Erzurum Palandöken kayak merkezi
Anadolu,  Erzurum,  Seyahat,  Türkiye

Palandöken Kayak Merkezi Skipass, Kayak Kiralama Fiyatları

Palandöken Kayak Merkezi Türkiye’deki en iyi kayak pistleri nerede sorusunun cevabı niteliğinde bir kış turizm noktası. Ancak bu sorunun cevabı, güncel olarak, maalesef pek de iyi olmayan kayak pistlerinden biri olabilir.

Başlığı aslında ‘Erzurum’da sakatlanılacak Pist Yapmışlar’ şeklinde düşünmüştüm. Ancak kayak severlerin aklını çelmemek ve pek de korkutmamak adına standart başlıkla devam etmek istedim.

snowboard
Düştüysek kalkarız 🙂

Bu durumu yazının sonunda açıklayacağım. Bilgi almaya gelen kayak severlere Palandöken Kayak Merkezi hakkındaki tüm bilgileri önden vermek istiyorum. Benim sakatlığımı da ne yapacaksınız değil mi ama? (aşırı ağlayan emoji) Gezginillalara sahip çıkalım..

Türkiye’nin önemki kış turizm merkezlerinden biri olan Palandöken Kayak Merkezinde hem konaklama yapacaklar hem de günübirlikçiler için işe yarar bilgileri vermeye başlayalım.

Palandöken kayak pistleri
Palandöken kayak pistleri

Palandöken Kayak Merkezi Skipass Fiyatları 2024

 • Tek Çıkış hafta içi ve hafta sonu 100TL
 • Devamı alttaki fotoğrafta!
Palandöken Kayak Merkezi fiyatları 2024
https://www.ejder3200.com/

Palandöken Kayak Merkezi Kayak Ekipmanları Fiyatları 2024

 • Kayak takımı kiralama ücreti: 300 TL 
 • Ayakkabı kiralama ücreti: 140 TL
 • Kayak montu kiralama ücreti: 100 TL
 • Kayak kaskı kiralama ücreti: 70 TL
 • Snowboard kiralama ücreti: 300 TL
 • Kızak kiralama ücreti: 50 TL
 • Günlük eşyalarınız için dolap kiralama ücreti: 150 TL
Palandöken Kayak Merkezi Kayak Ekipmanları Fiyatları 2024
https://www.ejder3200.com/

Bu fiyatlar otellerin kendi kayak kiralama yerlerinde tabii ki değişiyor. Biz Dedeman Otel’de konakladığımız için kayak ekipmanlarımızı haliyle otelden kiralamak zorunda kaldık. Aslında yukarıdaki fiyatlardan da kiralayabilirdik. Ancak Dedeman Otel baya yukarda kalıyordu. Hem taşıma hem de aletleri saklama koşulları düşünüldüğünde en mantıklısı Dedeman’da kazıklanmak oldu 😀

Palandöken snowboard
Palandöken snowboarding

Bu fiyatları direkt 2 ile çarparsanız Dedeman kayak ekipman kira ücretlerine ulaşabilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezine Ulaşım

Çok ilginçtir ki, Erzurum şehir merkezinden Palandöken Kayak Merkezi sadece 4 km uzaklıkta. Bir şehir merkezine bu kadar yakın kayak pisti hiç görmemiştim. Ankara’da Elmadağ Kayak Merkezi‘ne bile bir 20 km falan gitmeniz gerekiyor 😀

Erzurum şehir merkezinden kayak merkezine taksi ile ulaşım fiyatı 50 – 60 TL aralığında.

Erzurum Havalimanı ile Palandöken Kayak Merkezi arası mesafe ise 18 km. Havalimanından araç kiralayarak ortalama 20 dakikada kayak merkezine gidebiliyorsunuz. Ayrıca konaklama yapılan otellerin çoğunun ücretsiz transferleri oluyor. Otelinizden ısrarla isteyiniz. 🙂

Palandöken kayak kiralama
Palandöken kayak kiralama

Palandöken Kayak Pistleri

Palandöken, 3.176 metrelik rakımıyla Türkiye’nin en yüksek kayak merkezi konumunda. Palandöken Kayak Merkezi ayrıca, 2011 yılında düzenlenen “Dünya Üniversiteler Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yaptı ve adını tüm dünyaya duyurdu. Hatta hemen sonrasında New York Times dergisi tarafından hazırlanan “Dünya Kayak Merkezleri” listesinde de 18.sıraya kadar yükseldi.

Ejder3200 pistinin namını da muhtemelen duymuşsunuzdur. Palandöken’in 3 bin metrenin üzerindeki zirvesi Ejder Tepesi olarak adlandırılıyor.

Türkiye’de kayak yapılacak yerler
Adresim zirve benim 😛

Peki bunca övgüye rağmen Palandöken kayak pistlerinin 2024 yılında durumu nasıl? Bakımsız, güvenlik uyarıları çok az, kar neredeyse yok.. Pistte kayak yaparken çoğu yerde çamurlu toprak yüzey görünüyor.

Kayak pistleri 70 km uzunluğunda. 29 tane, zorluk derecelerine göre pist var. Resmen başınız dönüyor. Hangi pist nerede, o an neredesiniz hiç anlaşılmıyor.

Dedeman otel palandöken
Dedeman otel palandöken

Palandöken Kayak Merkezi Konaklama ve Otel Seçenekleri

Öncelikle kış otelleri seçiminde nelere dikkat edilir, önemli kriterler nelerdir sorularının cevapları için kış tatili linkine bir göz atmanızı öneririm.

Palandöken’de konaklama yapabileceğiniz çok sayıda otel seçeneği bulunuyor. Biz Dedeman Otelde 3 gece 4 gün konakladık. Bölgede 2 farklı Dedeman Otel var. Girişteki yarım pansiyon, tepedeki ve bizim kaldığımız ise tam pansiyon olarak hizmet veriyor. Dedeman Otelin fiyatları için linke göz atabilirsiniz.

Dedeman Otelde konakladığımız odanın pist manzarası oldukça güzeldi.

Palandöken kayak merkezi manzara
Palandöken kayak merkezi manzara

Dedeman dışında bölgede Sway HotelsPolat PalandökenPalan Otel Snow Dora Ski Resort Hotels de bulunuyor.

Civardaki Dedeman dışındaki ve fiyat olarak da nispeten daha uygun olan otellere de bu linkten göz atabilirsiniz.

Otelde konaklama, açık büfe yeme içme ve kayak yapmanın dışında dışarıda müzikler ve ski party’ler de olmadı değil. 🙂

Palandöken dedeman otel yemekler
Palandöken dedeman otel yemekler

Kayak turizmi biliyorsunuz ki pahalı bir tatil. Kayak otelleri de 3-4 ay iş yapıyoruz yeaa diyerek fiyatları resmen arşa çıkartıyor. Palandöken Kayak Merkezinin şehre yakınlığını düşünürsek, Erzurum merkezde ucuz yollu konaklama yapıp günübirlik kayak yapmaya gidip gelmek de ayrı bir seçenek olabilir.

Erzurum merkezdeki oteller kayak otellerine kıyasla bir hayli ucuz. Erzurum otellerine göz atmak için linke tıklayabilirsiniz.

Kayak kırık öncesi
Dedemanilla

Palandöken Kayak merkezi Cafe Yeme İçme Fiyatları

Palandöken Kayak Merkezinde yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz, after ski partilerle karın üzerinde müziğin tadını çıkartabileceğiniz birkaç tane cafe bulunuyor.

Palandöken günübirlik gezi
Cahillik vibez w/ kırık kol

Bazıları otellerin bünyesinde ama dışarıdan da girilebiliyor; bazıları ise kayak pistlerinde yer alıyor.

Palandöken’deki yeme içme fiyatlarına örnek olması açısından Dedeman Otel’de bulunan Iglo Pub’ın menü fiyatlarını aşağıya bırakıyorum.

iglo pub Palandöken fiyatlar
iglo pub Palandöken fiyatlar

+

Palandöken kayak merkezi yemek fiyatları
Palandöken kayak merkezi yemek fiyatları
Palandöken kayak After party
Palandöken kayak After party

Palandöken Kayak Merkezi Açılış Ve Kapanış Saatleri

Palandöken Kayak Pisti hafta içi sabah 9.00’da açılıyor akşam 17.00’da kapanıyor. Ancak bazı pistlerde akşam kayağı da yapılıyor. Pistlerin akşam aydınlatması bir hayli güzel.

Palandöken Kayak Merkezi Genel Bilgiler

 • Palandöken’de sezon Kasım ayında başlıyor ve Nisan ayı sonuna kadar uzanıyor.
 • Snowboard ve kayak Eğitim ücretleri ortalama 200 TL- 300 TL arasında değişiyor.
 • Palandöken kayak pistlerinin anlık hava durumunu buradan kontrol edebilirsiniz.
 • Hem çocuklar hem de yetişkinler için buz tırmanışı yapılabiliyor.
Palandöken buz tırmanışı
Palandöken buz tırmanışı

Palandöken’e Gelmişken Başka Neler Yapalım?

Bunu Erzurum’a gelmişken başka neler yapalım olarak sorsak daha mantıklı olur. Palandöken Kayak Merkezinin Erzurum merkeze olan aşırı yakınlığı göz önüne alınırsa, Erzurum’da gezilip görülmesi gereken yerler için mutlaka zaman ayırmanız gerekiyor.

İştahınızı kabartmak açısından sizleri 1 Günde Erzurum video’suna davet ediyorum!

Benim otele girişim Pazar günü olduğundan Erzurum’u gezebilmek için Cumartesi sabahtan şehre geldim. 1 gün boyunca Erzurum’u gezip şahane Erzurum lezzetleri denedim. Ve tabii ki, tüm Erzurum deneyimlerimi blog yazısı olarak gezginilla.com’da paylaştım.

Erzurum gezilecek yerler Palandöken
Erzurum gezilecek yerler Palandöken

1 günde Erzurum nasıl gezilir, gezip görülmesi gereken yerler nerelerdir, gezmeye nereden başlayalım gibi tüm sorularınızın cevabı alttaki linkte!

Erzurum’da gezilmesi gereken tarihi yerler dışında leziz Erzurum yemekleri ve cağ kebabı önerilerimi anlattığım, fiyat bilgilerini paylaştığım yazımın linki de hemen altta!

Palandöken Kayak Merkezi dışında Türkiye’de kayak yapabileceğiniz çok fazla kayak merkezi bulunuyor. Türkiye kış turizmi anlamında gerçekten çok yol kat etti. Alttaki linklere tıklayarak farklı pistleri deneyimleyebilir, kayak tatillerinizi zenginleştirebilirsiniz. 🙂

Gezginilla kayak

Yalnız Güzel Sakatlandık

Evet gelelim benim sakatlık mevzuusuna. Yahu en azından yalandan merak ediyormuş gibi yapın be, vicdansızlar.. 🙂 Şaka şaka, güzel temennilerinizi aldım ben :))

Şimdi efendim, hayatta bazı anlar vardır. Bazı cümlelerin ardından hayırlı şeylerin olabileceği de pek görülmemiştir. Mesela ‘dünyaya bi daha mı gelicez, abi biraz heyecan yeaa ya da şimdi değilse ne zaman’ gibi.. Evet, bu cümlelerin hepsi ve daha niceleri o günden hemen önceki gece söylenen sözlerdi..

Eruzum kayak tatili
Eruzum kayak tatili

Hemen her makul düşünce gibi, herhangi bir şeyde uzmanlaştığınızda veya beginner seviyeyi aştğınızı düşündüğünüzde kendinizi bir sonraki aşamaya taşımak, geliştirmek isterseniz(inş). Ben de bu düşünceler ile snowboard sürüşümü geliştirmeye, ufak tefek çılgınlıklar denemeye başlamıştım. Sen misin başlayan hahaha.. Sen bir güzel çakıl, radius başını kır..

Hayatta her şey var. Ben o kayak hareketlerini ve zıplamalarını yapmasaydım bayaa içimde kalacaktı. Hem hayat tek düze hareketler ve sıkıcı sürüşler için çok kısa değil mi? Siz yine de benim çok gazıma gelmeyin. Gittiğim yol yol değil ama yol nasıl güzel 😀

Bu arada pek tarzım olmasa da kol kırığı sürecimde duygu yüklü anlar yaşayıp hislerimin yüzde 5’ini falan blog’da paylaştım. Blog’a küpe olsun diye! İlginizi çekerse alttaki linklere bir tıklayıverirsiniz. Belki sizin de kulağınıza küpe olacak bir şeyler vardır. 🙂

Çok şükür kolum şu an iyileşme sürecinde. 1 aydır haliyle her hafta hastane kontrolleri falan oluyor. Ortopedi servisinde, her gittiğimde gözlemlediğim kadarıyla saniyede ortalama 1 kişi 1 yerlerini kırıyor sanırım. Ve tahmin edin bu kırıkların çoğu nasıl olmuş? Evde, bahçede, apartman merdivenlerinde veya banyoda. Bu bilgileri nerden öğrendin derseniz de her pansuman yapıldığında hanfendilerle muhabbet esnasında öğrendim. Haliyle hemen soruyorlar, nasıl becerdin bunu diye. Kayak yaparken düştüm diyince ince bir gülücükle ’oo zengin hastalığıı’nı patlatıveriyorlar 😀 Ben de diğer kırıklı insanların nasıl düştüğünü sorduğumda yukarıdaki düşüş sebeplerini öğrendim.

Kitap tavsiyesi seyahat sanatı
Kitap tavsiyesi seyahat sanatı

(Kayağa da gelsem o otelde sabahın köründe uyanılıp o kitap okunacak)

Yani bu bela sizi hemen her yerde yakalayabilir dostlar. Siz tabii ki dikkat edecekseniz ama olan bir şekilde oluyor, sizi buluyor. Kadercilik Vibezz.

Yine polyannacılık kazandı tabii ki. En azından sağ kolum sağlam da bu blog yazısını yazabiliyorum düşüncesi bana nasıl işledi ki? İnsan bir an olsun bunalıma falan girip slowtürk açmaz mı yashshs. Neyse yahu, bu da böyle bir anımdı işte.

Ejder3200 zirve
Ejder3200 zirve

Palandöken zirvede snowboard yaparken yukarıdaki iglo ile karşılaştım. Beni birden Finlandiya’da yaptığımız Lapland Turu günlerine ışınladı

Türkiye’de kayak yapabileceğiniz yerlerden biri olan Palandöken’e şu snowboard video’su ile veda ettim.. Video’ya tıkladınız di mi? Baya iyiyim bencefgfg..

Kaymadık yer bırakma! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir