safranbolu gezilecek yerler
Karadeniz,  Seyahat,  Türkiye

Safranbolu Gezi Planı – Safranbolu’da Ne Nerede Yenir?

Safranbolu gezi planı şimdiye kadar oluşturmuş olduğum en güzel hafta sonu gezi planlarından biri oldu. Hatta Safranbolu günübirlik bile gezilebilecek harika bir lokasyon.

Safranbolu gezilecek yerler beni o kadar şaşırttı ki gez gez bitmedi bu şahane Karabük ilinin turistik ilçesi! Safranbolu gezisini biz sonbahar rotası olarak Amasra-Küre Dağları-Safranbolu üçlüsü olarak planlamıştık. Bu doğrultuda da 1 gecemizi Safranbolu’ya ayırdık.

Safranbolu gezisine Sonbahar mevsiminde çıktık. Sonbahar, muazzam manzaralar sunan, gözlere bayram ettiren, döktüğü yapraklarla yollarımızı güzelleştiren, Safranbolu gezisi için güzel manzaralar sunan harika bir mevsim. Biz Safranbolu gezisi için Sonbahar mevsimini seçtik fakat her mevsim gidip gezilebilecek harika bir yer Safranbolu.

Sonbaharda gezilecek yerler diyince aklıma ilk ağaçlaar, düşen yapraklaar ve kahverengi geldiği için de yönümüzü tabii ki Karadeniz’e doğru çevirdik. Benim favori mevsimim yaz. Malum Temmuz bebesiyiz ☺ ama başıma bir iş gelmeyecekse, sonbaharı da bir ayrı seviyorum. Ya şu manzaraya bakar mısınız, nasıl sevilmesin ki?

Safranbolu gezi planı
Safranbolu gezi planı

Bu düşüncelerle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (kutlu olsun) tatilini de içine katarak 3 günlük harika bir sonbahar gezi turu gerçekleştirdik.

Safranbolu 1994 yılında kültürel kategoride UNESCO Dünya Mirasları Listesi‘ne dahil edilmiş. Ayrıca Avrupa ve Asya arasındaki ticarette de önemli bir merkez olmuş.

Safranbolu, ismini endemik “safran” bitkisinden alıyor. Hemen hemen her şeyin safranla bir alakası var ilçede, çok acayip. Sabundan dondurmaya, taşlardan giysilere, lokumlardan çaya kadar. Hatta ıslak mendil bile safranlıgjgjg

Sonbahar rotası açısından düşünüldüğünde aşırı turistik bir yer olarak göz kırpıyor Safranbolu. Oldukça fazla da gezilecek yer var. Biz 1 buçuk günde zor kopabildik Safranbolu’dan 🙂 Yani planınızı yaparken en azından bir hafta sonunuzu buraya ayırın bence.

Sonbaharda gezilecek yerler rotamızın başlangıç noktası Ankara. 3 günü içine alan, şu şekil bir sonbahar gezi rotası oluşturduk.

Kaydetmelik harika bir gezi rotası:

Safranbolu gezi planı
Safranbolu gezi planı

Turumuz kabaca Safranbolu, Bartın, Amasra, Küre Dağları Milli Parkı ve Kastamonu civarlarında geçti. Nerden baksan güzel rota.

Sonbahar road trip de ilk durağımız evleriyle ünlü Safranbolu.

Safranbolu Gezi Rehberi

Safranbolu gezi planı listemiz bayaa bir uzun!

Safranbolu’da gezilecek ve görülecek yerler o kadar fazla ki biz çok şaşırdık. Tarihi evler, mağaralar, kanyonlar, cam teraslar, efsane manzaralar ne ararsan var!

Safranbolu Gezilecek Yerler

 • Kristal Teras
 • Tokatlı Kanyonu
 • İncekaya Su Kemeri
 • Bulak Mencilis Mağarası
 • Yörük Köyü
 • Safranbolu Evleri
 • Cinci Hanı ve Hamamı
 • Saklı Cennet Taş Değirmen – Gizli Cennet
 • Safranbolu Kent Tarihi Müzesi
 • Kaymakamlar Gezi Evi
 • Hıdırlık Tepesi

Kristal Teras

Safranbolu gezi planı Safranbolu’nun simge yapısı cam teras ile başlıyor!

kristal teras safranbolu gezilecek yerler
Tokatlı Kanyonundan Kristal Terası çektim 🙂

Safranbol denilince akla ilk gelen yer Kristal Teras. Safranbolu gezilecek yerlerin başlangıç noktası. Terastan izlenen harika manzara da biraz sonra ineceğimiz, bol yeşillikli manzaralar sunan Tokatlı Kanyonu.

Kristal teras, 80 metre yükseklikte yapılmış ve Türkiye’de bir ilk kendileri. Tabanı camdan yapılmış fakat camın pisliğinden maalesef alt kısım gözlemlenemiyor. Kristal teras 75 ton ağırlığı taşıyabiliyormuş. Yani üzerinde korkmayınız 🙂

kristal teras safranbolu
Kristal teras – Safranbolu

Safranbolu cam teras giriş ücreti 2021 yılında 8 TL

Tokatlı Kanyonu

tokatlı kanyonu safranbolu gezilecek yerler
Bu ahşap merdivenlerle Tokatlı Kanyonuna iniş yapılıyor.

Kristal terasta manzaranın tadını çıakrttıktan sonra, 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan ve terasta kuşbakışı izlediğimiz Tokatlı Kanyonuna geliyoruz.

Tokatlı kanyonu yürüyüş parkuru olarak şahane bir seçenek!

Tokatlı Kanyonuna giriş ücreti 2021 yılında 4 TL

Tokatlı Kanyona iniş ve çıkışlar biraz zorlu, birkaç basamak ahşap merdivenler vasıtasıyla Kanyona iniş yapılıyor. Tokatlı Kanyonu, harika doğasıyla, çeşitli bitki türleriyle, sonbahar manzarasıyla bizi büyüledi gerçekten. Beklentilerimizin oldukça üzerine çıktı. Adeta bir Matka Kanyonu 😛

tokatlı kanyonu safranbolu
Tokatlı Kanyonu – Safranbolu Gezilecek Yerler

Tokatlı Kanyonunda 1-2 saat yürüdük, harika fotoğraflar çektik. Oksijene doyduk. Kanyonun ilerisinde de at çiftliği var. İsteyenler ata da binebilirler.

tokatlı kanyonu safranbolu gezilecek yerler
Tokatlı Kanyonundan Çıkış merdivenleri

İncekaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri, Tokatlı Kanyonunun hemen girişinde, heybetli görüntüsüyle ziyaretçilere hoşgeldin diyor adeta. Harika bir görüntüsü var kendilerinin. Kemer 17. Yüzyılda inşa edilmiş. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa Safranbolu’ya su getirmek için yaptırmış. Kral adammış.

incekaya su kemeri safranbolu - Safranbolu gezi planı
İncekaya su kemerinin sahibi gibi çek 🙂 – Safranbolu gezi planı

Bulak Mencilis Mağarası

Tokatlı Kanyonuna yaklaşık 8 km mesafede bulunan Bulak Mencilis Mağarasına geldi sıra.

Bulak Mencilis Mağarası giriş ücreti 2021 yılında 6 TL

Ufak bir merdiven tırmanışı ile mağaranın önüne geldik. Bu kısımda bir 10-15 dakika içerdeki kafilenin çıkış yapmasını bekledik. Bulak Mağarası bir rehber tarafından gezdiriliyor. Mağara hakkında güzel bilgiler veriyor. Aklımda kalan bilgilere göre mağara yaklaşık 6 km’den oluşuyormuş. Olaya bak. Efendim 3 milyon yıl önce oluşmuş. Mağara 3 kattan oluşuyor. Triplex mağarası da diyebilirizasdsj.

bulak mencilis mağarası
Bulak Mencilis Mağarası

Safranbolu gezilecek yerler blog yazısında sürpriz benim için Bulak Mağarası oldu. Mağaranın içi gerçekten büyüleyici. İçeride bir sürü sarkıtlar dikitler o tarz şeyler mevcut. Güzel de ışıklandırılmış. İçerde flaşlı çekime izin verilmiyor. Canlı organizmalar, yarasalar zarar görüyormuş 🙂

Yörük Köyü

Bulak mağarasından çıkışta soluğu Yörük Köyünde aldık. Köyün merkeze uzaklığı 12 km civarında. Yörenin kültürel geçmişini, gelenek göreneklerini sergiliyor Yörük Köyü. Yani pek abartılacak bir kısmı da yok.

yörük köyü safranbolu
Sipahioğlu Konağından Yörük Köyü manzarası

Yörük Köyünün kahramanı Filiz Teyze! 300 yıllık geçmişe sahip Kasım Sipahioğlu Konağının sahibi. Köyün içerisinde Sipahioğlu Konağında bulunan Filiz Teyze, eski köy yaşamını anlatıyor konağı gezdirirken. Aşırı popüler kendileri.

Konağın hemen yanında da bir şeyler yiyip içilebilecek otantik bir yer yapmışlar. Biz burada gözleme ve güya! ödüllü olan baklavanın tadına baktık. Gözleme güzeldi fakat baklava tam bir balon. Aşırı şekerli ve kuruydu.

Konağın içi güzel dizayn edilmiş. Tam bir turizm şişirmesi. Yörük Köyü de anam babam köy işte. Muazzam pazarlamışlar gerçekten. Gitmezseniz bir şey kaybetmezsiniz 🙂

safranboluda ne yenir
Meşhur bağlar gazozu

Safranbolu Evleri

18. Yüzyılda Osmanlının dokusunu yansıtan Safranbolu evleri, bölgenin en turistik yeri. Safranbolu evlerinin çoğu koruma altına alınmış ve uzun yıllara rağmen günümüze kadar korunmuş. Evleri izlemek oldukça keyifli, uzaktan bakıldığında da güzel bir görüntü sunuyor.

safranbolu evleri - Safranbolu gezi planı
Safranbolu Evleri – Safranbolu gezi planı

Ankaralı gardeşlerim Hamamönü’ne veya Beypazarı’na giderek daha güzellerine zaten şahit olmuştur 🙂

Cinci Hanı ve Hamamı

Eski çarşının içinde yer alan Cinci Hanı, zamanın en büyük ve en görkemli kervansaraylarından biriymiş. Bir oturup safran çayı molası verebilirsiniz, mistik havası eşliğinde.

Safranbolu evlerinin de yer aldığı, Safranbolu eski çarşı bölgesinin hem akşam hem de gündüz gezilmesi gerek. Safranbolu eski çarşı bölgesinde hediyelik eşyacılardan, Safranbolu mutfağına kadar hemen her şeyi bulabilirsiniz.

Biz akşama kadar yukarıda saydığım yerleri dolaşarak en son bu bölgeye geldik. Ertesi sabah tekrar bölgeyi dolaşarak magnet, safranlı lokum, simit vs. alarak bölgeyi gündüz de dolaşmış olduk 🙂

Saklı Cennet Taş Değirmen – Gizli Cennet

Safranbolu gezi planı yaptığınızda kesinlikle eklemeniz gereken yerlerden biri de Gizli cennet. Safranbolu’dan ayrılmadan son olarak Gizli Cennet adı verilen yere uğradık.

Saklı Cennet Taş Değirmeni Nerede

Safranbolu Eski Çarşıdan 15 dakikalık yürüme sonrasında ulaşılıyor Saklı Cennet Taş Değirmene.

saklı cennet taş değirmen - Safranbolu gezi planı
Saklı cennet taş değirmen – Safranbolu gezi planı

Saklı Cennet Taş Değirmenine 2021 yılında giriş ücreti olarak 3 TL alıyorlar. Yani şey, ismi oldukça iddaalı fakat çok anlam yüklenmemesi gereken tatlış bir yer. İnce bir şelale akıyor ve nehir kenarında da kahvaltı yapılıp kahve vs içiliyor.

Hemen girişinde de taş değirmen var, canlı canlı un yapımı sergileniyor. Siyez unu vs. satışı da var. Vaktiniz varsa yeşilliğe karşı bir türk kahvesi içilir.

Safranbolu Gece Hayatı 🙂

safranbolu gece hayatı
Safranbolu gece hayatında her şeyin bir bedeli var 😀

Safranbolu merkez bölgesi akşam da oldukça hareketli. Çoğu cafede canlı müzik yapılıyor. Biz en çok Saraçoğlu Kahve Evindeki cafedeki müziği beğendik. 5 tane sanatçı Türk müziğinin nadide parçalarını icra ediyordu. Hakan Altun ezgileri eşliğinde safranlı çayımızı ve ardından sahlepimizi gömdük 🙂

safran çayı
safran çayı

Son olarak bölgedeki diğer gezilecek yerler olan Safranbolu Kent Tarihi Müzesi, Kaymakamlar Gezi Evi ve Hıdırlık Tepesi gibi yerleri de gezebilirsiniz. Biz bu yerlere gidemedik, pek vaktimiz de kalmadı açıkçası. Amasra bizi bekliyordu 🙂 Vaktiniz varsa Gezilecek yerlere bu üç yeri de ekleyebilirsiniz.

Safranbolu’da Ne Yenir?

Safranbolu gezi planı yazısında en beğendiğim yere geldi sıra. Safranbolu yemekleri!

Safranbolu Hangi Yemekleri Meşhur

Safranbolu hangi yemeği ile meşhur derseniz eğer ilk akla gelen hamur işi yemekleri. Bunlar rum mantısı ve peruhi. Rum mantısı beni benden aldı gerçekten. Bir mantı lovers olarak hayatımda yediğim en güzel mantılardan biriydi. Mantının üzerine kuşbaşı etler ve jülyen biberler doğranmış ve inanılmaz bir lezzet oluşmuş.

Peruhi yemeği de mantı tarzı fakat içinde torba yoğurdu var. Rum mantısından sonra baya sönük kaldı kendileri. Ama kendi çapında güzel, lezzetli. Safranbolu mutfağında meşhur olan bir diğer lezzet de etli yaprak sarması. Sarmanın üzeri yoğurtlu ve salçalı olarak servis ediliyor. Etli sarma da oldukça lezzetliydi. Gurmilla’dan geçer not aldı Safranbolu mutfağı 🙂

İçecek olarak da karadut şerbeti ve safranbolu’nun meşhur içeceği bağlar gazozundan söyledik. Karadut şerbeti 0 şeker maksimum tat 😛

safranboluda ne yenir peruhi rum mantısı etli sarma - Safranbolu gezi planı
Safranbolu gezi planı – Soldan sağa: etli sarma, peruhi, rum mantısı, karadut şerbeti ve bağlar gazozu

Safranbolu Nerede Yemek Yenir

Safranbolu yemekleri için tercihimiz Safranbolu Sofrası adlı mekan oldu. Hizmet, yemekler 10 numara 5 yıldız. Notlara yazılsın 🙂

Safranbolu’da akşama doğru Yörük Köyüne uğradık ve orda da meşhur Sipahioğlu Konağında gözleme ve ev baklavası yedik. İnternete Safranbolu ev baklavası nerede yenir diye yazıldığında genelde sayfalar Yörük Köyündeki bu konağa yönlendiriyor. Ev baklasının sonuna denk gelmişiz. Tadını da pek beğenmedik. Şişirilmiş balon bir lezzet gibi geldi bize. Çok şekerliydi ve kuruydu. Gözleme başarılıydı. Yayık ayran ise içtiğim en kötü ayranlardan biriydi 🙁

Safranbolu’daki diğer günümüzde de Tarihi Simitçi Fırınında aşk simidi yedik. Evet aşk simidi. Safranbolu’nun simiti de bayaa meşhur. Tadı da baya güzeldi. Tabi bi Ankara simidi değil 😛

safranbolu simidi
safranbolu simidi

Safranbolu Nerede?

Safranbolu nerede hangi ile bağlı sorusunun cevabı Karabük. Pek akla gelmeyen bir ilimiz 🙂 Karabük ilinin aşırı turistik bir ilçesidir. Safranbolu ilçesi resmen Karabük’ün önüne geçmiş. Muazzam başarı.

Safranbolu’ya Ulaşım

Safranbolu Ankara’nın 231 km kuzeyinde, Karadeniz’in de 90 km güneyinde. İstanbul Safranbolu arası da 410 km. İşte Ankara için övünülecek bir yan daha 🙂 

Safranbolu’da Nerede Kalınır?

Safranbolu gezi planı bu kadar. Şimdi geldik Safranbolu konaklama durumlarına.

Safranbolu’ya gidip de tarihi konaklarda konaklamamak olmaz, ayıp olur. Otel ve ev fiyatları oldukça makul. Ekim ayı için konuşacak olursam, 150 – 200 TL bandında, 2 kişi, kahvaltı dahil konaklama yapılabilir. Kışa doğru daha da ucuzlar 🙂

Son olarak Safranbolu halkı aşırı iyimser ve çok sıcakkanlılar. Safranbolu eski çarşıda dolaşırken sürekli bir lokum, kolonya vs ikramı var 🙂 Yine bu bölgede alışveriş yapabilirsiniz ve fiyatlar da oldukça ucuz. Mesela 5 magnet 10 TL 🙂 Kotor’da 1 magnete 4 euro verincee insan şok oluyor Türkiye’deki fiyatlara 😀

Hafta sonu gezi rotaları için tıklayın:

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir