ankaraya yakın kayak elmadağ
Ankara,  Seyahat

Elmadağ Kayak Merkezi Fiyatlar, Ankara’da Kayak Keyfi

Elmadağ Kayak Merkezi Ankaralıların kayak yapabileceği, kızak kayabileceği ve kar üzerinde sucuk ekmek keyfi yapabileceği en yakın kayak merkezi. Ankara şehir merkezine sadece 45 dakikalık bir mesafede bulunan Elmadağ Kayak Merkezi yetişkinlerden çocuklara kadar hemen her yaş grubunu mutlu eden bir kış turizmi noktası.

Elmadağ hakkındaki tüm bilgileri detaylıca anlattığım Blog yazıma geçmeden önce Elmadağ Kayak Merkezi videomu mutlaka izlemelisiniz. Kızak alanı, yeme içme yerleri, yolların durumu ve ortam hakkında fikir sahibi olmak açısından alttaki video’yu izlemenizi öneririm.

ELMADAĞ KAYAK MERKEZİ VLOG

Elmadağ VLOG

Yalnız, maalesef ki Elmadağ Kayak Merkezinin mevcut durumu biraz içler acısı.. Ankara’nın kayak merkezi Elmadağ, o kadar tesisleş(e)memiş ve yatırım yapılmamış ki, Ankara’da yaşayanların veya doğma büyüme Ankaralıların kayak yapmak, kızak kaymak veya kar üzerinde keyif yapmak gibi aktiviteler asla akla gelmiyor.

Elmadağ Kayak Merkezi ile ilgili peşinen şunu belirtmeliyim ki, beklentilerinizi çok ama çok aşağıda tutun. Hatta hiçbir şey beklemeyin ki orada nispeten mutlu olasınızdkkd. Yok yok o kadar da değil. Anlatacağım. Hatta bir hayat dersine bağlayalım. “ Sıfır beklenti, sonsuz mutluluk” – Gezginilla Wilde

elmadag kayak merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi blog yazısında, Elmadağ nerede, nasıl gidilir, Elmadağ kızak kiralama fiyatları, giriş ücreti kayak takımı fiyatları, konaklama var mı, Elmadağ mekanları nasıl, ne yenip içilir, Elmadağ kayak pisti, kayak dersleri gibi tüm detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Elmadağ Kayak Merkezi bilgilerine geçmeden önce sizlere Ankara’da gezilecek yerler, açık hava yerleri ve Ankara’ya yakın gezilecek yerlerin linklerini de vermek istiyorum. Ankara’yı pek hafife almayın. hem çevrede hem de Ankara içinde yapılacak çok fazla şey var. 🙂

Alttaki linklere tıklayarak Ankara günlerinizi bir nebze olsun yeşillendirebilir, havanızı değiştirebilirsiniz!

Ankara lezzetlerini de unutmadık. Meşhur Ankara döneri nerede yenir, fiyatlar nasıl gibi bilgilere de alttaki linkten ulaşabilir

Elmadağ’ımızdan devam edelim 🙂

elmadag kayak merkezi giris ücreti
Elmadağ Giriş

Elmadağ Kayak Merkezi Açık mı

İnternette çok fazla aratılan bir soru. Evet arkadaşlar, Elmadağ Kayak Merkezi AÇIK. Yol açık yola çık da denilebilir. 🙂 Hatta o kadar açık ki öğleden önce bölgeye giriş yapmazsanız upuzuuun bir araç kuyruğu sizleri bekliyor olacak. Ve haliyle zamanlı dönüş yapmazsanız Ankara merkeze dönüşte de uzun bir yolculuk da sizleri bekliyor!

Hemen ilk önemli bilgiyi bu başlıkta verelim. Elmadağ Kayak Merkezine gitmek gibi bir düşüncesiniz varsa en ideal saatler sabah 11 ile akşam 3 arasında. Yani 11 de Elmadağ’a giriş yapmış olmanız, dönüşte de 3 gibi falan inceden toplanıp yola düşmeniz gerekiyor. Yoksa tek gidiş gelişli Elmadağ yollarında bol bool trafik beklersiniz.

Elmadağ Kayak Merkezi Nerede

Elmadağ Kayak Merkezi Ankara’nın Elmadağ ilçesinde yer alıyor ve Ankara merkeze 26 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Elmadağ Yakup Abdal köyünde yer alıyor. Elmadağ Kayak Merkezine giderken Yakup Abdal Köyünün içinden geçiyorsunuz.

elmadag kayak merkezi nasıl gidilir nerede
Elmadağ Kayak Merkezi Nerede

Ankara kayak merkezi nerede sorusu gerçekten çok merak ediliyor. Yani Ankaralı insanların bile Ankara’da kayak yapılacak yer olduğundan pek haberi yok. Neyse kii Ankaralı blogger Gezginilla Ankara kayak merkezi konusuna da el attı. 🙂

Elmadağ Kayak Merkezine Nasıl Gidilir

Elmadağ kayak merkezi konum olarak Samsun ve Kırıkkale karayolunun üzerinde bulunuyor. Öncelikle buraya ulaşım araçla oldukça kolay. Hemen alttaki konuma tıklayarak yol haritanızı oluşturup toplam yol mesafesini hesaplayabilirsiniz.

Elmadağ’ en yakın AVM olan Nata Vega Alışveriş Merkezi yanından veya Ikea’nın yanındaki yoldan Elmadağ Kayak Merkezine ulaşabiliyorsunuz Bu kısımda Elmadağ Kayak Merkezi tabelaları da size yardımcı olacaktır.

elmadag kayak merkezi yol tarifi
Elmadağ Yol tarifi

Aracı olmayanlar da EGO’nun 336 numaralı otobüsü ile Yakup Abdal Köyüne gelebilir.

elmadag kayak merkezine nasıl gelinir otobus numarası
Elmadağ Otobüs No

Ankara kayak yerlerinden olan Elmadağ Kayak Merkezi’ne alttaki linke tıklayarak konum bilgisine ulaşabilir ve yol tarifi alabilirsiniz.

Elmadağ Kayak Pisti

Elmadağ Kayak Merkezi’nin pist uzunluğu ortalama 400 metre, genişliği ise ortalama 600 metre civarında. Yani Türkiye’deki diğer kayak merkezleriyle kıyaslanamayacak kadar küçük. Ama olsundu.. Elimizde bu var, ne yapalım.) : Hem alttaki fotoğrafa baksanıza, kızak tayfa için baya yeterli ve hemen herkes aşırı mutlu! 🙂

ankaraya yakın kayak yerleri

Elmadağ Kayak Merkezi’nin ist eğimi de haliyle oldukça düşük seviyede. Ne demiştik burası hakkında? beklentiler minimum, belediyeye öfkem maksimum! 😀

Elmadağ Kar Kalınlığı

Elmadağ kayak merkezinde kış aylarında kar kalınlığı 40-50 santimetreyi bulabiliyor. Hem Elmadağ hem de Türkiye’nin diğer tüm kayak merkezlerindeki kar kalınlığını bu linkten kontrol edebiliyorsunuz.

Tarihe not olması açısından 2022 yılı Şubat ayında Ankara kayak merkezi Elmadağ’da kar kalınlığı 60 cm. Müthiş bir oran.

Elmadağ’a Ne Zaman Gidilir

Elmadağ Kayak Merkezi’nde kayak sezonu Aralık sonu ve Ocak ayı civarı başlıyor ve hemen hemen Nisan ayına kadar da sürüyor. Bu süre tabii ki o sene yağan kar oranıyla da oldukça bağlantılı. Mesela 2021 yılında kış sezonu baya kısa sürdü. Ancak 2022’de tüm Türkiye’ye inanılmaz bir kar yağdı!

ankara cocukla gidilecek yerler elmadag
Yeğenilla 🙂

Elmadağ Kayak Merkezi Teleferik

Teleferikler 2022 yılında maalesef çalışmıyor! Yetkililere sorduğumuzda arızalı olduğunu belirttiler. Kardeşim küçücük bir kayak merkezinde 500 metrelik teleferiği nasıl tamir edemiyorsunuz yahu? Ben cidden anlamıyorum. Koskoca başkentte kaza bela bir kayak merkezi oluşmuş. Burayı nasıl kötü yönetebiliriz savaşı veriliyor resmen. Neyse sakinim 🙂

Elmadağ Kayak Merkezinde teleferik grubuna bağlı teleskilerin şu an çalışmadığını belirttim. Fikir vermesi açısından teleskinin geçen seneki fiyatları,

  • 5 Çıkış Skipass 19 TL.
  • 10 Çıkış Skipass 36 TL.
  • 15 Çıkış Skipass 48 TL.
  • 20 Çıkış Skipass 58 TL şeklindeymiş. Olur da açılırsa bu fiyatlara en az bir %50 koymanız gerekir.

Elmadağ Kızak Kiralama

Evet, bu kısım çok önemli! Zaten bölgeye ulaşır ulaşmaz göreceksiniz. Hemen her yerde çocuklar, gençler ellerinde kızaklarla bekliyor. Tutturabildiklerine her fiyattan kızak kiralamaya çalışıyorlar.

elmadag kızak fiyatları
Elmadağ Kızak

Öncelikle arabanızı park ettiğiniz alandan kesinlikle kızak kiralamıyorsunuz! Çünkü bu kısımda gün boyu kızak ücreti 50 TL’den başlıyor.

Elmadağ Kayak Merkezine son bir eğimle çıkış yaptığınız bir alan var. İşe o kısımda kızak pazarlığı yapmaya başlayabilirsiniz.

Biz 3 tane kızak kiraladık. Kızakların gün boyu fiyatı tanesi 20 TL‘den. Hemen ilk girişte kek gibi kızakları alsaydık 150 TL’den bize itelemiş olacaklardı. Ya yer miyiz bunları biz? 😀

Elmadağ Kayak Merkezinin tam girişinde pazarlıkla tek kızağı 20 TL’ye çözebilirsiniz. Hayat kurtaran bilgilerde bugün!

Bu bilgiyi yazarken aklıma Karadağ’ın Orta Çağ şehri Kotor’daki Kotor Kalesine tırmanma anımız geldi. Kotor Gezilecek Yerler yazımda da anlatmıştım. Kotor Kalesine çıkış kişi başı 8 Euro. Ancak sabah 8’den önce bölgeye giderseniz ücretsiz! Çünkü yetkili bey gişeye 8 buçuk gibi geliyor! İşte böyle böyle Gezginilla olunuyor arkadaşlar! 8 Euro veya 20 TL para değil demeden az çok tırtıklayarak belli bir birikim sağlanıyor! Aman ben diyim de, siz ne yapıyorsanız yapındskdk.

Ya Elmadağ’dan Kotor’a nasıl geldik 🙂 Neyse devam..

Elmadağ Kayak Kiralama

Elmadağ Kayak Merkezi kızak için çok uygun ancak teleskiler çalıştığında veya ben kendim tırmanır kayarım diyenler kayak veya snowboard da tabii ki kayabilir.

Kayak ve snowboard kiralarının ücretleri ise gün boyu 75 TL ve 100 TL arasında değişiyor.

Elmadağ Kayak Dersi

İlk defa kayak yapmak isteyenler için bölgede kayak eğitmenleri de bulunuyor. Kartalkaya veya Uludağ’a gitmeden Elmadağ’da ucuz yollu birkaç saat eğitim alabilir, pistlere ve kayağa inceden alışmaya başlayabilirsiniz. Kayak eğitim derslerinin fiyatları da ünlü kayak merkezlerine kıyasla oldukça uygun olacaktır.

ankara kayak merkezi
Ankara Kayak Merkezi

Elmadağ’da Konaklama

Konaklama durumuna da hızlıca bir değinelim. Aklınızdan bile geçirmeyin 🙂 Yani 2-3 saat kızağınızı kayıp, sucuk ekmeğinizi gömüp, boomerang’ınızı atıp doğruu evlere! 🙂

Şimdi geldik en merak edilen kısma. Ankara Elmadağ Kayak Merkezi Fiyatları nasıl? Gelin tüm fiyatlara birlikte bakalım.

Elmadağ Kayak Merkezi Giriş Ücreti Ne Kadar

Elmadağ kayak Merkezine girişler ücretsiz. Otopark için de para alınmıyor. Siz sadece kiralayacağınız kızağınıza, yeme içmenize para ödüyorsunuz.

Elmadağ’da Ne Yenir

Sucuk ekmek, kar üzerinde yenen en keyifli yiyecek. Burada da sağlı sollu çok sayıda cafe ve küçük işletmeler bulunuyor. Sucuk ekmeğin yanında köfte, tavuk gibi seçenekler de mevcut.

elmadag kayak merkezi nerede
Elmadağ yeme içme yerleri

Elmadağ kayak merkezinde sucuk ekmek fiyatları ortalama 25 – 30 TL.

Yemeklerin yanında salep, kahve veya çay da içebiliyorsunuz. Onların fiyatları da kola 10 TL, çay 5 TL, salep – kahve 10 TL şeklinde.

Yani Elmadağ Kayak Merkezinde fiyatlar bir hayli uygun. Zaten tesis ve yatırım olmayınca haliyle fiyatlar da bu seviyelerde olmak zorunda. Kartalkaya Kayak merkezindeki Palazzo Lounge’de bir kahvenin 75 TL olduğunu söylesem mi acaba? Aşağıda Kartalkaya blog yazımda tüm fiyatlara şok olabilirsiniz. Burada kafa karıştırmayayım şimdi. 🙂

elmadag yeme icme fiyatları
Elmadağ Kayak Merkezi Cafe’den manzaram 🙂

Elmadağ Kayak Merkezi Otopark

Yıl olmuş 2022 ancak ne bir otopark alanı yapılmış ne de şöyle güzel bir yol.. Belli bir noktaya kadar asvalt üzerinden geliyorsunuz. Ancak Elmadağ Kayak Merkezi tabelasından sonra çamurlu, leş bir toprak yol sizleri bekliyor.

Otoparkın çamurlar içindeki halini ve trafik keşmekeşini yukarıdaki Elmadağ VLOG videomdan görebilirsiniz.

Kayak Merkezine en yakın konumdaki otopark yaklaşık 20-30 arabalık. Eğer erken saatlerde gitmediyseniz o trafiğe asla arabanızla girmemenizi tavsiye ederim. Tabelayı gördükten sonra arabanızı gördüğünüz ilk yere park edin ve adımlayarak merkeze ulaşın.

Neyseki tüm bu rezilliğe otopark ücreti alınmıyor! En azından oradan yırtıyoruz..

Elmadağ’da Neler Yapılır

Kızak kayabilir, zor da olsa kayak takımlarınızla kayak yapabilir, at binebilirsiniz. At binme fiyatı da 30 TL. Dağın çevresinde ortalama 5 dakika falan sizi gezdiriyorlar.

elmadag kayak merkezi neler yapılır
Elmadağ Kayak Merkezi at binme 🙂

Ayrıca çevredeki işletmelerde yemek yiyebilir, sıcak bir şeyler içerek sobanın kenarında güzel bir keyif yapabilirsiniz. Ayrıca Elmadağ VLOG videom’da görebileceğiniz gibi halay bile çekebilirsiniz! 😀

Elmadağ Kayak Merkezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Ankara’nın tek kayak merkezi ve Ankara’ya en yakın kayak merkezi Elmadağ olduğundan, üstelik Elmadağ’a ulaşımın sadece tek gidiş ve geliş yoluyla yapıldığından haliyle yollarda çok fazla trafik oluyor. Bunun önüne geçebilmek için temel mottonuz “erken gidip erken dönelim hayatım” olmalı. En kötü erken dönüp ikea’yı dolaşırsınız. Hatta İkea’da İsveç köftesi yersiniz. Biliyorsunuz İkea bir İsveç markası. Biz kuzey ışıkları turu yaparken uçak gidiş dönüşümüzü İsveç’in başkenti Stockholm’den almıştık. Has İsveç köftesini de burada yemiştik. İşte alın size bedava İsveç köftesi! 🙂
  • Bölgedeki en önemli sorun tuvaletler! Düşünebiliyor musunuz, koskoca Elmadağ Kayak Merkezinde sadece 1 tane tuvalet var. Orası da kulübede ve temzilik durumunu az çok tahmin edebiliyorsunuzdur! Ya cidden yazıklar olsun. Mesela paralı yapın da yapın be kardeşim. Bu halk nereye sıfjfkfk. Yani ona göre hazırlıklı gelin 🙂
  • Çevrede Hacettepe ve Ankara Üniversitelerinin tesisleri mevcut. Ancak biz gittiğimizde kapalılardı. Gitmeden önce bu yerleri bir araştırabilirsiniz.
  • Kızakla çok hızlı bir şekilde kayıldığından çevreki insanlara ve kızakla yukarıdan gelenlere çok dikkat etmelisiniz. Yanımızdan sedyeyle birini taşıyorlardı akşama doğru. Aman dikkat!
  • Kayak merkezine girişte, araba park edilen yerde 7-8 tane üstü kapalı mangal alanı bulunuyor. Erken saatlerde gelirseniz bu yerlerde takılabilir, dağ manzaralı mangalınızı yakabilirsiniz. Biz mangalımızı biraz ilerde kalabalığın olmadığı bir noktada yakmayı tercih ettik. Çünkü öğleden sonra 3-4 gibi orası tam bir KAOS! 🙂
elmadag yakup abdal mahallesi ankara
Elmadağ Yakup Abdal Mahallesi – Ankara

Elmadağ’da yer alan Kayak Merkezi son yıllarda Ankaralıların gittikçe artan ilgisi ile kış turizmi anlamında oldukça öne çıkan bir turistik tesis konumunda. Tüm bu ilgiye rağmen Elmadağ Kayak Merkezi tesisleşme anlamında maalesef rezalet bir halde. yol vs anlat

Türkiye’deki kayak merkezlerine ilgiliyseniz ve Ankara’ya yakın kayak merkezleri nelerdir merak ediyorsanız, aşağıdaki blog linklerine tıklayarak kayak merkezleri hakkında tüm bilgilere ulaşabilir, güncel fiyat bilgileri ile bir hafta sonu veya günü birlik kayak turu gerçekleştirebilirsiniz.

Kaymadık yer bırakma!

Instagram: macitilla

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir