli. Airbnb ‘den, booking.com’dan araştırma yaparken filtrelerde merkeze yakınlık var. İlk onu işaretliyoruz. Sonra da ucuz yollu + yüksek puanlı otel veya hostel ne bulursak ilerleyerek rezervasyonumuzu tamamlıyoruz.

Tiran’da Ne Yenir

Tiran yemekleri Balkan coğrafyasında oldukça meşhur. Buralara kadar gelmişken geleneksel Arnavutluk mutfağını da tatmadan olmaz değil mi ama?

Tiran Mutfağı: Era Vila Restoran

Bizim akşam yemeği için tercihimiz Era Vila adlı restoran oldu. Buraya Tiran’ın geleneksel yemeklerini denemek için geldik. Mekan 2 katlı ve üst katı açık hava. Üst katta oturmanızı tavsiye ederim. Ortam ve manzarası çok iyi, ferah. Garsonlar da oldukça ilgililer. Üst katta balonlar, kutlamalar falan Tiran gençliği akıyor.

Era Vila restoran bir hayli meşhur. Girişte rezervasyon soruyorlar aklınızdsa olsun. Biz rezervesiz gitmiştik. 10 dakika bekledikten sonra üst katta boşalan masaya geçtik. Mekanda sizi karşılayan kız da aşırı tatlı şurada bekleyin, bir şey içer miyiz falan. Burdan ona da selam olsun 🙂

Denemek istediğimiz yemek de Tiran mutfağının göz bebeği Elbasan Tava. Tiran’da ne yenir’in cevabı. Tiran’ ın en meşhur yemeklerinden biri.

Mekanda 3 tane elbasan tava sipariş ettik, ölüyoruz açlıktan ve şefin tavsiyesiyle de güzel bir şarap söyledik. Fakat 10 dakika sonra garson geri geldi ve 20 kişilik bir Alman kafilenin geldiğini, elbasan tavayı bitirdiklerini söyledi 🙁 Almanlar bizi bir salın ya. Siz yemeği bitirdiniz diye biz de mi bitirmiş sayıldık. Tabi biz üzüldük.

Tiranda-yemek
Tiran’da şefin tavsiyesiyle söyledğimiz 3 faklı yemek- Vila Restoran

Sonra yetkili bir diğer şef bizim ağladığımızı görünce yanımıza geldi koşarak. Şef beyden Arnavutluk halkının ve kendilerinin en sevdiği 3 yemeği getirmesini rica ettik. Issız bir adaya düşsen hangi 3 yemeği söylerdin demek gibi bir şeydi. Daha iyi oldu aslına bakarsanız, 3 farklı lezzet denemiş olduk. Yaşasın polyanacılık!

Porsiyonlar oldukça doyurucuydu, yemekleri de genel itibariyle beğendik fakat o elbasan tava yarın yenecekti!! Elbasan sen mi büyüksün biz mi???

Tiran Era Villa Restoran
Restoran da wifi olmamasına rağmen, mekanda bize kendi telefonundan wifi açan adam gibi adam. Garsonların kralı – Era Vila

Tiran yemekleri: Artigiano

Tiran’daki ikinci günümüzde de yani Tiran’dan ayrılıp akşama doğru Karadağ’a geçeceğimiz gün dünden kalan elbasan tava hesabımızı kapatmak için Arnavutluk mutfağında önemli bir yer edinen Artigiano adlı restorana geçtik.

Restoranın isme normal sezonda 38 gole ulaşan golcü ismi gibi. Mekan harika bir bahçeye kurulmuş, uzun camları olan ferah şık bir yer.

Tiran’ın en meşhur yemeği: Elbasan Tava

Elbasan tavamıza burada nihayet kavuştuk ve çok keyif aldık. Servis aşırı hızlıydı. Çünkü biliyorsunuz yurt dışlarında genel bir hizmet yavaşlığı var. Yazar burada başka ülkelere de gittiğini vurguluyor. Elbasan tavanın içindeki et lokum gibiydi. Harika bir yemek yedik.

Bu şahane yemek sonrasında da detaylarını paylaşacağım İşkodra şehrine doğru yola revan olduk.

Tiran’da Nerede Yemek Yenir

 • Restorant Piceri ERA “Vila”
 • Artigiano at Vila

Tiran’a Çok Yakın Bir Şehir: İşkodra

Arnavutluk’un bir diğer büyük şehri olan ve Rozafa Kalesiyle ünlenen İşkodra Gezilecek Yerler için linke tıklayabilirsiniz. Rozafa Kalesinin manzarası muazzam. Arnavutluk’ta kesinlikle görülmesi gereken şahane bir yapı.

Tiran İşkodra arası sadece 100 km. Yol biraz bozuk ancak 1 buçuk 2 saatlik bir sürede Tiran’dan İşkodra’ya ulaşabilirsiniz. Rozafa Kalesindeki o manzaraya kesinlikle değecek bir süre!

Eğer Balkan Turu planınızı benim Balkan gezi rotama göre oluşturacaksanız zaten Aranvutluk’tan Karadağ’a geçerken İşkodra şehrine uğruyor olacaksınız. Yol üzeri görülmesi gereken yerlere bayılan bir tek ben değilimdir değil mi? 🙂

İşkodra gezisi için 2-3 saat ayırmanız fazlasıyla yeterli olacaktır.

Tiran’da Market Alışverişi ( Balkan Turu öncesi mutlaka yapılmalı!)

Biliyorsunuz Balkan turu rotamızın başlangıç noktası Tiran. Buradan arabayla balkanları 2 hafta boyunca dolaşacağız. Arabamızı da yine Tiran’dan kiraladığımızdan dolayı bu şehirden çıkmadan önce yollarda atıştırmalık, içmelik, hatta kahvaltılık şeyler almak için Tiran’ın BİM’ine doğru yola koyulduk.

Markette 150 dolarlık bir alışverişimiz oldu. Biraz abarttık sanırım 🙂

Market fiyatları Türkiye ile hemen hemen aynı ekstradan alkol ve cipsler ucuzdu, özellikle de pringles resmen yarı fiyatınaydı 😛 10 tane falan pringles ile beraber sepete ton balığı, ekmek, domates, karpuz (kesmece, bayaa tartıda kesip tadına bakıp aldık) muz, püskevit vs doldurduk.

tiran-da-ne-yenir
Tiran’da Turkish Baklava şoku!

Alışverişin en önemli detayı da tabi ki SU. Su hayati önemli arkadaşlar. Küçük su 3 TL civarında büfelerde falan. Biz 1,5 lt suyu 2 TL’ye hallettik Tiran’daki marketten.

Bagajınıza bol bol su basın. Ya balkanların son günü bile, Makedonya‘da, Tiran’dan aldığımız sulardan içtikhdhdh. alışverişimiz sonrasında da Balkan Turunun 2. ülkesi olan Karadağ’a doğru yola koyulduk.

Tiran Gezi Yorumları

Tiran’da 1 gece kalın, elbasan tavanızı, trileçenizi yiyin, Blloku caddesinde turlayın İşkodra’ya doğru devam edin efendiler. İşkodra şehri önemlii, Rozafa Kalesi var ki manzarası müthiş.

Arabayla Vizesiz Balkan Turu nasıl yapılır, rota nasıl çıkarılır, Balkan turu yaparken nelere dikkat edilir gibi tüm detaylı bilgiler için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

Arabayla Vizesiz Balkan Turu

Diğer Balkan Ülkelerinin Gezi Rehberlerine Ulaşmak için TIKLAYIN:

Instagram’a da bekleriz: macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: