kartepe kayak merkezi kocaeli
Marmara,  Seyahat,  Türkiye

Kartepe Kayak Merkezi 2024 Fiyatları, Skipass, Neler yapılır?

Kartepe Kayak Merkezi büyük şehirlere yakın konumuyla, kayak pistleriyle, içinde yer alan aktivite seçenekleriyle ve en önemlisi 2024 yılında diğer kayak pistlerine nazaran nispeten! ucuz fiyatlarıyla her kış ilgi odağı olan bir kış turizm noktası.

Hem günübirlikçiler hem de konaklama yapacaklar için gerçekten güzel bir kayak merkezi olan Kartepe’nin kış turizmi için en uygun mevsimleri Aralık, Ocak ve Şubat ayları. Ancak bu demek değil ki sizi her sezon inanılmaz bir kar bekliyor olacak.. Ben mesela 2020 yılında da Kartepe’ye bu aylarda gelmiştim. Ancak kar kalınlığı baya az olduğundan hüsranla geri dönmüştük. 🙂

kartepe kayak merkezi kayak pistleri
Kartepe kayak merkezi kayak pistleri

Bir Gezginilla olarak 2024 yılı kış tatiline Kartepe Kayak Merkezi ile başlamak istedim. Aslında bu geziye Ankara çıkışlı bir gezi turu ile katıldım. Tur kapsamında ilk gün Kartepe ikinci gün de Kartalkaya gezisi yer alıyordu. (Kartepe blog yazısının son kısmında tur ile kayak tatili deneyimlerimi de anlattım.)

Ankara’ya yakın gezilecek yerlerden biri olan Kartepe’de 2024 kış tatili sezonuna şu snowboard videosu ile hızlı bir giriş yaptım! 🙂

Sizlere Kartepe gezi turundaki deneyimlerimi, Kartepe’de neler yapılır, fiyatlar kitlemece mi, kayak pistleri ve kayak yapılacak yerler gibi bilgileri aktaracağım.

Öncesinde Kartepe Kayak Merkezine video üzerinden kısacık bir göz atmak isterseniz alttaki youtube videosuna tıklayabilirsiniz:

Kartepe de snowboarding keyff

Kayak turu ilk gün Kartepe, ikinci gün de Kartalkaya Kayak Merkezini kapsadığından Kartepe Kayak Merkezi ile alakalı tüm detaylı bilgilere, güncel skipass fiyatlarına, konaklama seçeneklerine ve 2 günü kapsayan bu turun toplam maliyet bilgilerine ulaşabilirsiniz.

kartepe kayak pistleri
Kartepe kayak pistleri

Öncelikle Kartepe hangi ilde sorusu ile başlayalım. Çünkü bu konuda epey bir kafa karışıklığı var. Kartepe Kocaeli ilinin Kartepe ilçesinde yer alıyor. İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü arasında yer alan Kartepe Kayak Merkezi 1608 metre yükseklikte. Yani manzara olarak Kartepe hem göl hem de körfezi gören özellikleriyle diğer kayak merkezlerinden sıyrılan bir kayak merkezi. Maalesef biz bu manzarayı göremedik. Çünkü sağlam bir kar yağışı ve rüzgar vardı.. Hani şu Ocak ayının sonlarında tüm Türkiye’de sağlam bir kar yağmıştı ya.. İşte tam o anda biz oradaydık. 🙂

kartepe kayak merkezi neler yapılır
Hava müthiş! 🙂

Kış turizminde oldukça önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartepe’de 14 tane doğal pist, 3 adet telesiyej ve 2 adet teleski bulunuyor.

Bu sıkıcı bilgilerden sonra gelelim gerçeklere! 🙂 Eminim ki hemen herkes öncelikle Kartepe Kayak Merkezinde kaymanın, vakit geçirmenin ve bir şeyler yemenin maliyetini merak ediyor.

Kartepe Kayak Merkezi Skipass Fiyatları 2024

 • Depozito ücreti: 100 TL (Aman skipass kartınızı kayak sonrası teslim etmeyi unutmayın!)
 • Kartepe Sınırsız Skipass Fiyatı: 400 TL
 • Yarım Gün skipass: 350 TL
 • Tek Tur (Uzun): 200 TL
 • Tek Tur (Kısa): 100 TL

NOT: Skipass ücretlerini kredi kartı ile ödeyebiliyorsunuz. Ancak depozito ücretini nakit alıyorlar! Yanınızda nakit bulundurmayı ihmal etmeyin. (Evet kardeşim bunlar hep kişi başı fiyatlar!) 🙂

Skipass fiyatlandırmalarında hafta içi veya hafta sonu ayrımı yapılmamış!

Yarım günlük skipass fiyatı da 12:30’dan sonra gelenler için geçerli.

ankara çıkışlı kayak turları
Snowboard keyfii

Kartepe Kayak Merkezi Yemek Fiyatları 2024

Kartepe’de fiyatlara gerçekten şok oldum. Malum zamlardan sonra ilk kış tatili olunca haliyle insan şaşırıyor. En son 2019 Uludağ kış turizmi fiyatlarında kalmıştım ben ..(ki fena kazıktı Uludağ’da.. Neyse)

Arkadaşlar küçücük bir sucuk ekmeğe tam 100 TL para aldılar. İnanılmaz değil mi? Bi kangal sucuk ne kadar ya? Üstelik BİM sucuğu tadı vardı yanijfkfk. Geçen seneki ekşi sözlük entry’lerine bakarken fark ettim ki 2020’de sucuk ekmek 25 TL imiş.. El insaf ya.. Diğer yemek çeşitlerine sucuk ekmek fiyat şokundan sonra zaten bakamadım! İçecekler de 25 – 30 TL seviyesinde..

kartepe sucuk ekmek fiyat
Kartepe’de sucuk ekmek

Sucuk ekmek ortamı bu şekilde

Kartepe Kayak Merkezi Kayak Ekipmanları Fiyatları 2024

Kartepe’ye boş beleş adımlamaya veya kızak kaymaya gelmeyenler için bir diğer kazık noktası da Kartepe kayak fiyatları arkadaşlar. Öncelikle size tavsiyem, kayak malzemelerinizi kesinlikle Kartepe’ye çıkmadan almanız. Kartepe’de kayak ekipmanları fiyatları Dağ’a ilk çıkış noktasındaki mekanlara göre ortalama 2-3 katı resmen.

Biz kayak ekipmanlarını bu belirttiğim yerlerden aldık. Burada sıralı olarak 3-4 tane işletme bulunuyor.

Kartepe Kayak Fiyatları 2024

 • Standart kayak/board: 440TL
 • Kıyafetler (mont, pantolon ) adet başı 250TL
 • Kask 150TL
 • Gözlük 100TL

Buradan kayak takımlarınızı alırken dükkanların hemen yanındaki Şok veya A101’den de yanınıza abur cubur, atıştırmalık ve su gibi içeceklerinizi almanızı öneririm. Kartepe Kayak Merkezinde fiyatlar uçmuş arkadaşlar. Yazının başında burası için nispeten ucuz dedim. Bu lafımın hala arkasındayım. Çünküü Kartalkaya’da daha fahiş fiyatlara birlikte şahit olacağız! (gülerken ağlayan emoji)

kartepe kayak merkezi kayak snowboard fiyatları
Kartepe kayak merkezi kayak snowboard fiyatları

Bu arada kendi aracınız ile Kartepe’ye park etmenin maliyeti ise 50 TL. Tur şirketiyle gelenler bu tutardan yırtıyor tabi.

Herkesin merak ettiği Kartepe kayak maliyeti bilgilerinden sonra gelelim Kartepe kayak pistleri nasıl sorusuna.

Kartepe Kayak Pistleri

Kartepe’de 3 farklı kayak alanı ve bu alanlardan uzanan kayak pistleri yer alıyor. Bizim kaymaktan en çok zevk aldığımız yer olan Geyik Alanı Tepesinden başlayalım.

Geyik Alanı Tepesine 2’li telesiyejler ile çıkılıyor. Yaklaşık 7-8 dakikalık harika bir yolculuk ile yukarı tırmanıyorsunuz.

kartepe kayak merkezi geyik alan
Geyik Alan Telesiyej

İkinci kayak alanı Kartepe bölgesi. Bu noktaya da 3 kişilik telesiyejler ile çıkış sağlıyorsunuz. Zorlu bir pist kendileri, baya da dik.. Ona göre 🙂 Ama kayması çok zevkli.

Kartepe Kayak Merkezi’nin üçüncü tepesi de Karlıtepe. Burası diğer tepelere nazaran biraz kısa ve nispeten tenha.

Kartepe Kayak Merkezi’nin Büyük Şehirlere Uzaklığı

 • Kocaeli – Kartepe arası 25 KM
 • Sakarya – Kartepe arası 58 KM
 • İstanbul – Kartepe arası 130 KM
 • Ankara – kartepe arası 355 KM
 • İzmir Kartepe arası 470 KM

Ben Ankara çıkışlı Kartepe yolculuğu yaptığımdan yol birazcık uzun geldi. Ancak, özellikle İstanbul ve civarındaki şehirlerden bölgeye ulaşmak bir hayli zahmetsiz görünüyor.

Kartepe Kayak Merkezi Yol Tarifi

Kartepe Kayak Merkezi Konaklama ve Otel Seçenekleri

Öncelikle kıştatili otelleri seçiminde nelere dikkat edilir, önemli kriterler nelerdir sorularının cevapları için kış tatili linkine bir göz atmanızı öneririm.

Kartepe Kayak Merkezinin en meşhur oteli The Green Park Hotel. Tahmin edersiniz ki otel bir tık(Kartalkaya’da bu birkaç tık olacak) kazık. Kış sezonunda ortalama fiyatlar 2 kişi tek gece oda fiyatı 2500 TL civarında. Bu tutarı gereksiz bulanlar Kartepe’ye 15 -20 KM uzaklıktaki şu otel seçeneklerine de göz atabilir.

kartepe konaklama yerleri
Kartepe dönüşü Bolu Hampton by Hilton’da konakladık

Kartepe’ye Gelmişken Başka Neler Yapalım?

Kartepe Kayak Merkezi’ne gelmişken çevredeki diğer güzellikleri de kesinlikle keşfetmelisiniz. Zaten Kartepe’ye çıkarken Maşukiye’nin yanından geçiyorsunuz. Özellikle Kartepe’de kayak dönüşünde Maşukiye’de kesinlikle güzel bir balık yiyip sonrasında da doğa yürüyüşü yapmanızı öneririm.

sakarya gezilecek yerler ormanya
Ormanya – Kartepe Gezi Turu

Kocaeli ve İzmit çevresindeki gezilip görülmesi gereken Ormanya, Yuvacık, Maşukiye gibi çok sayıda yere göz atmak için alttaki linke tıklayabilirsiniz:

Sakarya ve İzmit Çevresi Gezilecek Yerler

izmit gezilecek yerler yuvacık barajı kahvaltı
İzmit gezilecek yerler Yuvacık Barajı

Kartepe’de Neler Yapılır

Kartepe’ye kış turizmi için gittiyseniz kayak, snowboard yapabilir, bunlarla beni uğraştırma diyenler de kızak kiralayıp saldım çayıra modunda yirrmaağaa gidiyrumm tarzı kayışlar yapabilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezinde ayrıca snowmobile kiralayabilir, snowball adı verilen kayma etkinliğini de yapabilirsiniz. Biz snowboard yaptığımız için snowball’u kayarken izledik. Uzaktan simitlerin üzerindeki insanlar çok eğlenceli görünüyordu 🙂

Kartepe Kayak Merkezinin kış turizmi dışında bu bölgeye yaz aylarında da pek tabii gelebilirsiniz. Özellikle Kartepe’ye çıkarken şahane manzaraların olduğu sağlı sollu çok sayıda işletme, restoran ve cafe bulunuyor. Bu yerlerde de manzaranın tadını çıkartabilir, Sapanca Gölü manzaralı bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Sapanca Gölü-Sakarya
Sapanca Gölü-Sakarya

Kartepe’ye Tur Şirketi İle Gelmek – Genel Yorumlar

Ben Kartepe Kayak Merkezi seyahatimi Ankara çıkışlı bir tur firması ile gerçekleştirdim. Bu turun ilk gününü Kartepe ikinci günü ise Kartalkaya oluşturuyor.

Ankara Çıkışlı Kayak Kartepe Turu

Öncelikle Kartepe hafta sonu inanılmaz kalabalık. Başıma bir iş gelmeyecekse bir daha hafta sonu kolay kolay Kartepe’ye gideceğimi düşünmüyorum. Bu yoğunluğun oluşmasında sömestir tatili olmasının da etkisi tabii ki vardır. Ancak araştırdığım kadarıyla da hemen herkes hafta sonu yoğunluğundan bahsetmiş.

kartepe neler yapılır
Kartepe neler yapılır

Tur şirketi ile kayak yapmaya gelenlerin kayak malzemeleri olmadığını düşünüyorum. (evet benim de yok. Zaten senede 2-3 sefer şovuna kayıyoruz snowboard mu alayımcfkfkf) Tur şirketlerinin anlaşmalı olduğu yerlerden kayak ekipmanlarını bir tık ucuza alıyorsunuz. Eğer kayak yapacaksanız mutlaka bu yerlerden alışverişinizi yapın. Kartepe’de full kitlemece çünkü!

Kayak malzemelerini aldıktan sonra herkes bunları servisin koridor kısmına yığmaca bırakıyor. Bu durum da haliyel kaotik bir ortam oluşturuyor. 3 snowboard 8 kayak aletini otobüsün koridorunda bir düşünün 🙂

Kartepe’de yeme içme baya pahalı. Onun için küçük bir yiyecek – içecek çantası yapmak oldukça yararlı olacaktır. Hatta kahveye 30-40 TL vermek istemiyorsanız termosunuzla bile gelebilirsiniz. Kartepe’ye çıkış noktasında, kayak malzemeleri satan dükkanların hemen yanında A101 ve Şok market bulunuyor.

Kayak merkezinde Geyik alana çıkılan telesiyej noktasının tam karşısında Karfest alanı kurulmuş. Canlı canlı DJ müzik performansı yapılıyor. Gitmişken oraya da uğrayıp bir sıcak şarap içmenizi tavsiye ederim. Sıcak şarabı da piknik tüpünde ısıtıyorlarkfkf. Fiyatı 50TL ama pazarlıkla 40’a hayırlı olsun 🙂

kartepe karfest etkinlik alanı
Kartepe Karfest etkinlik alanı

Kartepe Kayak Merkezi fiyatlarından da yukarıda zaten bahsetmiştim. Genel olarak Kartepe’yi beğendim. Ancak dediğim gibi, kalabalıkta pek keyfi olmuyor. Telesiyej sırası beklemekten imanımız gevrediffkkf.

Türkiye’de kayak yapılabilecek kış turizmi noktalarından biri de Erzurum’da bulunan Palandöken Dağı. Palandöken Kayak Merkezi nasıl, skipass ve kayak kiralama ücretleri pahalı mı, konaklama seçenekleri nelerdir gibi tüm soruların cevapları için alttaki linke tıklayın.

Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olan Uludağ Kayak Merkezine dair tüm detaylar;

Kartepe’ye yakın bungalov nerede kalabiliriz yeaa düşünenleri hemen alttaki linke alalım! Pişman olmayacaksınız 🙂

Günübirlik veya hafta sonu yapabileceğiniz gezi rotası önerileri için tıklayın:

Kaymadık yer bırakma! 🙂 Hehe!

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir