balkan turu rotasi
Seyahat

Arabayla Vizesiz Balkan Turu Nasıl Yapılır? 11 Günde 6 Balkan Ülkesi

Arabayla vizesiz Balkan turu gerçekleştirmek, ölmeden önce yapılması gerekenler listemizin başlarında yer alan ve bizi çok heyecanlandıran bir etkinlikti. Bu sene kesin yapalım, abi seneye banko gidiyoruz diye diye nihayet 2019 yılında vizesiz büyük Balkan Turu hazırlıklarına başlandı!

Arabayla yolculuk etmeyi, kafa nereye biz oraya modunda spontan şekilde farklı yollara girmeyi sevenler; güzel yol şarkıları, listeleri hazırlayıp muhteşem doğayla birlikte yeni güzelliklere kucak açmak isteyenler bu yazı tam size göre!

Vizesiz Balkan Turu Videosu

Arabayla vizesiz Balkan Turu nasıl yapılır, Balkan turu yapacaklara tavsiyeler, ipuçları, yorumlar, fiyatlar, çok detaylı vizesiz Balkan Turu gezi rehberi bu içerikte sizleri bekliyor.

Arabayla vizesiz balkan turunda 11 günde 6 ülke, 10 şehir gezip 2100 km yol yaptık. Balkanlarda 8 gece, farklı şehirlerde ve otellerde uyanıp; 2 gece de otobanda yollarda yorgunluktan arabada uyuyakaldık! Her anımız harika geçti.

mostar koprusu vizesiz balkan turu
Mostar Köprüsü-Bosna Hersek

Arabayla Vizesiz Balkan Turu Yazı İçeriği

 • Balkan turu ön hazırlık (uçak bileti alımı, Balkanlarda ulaşım, araba kiralama, otostop, otobüs seçeneklerinin değerlendirilmesi)
 • Balkanlar konaklama
 • Balkan turunda araba kiralama
 • Balkan turu kaç km
 • Arabayla Balkan turu rotası
 • Balkan turu internet ve navigasyon
 • Balkan ülkelerinde iletişim ve yabancı dil
 • Balkan turunda hangi şehirde kaç gün yeterli?
 • Vizesiz Balkanlar Turunda Gezilecek Yerler
 • Balkan turu yorumları
 • Balkan turunda kaç para harcadık
vizesiz-balkan-ülkeleri
vizesiz-balkan-ülkeleri

Balkan Turu Ön Hazırlık

İlk kez 3 kişilik bir ekiple yurt dışı gezi planı hazırlığındaydık. Başta Avrupa tabi ki en cazip plan olarak göz kırpıyordu fakat schengen vizesi başvuru ücretlerinin 80 euro’ ya çıkarılması, seyahat tarihimiz olan Temmuz ayına pek bir sürenin kalmaması, bir sürü belge toplama telaşesi ve diğer belge-başvuru ücretlerini de hesaba katarak vizesiz balkan ülkelerine doğru uzanmak istedik.

Eğer size de bu cümleleri okurken afakanlar bastıysa kesinlikle doğru yerdesiniz!

Tabii sağda solda, instagram keşfette, mutfak programlarında karşımıza çıkan balkan lezzetleri de vizesiz balkan ülkeleri gezisi için çok etkili oldu. Boşnak böreği sürekli rüyalarımızı süsledi 🙂

Ayrıca hem Uluslararası İlişkiler okumanın vermiş olduğu merak hem de uzun yıllar tarih derslerinden aşina olduğumuz Balkan ülkelerini, Balkan savaşlarının geçtiği yerleri, Balkan şehirlerinin dokusunu, Balkanlardaki Osmanlı mimarisini de aşırı merak ediyorduk.

Saraybosna arabayla vizesiz balkan turu
Saraybosna-Bosna Hersek

Bütün bu isteklerimizi gerçekleştirmek, balkan turunu hakkını vererek tamamlayabilmek için de vizesiz Balkan turu rotasını arabayla gerçekleştirmek istedik.

Kafamızda Balkan Turunu netleştirdikten sonra Pegasusun kampanya yapmasını bekledik. Pegasus olmasa nası uçacaktık ya cağnım Pegasus.

Kampanya geldiğinde de Balkanlar gezisi için araştırmalara başladık. Neyi araştırdık?

Balkanlardaki hava alanlarını tek tek kontrol ettik. İstanbul’ dan en ucuz vizesiz balkan noktası olarak Tiran/Arnavutluk lokasyonunu belirledik. 664 liraya İstanbul gidiş-dönüş biletlerimizi aldık.(Temmuz 2019)

Size bu noktada bir iş kalmadı. Direkt İstanbul – Tiran uçuşları için araştırma yapabilirsiniz. Balkanlara uçak bileti almak için kesinlikle acele etmeyin. Çünkü pegasus Balkan ülkelerine aşırı indirim uyguluyor.

2021 yılında bizim aldığımız uçak bileti fiyatından daha düşük fiyatlarda biletler bulabilirsiniz.

İşte kuşbakışı Balkan Turu Rotamız:

arabayla-vizesiz-balkan-turu
arabayla-vizesiz-balkan-turu-rota

Balkan Turunu Hangi Vasıta ile Yapalım?Otobüs, Otostop, Araba Kiralama Değerlendirmeleri

Balkan turu rotasında büyük iş şimdi başlıyor. Gezilmesi gereken 6 tane Vizesiz Balkan Ülkesi ve binlerce kilometrelik yol bizi bekliyordu. Ben inceden Balkanlar rotasını çıkarmaya, Balkanlarda görülmesi gereken yerleri; yenmesi, tadılması gereken meşhur Balkan yemeklerinin listesini yapmaya başladım.

E tabi araştırmalara başlamayıp google’a “en iyi balkan turu hangisi” yazmasını da bilirdik. Ets tura falan katılıp kötü bir seyahat deneyimi ile huzur evi turu gibi yaşlılarla otobüste takılabilirdik 🙂 Sakın arkadaşlar! en kötü otostop, otobüs falan yolunuza bakın çünkü nerde çoklukshdjd. Yani gitmeden şu planlamaları yapmak bile insana çok iyi geliyor, şiddetle tavsiye ederim.

Akıllarda tek bir soru var, onca kilometre yol nasıl kat edilecek? Otobüs, otostop, araba? Öncesinde araba kiralama fikri aklımızda yoktu (nasıl olsundu kur almış başını gitmişti) ve otobüsle veya en kötü otostopla gezebileceğimizi düşünmüştük.

Bu noktada internetten ufak bir araştırma ile gideceğimiz balkan ülkeleri ile balkan şehirleri arasındaki otobüs fiyatlarını kontrol ettik. Tüm fiyatları kaba taslak hesapladığımızda – yani diyelim ki otogar, otogardan sehir merkezi, ordan başka bir gezilecek yer sonra tekrar otogar vs. – araç kiralamadan daha pahalıya geleceği sonucuna ulaştık.

Balkan turu gezisinde 3 kişi olmanın bebeksiliği de var üzerimizde haliyle. Tek başına nasıl araba kiralayacaksın ya da 2 kişi? Euro, dolar kazanıyorsanız sefanız olsun ohh. Biz 15’ini bekliyoruz valla, komageneden %50’miz var hemkfdjd.

üsküp balkan turuna çıkacaklara tavsiyeler
Üsküp-Makedonya

Balkanlarda en az 3 kişi olunca otomatik olarak araba kiralıyormuşsun 🙂

3 kişi olmanın vermiş olduğu dayanılmaz hafiflikle, vereceğimiz otobüs ücretleriyle araç kiralama ücretinin hemen hemen yakın olması sonucunda ( çok yakın değil de işte yaklaşıyo diyelim) araç kiralamanın daha mantıklı olacağına kanaat getirdik. (getirdigimiz en guzel kanaatlardan biriymişdhdj)

Nihayetinde, Balkanları araba kiralayarak gezmek herkesin aklında olandı fakat fiyat olarak bu kadar pahalı olacağını düşünememiştik, malum euroo dolaar. Sonuçta 11 günlük bir araç kiralanacaktı.. Kiralama+benzin+yol ücretleri+ kaza bela durumları+sigorta vs..

Balkan gezisinde araç kiralama işini de bir hayli sona bıraktık. Yanii ucuz uçak bileti arama gayretimizin çok azını araç kiralama işine ayırsaydık bir şekilde ucuz yollu bu işi halledebilecektik.

Uçuş tarihine 1 hafta kala araç kiralama işine giriştik. Nerden baksan çok saçma hareket. Biletleri 2 ay önce almıştık, aynı zaman diliminde aracınızı da kiralasanıza kardeşim. İşte araba kiralama fiyatlarının pahalılığından mı kaçtık, yüzleşemedik mi ne olduysa kanalize olamadık pek bu duruma. Üf, kanalize olmayı da cümle içinde kullandım 🙂

Peki araba kiralama işini nasıl hallettik?

Balkan Turunda Araba Kiralama

Arabayla vizesiz Balkan turunun önemli ayaklarından biri de tabi ki araba kiralama. Biz uçakla İstanbul’dan Arnavutluk’un başkenti Tiran’a uçtuğumuz için arabayı da Tiran’dan kiraladık.

arabayla vizesiz balkan turu
Balkan turunda kiraladığımız aracımız ve rent a carcı abi. 2100 km sonu.

Bu doğrultuda Balkanlarda araba kiralamak için kullanacağınız site:

Rentalcars, çeşitli araba kiralama firmalarının araçlarını tek bir yerde toplamış ve büyük kolaylık sağlıyor. İsterseniz avis, enterprise vs. sitelerine ayrı ayrı bakarak da araba kiralama işinizi halledebilirsiniz.

Balkan turu - sırbistan belgrad
Balkan turu Sırbistan’a geçerken 🙂

Balkanlarda Konaklama

Araba ile vizesiz Balkan turumuz toplam 10 gece, 11 günden oluşuyor. Yani elimizde nur topu gibi bir 10 gecelik konaklama var! Kafa nereye biz oraya mottosunda olduğumuzdan, Balkanlar gezisinin ilk durağı olan Tiran’ daki tek gecelik konaklamamız dışında hiçbir yerde rezervasyon yapmadık.

Bunun sebebi de gideceğimiz ülkelerde nelerle karşılaşacağımızı, kaç gece konaklama yapacağımızı bilmediğimizden. Kendimizi kısıtlamayı sevmiyoruz. Mesela Kotor’da 2 gece konaklamayı düşünüyorduk fakat aşık olduk Kotor’a ve Kotor konaklamamızı 3 geceye çıkardık. Böyle rahatlıklar sağlıyor konaklamayı önceden ayarlamamak. İşte hayat kurtaran bir Balkan turu tavsiyesi!

Balkanlarda kalacak yer ayarlama konusunda da içiniz aşırı rahat olsun. Balkan ülkelerinde konaklamalarımız hemen hemen son dakika olmasına rağmen bir hayli ucuza yerler ayarladık. Konaklamamıza 1-2 saat kala bile kalacak yer ayarladığımız olmuştu bir benzinlikte 🙂

kotor balkan turu
Kotor Kalesi – Karadağ

Balkan Turunda Kalacak Yer için Ufak Bir Tavsiye

Son olarak Balkanlarda konaklamalarınıza dair dikkat etmeniz gereken bir husus daha var. Tüm konaklamalarda check-in saatleri yazar, yani otele en erken girebileceğiniz saat. O saatler içinde otelinize giriş yapmanız gerekir. Aksi halde karşınızda muhattap birini bulamayıp dışarda kalabilirsiniz. (Çünkü biz kaldık))

Bu durumu çözmek için de otel rezervasyonu yapıldıktan sonra mailinize onay kodu geliyor. O onay mailininde de otelin iletişim bilgileri yazıyor. Oradan otel sorumlusu ile iletişime geçip geç geleceğinizi belirtirseniz eğer hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Yani booking üzerinden, rezervasyon yaptığınız sırada geleceğiniz saati belirtebiliyorsunuz ama mesela gece 3 saati şıklarda yok, napçan 🙂

balkan-turu-rotası-kotor-tivat
balkan-turu-rotasında Karadağ’da Kotor-Tivat arası güzel bir tabela 🙂

Bizim başımıza 2-3 kez bu durum geldi. Hatta Balkan Turumuzun ikinci gecesinde direkt bu durumu yaşadık Budva’ da. Haber de vermemiştik biraz sıkıntı yaşadık, Budva yazısında bahsettim, aşağıda tüm Balkan ülkelerinin gezi rehberi linkleri mevcut, aman siz yaşamayın.

Bu durum önemli. Yoksa bizim gibi arabada konaklayıp, durduk yere eurolarınız cebinizde kalır 🙂

Budva-Karadağ
Budva-Karadağ

Balkan Turu Kaç Km

Balkan turu vizesiz olarak toplam 6 ülkeyi kapsıyor. 11 gün boyunca gezmiş olduğumuz Balkan ülkelerinde toplam 2.100 km yol yaptık.

Aşağıdaki balkanlar gezi rotasından dümdüz sapmadan gezerseniz net 1728 km yol yapıyor. Biz doğruca vizesiz ülkelerimize gideceğiz, sağa sola pek sapmayız derseniz de 1900 km civarında Balkanlar gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Arabayla Balkan Turu Rotası

Araba ile vizesiz Balkan turumuzun ucuz yollu geliş – gidiş noktası Arnavutluk’un başkenti Tiran olduğundan, 11 gün boyunca gezip dolaşıp tekrar geleceğimiz nokta da yine Tiran Havalaanı. Gideceğim tek yer Tiran havfsdfs. Yani her şeyin başlangıç ve bitiş noktası: T İ R A N

Balkan turu rotasını tamamen şu düşünceyleoluşturduk: “Koskocaa bir 11 günümüz olduğundan, vizesiz ne kadar yer varsa gezelim bir daha kim bilir ne zaman geliriz” dedik. İyi ki de demişiz!

Arabayla vizesiz Balkan turu rotası gezilecek yerler bakımındannokta atışı yerler barındırıyor. 6 ülke gezeceğimiz için haliyle şehirleri aşırı detaylı gezemeyeceğiz.

Zaten çok fazla kasmaya da gerek yok arkadaşlar bütün her yeri gezemeyiz, her şeyi tadamayız relax. İznimiz de vaktimiz de az. Modern kölecilik vibes! Ama gayet tadında bir Balkan gezi rotası oldu bence.

Zaten her şeyi yapalım edelim diye gezmek de mümkün değil. Az salın kendinizi, kasmayın olduğu kadar olmadığı kaddjdjfk. “Çok beğenirseniz, ilerde sadece o şehre gelip her yerini keşfedebilirsiniz” – Atilla Wilde.

Balkanlar Gezi Rotası

Balkanlar gezilecek yerler sırasıyla şu şekilde oluştu:

balkan-turu-rota-balkan-ülkeleri
balkan-turu-rota-balkan-ülkeleri

Arabayla vizesiz Balkan turu rotası kemiksiz 1728 km gösteriyor. Biz bu rotayı sapmadan,çok şükür kazasız belasız tamamladık. Aferin bizee. Bizim yaptığımız kilometre tam tamına 2100 km oldu. Ohannes!! Muazzam bir his!

Balkanlarda Araba Kullanmak

Yani ilk bakışta bu kilometre sayısı çok fazla geliyor olabilir. (arabadan hiç inmediniz galibaa eheheh’ ler yapıldı siz bari yapmayın) Şehirler, ülkeler hepsi birbirine yakın mesafeler ya, az rahat. Hem şampiyonluk yakın meşaleleri yakın..

Tek seferde, balkanlarda araba kullanırken en uzun yolumuz 300 kilometreyi falan geçmemiştir. Yani Balkan rotası asla sıkıcı değil. Balkanlar zaten yemyeşil, yol harika manzaralar sunuyor.

Tabi yaz mevsimi için konuşuyorum yani aylardan Temmuz. Mevsim demişken Balkan turu ne zaman yapılır başlığına da geleceğiz.

Aux kablosu + spotify listeleri hopp ver elini 2060 km. (Aux ve spotify olsun bize bir şey olmaz) Evet Balkan gezisi netleştikten sonra harita üzerinde de şöyle harika bir görüntü ortaya çıkıyor.

Balkan Turu Arabayla

balkan-turu-rotası
balkan-turu-rotası

Üstteki Harita üzerinde 6 ülke yer alıyor. Balkanlarda başka vizesiz ülke yok, olsa giderdik. Yukarıdaki haritada çizilen rota Balkanlara gitmeden bile bizi heyecanlandırmaya yetmişti. Şimdi hayal gibi geliyor o kadar yol yapmak.

Baktığımızda Türkiye’nin en doğusu ile en batısı arasında 1655 km‘lik mesafe var. Bu bilgi işin boyutunu gösteriyor sanıyorum. Ne kadar da bilgili bir travel blogger 🙂

Haritaya bakıp bakıp sürekli – yalnız iyi gezdik haa deme isteği çık artık aklımdan, tamam gezip geldik işte Angaradayız

🙁

Balkan Turu Yorumları

Arabayla vizesiz Balkan turu rotası üzerinde çizili olan tüm ülkeler VİZESİZ. Bizi vizesiz ülkeler mahvetti bkz: Ukrayna. İhtiyacınız olan tek şey 1 adet pasaport ve biraz cesaret. Bu ikisi eşittir Balkan turunda yanınıza almanız gerekenler 🙂 Balkan turu için pasaport gerekli mi derseniz, evet!

Diğer nokta Balkanlar güvenli arkadaşlar. Biz 11 gün boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadık, kötü bir olay dahi gözlemlemedik, çok şükür 🙂 Yani kafanızda Balkanlar güvenli mi sorusu oluşursa eğer bu yazdıklarım aklınıza gelsin. Balkanlar güvenlik konusunda iyiler bence.

Ülkeler arası geçişlere, Balkanlarda sınır kapılarında noldu ne bittilere, ülke açıklamalarında tek tek değinicem fakat şimdiden şunu söyleyebilirim. Balkanlarda sınır çıkışlarında en uzun beklediğimiz süre yarım saatti.

Bosna Hersek’ e girerken sağlam araç kuyruğu vardı. Eller geziyor anneeğ. Evrak verme kısmında ise 10 dakikayı geçmeyen sürelerle ülkelere girip çıktık. İçiniz bu konuda rahat olsun, bebek gibi her yerden geçip gidiyoruuz.

balkanlarda-yolda-olmak
balkanlarda-yolda-olmak

Balkan Turu İnternet – Navigasyon

Arabayla vizesiz Balkan turunu internetsiz veya navigasyonsuz gerçekleştirmek hayli zor! Öncelikle biz Karadağ dışında hiçbir yerden hat, internet, sim vs. bir şey almadık. Bunun sebebi uzun uzadıya Budva ve Kotor gezi yazılarında sizleri bekliyor 🙂

İyi diyorsun da internetimiz yok, navigasyonumuz da çalışmıyor onu nasıl halledeceğiz sorusuna karşı da; arkadaşlar yol üzerinde bir sürüü restoran, lokanta, dinlenme tesisi, petrol vs. bulunuyor. Wifi/internet olmayan yer nerdeyse yok denecek kadar az.

Arabanıza benzin alırken veya espressolarınızı yudumlarken (balkanların bitki örtüsü espresso) internete bağlanabilir, 5 dakika bile sürmeyen konaklama rezervasyonlarınızı yapabilir, gideceğiniz yerleri navigasyona/haritaya yazabilir, instagrama düşebilir, storylerinizi art arda patlatıp gönül rahatlığıyla yolculuğunuza devam edebilirsiniz 🙂

Araba ile vizesiz Balkan turunda bunlar dışında kullanılabilecek harika bir navigasyon uygulamasından bahsedeceğim size :

Gerçekten ayrı bir başlığı hak eden bir uygulama! Bu uygulama o kadar kral bi navigasyon uygulaması ki, söylenecek tüm övgü dolu sözleri sonuna kadar hak ediyor!

Balkanlara gitmeden önce telefonunuza bu uygulamayı indiriyorsunuz. İndirdikten sonra navigasyon uygulamasının içine girip gideceğiniz Balkan ülkelerinin haritalarını indiriyorsunuz ve bingo! İnternet sorununuz çözüldü. Adamsın maps me.

Bu arada maps.me uygulamasının coini de çıkmış. Ne alaka demeyin güzel yatırım olabilir. Fiyatı Şubat 2021 itibariyle 0,79 $. Yatırım tavsiyesi değildir 🙂

Balkan Turu Üsküp
Balkan Turu – Road to Üsküp

Balkan Turu Ne Zaman Yapılmalı

Vizesiz balkan turu için en ideal zaman yaz mevsimi. Yaz aylarında hava bir tık sıcak oluyor. Ancak bu sıcakta Karadağ sahillerinde özellikle Budva’nın ünlü sahillerinde veya Makedonya’da Ohrid Gölünde denize girmek sizi oldukça iyi hissettirecektir. Diğer aylarda Balkanlara giderseniz eğer, denize giremeyip güneşlenememenin üzüntüsünü yaşayabilirsiniz.

Balkan Turu Hangi Ayda Yapılmalı

Haziran Eylül arası dönem Balkanlar gezisi için en uygun aylar.

Balkan Ülkelerinde İletişim – Yabancı Dil

Balkanlar gezi rehberinde kafaları karıştıran ve önem arz eden, can sıkan yabancı dil durumu da var tabii. Yurt dışına hiç çıkmayan arkaaşlarımızın en büyük sıkıntısı sanırım. Ya nasıl anlaşacağız, nasıl konuşup derdimizi anlatacağız, adresleri vb. nasıl bulacağız gerginlikleri..

Türkiye’de yaşayan, dil eğitimini tam anlamıyla halledemeyen ve buna rağmen yurt dışını gezmek isteyen herkesin kanayan yarası yabancı dil.

Şöyle söyleyeyim; Balkanlar bu noktada yabancı dil ihtiyacı hissetmeden gezebileceğiniz en rahat coğrafya olabilir. Zaten gezilen yerler eskiden Osmanlının hükmettiği noktalar ve kan hemen kaynıyor her yere, asla yabancılık çekmiyorsunuz. Şu an alttan dombra çalıyor. Sesi size de geldi mi?

İkinci olarak da esnaf çat pat da olsa bir şekilde Türkçe biliyor. Sokakta da keza Türkçe konuşan insanlara denk gelebiliyorsunuz.

matka kanyonu üsküp gezisi
Matka Kanyonu Üsküp gezisi

Mesela Makedonya’da magnet vs alışverişi yaptığımız yerde mekan sahibi abimiz Türkçe’yi çok iyi biliyordu. Kendisinden hem indirim kopardık hem de sayesinde kötü bir köy yolundan kurtulup otoban olan bir yol öğrendik!

İlginç bir şekilde Türk dizilerinden falan yerli halk bir şekilde Türkçe biliyor, en azından söylediklerinizi anlıyor. Balkanlar’da yabancı dil konusunda sadece arkanıza yaslanın. Yine bir relaxx geliyo su an 🙂 Valla gram kasmayın, çok düşünmeyin, çıkın çıkın gezin 🙂

Balkanlarda öğrenmeniz gereken 7 relax koycam yazının başlığını 🙂

Balkanlar için rahatlama vakti

Sonuç kısmına geçmeden önce, çokça faydalandığımız yoldaolmak sitesini de buraya bırakalım. Balkan turuna farklı bir bakış olması açısından bu siteyi de inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Velhasıl, Araba ile vizesiz Balkan turumuz bittikten sonra şu şekil bir konaklama planı oluştu. ( yani turdan önce de kalacağımız geceleri yazmıştık fakat 2-3 gece programımız kaydı; mesela yukarda da belirttiğim gibi Kotor’a bayılldıkkk 2 yerine 3 gece kaldık. Yine Bosna’da da 1 gece kalacaktık çok yorulduk 2 gece kaldık, Belgrad’da kalmayacaktık 1 gece mola verdik gibi..)

Bunun için diyorum kalacak yerlerinizi anlık ayarlarsanız ipler sizin elinizde olur ve aşırı rahat gezersiniz.. İşte şu şekil 11 Günümüzü tamamladık:

Balkan Turunda Hangi Şehirde Kaç Gün Yeterli?

 • Tiran: 1 gece
 • Budva: 1 gece (arabada uyudular)
 • Kotor*: 3 gece (balkanların miamisi atilla’nın bebeğisi)
 • Saraybosna: 2 gece
 • Belgrad: 1 gece
 • Üsküp: 2 gece
 • Tiran: 1 gece (son gecemiz) (arabada uyudular)

Vizesiz Balkanlar Turunda Gezilecek Yerler

11 günde 6 ülke ve 10 şehir olarak tamamladığımız büyük balkan turunun detaylı, ülke ülke hazırlanan gezi rehberlerine, konaklama önerilerine, fiyat bilgilerine aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Balkan Turunda Kaç Para Harcadık

Balkan Turumuzda 10 gece ve 11 gün geçirdik. Hangi Balkan şehrinde kaç gece kaldık, nerelerde kalıp ne kadar ödedik, balkan turunda ne kadar para harcadık, balkan turu fiyatları nedir gibi tüm soruların yanıtları yukarıdaki Balkan şehirleri yazılarında detaylı olarak anlattım.

Ayrıca ilgili linklerden Balkan turunda kesinlikle görmeniz gereken yerleri, tatmanız gereken lezzetleri de detaylı olarak bulabilirsiniz.

Balkan Turu Fiyatları

Balkan turu rotası boyunca ortalama kişi başı 5 – 6 bin TL gibi bir tutar harcadık. Eğer arabayla Balkan turu yapmak gibi bir düşünceniz varsa ve 11 günlük büyük bir Balkan turu yapacaksanız hemen hemen bu fiyatları ödemeniz gerekiyor.

Dediğim gibi, Balkan Turunda Kaç Para Harcadık sorusunun cevabı detaylıca üstteki linklerde yer alıyor.

Balkanlar gezi notları rotası ve diğer tüm bilgilerden umarım size de faydalanırsınız. Planlama, program yapma, rota çıakrma vs. kolay işler değil.

İşte turlara falan da bundan dolayı saçma sapan paralar bayılıyosunuz, 70+ tayfayla otobüsle geziyosunuz ya yapmayınn, bak anlattık her şeyi 🙂

Balkan haritasında yukarda maviyle çizilen rotanın kemiksiz mesafesi 1728 kilometrecik. Bizim yaptığımız km ise 2060 kilometre . Aradaki km farkı daa ‘aa kanka şu yol nereye gidiyo kii acaba, lan şurdan mı gitsek, kanka cikmaz sokakmış burasıjdjdj, yalnız guzel kaybolduk ahahah’ gibi soylemlerle yapıldı. Bayaa şaka gibi geldi bize bu kilometre sayısı.

En az 2 şöförlü falan olursanız eğer çok rahat akarsınız Balkanlar gezi turunuzda. Aracın bile km hafızası 2000 km de sıfırlandı. Ütüne de 60 km yapıp rent a carcı abimize aracımızı kazasız belasız teslim ettik. Artık darısı size.

Arabayla vizesiz balkan turu ile ilgili alakalı kafanıza takılan, merak ettiğiniz falan her türlü sorularınız için alt kısımdaki yorumlara veya instagrama bekleriz 🙂

tiran gezilecek yerler balkan turu
Balkan Turunun ilk ülkesi: Tiran

NOTLAR

Dip Not: 2019 Temmuz’unda gerçekleştirdiğimiz Balkan Turunun akabinde 2020 Şubat ayında hayalim olan Kuzey Işıkları Turu ve Lapland Gezisini gerçekleştirdik. Eğer sizin de kuzey ışıklarını görmek gibi bir hayaliniz varsa ve hatta Lapland’daki efsane aktiviteleri yapmak gibi bir düşünceniz varsa Kuzey ışıkları turu nasıl planlanır yazımı okuyabilirsiniz 🙂 Tamamen, okumuş olduğunuz Balkan Turu yazısı formatında kaleme alındı.

Dip Not 2: 2020 yılının Nisan ayında gezginilla.com‘un 10 bin ziyaretçi aldığını mutlulukla öğrendim. Bu başarıyı yakalamamdaki en önemli etkenlerden biri de Balkan Turu planlama yazısının google’da aramalar sayfasında ilk üçe girmesine borçluyum. Bu vesileyle ucuza tatil yapma, deneyimler biriktirme ve gezginilla.com‘un yolculuğu gibi çeşitlere konulara değindim. Okumak isterseniz onun da linkini aşağıya bırakıyorum. İyi gezmeler 🙂

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: