sinopta gezilecek yerler
Karadeniz,  Seyahat,  Sinop

Sinop Gezisi Nasıl Yapılır? Sinop Gezilecek Yerler

Sinop gezisi Türkiye’de ölmeden önce mutlaka deneyimlenmesi gereken gezi rotalarından biri. Sinop gezilecek yerler ve Sinop nasıl gezilir arayışında olan sizler bu yazıyı okuduğunuzda Sinop’ta mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlere ulaşmış olacaksınız.

Karadeniz’in göz bebeği şehirlerinden biri olan Sinop şehri, ya haberlerde ya da sosyal medyada her sene açıklanan Türkiye’nin en mutlu şehirleri haberinde ilk sıraları kimseye kaptırmamasıyla adından her sene söz ettiren bir yer. Sırf bu haber bile Sinop’a gezmeye gitmek için şahane bir sebep. Yıllarca listenin 1 numarasında kalan Türkiye’nin en mutlu şehri Sinop’a artık bir gezi planı yaparsınız diye düşünüyorum. Sinop gezisi nasıl yapılır kısmı da zaten bende. Siz Google Haritalarınızı ya da kağıt kalemi hazırlayın..

diyojen heykeli
Diyojen heykeli

Sinop gezisi blog yazısına geçmeden Sinop güzelliklerine ve Sinop’ta gezilecek yerlere görsel olarak bir göz atmak isterseniz Sinop VLOG olarak 2 parça halinde paylaştığım Youtube video’larına mutlaka göz atmanızı öneririm. Sonrasında Sinop gezi planlaması için yazıya devam edersiniz. 🙂

Sinop’a Hangi Ayda Gidilir?

Öncelikle Sinop’a hangi ayda gidilir sorusu internette oldukça araştırılan bir konu. Bu blogu takip edenler bilirler ki gezmenin ne belirli bir zamanı ne de dönemi olur. Bir Gezginilla olarak herhangi bir fırsatta gitmek istediğim ilk yere, çok mevsimine ve sezonuna bakmadan plan yaparım kii size de tavsiye ederim.

Sinop yaz dönemlerinde en gidilesi sezonlardan ancak tahmin edersiniz ki en kalabalık dönemlerinden de. İşte bu sebepten sezon dışı gezi rotaları size bambaşka bir mutluluk sağlıyor.

sinop gezi programı
Türkiye’nin en kuzeyi, İnceburun

Biz Sinop’a Ekim ayının sonlarında, şahane bir dönemde gitmiştik. Gereksiz kalabalığın olmadığı, insansız hava sahasının bolca olduğu keyifli bir dönemdi. Sinop gezisi için en ideal dönemi bahar ayları olarak özetleyerek bu konuyu geçelim.

Sinop’ta Nereler Gezilir

Sinop’ta gezilecek yerler listesini aşağıda liste halinde de vereceğim. Ancak bu başlıkta mutlaka görülmesi gereken yerleri, Sinop’un yıldızlarını aktaracağım

Sinop gezisi blog yazısını okuyanların benim gibi beyaz yakalı bir çalışan olduğunu veya aylarca tatil yapabilecek bir hayatı olmadığını düşünüyorum. 🙁 Bundan dolayı Sinop gezi rehberi planı kısa sürede maksimum fayda sağlanacak şekilde hem günübirlikçilere hem de hafta sonu tayfaya uygun olarak tasarlandı.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Biz Sinop gezisine Sinop’un dillere destan şelalelerinin bulunduğu Erfelek Tatlıca Şelaleleri ile başladık. Sinop’ta sadece 20 yıl önce keşfedilen ve doğal cennet olarak adlandırılan Erfelek Tatlıca Şelaleleri doğasıyla ve 28 farklı şelalesiyle Sinop’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

sinop erfelek şelaleleri
Sinop Erfelek Şelaleleri

Hamsilos Tabiat Parkı

Aşırı doz oksijen ve doğal güzellik sonrasında 2. durağımız Hamsilos Tabiat Parkı. Sinop’ta ormanla denizin birleştiği ve benim de bayıldığım yerlerden biri olan Hamsilos, Türkiye’nin en kuzey ucu olan İnceburun’da bulunuyor.

sinop gezilecek yerler
Hamsilos Koyu

Sinop gezisi esnasında benim en çok beğendim yerlerden biri kesinlikle Hamsilos Tabiat Parkı. Eşsiz manzaranın yanı sıra ağaçların içinde küçük bir patika yolda şahane manzaralar eşliğinde yürüyüş yapabileceğiniz bir parkur da bulunuyor.

Hamsilos Koyu ayrıca Türkiye’nin tek fiyort oluşumu ve Noveç’teki fiyortların tek örneği olarak da oldukça önemli bir konuma sahip. Yani resmen mükemmelos! 🙂

Sinop İnceburun Feneri

Hamsilos’un ardından sırada muazzam bir gün batımı sunan ve Türkiye’nin en kuzeyinde bulunan Sinop İnceburun Feneri‘ndeyiz. Sinop güzellikleriyle şaşırtmaya devam ediyor. 🙂

sinop inceburun feneri
Sinop İnceburun Feneri

1863 yılında yapılan İnceburun fenerinde 5 kuşaktır aynı aile tarafından bekçilik yapılıyor. Sinop gezisi esnasında 1 gün batımını mutlaka İnceburun Fenerinde yapmanız gerekiyor. İnceburun’da market tarzı bir yer yok. Onun için yeme içme bakımından hazırlıklı gelmenizde fayda var.

Sinop’ta gezilecek yerleri sırayla anlatıyorum ama aralarda tabii ki karnımız acıkıyor ve Sinop’un dillere destan mantılarını ve diğer yerel lezzetlerini de deniyoruz. Sinop’ta nerede yemek yenir, en iyi mantı nerede yenir gibi Sinop yeme içme rehberi için de linke tıklayarak Sinop lezzet haritanızı oluşturabilirsiniz.

sinop mantısı
Sinop mantısı

Eyy Gezginilla, iyi hoş geziyorsun da Sinop’ta nerede kalınır, Sinop konaklama tavsiyeleri nelerdir sorularını ne yapacağız serzenişlerinizi de duyar gibiyim. O kısım çok kolay! Sinop konaklama tavsiyesi linkinden Sinop’ta konakladığımız şahane manzaralı Sinop oteline bir göz atabilirsiniz. Bence fiyat performans ve konum olarak Sinop’un iyi otellerinden biri.

sinop konaklama tavsiye
Otelin balkonundan günaydınlar 🙂

Nerede kalmıştık ya? Evet Sinop güzelliklerinden devam edelim…

Şahin Tepesi

Sinop’ta mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri de Şahin Tepesi. Şahane bir Sinop manzarasına tanıklık edeceğiniz bu tepede Sinop’un yarımada görüntüsünü de net bir şekilde görebileceğiniz bir yer.

sinop gezisi
Şahin tepesi

Sarıkum Gölü

Güzel bir Sinop manzarasının ardından Sarıkum Gölü‘nde yanınıza yiyip içebileceğiniz bir şeyler alıp göl manzarasının ve yeşilliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Sinop Gezi Programı

Sinop’a gidince ne yapılır sorusundaki en belirgin yerleri anlattım. Alttaki listede belirtilen yerleri de vaktiniz el verdiği ölçüde gezmenizi öneririm. Zaten çoğu Sinop merkezde yürüme mesafesinde bulunuyor.

  • Sinop Kalesi
  • Sinop Diyojen Heykeli
  • Sinop Paşa Tabyaları
  • Sinop Marina
  • Sinop Aşıklar Caddesi
  • Sinop Arkeoloji Müzesi
  • Sinop Akliman
  • İnaltı Mağarası
  • Sinop Tarihi Cezaevi(Biz gittiğimizde tadilattaydı. Eğer açıldıysa mutlaka uğranmalı)
sinop gezi rehberi
Sinop doğal güzellikleri

Burada bahsedilen tüm Sinop’ta gezilecek yerler 3 gece 4 günlük bir süre zarfında gezildi, görüldü, sonuna kadar tadı çıkarıldı. Sinop zaten küçük bir yer. Sinop’ta görülmesi gereken hemen hemen tüm yerleri sizlere aktardım. Biz Sinop’a kadar gelmişken Sinop’un “şirin” ilçesi Gerze‘yi de görmek istedik. Dönüş yolunda Gerze’ye uğrayıp bir meşhur mantı da orada yiyip gerze sahilinde adımlayarak Ankara’ya doğru yola çıktık.

sinopta nereler gezilir
Gerze

Sinop gezisi esnasında Gerze’yi de mutlaka görmeniz gerektiğini belirteyim. Gerze “cittaslow” unvanı alan bir ilçe aynı zamanda.

Biz Gerze’ye kadara gelmişken “aa Bafra da ne yakınmış. Meşhur Bafra pidesinden gömmesek mi” düşünceleriyle rotayı Ankara yerine Bafra’ya da kırmış bulundukjfjf. Biz de böyle bir Gezginiz, yemek aşkı bambaşka bir seviyede.. 😛

Sinop’un doğal güzellikleri beni gerçekten büyüledi. Tabii Sinop bir kıyı şehri olması sebebiyle tertemiz plajlarının da bulunduğu bir bölge. Bizim Sinop gezimiz daha çok kültürel ağırlıkta olduğundan ve bahar ayında geldiğimizden deniz turizmi noktasında bir deneyimimiz olmadı. Denizi sadece izlemekle yetindik. 🙂 Deniz turizmi için Karadeniz kıyısını tercih etmediğimizden Karadeniz gezi turları ağırlık olarak tarih, yeme içme ve gezme görme üzerine kurulu şekilde ilerliyor.

sinopa hangi ayda gidilir
Sinop kalesinden manzara

Sinop gezisi blog yazım ilginizi çektiyse Karadeniz bölgesinde hem Karadeniz turu hem de bungalov evler gibi birçok gezi rehberi yazım da ilginizi çekecektir. Alttaki linklerden ilgi duyduğunuz alanlara göre tıklama yapabilirsiniz.

Karadeniz turu esnasında soluklanıp doğaya ve lükse doyacağınız şahane bir bungalov önerisi:

Karadeniz turunun kreması Gürcistan’ın Batum şehrinde yurt dışı deneyimi:

Karadeniz bölgesinde günübirlik veya hafta sonu gezebileceğiniz gezi rotası önerileri:

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir