vizesiz yurtdışı turları
Avrupa,  Seyahat

Yurt Dışında Ucuz Tatil Nasıl Yapılır? Hesaplı Tatil Önerileri

Yurt dışında ucuz tatil konusu açıldığında ülkede hemen iki tip insan beliriyor. Birincisi ‘saçmalama yeaa bu döviz kurlarıyla asla yurt dışı tatili yapamazsın‘ kasa. İkincisi ise oldukça azınlıkta olan ve aralarında Gezginilla’nın da olduğu ‘eğer önceliklerini belirleyip nasıl gezeceğini biliyorsan Dünya’nın çoğu yerinde tatil yapabilirsin” tayfa. İşte bu blog yazısında yurt dışına en ucuz nasıl gidilir, masrafsız tatil nasıl yapılır ve ucuz tatil için nereye gidilir sorularına yanıt arayacağız. Şimdiden uyarıyorum. Bu yazının sonuna geldiğinizde eşe dosta haber salıp birkaç dakika içinde yurt dışı tatili planlayacaksınız! 🙂

hesaplı tatil önerileri
Stockhom/İsveç

Geçenlerde internette gezinirken ekşi sözlükte ‘5 bin TL ile yapılacak en iyi yurt dışı tatili’ başlığına rastladım. Günlerden de epey sıkıcı bir Perşembe sabahıydı. Filtre kahvemi yudumlarken dayanamayıp birkaç cümleyle bir entry bıraktım başlığa.

Başlıkta yazılan önceki yazılara da bir göz attım. Başlığa girilen entry’lerin yaklaşık %90’ı ‘anca İstanbul’un Avrupa ilçelerini gezersin’ veya ‘o paraya anca evinin balkonuna çıkarsın’ minvalinde aşırı komikli! şeylerdi. Şaşırmadım da. Çünkü Türkiye’de yurt dışı seyahati yapmak inanılmaz büyük bir olaymış gibi düşünülüyor.

yurt dışında ucuz tatil
New Orleans/ABD (work and travel)

Bu entry bahanesi ile de yıllardır blog’da paylaşmak istediğim yazı olan ‘ yurt dışında ucuz tatil nasıl yapılır ‘ başlığına nihayet giriş yaptım. Üstelik ekşi sözlük ekibi benim şahane yurt dışı seyahat planı hesabımı ekşi şeylerde ayrı bir blog yazısı olarak paylaşmış. As bayrakları as diyebilir miyiz?

Onedio’nun yılbaşında yaptığım doğu ekspresi turu deneyimimi internet sitesinde paylaşmasından sonra ekşi şeylerde yer almanın da ayrı bir mutluluğunu yaşıyorum. Onedio’nun bu yazısında 9. maddede ben varım. 🙂

Neyse yeterince kendimi övdüğüme göre yurt dışında ucuz tatil için biraz hesap yapalım.

yurt dışı nasıl gezilir
Moskova/Rusya

Öncelikle yurt dışını ucuza gezebiliriz derken varoş veya evsiz gibi metrolarda yatın, 2 gün sadece su için falan demeyeceğim. Temel amacımız masrafları kısabileceğimiz her yerden kısarak deneyimlemek istenilen şeylere para ayırmak. Bu herkes için değişir. Kimisi konaklamaya harcadığı paradan kısmak istemez, kimisi de yemekten. Ona siz karar vereceksiniz. 

Yakın geçmişteki yurt dışı seyahatlerim ile başlayacağım.

 • Mesela 2019 yılında arabayla balkan turu yaptık. Dediler ki, Dolar 5 Lira iken nasıl yurt dışı tatili yapabiliyorsun…

İlgili Blog Yazım:

araba ile vizesiz balkan turu
Vizesiz Balkan Turu Gezi Rotası
 • 2020 yılı Şubat ayında hayallerimi süsleyen kuzey ışıkları turu yaptığımızda Dolar 9 Lira iken dediler kii, artık bu kurlarla yurt dışı seyahati hayal. Gezginilla artık anca Türkiye’de gezer. Ancak paşalar gibi düşük bütçeli gezip geldik. Hayaller gerçek oldu.

İlgili Blog Yazım:

yurt dışında ucuz tatil kuzey ışıkları
Lapland/Finlandiya
 • 2021 yılında maalesef lanet hastalık yüzünden yurt dışı tatili yapamadık. Ancak çok güzel yurt içi tatili yaparak Türkiye’de aşırı merak ettiğimiz yerleri görme fırsatı yakaladık. Bu süre zarfında da fark ettim ki Türkiye’yi gezmenin yurt dışını gezmeyle bütçe anlamında çok da farkı yok. 2021 senesinde de Nemrut Dağı Milli Parkı, Doğu Karadeniz Turu , Garip Adası , Kral Koyu Delik Deniz , Longosphere Glamping ve Trakya Gezisi gibi tematik Türkiye içi seyahatlerim oldu. Ucuza yurt dışı nasıl gezileceğinin yanı sıra Türkiye’de de ekonomik yollarla nasıl gezileceğini de anlatıyorum. Detaylar linklerde vebblogda mevcut.
 • 2022 yılında ise Dolar 18,18 Lira olduğunda artık değil yurt dışını, Türkiye’de bile zor gezersiniz yeaa söylemleri ile Ağustos ayında 8 günlük Rusya tatili, 4 gün Moskova’da, 4 gün ise St. Petersburg’da şahane bir yurt dışı tatili yaptık. Rusya gezimin blog yazısı şu an hazır değil ancak ilk fırsatta Rusya gezisi blog yazısını paylaşıp buraya da bir link ekleyeceğim. Takipte kalınız. 🙂
nasıl seyahat edilir
St. Petersburg/Rusya

Yine 2022 yılı Eylül’ünde 4-5 günlük bir Kuveyt gezisi gerçekleştirdim. Kuveyt gezilecek yerler blog yazısı da henüz yolda..

2022 yılında gerçekleştirdiğim en büyüleyici ve nispeten en ucuz yerlerden biri de Kasım ayında gerçekleştirdiğim Ürdün Gezisi oldu. Hem vizesiz oluşu hem de Dünyanın 7 harikasından biri olan Petra Antik Kentine sahip olması Ürdün’ü seçmeniz için 2 temel etken.

petra gezilecek yerler
Petra Antik Kenti

Üstelik gezi maliyeti olarak da bir hayli uygun! Alttaki linke tıklayarak Ürdün nasıl gezilir, gezi planı nasıl yapılır az çok fikir sahibi olabilirsiniz.

Ürdün Gezi Rehberi

Bu noktada, tatil tarzınız, bütçeniz, para harcama yetiniz oldukça önemli. Herkesin tatil anlayışı ve para harcama biçimi bambaşka. Zaten zengin tayfa ve deli gibi para harcayıp Hilton’larda uyuyan arkadaşlar bu yazıda konu dışı. Bizim temel gayemiz ucuza da yurt dışının gezilebileceğini, çok da bir şeyden geri kalmadan güzel deneyimler elde edilebileceğini göstermek.

Ya arkadaş, ekşi’de benim entry’lerim sonrasında biri de demiş ki yurt dışını homeless gibi gezeceğime eşimi Türkiye’de yemek yemeye götürürümdjdjd. HAHAHAH yurt dışı gezip farklı kültürler deneyimlemenin ikamesi beyti yemek mi ya? 😀

Bu tayfa da tabii ki konu dışı arkadaşlar. Bunlar insanların enerjisini emen, hayatında yaşadığı şehirden, hatta mahallesinden, çıkmayan, ona buna laf söyleyip rahatlamaya çalışan insanlar.

Bu insanları da adadan uğurladığımıza göre, düşük bütçelerimizle nasıl gezebileceğimize odaklanalım. 

yurt dışı tatili nasıl yapılır
New York/ABD

Gezginilla.com’un kuruluş amaçlarından biri de zaten ucuza da seyahat edilebileceğini insanlara aşılamak. İşte ben gezdim, siz de gezebilirsiniz demek. İnsanları teşvik etmek. Evet derdimi seveyim 🙂 Sizin yok mu ya insanlığa karşı bir derdiniz? Derdi olamayan insanlarla da asla anlaşamıyorum. Evet ne diyordum ya?

Şimdi ekşi sözlükteki yazının başlığından yola çıkarsak 5 Bin TL’ye yurt dışı gezilir mi’nin bir hesabını da burada yapalım ki, buraya yurt dışında ucuz tatil nasıl yapılır öğrenmek için gelen insanlara ışık tutsun. Herkes ekşi sözlüğü takip etmiyor neticede. Hem iyi de yapıyorsunuz ya. Adamlar hiçbir şeyi beğenmeme timi. 🙂

masrafsız tatil nasıl yapılır
Venedik/İtalya

Yurt dışı seyahati yapabilmenin temelde 2 ana harcaması var.

 1. Uçak bileti
 2. Vize

Yurt Dışı Ucuz Uçak Bileti

Yurt dışına ucuz uçak bileti işini Türkiye’de en sevdiğim şirketlerden biri olan Pegasus Havayollarını kullanarak çözüyoruz (YTD 🙂 ) Pegasus kralının senede en az 2-3 kez 1 EURO+Vergiler kampanyası oluyor. İşte bu kampanya dönemlerinde uçak bileti işimizi hallediyoruz.

En Ucuz Hangi Ülkeye Uçulur

Yurt dışı seyahati için bir diğer önemli başlık da ucuz tatil için nereye gidilir.

Buradan da hemen 2.maddeye geçelim. Evet, uçak biletimizi vize istemeyen bir ülkeye gidecek şekilde satın alıyoruz. Benim hep belirttiğim gibi, ilk kez yurt dışına çıkacak insanların kesinlikle Balkan ülkelerinden bu deneyime başlaması gerekiyor.

Vizesiz gidebildiğiniz ülkelere de buradan göz atabilirsiniz.

ucuz tatil için nereye gidilir
Mainau Adası/İsviçre

Balkan ülkeleri resmen bir gezgin başlangıç paketi gibi. Dil sorunu çok az(halkın çoğu Türkçe biliyor, anlıyor), çoğu Avrupa ülkesine göre nispeten ucuz(evet güncel Euro kuruna rağmen) ve Türkiye’ye çok yakın.

Zaten Blog’un bitki örtüsünü Balkan turu ve ülkeleri oluşturuyor. 😀 Balkanlara dair istemediğiniz kadar içerik gezginilla.com’da. Hem balkan turu gezi planı nasıl yapılır uzun uzadıya onu anlattım hem de vizesiz gidilebilen 6 Balkan ülkesinin gezilecek yerlerini, yeme içme mekanlarını ve konaklama önerilerini kaleme aldım. Bu Gezginilla daha ne yapsın? 🙂 Tabi zevkle yazıp anlatıyorum her şeyi 🙂

Mesela, Balkanlarda 6 ülkeye vizesiz şekilde gidebiliyorsunuz. Biz bu 6 vizesiz ülkeye de Türkiye’den en ucuz nereye uçulur araştırmasını yapıyoruz. 1 Euro 1 Euro’dur arkadaşlar!

vizesiz balkan turu
Mostar/Bosna Hersek

Bu 2 önemli maddeyi hallettikten sonra işimiz çok ama çok kolay. Daha geçen hafta 24.08.2022 tarihinde aldığım 1 EURO+Vergiler uçak bileti kampanyasına göre, İstanbul-Tiflis gidiş dönüş uçak biletini toplam kişi başı 926 Liraya aldık. Evet inanılmaz değil mi? Temmuz 2022 yılında yazlığa gitmek için Ankara-Burhaniye uçak bileti TEK YÖN 1 kişi 1400 lira idi.. Eee noldu yurt dışı çok pahalı gezilmez yeaa’cılar? Daha durun yeni başlıyoruz…

Biz bu kampanyadan Tiflis, Gürcistan uçak bileti aldık ama kampanyada Balkan ülkeleri de bulunuyordu. Çoğu Avrupa ülkesine de 1 Euro + Vergiler kampanyası vardı ancak Schengen vizemiz olmadığından (başvuru ücreti 100 Euro olmuş ve vize de vermiyorlarmış) vizesiz ülkelere odaklanıyoruz. Ben ille de Avrupa gezeceğim yeaa diyenleri de şengen vize başvurusu nasıl yapılır blog yazıma alabilirim. Orada tüm süreci detaylıca anlattım.

Vizesiz Yurtdışı Turları
Kemi/Finlandiya

Yurt dışı seyahati hesaplamasını, vizesiz gidilen balkan ülkelerinin en pahalı ve en güzel ülkesi olan ve para birimi EURO olan Karadağ ülkesi üzerinden yapacağım. Diğer Balkan ülkelerindeki harcama hesaplarınızı en az %20 düşebilirsiniz. Sözelciler ağlıyo şu anfjfjfj.

3 gecelik konaklama için booking.com’a giriş yapıyor ve şu linkten 3 gecelik Kotor konaklamasının sadece 450 Lira oluşunun şokuyla rezervasyonumuzu cart diye yapıyoruz. Konaklama rezervasyonunuzu en az 2-3 ay öncesinden yaparsanız bu fiyat daha da düşecektir. Evet güzel şeyler de oluyor. 🙂

Şimdi maddelere devam edelim. 1 ve 2’yi zaten halletmiştik. 3.madde olan konaklamayı da yukarıdaki linkten çözdük.(Daha ucuz ve daha pahalı seçeneklere de linkten göz atabilirsiniz)

Önemli bir madde olan yatacak yerimizi de çözdük. 5000 TL ile başladığımız 3 gece 4 günlük Kotor seyahatimiz için ne kadarımız kaldı?

 1. Vize Ücreti: 0 TL
 2. Uçak Bileti: 926 TL
 3. 3 Gece Konaklama: 450 TL

Kalan Paramız: 3400 TL

3400/4 gün,

= Günlük 850 TL harcama hakkımız var. Bu tutarı da 2022 yılının Ağustos ayı güncel Dolar kuru ile hesaplama yaparsak 850/18= 45 Dolar.

Yani 3 gece 4 günlük bir yurt dışı tatilinde (hem de sezonunda) günlük yeme içme için 45 Dolar harcama hakkımız var. Bu ne yeaa 45 dolara ne yiyip içeceğiz demeyiniz. Asla küçümsenmeyecek bir rakam. Mesela Kotor’da veya Budva’da dev gibi aşırı leziz pizzalar 1-2 dolar. 2 dilimle doyuyorsunuz 🙂 Marketten atıştırmalıklar, bisküviler, kekler de keza 1-2 dolar seviyelerinde. Alttaki linklerde şehirlerin detaylı gezi rehberlerine de ulaşabilirsiniz.

Vizesiz tatil yerleri
Budva/Karadağ

Şehirlerin en turistik meydanlarda yiyip içmemeniz gerektiğini hatırlatmama gerek yok sanırım! Arka sokaklarda yeme içme işini halledip kentlerin meydanlarına elimizde 3 top dondurma ile düşüyoruz 🙂

Vizesiz tatile nereye gidilir
Kotor/Karadağ

Böyle anlatıyorum ama 12 günlük Balkan turu gezimizde 3-4 akşam çok lüks yerlerde aşırı leziz yemekler yiyip kaliteli şaraplar da içtik. Homeless’lık bir durum yok arkadaşlar, hayatta her şey denge. Bir gece lüks takılmışsak diğer gece dilim pizza yiyoruz.

en ucuz vizesiz yurtdışı
Saraybosna/Bosna Hersek

Siz şimdi sadece dilim pizza veya sandviç tarzı besleneceksiniz. Size sonradan ‘nasıl seyahat edileceği, nerede ne yenip içileceği’ paketi de seyahat ettikçe eklenecek. 🙂 Bakmayın böyle gezeceksem hiç gezmem, şehrimde tavuk döner yerim’cilere. Kotor’un Orta Çağı andıran sokaklarında dondurma yiyip bir kahve içmek bile inanılmaz bir his. Anlayamazlar..

avrupa vizesiz ülkeler
Üsküp/Kuzey Makedonya

Yeme içme işini de bu şekilde çözdük. İtirazı olan?

Yeme içme demişken, mesela Kuzey Kutbu’nda Lapland Turu yaparken kuzey ışıklarını izlemeye gittiğimizde sırt çantamızda BİM’den aldığımız barbunya pilaki ve sarma konserveleri ile yol almıştık. 12 günlük seyahatin 3-4 gününü bu şekilde geçirip diğer günler de bir akşam Sami Çadırında inanılmaz bir somon balığı, diğer bir akşam da Finlandiya’nın çok meşhur yemeği olan geyik eti deneyimi yaşadık. Diğer bir akşam da İsveç’te dayanamayıp McDonalds’a düştükfkfk. İşte benim seyahat CV özet.

Ben de isterdim her akşam lüks restoranlarda yemek yiyeyim, en meşhur turistik meydanlarda kadehimi kaldırayım ancak o kadar param yokdjdj. Yani birazcık var da bu tarz şov’lu şeylere yok. Bu şekilde gezenlere de saygı duyuyorum tabii. Adam mesela yılda 1 tatil yapıyorsa tüm parayı 1 haftada ezip dönüyor. Sonra geri kalan 360 gün 0 tatil takılıyor. Asla benlik değil. Ben yurt dışından döndüğüm an canım yurt dışı tatili çekiyor (gülerken ağlayan emoji)

Yurt dışını gezme maliyeti aşağı yukarı bu şekilde. Örnekleri çoğaltabiliriz ama ana ekseni bu şekilde çizebiliriz. Eğer seyahat etmeyi seviyorsanız ve gezme işi sizin için ön sıralarda olan bir aktiviteyse vee döviz kurunu çok yüksek bulup nasıl yurt dışı gezeceğiz yeaa diye düşünüyorsanız bu seyahat planını hemen uygulayınız. Çünkü hayat çook kısa. 🙂

yurt dışı ucuz tatil
Kiev/Ukrayna(Halloween)

Yurt dışında ucuz tatil yazım dışında diğer tüm blog yazılarımda zaten bu konuya parmak basıyorum. Gitmek istediğiniz yerleri blog’un arama kısmında aratıp ya da google da gitmek istediğiniz yeri yazıp yanına gezginilla yazdığınızda o yerle ilgili hem blog yazılarıma hem de youtube video’larıma ulaşabilirsiniz. Evet youtuberilla da diyeceksiniz.. 1150 abonem olmuş bile hehe.

Ekşi sözlükteki sıradan bir entry’den yine 4 sayfa blog yazısı çıkaran Gezginilla.. 30 Ağustos tatilinde sabah saatlerinde blog yazmaktan ve kahve yudumlamaktan başka ne mutlu edebilir ki?

yurt dışı ucuz uçak bileti
Lviv/Ukrayna

Şimdi ilk iş, Pegasus uygulamasını telefona indiriyor, kampanya haberi için bildirimleri açıyorsunuz. Sonra her ay aldığınız maaştan az çok demeden 10 Euro, 15 Euro başka bir banka hesabından kenara atıyorsunuz. Göreceksiniz, seyahat zamanı geldiğinde elinizde hatırı sayılır bir Euro’nuz olacak. Dolar da olur 😀

Seyahat etmek için Türkiye’deki gereksiz harcamalarınızdan fedakarlık yapmanız gerektiğini söylemiyorum bile. Gidip de bir gecede 900 Lira harcayıp Afitap’ta(Ankara’nın en meşhur rakı mekanlarından) 70’lik bitirdik yeaa derseniz yazının başındaki beyti tayfadan farkınız kalmaz 😀 1-2 gece mekana çıkmadığınızda otomatik olarak 1 uçak bileti save ediyorsunuz. Nasıl taktik ama? 🙂 

Türkiye cidden çok pahalı arkadaşlar. Geçen hafta, EURO 18.15 iken Rusya tatilinden gelen bir Gezginilla olarak söylüyorum.

yurt dışına en ucuz nasıl gidilir
Zürih/İsviçre

Son olarak diğer tavsiyelerim ile aşırı uzayan bu yazımı sonlandıracağım.

Ucuz Tatil Yapmak İsteyenlere Öneriler

 • Yurt dışına aşırı yüksek sezonda, uçak biletlerinin aşırı pahalı olduğu zamanlarda gitmeyin. 
 • Interrail veya Eyobus gibi bir biletle Avrupa’nın tamamını gezebileceğiniz seçeneklere bir göz atın.
 • Couchsurfing, blabla car gibi seçenekleri değerlendirerek para tasarrufu yapın.
 • Eğer araç kiraladıysanız birkaç saat uyku için arabada da uyunabileceğini göz ardı etmeyin (bakınız: Gezginilla Budva konaklaması)
 • Lüks konaklamalar yerine birkaç kişinin aynı alanda uyuduğu ve ortak banyonun kullanıldığı hostelleri tercih edin.(zaten gece 3-4 gibi gelip sabah 9-10 da yola koyuluyorsunuz. Konaklamaya para dökmeye ne gerek vaar??)
 • Citypass gibi sınırsız ulaşım kullanabileceğiniz seçenekleri araştırın.(Moskova seyahatimizde 3 günlük sınırsız bilet aldık, hayatımızı kurtardı)
 • Döviz bozdurma konusunda, havalimanında asla para bozdurmayın, bozduracaksanız sadece şehir merkezine gitmenize yetecek bir miktarı bozdurun(fena kitliyorlar) Direkt Dolarınızı Euronuzu Türkiye’deki bankanızdan çözün.(Fiba bank makas ve alış olarak en hesaplı banka gibi)
 • Evet, turistik yerlerde hediyelik eşyacılarda gözünüz kalacak ama bu tarz alışverişlere asla bulaşmayın. Kendinize max 1 adet magnet alın. Minimalizm arkadaşlar, 2 sene sonra o aldıklarınız kim bilir nereden çıkacak.(Tecrübeyle sabit)
 • Market alışverişi yapın. Eğer gideceğiniz yerde bir süre kalacaksınız başta su olmak üzere atıştırmalık tarzında şeyleri ucuz yollu marketten halledebilirsiniz.(Arabayla Balkan Turu yaparken 1.500 Liralık, 12 günlük su ve abur cubur alışverişi yapmıştıkfjfj) Suya market dışında asla para vermeyiz. Evet Türkiye’de herhangi bir mekanda bile. Kırmızı çizgimiz!
 • Pazarlık edin. Evet o dile dair hiçbir fikriniz olmamasına rağmen vücut dilinizle söylenen miktarın altına alışveriş yapabilirsiniz.(Rusça bilmememize rağmen 0 İngilizce ile St. Petersburg’da güzel pazarlıklar yapıldı..)
 • Son olarak, gezginilla.com gibi faydalı seyahat bloglarını takip edin! 😛
yurt dışı ucuz uçak bileti nasıl alınır
Münih/Almanya

Ucuz yurt dışı tatili yapmak isteyenlere güzel bir öneri olarak Gürcistan’ın Batum şehrini de önerebilirim. Üstelik araç ile Batum’a geçmek de oldukça keyifli bir deneyim. Batum’a arabayla geçişin tüm detaylarını alttaki yazıda aktardım.

Umarım kafanızda yurt dışında ucuz tatil nasıl yapılır az çok bir şekillenme olmuştur. Kafanıza bir şey takıldıysa hem yorumlara hem de Instagram DM’ye beklerim. Cevaplamaktan memnuniyet duyacağım.

Buraya yazıyorum, dolar kuru seneye (hatta kış ayında) en az 20 civarı olacaktır (malum enflasyon vs) ve yatırım tavsiyesi tabii ki değildir 😀 İşte o zaman diyecekler kii, dolar 22 oldu yurt dışı gezilmez.. Tam o sırada bu yazı aklınıza gelsin ve o sene çıktığınız yurt dışı tatilinizi düşünün.. 🙂

türkiyeden vizesiz gidilen ülkeler
Belgrad/Sırbistan

Yol açık, yola çık…

Beni Instagram’dan takip etmek için tıklayın

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir