kotor kalesi Castle Of San Giovanni
Avrupa,  Balkan Turu,  Dünya,  Karadağ,  Kotor

Kotor Gezilecek Yerler | Vizesiz Kotor Nasıl Gezilir?

Kotor Gezilecek Yerler Balkan turu rotası boyunca en çok etkilendiğimiz noktalardan biri oldu. Kotor körfezindeki tarihi Orta Çağ şehirleri, Kotor kalesinin muazzam manzarası, Kotor Old Town’ın içindeki şahane ambiyans bizi Kotor’a resmen hayran bıraktı.

O kadar ki 11 günlük vizesiz Balkan turu gezimizde Kotor, en çok vakit geçirdiğimiz (3 gece konakladık) şehir oldu.

Adını yüksek dağlardan alan Karadağ’ın Adriyatik ile kucaklaştığı yerdeyiz. Evliya Çelebinin seyahatnamesinin 6. cildindeki anlatımıyla Kotor, rüzgarlardan ve dalgalardan korunan bir yer. Arnavut kaldırımlı sokakları ve Orta Çağ izleri taşıyan eserleriyle adeta bir filmin içinde hissettiriyor gezginlere, gezginillalara.

Arabayla Vizesiz Balkan Turumuzun Arnavutluk’tan sonraki ikinci ülkesi Karadağ’dayız. 1 gece Tiran konaklaması, 1 gece de Budva konaklamasının ardından nihayet en çok merak ettiğimiz Kotor’a gelmiş bulunuyoruz.

kotor gezilecek yerler
Karadağ Gezisi – Kotor Gezilecek Yerler

Kotor Gezilecek Yerler Yazı İçeriği

 • Kotor Hakkında Kısa Bilgiler
 • Kotor Hangi Ülkede, Karadağ ( Montenegró) Nerede?
 • Karadağ Para Birimi
 • Karadağ Vize İstiyor mu?
 • Kotor’a Ne Zaman Gitmeli?
 • Kotor’da Ne Kadar Kalmalı?
 • Kotor’da Konaklama
 • Kotor’da Otopark
 • Tarihi Kotor / Kotor Old Town / Kotor Stari Grad Gezilecek Yerler
 • Kotor Gece Hayatı
 • Kotor’da hat/internet paketi almaya gerek var mı?
 • Kotor’da Ne yenir, Nerede yenir?
 • Kotor Kalesi ( Kotor’s Castle Of San Giovanni/ Kotor Fortress )

Kotor gezilecek yerlerin belki de en muazzam noktası Kotor Körfezi! Kotor Körfezi o kadar muazzam bir nokta ki buraları ayrı bir Kotor gezi blog yazısında anlattım. Kotor körfezinde yer alan Tivat, Herceg Novi, Perast ve Dobrota şehirlerinde görülmesi gereken yerler, Kotor Körfezinde tekne turu ve Kotor sahilleri yazıları için hemen alttaki linke tıklayabilirsiniz.

kotor old town
Kotor Old Town

Eğer ilk yurt dışı deneyiminiz olacaksa, Türkiye’deki bu döviz kurları ile yurt dışında ucuza nasıl gezilir, nelere dikkat edilir diye merak ediyorsanız alttaki yazıya tıklayarak yurt dışında ucuz tatilin nasıl yapılacağı hakkında faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kotor Hakkında Kısa Bilgiler

Kotor hakkında baymadan ufak bilgiler ile başlayacağım. En azından Kotor ile ilgili birkaç cümle bilelim. Aklımızın bir köşesinde kalsın 🙂

Kotor 1917 yılından itibaren UNESCO Dunya Kültür Mirası Listesinde yer alan harika bir lokasyon. Kotor’u tarih boyunca çeşitli medeniyetler yönetmiş ama en etkilisi caağnım Venedikliler olmuş.

Ahh sene 2015 Venedikteyiz yani her yer kanal, asfalt falan yok. Kotor’un efsane mimarisini de Venedikliler inşa etmiş. Nasıl da estetiksiniz ya. Beni Venedik kanallarına gömün… Durun ya Kotor’dayız ne Venedik’i!

Ayrıca, Eski Yugoslavya topraklarından bağımsızlığını ilan eden son ülke olan Karadağ, 2006 senesinde Sırbistan-Karadağ federasyonundan ayrılarak Balkanların son ülkesi olmuş. Gencecik, mis gibi ülke yapmışlar arkadaşlar. Bakın bu iyi bilgi.

Son olarak şu konuya da açıklık getirip Kotor gezilecek yerlere başlayacağım! Şimdi Kotor ismi hem o bölgedeki körfeze veriliyor hem de Tarihi Kotor (Kotor Old Town / Kotor Stari Grad) adı verilen, Orta Çağ hissi uyandıran şehir içine veriliyor. Montenegro halkı Kotor Eski şehir kısmına kendi dillerinde ‘Stari Grad’ diyorlar.

Bu yazıda hem Kotor Old Town içinde neler yapılır hem de Kotor Körfezi nasıl gezilir bunların yanıtını bulacaksınız.

kotor gezilecek yerler-kotor old town
Kotor Old Town Sokakları, sabahın ilk ışıkları

Kotor Hangi Ülkede

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Kotor, Karadağ (Montenegro) ülkesinin önemli bir turizm bölgesi. Kotor haritada, Adriyatik kıyısında yer almakta ve Avrupa kıtasında bulunan Karadağ’ın bir şehri.

Karadağ aynı zaman da bir Balkan ülkesi. Karadağ’ın anlamı da çok havalı. İtalyancada Monte ‘dağ’, negro ise ‘kara’ anlamına geliyor. İtalya’nın bölgeye etkisini anlatmaya gerek kalmadı sanırım 🙂

Karadağ Hakkında Kısa Bilgiler

Kotor gezilecek yerlere geçmeden evvel Karadağ ile alakalı sıkça sorulan sorulara da kısa kısa cevap vererek ilerleyelim. Ne dersiniz?

Karadağ Para Birimi

Üzülerek söylüyorum kii EURO. Evet, Avrupa Birliğine üye olmamalarına rağmen avro kullanıyorlar. Vizesiz Balkan ülkelerinde Kosova ile birlikte Euro kullanılan diğer ülke de Karadağ. Abi ülkede Euro kullanılmasına rağmen, 1euro=6,40lira ‘ya rağmen (Temmuz 2019), Karadağ hala ucuz! Montenegro Avrupa Birliğine girmeden bir dolaşın gelin bence!

Karadağ Ucuz mu

Karadağ ucuz mu diye soracak olursanız eğer, ülkemizdeki euro kuruna rağmen Kotor’un çoğu bölgesinde Türkiye’den ucuz yiyecek ve içecek bulmak mümkün!

Mesela Kotor’un hemen her yerinde dilim pizzacılar bulunuyor. Doyurucu bir dilim pizzanın fiyatı 2 Euro. Türkiye’deki tavuk dönerle aynı fiyat. Kahveler 3-4 Euro. Biralar 1-2 Euro. Konaklamalar da baya hesaplı.

Karadağ Vize İstiyor mu?

Türkiye ile Karadağ arasında Vize Muafiyeti Anlaşması mevcut. Yani bir pasaporta sahipseniz eğer elinizi kolunuzu sallayarak Kotor’a, Budva’ya, Karadağ’a vizesiz girebilirsiniz. Kotor vizeli mi? sorusunun yanıtı: Hayır. Kotor vize istemiyor 🙂

Kotor’a Hangi Mevsimde Gidilir?

Kotor tatili için illa şu mevsimde gidin diyemem fakat deniz, kum, güneş severler tabi ki yaz aylarında Kotor gezisi yapmayı düşünsün. Çünkü Kotor sahillerinde Adriyatik’in o eşsiz maviliğinde yüzmek şahane bir his!

Sevmeyenler için de Kotor Körfezi her mevsim harika manzaralar sunabilecek bir coğrafyaya sahip. Kotor, kış aylarında bile güzel bir hafta sonu kaçamağı olabilir.

Biz Adriyatik denizinde de yüzmedik dememek için Temmuz 2019’da Karadağ seyahati gerçekleştirdik 🙂

kotor stari grad
Kız: Abajur çok severim. ME:

Kotor Kaç Günde Gezilir

Kotor’u yani Old Town adı verilen Stari Grad’ı 1 gün içinde gezip bitirebilirsiniz. Ancak Kotor Old Town ile bitmiyor. Kotor’da kesinlikle gezilmesi gereken bir Kotor Körfezi de bulunuyor.

Kotor körfezini de tam anlamıyla gezip görebilmek için en az 2 gün gerekli.  Sadece Kotor Old Town’u görüp gelirseniz hayatınızın geri kalanında pişman olmanız kaçınılmaz 🙂

Büyük Balkan turunu planlarken Karadağ için 3 gece ayırmıştık, 1 gece Budva konaklaması ve 2 gece Kotor konaklaması şekinde. Ancak Kotor’a aşık olduk ve sadece Kotor 3 gece 4 günümüzü aldı!

Kotor’da Nerede Kalınır

Kotor oteller ve konaklamalar bakımından çok zengin bir şehir. Hem Old Town içinde hem de civarındaki evlerde, apartlarda uygun bütçelerle konaklama yapabilirsiniz.

Yurt dışı konaklamalarında kullandığım, hiçbir sıkıntı yaşamadığım, konakladıkça çeşitli avantajlar elde ettiğim ve Türkçe kullanılabilen harika bir site var: BOOKING. Bu site üzerinden gönül rahatlığıyla konaklamalarınızı ayarlayabilirsiniz.

Hemen alttaki linke tıklayarak Old Town içindeki, merkeze yakın uygun otellere göz atabilir, rezervasyonunuzu şimdiden tamamlayabilirsiniz:

Kotor Konaklama Tavsiyesi

Balkan Turu planlama yazısında da uzun uzun bahsettiğim gibi biz kalacak yerleri önceden ayarlamayıp spontane olarak geziyoruz. Yani o ülkede bizi neler bekliyor, çok mu seveceğiz yoksa sıkılacak mıyız tam tahmin edemediğimizden gün gün gidiyoruz.

11 günlük Balkan Turumuzda da yaz sezonunda gezmemize rağmen hiç bir sıkıntı yaşamadık konaklama konusunda. Size de tavsiye ederim. Müthiş bir rahatlık sağlıyor. Sevdiğimiz yerlerde istediğimiz kadar kalıyoruz.

Kotor otelleri oldukça fazla seçenek sunuyor ama size tavsiyem Kotor Old Town içinde yer alan tarihi yapılarda konaklamanız. Güne o ambiyansın içinde başlamak gerçekten muazzam hissettiriyor.

Efsane Konumuyla: Dukiç Apartments

Biz Old Town’ın içinde Dukiç Apartments’da konakladık.

Kaldığımız yerin camından Kotor’u izliyorum 🙂

kotor eski sehir
Şiir gibi şehir yapmışlar: Kotor

Konakladığımız yer Kotor’un Kuzey kapısının hemen solunda ve Kotor kalesine çıkılan yolun hemen üzerinde. Otelin önünden gelip geçen insanlara şaşırmıştık ilk geldiğimizde noluyo yaa falan olduk ki buradan Kotor kalesine çıkılıyormuş.

kotor-gezilecek-yerler
Kotor Old Town Kuzey Kapısı

Dünya tatlısı bir hanfendi konaklama yapacağımız yere giriş işlemlerimizi halletti. 2 gece için 3 kişi toplam 79€ ödedik.  (Sonra o 3 gece oldu, bir 40 Euro daha ödedik tek gece için)

Ödemeyi yaptık, bize Kotor haritası verdi. Gezilecek yerleri işaretliyor, otoparkları anlatıyor falan. Ne kadar tatlısın ya. Anlatmasa kim ne diyebilir? Anahtarları aldık. Kalacağımız yer resepsiyonun 3 bina yanında, bizi oraya götürdü, vedalaştık.

Oda gayet başarılı. Bizden ayrı 1 oda daha var ve 1 banyo, 1 mutfak var ortak kullanımlı. Odada 1 çift kişilik yatak ve 1 ranza var. 4 kişi rahat kalabilir. Bu odayı 3 kişi kullandık biz. Mutfak da baya minnoş. Banyo da temiz güzel fakat tek sıkıntısı akşama doğru sıcak su yerini soğuk suya bırakıyor. Sabah kahvaltılarımızı, cornflakeslerimizi falan mutfakta yedik, baya temiz her yer. (Tiran alışverişimizin mahsülleri) Kaldığımız yer 10 numara 5 yıldız old town’ın içinde. Başka yer aramayın 🙂

Kotor’a Ayırabileceğiniz Maximum Gün Sayısını Ayırın!

Kotor’da rezervasyonumuzu 2 gece için yapmıştık fakat yetmedii, Kotor ha ri ka. Ama turla gelirseniz 2 saat sürüyokddjdk. Hemen gidip 1 gece daha kalmak için görüştük. Şansımıza odamız boştu. Bir gece için 40€ daha ödedik. Kişi başı 13 Euro’ya Kotor Stari grad göbeğinde kalma qeyff.

kotor körfezi karadağ
Kotor Körfezi Karadağ

Kotor’da Otopark

Araba ile gelen gezginillalar için Kotor’da park etmek önemli bir durum. Kotor çok küçük bir yer ve ücretsiz otopark yok denecek kadar az. Bir elin 5 parmağını geçmez. Paralı olan otoparklarda bile zor yer bulunuyor.

Biz Şans eseri Kotor’daki ücretsiz olan tek park yerine aracımızı park ettik. 5-6 kişilik park yeri var Kotor’un Kuzey girişinde. Kotor Old Town‘ın içine araba girmediği için bu girişi genelde tedarikçi firmalar kullanıyormuş bir de genç gezgin macitilla.

Maps.me uygulaması(Balkan turu planlama yazımda detaylıca bahsettiğim muazzam uygulama) ve otelimizin konumu sayesinde burayı keşfettik. Aracımızı 2 gün ücretsiz park ettik.

Üçüncü gün Kotor körfezini gezmek için çıktık. Akşam geldiğimizde tabii ki yerinde yeller esiyordu. Paşa paşa saati 1 Euro olan park yerine park ettik. Bu park yeri de Kuzey kapısına baya yakın. Tavsiyem, Kotor’ a gelir gelmez Kuzey kapısını bir yoklayın.

Kotor Old Town – Kotor Stari Grad Gezilecek Yerler

İki başlık da aynı şeyi ifade ediyor, kafalar karışmasın 🙂 Kotor’da tarihi dokuyu, mimariyi ve Orta Çağ hissinin yaşayabileceğiniz yer Kotor Stari Grad. Burada küçük dar sokaklarda dolaşmak gerçekten muazzam hissettiriyor insana. Etrafı surlarla kaplı Old Town bölgesine motorlu araç girmesi yasak. Rahat rahat gezmek serbest 🙂

Kotor gezilecek yerler dışında Kotor körfezini şuradaki sürat teknesi ile de mutlaka turlamalısınız!

Tarihi Kotor bölgesinde gezip görülebilecek en önemli yerler:

 • Piazza of the Arms (Ordu Meydanı)
 • Saat Kulesi
 • Utanç Sütunu
 • Kuzey Kapısı (Northern Gate)
 • St. Tryphon Katedrali (Kotor Katedrali)
 • St. Nicholas Kilisesi
 • Sveti Luka Kilisesi
 • Maritime Museum (Kotor Denizcilik Müzesi)
 • Napolyon Tiyatrosu
 • Pima Sarayı
 • Kampana Kulesi
 • Kotor Şehir Kapıları
 • Kotor Kalesi

Listede belirtilen Kotor gezilecek yerler, Kotor Kalesi haricinde birbirine oldukça yakın ve yürüme mesafesinde olan yerler.

Kiliselere, müzelere ekstra değinmek istemiyorum. Zaten yürürken hepsini göreceksiniz. Ayrıca içimiz dışımız da kilise oldu kardeşim. Ücretli kiliselere girmiyoruz artık 🙂

Kotor Şehir Kapıları

Kotor şehir kapılarına bir parantez açalım. Çoğu Kotor gezi blogunda da göremedim bu bilgileri. Bence önemli bilgiler. Ayrıca aşırı tatlışlar.

Kotor’da üç tane şehir kapısı bulunuyor. En çok bilineni ve kullanılanı Deniz Kapısı. Bu kapıdan çıkıp karşıya geçerek Kotor tekne turunu ayarlıyorsunuz.

Bir diğeri 13. Yüzyıldan kalma Güney Kapısı, diğer kapılara nazaran sönük kalıyor.

Kapıların en muazzamı ise Skurda Nehri’nin üzerindeki köprüyle bitişik olan Kuzey Kapısı. Az önce bahsettiğim, arabamıza ücretsiz otopark bulduğumuz ve konaklama yaptığımız kapı.

kotor gezilecek yerler
Kotor Kuzey Kapısı. Kotor-Karadağ Gezilecek Yerler

Bu kapılardan şehre giriş yapmak gerçekten muazzam bir his. Film sahnesinde gibi hissettiriyor insana. Konaklama yaptığımız yer de hemen Kuzey Kapısının solunda yer alıyor. Kan çekmiş ya kuzey kapısını 🙂 Bir şehre bir kapıdan geçerek girme hissi çok güzel bir his, kendinizi Ortaçağ’da hissediyorsunuz.

Karadağ gezilecek yerler konusunda Kotor resmen bir numara olacak cinsten bir şehir. Karadağ turunuzda mutlaka maksimum gün ayırın Kotor’a 🙂

Kotor Gece Hayatı

Kotor gezilecek yerler yazısnın önemli bir bölümündeyiz. Yansın geceleeer –yanmadı-

Odaya yerleştikten sonra kendimizi Kotor sokaklarına attık. Akşam 10 gibi falan taş sokakların arasında canlı müzik yapılan yerlerin arasında bulduk kendimizi. Harika bir müzik yapılıyordu, şaşırdık bayaa, çok hoşumuza gitti. Akdeniiiz akşamlarııı tırtlığından efsane müziklere geçildi sonunda.

Canlı müziğin ardından küçük ama aşırı kalabalık, piyasa bir mekana düştük: Cocktail Bar. Güzel müzik yapılıyor. Biraz takıldıktan sonra da Kotor’un sanırım tek gece kulübu olan Maximus‘a geçtik. Burası da fena değildi. Kekosuz, seri köz tayfasız mekan görmeyeli uzun zaman olmuş.

Kotor’daki ilk gecemizi bu şekilde noktaladık. Kotor geceleri baya hareketli.

Kotor’daki ikinci gecemizde de Old Town içinde kaliteli canlı müzik yapılan yerlerde takılıp birkaç drink içip Maximus’a düştük. İçerde ünlü bir ablamız Sırpça pop şarkılar söylüyordu. Sanırım Karadağ’ın Demet Akalın’ıydı kendisi.

karadağ gezilecek yerler
Montenegro Posta Teşkilatı

Kotor’da hat/internet paketi almaya gerek var mı?

Biz Budva’da o işi halletmiştik. 3-4 gün Karadağ’da olacağımız için turist hattından aldık. Tek telefondan paylaşım açarak 3 kişi çok rahat kullandık. Gün sayınıza göre alıp almayacağınıza karar verirsiniz.

Budva’da bir büfeden sadece ama sadece 5 Euro’ya vodafone’un turist paketi almıştık. Bu şey değil mi ya gezginilla paketi?Ve inanamayacaksınız 5 euroya 500.000 mb internet aldık ( evet beş yüz bin). Kullanım süresi de 15 gün. Karadağ sen nasıl bir bebeksin ya 5 Euro’ya bu hizmet..

Hattı kullanıma açmak bir tık zor. Bir Cafeye girip rica ederek hattı kullanıma açtırmıştık, hiç çekinmeyin her yere girin sorun her şeyi.

Kotor’da Ne Yenir?

Kotor’da nerede ne yenir konusu tamamen size kalmış. Bütçeniz geniştir ve her türlü restoranda şık yemeklerinizi yersiniz. Ancak bizim modumuzda gezen bir gezginseniz yeme içmelere bir tık dikkat etmeniz gerekir.

Biz Kotor’da genel olarak Old Town içinde dilim pizzaya düştük bol bol. hem ucuz hem lezzetli. Ayrıca Kotor körfezinde şık bir restoranda Adriyatik denizine sıfır bir konumda güzel bir yemek yedik.

Diğer taraftan, Tiran Gezilecek Yerler ve Budva gezisi yazılarımda da bahsettiğim gibi biz Tiran’da 200 dolarlık bir market alışverişi yaparak kahvaltılık, yollarda atıştırmalık bar falan, SU vb. bir sürü şey almıştık. Sabah kahvaltılarını Tiran’dan aldığımız cornflakes vb. ler ile geçiştirdik. Malum Euro bölgesindeyiz. Sabah da markete gidip süt, kurvasan falan da aldık tabii ki, hoşumuza giden şeyleri de deniyoruz 🙂

Bir de yurt ďışında market gezmeyi çok sevdiğimi söylemiş miydim? Etiketler Euro’ya dönünce ince bir üzgünlük hakim oluyor ama 3’e böleceğiz zaten yeaa diyip mutlu olunuyor. Mesela ceza yedik park yeri cezası Herceg Novi’de, 10 Euro cuk. Üzülmedik çünkü 3’e böldük. Beyin bedavaa. Ayrıca ödemeden de geldik 🙂

Kotor’da Nerede Ne Yenir

Akşam yemeklerinde resmenpizzaya doyduk! Geldiğimiz ilk akşam ve ikinci akşam Pronto Pizza isimli efsane pizzacıda dilim pizzaya düştük.

1 dilim pizza 2.5 euro ve inanılmaz lezzetli!

Bir Küçük Kahvaltı Meselesi

Şuna da açıklık getirelim. Kahvaltı, ara öğünler vs bunları ucuz yollu atlatıyoruz malum Euro bölgesindeyiz; amaa akşam yemekleri kırmızı çizgimiz. 3’e 5’e bakmayıp neredeysek oranın en kaliteli, en manzaralı, en lezzetli yerinde akşam yemeğimizi de yeriz. Biz de böyle bi delikanlıyız.

Bir Kotor Efsanesi: Konoba Portun!

Yukarıda bahsetmiş olduğum en kaliteli, manzaralı restoranımız da Kotor Körfezinde, Dobrota şehrinde yer alan, Adriyatik denizine sıfır konumuyla Konoba Portun .Rezervasyon kesinlikle şart!

Rezervasyon yaptırırken deniz kenarı istediğimi söylemiştim fakat o kısımda yer olmadığı söylenmişti. Malum artık son gecemiz de olduğundan it is okeey diyerek de durumu kabullenmiştik fakaat o da nee! Mekana geldik kral bizi deniz kenarına aldı direk caart diyee. Ankara’dan geliyoruz deyince dayanamadı tabii 🙂

kotor da ne yenir nerede yenir
Kotor’da ne yenir nerede yenir cevabı: Konoba Portun

Çok güzel seefoodlar yenildi, kaliteli rozelar içildi KonobaPortun‘da. Bu mekan Adriyatik Denizi’nin En Güzel Manzarasını Sunan Şehir olan Kotor’ da başımıza gelen en güzel şeylerden biri.Teşekkürler bizevdeyokuz! Hizmet, güler yüzlü personel, yemekler, lezzetler, rozelar her şey 10 numara. Harika bir akşam geçirdik Adriyatik kıyısında.

Ödediğimiz hesap konusunda da şunu söyleyebilirim. Ankara bestekarda 3 kişi çıkıp aynı şeyleri söylesek ödediğimiz tutarın 2 katını öderdik. Euro olmasına rağmen! Sonra gezginilla Ankara’da niye dışarı çıkmıyor 🙂

kotor da yemek konoba portun restoran
Sea food tabağı @KonobaPortun Dobrota/Karadağ

Kotor Kalesi (Kotor’s Castle Of San Giovanni/ Kotor Fortress)

Bu her yerde karşınıza çıkan efsane Kotor manzarası nerden çekiliyor dersiniz?

kotor kalesi Castle Of San Giovanni
Kotor Kalesi – Castle Of San Giovanni

İşte burdan, Kotor Kalesinden. Kotor gezilecek yerlerin göz bebeği bir lokasyon.

Kotor’daki son günümüz! Kotor gezilecek yerler yazısının yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Sabah ilk kez saatler kuruldu. E tatildeyiz yaa, kasmadan uyanıyoruz istediğimiz vakitte. Sizi darlamayacak arkadaşlar biriktirin. Tam 8’de otelden çıkış yaptık. Eşyalarımızı araca yükledik ve zorlu tırmanışa artık hazırdık.

Kotor denilince akıllara ilk gelen o harika mazaraya birkaç! basamak sonrasında ulaşmış oalcağız.

Kotor Kalesi Kaç Basamak

Kotor Kalesine 1300 basamak sonrasında ulaşabiliyorsunuz! Yarı yolda pes edenler çok oluyor. Asla arkadaşlar. Hadi bakalım ayaklarınıza kuvvet!

Kişi Başı 8 Euro Kazanmak İster misiniz?

Yine bizevdeyokuz krallarının tavsiyesiyle sabah 9’dan önce tırmanışa başlıyoruz.

Kotor Kalesine çıkış ücreti 1 kişi 8€ . Valla guzel para.

Erkenden uyanıp Kotor Kalesine tırmanışımız sayesinde 24€‘yu cebimizde tutmanın mutluluğuyla basamakları ikişer ikişer çıkıyoruzfhfh.. Saat 11 gibi indiğimizde girişte sağlam bir sıra vard ve insanlar 8 avrolarini ödüyordu paşa paşa ahahah.

Yani sabah 9’dan önce Kotor Kalesine çıkarsanız görevli bey orada olmuyor 🙂

Kotor Kalesine erken çıkmanın bir diğer avantajı da gölge olması. Sabah Çıkmayacaksanız hiç çıkmayın yani. 1300 basamak gerçekten zorlu geçiyor. Mola vere vere zirveye ulaşıyoruz.

Kotor Kalesinin manzarası akıllara durgunluk verecek ölçüde muazzam. İnsanın başını döndürüyor. Bir Empire State Building değil tabi amaa(work and travel vibes) top 5 manzarama girdi bile! Kotor gezisinin en güzel manzarası diyebilir miyiz? Şöyle bir manzara ile karşılaşıyorsunuz: Kotor Kale manzarası

Yaklaşık 1 saat falan Kotor Kalesinin zirvesinde takıldık, kopamıyoruz. Zirvedeyiz, sesininiz duyulmuyor 🙂 Harika fotoğraflar çektik. Tabi dinlendik de. 1300 basamak sonuna kadar değiyor. Sakın pes edip dönme, yanarsınnn!

Bir hobim var: Manzara biriktirmek!

Tesadüfe bakın. Instagram’da arşivde geçen sene Datça’da paylaştığım yazının bildirimi geldi paylaş diye. Bilenler bilir, instagramın tarihte bugün özelliği. Ben de o sırada Kotor gezisinde zirvedeydim. Datça’da verdiğim aynı pozu Kotor’da da verdim. 22 Temmuzlar kalp ben 🙂

datça gezilecek yerler türkiye
Datça 22 Temmuz 2018 / Türkiye

Aynı pozu gecen sene aynı tarihte Datça’da vermişim. Tarihi de ekledim. Seviyoruz bu manzarayıı 🙂

kotor kalesi karadağ
Kotor Kalesi 22 Temmuz 2019 / Karadağ

Son olarak Kotor Old Town içerisinde birkaç tane kilise var, saat kulesi var, kocamaan bi abajur var. Denizcilik müzesi falan var. Zaten Old town’da mutlulukla ordan oraya adımlayacağınız için hepsiyle karşılaşacaksınız. Nokta atışı Kotor gezilecek yerler aşağı yukarı bu şekilde.

Kapanış / Goodbye my lover Kotor..

Vee Kotor’dan ayrılma vakti.. 11 günlük Vizesiz Balkan Turumuzun en beğendiğimiz kısmı bu harika 4 gün oldu. 2 gece konaklama düşünmüştük fakat 4 güne zor sığdırdık bu küçük Kotor’u.

İşte bu yüzden diyorum kii, kalacak yerlerinizi önceden ayarlayıp güzellikleri kaçırmayınız, turunuzu gönlünüzce esnetiniz. Bu sözlerle yavaş yavaş Karadağ sayfasını kapatıyorum. 1300 basamak inip çıkmanın vermiş olduğu yorgunlukla Balkan Turumuzun 3. ülkesi olan Bosna Hersek’e doğru yol alıyoruz. Next station: Bosna Hersek/Mostar Köprüsü!

Karadağ gezilecek yerler olarak Kotor gezisini de Balkanlar gezi turu kapsamında gerçekleştirdik. Eğer sizin de Karadağ’a kadar gelmişken vizesiz diğer Balkan ülkelerini de gezelim gibi bir fikriniz varsa Balkan Turu planlamaya dair detaylı tüm bilgileri yazdığım Balkan turu gezisi blog yazıma beklerim:

Karadağ’ın bir diğer turistik ve Kotor’a yakın şehri Budva Gezisi blog yazısı için tıklayın:

BONUS

Kotor tatili yazısını buraya kadar okuyanlar için güzel de bir bonus kısmı hazırladım 🙂

KOTOR’DA KAÇIRILMAMASI GEREKEN 5 ŞEY, KARADAĞ

 • Old Town da sokakları boş beleş gez,dolaş.
 • Kotor Tepesine çık. 1300 basamak. Yanii Çıkmalısın. Ha ri ka.
 • Tekne turu yap ama sürat tekneli 🙂
 • Pronto pizza dan ucuz yollu dilim pizzaya düş. Aşırı lezzetli 2.5€ 😛
 • Old Town’un hemen ilerisinde denize girip muaazzam manzara eşliğinde rahatla çünkü aşırı sıcak!

Vizesiz Balkan ülkeleri ilginizi çektiyse yine vizesiz gidilebilen, pahalı olmayan ve Dünya’nın 7 harikasından biri olan Petra Antik kentinin, Dünya’da Mars’a en çok benzeyen yer olan Wadi Rum Çölünün, Dünyanın en derin bölgesi ve tuz gölü olan Ölü Denizin ve başkent Amman’ın bulunduğu Ürdün ülkesi sizi fazlasıyla mutlu edecektir. Alttaki linke tıklayarak Ürdün gezi planlamanıza bir an önce başlayabilirsiniz.

Instagram’ da bekleriz: @macitilla

2 Yorum

 • Emre

  yazılarınızdan faydalandım. teşekkürler. Kotor kısmına ben de bir ekleme yapayım:
  -basamak sayısı, turnikeden sonra 1300+. En dipten sayarsak rahat 1500 vardır
  -emin değilim ama ücretsiz çıkmak için sanırım sabah 7’den önce geçmek lazım. biz 7:40’ta turnike başında memuru görünce mecbur ödedik. paradan da ziyade erken saatte gitmek hem manzara için daha iyi, hem güneş vutmayacağı için daha iyi.
  -balkan gezisi diyip triliçe aramaktansa yerel sayılan krempita tatlısını tavsiye ederim (sahibi Türk olan cattarissimo isimli mekanda yiyebilirsiniz, mekanı bulduktan sonra sahibinin Türk olduğunu öğrendik)
  -simkartlara zam gelmiş, biz de almadık. beş gün karadağ’da olmamıza rağmen beleş wifi’ler ile veya oturduğumuz mekanda aldığımız şifreler ile idare ettik. tabi şehir haritasını offline olarak muhakkak indirin)
  -denizine çok bel bağlamayın. deniz kesinlikle harika ama yosun vs sevmeyen tam içine sinecek yer bulamayabilir. Deniz için istikamet budva kıyıları olmalı kesinlikle)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir