sakarya izmit gezi
Marmara,  Seyahat,  Türkiye

Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler – Doğa Kaçamakları

Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler, hafta sonu nereye kaçsak da hem doğaya doysak şöyle mis gibi içimiz açılsa hem de manzaralı geniş geniş bir kahvaltı yapıp yeşillikler içinde güzel bir yürüyüş yapsak düşünceleri ile ortaya çıktı. Hafta sonu gezi planları kalp ben!

Sakarya’da gezilecek doğal yerler, İzmitte hafta sonu ne yapılır, Sapanca’da gezilecek yerler hepsi birleşik bir şekilde haftasonu veya günübirlik gezi turu olarak Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler yazısında anlatılacak 🙂

Zaten bu blogu takip edenler bilir. Hafta sonları gezilecek yerler planı yapmaya bayılıyorum. O hafta sonu gezisi bana o kadar iyi geliyor ki, 2 günlük gezi sanki 1 hafta sürmüş gibi bir his bırakıyor. Ayrıca Ankara’da oturmama rağmen yapmış olduğum seyahatlere uzak yakın fark etmeden asla üşenmiyorum. Çünkü yolda olmak da kalp ben! Ne diyorduk, yol açık yola çık 🙂

Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler aşağıdaki maddeler etrafında şekillendi:

  • Sopeli Köyü,
  • Ormanya Gezisi,
  • Karaaslan Kamping,
  • Yuvacık Barajı,
  • Marangoz Bahçe Cafe’de Kahvaltı,
  • Gölkay Park

Bu başlıkların detaylarından, fiyat, ulaşım, adres gibi bilgilerden yazının devamında bahsedeceğim.

Yazıya geçmeden evvel 2 günde gerçekleştirmiş olduğumuz Sakarya İzmit Gezi VLOG’u izlemenizi öneririm. Görsel olarak muazzam kareler sizleri bekliyor! Ayrıca video’yu izledikten sonra gezdiğimiz yerlerle alakalı okumuş olacağınız bilgiler de görüntülerin üstüne oldukça faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Link aşağıda;

Sakarya İzmit Gezi VLOG

Sakarya İzmir gezi rehberini yola çıkmadan oluşturduk ve hızlı tren ile İzmit’e yola koyulduk. Cuma akşamı iş çıkışı yola koyulduğumuzdan akşam yemeği için ilk durağımız Sakarya’nın Sapanca ilçesinde yer alan Sopeli Köyü oldu.

Sopeli Köyü

Ankara’dan başlayan hızlı tren yolculuğumuz İzmit’te son buldu. Oradan da akşam yemeği için Sakarya’nın Sapanca ilçesinde bulunan Sopeli Doğal Yaşam Köyü‘ne doğru yola koyulduk. Sopeli nerede sorusunun cevabını da hemen vermiş olduk.

sopeli dogal yasam koyu - Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler
Sopeli Doğal Yaşam Köyü – Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler

Sopeli Nerede

Sopeli Doğal Yaşam Köyü
Mahmudiye Mah.Dereiçi Mevki No:61
Sapanca / SAKARYA

Sopeli İletişim Numaraları

GSM : 0532 065 52 39
Tel    : +90 264 310 10 40 (6 hat)

Sopeli Köyü genelde kahvaltı için tercih ediliyor. Biz kahvaltı hakkımızı başka bir doğa harikası olan Yuvacık’da kullandık. O kısma da geleceğim.

Sopeli Köyü’nün ambiyansı, doğası mükemmel. İçinde 2 tane şelale barındırıyor. Etraf alabildiğince yeşillik. 2 dağın eteğine kurulan şahane bir işletme yapılmış.

sopeli koyu yemek
Sopeli Köyünde yemek – güveçte köfte

Yemeklerimizi yedikten sonra etrafı turlamak için bir alan ve bu alanda hem bir cafe hem de hediyelik eşya satan dükkanlar yer alıyor. Yalnız bölgede son zamanda artan Arap nüfusu sonucunda tabelaların çoğu Arapça’ya dönmüş. Bu duruma biraz şaşırdık açıkçası. Tabi ki hiçbir şey almadan Sopeli Köyü’nü turladık birkaç fotoğraf çektik. Mutlu bir şekilde Cuma akşamını kapatmış olduk.

İş çıkışı yorgunluğu, yolculuk, Sopeli tatil köyü gezisi derken bizim için yorucu bir akşam oldu. Şimdi güzel bir uyku çekip Ormanya sabahına uyanacağız 🙂

Ormanya

Sakarya İzmit Gezi rotamız kapsamında ikinci durağımız muhteşem doğasıyla, hayvan çeşitliliğiyle, yürüyüş parkurlarıyla, bol yeşilliğiyle Ormanya oldu.

ormanya yasam parki - Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler
Ormanya Yaşam Parkı – Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler

Ormanya’yı aşırı merak ediyordum. Hobbit evleri ve değişik türden hayvanlar çok fazla merak uyandırıyordu. Sabahın erken saatlerinde yola koyularak Ormanya’ya ulaştık.

Baştan belirtmeliyim ki beklentilerim çok ötesinde bir Ormanya gezisi oldu. Özellikle geyiklere bayıldım. Bana Finlandiya’da gittiğimiz geyik çiftliğini hatırlattı 🙂

ormanya geyik
Ormanya Geyik

Diğer taraftan Ormanya’da 12 farklı bölge bulunuyormuş. Gez gez bitmez yahu!

Ormanya Giriş Ücreti

ÜCRETSİZ.

Bu kısım beni adeta şok etti. Ormanya’ya giriş yaparken 5 kuruş para almıyorlar. Teşekkürler Kocaeli Belediyesi. Sadece otopark parası ödüyorsunuz. O da sanırım 15 TL idi.

Ormanya o kadar büyük bir alana kurulmuş ki içinde yok yok neredeyse! Buraya en az 2-3 saat ayırmanız gerekiyor.

Ormanya Nerede

Uzuntarla Mahallesi 309. Sokak No:99 Kartepe/Kocaeli

Ormanya İletişim

0 (262) 331 66 11

Ormanya Hangi Günler Açık

Ormanya Pazartesi günleri hariç hergün açık. Yani Ormanya’ya Pazartesi günü dışında istediğiniz hergün gidebilirsiniz.

Ormanya Hobbit Evleri

Geldik Ormanya’yı en çekici kılan yere: Hobbit Evleri! Resmen instagram’ın yıldızı konumunda burası. Pandemi döneminde gittiğimizden insan sayısı nispeten azdı. Ancak yine de Hobbit Evlerinin önünde fotoğraf çekmek için biraz bekledik.

hobbit evleri ormanya
Hobbit Evleri Ormanya

Hobbit evleri Ormanya’nın neresinde derseniz eğer, Ormanya’nın girişinden dümdüz bir yere sapmadan ilerlediğinizde sol tarafa giden ince bir yoldan ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca Gamonya Hayaller Ülkesi filmi Ormanya’da çekilmiş. Bu da gereksiz bir ek bilgidsdasd.

Karaaslan Kamping & Bungalow Otel & Restaurant

Kahve molası için Yuvacık’ta yer alan Karaaslan Kamping‘e uğruyoruz. Yine Sopeli Köyü tadında burası da Ormanın içinde kurulmuş harika bir tesis. İster konaklama ister restoran her iki seçenek için de kullanabilirsiniz.

karaaslan kamping basiskele kocaeli - Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler
Karaaslan Kamping – Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler

Karaaslan Kamping içinden akan dere de ortama ayrı bir hava katmış. Yolunuz düşerse kesinlikle uğrayın!

Yuvacık Karaaslan Tesisleri Nerede

Servetiye Cami Köyü Yuvacık Baraj Sonu 8.km Yuvacık Başiskele / Kocaeli

karaaslan kamping
Karaaslan Kamping ve Konaklama Yerleri

Marangoz Bahçe Kafe – Yuvacık

Sakarya İzmit gezi rotasının yıldız kahvaltı noktası olan Marangoz Bahçe Kafe’de kahvaltıya geldi sıra. Marangoz Bahçe Kahve son zamanda instagram’da bir hayli popüler. Hem Yuvacık Barajı manzarası hem de tepedeki salıncağı ile oldukça dikkat çeken bir lokasyon. Tabii gezginilla durur mu? Gitmiş hemen 🙂

yuvacik baraji marangoz cafe - Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler
Bahçe Marangoz Cafe – Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler

Mekana rezervasyonsuz giderseniz manzaralı masalara asla oturamazsınız. Hatta en az 1-2 hafta öncesinde rezervasyon yapmanız gerekiyor. Evet ciddiyim.

Kahvaltı kalitesi ise ortalama güzellikte. Ekstralara bulaşmadan gelen kahvaltı oldukça makuldü. Sıcakları yeterli idi. Güzel güneşli bir havada uzun uzun kahvaltı yapmak isteyeceğiniz bir mekan. Tavsiye edilir.

marangoz bahce cafe kahvalti
Marangoz Bahce Cafe Kahvaltı

Şu linkten kahvaltı rezervasyonlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kahvaltı süreniz 2 saat ile sınırlı ona göre 🙂 Marangoz bahçe kafe yorumlar bu şekilde.

Marangoz bahçe kafede kahvaltı dışında burayı meşhur kılan bir detay daha var: Salıncak!

Yuvacık Barajına karşı uçma hissi uyandıran salıncaklar boomerang ve postlar için oldukça kullanışlı 😀 Biz de tabii ki videomuzu, fotoğrafımızı çektik. Video görüntüleri yukarıdaki youtube videomda mevcut.

Marangoz Bahçe Kafe Nerede

Yuvacık Yakacık Mahallesi Bostan Sokak No:17 – Başiskele / Kocaeli

Gölkay Park İzmit

Sakarya İzmit Gezi rotası kapsamında uğranması gereken yerlerin bir diğeri de Gölkay Park.

Doğal bir gölet üzerine inşa edilen ve içinde kablolu su kayağı pisti de barındıran Gölkay Park, bisiklet yolu, çocuk oyun alanı, spor alanı, dinlenme alanları ve balık tutma platformları ve yeşil alanları da bünyesinde barındıran büyük bir cazibe merkezi.

Kayak sezonunu yakalayamadığımızdan hemen yanında yer alan Gölkay Doğa Park Cafe’de kahve molası veriyoruz. Cafe’nin girişi muazzam. Binanın her yerini çiçeklerle, sarmaşıklarla kaplamışlar. Cafe’ye aşık olduk resmen!

gölkay park cafe izmit - Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler
Gölkay Park Cafe İzmit – Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler

Gölkay Doğa Park Cafe’nin içi de çok başarılı döşenmiş. Gölkay Park’a gidecekseniz eğer bu cafede kesinlikle bir kahve molası vermeniz gerekiyor.

Gölkay Park Nerede

Sepetçi, baraj mevki küme evleri, 41000 İzmit/Kocaeli

2 gece 3 güne sığan Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler rotamız bu şekilde. Sizler de gün sayınıza, tatilinize göre bu sayıyı ayarlayarak Sakarya ve İzmit çevresinde gezip görülecek yerleri tamamlayabilirsiniz. Gerçekten doğaya, yeşile, ağaca ve manzaraya doymalı bir gezi rotası oldu.

Sakarye ve İzmit çevresini anlatmışken bölgeye oldukça yakın olan Kartepe’den ve şahane doğasındani zirvesinden bahsetmemek olmaz! Özellikle kış mevsiminde hem kayakçıların hem de kızakçıların oldukça ilgisini çeken Kartepe Kayak Merkezi kış turizmi anlamında kesinlikle gitmeniz gereken bir coğrafya.

Kartepe’ye dair hemen her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz (skipass, kayak ekipmanları ve yeme içme fiyatları, konaklama) blog linki için tıklayabilirsiniz:

Sakarya ve İzmit çevresini karavan ile dolaşma düşüncesi olanlar ve karavan kiralama ile ilgili tüm bilgileri merak edenler alttaki linke göz atabilir

Farklı bir doğa tatlili yapmak ister misiniz? Longoz ormanlarının derinliklerinde şahane bir kamp deneyimi için tıklayın:

Doğu Karadeniz kısmına da gitmek isteyenler için Karadeniz turu ile ilgili tüm bilgileri ve maliyetini anlattığım blog yazıma göz atabilirsiniz:

Diğer gezi rotalarında görüşmek üzere!

Instagram’a da bekleriz : macitilla

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir