karadeniz turu gezilecek yerler
Karadeniz,  Seyahat,  Türkiye

Doğu Karadeniz Turu Nasıl Yapılır? Fiyatlar Detaylı Tüm Bilgiler

Doğu Karadeniz Turu Türkiye’de ölmeden önce yapılması gerekenler listemde her zaman ilk sıralarda olan bir deneyimdi. Nihayet bu sene hayalini kurduğum bu muazzam coğrafyayı görebildim. Karadeniz o kadar büyülü bir bölge ki, Karadeniz’in doğası, ormanları, yeşilliği, şelaleleri, deniz havası, kendine özgü şahane lezzetleri kendisine resmen hayran bırakıyor. Üstelik Doğu Karadeniz’e doğru gittiğinizde bu güzellikler resmen ikiyle çarpılıyor!

Doğu Karadeniz turunun maliyetine, tur öncesi hazırlıklara, hangi mevsimde gidilir sorusunun cevabına ve Karadeniz gezi planlamasının nasıl yapılacağına geçmeden önce hemen alttaki linkten Karadeniz görüntülerine ulaşabilir, istediğiniz kısma tıklayarak Trabzon, Rize veya Artvin arasında muazzam görüntülere şahit olabilirsiniz:

Doğu Karadeniz Turu

Daha önce Karadeniz’in Batı ve Orta bölgelerinde bulunmuştum. Batı Karadeniz kısmında Kerpe Kefken Sahili, Orta Karadeniz kısmında Bartın, Amasra gibi tatil kasabalarına gitmiştim. Malum bu noktalar, Ankara’dan en yakın deniz nerede sorularının cevabı niteliğinde. Ankara’da yaşayan bir gezgin olarak Ankara’ya yakın gezilecek yerler her zaman önceliğimdir! 🙂

palovit şelalesi karadeniz turu
Palovit Şelalesi – Rize

Buradan da gezginilla’nın Ankara’da ikamet ettiğini ve denize, yeşilliğe aç bir blogger olduğunu anlamışsınızdır diye düşünüyorum 🙂

Bu saydığım yerlere ekstra gezi planı yapmak isterseniz alttaki linklere tıklayabilirsiniz.

Evet, biz Doğu Karadeniz Turumuza devam edelim.

doğu karadenizde gezilecek yerler
Uzungöl – Trabzon

Doğu Karadeniz Turuna Hazırlık


Doğu Karadeniz Turuna çıkmadan önceki en önemli aşama ön hazırlık kısmı. Karadeniz’e hangi mevsimde gidilir, Karadeniz’e araba ile mi yoksa tur ile mi gidilir, Karadeniz’e giderken ne götürülür? Benim aklımdaki en büyük sorular bunlardı. Sanıyorum ki diğer gezgin arkadaşların aklına da Karadeniz Turundan önce bu sorular geliyordur. Hepsine açıklık getireceğim 🙂

karadeniz turu sümela manastırı
Sümela Manastırı

Karadeniz’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Beni tanıyanlar ve blog’u takip edenler bilir. Mevsimlere, aylara pek bağlı kalmayı sevmem. Çünküü mevsimlere aşırı odaklandığımızda ya da yazı kışı beklediğimizde(Yine yazı bekleriiz değil beklemeyiiz!) başka planlar yapıyoruz, başka yerlere odaklanıyoruz ve asla istediğimiz yerlere gidemiyoruz. Ya biri plandan vazgeçiyor ya da “oraya o mevsimde gidilmezmiş yeaa” diye bir serzeniş ile planlar başka bahara kalıyor.

Tecrübeyle sabittir. Benim Karadeniz Turu maceram 2-3 senedir resmen bu şekildeydi. Aarkadaşıma diyorum ki,

Hadi Karadeniz turu yapalım..
-Kanki bu mevsimde gidilmezmiş.
Miş mi? Kim diyo?

-Bizim bi arkadaş gitmiş çok kötüymüş
Kötü olan ne?
-İşte yağmur çamur vs.
E tamam işte Karadeniz tam olarak bu değil mi!

..gibi birçok yaşanmış diyaloğun ardından aydınlanmış bir birey olarak “eeehh SEVERLER” diyip 2021 yılının Ekim ayında Karadeniz Turunu gerçekleştirdim. Ohh iyi ki de kimseyi dinlemeyerek bu seyahati gerçekleştirmişim. Ekim ayında hava çok kötü olur diyenler alttaki fotoğraftan biraz olsun utanır mı? 🙂

dogu karadeniz turu hangi ayda yapılır
Ayder Yaylasında Güneşlenme Keyff 🙂

Peki o diyalogları yaşadığın arkadaşlarına ne oldu diye soracak olursanız eğer onlar kaldılar. Ben de tamamen benim kafada olan bir arkadaşım(kay)la Doğu Karadeniz Turunu gerçekleştirdim.

Çoğu kişi Sonbaharda Karadeniz’e gidilmez, yağmur çok yağar gezemezsiniz demesine rağmen, hatta instagramda bile story paylaştığımda yazdılar ya! Yahu beni bi salsanıza zaten Trabzon’a gelmişim, keşke Ekim ayında gitmeseydin yazmış bana. Yahu sen evde afedersin ama k.çını kaldırmaktan bi haberken ben kalkıp Doğu Karadeniz’e gelmişim benim modumu düşürmeye çalışıyor.. Unutmayın kii bana hiçbir şey olmazdjdj. E tabi ki sallamıyorum ama iyi tatiller diyip geçin kardeşim, ilginçsiniz vallahi!

Ya neyse ben ne diyordum, affediniz konudan saptım biraz sanırımddkdk. Evet gördüğünüz gibi, fırsatınızı bulduğunuzda, şartlar olgunlaştığında mevsime bakmadan bir an önce yola çıkmanızı tavsiye ediyorum. Hem hayat kısa arkadaşlar.. Ya bu sizin son Sonbaharınızsa! Onun için ertelemiyoruz.. Yol açık yola çık diyoruz!!

Tamam tamam, Karadeniz’e tam mevsiminde gidecek arkadaşları da unutmadım elbette. Karadeniz Turu için ideal mevsime bahar ayları ve yaz mevsimi diyorlar.. Çokça yağış alan bir bölge olduğundan yaz döneminde nispeten yağış yoğunluğu azalıyormuş. Şöyle de bir durum var. Herkes yaz mevsimini beklediğinden kalabalık bir insan selinin olma durumunu da hesaba katmanız gerekebilir.

Kısacası salın arkadaşlar. Mesela Ayder yaylasında güneşlenirken, Karagöl Tabiat Parkında Ekim ayında kar sürprizi ile karşılaştık. Bu da seyahatimize ayrı bir hava kattı.

artvin karagöl milli parkı
Artvin Karagöl Milli Parkı

Karadeniz turu hangi mevsimde yapılır, Doğu Karadenize hangi aylarda gidilir sorularını hallettiğimize göre gelelim Karadeniz’e araba ile mi yoksa tur ile mi gidelim konusuna.

Karadeniz Turu Araba ile mi Yoksa Tur ile mi Yapılır

Gezginilla, Doğu Karadeniz Turunu bir tur şirketi ile tamamladı. Evet benim için de bir ilkti. Yani şöyle, Türkiye sınırları içinde sadece bir kez tura katılmıştım. O da 2017 yılbaşında 2 gece 3 günlük bir Kapadokya – Erciyes Turuydu. Onun dışında hiçbir tura katılmadım Türkiye’de. Hep kendi kendime gezdim, araştırdım ve bu durum beni hep mutlu etti. Bu Kapadokya turunda yaşadığım bazı sıkıntılardan dolayı da tur ile gezme işini rafa kaldırmıştım.

Ancaak, Doğu Karadeniz Turunun araba ile kendi kendinize mi yoksa tur şirketi ile mi yapılacağı konusunda ikileme düşmüştüm. Kendi akıl süzgecimden geçirdiğim soruları size de soracağım ve bu sorular doğrultusunda Karadeniz turunu kendiniz mi yoksa tur şirketi ile mi tamamlayacağınıza ulaşacaksınız. Onedio testi gibi oldufjf. Evet başlıyoruz!

karadeniz turu tavsiyeleri
Zilkale
 • Doğu Karadeniz Turu için 3-4 günün varsa Tur şirketi,
 • 1 hafta – 9 günlük gibi bir süren varsa araba ile. (en esas soru buydu, diğerleri şov sorularkdd)

Finansal durumu iyi olanlar (dolarla maaş alanlar) arabayı tercih edebilir. Çünkü tur maliyeti arabaya göre bir hayli uyguna geliyor. Evet yazının sonunda Karadeniz turu ne kadara mal oldu, maliyetler, yemek ücretleri gibi her konuya değineceğim, sakin 🙂

İnstagrama kimsenin fotoğraf çekilmediği ve arkamda kalabalığın olmadığı yerlerde fotoğraf atmak, story çekmek isteyenler yallah arabayla 😀

karadeniz turu hangi şehirler trabzon
Atatürk Köşkü sakin 🙂

Yine instagramda ekmeği bol olan bungalow evlerde kalmak isteyenler, şaka bir yana cidden muazzam manzaralı, doğanın içinde harika bungalov evler bulunuyor, de Karadeniz turunu araba ile gerçekleştirmeli. Diğer türlü tur firması ile 4 yıldız civarı otellerde konaklama yapıyorsunuz.

4×4 aracı olmayanlar ya da yere baya yakın arabası olanlar da Karadeniz’e kendi arabasıyla gitmeyi iki kez düşünebilir. Malum dağ tepe ova yayla birikinti konisidkdfk KPSS’ye de selam çakalım ama dimi. Coğrafya derslerinin yıldızı, Doğu Karadeniz Bölgesi..

Benim aklıma gelen temel sorular bunlar. Değerlendirmenizi kendiniz yaparsınız artık. Testin sonunda hangi Karadeniz yaylasısın sonucu yapmak isterdim hahaha..

dogu karadeniz turu gezilecek yerlerdogu karadeniz turu gezilecek yerler
Mençuna Şelalesini izlerken me

Karadeniz turunu tur şirketi veya araba ile kendinizin gerçekleştirmesinin elebbette ki artı ve eksi yönleri var. Öncelikle Karadeniz yolları, yayla şelale yolları aşırı dar ve bozuk olduğundan araba ile gidenler bir tık gerilebilir, hatta birkaç tık!

Mesela Palovit Şelalesine veya Mençuna Şelalesine öyle dar ve tehlikeli yollardan gittik ki dolmuşun tekerleri hep silme geçiyordu dere yatağını falan. Ya da mesela karşıdan bir araba geldiğinde tek geçişli yollar olduğundan ve cep olmadığında o yola geri geri gitmek imdb korku 10/10 bence!

Bu konuda tur şirketleri arabaya kıyasla bir adım öne çıkıyor. Tur şirketi ile giderseniz arkanıza yaslanıp doğayı izliyorsunuz. Bu gerginliklerin de hiçbirini yaşamıyorsunuz. Tur şirketi ile gitmenin bir diğer güzel yanı da o kadar güzel bir gezi planlaması yapıyorlar ki nokta yerleri kısa sürelerde maksimum verim ile gezebiliyorsunuz.

Özellikle bizim gibi 3-4 günü olanlar için oldukça verimli. Tur şirketlerinin diğer bir güzel yanı, gittiğiniz bazı yerlerdeki giriş ücretleri, otopark ücretleri gibi şeylerden yırtıyor oluşunuz. Bu tutarı tabii ki tur fiyatı içinde sizden alıyorlar ancak psikolojik olarak ekstra mutlu hissediyorsunuz 😀

Turla gittiğinizde, yolların dar ve kötü oluşundan dolayı bazı yerlere dolmuşlar ile aktarma yapıyorsunuz. İşte tam bu noktada bazı yerel dolmuş şoförleri ile çok sıcak konuşmalar oluyor. Mesela dolmuşçu Mustafa abi ile çay nasıl demlenir muhabbetini sadece bir tur gezisi sayesinde yaşayabilirsiniz 🙂

karadeniz turu nerelere gidilir
Offf 🙂

Karadeniz’i tur ile gezmenin bir avantajı da rehber ile gezmek. Rehberimiz oldukça başarılıydı. Hem gittiğimiz yerlerde hem de otobüsün içinde bilgilendirmeleriyle bizi mest etti gerçekten. Yukarıdaki youtube videomdaki bazı kısımlarda rehber beyin muazzam anlatılarına şahit olabilirsiniz. Yağız Bey’e de buradan saygılarımızı iletelim 🙂 Maşallah bilmediği yoktu. Çok detaylı ilginç bilgiler verdi tur esnasında. Bu durum da ekstra hoşuma gitti. Çünkü genelde seyahatlerimi kendim ayarladığım için önceden okuduklarımla veya orada öğrendiklerimle yetiniyorum. Bu da farklı bir deneyim oldu benim için.

Artık şöyle denebilir: “Rehberli gezen iyi bilir!” 🙂

karadeniz turu 29 ekim
29 Ekim’de Tur otobüsümüz 🙂

Gelelim tur şirketi ile Karadeniz Turu yapmanın eksi yönlerine! Ben tur çalışanı değilim arkadaşlarddjjd. Objektif olarak ne deneyimlediysem onu paylaşıyorum burada 🙂 Ya birkaç kişi instagram’da bana arabayla vizesiz Balkan Turu yaparken tur mu düzenliyorsunuz, güzel geziyorsunuz katılabilir miyiz gibi şeyler sormuştu. Bana yürümüş de olabilirler tabi şimdi fark ettimdkdkd. Ya iyi olmaz mı aslında şöyle butik Gezginilla Tur’lar?.. Nasip et be…

Dur şimdi hayallere dalmanın sırası değil, ah spotify da bir yandan beni hayallere daldırıyor. I hımm neyse, nerede kalmıştık?

Tur şirketi ile Karadeniz Turu yapmanın en belirgin kötü özelliklerinden biri, Karadeniz mutfağına, Karadeniz yemeklerine pek doyamıyor oluşunuz 🙁

karadeniz yemekleri kuymak
Kuymaakk

Tur esnasında tabii ki neredeyseniz o yerin meşhur lezzetlerinin yer aldığı restoranlara götürüyorlar fakat çok kalabalık gezdiğimizden ve anlaşmalı lokantalar olduğundan lezzet anlamında maalesef pek aranan şey bulunamıyor. O butik Karadeniz lezzetlerini deneyimleyemiyorsunuz.

karadeniz yemekleri karalahana sarması
Karalahana sarması 😛


Son olarak tur şirketleri haliyle büyük otellerle anlaşma sağlıyor. Siz de bu otellerde tur konsepti dahilinde paket olarak konaklıyorsunuz. Oysa kii Doğu Karadenizdeki muazzam bungalowlar, dağ evleri, köy evleri varken gerçekten bu oteller de mi kalmak istiyoruz? İşte make your choice! 🙂

doğu karadeniz turu ankara çıkışlı
Karadeniz Yaylaları

Doğu Karadeniz Turu esnasına öyle efsane yollardan, manzaralardan geçiyorsunuz kiii ağzınız resmen açık kalıyor! İşte bu yolları gerçekten kendi arabam ile gerçekleştirmeliydim dedim bazı noktalarda(yalnız ufak bi sıkıntı var arabam yoksjsj) Ve şey de dedim, bir dahaa bu yollaarıı aynıııı hevesleeekdfkf.. İşte bu noktada tur otobüsündeyken veya aktarma yaptığınız dolmuştayken “üff şurada ne story atılırdı yeaa” diye iç geçiriyorsunuz…

mençuna şelalesi artvin gezilecek yerler
Mençuna şelalesi – Artvin

Şimdi zaten araba ile seyahat etmenin artı yönlerini sıralayacak değilim. Şimdiye kadar hemen her yere araba ile seyahat ettiğimizden gerçekten muazzam bir rahatlık sunuyor insana. İşte yukarıdaki sorulara vereceğiniz cevaplara göre Karadeniz turunuza araba ile mi yoksa tur firması ile mi çıkacağınıza karar vereceksiniz..

Karadeniz’e Giderken Ne Götürülür

Doğu Karadeniz turu planını yaptık. Araba ve ya tur şirketi kararını verdik. Şimdi sırada Karadeniz’e giderken yanımıza ne alacağımızda. Bence önemli bir konu. Çünkü Doğu Karadeniz’in havası cidden aşırı dengesiz. Karadeniz’e bak ikizler burcu resmendfkfk. Tamam yahu ikizler burçlular kızmasın..

karadeniz turu ankara çıkışlı
Karagöl’de Kar

Biz Ekim ayının son haftası Doğu Karadeniz’e gittiğimizden ve bize sürekli ‘üff aşşırıı yağmurluu‘ vs diye felaket tellalığı yapıldığından biz baya yağmur-çamur-kar-fırtına-çığ kombinlerimiz ile gittik. Bu saydıklarım nispeten her mevsim için geçerli olacağından yazın Karadeniz’e gidecekler de dikkate almalı.

Öncelikle bir adet yağmurluk ve bot şart oğlu şart. Bot dışında rahat bir spor ayakkabı, bizim gibi ailesinde evliya olanlar için, olur da çok güneşli bir havaya denk gelirseniz diye ince hırkalar, tişörtler.. Yani 4 mevsimlik bir valiz yapıyoruz arkadaşlar. Başka söze gerek yok 🙂

trabzon çıkışlı karadeniz turu
Trabzon sahili – Yaz günü gibiydi mesela 🙂

Doğu Karadeniz Turu Planı Nasıl Yapılır

Biz Doğu Karadeniz Turunu tur şirketi ile gerçekleştirdik ve sağ olsunlar tüm gezi planını yapmışlardı. Başıma bir iş gelmeyecekse tur firmasının yapmış olduğu planı oldukça beğendiğimi söyleyebilirim.

Doğu Karadeniz Turu gezi planını, arabasıyla gidecek olanlar için aşağıda paylaşacağım. Bu listedeki gibi bir Karadeniz gezi planı aynen uygulanabilir. Konaklamalar için de civardaki muazzam bungalowlarda konaklama yapılabilir. Daha güzel Karadeniz restoranlarını ve lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz. Üf be çok mantıklıymış ha. Tur şirketinin planını al sonra üzerinde ufak dokunuşlar ile son haline getir. Şuraya da mutlu hamsiler çizelim!

karadeniz yemekleri hamsi
Hamsi, kara lahana çorbası, laz böreği ve salata fix menüsü 45TL


3 gece 4 gün süren Karadeniz Turumuzun seyahat planını buraya bırakıyorum. Dolu dolu bir 4 gece için kemerlerinizi bağlayın! Evet otobüste de kemer var ve takmak zorunluydu! Ama kimse sallamadı tabi. Bir kez polis çevirmesi olduğunda herkes taktı o kadarkdkd.

karadeniz turu ne kadara mal olur
Ahahaha aynen öyle!

Doğu Karadeniz Gezi Planı

Trabzon – UzungölAyasofya CamiDemirkapı Yaylası – Atatürk Köşkü – Kazaziye Sanatı Ve Gümüş Telkâri
Atölyesi – Maçka – Altındere Milli Parkı – Sümela Manastırı – Sürmene Bıçak Mağazası – Çay Fabrikası – Fırtına Vadisi – Mikron Köprüsü – Zilkale – Ayder Yaylası – ArtvinArhaviBorçkaKaragölMençuna Şelalesi – Rize – Palovit Şelalesi – Rize Bezi Atölyesi – Lustra Ve Karaster Yaylaları (Üzerilerine tıklayarak kısa kısa hazırlanan youtube short videolarına ulaşabilirsiniz)

 • Karadeniz Turunda toplam yaptığımız mesafe: 1000 Kilometre(Trabzon-Rize-Artvin)

1. Gün

Karadeniz turunun 1.günü Trabzon’da geçiyor.

Trabzon Gezilecek Yerler

 • SÜMELA MANASTIRI
 • Altındere Vadisi Milli Parkı (Gitmedik ama yazmışlar)
 • Atatürk Köşkü
 • AYASOFYA MÜZESİ
 • Uzungöl (Cam Teras)
 • Kazaziye Sanatı ve Gümüş Telkari Atölyesi
 • Sürmene Bıçak Mağazası
 • Akçaabat ve Sera Gölü

2.Gün

Karadeniz Turunun 2. günü ise Rize ve çevresinde devam ediyor.

Rize Gezilecek Yerler

 • AYDER YAYLASI
 • ZİLKALE
 • Mikron Köprüsü
 • Fırtına Vadisi
 • Rize Bezi Atölyesi
 • Palovit Şelalesi

Eğer Rize’de fazladan 1-2 gününüz varsa, bahsedilen Doğu Karadeniz turu dışında gelmiş olduğum Rize’nin Ardeşen ilçesinde bulunan bu efsane Rize bungalov evinde mutlaka konaklama yapmalısınız. Detaylar alttaki linkte!

3.Gün

Doğu Karadeniz Turunun 3. gününde Artvin semalarına doğru yol alıyoruz.

Artvin Gezilecek Yerler

 • Borçka
 • Karagöl Tabiat Parkı
 • Mençuna Şelalesi

NOT: Karadeniz turunun içinde kovid virüsünden önce Batum Turu da yer alıyormuş. Ancak Gürcistan’a geçişlerde PCR testlerinin sıkıntılı olması sebebiyle Batum turu kapsamdan çıkarılmış. Onun yerine başka bir yeri tura eklemişler.

Hemen bu noktada, bahsi geçen Doğu Karadeniz turunda malum sebepler sonucu gidemediğimiz Batum’a 2 sene sonra arabayla geçiş yaptığımın bilgisini vermek istiyorum. Üstelik araçla Batum’a geçmenin her detayını alttaki linkte blog yazısında anlattım. Göz atmanızı öneririm.

4.Gün

Karadeniz gezimizin son gününde vakit bulamadığımız yerlere uğradık. Trabzon Havalimanından döneceğimiz için Trabzon merkezde 3-4 saatlik bir serbest zaman ile kendimiz gezdik, yedik içtik. Son günde ayrıca bir çay fabrikası gezimizi de oldu. Vatan Çay Fabrikasında çayın nasıl yapıldığına dair bilgi alıp çaylarımızı keyifle yudumladık.

Çay fabrikasında öğrendiğim bir bilgi ile de yıkıldım. Sallama çayların alayı boyalıymış. (Gülerken ağlayan emoji)

karadeniz turu programı
Trabzon Meydan

Trabzon’da geçirdiğimiz serbest zamanda da şehir merkezinde adımlayıp bol bol fotoğraf çektik. Trabzon pidelerinin, kuymağın ve Hamsiköy sütlacının tadına baktık.

karadeniz turu yemek fiyatları
Karadeniz turu yemek fiyatları


Karadeniz Turu Maliyeti

Doğu Karadeniz gezisinin belki de en merak edilen yerine geldi sıra. Gezginilla kardeşim iyi gezip tozmuşsun, kuymaklara düşmüşsün de sana maliyeti ne oldu sorularınızı duyar gibiyim. Hemen açıklıyorum.

Doğu Karadeniz Turunun fiyatı 1700 Lira. Bu fiyat 2021 yılının Ekim ayı fiyatı. Tur tarihi 29 Ekim’i de kapsadığından diğer günlere göre bir 200 TL daha pahalı idi. Ancak Doğu Karadeniz Turunda ekstralar da oldukça çoğunlukta.

karadeniz turu fiyatları
Mikron Köprüsü

Doğu Karadeniz Turunun içindeki ücretsiz hizmetler:

 • Otellerde Konaklama(3 Gece Yarım Pansiyon)
 • Hijyen Seti (VERMEDİLER)
 • Rehberlik Hizmetleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Transferler(Ekstra Olmayan Tüm Yayla Transfer Ücretleri-Yok denecek kadar az:)
 • Uçak biletleri
 • Lüks Otobüsler İle Ulaşım

Ücretli olan kısımlar ise tur esnasında Karadeniz lezzetleri tadımları.. İşte kuymak, muhlama, kara lahana çorbası, sarması, laz böreği, hamsi..üff acıktım ha yazarkendfkf.. gibi lezzetlere ekstra ödeme yapıyorsunuz. Bunların fiyatı da kişi başı ortalama 40-50 Liraya mal oluyor.

Karadeniz Turu fiyatına dahil olmayan hizmetler:

 • Öğle Yemekleri
 • İçecekler
 • Kişisel Harcamalar
 • Ekstra Turlar
 • Müze Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • Minibüs Ücretleri
doğu karadeniz turu blog ayasofya camii
Ayasofya Cami Trabzon


Yemek ödemeleri dışında bir diğer ekstra kalem de transferler, dolmuş ücretleri. Karadeniz turu esnasında 45 kişilik dev otobüslerle seyahat edildiğinden gidilen çoğu yere 15 kişilik dolmuşlar ile devam ediliyor. Otobüs bir yere kadar geliyor ve oradan küçük dolmuşlar ile şelale veya yayla seyahatine çıkılıyor. Bu dolmuşların ücreti de her ayrı binişte gidiş dönüş 50 Lira.

doğu karadeniz turu uçaklı
Doğu Karadeniz Turu


Bu tutar 4-5 kez verilince insanın biraz canını sıkıyor ancak gidilen o yolları gördükten sonra 50 Lira hiçbir şeymiş diyorsunuz zaten. Ama yani bu tutarları ekstra otobüste toplamak yerine tur fiyatına ekleseler daha şık olabilir. Bunun sebebi de çok bariz zaten. Oraya eklerse internet sayfasındaki tur fiyatı şişecek ve pahalı görünecek 🙂

Gezginilla gardeşim boş yapma da totalde kaç lira harcadın onu de diyenler için şunu söyleyebilirim. Ankara çıkışlı Karadeniz Turunun bize maliyeti kişi başı ortalama 2.000 – 2.250 Lira civarında. Karadeniz turu maliyeti budur.

Bence fiyat performans olarak oldukça güzel bir tutar. Bu tutarı yüksek bulanlar tabii ki olacaktır. Herkesin bütçesi farklı. Ben Türkiye’nin çoğu yerini gezen biri olarak ve bugünün enflasyon şartlarında makul bir fiyat olduğunu düşünüyorum. Üstelik şu anki döviz kurları düşünülürse 200 dolara 3 gece 4 gün mis gibi seyahat ediyorsunuz 🙂

rize gezilecek yerler zilkale
Zilkalke – Rize


Arabayla Karadeniz turu yapmak isteyenler ise bu tutarı ortalama 2 ile çarpabilir. Malum benzin, araba kiralayacaklar için kira ücreti, şovlu bungalowlar bir tık pahalı. Şovlu bungalow ne yeaa sabahtan beri diyip duruyosun diyenler şuraya tıklayarak neyden bahsettiğim hakkında fikir sahibi olabilir 🙂

Gideceğiniz restoranlarda da bir tık fazla harcayabilirsiniz. Ve tabii ki ekstra otopark, milli parklara giriş ücretleri. E 2 katı ödeceyeksiniz ama 2 katı da ekstra mutlu olacaksınız. Öyle düşünün yahu suratınız düşmesin hemen 🙂

dogu karadeniz turu
Ayder’de bir gezginilla fanı..

Genel olarak Karadeniz turumuzu değerlendirmem gerekirse oldukça memnun ayrıldığımı söyleyebilirim. Karadeniz gezi planlaması çok güzel yapılmıştı. Konaklama yaptığımız oteller 2 gece güzel, 1 gece de nispeten iyiydi. Temiz olması oldukça yeterli bir sebep zaten.

Uçaklı Karadeniz Turu olduğundan, yoğun tempoya rağmen çok yorulduğumuz söylenemez. Gittiğimiz yerler en fazla 1-1 buçuk saat uzaklıktaydı. Hem yormadı hem de zaten öyle muazzam manzaralar eşliğinde seyahat ediyorsunuz ki zaman kavramı aklınızda çıkıyor!

karadeniz turu yaylalar ayder yaylası
Yaylaalar yaylalar 🙂


Turla seyahat etmenin olumsuz yanlarını da zaten yazının başında arabayla giderseniz yaşayabileceğiniz deneyimler kısmında bahsetmiştim. Tekrar anlatmama gerek yok.

Genel olarak tur şirketinden oldukça memnun kaldık. Birkaç sıkıntı tabii ki oldu ancak bunlar arabayla kendimiz gitsek bile yaşanabilecek şeylerdi. Evet tur firmasının adı ne soruları da birikmiştir tahmin ediyorum. Ancak burada tur firmasının reklamını yapamayacağım. Malum gezginilla.com sayenizde bir yerlere geldi ((: Blog’un tıklanmaları her geçen gün artıyor. Artık kuru kuruya reklam yapmak yokdjdj. Özele gelenlere söylerim ama kıyamam hiç 🙂

sümela manastırı trabzon gezilecek yerler
Sümela Manastırı – Trabzon

Tur firması seçimi de oldukça önemli bir konu. Kısa bir vakitte çok şey yapmak istiyoruz ve ayırdığımız zaman, para buna değsin istiyoruz. Bu yüzden tur firmanızı iyi seçmenizi öneririm.

Karadeniz Turu ölmeden önce yapılması gereken harika bir tur. Karadeniz turu blog yazımda bahsetmiş olduğum tur Karadeniz 101 olarak özetlenebilir. Yani ilk etapta Karadeniz’de mutlaka görülmesi gereken yerler.. Yoksa Karadeniz’de inanılmaz yaylalar bulunuyor. Hatta sadece yaylalara gidilen turlar da bulunuyor. Karadeniz yayla turunu da inşallah önümüzdeki sene bahar veya yaz aylarında yaparız.

Bu arada ben bu gezi turu işini gerçekten çok sevdim. Karadeniz turundan 2 ay sonra da Doğu Eskpresi turu ile Ankara Kars arasında şahane bir seyahat gerçekleştirdim. Eğer sizin de aklınızda böyle bir gezi planı varsa hemen alttaki linke tıklayarak bilet, güzergah, bilinmesi gerekenler gibi tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Son olarak youtube kanalımda oluşturduğum 15-20 saniyelik yemek, şelale, yayla ve görülmesi gereken yerler gibi kısa videolara da göz atabilir, gezilecek yerlere dair fikir sahibi olabilirsiniz.

uçakla doğu karadeniz turu
Yaylalarda salıncak 🙂


Doğu Karadeniz Turu ile alakalı aklıma gelenler bunlar. Sonradan aklıma gelen bir şey olursa güncellemeler ile tekrar online olurum. Sizin de aklınıza Karadeniz turu ile ilgili bir şey takılırsa hem yorumlarda hem de instagram’da bir DM kadar uzağınızdayım! 🙂

doğu karadeniz hangi mevsimde gidilir
Bye!

Kış turizmine ilgi duyan ve kayak yapan veya da bunları sevmeyip ortamda sadece sucuk ekmek yiyip lattesiyle story atmak isteyenler Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden olan Kocaeli Kartepe’nin güzel kış ortamına ve Kartalkaya Kayak Merkezinin şahane doğasına, pistlerine kesinlikle bir gezi planı yapmalı!

Karadeniz’i karavan ile gezmek gibi bir düşünceniz varsa bu yazı tam size göre! Karadeniz turu için ödediğiniz tutara hemen hemen yakın bir maliyetle karavan kiralayarak Karadeniz’i boydan boya gezebilirsiniz. Karavan tatili nasıl yapılır, nelere dikkat edilir gibi tüm detaylar alttaki linkte.

Kartepe gezisi planı yapmak için tıklayın:

Kartalkaya gezi planı yapmak için tıklayın:

2021 yılı boyunca gerçekleştirmiş olduğum seyahat yazılarıma göz atmak için tıklayın:

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir