ankara karagöl gezisi
Ankara,  Türkiye

Ankara Karagöl Tabiat Parkı | Mangal, Piknik, Çocuk Alanı

Ankara Karagöl Tabiat Parkı , Ankara sınırları içinde görüp görebileceğiniz en güzel manzaralardan birine sahip. Karagöl Mesire Yeri adı da verilen bölge sanki Bolu Yedigöller veya Gölcük Parkı minyatürü gibi. Karagöl Milli Parkına girer girmez sizi karşılayan dev ağaçlar, orman havası ve muhteşem doğal ortam sanki Ankara’da değilmişsiniz izlenimini yaratıyor.

cubuk karagol tabiat parki
Çubuk Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Milli Parkı yazısının girişinde, kelime dağarcığımda bulunan en havalı ve abartılı sıfatların hepsini sıralamak istiyorum. Çünkü bu sıfatların hepsini hak eden bir milli park kendileri. Evet. Üstelik Karagöl Tabiat Parkına Sonbahar mevsiminde gittiyseniz parkta karşılaşılan seyir zevki resmen ikiye katlanıyor.

ankara sonbahar manzaralari
Ankara Sonbahar Manzaraları (no filter 🙂

Bu yazıda Karagöl’e ulaşım, nasıl gidilir, nerededir, gidince neler yapılır, mangal serbest mi, çocuklar için neler bulunuyor gibi tüm bilgileri siz değerli Ankara halkına ve çevre illerden gelen doğa severlere aktarmış olacağım.

Üstelik Karagöl blog yazısı dışında hemen alttaki videoda Karagöl’ün eşsiz Sonbahar manzarasını görsel olarak sizlere sunuyor olacağım. Yazıyı okumaya devam etmeden Karagöl’ün şaşkınlık yaratan manzarasına, doğal ortamına bir göz atmanızı tavsiye ederim:

Karagöl Tabiat Parkı

Ben Karagöl Milli Parkına gitmek için Sonbahar mevsimini bekledim. Evet Karagöl ile ilk karşılaşmamızı Sonbahar mevsimine sakladım.. Romantikilla.. Ve Evet, çoğu Ankaralı gibi ben de Karagöl’ü duymuştum ancak ‘üff o kadar yolu kim gidecek yeaa, amaan Allahın Çubuğunda ne işim varfjfj’ düşünceleri ile şimdiye kadar (sene 2021) gitmemiştim. Arka planda Tan Taşçı’dan Hataaa çalıyor, sesi size de geliyor mu?

Bunca sene Ankara’da yaşayıp Karagöl Tabiat Parkına bir kez olsun gitmemek gerçekten hataymış hattaa ayıpmış. Bu hissi parka girer girmez yaşadım. Neysee, geç olsun da güç olmasın cümlesi bu günler için değil miydi zaten? Ayrıca bu cümleyi düşük bütçeli bir gezgin bulmuş olabilir mi acaba ya şöyle yıllar öncesinde buna benzer bir anda söylemiş olamaz mı? Yani resmen gezginilla.com’a içerik üreteceğim ayağına gitmediğim bir sürü yere gidiyor, denemediğim bir sürü lezzet deniyorum. Bütün bu keşifler BLOG ve YOUTUBE sayesinde. Ahh cağnım Blog’um, üzümlü kekim..

Tamam tamam Karagöl’ü anlatmaya devam ediyorum..

karagol milli parki ankara
Karagöl Milli Parkı Ankara – Yürüyüş Yolu

Yaşadığım muazzam pişmanlığı bir kenara bırakıp Karagöl’ün şahanelikleriyle devam edelim. Karagöl Tabiat Parkının içindeki göl küçücük bir göl ve derin de bir krater gölü. Karagöl’ün çevresi ise yalnızca 850 metre. Gölün çevresini çitlerle birkaç yıl önce kapatmışlar. Bence güzel, şirin de bir hava katmış.

Ankara’da gezilecek doğal yerlerden biri olan Karagöl’ün iklimi Ankara şehir merkezine nazaran biraz serin. Karasaldan Karadeniz iklimine geçiş özelliğine sahip. Ohh Karadeniz’e gitmeden, bedavadan Karadeniz havasıddjdj.

Karagöl’ün çevresinde çok sayıda piknik masası ve piknik alanı bulunuyor. Özellikle gölün kenarındaki piknik masaları ateş ediyor resmen.

ankarada piknik yapılacak yerler
Ankara’da Piknik yapılacak Yerler – Karagöl

Tahmin edersiniz ki bu masalara oturabilmenin bedeli erken saatlerde Karagöl Milli Parkına teşrif etmek. Bu arada Karagöl’e dair ilginç bir bilgiye rastladım. Youtube videosundan da görebileceğiniz üzere gölün kenarında büyük bir kayalık bulunuyor. İşte bu kayanın bir hikayesi varmış. Karagöl efsanesi olarak geçen bu olayı linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Benim çıkardığım sonuç “taş olursun taş” gerçek olmuş 🙂

karagol mesire yeri piknik
Düşük bütçeli Gezginilla Kahvaltısı 🙂

Yazının içinde bir yerlerde rastlayacağınız youtube videomdan da görebileceğiniz üzere erken saatlerde Karagöl’e gittiğinizde, yazar burada sabah 10 sularından bahsediyor, hemen hemen istediğiniz tüm masalara oturabilme hakkı ediniyorsunuz. Erken gelme konusu açılmışken, bunun bir diğer güzelliği de mangal tayfaya rastlamadan bol oksijenin içinde doğayı yaşayabiliyor olmanız.

Evet, en merak edilen konulardan biri olan Çubuk Karagöl de mangal yakılıyor mu, Ankara Karagöl mangal yasak mı yoksa serbest mi sorularına gelmiş bulunuyoruz.

Ankara Karagöl Mangal

Ankara Karagöl Milli Parkında mangal yasak değil. Çubuk Karagöl’de mangal serbest. Gönül rahatlığıyla mangalınızı Karagöl Tabiat Parkına getirebilirsiniz. Mangal ile alakalı yasak olan tek konu yer ateşine izin verilmemesi. Onun dışında her şey serbest. Pandemi döneminde ve ülke çapında yangınlar olduğu dönemde mangal yakmak yasakmış. İnternette de çoğu kaynakta yasak yazıyor ama DEĞİL.

Karagöl’de mangal yakmanın serbest olmasının sevinciyle çevredeki diğer imkanlardan bahsetmeye devam edeyim. Karagöl Mesire Yeri’nin bir diğer güzel özelliği de çevresinde çok sayıda çeşmesinin olması. Ayrıca parkın içinde çok tatlı bir Şadırvan da bulunuyor. Hem içme suyu hem de diğer ihtiyaçlarınız için bu çeşmelerden faydalanabilirsiniz.

karagol sadirvan
Karagöl Şadırvan

Karagöl Milli Parkına dair bir diğer önemli özellik de bünyesinde büyük bir çocuk parkı bulundurması. Şadırvanın hemen ilerisinde bulunan çocuk oyun alanı çocukları çok mutlu edecek cinsten. Tırmanma, sürünme gibi birçok farklı oyun aleti bulunuyor. Çocuk parkının çevresindeki piknik masaları ve yeşil alanlarda pikniğinizi yaparken çocuklarınızı parka gönül rahatlığıyla salabilirsiniz 🙂

Ankara’da çocuklarla Gezilecek en iyi açık hava alanlarından biri Karagöl Milli Parkı desek yanılmış olmayız.

Ankara’ya yakın gezilecek yerlerden olan Karagöl Milli Parkında girişte ve çocuk oyun parkının yanında olmak üzere 2 tane tuvalet bulunuyor. tuvaletler maalesef biraz bakımsız.

Karagöl’ün çevresindeki 850 metrelik yürüyüş alanı dışında Mesire Alanının yanındaki yürüyüş yolunu kullanarak da orman yürüyüşü yapabilirsiniz. Ben çocuk parkının oradan yukarı doğru biraz tırmanarak baya bir yükseğe çıktım. Sık ağaçların arasında bol oksijenli yürüyüş de ekstra iyi geldi.

cubuk karagol
Countryman 🙂

Karagöl Milli Parkının çevresinde alışveriş yapılabilecek bir market bulunmuyor. Parkın hemen girişinde küçük bir çadırda köylüler gözleme vs satıyorlar. Muhtemelen soğuklarda gelmiyorlardır. Yani buraya gelirken tüm ihtiyaçlarınızı getirmeniz gerekiyor.

Karagöl mesire alanı açık mı sorusu da internette çok aranan şeylerden biriymiş. Evet arkadaşlar park açık, yol açık yola çık 🙂

ankara karagol tabiat parki manzara
Müthiş Manzara!

Ankara Karagöl Ulaşım

Karagöl Tabiat parkına ulaşım bir hayli kolay. Karagöl’e giden yol gidiş geliş yönlü ve güzel bir asfaltı var. Birkaç köye girişte ufak tefek çukurlar olsa da her türlü araç ile rahatlıkla Karagöl’e ulaşabilirsiniz. Karagöl’e ulaşım sağlarken sağlı sollu manzaralarla gerçekten güzel bir yol deneyimi yaşayacaksınız.

ankara karagol nerede nasil gidilir
Ankara Karagöl Nerede, nasıl Gidilir?

Ankara Karagöl Nerede

Karagöl Tabiat Parkı ya da diğer adıyla Karagöl Mesire Yeri Ankara’nın Çubuk ilçesinde yer alıyor. Konum olarak Çubuk ile Kızılcahamam ilçeleri arasında bulunan Karagöl Milli Parkı Ankara merkeze 68 KM uzaklıkta, Çubuk ilçesine ise 28 KM uzaklıkta yer alıyor.

Karagöl’e Nasıl Gidilir

Ankara Karagöl Tabiat Parkı şehir merkezinden Esenboğa havalimanına doğru gidiş yönünde bulunuyor. Pursaklar tarafına geldiğinizde zaten Karagöl tabelaları sizi yönlendirmeye başlıyor. Esenboğa Havalimanına gelmeden önce alt geçite girmeyip Çubuk istikametine dönüyorsunuz. Çubuk ilçesine geldiğinizde de yine Karagöl tabelalarını takip ederek milli parka rahatça ulaşabiliyorsunuz.

karagol ulasim
Karagöl Ulaşım – Tabelalar Her Yerde

Ankara’ya yakın gezilecek yerlerden biri olan Ankara Karagöl Tabiat Parkı Ankara’nın griliğinden, betonundan, gürültüsünden kaçmak, nefes almak ve doğaya kavuşmak için harika bir seçenek. Karagöl’ün tertemiz orman havası, bol oksijeni, yürüyüş parkuru, piknik alanları ve çocuk parkı sayesinde şehrin stresinden uzak şahane vakit geçirebilirsiniz.

ankara karagol tabiat parki
Ankara Karagol Tabiat Parkı

Eğer Ankara Karagöl Tabiat parkı yazımı beğendiyseniz ve bu tarzda Ankara’da açık havada gidilebilecek yerleri, doğal ortamları merak ediyorsanız aşağıdaki yazıları beğenme olasılığınız ve bu yerlere bir an önce gezi planı yapma ihtimaliniz oldukça yüksek! 🙂

Ankara’da Hafta Sonu Gezi Önerileri

Ankara’da açık havada gezilecek yerler Blog yazılarını okumaya üşenenler için dev hizmet! 😀 Aşağıdaki youtube video linklerine tıklayarak da görüntülü olarak Ankara’da gezilmesi gereken yerlere ulaşabilirsiniz:

karagol mangal yasak mi
Muazzam Sonbahar Manzaraları – Ankara Karagöl

BONUS | Ankara Mekan Önerileri

Ankara’da nerede ne yenir, nereye gidilir merak ediyorsanız eğer kısa kısa çekmiş olduğum Ankara Mekanları listesi tam size göre!

Ankara kebapçıları ve en iyi restoranlar:

Ankara’da En İyi Et Döner Yapan Mekanlara göz atmak için tıklayın:

Ankara’da En İyi Hamburger Yapan Mekanlara göz atmak için tıklayın:

Karagöl Milli Parkına Gitmeden Bilinmesi Gerekenler

  • Karagöl Milli Parkında mangal yakmak serbest ancak yer ateşi kurmak yasak.
  • Mangal kokusuna tahammül edemeyenlerin (like me), parka erken saatlerde gelmesi gerekir. Yoksa gölün bir kısmı mangal kokusuna bürünüyor.
  • Karagöl etrafında market olmadığından yeme-içme gibi tüm ihtiyaçlarınızı kendiniz getirmeniz gerekiyor.
  • Karagöl’e giriş ÜCRETSİZ. Otoparkı da ÜCRETSİZ.
  • Düğün, nişan gibi özel günlerde çekim yapmak isteyenlerin izin alması ve ücret ödemesi gerekiyor.
  • Karagöl’de Şadırvan ve çeşmeler ile içme suyu sağlanıyor
  • Çocuklar için oldukça büyük bir oyun alanı bulunuyor.
  • Yoğunluğa denk gelmemeniz ve masa bulabilmeniz için sabah en geç 10-10:30 saatlerinde Karagöl’de olmanız gerekiyor
  • Çevreyi kirletmemeniz de oldukça önemli! Lütfen Doğaya saygılı olalım, sahip çıkalım 🙂
karagol tabiat parki
@gezginilla

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir