cemal sureya parkı
Ankara,  Türkiye

Cemal Süreya Parkı – Ankara’da Az Bilinen Şirin Bir Park

Cemal Süreya Parkı Ankara’nın merkezinde, yeşilliklerin içinde, betonların ve resmi kurumların arasında dinlenebileceğiniz, rahat bir nefes alabileceğiniz şirin bir park. Ankara’da hangi parka gidilir, çocukla hafta sonu Ankara’da ne yapılır sorularının cevaplarından biri kesinlikle Cemal Süreya Parkı.

Cemal Süreya Parkı 1978 yılında yapılmış ve şairin ölümünün ardından 1991 yılında Cemal Süreya ismini almış. Parkın hemen girişinde Cemal Süreya’nın şiirleri yer alıyor. Ayrıca kendisinin bir heykeli de mevcut.

ankara-parklari-cemal-sureya-parki
Cemal Süreya Heykeli

Cemal Süreya parkı nerede derseniz eğer, Dikmen caddesi üzerinde, Emniyet Genel Müdürlüğü ile TBMM arasında kalan yol üzerinde yer alıyor.

Cemal Süreya Parkı dışarıdan küçük gözükmesine rağmen içi oldukça büyük ve çok ayrı kategorilerde yapılacak şeyler var. Ankara açık hava mekanları olarak kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir park. Yazının en sonunda yer alan youtube videosuna göz atarak görsel anlamda da park hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Parkın en kuzeyinde ahşap ve baya farklı bir tarzda çocuklar için oyun alanları, parkı çevreleyen 300 metrelik koşu/yürüyüş parkuru, Ankara’da pek rastlamadığımız kay kay pisti, hayvanlar için özel olarak ayırılmış gezdirme ve eğitim alanı, çok çok fazla ve üstü hem kapalı hem açık olan, sosyal mesafeye uygun oturma alanları, parkın ortasında süs havuzları, basketbol sahası ve spor aletleri gibi çok sayıda yapılacak şey bulunuyor.

Her mevsim kafa dinlenebilecek şirin bir park. Ankara parklarının kesinlikle en yeşil ve bakımlı parklarından bir tanesi. Çevredeki resmi kurumların, evlerin, betonların arasında caddenin tek parkı olması da Cemal Süreya parkını öne çıkaran bir detay.

ankara yeşil alanlar
Ankara’da yeşil alanlar – Yürüyüş Yerleri

Özellikle çocuklu aileler Cemal Süreya parkında çok güzel vakit geçirebilir. Ankara’da çocuklar için gezilecek yerlerden bir tanesi olan Cemal Süreya parkında çocuklar için yapılan ahşap oyun parkuru tüm çocukları mutlu edebilecek cinsten. Bunun dışında yetişkin çocuklar da hem basket sahasında hem de spor aletleriyle güzel vakit geçirebilir. Benim gibi beyaz yakalı çalışanlar da en azından öğle arasını yeşillikler arasında geçirebilir.

Ankara’da nerede yürüyüş yapılır diye düşünüyorsanız eğer Cemal Süreya parkını kesinlikle listenize eklemelisiniz.

  • Cemal Süreya Parkına gitmeden bir tur atmak, çevreye göz atmak isterseniz hemen alttaki youtube videosuna tıklayabilirsiniz:
Ankara Parkları – Cemal Süreyya Parkı

Cemal Süreya Parkının içinde güzel de bir yeme içme mekanı bulunuyor. Demlik Cafe’de güzel sandviçler yiyebilir, sıcak soğuk içecekleriniz ile yeşilliğin ve atmosferin tadını çıkartabilirsiniz. Özellikle kumrusu çok başarılı, deneyiniz 🙂

Cemal süreyya parkının çevresinde de kaliteli, 3.nesil kahveciler bulunuyor. Kahve severler parkın hemen yanındaki Bake & Joy ve Cafe Az Şekerli ‘ye uğrayabilir.

Cemal Süreya

Cemal Süreya Parkını anlattık ancak şaire de en azından bir değinmek gerek diye düşünüyorum. Öncelikle şairin 20 saniyelik biyografisini buraya bırakalım.

cemal süreya sözleri

“Yaşlanıp öyle kolkola yürüyelim mi?

Ne güzel yaşlanırsın sen.”

“Adının ne kadar güzel olduğunu, ancak sevdiğimin ağzindan duyduğunda anlarsın”

“Öyle büyümüş ki içimizdeki yalnızlık;

sevilmeyi beklerken,

beklemeyi sevmişiz…”

Cemal Süreyya’nın asıl ismi Cemalettin Seber. Şair ismini sevmediğinden çeşitli mahlaslar kullanıyor.

Cemal Süreya’nın ismindeki Süreya’nın hikayesi de çok ilginç. Cemal Süreya ismi şairin kendisine taktığı bir mahlas. Şair çocukken kendisine verdiği “Cemal Süreyya” adını kullanırken girdiği bir iddia sonucu adındaki “y” harflerinden birini atmış ve Süreyya olmuş Süreya 🙂

Cemal Süreya hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Cemal Süreya’nın en meşhur 20 şiirini okumak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Cemal Süreya Parkı blog yazısını şairin en sevdiğim birkaç sözü ile noktalayalım:

“Ben senin için okunacak kitaplar, anlatılacak hikayeler, altı çizili satırlar, güzel şarkılar ve rüyalar biriktiriyorum.”

“İyi adamlar da çok, iyi kadınlar da.. ama birbirlerine hep çok geç rastlıyorlar…”

“Aşık olunacak çok insan var da, aşık kalınacak olanı zor bulunuyor.”

Ayrıca kahvaltı üzerine söylenmiş en güzel sözlerden birinin de sahibi kendileri:

“Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem

ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı”

Hatta Kaz Dağları kahvaltı mekanları yazısını yazmama sebep olan da sözdür kendileri 🙂 Şimdi de Ankara kahvaltı mekanları yazısını oluşturuyorum. Var ol Süreya!

Küçük bir çocuğun yokuş aşağıya koşması gibi seni düşünmek…

Biraz heyecan, biraz da düşecekmiş korkusu…

Cemal Süreya..

Ankara’da gezilecek çok sayıda açık hava yerler, mekanlar bulunuyor. Göz atmak için tıklayın:

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir