pelitkoy sahil
Balıkesir,  Marmara,  Seyahat,  Türkiye

Burhaniye Gezilecek Yerler – Burhaniye, Ören, Pelitköy Sahilleri

Burhaniye gezilecek yerler günümüz şartlarında bana göre oldukça düşük bütçelerle maksimum verim alabileceğiniz ve harika bir tatil geçirebileceğiniz tatil noktaları. Türkiye’de bilinen çoğu tatil yöresinin aksine pek bilinmeyen ve daha çok 60 yaş ve üzerindeki yazlıkçı tayfaya hitap eden bir bölgeydi Burhaniye. Ta ki son yıllara kadar. Artık Burhaniye’nin bambaşka bir imajı var. Burhaniye plajları, sahilleri kesinlikle Bodrum, Çeşme sahillerini aratmıyor. Göreceksiniz! 🙂

Burhaniye gezi rehberi yazısında Burhaniye’ye dair hemen her şeyi anlatacağım. Hatta Burhaniye’ye bağlı küçük bir cennet olan Pelitköy’e dair de bilgiler bulacaksınız. Burhaniye gezi yazısı sonrasında bu bölgeye kesinlikle gitmek isteyeceksiniz, demedi demeyin!

Bu arada yazının devamında okuyacağınız Burhaniye’de gezilecek yerlerden olan Pelitköy sahil’deki Bağlarburnu mevkii’den ve İskele Mahallesinden çok güzel(özel) görüntülerin yer aldığı bir youtube video’su da sizleri bekliyor olacak. Fikir vermesi açısından muhakkak izlemenizi öneririm.

pelitkoy nerede denize girilir
Pelitköy Sahil

İçindekiler

 • Burhaniye Nerede
 • Burhaniye Gezilecek Yerler
 • Burhaniye Kalacak Yer
 • Burhaniye Ören Nerede Kalınır?
 • Burhaniye Ören Gezilecek Yerler
 • Ören’de Ne Yenir
 • Ören’de Akşam Nereye Gidilir
 • Ören Burhaniye Arası Kaç KM
 • Öğretmenler Mahallesi Halk Plajı
 • İskele Mahallesi
 • Taylıeli Köyü
 • Burhaniye Pelitköy Gezilecek Yerler
 • Pelitköy Nasıl Bir Yer
 • Burhaniye Pelitköy Kaç KM
 • Balıkesir Pelitköy Kaç KM
 • Pelitköy Nerede Denize Girilir
 • Pelitköy’de Nerede Kalınır?
 • Burhaniye Satılık Yazlık

Ufacık bir Burhaniye girizgahından sonra kendimle ilgili şu detayı da verip hemen Burhaniye Gezilecek Yerler kısmına geçeceğim. Benim Burhaniye ilçesiyle tanışmam hemen hemen 1995-1996 yıllarına denk geliyor. Babam bey sağ olsun ileri görüşlülüğü ile o yıllarda temelden yazlık kooperatifine girmiş. Biz de çocukluk yıllarımızdan itibaren Burhaniye ve çevresinde bol bol tatiller yaptık. Yani diyeceğim bu bölge gezginilla’dan sorulur!

burhaniye plajlari
Burhaniye plajlarında bisiklet sürmek başkadır 🙂

Ayrıca bu bölgede Burhaniye’den daha fazla duyulmuş ve hemen hepinizin bildiği tatil yöreleri de yer alıyor. Altınoluk ve Akçay gibi. Bu 2 meşhur tatil yöresini kaplayan ilçeye de Edremit deniyor. Edremit ilçesi ile Burhaniye ilçesi yan yanalar. Yani Edremit gezilecek yerler denildiğinde de Burhaniye’yi bu işin ucundan kenarından iliştirebiliriz. Aklınızda olsun.

pelitkoy denizi nasil
Burhaniye Pelitköy Bağlarburnu Mevkii

Şimdi diyeceksiniz iyi hoş anlatıyorsun da Burhaniye nerde kardeşim, hiç de duymadık? Evet. Bodrum, Çeşme olsa beğenirdiniz ama Burhaniye! Konuşamam sadece Burhaniyefdfdfd.

Burhaniye Nerede

Burhaniye Balıkesir’e bağlı olan ve Kuzey Ege bölgesinde bulunan tatlış bir ilçe. Burhaniye bölgesi hem turizm hem de zeytincilik olarak bölgede parlayan bir tatil yöresi. Ayrıca İzmir – Çanakkale yolu Burhaniye’nin içinden geçiyor. Kesinlikle uğrayın diye söylüyorum 🙂 Burhaniye haritası

Burhaniye Gezilecek Yerler

 • Ören Plajı
 • Öğretmenler Mahallesi Halk Plajı
 • Pelitköy Sahil
 • İskele Mahallesi
 • Taylıeli Köyü

Balıkesir tatil yerleri denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Burhaniye. Burhaniye’nin Kaz Dağları manzaralı tertemiz havası, zeytin ağaçları ile çevrili yolları, muazzam plajları ve yoğun nüfusa maruz kalmamış doğal yapısı Burhaniye gezisi için başlı başına sebepler.

balıkesir denize girilecek yerler
Plajı kapatmış gibi çek 🙂

Balıkesir’de en iyi deniz nerede sorusunda Burhaniye kesinlikle ilk 3’e adını yazdırır. Bu çok net!

Burhaniye Kalacak Yer

Burhaniye’de konaklama yapmak diğer meşhur tatil yerlerine göre oldukça uygun. Fiyat performans olarak maksimum fayda alacağınız Burhaniye tam bir bütçe dostu tatil vaad ediyor. Alttaki linklerden Burhaniye’de kalacak yerler için fikir sahibi olabilirsiniz.

Uygun Burhaniye Otelleri, Burhaniye Ören Otelleri için linklere göz atabilirsiniz:

Burhaniye gezilecek yerler olarak tabii ki Burhaniye’de denize girilecek yerlerden bahsedeceğiz. Burhaniye deyince akla ilk gelen yerlerden biri Ören.

Burhaniye Ören Gezilecek Yerler

Burhaniye’nin yıldızı, en güzel plaja sahip olan en turistik bölge kesinlikle Ören. Ören’in muazzam incelikteki ve mavi bayrak ödüllü plajı, hemen karşısındaki kaz Dağlarının enfes manzarası ve havası, Ören sahilinin hemen arkasındaki çam ormanı Ören’i çekici kılan başlıca etmenler.

burhaniye oren plaji
Burhaniye Ören Plajı

Ören’in tüm bu güzelliklerinin yanında tarihi ve antik bir önemi de bulunuyor. Ören’in antik çağdaki ismi Adramytteion. Ören binlerce senelik tarihe sahip antik bir kent. Ören’in merkezine gittiğinizde halka açık olarak ücretsiz bir şekilde sergilenen bu antik kentin arkeolojik çalışmalarını görebilirsiniz. Ören sahilinde antik çağda Lidya kızları güneşleniyormuş. Hatta sahildeki büyük bir kayalık göreceksiniz. Onun üzerinde bu kızların bir tanesinin heykeli bile var. Antik çağın Alaçatısı Ören’miş 🙂

Ören’in denizi nasıl diye sorarsanız eğer vereceğim tek cevap “mükemmel” olacaktır. Ören denizinin neredeyse her yeri kumlarla kaplı ve asla yosun bulunmuyor. Ayrıca bana Burhaniye Ören denizi soğuk mu diye de oldukça soruluyor. Bunun cevabı SOĞUK arkadaşlar. Maalesef ki çok soğuk. Bu demek değil ki gitmemeliyiz. Akdeniz’in kaynar deniz suyundansa buralar serinlemek için ideal bence.

 • Ören Plajına girişler ücretsiz.

Ören plajıyla alakalı son olarak bir beach tavsiyesi ile bu kısmı kapatacağım. Ören sahilinin başlangıcında yer alan Paprika Beach Ören’in hem gündüz hem gece en kaliteli ve piyasa! mekanı. Hem çok rahat hem de menüsü diğer beach’lere göre oldukça zengin. Ören’deki gençlerin hemen hemen hepsi Paprika Beach’de takılıyor. Uslu bir şirin olursanız gezginilla’yı Paprika Beach’de güneşlenirken görebilirsiniz 🙂

burhaniye oren gezilecek yerler paprika beach
Paprika Beach Ören

Ören sahilinin yanı sıra Ören merkezde karşılıklı dükkanların yer aldığı ve hediyelik eşyaların satıldığı çarşıya da uğrayabilirsiniz. Ören çarşı da Ören hatıralı çok sayıda hediyelik eşyacı yer alıyor ve piyasaya göre de baya ucuzlar.

Ören’de Ne Yenir

Ören’de yüzdük, hediyelik eşyamızı da aldık bu halk ne yiyecek diye soracak olursanız sizleri aşırı güzel lezzetlerin beklediğini söyleyebilirim. Ören merkezdeki çarşılara gelmeden hemen önce sıra halinde 5-6 tane büfe bulunuyor. Bu büfelerde de yörenin en meşhur lezzetlerinden biri olan ayvalık tostu ve kumpir yapılıyor. Ayvalık tostunu gerçekten şahane yapıyorlar. Yanında da kesinlikle ama kesinlikle özerhisar ayranı içiyorsunuz. Sonra da bana teşekkür ediyorsunuz 😛 Muazzam bir ayran ya böyle bir ayran içmemişsinizdir.

Hatta dediğim yerden ayvalık tostunuzu alıp Ören sahilde de tadını çıkartabilirsiniz. Hemen altta benim yaptığım gibi 😛

örende ne yenir ayvalik tostu
Ayvalık tostu & Özerhisar ayran

Ören’de Konaklama

Ören’de nerede kalınır sorusunun cevabını arayalım şimdi de. Sonra diğer Burhaniye sahillerine doğru devam edelim. Ören’deki konaklama fiyatlarına gerçekten şok olabilirsiniz. Tamam turistik anlamda bir Bodrum veya Çeşme değil ancak yukarıda bahsetmiş olduğum tüm güzellikleri bir araya getirdiğinizde fiyat performans olarak Ören’de oldukça uygun bir tatil yapabilirsiniz.

Ören’de otellerin yanı sıra hem pansiyon/yazlık kiralayabilir hem de kamp alanlarında konaklama yapabilirsiniz. Ören küçük bir yer olduğundan konaklama yapacağınız yer de Ören sahile yürüme mesafesinde olacaktır. Özellikle çocuklu aileler için şahane bir tatil noktası bence. Bu linkten Ören’deki apart ve otellerin fiyatlarına göz atabilirsiniz.

Son olarak Ören’de gün batımı da bir başka oluyor. Ören sahil manzaralı kafelerde çayınızı, kahvenizi yudumlayarak şahane gün batımını izlemeden kesinlikle dönmeyin.

burhaniye gezilecek yerler
Sunsetilla

Ören’de Akşam Nereye Gidilir

Gezginilla blog’unu okuyan tayfa genelde gençler. Onlar için de akşam takılma mekanlarından bahsetmemek olmaz.

Ören bölgesi turizm ve gençlik anlamında aşırı hareketli bir bölge olmadığından haliyle gençlere dönük pek yatırım yapılmıyor. Ancaak bu demek değil ki gece mekanı yok. Öncelikle ören sahil manzaralı olan ve yıllardır yerini kaptırmayan Pasha gece kulübü dıptısçı arkadaşların ihtiyaçlarını kesinlikle karşılayacaktır. Ayrıca Pasha Club’a önemli günlerde özel sanatçılar da geliyor. 2-3 sene önce Ozan Doğulu ve Tuğba Yurt gelmiştifdsf.

Gece kulübü bizden geçti yeaa bize şöyle canlı müzikli, inceden salınmalı, tinder eşleşmesi sonucu götürmelifdfd nereyi önerirsin derseniz eğer Martin Lounge ve Martin Pub and More‘u önerebilirim. Rezervasyonsuz asla giremezsiniz demedi demeyin. Ören’de mekan az olduğundan belirttiğim yerler bir hayli kalabalık oluyor. Sessiz sakin bir akşam geçirmek isterseniz de Ören sahilde yer alan Blue Side Beach Club ‘ı önerebilirim.

Ören Burhaniye Arası Kaç KM

Ören Burhaniye Arası yaklaşık 4 kilometre mesafede. Ulaşım belediye araçları ile oldukça kolay sağlanıyor. Yalnız geç saatlerde pek sefer yok. Şoför beye inmeden son seferi ısrarla sorunuz.

Öğretmenler Mahallesi Halk Plajı

Burhaniye’de denize girilecek yerlerin bir diğeri de Öğretmenler Mahallesi Plajı. Ören sahilin devamı olarak ulaşabileceğiniz bu sahilde de güzel vakit geçirebilirsiniz. Alttaki youtube linkinden Plaja şöyle bir göz atabilirsiniz:

Öğretmenler Mahallesi Sahili

Ayrıca Öğretmenler Mahallesi meydanında çok sayıda cafe, restoran, pastane, market, deniz ürünleri satan dükkan bulunuyor. Tüm ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabilirsiniz.

ogretmenler mahallesi halk plaji
Öğretmenler Mahallesi Halk Plajı

Öğretmenler Mahallesi Halk Plajı da tıpkı Ören sahili gibi mavi bayrağa sahip. Öğretmenler Mahallesi Plajı Burhaniye’ye sadece 5 km mesafede bulunuyor. Plaj, Ören sahile göre nispeten daha tenha ve daha sığ.

Öğretmenler Mahallesi Plajına girişler ücretsiz.

İskele Mahallesi

Burhaniye gezilecek yerlerin ticari anlamda en önemli bölgelerinden biri bu nokta. Bölgenin en büyük yat limanı İskele mahallesinde bulunuyor. İskele limanı ayrıca balıkçı teknelerine de ev sahipliği yapıyor.

burhaniye satılık yazlık
3B : Burhaniye, Bisiklet, Beach 🙂

İskele Mahallesinin kıyı şeridi hem yürüyüş, bisiklet sürme hem de bir şeyler yiyip içmek için muazzam bir nokta. 2021 yılında şahane bir park yapılmış ve İskele kıyı şeridi de güzelleştirilmiş. Alışveriş anlamında ve yeme içme noktasında her çeşit ürüne ulaşabileceğiniz iskele mahallesi akşam yürüyüşleriniz için de oldukça isabetli bir seçim olacaktır.

İskele mahallesi kısmına gelmişken hem İskele Marina’da bisikletimle çekmiş olduğum hem de Pelitköy Sahil’den görüntülerin yer aldığı youtube video’mu izleyebilirsiniz:

Video’dan gelen deniz havası ile İskele mahallesinin akşamlarına akalım. Fabrika Bar tüm Balıkesir düzeyinde oldukça popüler bir mekan. Eskiden fabrika olan yeri bara çevirmişler ve müthiş bir ambiyans oluşmuş. Onun dışında yine İskele limanında canlı müzik yapan mekanlar da mevcut.

Son olarak İskele Limanına oldukça lüks bir otel açıldığının da haberini verelim. İskele Liman Otel hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

iskele mahallesi burhaniye
İskele Mahallesinde yürüyüş yolu

İskele Mahallesinde veya çevresinde zaman geçirecekler için Taylıeli Köyü adı verilen yerde güzel bir kahvaltı noktası da bırakalım buraya.

Taylıeli Köyü

Burhaniye gezilecek yerler kısmında doğallığıyla ve kahvaltı mekanlarıyla öne çıkan bir köye geldi sıra. Taylıeli, Balıkesir ilinin Burhaniye ilçesine bağlı olan bir köy olup Burhaniye’ye 7 km, iskele mahallesine de 1,5 km mesafede bulunuyor.

Köy dediğime bakmayın, yukarıya doğru çıktıkça sizi muazzam bir körfez manzarası bekliyor olacak. Ayrıca köyde birkaç tane kahvaltı ve yemek için mekan da bulunuyor. En az 1 sabah buralarda kesinlikle kahvaltı yapmanızı öneririm.

Burhaniye Pelitköy Gezilecek Yerler

Burhaniye gezilecek yerler olarak kesinlikle uğramanız gereken bir diğer tatil cenneti de Pelitköy Sahil.

Pelitköy, Burhaniye’nin en güneyinde ve Çanakkale-İzmir yolunun 2 km içerisinde yer alan bir mahalle.

Pelitköy Nasıl Bir Yer

Burhaniye gezisinin en zeytinlikli ve en doğal yeri sanırım Pelitköy bölgesi. Burhaniye’de nereye gidilir sorusunun cevaplarından biri de kesinlikle Pelitköy Sahil. Pelitköy’ün yaklaşık olarak 8 km sahili bulunuyor. Bu sahiller dillere destan güzellikte ve doğallıkta. Çevresinde de herhangi bir beton yığını da bulunmuyor. Pelitköy plajlarının hemen her yerinde zeytin ağaçları ile iç içesiniz.

pelitkoy sahil plaji
Pelitkoy Sahil ve Zeytin Ağaçları

Pelitköy sahili nasıl sorusu oldukça soruluyor. Pelitköy’ün denizi tüm Edremit Körfezi ve ayvalık gibi soğuk arkadaşlar. Denizin serinliği o sıcak yaz gününde o kadar iyi geliyor kii. Yani pelitköy sahil plajı soğuk ama girince alışıyorsunuz 🙂

Burhaniye Pelitköy Kaç KM

Burhaniye Pelitköy arası 11 KM.

Balıkesir Pelitköy Kaç KM

Burhaniye Pelitköy arası ise ortalama 100 KM mesafede. Balıkesir halkı için şahane bir günübirlik veya hafta sonu kaçamak noktası.

Pelitköy Nerede Denize Girilir

 • İskele Mahallesi
 • Bağlarburnu Mevkii, İçmeler
 • Deniz Büfe
 • Adyar Sahili

Bu 4 sahile girişler ÜCRETSİZ. Pelitköy sahilde denize girilen en meşhur 4 plaj bunlar. Bu 4’lü dışında da çok sayıda koy bulunuyor. Özellikle Pelitköy sahildeki yazlıkların hemen hepsinin kendi plajı da bulunuyor. Kişiye özel koylara da denk gelebilirsiniz 🙂

Pelitköy sahilde benim favori sahilim İçmeler mevkiinde yer alan Bağlarburnu sahili. Son 2 yılda yapılan şahane çevre düzenlemeleri ile harika bir sahil şeridi oluşmuş. Bağlarburnundaki en güzel olay sahilin hemen dibine yapılan çimlik alan ve zeytin ağaçları. Zeytin ağaçlarının gölgesinde, aşırı bakımlı çimlerde havlunuz veya sandalyenizle mis gibi ve ÜCRETSİZ saatlerce takılabilirsiniz.

pelitkoy baglarburnu
Pelitkoy Bağlarburnu Sahili

Bağlarburnunda ayrıca 2 tane köklü işletme de bulunuyor. Bölgedeki en eski işletmelerden olan Otantik Beach Club ve Taraça’da şezlong kiralayabilir ve akşam da oturup bir şeyler içebilirsiniz.

Kısaca Burhaniye bölgesi resmen bedavaya muazzam bir tatil fırsatı sunuyor. Artık kitlemece mekanlardan, Alaçatılardan, Bodrum’lardan, fahiş fiyatlarından bıkmadınız mı? (BIKMADIKVFVVF) Hayır Alaçatınıza yine gidin ama buralara da gidin. Hem tatil maliyetinizi yarıya düşürürsünüz hem de yeni yerler keşfetmiş olursunuz. Gezginilla Vibes

Haa ben de gittim tabii ki kitlemece beach’lere. Hatta geçen sene güzel biir İzmir Plajları turu yapmıştık. Üzerine tıklayarak göz atabilirsiniz. Bir gün de Alaçatı’da yer alan Fly-INN’de takılmıştık mesela. Girişi kişi başı 250 TL idi. Gerçekten inanılmaz. 250TL’ye 3-4 gün Pelitköy sahillerinde takılabilirsiniz!

Fly-inn Beach, Çeşme

Hemen yandaki linkten de İzmir Plajları videomu izleyebilirsiniz. Karaburun yarımadasında da nispeten ucuz ve doğal koylar mevcut.

Neyse Pelitköyümüzden devam edelim ya 🙂 Bağlarburnunda çimlerdeki ortam çoğu ücretli beach’i en az 3’e katlar, benden söylemesi. Plajda 3 tane ücretsiz duş bile bulunuyor. Resmen Pelitköy fun club’ım fark ettiniz mifsfd. Valla para falan almadım ya. Ucuz tatil herkesin hakkı. (waikikinin sloganını uyarladım)

burhaniyede nerede denize girilir
pelitköy Sahil ve Gezginilla Selfie’si

Ayrıca Bağlarburnu sahilinin hemen arkasında da Şok market var. Buradan dondurmanızı, aburcuburunuzu alıp sahil keyfinize devam edebilirsiniz. Evet alkolik kardeşim Şok’un hemen karşısında da tekel bayii var 🙂 Burhaniye Belediyesine sonsuz teşekkürlerimizi de iletelim. Muazzam iş yapmışlar gerçekten.

Pelitköy Deniz Büfe de Pelitköy sahildeki ikinci favori mekanım. Buradaki sahil de oldukça temiz ve yosunsuz. Plajdaki Deniz büfe’de uygun fiyatlarla hemen her ihtiyacınızı da karşılayabiliyorsunuz.

burhaniye pelitkoy
Pelitya Sahil ve caağnım bisikletim

Pelitköy’de Nerede Kalınır?

Pelitköy sahilde 2 yeni otel ve bir apart bulunuyor.

Ayrıca Pelitköy Sahil’e oldukça yakın olan ve yukarıda değindiğim İskele Marina’daki lüks Otel’e de bir göz atmanızı öneririm.

Pelitköy sahillerinin yanında bölgedeki bir yazlıkçı olarak Burhaniye yazlıklarına da değinmemek olmaz 🙂

Burhaniye Satılık Yazlık

Burhaniye satılık veya kiralık yazlık bakımından da son dönemde oldukça ilgi çekici bir coğrafya. Eskiden buralar hep zeytinliktii dediğimiz hemen yerde maalesef büyük bir yazlıklaşma söz konusu. Burhaniye bölgesinin popülaritesi arttıkça bölgeye olan ilgi de haliyle artıyor. Yukarıda bahsettiğim tüm güzellikler birleşince de Burhaniye’den yazlık alma düşüncesi gittikçe popülerleşiyor.

burhaniye pelitkoy yazlik
Yazlık Terasından Pelitköy manzarası

Eğer Burhaniye civarından yazlık almak gibi bir düşünceniz varsa elinizi çabuk tutmanızı öneririm. Hatta baya ciddiyseniz babam bizim sitede yönetici 😀 Gezginilla okurlarına hem kiralık hem satılık yardımcı oluruz 🙂 Bir DM kadar uzağınızdayım hehe.

burhaniye satilik yazlik
Yazlıkçılık

Burhaniye Pelitköy gezilecek Yerler işte bu kadar. Farklı yerler keşfedersem Burhaniye gezilecek yerler blog yazımı yine güncellerim. Çünkü her sene Burhaniye’nin çehresi değişiyor. Yeni mekanlar açılıyor. Belediye canla başla çalışıyor.

Burhaniye’de nereye gidilir sorusunun cevabı bende bu kadar. Bölgeye baya hakim birisi olarak belirttiğim yerlere gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz. Atladığım yerler olduysa da aşağıdaki instagram linkimden bana her konuda yazabilirsiniz.

burhaniye pelitkoy gezilecek yerler
Pelitköy Vibes

Eğer Burhaniye’de iseniz ve vaktiniz de varsa sizleri Burhaniye’ye oldukça yakın konumuyla Kaz Dağlarının eteklerine, Kaz Dağları kahvaltı mekanları yazıma davet etmek isterim 🙂 Linke tıklayarak doğal ortamda şahane kahvaltı mekanlarına göz atabilirsiniz 🙂

Çanakkale’nin güzide adası Gökçeada’da hangi mekanlara gidilir, en iyi gün batımı nerede yapılır sorularının cevapları alttaki linkte!

Burhaniye gezisi blog yazımı buraya kadar okuyanlara şahane bir önerim var! farklı bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlere karavan tatili hakkında hemen her şeyi anlattığım blog yazımı okumalarını şiddetle öneriyorum. Burhaniye’yi ve Edremit Körfezini karavan ile dolaşma fikriniz varsa ve yoksa da oluşması için sizleri hemen alttaki linke alalım! 🙂

İyi tatiller!

Diğer Tatil Yazılarım için Tıklayın:

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

5 Yorum

Bir Cevap Yazın