delik deniz kral koyu
Akdeniz,  Seyahat,  Türkiye

Kral Koyu Delik Deniz | Antalya Gazipaşa’da Bir Doğa Harikası!

Kral Koyu Delik Deniz Türkiye’de denize girdiğim en güzel koyların başında yer alıyor. Antiochia Ad Cragum olarak da ifade edilen bölgenin antik kent olma özelliği de bulunuyor. Kral koyunun harika doğası, suyunun yeşile çalan turkuaz rengi, tarihi yapısı ve Delikli Kaya görüntüsü koyu adeta büyüleyici kılan başlıca etmenler. Bu yazıyı okuduktan sonra eminim ki Türkiye’nin gizli cenneti olarak ifade edilen Kral Koyuna bir an önce gitmek isteyeceksiniz!

Kral Koyu Delik Deniz Gazipaşa Antalya
Kral Koyu Delik Deniz Gazipaşa Antalya

Öncelikle Kral Koyunun tarihinden kısaca bahsedelim. Kral Koyu çok iddalı bir isim çünkü 🙂 Dikkatinizi de çekmiştir, birkaç tane isim koymuşlar buraya. Kral koyu denmesinin sebebi antik dönemin kralı 1. Antiochos burada denize giriyormuş. Bu sebepten buraya Kral Koyu denmiş. Güzel koy seçmiş Kral Bey vesselam.

Delik Deniz denmesinin sebebi ise denizin içinde yer alan kocamaan bir delik kayanın olması. Bu sebepten dümdüz Delik Deniz denmiş. Çok yaratıcı dimi 🙂

Son olarak bir de Antiochia Ad Cragum Antik kentini açıklayalım. Çünkü bölgeye gelip aracınızı park ettiğinizde sizi hemen aşağıdaki tabela karşılıyor.

antiocha ad cragum
Antiocha Ad Cragum

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Antalya’nın Gazipaşa İlçesinde Güneyköy Nohut Yeri mevkiindeki alanı kapsıyor. İsmini de Kommegene Kralı Antiochos’tan almış. Antik Kent, Bizans ve Roma dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılmış. Bu bölgede kazı çalışmaları halen devam ediyor.

Ufak tarih bilgisinin ardından Kral Koyu’na nasıl gidilir, Delik deniz nerede, Gazipaşa kral koyu yol tarifi gibi önemli bilgilerle devam edelim.

Bir söz var duymuşsunuzdur ya da ben seyahatlerim sonucunda böyle bir söze ulaştım bilmiyorum. Şöyle ki, “Bir yere giden yol ne kadar zorluysa karşınıza çıkan güzellik de o doğrultuda artıyor.” Kral Koyu Delik deniz Gazipaşa bir cümle olsa kesinlikle bu cümle olurdu. Zaten Kral Koyunun bu denli bozulmadan kalmasının sebebi buraya ulaşımın nispeten meşakkatli olması. Ayak üstü bir yerde olsaydı ne halde olacağını az çok tahmin edebiliyoruz bence!

gazipasa kral koyu nasıl gidilir
Kral Koyu’na yürürken ortaya çıkan manzara

Kral Koyu Delik Deniz Nerede

Antalya’da denize girilecek en güzel koylardan biri olan Kral Koyu Delik Deniz Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yer alıyor. Kral Koyunu google maps’e yazdığınızda sizi direkt doğru yere götürüyor. Araba sürerken “Antiochia Ad Cragum” tabelasını kaçırmayın yeter 🙂 Buraya tıklayarak Kral Koyunun harita üzerinde nerede olduğuna bakabilirsiniz. Delik Deniz yol tarifi belirttiğim gibi oldukça basit.

Gazipaşa Delik Deniz Kaç KM

Kral Koyu Gazipaşa’ya 23 KM uzaklıkta yer almaktadır.

Gazipaşa Delik Deniz Alanya Arası Kaç KM

Delik Deniz Alanya Arası 67 KM’dir.

Manavgat Delik Deniz Arası Kaç KM

Delik Deniz Manavgat arası 127 KM’dir

Antalya Delik Deniz Arası Kaç KM

Antalya Delik Deniz arası 200 KM’lik bir mesafede yer alıyor.

Son olarak Delik Denize Anamur üzerinden gelirseniz de Anamur – Kral Koyu arası yaklaşık olarak 65 KM.

delik denize nasıl gidilir
Delik Denize inen patika yol ve cefakar gezginler 😀

Kral Koyuna Nasıl gidilir

Kral Koyuna ulaşım bir tık zor. Şöyle ki, dar topraklı bir yoldan muazzam manzaralar eşliğinde kıvrıla kıvrıla deniz seviyesine iniyorsunuz. Yüksek bir araçla gitmenizde fayda var. Ancak normal sedan araçlarla da inen kişileri gördük. Dikkatli olunduğunda pek sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Arabayla Delik Denizin bir kısmına kadar gelebiliyorsunuz. Aracınızı ücretsiz olarak park ettikten sonra yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş daha sizleri bekliyor. Tüm bu süreci 10 dakikalık Kral Koyu youtube videomda anlattım. hemen alttaki linkten canlı canlı hem arabayla hem de yürüyüş yolunda şahit olabilirsiniz. Şunu da hemen belirteyim. Yaptığınız tüm yol her şeye değiyor!

antiocha ad cragum antik kenti
Gezginilla Ad Cragum 🙂

Kral Koyu Delik Deniz Gazipaşa Nasıl Bir Yer

Kral koyuna gidişi de anlattığımıza göre artık krallar gibi yüzme vakti! Öncelikle kral koyunun kumluk bir sahili bulunmuyor. Kıyısı tamamen kayalıklardan oluşuyor. Yani yatayım güneşleneyimlik bir olayı yok. Kayalıklarda oturabilirsiniz ama.

Delik Denizin suyu ise Antalya civarına göre oldukça soğuk ama tabii ki girince alışıyorsunuz 🙂 Ben Kral Koyunda yüzerken inanılmaz keyif aldım. Özellikle Delik Kayanın tam altına geldiğimde de gerçekten Kralilla gibi hissettim 🙂

Kral Koyu resmen kapalı bir havuz görünümünde. Suyun rengi bile insanı cezbediyor.Resmen sudan çıkmak istemedim. Eminim siz de çok beğeneceksiniz.

Kral Koyuna nasıl gidilir ve Kral Koyu nasıl bir yer gibi aklında soruları olanlar hemen alttaki video’dan detaylı bilgi edinebilir. Kral Koyu Delik Deniz sapağına döndüğüm andan itibaren iniş yolunun tamamını kayda aldım. Delik Deniz’e inen yol hakkında bu video’yu izleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz. Videonun ortalarına geldiğinizde ise çekilen tüm yolun muazzam bir noktaya çıktığına şahit olacaksınız!

Gazipaşa Delik Deniz Kral Koyu Videosu

Kal Koyu Delikli Denizde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yukarıdaki video’dan da izlediğiniz gibi araba ile iniş biraz zorlayıcı. Yüksek bir araçla gitmekte fayda var.
  • Arabayı park ettikten sonra da nispeten zorlayıcı bir alanda yürüyüş yapmanız gerekiyor. Bu yürüyüşü ayakkabı ile yapmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca bu toprak patikayı inerken çocuklu aileler ekstra dikkatli olmalı. Yolun bazı kısımlarında düşme tehlikesi var.
  • Kral koyunda WC ve duş gibi imkanlar bulunmuyor. Ayrıca kral koyunda herhangi bir tesis, işletme de bulunmuyor. Bu sebepten yemek ve içecek gibi tüm ihtiyaçlarınızı yanınınızda getirmeniz gerek.
  • Kral Koyunun suyu Antalya civarına göre nispeten soğuk ve biraz fazla dalga alıyor. Çok açılmamakta fayda var.
  • Delik Deniz kamp için pek uygun bir yer değil. Hemen her yeri engebeli, kıyı şeridinde ise bol kayalık bulunuyor.
  • İnsansız hava sahası isterseniz kesinlikle günün erken saatlerinde yola çıkınız. Biz bayram günü gitmemize rağmen sabah 10 sularında Kral Koyundaydık ve 10 kişi civarında insan vardı. Kral Koyunda tek başıma yüzdüm resmen 😀
  • Son olarak, çöplerinizi yanınızda taşıyıp doğayı kirletmemek oldukça önemli. Böyle doğa harikası yerlerde güzel vakit geçirebilmek için lütfen çevreyi kirletmeyelim 🙂
kral koyu delik deniz
Kral Koyu Delik Deniz & Gezginilla

Antalya sahillerini karavan ile gezmek isteyenlere rehber niteliğinde şahane bir karavan kampı önerileri ve karavan kiralarken dikkat edilmesi gereken konulu bir blog yazısı bırakıyorum.

Diğer Tatil yazılarıma göz atmak için tıklayın:

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir