ankara et döner
Ankara,  Ankara Mekanları,  Türkiye,  Yemek

Ankara Döneri Nerede Yenir? Ankara’nın En İyi Et Döneri 2024

Ankara döneri Ankara’nın en meşhur lezzetlerinden biri. Hatta Ankara, et dönerin de başkenti. Ankara’da et döner alanında çok sayıda başarılı işletme bulunuyor.

Ankara’nın neyi meşhur sorularına cevap olarak kesinlikle Ankara dönerini söyleyebiliriz. Ankara et döneri adeta Ankara’nın milli sokak lezzetlerinden biri.

Sokakta gezerken aç olmasanız bile Ankara döneri kokusu aldığınızda istemsizce bir açlık hissediyorsunuz. Özellikle Kızılay civarında dolanıyorsanız et döner kokusuna kayıtsız kalmanız pek mümkün gözükmüyor. En kötü bir çeyrek gömeyim’ler havada uçuşuyor 🙂

ankara en iyi et döner
Ankara et döneri

Döner zaten Türk yemek kültürünün adeta başyapıtlarından. O kadar ki Dünyanın dört bir yanında döner restoranları yer alıyor.

Tadılan et döner özellikle has Ankara et döneriyse ve bu döner de kömür ateşinde uzun uzun pişiyorsa yeme isteği resmen ikiye katlanıyor. İşte tam bu noktada Ankara dönerinin farkı ortaya çıkıyor. Ankara’da bu tarzda et döner yapan çok sayıda işletme bulunuyor.

Ankara döneri diğer dönerlerden nasıl anlaşılır diye bir soru akıllara gelmiştir muhtemelen. Lezzetli bir Ankara yaprak dönerini diğer sıradan pillerden aman dönerlerden ayıran en belirgin özellik et dönerin kıymasız olması ve kömür ateşinde pişmesidir. Dönerin içindeki malzemede de ekstra sadece soğan olmasıdır. Ben domates de seviyorum 😛

Ankara dönercileri lezzet olarak oldukça yüksek bir seviyede olmalarına rağmen şubeleşme alanında neredeyse hiçbir adım atılmıyor. O işletmeler tamamen esnaf lokantası modunda mütevazi bir şekilde hayata devam ediyorlar.

ankara en iyi et döner
Et döner

Bu uzun girişin ardından, ama çok meşhur olunca kısa tutamadım bu kısmı affediniz, gelelim Ankara dönerini en güzel yapan restoranlara, lokantalara, pikniklere..

Bu arada, Ankara lezzetleri kapsamında yeni bir blog serisi yazmaya başladım. Bu seriye de Ankara’nın en meşhur lezzetlerinden biri olan et döner ile başlamak istedim. Bunun yanı sıra Ankara hamburgercileri, sanayi lezzetleri ve şık mekanları şeklinde de birçok blog yazım burada olacak! Dedikten sonraa Ankara mekanlarına başlayalım.

Ankara Et Döner Nerede Yenir

 1. Azim Beşiktaş Döner
 2. Mutlu Lokantası
 3. Cici Piknik
 4. Özge Piknik
 5. Özler Döner
 6. Peçenek Döner
 7. Hacıbayram Dönercisi Nazım Usta
 8. Kebapçı Canbolat
 9. Süha’nın Yeri
 10. Onur Kuzu Döner
 11. ASPAVA
 12. Hosta Döner

Ankara’nın en iyi et dönerini yapan bu 12 mekana gelin kısa kısa bakalım, fiyat ve lezzet bilgilerini aktaralım.

Azim Beşiktaş Döner

Ankara’da 70 yılı aşan süre hizmet veren ve Ulus halinin yanında yer alan dönerci. Salaş bir yer ve esnaf lokantası kıvamında. Tahmin edersiniz ki sahibi koyu Beşiktaşlı. Ayrıca Türk sanat müziği sanatçısı.

azim beşiktaş döner ankara
Azim Beşiktaş Döner Ankara

Azim Beşiktaş Döner Pazar günleri kapalı. Et döner servisi de 11.00 ve 17.00 saatleri arasında yapılıyor. Öğle saatlerinde civardaki beyaz yakalıların resmen akınına uğruyor. Lezzet avcıları kesinlikle denemeli.

Yol tarifi al

Mutlu Lokantası

Ankara döneri alanında kesinlikle denenmesi gereken küçük bir esnaf lokantası. Et döner saat 2 – 3 gibi bitiyor, haberiniz olsun. Et döneri gerçekten iyi. Yağ oranı ideal, kuru değil. Ankara’nın en güzel dönerini yapan yerlerin başında geliyor.

mutlu lokantası ankara
Mutlu Lokantası Ankara

Civarda Mutlu isimli 3 tane lokanta bulunuyor. Ben doğru konumunu aşağıya bıraktım. Zaten Mutlu’nun lezzetinden dolayı Ankara’da çok sayıda mutlu isimli lokanta açıldı. Sırf bu sebepten bile gidip denemeli 🙂

mutlu lokantası ankara et döner
Mutlu lokantası Ankara et döner

Bu arada Mutlu Lokantası Vedat Milor tarafından hem övüldü hem de Vedat Milor blogunda Mutlu Lokantasına yer verdi. Mekanın böyle de bir özelliği bulunuyor.

Yol tarifi al

Cici Piknik

Ankara döneri denildiğinde akla ilk gelen mekanlardan biri de Cici Piknik. Şöyle bir Ankara’nın eski zamanlarına gideyim, o anları yaşarken de meşhur Ankara döneri yiyeyim derseniz eğer Cici Piknik en doğru tercih. Sevimli, küçük tam bir esnaf lokantası kıvamında bir işletme.

Cici Piknik Ankara

Ankara’da piknikler de oldukça meşhur. Ben İstanbul’da falan piknik ismine pek rastlamıyorum. Bilmeyenler için şu şekilde özetleyebilirim. Ne restoran ne lokanta ama lezzet olarak ikisine de yakın, ayakta yemek yediğiniz, salaş yerlere verilen isim. Hatta Türk Pub’ı bile deniyor kendilerine 🙂 Bu pikniklerin içindeki her tarafa döşenen aynalar da olmazsa olmazı!

cici piknik ankara
Cici Piknik Ankara

Cici Piknik o kadar meşhur ki Ankara değil tüm Türkiye’de bile döner alanında ilk 10’da. Israrla deneyiniz!

Odun ateşinde pişen et döneri oldukça lezzetli. Ustaları kaliteli ve biliyorlar bu et döner işini.

ankara et döner cici piknik
Cici Piknik, Kızılay Ankara

Cici piknikte özellikle öğlen vaktinde yer bulmak çok zor. Sabah asılan o kocaman et döner akşama doğru bitiyor. Kızılay meydana oldukça yakın

Yol tarifi al

Özge Piknik

Ankara döneri yenebilecek bir diğer eski işletme de Özge Piknik. Yine hemen yukarıda anlattığım Cici Piknik tarzında bir esnaf lokantası. Sadece et döner yapıyorlardı ki yanına bir de tavuk döner eklenmiş. Döner servisi metal tabak üzerine saman kağıt ile yapılıyor. Esnaf lokantası vibes 🙂

Özge Piknik – Ankara döneri

Odun ateşinde pişen gerçek yaprak Ankara dönerini burada tadabilirsiniz. Kızılay meydana oldukça yakın bir konumda.

Yol tarifi al

Özler Döner

En iyi Ankara döneri nerede yenir sorusunun en net cevaplarından biri de 1987 yılında Etlik’te açılan ve halen devam eden Özler Döner. Ankara döneri o kadar iyi ki şimdi Ankara civarında 5 tane şubesi bulunuyor. Ben yine de Etlik’teki aşağıya bıraktığım konumda et döner yemenizi tavsiye diyorum.

ankara et döner özler döner
Ankara et döner – Özler Döner

Ancak şunu da belirtmeliyim ki son dönemde Özler dönerin lezzetiyle ve fiyatıyla alakalı çok sayıda olumsuz yoruma denk geldim. Haberiniz olsun 🙂

özler döner etlik ankara
Fenaa 🙂

Yol tarifi al

Peçenek Döner

Ankara döneri denildiğinde akla gelen en net dönercilerden biri de Peçenek Döner. Döneri oldukça yumuşak, yağının kıvamı bence müthiş. Yağ sevmeyenlere bir tık yağlı gelebilir. Et dönerin altındaki lavaşı da kendileri yapıyor. Resmen tam döner için yapılan bir lavaş. Lezzetini bozmayan nadir Ankara mekanlarından biri.

peçenek döner ankara
Peçenek Döner, Ankara

Etin porsiyon miktarı, fiyat, lezzet kalite hemen her şey mükemmel. Sipariş verir vermez masaya sumaklı soğan ve çoban salata geliyor. Sipariş jet hızıyla geliyor hiç bekleme derdi yok.

Peçenek dönerin şu an Ankara’da 3 şubesi bulunuyor. Ancak İskitler şubesinin tadı, lezzeti bir başka 🙂 Ankara sanayi lezzetleri yazımda da değineceğim Peçenek Döner lezzetini ilk fırsatta denemelisiniz!

Yol tarifi al

Hacıbayram Dönercisi Nazım Usta

Ankara’nın en eski dönercilerinden biri olan Hacıbayram Dönercisi, Ulus’daki konumuyla 1972’den beri hizmet veren bir işletme. Ankara’da yaprak döner konusunda da açıldığı yıldan itibaren oldukça popüler. Hacı Bayram türbesinin o güzel ortamında dönerci Nazım Usta güzel bir ambiyans sunuyor.

ankara döneri
Ankara döneri

Yaprak döner tırnaklı pide üzerinde oldukça Lezzetli oluyor.

Yol tarifi al

Kebapçı Canbolat

Ankara döneri konusunda pek bilinmeyen ama lezzeti dillere destan olan Kebapçı Canbolat ile tanıştırayım sizleri. Kebapçı Canbolat 1981 yılında kurulmuş. Et döner dana etinden ve odun ateşinde pişiyor.

Mekan salaş ve küçük bir dönerci. Aile işletmesi havası var. Yapılan et dönerin lezzeti gerçekten şahane.

kebapçı canbolat ankara döneri
Kebapçı Canbolat – Ankara Döneri

Burada et döner yemek isterseniz elinizi biraz çabuk tutmanız gerekiyor. Çünkü et döner servisi saat 11’de başlıyor ve 15 sularında bitiyor.

Ayrıca Kebapçı Canbolat’ı Vedat Milör de önerdi. Genelde bu tarz önerilerden sonra lezzet olarak bir düşüş olur ancak Canbolat’da aynı lezzet devam 🙂

Mekanın çalışma saatlari 11-15 arası ve hafta sonları kapalı.

Yol tarifi al

Süha’nın Yeri

Ankara döner nerede yenir sorusuna verilebilecek bir diğer mekan da Süha’nın Yeri. Ankaralıların bildiği nadir yerlerden bir tanesi olan Süha’nın Yeri, yılların eskitemediği harika bir lezzete sahip. Ayrıca servisi güzel ve personeli güler yüzlü.

ankarada et döner nerede yenir
Ankara et döner yerleri

Süha’nın yerinde hazırlanan et döner sadece dana eti, dana iç yağı ve tuz üçlüsü ile hazırlanıyor. Ankara et döneri odun ateşinde pişiriliyor.

Ekmeğin içini alıp lezzetli Ankara dönerini servis etmeleri çok hoş ve farklı bir sunum. Et döneri bir tık yağlı.

Yol tarifi al

Onur Kuzu Döner

Ankara döneri konusunda listeye girebilecek bir mekan da Onur Kuzu Döner. Et döner dışında farklı lezzetleri de bulunuyor ve bir hayli de başarılılar. Et döner konusuna gelirsek, %100 kuzudan döner yapan çok az sayıdaki mekandan biri. Servis döner yumuşak ve oldukça lezzetli. Yağ oranı başarılı ve rahatsız edici bir koku da bulunmuyor.

onur kuzu döner ankara yemek
Onur Kuzu Döner

Et döner öğle saatlerinde yapılıyor ve öğleden sonra bitiyor. Mekan Pazar günleri açık ancak et döner çıkmıyor. Diğer et çeşitleri de tamamen kuzu etinden hazırlanıyormuş.

Yol tarifi al

Ankara döneri nerede yenir yazımda buraya kadar bir iki işletme dışında şubeleşmeyen, Ankara’nın hemen her yerinde bulunmayan Ankara döner mekanlarından bahsettim. Şimdi ise namı Ankara’nın hemen yer yerine hatta tüm Türkiye’ye yayılan birkaç işletmeden daha bahsedeceğim. Hayır kardeşim Aspava’ları tabii ki unutmadım. Evet alın size ASPAVA 🙂 Ekşi sözlük hiçbir şeyi beğenmeme timi tam burada sayfayı kapatabilir 🙂

ASPAVA

İşte geldik Ankara’nın resmen marka mekanına. Google’a Ankara yazıldığında artık resmen Aspava mı demek istediniz çıkıyor 🙂 Şaka bir yana Aspava markası sadece Ankara’da yer alan ve Ankara’da ortaya çıkan bir lezzet. Aspava lezzeti Ankara’da o kadar meşhur oldu ki Ankara’nın hemen her semtinde caddesinde Aspava ismine rastlamanız mümkün. Bu noktada “ee doğru Aspava’yı nasıl bileceğiz” sorusu akıllara gelmiştir umarım?

ankara aspava
Meşhur SSK – Aspava, Ankara

Hemen açıklıyorum. Ankara’nın Aspavaları Küçük Esat semtinde sıra sıra 3 tane olan restoranlar. Bunlar sırasıyla:

 1. Yıldız Aspava
 2. Özçelik Aspava
 3. Gülçimen Aspava

Bu 3 Aspava da hem lezzet hem fiyat olarak birbirine çok yakın. Gezginilla hangisini tercih ediyor derseniz eğer benim favori Aspavam Özçelik Aspava. Bana daha bir sıcak geliyor burası sebebini ben de bilmiyorum. İsmindeki Öz’den mi acaba? 🙂

Ankara döneri demişken de Aspava’nın dillere destan lezzeti SSK’dan bahsetmemek tabii ki olmazdı. SSK ne ola ki diyenleri de hemen aydınlatalım. Soslu, Soğanlı, Kaşarlı demek 🙂 Bunlar Ankara’ya dair genel kültür bilgileri ona göre. Mesela Bumble’da Ankaralı bir beyle eşleştiniz. Akşam SSK yapalım mı yazın ve arkanıza yaslanınkfkffk. Üff yazarken bile canım çekti şimdi ya, muazzam bir lezzet.

Yukarıda saydığım Ankara döner mekanları daha çok Ankara’da yaşayanlara hitap ediyor. Ancak Aspavalar’a Ankara’ya yolu düşen herkes ama herkes istisnasız uğramalı. Yemeğin yanında gelen ikramlara, tatlılara bayaa şaşıracaksınız!

Aspavalarda soslu kaşarlı patatesler, çiğ köfteler sınırsız. Israrla isteyiniz!

Son olarak Aspava ne demek diye gerçekten çok merak ediliyor. Buyrunuz ne demek 🙂

Allah hepinize

Sağlık

Para

Afiyet

Versin

Amin 🙂

(İlk harfleri birleştiriniz)

Yol tarifi al

Seni

Seveni

Sen de

Sev

Bu da gezginilla’nın lise yıllarından akrostiş 😀

Hosta Döner

Ankara’da adeta klasikleşen bir lezzet mekanı olan Hosta Döner özellikle Ankara’nın kalbi Kızılay’da yıllardır hem et döner hem de diğer lezzetler ile gönüllere taht kuran bir işletme. Öyle aşırı vaavluk bir et döneri yok ancak Kızılay civarında olduğunuzda et dönerinin bir tadına bakmanızı öneririm. Özellikle ekmeği çok tatlış. Hosta Döneri alternatif bir et dönerci olarak buraya yazmak istedim.

BONUS: ANKARA’DA EFSANE TAVUK DÖNERCİ ÜÇLER LOKANTASI

Evet yazı boyunca sizi et dönere boğdum. Vejeteryanlar ağlıyo şu an!1!! Ancak ben bir yandan da tavuk dönerciyim.. Yani hem Hatay uslü olsun hem dümdüz sadece soğanlı tavuk döner olsun canım çeker 🙂 İşte size tavuk döneri çok lezzetli olan tarihi bir yeri önereceğim. Üçler Lokantası..

ankarada tavuk döner nerede yenir
Ankara’da tavuk döner – Üçler Lokantası

Üçler lokantası tam bir esnaf lokantası. Mekanın içinde uzun 2 masa var. Herkes birbiriyle dipdibe yiyip içiyor. Tavuğun her türlüsü mevcut. Kış aylarında tavuk çorbası ise başka bir gidiyor! Tavuk döneri ise benim en beğendim şey. 70 yıllık maziye sahip bu esnaf lokantası Ulus’ta yer alıyor.

Yol tarifi al

Ankara’da et döner nerede yenir blog yazım burada son buluyor. Yeni yerler ve lezzetler keşfettikçe bu yazımı güncelleyeceğim. Ve tabii ki fiyatları da. Malum 15 gün önce aldığımız ürünün fiyatı bir anda zamlanıyor. Bu zamlar haliyle de et döner piyasasına da yansıyor. Zaten yukarıda saydığım Ankara mekanları, canım et döner çektikçe sürekli uğradığım mekanlar olduğundan fiyat ve lezzet olarak bu sayfayı tamamen güncel tutacağım.

Ankara döneri yazısını okuyan Ankara burger mekanları yazısını ve Ankara kebapçıları yazılarını da okudu! 😀 Yanii, eğer bu yazıyı sevdiyseniz alttaki linkte aynı şekilde anlattığım Ankara’daki en iyi hamburger mekanları ve en iyi uemek yerleri blog yazıları da ilginizi çekecektir. 🙂

Son dönemde Ankara’da yemek mekanlarının yanı sıra farklı konseptlerde çok sayıda kahve-tatlı yapabileceğiniz cafe de açılmış durumda. Ankara’nın en güzel cafe’lerini sıraladığım blog yazılarıma mutlaka göz atmalısınız!

Ankara’nın diğer yemek mekanlarını ve lezzetlerini paylaşmış olduğum kısa youtube short videolarının yer aldığı video listesine de alttaki linkten göz atmanızı öneririm (cafe’den club’a yok yok :))

Ankara yemekleri iyi hoş ancak bunları nasıl yakacağız eyy Gezginilla dediğinizi de duyar gibiyim! İşte sizin için Ankara’da spor yapabileceğiniz mekanlar listesi. Üstelik video’lu 🙂

Ankara spor mekanları ilginizi çektiyse Ankara ile alakalı detaylı bilgilere, gezilecek yerlere alttaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Herkese afiyetler olsun.

Zevk ve neşe içinde yenen şeyler en kolay hazmolunurlar.

Montaigne

Bir yorum

 • GeziLinki

  Ankara döneri ilk defa duydum 🙂 Görsel olarak hiç farkı olmamasına rağmen sanırım gerek et lezzeti gerekse yapılıştaki püf noktaları anlamında bir farkı olduğunu düşünüyorum. Ankara’ya gittğimde mutlaka deneyeceğim. Paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir