ankaraya yakın gezilecek yerler
Anadolu,  Ankara,  Seyahat,  Türkiye

Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler – Tatil Yerleri

Ankara’ya yakın gezilecek yerler yazısında Ankara’nın griliğinden, sıkıcılığından bunalanlara, hafta sonu nereye kaçsak yeaa diyenlere, iyi gelmez mii hiç deniz havası şarkısıyla yaşayanlara, ya günübirlik nereye kaçsak düşüncesinde olanlara çok sevilecek Ankara’ya yakın tatil yerlerini anlatacağım.

Ankara, Türkiye’nin hem bAŞKenti hem de en büyük ikinci şehri. Ancak başkent olmak ve büyük şehir olmak maalesef karın doyurmuyor. İnsanların doğal alanlara, yeşilliklere, deniz havasına, kamp alanlarına ihtiyacı var. İşte bu noktada Ankara halkının gözü de çevre illere kayıyor. Çünkü Ankara’da ne yazık ki yapılacak pek bir şey yok. Yani var olmasına var da sıkıldık be kardeşim. İnsan artık bir farklılık, bir hava değişikliği istiyor.

Ankara’da yaşayanlar zaten sürekli, bir yeşilliğe efendim bir deniz havasına ihtiyaç duyuyor. En ufak bir gölet vs gördüğünde adeta kuduruyordjdjd. Evet kendimden biliyorum 🙂 İşte böyle böyle gezginilla olundu arkadaşlar. Yeşilik ara, Ankara’ya en yakın deniz nerede araştır, kamp alanlarında doğaya doy diye diye bir sürüü yer biriktirdim!

Ve artık Ankara çok sıkıcı yeaa ve Ankara’da yapacak hiçbir şey yok abi Angara goca bi köyy söylemlerini rafa kaldırıyoruz. Keep calm and read Gezginilla! Haha 😀

Blogumu takip edenler zaten daha önceki Ankara gezi yazılarımdan haberdar. Yeni tanıştığımız arkadaşlar ve Ankara’ya yeni gelenler için hemen aşağıya Ankara ile ilgili blog yazılarımın linklerini bırakıyorum. Önce Ankara’daki açık hava gezilecek yerleri, doğal alanları, parkları ve bahçeleri bitirelim ki sıra Ankara’ya yakın gezilecek yerlere gelsin di mi ama? İşte tıklama rekorları kıran o yazılar 🙂

Ankara’da gezilecek yerler dışında Ankara mekanlarına ve, en lezzetli yemeklerine ve kahve mekanlarına ulaşmak için alttaki linklere kesinlikle göz atmanızı öneririm!

Ankara’nın doğal güzelliklerine değindikten sonra gelelim Ankara’ya hangi şehirler yakın konusuna. Ankara’da yaşayıp hem hafta sonu hem de günübirlik kaçamaklar için güzel rota arayışı içinde olanlara gerçekten çok harika yerler önereceğim.

Bu kısımda Ankara’ya yakın gezilecek yerleri 2 ayrı başlıkta anlatacağım:

  1. Ankara’dan Çıkmadan Gidilebilecek Yerler (1-1 buçuk saat mesafedeki yerler)
  2. Ankara’nın Dışında Gidilebilecek Yerler (1 buçuk – 3 saat mesafedeki yerler)

1. Ankara’dan Çıkmadan Gidilebilecek Yerler

Ankara sınırları içinde yer alan ve merkezin griliğinden, kaosundan ve gürültüsünden uzak, Ankara’ya 1 ila 1 buçuk saatlik mesafedeki gezilecek yerlere detaylıca bakalım.

ankaraya yakın yerler
Ankara’ya Yakın Yerler

Kızılcahamam

Ankara’nın kuzeyinde, Karadeniz ile İç Anadolu bölgeleri arasında bir geçiş noktasında yer alan Kızılcahamam, ormanlık ve dağlık alanlarıyla, şifa veren kaplıcalarıyla Ankaralılar için güzel bir kaçamak noktası.

Ankara’ya yakın turistik yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Kızılcahamam diyebiliriz. Kızılcahamam bölgesinde yer alan kaplıcalarıyla ünlü oteller ve Soğuksu Milli Parkı gitmeniz gereken başlıca yerler.

kızılcahamam gezilecek yerler
Kızılcahamam gezisi

Ankara’da hafta sonu gezilecek yerler listesinin en başına Kızılcahamam’ı yazabilirsiniz 🙂

Kızılcahamam Ankara merkezine 90 KM uzaklıkta ve hemen hemen 1 saatlik bir yakın mesafede bulunuyor

Gölbaşı

Ankara’ya oldukça yakın bir bölgede yer alan Gölbaşı, şehir merkezinden 20 km uzaklıkta yer alıyor. Son dönemde Ankara’da oldukça popüler hale gelen Gölbaşındaki yapılaşma ve inşaatlar oldukça dikkat çekici. Şehrin bir kısmı resmen o tarafa taşınıyor gibi.

ankarada gezilecek yerler gölbaşı
Ankara’da Gezilecek Yerler – Gölbaşı

Ankara’ya yakın günübirlik gezilecek yerler olarak düşünüldüğünde Gölbaşı ilçesinin içinde yer alan Mogan Gölü ve Eymir Gölü Ankara’nın doğal güzelliklerini görebileceğiniz ve doğaya doyabileceğiniz en meşhur yerlerden.

Hemen alttaki videodan da şööyle bir Eymir Gölü havası alabilirsiniiz 🙂

Eymir Gölü

Beypazarı

Ankara’ya ortalama 1-1,5 saatlik bir mesafede, yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunan Beypazarı, Ankara’nın gezilmesi gereken en güzel ilçelerinden biri.

Beypazarı’nın tarihi ve kültürel yapısı, tarihi evleri ve konakları, Suluhan Kervansarayı, İnözü Vadisi, Tekke Yaylası, el sanatlarının sergilendiği tezgahlar Beypazarında kaçırılmayacak ve kesinlikle görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

ankaraya yakın gezilecek yerler beypazarı
Beypazarı Evleri

Beypazarı’nın bir diğer özelliği de Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne konu olması. Artık Gezginilla’ya da konusun Beypazarcım, kusura bakma 🙂

Nallıhan

Ankara çevresinde gezilecek yerler nelerdir sorusunun bir diğer cevabı da Ankara’nın renkli ilçelerinden biri olan Nallıhan ilçesi. Ankara merkezden Nallıhan’a 1 – 1 buçuk saatlik bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Ben Nallıhan’daki Gökkuşağı tepelerine maalesef aşırı sisli bir havada gittiğimden bu renkleri göremedim 🙂

Nallıhan Kuş Cenneti ve Gökkuşağı tepeleri adı verilen renkli dağlar, Nallıhan’da görülmesi gerekenler listesinin en başında yer alan yerler.

Gordion Antik Kenti – Polatlı

Ankara’ya yakın tarihi yerlerden biri olan Gordion Antik Kenti Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunuyor. Şehir merkezinden ortalama 1 – 1,5 saatlik mesafede yer alan antik kent UNESCO Dünya Mirasları Geçici Listesi’nde de yer alıyor.

gordion antik kenti
Gordion Antik Kenti

Tarihe ilgi duyan Ankaralılar 9. Asırda Frigya’nın başkenti olan Gordion Kentini mutlaka görmeli. Bölgede ayrıca Gordion Müzesini ve Ören Yerini de gezebiliyorsunuz.

Çamlıdere

Ankara’ya yalnızca 110 km uzaklıktaki Çamlıdere ilçesinde yer alan Çamkoru Tabiat Parkı, doğayla bütünleşmek ve kafa dinlemek için çok güzel bir seçenek. Ancak mangalcılar için kötü bir haberim var. Çamkoru Tabiat Parkında mangal yakmak yasak 🙁

çamkoru tabiat parkı gezisi
Çamkoru Tabiat Parkı Gezisi

Çamkoru Tabiat Parkı, Çamlıdere’ye 15 km, Kızılcahamam’a 38 km ve Gerede’ye 50 km mesafede yer alıyor.

Çubuk

Ankara’ya 68 km uzaklıkta bulunan Çubuk ilçesinde muazzam bir göl bulunuyor. Karagöl adı verilen bu doğa harikası yeri görünce Ankara’da olduğunuza gerçekten inanamayacaksınız. Karagöl çevresindeki piknik masalarını kullanarak doğanın tadını çıkartabilirsiniz.

Alttaki Blog yazıma tıklayarak Karagöl tabiat Parkına nasıl gidilir, nerede, mangal yakılıyor mu, masa nasıl kapılırjdjd gibi tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz:

Blog yazım dışında Karagöl’ün muazzam doğasına ve manzarasına şahit olmak için Karagöl Milli Parkı videoma da tıklayabilirsiniz. Bence siz de şok olacaksınız 🙂

Karagöl’de içme suyu da bulunuyor. Tuvaletler oldukça temiz. Gölün etrafı da korkuluklar ile çevrilmiş. Karagöl’de mangal yakmak serbest. Civarda alışveriş yapabileceğiniz market bulunmuyor. Hazırlıklı gitmekte fayda var.

karagöl milli parkı ankara
Karagöl Milli Parkı Ankara

Karagöl’ün etrafı yaklaşık 10 dakikada turlanıyor. Butik bir göl kendileri 🙂 Gölün etrafı ise şahane manzaralar sunan ormanlarla kaplı. Bu ormanların içinde de yürüyüş yolları bulunuyor.

Karagöl Çubuk ilçesine ise 28 km uzaklıkta yer alıyor.

Kurtboğazı Barajı – Kazan

Kurtboğazı Barajı Ankara’nın Kazan ilçesinde yer alan ve manzarasıyla insanı gerçekten mutlu eden bir baraj. Ayrıca Kurtboğazı Barajı Ankara’nın suyunu da sağlıyor. Baraj manzaralı kamelyalarda güzel dakikalar sizleri bekliyor 🙂

Kurtboğazı Barajının çevresi oldukça temiz. WC’ler kullanılabilir halde. Mescid de bulunuyor. En güzel şeylerden biri de her kamelyanın yanında barbekülerin yer alması 🙂

kurtbogazi baraji
Kurtboğazı Barajı

Elmadağ

Ankara’dan çıkmadan yaklaşık 45 dakikada ulaşabileceğiniz yerlerden biri de Elmadağ. Yazın yapılacak pek bir şey olmasa da kışın düşük bütçeli kayak pistinde kayağınızı yapabilir, kar üzerinde sucuk ekmeğinizi gömebilirsiniz 😛

elmadag kayak merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi Ankaralıların resmen emniyet sibobu kayak noktası gibi. Bu sene Ankara’ya güzel de bir kar yağmasıyla bir hafta sonu ben de Elmadağ gezisi gerçekleştirdim.

ankaraya yakın kayak yerleri elmadag kayak merkezi
Ankara’ya Yakın Kayak Yerleri – Elmadağ

Bu geziyi de youtube kanalımda VLOG şeklinde anlattım. Elmadağ’daki kızak fiyatlarından Elmadağ’da neler yapılır, nerede ne yenir gibi tüm detaylı bilgilere Elmadağ Kayak Merkezi video’sundan ulaşabilirsiniz.

Kırıkkale

Kırıkkale de Ankara’dan bir hafta sonu gezilecek yerler rotasına eklenmesi gereken yerlerden. Ben Kırıkkale’yi detaylı gezmedim henüz ancak şuradan Kırıkkale gezilecek yerlere göz atabilirsiniz. Özellikle Tarihi Çeşnigir Köprüsü ve Kanyonu mutlaka görülmeli.

2. Ankara’nın Dışında Gidilebilecek Yerler (1 buçuk – 3 saat mesafedeki yerler)

Ankara’ya yakın gezilecek yerler yazısına ikinci bölüm olan azıcık uzak gezilecek yerler ile devam ediyoruz. Şimdiden uyarayım. Bu bölümde konfor alanınızı biraz fazlaca terk etmeniz gerekebilir! Ama inanın buna değer. 🙂

ankaraya yakın tatil yerleri
Ankara’ya yakın tatil yerleri

Ankara’nın çevresinde günübirlik veya hafta sonları gezip görebileceğiniz yerlere bir tık uzaklıktaki gezilecek yerler ile devam ediyoruz. Bir tık dediğim işte 1 buçuk – 3 saatlik bir seyahat süresine tekabül ediyor. Bu süre bana gerçekten bir tık, yakın yani 🙂

Bence bu saat süreleri asla çok değil. Önemli olan sadece konfor alanınızı terk etmek ve o totonuzu bir zahmet kaldırmak! 🙂 Zaten yola çıktığınızda ve yollarda olduğunuzda önemli olanın gidilmek istenen yere ulaşmak yerine yolda olmanın verdiği huzur ve mutluluk olduğunu birkaç seyahat sonrasında anlayacaksınız. hem ne demiş abimiz,

Hayat varılacak yer değilyolculuktur.

Ralph Waldo Emerson

Onun için üşenmeden hazırlıklarımızı yapıyoruz ve Ankara çevresinde gezilecek yerlere devam ediyoruz!

Konya

Konya, Ankara’ya araba ile 2 buçuk saat civarında, hızlı tren ile de sadece 1 buçuk saatlik bir mesafede yer alıyor. Hem günübirlik hem de hafta sonu gezilecek yerler için güzel bir seçenek. Üff ne Konya’sı yeaa demeyin bi dakika ya. Çünkü Konya çok değişti 🙂 Konya’daki gezilecek yerler dışında Konya yemekleri, lezzetleri de Konya’ya gitmek için başlı başına büyük bir sebep. Konya etliekmeği, Konya yağ somunu, tiriti, fırın kebabı ölmeden önce kesinlikle yenmeli! 😛

Ankara’ya yakın gezilecek yerler yerine Ankara’ya yakın muazzam lezzetler tadılabilecek yerler olarak da düşünebilirsiniz Konya’yı..

konya gezilecek yerler
Konya Gezilecek Yerler

Konya’ya dair gezi planı yapmak isterseniz alttaki linke tıklayabilirsiniz.

Blog yazım dışında Konya görüntülerinin yer aldığı KONYA’DA 2 GÜNLÜK GEZİ youtube videomu da izleyebilirsiniz.

Amasra

Ankara’ya en yakın deniz nerede sorusunun cevabı olan bölgeye geldi sıra. Karadeniz bölgesinde Bartın’a bağlı bir ilçe olan Amasra Ankara’ya ortalama 3 saatlik bir mesafede yer alan şirin bir tatil kasabası.

amasra gezi rehberi
Amasra Gezi Rehberi

Eğer hafta sonu bir deniz havası alalım, denizin kıyısında güzel bir balık yiyelim, gitmişken de tarihi güzellikleri gezelim derseniz hemen alttaki linkten Amasra gezi planınızı oluşturabilir, konaklama tavsiyesi alabilirsiniz:

Amasra hem denize girmek için hem de tarihi gezilecek yerler için gerçekten güzel bir hafta sonu kaçamak noktası. Düşük bütçeli Amasra Gezisi videoma da göz atabilirsiniz 🙂 Ayrıca ağaçlı yolda fotoğraf ve video çekmeyi sakın unutmayın.

amasra gezilecek yerler
Amasra Gezilecek Yerler

Safranbolu

Safranbolu, Karadeniz bölgesinde bulunan ve Karabük iline bağlı olan tatlış bir ilçe. Ankara’ya da sadece 2 – 2 buçuk saatlik bir mesafede. Safranbolu’nun UNESCO Dünya Mirasları listesinde gösterildiğini biliyor muydunuz?

Safranbolu’ye neden gitmeliyim derseniz eğer ilk cevabım şahane Osmanlı mimarisinin örneklerini yansıtan evleri derim. Ardından da evler karın doyurmadığından lezzetli Safranbolu yemeklerini söyleyebilirim. Üff al işte canım çektii 🙂

safranbolu gezilecek yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu’de gezilecek yerler nerelerdir, Safranbolu yemekleri nerede yenir sorularının tüm cevapları için alttaki linke tıklayabilirsiniz. Gerçekten 10/10 Safranbolu gezi rehberi yazısı:)

Safranbolu’nun ilçe olduğuna bakmayın. Safranbolu’da gezilecek çok fazla yer bulunuyor. Hatta 1 günde bile bu kadar gezilecek yeri bitiremeyebilirsiniz. Benden söylemesi 🙂

Ayrıca aşırı düşük bütçeli Safranbolu’da Yapılacak 11 ŞEY videomu da izleyebilir, sen bir daha video çekme gezginilla diyebilirsiniz. Ama şöyle de bir detay var. O zamanlar hem ayfonum yok hem de youtube kanalım yokddjd, dan dun çekiyordum öylesine 🙂

safranbolu gezi rehberi
Safranbolu Gezi Rehberi

Kartepe

Özellikle Ankara’ya yakın kayak merkezleri ve Ankara’dan kışın gidilecek yerler düşünüldüğünde akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Kocaeli’de yer alan Kartepe Kayak Merkezi.

kartepe kayak merkezi kocaeli
Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli

Hem günübirlik hem de hafta sonu konaklama gidebileceğiniz harika bir kaçış noktası Kartepe. Ben kış mevsiminde gitmenizi öneririm ama hemen her mevsim gidilebilecek bir gezi rotası. Özellikle Kartepe zirvesine çıkarken yer alan sağlı sollu mekanlarda Sapanca Gölü manzaralar bir şeyler yiyip içmek size ayrı bir hava katacaktır!

Kartepe’de kar üzerinde sucuk ekmek de gerçekten aşırı lezzetli bir aktivite değil mi? 🙂

Kartepe gezisi ile ilgili tüm detaylı bilgilere, fiyatlara, skipass ve kayak kiralama ücretlerine ve hemen her türlü bilgiye ulaşmak için alttaki linke tıklayın:

Kapadokya

Türkiye’de turizm denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Kapadokya yaz-kış hemen her mevsim ziyaret edilen şahane bir kaçış noktası.

Şimdiye kadar gitmediyseniz hemen bir hafta sonu planı yapmalısınız. Kapadokya bölgesinin en popüler yerleri Ürgüp, Avanos, Göreme, Uçhisar, Ihlara Vadisi ve Aşk Vadisi.

Ayrıca Kapadokya’da balon turlarından atv turlarına, at biniciliğine kadar çok sayıda yapılacak aktivite de bulunuyor. ben Kapadokya’ya en son 2018’i 2019’a bağlayan yılbaşında Erciyes-Kapadokya turu ile gitmiştim. Öğrenciyken de bol bol yaz ve bahar aylarında Kapadokya’ya gitme fırsatım olmuştu.

O zamanlar gezginilla blogu ve youtube kanalı olmadığından haliyle bir Kapadokya yazım da henüz yok. Ancak en kısa sürede hem Kapadokya özlemimi gidermek hem de blog yazısı oluşturmak için Kapadokya’ya gideceğim 🙂

kapadokya gezisi
Kapadokya Gezisi

Eskişehir

Ankara’ya yakın gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri de tabii ki Eskişehir. Arabayla yaklaşık 2 buçuk saat süren Ankara-Eskişehir hızlı tren ile sadece ama sadece 1 buçuk saat sürüyor. Hızlı tren ile Ankara’dan Eskişehir’e günübirlik bile gidip gelebilirsiniz.

eskişehir gezilecek yerler
Eskişehir Gezilecek Yerler

Ben sayısız kez (güzeldi be..) Eskişehir’e gittiğim için baarılı bir Eskişehir Gezi Rehberi oluşturduğumu düşünüyorum. Beni çekemeyen de anten taksındkdkdk.

Aşağıdaki linkten Eskişehir gezi rotanızı planlayabilir, Eskişehir’de mutlaka tadına bakmanız gereken yemekleri not alabilirsiniz:

Eskişehir gezisi blog yazım dışında kesinlikle görmeniz gereken OMM Müzesinin yer aldığı görüntüleri ve Eskişehir yemeklerini de içeren Eskişehir Nasıl Gezilir videomu da izleyebilirsiniz.

eskişehir omm müzesi
Eskişehir OMM Müzesi

Bolu

Ankara’ya yakın nefes alınacak yerlerin en başında Bolu geliyor. Bolu’nun muazzam doğası, Yedigöller’i, Abant’ı, Gölcük Milli Parkı hatta muazzam bir kayak merkezi olan Kartalkaya’sı Bolu’yu her mevsim ziyaret edilebilecek bir şehir yapıyor.

Ve evet, saydığım tüm bu güzelliklerin üstelik müthiş Bolu bungalov konaklamalarının linkleri de hemen altta sırayla yer alıyor.

Abant Gölü ve çevresinin muazzam doğası, Yedigöller Milli Parkı içindeki şahane doğal ortam, Bolu’yı Ankara’ya yakın gezilecek yerler kategorisinde resmen ilk sıraya taşıyan detaylar.

bolu gezilecek yerler abant
Bolu Gezilecek Yerler Abant

Alttaki linke tıklayarak çok detaylı Bolu gezime göz atabilir; hem hafta sonu hem de günübirlik Bolu gezileriniz için seyahat planlamanızı, konaklamanızı tamamlayabilirsiniz.

bolu gezi rehberi yedigöller
Bolu Gezi Rehberi Yedigöller

Habitat Mesire Yerleri – Bolu Bungalov Evler

Eğer Bolu gezisi planlamanız varsa ve aşırı doğaya doymalı bir kalacak yer arıyorsanız size muazzam bir önerim var:

Linke tıklayarak Bolu bungalov evleri hakkında bilgi alabilir, evde konaklama için öğrenmeniz gereken tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

habitat mesire yerleri bolu bungalov
Habitat Mesire Yerleri Bolu Bungalov

Ayrıca Habitat Mesire Bungalov Evler, Pisagor Evleri youtube videom ile de doğanın içine balıklama dalabilirsiniz 🙂 Evlerin içini, etrafını her yerini bu videomda anlattım.

yedigöller bungalov bolu
Yedigöller Bungalov Bolu

Tüm bu Bolu gezi planlarının yanında kış ayları için de Bolu’nun sizlere şahane bir hizmeti var: Kartalkaya Kayak Merkezi! Kartalkaya hem Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden biri hem de Ankara’ya en yakın kayak yapılacak yerlerden.

Alttaki linke tıklayarak Kartalkaya gezisi hakkında tüm bilgilere ulaşabilir, güncel skipass fiyatlarına, konaklama önerilerine ve toplam kayak yapma maliyeti gibi detaylara göz atabilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi

kartalkaya kayak
Kartalkaya snowboard

Sakarya – İzmit Çevresi

Sakarya ve İzmit çevresi, Ankara’ya bir tık uzak kaçsa da yolda olmayı seven gezginler, gezginillalar için pek problem olmayacak muazzam bir hafta sonu kaçamağı rotası.

izmit gezilecek yerler yuvacık barajı kahvaltı
İzmit gezilecek yerler Yuvacık Barajı

Sakarya ve İzmit çevresini bir hafta sonuna sığdırabileceğiniz şahane bir blog yazım bulunuyor. Ahahah nasıl da mütevazi bir travel blogger (: Şöyle Cuma akşam iş çıkışı basıp gidip Pazar akşam da dönmeli harika bir hafta sonu kaçamağı sizleri bekliyor. Gezginilla tüm detayları sizin için kaleme aldı 🙂

Sakarya ve İzmit gezisi blog yazım dışında, Sopeli Köyü, Ormanya, Yuvacık Barajı, Karaaslan ve Gölkay Park manzaralarının yer aldığı Sakarya İzmit Gezilecek Yerler videoma da göz atabilirsiniz. Gerçekten gezmek için harika yerler var.

sakarya gezilecek yerler ormanya
Sakarya Gezilecek Yerler Ormanya

Küre Dağları Milli Parkı ve 2 Efsane Şelale

Ankara’dan sonbahar rotası yapacağız nereye gidelim sorusunun cevaplarından biri kesinlikle Küre Dağları Milli Parkı. Yahu size mevsimsel gezi rotası bile çıkarıyorum ha 😀 Ben Küre Dağlarını sonbahar gezi turu olarak planlamıştım ama hemen her mevsim gidilebilecek harika bir doğal ortam kendileri.

küre dağları milli parkı gezisi
Küre Dağları Milli Parkı Gezisi

Küre Dağları eteklerinde yer alan 2 efsane şelale, muazzam doğa ortamı sizi gerçekten tatmin edecektir. Küre Dağları Milli parkı gezi rotanız da hemen alttaki linkte hazır. Totonuzu kaldırıp seyahat planlamanızı yapmanızı bekliyor 🙂

Küre Dağları gezisi blog yazım dışında Küre Dağları Milli Parkı Gezisi – Ulukaya Şelalesi – Ilıca Şelalesi videoma da göz atabilirsiniz.

Ankara’ya yakın gezilecek yerler düşünüldüğünde doğa severler kesinlikle Küre Dağlarını gezi rotasına eklemeli.

küre dağları milli parkı ılıca şelalesi
Küre Dağları Milli Parkı Ilıca Şelalesi

Kerpe-kefken

Kabul ediyorum, Kerpe ne alaka Ankara ne alaka yaa diyeeceksiniz ama bir dakika 🙂 Ayrıca ne çok söylendiniz ya hu! Şöyle Cuma akşam iş çıkışı yola çıkıp Pazar akşam dönmeli Kerpe-Kefken Turu neden yapılmasın ki? Hayat gerçekten kısa arkadaşlar. Oraya üşen buraya üşen nereyi gezip hayatınızı yaşayacaksınız? Armada Hayat Sokağında takılmaya devam mı? :)) Timboo ağlıyo şu an..

Kerpe gezisi için de gezginilla blogunda güzel bir yazı bulunuyor. İlginizi çekerse alttaki linkten Kerpe gezi notlarına ulaşabilirsiniz.

Kerpe blog yazısında bir de Ağva kaçamağı yer alıyor. Vaktiniz olursa o tarafa da bir kaçar gelirsiniz. Tam manitalı rota bu aradakfkfk.

kerpe gezisi
kerpe gezisi

Frigya

Bundan taa 3000 yıl önce Anadolu topraklarına yayılmaya başlayan Frigler, Eskişehir – Kütahya – Afyon arasında kurulan bir uygarlık. Frig vadisi, coğrafyasıyla, yapılarıyla ve bakir görüntüsüyle kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir bölge. Ben hem Afyon hem de Eskişehir bölgesindeki Frigya coğrafyasını gezdim. Aferin bana 🙂

frig vadisi ankaraya yakın gidilecek yerler
Frig Vadisi

Hemen altta da Eskişehir tarafında yer alan Frig Vadisine dair görüntüler yer alıyor. Şunu söylemeliyim ki Afyon tarafındaki Frig Vadisi daha güzel 🙂 Afyon tarafındaki yere 2018 senesinde gittiğimden elimde video yok. Fotoğrafları vardı aslında ama instagramdan 2018 yılına kadar inmeye de üşendim. 7896 tane foto oluncafkfkfk.

Uşak Ulubey Kanyonu

Yine bir hafta sonu Ankara’dan nereye kaçsak yeaa diye düşünürken instagram’da keşfette Ulubey Kanyonu önüme düştü. İnternette ufak bir araştırma ile de Ulubey Kanyonunun Dünyanın en büyük 2. Kanyonu olduğunu öğrenmemin şokuyla hemen bir hafta sonu planı yaparak Uşak Ulubey kanyona bir gezi planı yaptım. Evet ben buyum, planilla 🙂

ulubey kanyonu ankaraya yakın gezilecek yerler
Ulubey Kanyonu – Uşak

Ulubey Kanyonu cam teras da oldukça keyifli hissettiriyor.

Ulubey Kanyonu, Uşak ilinin Ulubey ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Ulubey Kanyonu videosuna göz atmak için alttaki linke tıklayabilirsiniz:

Uşak’a Afyon üzerinden giderek de Afyon lezzetlerini es geçmedim. Afyon’da nerede ne yenir merak ediyorsanız alttaki linke tıklayın:

Sizler de güzel bir Afyon – Uşak planı yaparak hafta sonunuza renk katıp güzel yemekler deneyimleyebilirsiniz.

Çorum

Yukarıda saymış olduğum çoğu yeri gezdiniz ve tarihe de ilginiz var. Evet sizi Çorum’a doğru alalım. Ne gülüyorsunuz Çorum deyince 😀 Çorum’un Boğazkale ilçesinde yer alan Hattuşaş, Hitit İmparatorluğuna ev sahipliği yapan Anadolu’nun ilk başkentlerinden bir tanesi.

Hattuşaş arkeolojik yapısı nedeniyle UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine de dahil edilmiş.

Hattuşaş Ankara’ya 200 km mesafede yer alıyor.

hattusas antik kenti corum
Hattuşaş Antik Kenti – Çorum

Düzce – Akçakoca

Ankara’ya yakın denize girilecek yerlerden biri de Karadeniz kıyısının turistik ilçesi Akçakoca.

Akçakoca Ankara’ ya 270 km mesafede yer alıyor. Akçakoca sahili 35 km uzunluğunda, huzurlu ve sakin bir plaj. Yine 2 gece 3 günlük güzel bir hafta sonu planı ile bu bölgeye de gidilebilir.

ankaraya en yakın deniz
Ankara’ya en yakın deniz-Bartın

Saydığım gezilecek yerleri Ankara ve çevresinde gezilecek yerler başlığı altında anlatmama rağmen Kırıkkale vs gibi Ankara civarında yaşayanlar da ziyaret edebilir. Ben doğma büyüme bir AnGaralı olarak, bu sorunu dert edinerek Ankara başlığı altında anlattım ancak kendinizi lütfen kötü hissetmeyiniz olur mu? 🙂 Derdini SEVeyim diyenler onlayn mı?

Mesela Kırıkkale’de yaşayan kişiler de bu yazıdan sonuna kadar faydalanabilir. Çünkü Kırıkkale – Ankara arası saadece 1 saat. Hatta saydığım bazı gezilecek yerlere de Ankara’dan daha yakın. Alın size Kırıkkale’ye Yakın Gezilecek Yerler yazısı 🙂 Beni uğraştırmayın işte başka yazılar için.

Ankara’yakın gezip görülmesi gereken yerler en fazla 2-3 saat uzaklıktaki konumlardan oluşuyor. İşte size tam bu noktada şahane bir önerim var. Yazı boyunca bahsettiğim bu tatil yerlerini karavan ile gezmek istemez miydiniz? Alttaki linke tıklayarak karavan kiralama, karavan tatili ve karavan kampı önerilerine dair tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu arada bu blog yazısının konusu Ankara’ya yakın olan gidilecek yerler. Ancak öyle sanıyorum ki Ankara çıkışlı Karadeniz turu ve Ankara’dan Karadeniz tur nasıl yapılır araştırmaları bir hayli çoğunlukta. Geçtiğimiz günlerde Ankara çıkışlı uçaklı Karadeniz Turu yapan biri olarak hemen alttaki linkten Karadeniz turu ile ilgili tüm detaylı bilgilere(ne zaman gidilir, ne yenir, nereler gezilir, arabayla mı uçakla mı gidilir..) ve fiyat bilgilerine ulaşabilirsiniz:

Yani Ankara öyle bir konumda ki hem hafta sonu hem de hafta içi günübirlik izinlerde, tatillerde İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara bölgelerini kolaylıkla gezebilecek şekilde konumlanmış.

Ankara’ya pek yakın sayılmaz ama Doğu ekspresi turu ile Kars seyahatleri de son dönemde bir hayli popüler. Doğu ekspresi turlarının kalkış ve varış noktası Ankara olduğundan doğu ekspresi seçeneğini de buraya eklemek istedim. 2022 yılına doğu ekspresinde girdiğim için bütün deneyimlerimi aktardığım blog yazımın linkini aşağıya bırakıyorum. Doğu ekspresi turu nasıl yapılır, bilet nasıl bulunur tüm detaylı bilgiler bu linkte!

Ankara’ya yakın gezilecek yerlerin bir diğer özelliği de Ankara’ya göre bir hayli ucuz olması. Ankara’da yaşayanlar Ankara mekanlarındaki yüksek fiyatları zaten biliyor. Çevre illerdeki mekanlarda yemek yendiğinde Ankaralının yüzü hemen gülüyor. Çünkü gerçekten bariz bir fiyat farkı oluyor. Çevre illerdeki yeme içme fiyatları ve konaklama ücretleri de yine yukarıda paylaştığım ilgili linklerde yer alıyor. Öyle boş beleş gezmeyip fiyat bilgilerini de veriyorum yani.

Ankara’ya yakın gezilecek yerler listesi bu şekilde. Amacım tamamen Ankara’ya yakın gezilecek ve görülecek yerleri bir liste halinde hap bilgi olarak bir yazıda toplamaktı. Hap bilgi lafını KPSS tayfa çok sever ben de kopamıyorum 😀

BONUS

Yazıyı buraya kadar okuyanlar için şahane bir sürprizim var. Ankara’ya yakın tatil yerleri arayışında olanlar için hem havuzlu hem bungalovlu hem tenis kortlu hem yeşillikli hem ağaçlı hem sevgilili hem de çocuklu gidebileceğiniz bu mekanın ismi Ayfi Farm. Linke tıklayarak tatil köyünü YouTube ortamında gezebilir, çevreye, yemeklere, bungalovun içine göz atabilirsiniz.

Çevremden sürekli “nereye kaçalım, nereye plan yapsak” sorularına artık bu yazıyla, tek bir link ile cevap verebileceğim! 🙂 Herkese bol seyahatler dilerim..

Gezmedik yer bırakma!

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir