üsküp gezilecek yerler
Seyahat

Üsküp Gezi Notları | Üsküp de Ne Yenir?

Arabayla vizesiz Balkan turumuzda nihayet altıncı ve son ülkemiz olan Makedonya’ya geldik. Üsküp gezi notları en zorlandığım kısım oldu çünkü aşırı yorulduk, bittik 🙂 Belgrad’dan Üsküp’e güzel bir otoban yolculuğunun ardından nihayet ulaştık. Üzerimizde 5 ülkeyi (Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek, Sırbistan, Kosova-valla yazarken yoruldum ülkelerifjfj) geride bırakmanın vermiş olduğu mental ve fiziksel yorgunluk var ve ne yalan söyliyim baba yorgun. Kardeşim 1800 kilometre yapmışız bırakında yorulalım. Biz her şey çok iyii her şey çok güzeel bloggercılardan değiliz, neysek o 🙂 Araba içindeki muhabbetlerimiz bir tık azaldı. 200 saattir beraberiz abi.. Spotify listelerimiz global top 50’den slowtürk moduna döndü. Kutsi eşliğinde Üsküp semalarında dolanıyoruz 😀 Güzel yorgunluklar biriktirdik ama Balkan Turu devam ediyor!

Yazının en altında Üsküp Gezilecek Yerlerin Özetini bulabilirsiniz. Tatava yapma özet geç ya diyenlere ithafen 🙂

Üsküp Gezi Notları

Üsküp Genel Bilgiler

Üsküp, heykeller şehri olarak anılıyormuş. Artık biz de öyle anacağız. Şehrin hemen hemen her yeri heykelle süslenmiş. Hatta burada şöyle bir espiri bile varmış; “Makedonya’nın %70’i Makedon, %20’si Arnavut, %10’u da heykeldhdhd. Çok komikk. Makedonya’nın para birimi dinar. 1 lira yaklaşık 10 dinar yapıyor(Temmuz 2019). 10 katlık bir birim var fakat görüldüğü gibi çok ucuz bir şehir değil. Türkiye’den bir tık ucuz diyebiliriz.

Makedonya gezisine geçmeden evvel ülkede değişik bir durum yaşandı. Biz Makedonya planı yaparken ülkenin adı Makedonya Cumhuriyeti idi fakat geldik Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olmuş🙄 Yunanlılarla aralarında Makedonya isminin tarihsel öneminden dolayı anlaşmazlık varmış. Yunanlılar Makedonya isminin kullanılmasını istemiyormuş. Yapılan anlaşmayla da Kuzey Makedonya olmuş. Valla baya değiştirmişsiniz ülkenin adını tebriklerdhdjdj ilginizi çeltiyse şu linkten konuya dahil olabilirsiniz:  https://www.bbc.com/turkce/46938639

Neyse efendim bu anlaşmazlıklar bitmezz diyip biz Üsküp’ümüze bakalım. Üsküp’e akşam 10-11 sularında geldik. Maps.me den direk konaklama yapacağımız yere düştük. Gelmeden önce otelle iletişim halinde olmamıza rağmen otelin önüne geldiğimizde in cin top oynuyordu. Galiba yine geciktikdkdkf. Otel dediğim de ev. Burda tek gecelik ev konaklaması yapacağız. Uzunca bir dinlenip keyif yapmak istiyoruz. Belgrad’daki kalabalık hostel macerasından sonra bu güzel evi hak ettik😎 

Üsküp’de Konaklama

Gecenin bi vakti, tuttuğumuz evin yanında yer alan ve şükür açık olan hostel sayesinde, resepsiyondaki birinin telefonunu kullanarak, ev sahibiyle iletişime geçip evimize ulaştık. Konakladığımız yerin adı City Break Apartment. Airbnb üzerinden merkeze yakın, temiz, konforlu mis gibi bir konaklama ayarladık. Yani tuttuğumuz yer baya ailelerin falan yaşadığı bir apartman. Tek gece için 29 euro ödedik. Bu ev için bence az😎 Ertesi gün tekrardan bir gece daha kalmak istedik. Yine aynı fiyattan bir gece daha kaldık. Ev aşırı güzel, tertemiz. Eşyalar sıfır gibi. 1+1 gibi falan evin tipi. 3 kişi için ideal bir ev, fiyat performans olarak harikaa! Üsküp Gezi Notları yazısının en karlı yerine geldik. Konaklamalarda şöyle bir avantajımız var ve Dünyanın her yerinde geçerli:

Airbnb’den Konaklama İndirimi (179TL)

Yurt dışı konaklamalarında kullandığım, hiçbir sıkıntı yaşamadığım, konakladıkça çeşitli avantajlar elde ettiğim ve Türkçe kullanılabilen bu harika site: www.airbnb.com . Yurt dışı konaklamalarında hem sizin hem de bizim işimize yarayacak efsane bir avantajımız var. Yani bir tür win win durumu. Eğer gittiğiniz ülkelerde Airbnb üzerinden ev kiralamak isterseniz, hemen alt kısma bırakacağım davet linki aracılığıyla Airbnb’ye üye olduğunuzda 179 ₺ gibi bir indirim kapabiliyorsunuz. Çok iyi bir tutar. Bu devirde kim kime veriyo ya 179TL 🙂 Siz bu indirimi kullandığınızda da Airbnb bize teşekkürleer niyetiyle ufak bir kredi yüklüyor. Bu karşılıklı kazanma durumunu da söylemek istedim, çünkü genelde blogger tayfa linki bırakıyor fakat kendi kazandığını söylemeden sinsice bu işleri kovalıyorlar. Yani kısaca her iki taraf için de çok faydalı bir durum. Eğer şu an zaten kullandığınız bir üyeliğiniz varsa yeni bir mail adresiyle hesap açıp indirimden faydalanabilirsiniz. Çareler tükenmez. Her şey gezginler, gezginillalar için.

Eve gelir gelmez bayıldı tabi herkes, gün içinde enerji tavan fakat akşam olup yatıldığında yatılan yerden asla kalkılmıyor. Sabah kimse kimseye bulaşmasın abi sağlam bi dinlenelim söylemleriyle ertesi gün öğlen 11-12 lere kadar uyuduk, yayıldık. Aşırı iyi geldi. Bide ben 2. Gün konaklaması için tekrardan airbnb ‘ den rez. yaptırdım. Ev sahibi direk beni aradı rezervasyonu iptal et boşuna vergi ödemeyelim dedi ahahah. Kaçırın bakalım..vergi.. Sabah cornflakeslerimizi yiyip ( evet halaa Arnavutluk’ta yaptığımız alışverişten aldığımız) 13-14 sularında Üsküp sokaklarına nihayet düşebildik.

üsküp gezilecek yerler
üsküp gezilecek yerler

Konuşamam, sadece H e y k e l

Şehirde ilk dikkatimizi çeken şey bahsedildiği üzere HEYKELLER! Abi adım başı heykel yapmışlar çok ilginç. Şehrin girişinde 2 tane aslan vardı mesela, devasa bayıldık. Üsküp Gezi Notları yerine Üsküp Heykel Notları da yazılabilir yani o derece heykel var. Şehrin bayrağı da sarı kırmızı. Yoksaa?

üsküp gezi rehberi
üsküp gezi rehberi

Üsküp Sokakları

makedonya meydanı üsküp
makedonya Meydanı Üsküp

Önüm arkam sağım solum heykel. Merkezde bir sağa bir sola salına salına heykellerin üzerimizdeki bakışlarını hissederek şehirde yavaş yavaş adımlıyoruz. Üsküp’te gezmeye başladığımız ilk nokta Türk çarşısı!

Osmanlı’dan kalma hanlar, hamamlar, kervansaraylar, camiler ve türbelerin olduğu turistik bir bölge. 12. yüzyılda Türkler tarafından kurulduğundan beri şehrin en önemli ticaret merkeziymiş. Çoğunlukla da esnaf Türkçe konuşuyor!

Ardından bizi taş köprü karşılıyor. Herkes beni taş yüreklii sanıyoordjdj. Üsküp şehrinin armasında da bulunan Taşköprü, şehrin en önemli simgelerinin başında yer alıyor. Yapım yılı tam olarak bilinmese de 1451-1469 yılları arasında, Fatih Sultan Mehmet himayesinde inşa edildiği söyleniyor. Bazı kaynaklarda da Taşköprü’nün mimarı Mimar Sinan olarak geçiyormuş. 1944’te Taşköprü’ye Naziler tarafından patlayıcılar yerleştirilmesine rağmen, Üsküp’ün kurtuluşuyla patlayıcılar etkisiz hale getirilmiş ve köprü o olaydan hasar almadan kurtulmuş. Yani Makedonya gezi si için çok önemli bir nokta burası.

taş köprü üsküp makedonya
taş köprü üsküp makedonya

Köprünün bitiş noktasıyla birlikte Makedonya Meydanına doğru ilerliyoruz ve bizi tüm ihtişamıyla Büyük İskender heykeli(Alexander the Great or Warrior on a Horse) karşılıyor. SA. Heykel baya heybetli, bak bak bitmiyor. Heykel Floransa’da yapılmış. Makedonya hükümetine göre 80 milyon euroya mal olduğu belirtilen Büyük İskender heykeli projesinin maliyeti, çeşitli analistlere göre 200 milyon hatta 500 milyon euro olarak öne sürülmüştür. Haydaa paralara bak..

Meydanın hemen sol tarafında Makedonya Takı – Makedonya Zafer Kapısı (Porta Macedonia) yer alıyor. Makedonya’nın bağımsızlık için verdiği mücadelenin sembolü olarak “Üsküp 2014” projesi kapsamında inşa edilmiş. Yine merkeze yakın Rahibe Terasa evi varmış fakat vakit kalmadığından biz uğrayamadık. Siz giderseniz anlatın bana da.

skopje üsküp gezilecek yerler
skopje üsküp gezilecek yerler

Üsküp akşam daha güzel!

Akşama doğru dinlenmek ve artık instagrama düşebilmek içindjdjdj coffee factory adında bir mekana oturuyoruz. Makedonya gezi sine ufak bir mola!  1-2 saatlik dinlenmenin ardından ışıklandırmalı güzel şık binaların önünde  birer ikişer fotolar çekilip evimizin yolunu tutuyoruz.

kuzey makedonya gezi rehberi
kuzey makedonya gezi rehberi

Üsküp’de Ne Yenir

Üsküpteki ikinci sabahımızda Üsküp mutfağını denemek için eski çarşı denilen bölgedeki Destan adlı restorana yol alıyoruz. Restoranda Türkçe menü olması hoşumuza gidiyor. Kahvaltıyla öğle yemeğini birleştirmenin vermiş olduğu mutlulukla Üsküp kebabı (köftesi), kuru fasulye – fasülye önemli çok meşhurmuş – peynirli salata, yogurt, pilav, güveç, ajvar diye harika bi sos hepsinden masaya söyledik. Donat babaa. Ya da donut 🍩 İtiraf etmek gerekirse tüm balkan turu boyunca lezzet olarak tatmin etmeyen tek yer burası oldu. Bosnayı getirin banaa, bosnaa😋

üsküp'de ne yenir
üsküp’de ne yenir

Mkd yazan dinar fiyatlarını 10’a bölerseniz eğer yaklaşık TL değerine ulaşabilirsiniz.

üsküp'de ne yemeli
üsküp’de ne yemeli

Burdaki yemek molasının ardından Üsküp ile arası sadece 60 km olan Priştine/Kosova yolculuğuna başlıyoruz. Buralara kadar gelmişiz hem ekstra bir ülke görelim fena mı? Yani Mersin – Adana gibi yolu var 1 saat sürüyormuş, otobanmış da. Haneye bir başkent, bir ülke daha eklenmesin mi? Kosova da sadece 3-4 saatlik bir zaman geçirdik onu da anlattım.

Tabii Makedonya sınırları içinde mutlaka görülmesi gereken Ohrid Gölü’ne de uğradık. Makedonya gezi sinde Ohri Gölü yazısı da mevcut, hemen altta. Ohri gölü Makedonya’nın baya alt kısmında kaldığından ve ordan da Tiran’a geçip artık Türkiyemize döneceğimizden💚-Tiran’a da baya yakın- göle gitmeden hemencik Kosova’ya uğrayıp tekrar Üsküp’e, ordan da ver elini Ohri. Kafa biraz karıştı mıı?🙈

Arabayla 6 Ülke 11 Şehir Gezdiğimiz Balkan Turunun Sonuna Geldik!

Saatlerimiz de gece 1 i gösteriyor. Ohrid gölü ile Tiran arasında 130 km var fakat biz ne olur ne olmaz diyip geceyi Tiran’da geçirmek istedik. Ohri’den Tiran’a giden yol aşırı rezalet. 11 günlük balkan turunda karşılaştığımız en rezil yol. Işıklandırma sıfır artı yol aşırı bozuk. Bu arada kalcak yer için turun ilk gününde kaldığımız hostel için sabahtan rez. yaptırmıştık fakat yolun leşliğinden dolayı geceyi arabada geçirip(zaten tecrübeliyizdsds) sabah da Tiran yoluna düşme kararı aldık.  Türkiye’ye dönüşümüz de diğer gün saat 11’de. Yolda güzel bir benzinlik bulup otoparkına çörekleniyoruz ve burada 3-4 saatlik bir uyku çekiyoruz arabada. Sabah uyanıp, kahvelerimizi alıp Tiran Havaalanının yolunu tutuyoruz.

balkan turu makedonya gezisi

Bütün kahrımızı çeken, yolumuza yoldaş olan, gecemize gündüz olan, hostelimiz, otelimiz, mutfağımız olan skodamızla ayrılık vakti de yaklaşıyor. Aracımızı güzelce temizleyip rent a carcı abimize çok şükür kazasız belasız teslim ediyoruz. İnceden bir hüzün çöküyor..

arabayla vizesiz balkan turu
arabayla vizesiz balkan turu

Arabayı da teslim ettiğimize göre artık checkinlerimizi yapmak için Tiran Havaalanına doğru yol alıyoruz.

arabayla vizesiz balkan turu tavsiyeler

11 günlük Balkan turumuz başladığı yerden 2.060 kilometrelik yol sonrası son buluyor.. 2060 kilometreye tam 6 ülke ve 11 şehir sığdırmanın mutluluğuyla Türkiye’ye dönüyoruz. Umarım Üsküp gezi notları yazısı beklentilerinizi karşılamıştır.

Gezmedik yer bırakma ❤

Üsküp Gezilecek Yerler Özet:

  • Matka Kanyonu*
  • Makedonya Meydanı,Takı
  • Taş Köprü
  • Türk Çarşısı

Vakit darlığından gidemediğmiz, açıkçası çok merak da etmediğimiz diğer noktalar / Vaktiniz bolsa geziniz efendim ;

  • Üsküp Kalesi ve Makedonya Arkeoloji Müzesi
  • Rahibe Terasa Evi
  • Milenyum Haçı
  • Makedonya Köyü

Instagram’a da bekleriz: https://www.instagram.com/macitilla/

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: