muhtesem gatsby pdf
Kitap önerileri

Muhteşem Gatsby Kitap ve Film İncelemesi – F. Scott Fitzgerald

Muhteşem Gatsby kitabı, yazarı ve bu kitabın uyarlama filmi bu blog yazısının 3 başlıklı konusu.

Muhteşem Gatsby romanı ile tanışmam aslında kitabından uyarlanan film ile oldu. Filmi o kadar çok beğendim ki hemen kitabını alıp okumak istedim.

Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald tarafından 10 Nisan 1925 yılında yazılmış bu güzel romandan, günümüzde “Gatsbying” adında etkisini yitirmeden halen bahsedilmesi de romanın başarısını ortaya koyan bir detay.

Hoşlandığımız kişinin ilgisini çekmek veya eski manitanın tekrar iletişime geçmesini sağlamak için sosyal medyada paylaşım yapmanın, storyler yüklemenin adına bir adına ‘Gatsbying’ diyorlar! Hangimiz yapmadık ki? 🙂

Muhteşem Gatsby romanının kahramanı Jay Gatsby Bey de sevdiceğinin kendisini fark etmesini sağlamak için varını yoğunu ortaya koyarak o Instagramsız karanlık çağda eski maniti ile tekrar bir araya gelmenin yollarını arıyor…

muhtesem gatsby kıtap ıncelemesi
Güzel kapak 🙂

Kitabın yazarı Fitzgerald ile başlayalım.

Francis Scott Fitzgerald

Francis Scott Key Fitzgerald 1896’da Minnesota’da doğmuş. Yazar ismini Amerikan Ulusal Marşı’nı yazan ve uzaktan akrabası olan Francis Scott Key’den almış. İyi bilgi. 🙂 

Öğrencilik yıllarında oldukça tembelmiş. ABD 1. Dünya Savaşına girdiğinde üniversiteyi bırakıp orduya alınmış. Ordu’da olduğu dönemde “Cennetin Bu Yanı” kitabını yazmış ve üne kavuşmuş. O sırada da hayatının aşkı Zelda ile tanışmış. Oldukça ilgi çeken ve kıskanılan bu aşka Fitzgerald’ın alkolikliği gölge düşürmüş. Ernest Hemingway ile de Zelda ile ilişki problemlerini paylaşıp ölümüne kanka olmuş.

Fitzgerald 44 yaşında 1941 yılında hayata gözlerini yummuş.

Ayrıca Benjamin Button’nun Tuhaf Hikayesi filmi de kendisi tarafından yazılmış bir kitaptan uyarlanmıştır.

“Bir şey söylemek istediğin için yazmazsın. Söyleyecek bir şeyin olduğu için yazarsın.”

Fitzgerald

“Olduğu gibi yaşamak istemiyorum. Önce aşık olmak ve sonra tesadüfen yaşamak istiyorum.”

Fitzgerald

Muhteşem Gatsby Kitabı, Konusu, Özeti

1920’ler Amerika’sının ekonomisini, dansını ve müziklerini ele alan bu romanda, genç yaşta ünlü ve zengin olan baş karakter Jay Gatsby üzerinden Amerikan rüyası eleştirel bir yaklaşımla okuyucuya sunuluyor. 

Fitzgerald’ın kendi gerçek yaşamıyla kitabın ana karakteri olan Jay Gatsby’nin yaşamında paralellikler bulunuyor.

Gatsby Beyimiz aşırı zenginliğine rağmen tabii ki mutsuz ve yalnızdır. Parayla saadet olmaz sözü de bu romanı özetleyen temel cümlelerden biri. 😀 

Gatsby‘nin yıllaar yıllar önce terk etmek zorunda kaldığı sevgilisi zengin bir adamla evlenmiş. Gatsby kralı da sırf eski sevgilisi Daisy’e yakın olabilmek için yaşadığı yere yakın bir malikane satın almış. Kaldı mı ya böyle aşklar? Hep aynı aşklar, yalan telaşlar.. Ebru Gündeş, seni o kadar iyi anlıyorum ki.. Neyse, tüm bu olaylar da Gatsby’nin yakın arkadaşı Nick Carraway tarafından romanda güzel güzel anlatılıyor.

muhtesem gatsby konusu

Eleştirilerime gelirsek, en başta kitap bana biraz karmaşık geldi. Özellikle filmi izledikten sonra kitabı okuduğum için biraz sönük bir olay örgüsü ile karşılaştım. Bu olumsuzluklara rağmen kitaptaki betimlemeler çok güzeldi. Kitabın sade bir dil ile yazıldığını da belirtmeliyim.

İlginç bir bilgi ile devam edelim. Muhteşem Gatsby kitabı ilk yayınladığı yıllarda hiç de popüler değilmiş. Kitabın üne kavuşması Fitzgerald’ın ölümü sonrasında  2. Dünya savaşı sırasında askerlere yollamasıyla olmuş.

Muhteşem Gatsby Kitabından En Sevdiğim Alıntılar

  • Birini eleştirmeye kalkıştığında herkesin senin ayrıcalıklarına sahip olmadığını hatırla.
  • Hem içinde hem de dışındaydım, yaşamın durmak bilmez çeşitliliği karşısında hem büyüleniyordum hem de tiksiniyordum.
  • Kendimi çoğunlukla yabancıların arasında buluyorum, çünkü başımdan geçen hüzünlü olayı unutmaya çalışarak oradan oraya sürükleniyorum.
  • Yalnızca kovalanan, kovalayan, meşgul olan ve yorgun olan vardır.
  • Seni alıp şu pembe bulutlardan birinin içine koyup dolaştırmak isterdim. (Gezginilla notu: Ben de)

Muhteşem Gatsby Filmi

Muhteşem Gatsby Romanı 1970’lerde ilk defa sinemaya uyarlanmış. Sonrasında yine aynı adla çekilen ikinci film de 2013 yılında muazzam bir görsel şölen ile yapımı ve yönetmenliğini Baz Luhrmann’ın yaptığı film ile tekrar yapılmış.

Muhteşem Gatsby filmini hdfilmcehenneminden falan uğraşmadan Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

Filmin 1970 ve 2013 yılı yapımlarını kıyaslayan bir video bile var.

The Great Gatsby’nin IMDB puanı 7.2

Muhteşem Gatsby filmi bir roman uyarlaması olduğundan kitaptaki konuların filmde güzel bir şekilde işlendiği söylenebilir. Haliyle, görsel ve işitsel efektlerle izleyicinin ilgisini çekebilmek adına bazı aşırılıklar da yok değil. E bu dönemde olur o kadar. Zaten bu aşırılıklar da filmi güzelleştiriyor değil mi ama?

Carey Mulligan ve Leonardo DiCaprio’nun başrollerini paylaştığı filmde 1920’lerin stil ve modası da günümüze çarpıcı bir şekilde taşınıyor.. Filmdeki erkek köstümlerinin ve aksesuarların çoğu Brooks Brothers ve Tiffany & Co. tarafından özel olarak tasarlanmış. Gerçekten herkes çok şık! Filmdeki erkek tarzlarının detaylarına da buradan göz atılabilir.

Muhteşem Gatsby yıllarının geri geleceği konusu da gazete oksijende geçen ay işlenmiş.

Küçük de bir anekdot vereyim. Midnight in Paris (izlemediyseniz kesinlikle öneririm) filminde kahramanımız bir davette F. Scott Fitzgerald ve onun güzeller güzeli eşi ile karşılaşıyor. Kitap inceleme blog yazısını yazarken bir anda filmdeki bu sahne aklıma geldi. Paylaşmak istedim.

Konuya aşırı ilgisi olanlar bu makaleden de incelemelerde bulunabilir.

Son olarak Muhteşem Gatsby’nin dizi uyarlamasının da yolda olduğunun haberini verelim.

Gatsby kralının etinden sütünden faydalanın kardeşim aynen 😀

muhtesem gatsby ozet
Nasip et be 🙂

Seyahat yazılarım dışında, okuduğum ve keyif aldığım hoşuma giden kitapları, filmleri bloğumda paylaşmaya, incelemeye ve sizlere önermeye devam edeceğim. Kaliteli kitaba ve filme ulaşmanın zor olduğu bu dönemde bence değerli bir iş. 🙂

Kitap önerisi bulmakta zorlanıyorsanız, alttaki linklerdeki beğendiğim kitap inceleme yazılarıma da göz atmanızı tavsiye ederim.

Sizin de kitap veya film gibi mutlaka izlemeli, okunmalı önerileriniz olursa hem buraya yorumlara hem de instagram’dan bana yazabilirsiniz.

Kaliteli içeriklerde buluşmak dileğiyle!

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir