Kerpe Gezilecek Yerler-Bagırganlı Kayalıkları
Seyahat

Kerpe Gezisi ve Ağva Kaçamağı – Kerpe Gezilecek Yerler

Kerpe Gezi planı ve Ağva kaçamağı tam bir hafta sonu gezisi düşüncesi ile ortaya çıktı. Kerpe gezisi blog yazısında, Kefken Kerpe gezilecek yerler, Kerpe nerede, hangi ile bağlı, hatta hangi denize bağlı, Kerpe çevresi gezilecek yerler(Ağva), Kerpe’de nerede denize girilir, Kerpe’de ne yenir gibi akıllardaki tüm sorulara cevap bulacaksınız.

Temmuz ayında çıktığımız Balkan Turundan sonra Türkiye sınırlarına keskin bir geçiş oldu. Sürekli yurt dışı da gez-e-miyoruz haliyle ve hafta sonları güzel kaçamaklar da yapılıyor Türkiye sınırları içinde😍 Bunlardan iki efsane kaçış rotası da Kerpe Gezisi ve Ağva Kaçamağı.

Hemen alttaki videodan 2 dakikada Kerpe Gezisinden düşük bütçeli görüntülere ulaşabilirsiniz.

Kerpe Gezisi

Kerpe Gezilecek Yerler

Kerpe gezisi sırasında fark ettim ki benim bir hastalığım var! Bundan birkaç sene önce öff oraya kim gitçek buraya kim gitçek derken şimdi her fırsatta, hafta sonları veya Cumaya, Pazartesiye denk gelen tatlış bayramlarla 3 günlük tatilleri değerlendirmeden duramama hastalığına yakalandım. Yaklaşık 2017 yılından beri. 2017 güzel bir uyanış yılıydı. Bir ara o da anlatılır. Hatta bu hastalığın bilimsel bir açıklaması da varmış: Dromomania .

Anne ben dromomania oldum!

Seyahat etme hastalığı

Evet kesinlikle dromomaniam var. Zaten 5 gün overdoze Ankara alıyoruz. Mesailer, gri havalar, gergin suratlar, binalar, iz pas kir kömür lastik. Burdan Ankara’dan nefret ediyo izlenimi de vermek istemem tabi de. Doğduk, büyüdük, ekmeğini yiyoruz, yaşıyoruz. İnce bir bağ var aramızda.. Ankara is my bitch!

Ama içimdeki keşfetme duygusu şu an her şeyin üzerinde. Herhangi bir hafta sonu Ankara’da kaldığımda ömürden gidiyormuş gibi hissediyorum. Ankara iyidir hojjtur amaa benana 🙁 Neyse Kerpe gezi yazısına devam edelim!

Kefken Kerpe Gezilecek Yerler

Bu düşünceler eşliğinde 30 Ağustos Zafer Bayramının da Cuma gününe denk gelmesi vesilesiyle daha önce bulunmadığım, kendisinden pek bir haberimin de olmadığı Kocaeli’nin Kefken bölgesine revan olduk.

Yok öyle sürekli yurt dışı gezi notları, ülkemiz de gezi yazıları hak ediyor🙃 yani en azından hafta sonları için ideal. Konuşamam sadece Kerpe gezi notları.

kerpe gezilecek yerler
Kerpe Yolları

Kerpe Hangi ile Bağlı, Kerpe Hangi Denize Bağlı, Kerpe Nerede?

Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesi Kıncıllı Köyü’ne bağlı, Karadeniz kıyısında turistik bir belde olarak geçiyor. Kerpe’nin Kandıra’ya uzaklığı 10 km, İzmit’e de 50 km uzaklıktadır.

Kefken Kerpe Bölgesine gelmeden önce yaptığım ufak bir araştırma sonucunda e burası bayaa bi tatil yeri ya şokuyla beraber, doğa olarak da cezbeden bir yer olduğu bilgisini edindim.

Kerpe Denizinin mavi bayraklı oluşu da ekstra heycanlandırdı. Bu coğrafyada Kefken ve Kerpe olarak iki bölge yer alıyor. Kerpe daha hareketli olduğu için biz tercihimizi Kerpe’den yana kullandık. Vakti olanlar Kefken kısmını da gezi planlarına dahil edebilir.

kerpe gezi
Kerpe Merkez

Kerpe Konaklama Yerleri

Kerpe’de kalacak yer oldukça kısıtlı. Onun için biraz erken davranacağız Kerpe konaklamasını ayarlamak için.

Kerpe Otelleri

Yaklaşık 3 saatlik yolculuğun ardından direk otelimize geçtik. Kerpe’de konaklama yaptığımız otel, Kerpe Gökhan Otel.

Otele gelir gelmez Türk kahvesi ikramıyla, güler yüzle karşılandık ve 10-15 dakikalık bekleme süresinin ardından odalarımıza çıkıp hemen mayolarımızı giyerek Kerpe sahillerine düştük.

Otel kahvaltı dahil konseptinde ve Kerpe sahile sadece 2-3 dakikalık yürüme mesafesinde. Ekstra otoparkı da var. Fiyat/performans olarak mutlu eden bir otel yani biz beğendik. Tavsiye ederim.

Zaten Kerpe’ye gittiğinizde de göreceğiniz üzere çok fazla konaklama yapabileceğiniz yer yok. Gitmeden Kerpe’de kalacak yerinizi ayarlamanızda fayda var.

kerpediem kerpe gezi
kerpediem

Kerpe’de Nerede Denize Girilir

Turistik olarak bölgeden pek bir beklentiniz olmasın. Genel manada yazlıkçı ve çevre illerden gelen kişilerin tatil yaptığını gözlemledik. Ahh yazlıkçılık kalp ben.

Kendi şemsiyenizi veya sandalyenizi koyacağınız güzel sahiller, kayalıklar mevcut fakat biz yanımızda getirmediğimiz için Kerpe’nin en sonundaki Ceneviz Cafe Bar’ı tercih ettik şezlong vs için.

Yani şezlong-şemsiye için, biraz yazlıkçı teyzelerde uzaklaşıp gençlerle takılmak hafif de müzik dinleyip bira patates yapalım derseniz sizi Ceneviz Kafe’ye alalım.

kerpe mekanları ceneviz cafe
Kerpe’de Nereye Gidilir

Hemen yanında Kerpediem adında efsane yaratıcılı bir mekan daha var fakat Ceneviz’in manzarası ve ortamı daha güzel. Yani sırf Kerpediem isim yaratıcılığı için gidip bir çaylarını içmek istemedim değil 🙂

Kerpe gezi yerleri bakımından bu iki cafe dışında pek sahil kenarında cafe aramayın, çünkü yok.

Ceneviz Cafenin tam ortasında kocaman bir incir ağacı var ve bu ağaç 10 şezlonga falan gölge sağlıyor. Gölge etme başka ihsan istemem sen misin ? Biz şezlonglarda uzanırken arada ağaçtan incir falan düşüyo muazzam. Tabi küçücük, minnacık, sevimli kurtçuklar da düşmedi değil 😅 Doğa gibi doğa be!

Kerpe’nin Denizi, Sahili Nasıl ?

Kerpe sahili küçük bir körfez ve dalga almadığı için bir göl havası da var suyu dümdüz tam yüzmelik. İnceden bir Kotor körfezi havası da vardjdkd. Güzel bir Kerpe gezisi oluyor 🙂

Ben suyun soğuk olacağını düşünmüştüm çünkü coğrafya dersinde kuzeye çıkıldıkça suyun sıcaklığının azaldığını öğrenmiştim fakat gezenin yine daha çok bilmesiyle sonuçlandı. Kerpe gezisinde kpss şoku! Su baya baya sıcaktı. Hele Ayvalık’ın suyuna göre Antalya sıcaklığı vardı! Tuz oranı biraz düştü haliyle ve bundan dolayı da yüzmek biraz zorlaştı çünkü su çok fazla kaldırmamaya başladı. Newton was here!

Tabii suyun üzerinde kalmak için ekstra çaba sarf ediyorsunuz ve yoruyor haliyle. Yeşilliklerin içinde yüzmek çok keyifli her yer ağaçlarla kaplı. Etrafta saçmasapan yapılar, oteller falan yok!

kerpe gezi notları
Kerpe mekanları

Kerpe sahillerinde yüzdük, ardından bir şeyler yedik içtik. Mekanda çok güzel müzikler çalıyor, kaliteli; hayvanlar da mutlu koşuyor hopluyorlar falan bayaa güzel ortam var.

Ve Türkiye sahillerinin kanayan yarası!

Tek hoşumuza gitmeyen şey tabii ki Türkiye’nin kanayan yarası saçmasapan şezlonglara fahişş fiyatlar ödemekti! Budva’da bu fiyatlar yok ya.

Tr işletmecileri neden böylesiniz anlatsanıza biraz? 4 kişiden ağacın altında, şemsiyesi olmayan 4 şezlonga o paraları almak neyin kafası? Hayır zaten yiyip içiyoruz yani o kadar kitlemek ne eyy Ceneviz! Sen Kerpe’sin ya. Aman neyse ağzımızın tadı kaçmasın Ali Rıza Bey.

Kerpe Çevresi Gezilecek Yerler

  • Pembe Kayalar
  • Bağırganlı Kayalıkları
  • Ağva

Pembe Kayalar

Kerpe çevresi gezilecek yerlerin başında Pembe Kayalıklar yer alıyor. Evet pembe!

Pembe Kayalıklarda güneşin batışı meşhurmuş. Güzel bir meşhurluk. Güneşin batışını kaçırmamak için erkenden ayrıldık sahilden. Üf yüzemedik de çok. Hazırlanıp Pembe Kayalar adı verilen güneş batış noktasının yolunu tuttuk. Çok iddaalı değil mi ya? Pembeleer kayalıklaar

pembe kayalıklar kefken
Kerpe çevresi gezilecek yerler

15-20 dakikalık sürüşün ardından saat 7 gibi kayalıklara geldik. Yetiştik güneşin batışına. Aşırıı kalabalık duyan gelmiş!

Kerpe gezilecek yerler pembe kayalıklar
Pembe Olmayan Kayalıklar 🙂

Biz açıkçası pek bir pembelik göremedik. Güneşin ruh haline göre değişiyormuş. Biz gittiğimizde hava biraz bulutluydu. Güneş bizi sevmedi sanırım.

Pembe kayalıkların etrafı o kadar pis ki şoklardayız. Gelen kitle zaten baya tırt. Bir de hafta sonu olunca falan duyan gelmiş. Bir de çok kalabalık olduğundan ne foto çekiliyor ne bir şey. Anlayacağınız koşarak uzaklaştık!

Kerpe de gün batımı.

Yine zoraaki birkaç fotoğraf faslının ardından güneşi batırıp Kerpemize geri dönüyoruz akşam yemeği için.

Kerpe’de Ne Yenir

Şöyle Kerpe’de denize nazır oturalım bir şeyler içelim falan derseniz eğer alkollü mekan olarak sadece Karagöz Restoran var. Hacivat bırakmış alkolü 🙁 Bencede kötü espri..

Geri kalan yerlerde de lahmacun ve ayran vardjdj. Karagöz Restoran bölgede tek olduğu için rezervasyon falan da yapmıyor. Gelin abi ayarlarız falan diyo. Biz gittiğimizde manzaralı tüm masalar doluydu. 15 dakika falan bekledik manzara için, deniz kenarındaki masayı bize ayarladı öğlen karides ayıklayan abimiz.

kerpe de ne yenir
Kerpe Mekanları – Karagöz restoran

Mekanın ortamı gayet hoş. Güzel balıklar, mezeler, drinkler eşliğinde geceyi bu şekilde kapattık. Fiyat olarak Ankara’dan bi tık daha ucuz diyebilirim. Bir de mezgiti ve sarımsalıklı peynirli bir salata yapmışlar😍 onu tavsiye ediyorum.

Kerpe gezisi için Kerpe’de yemek yenecek yer, tek çare Karagöz Restoran.

kerpede ne yenir
Kerpe’de ne yenir

Ağva Gezisi

Çok iddialı bir Ağva Gezi Rehberi değil fakat Kerpe’ye yakın olduğundan günübirlik olarak gelinip gezilen bir Ağva gezisi önerilerinde bulunacağım.

Ağva’da birkaç saat ne yapılır, günübirlik olarak geleceğiz Ağva’da ne yapalım sorusunun cevabını bu yazıda aktardım.

Ağva Hangi İle Bağlı

Ağva ilginç bir şekilde İstanbul ili sınırları içinde yer alıyor.

Ağva Gezilecek Yerler

Kerpe gezi notlarının içinde Ağva ne alaka yeaa derseniz eğer, ki dersiniz.. Çünkü Ağva Kerpe’ye 30 km uzaklıkta ve hiç gitmemişim önceden ya, ilginç. İşte bu yüzden Ağva Gezisi de burada yerini aldı!

Sabah otelde gayet doyurucu bir kahvaltının ardından rotamızı Ağva’ ya doğru çeviriyoruz. Kerpe-Ağva arası 30 km falan bahsettiğim üzere. Zaten Kerpe’de fazla yapacak bir şey de yok.

Kerpe’den Ağva’ya giden 2 yol bulunuyor ve biz tabii ki sahilden giden kıvrımlı yolu tercih ediyoruz. Siz de onu seçmelisiniz. Yol tam anlamıyla muazzam. Sağımız solumuz yemyeşil. İlerlerken yakışıklı kayalıklarla karşılaşıyoruz.

Bir de burası nasıl İstanbul ya?

Bağırganlı Kayalıkları

Kerpe’den Ağva’ya giderken yolda tatlış bi yer keşfediyoruz : Bağırganlı Kayalıkları olarak geçiyormuş. Hemen bi fotoğraf molası veriyoruz.

  • Bağırganlı kaç km derseniz eğer Kerpe’ye 26 km uzaklıkta.
  • Bağırganlı Ağva arası ise 20 km mesafede.

Nedir ne değildir burası derken Yakındaki Phuket : Bağırganlı “ bilgisine haiz olduk. Biraz fazla mı iddaalı sanki ya? Şey daha uygun sanki, Yakındaki Bağırganlı : Phuketdjdjd . Yine de nerden baksan güzel kayalık.

bağırganlı kayalıkları
Bağırganlı Kayalıkları

Bağırganlı kayalıkları sonrasında Ağva’ya ulaşıyoruz. Ağva da küçük, minnoş bir yere benziyor. Aracımızı tabii ki paralı otoparka bırakmayıp ara sokakta ücretsiz bir noktaya park ederek sahile düşüyoruz. Gezginilla Rulez.

Ağva’nın denizi aşırı dalgalı, giresimiz gelmedi. İnce bir sahil turunun ardından meşhur bir mantıcının izine düşüyoruz. 

Ağva Nerede Yemek Yenir

İstikamet Ağvalının Yeri.

Ablam yerinde tek başına mantı ve gözleme yapıyo. Bizim tercihimiz mantı oldu ve üzerine de ballı cevizli gözleme söyledik. Şekiliz yaadjdj. Mantı gerçekten çok lezzetliydi, içi boldu😋 gözleme için aynı heyecanı yaşamasam da mantı için kesinlikle uğranılması gereken bir yer. Kerpe gezisinin çileği de mantı oldu 😛

ağvada ne yenir
Ağva nerede yemek yenir

Yemeğin ardından Ağva’nın en güzel manzarasına sahip olan sahilin hemen yanındaki yerlere geçiyoruz. We need some türk kahvesi. Burada 3-4 tane meyhane var sıra sıra ve en sonunda da cafe var. Hepsi suyun kenarında misss.

ağva mekanları
Ağva mekanları

Buradaki ağaçlara ba yıl dık. Aşırı mutlu değiller mi? Bob Ross bunu beğendi. Şuraya da mutlu ağaçlar çizmiş☺

ağva gezilecek yerler
Ağva gezilecek yerler

Yol üstü lezzeti: Pişmaniye

Kahvemizi de içtiğimize göre artık dönüş yoluna düşüyoruz. Dönüşte İzmit üzerinden Eskişehir’e giderken bir benzinliğin kenarında yer alan İpek Pişmaniye’ ye uğrayıp birkaç çeşit pişmaniyeye yumuluyoruz. Pişmaniyenin babası burasıymış, yersen! Ardından da Bozüyük’de BurgerKing molası vee Eskişehir’den hızlı trene binip tekrar Road to Ankara..

Hafta sonlarını bu şekil değerlendirmek gerçekten harika. Long weekend gibisi yok!

Kerpe gezisi ve Ağva kaçamağı herkese tavsiye edeceğim harika bir gezi rotası oldu. Yol açık yola çık😎

gezginilla
gezginilla

Hafta sonu veya günübirlik gezilecek yerler için tıklayın:

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: