Anadolu,  Erzurum,  Türkiye,  Yemek

Erzurum Yemekleri Nerede Yenir?- Cağ Kebabı Fiyatları

Erzurum yemekleri , yemek kültürü ve özellikle de cağ kebabı, Erzurum’u ziyaret etmek için başlı başına en önemli sebeplerden bir tanesi. Erzurum’da gezilmesi ve görülmesi gereken çok fazla yer var kabül ama yemek yemek için yaşayanlar, şehirlerin meşhur yemeklerini gezilecek yerlerden bir tık önde tutarlar. Bknz. Gezginilla 🙂

Ankaradan Erzurum’a gezi
Ankara’dan Erzurum’a yolculuk başlıyor!

O kadar ki, Erzurum Havalimanından iner inmez soluğu direkt kendisini cağ kebabın mucidi olarak gören Koç Cağ Kebap’da aldım. Bir nevi kahvaltımı cağ kebabı ile yapmanın heyecanıyla uçakta içim içimi yedi. 😀

Bu arada, Erzurum yemekleri blog yazısı dışında Erzurum’da gezilip görülmesi gereken yerleri anlattığım bir blog yazım daha bulunuyor. 1 günlük vaktimde Erzurum’da gezilecek yerlerin çoğunu gezdim ve sıralı halde, gezmeye nereden ve nasıl başlanacağını kısa bilgilerle anlattım.

Günübirlik Erzurum Gezi Rehberi için alttaki linke tıklayın.

Beni okumayla uğraştırma, şöyle yattığımız yerden Erzurum görüntülerini ve yemeklerini izleyebileceğimiz bir video yok mu diyenleri de Erzurum Vlog linkine alabiliriz.

“Türk milleti okumayı sevmez, dinlemeyi sever. Kıraathaneler de bu yüzden kurulmuştur”

İlber Ortaylı

Erzurum’a asıl geliş sebebim Palandöken’de kayak yapmak olduğundan Erzurum’daki günlerimin çoğunu burada geçirdim. Haliyle de kapsamlı bir Palandöken kayak blog yazısı oluşturdum. Göz atmak için linke tıklayabilirsiniz.

Erzurum’da Nerede ne yenir, Erzurum yemekleri nelerdir, Erzurum yemek kültürü ve çeşitleri, Erzurum yemek fiyatları, 1 şiş cağ kebabı kaç TL ve Erzurum’da cağ kebap nerede yenir gibi tüm soruların cevabını titizlikle aktaracağım. 🙂

Erzurum gezilecek yerler
Erzurum gezilecek yerler

Bu arada hemen şu duruma da açıklık getireyim. Hemen her yemek blog yazımda gitmiş olduğum restoranlara eleştiri geliyor. Efendim orada kebap mı yenirmiş, şuraya neden gitmedimmiş gibi bir sürü şey duyuyorum. Ben hafta içi çalışıp sadece hafta sonları veya yıllık izinlerimde gezebilen part time bir Gezgin olduğumdan şehirlerdeki her lezzeti, yemeği veya tatlıyı deneyimleme şansım maalesef yok. Bundan dolayı da 1-2 günlük seyahatlerimde en çok beğenilen nokta atışı yerlerde yemek yemeye çalışıyorum. Araya da oralı olan bir arkadaşımdan local, kimsenin bilmediği bir tavsiye gelirse onu araya sıkıştırıyorum. Keşke çok vaktim olsa da tüm yemek mekanlarındaki lezzetleri tadabilsem! İnş cnm yhaa diyip Erzurum lezzetlerini anlatmaya başlıyorum.

Koç Cağ Kebap

Erzurum Havalimanından iner inmez soluğu direkt Koç Cağ Kebabı Aile Salonunda aldım. Kendileri King of The Cağ Kebabı imiş.

koç çağ kebap
Koç Çağ Kebap

En meşhur Erzurum restoranlarından biri olan Koç Cağ Kebabın tüm duvarları ünlü isimlerin fotoğrafları ile dolu. Sıra Gezginilla’nın fotoğrafını asmaya geldi. Ünlü travel blogger Erzurum’da 😀

Sabah 10 sularında mekana geldiğimden cağ kebabı bulabilir miyim diye biraz endişeliydim ancak mekanda zaten 3-4 masa kebapları hüpletiyordu.

Cağ kebabın şu güzelliğine bakar mısınız!

Garsonlar ne yersiniz falan demeden önce mezeleri sonra da 1 şiş cağ kebabını direkt masama getirdi.

Erzurum’da çağ kebabı nerede yenir
Çağ Kebap

Tadı gerçekten muazzam! Bir şiş daha bitmeden masaya hemen ikinci şiş geldi. Garsonlara dur demem falan mı gerekiyor benim?

İkinci şişi de gömdükten sonra daha 3 farklı restorana gideceğim aklıma geldi ve 3. şiş masaya geldiğinde çok üzülerek reddetmek zorunda kaldım..

2 şişin üzerine de Erzurum’un en meşhur tatlısı olan kadayıf dolması sipariş ettim.

Kadayıf dolması erzurum
Kadayıf dolması erzurum

Kadayıf dolmasını çok beğendim. Bir tatlıda aradığım tüm özellikler kadayıf dolmasında birleşmiş gibiydi. Hafif, iç malzemesi bol, çıtır ve lezzetli. Aslında bu tanım başka şeyler için de geçerlidjjdd neyse.. Kadayıf dolmasını da yedikten sonra kahvaltımı sonlandırdım.

Koç Cağ Kebabı Cağ Kebabı ve Kadayıf Dolması Fiyatları

 • 1 şiş cağ kebap 13 TL
 • Kadayıf Dolması 15 TL
Erzurum yemek fiyatları
Erzurum yemek fiyatları

Cağ kebabı fiyatı ve kadayıf dolması fiyatı bana oldukça makul geldi. Ankara’da bir tavuk dönerin 25 – 30 TL bandında olduğunu düşünürsek löp bir etin bu fiyatı oldukça cazip.

Mekanın içi oldukça ferah, ailecek de gelebileceğiniz bir yer. Salonun ısınması soba ile yapılıyor. Soba da mekana ayrı bir hava katmış. Yemeğin üzerine gelen ikram çay o sobanın üzerinden geliyor. 🙂

Ayrıca Koç Cağ Kebabın yeri Erzurum Kongresi Binasına da çok yakın. Aklınızda olsun.

Koç cağ kebap salonundan sonra ikinci Erzurum restoranına yer açabilmek için Erzurum’da gezilecek yerleri yürüyerek dolaşarak midemi rahatlattım ve soluğu Çift Minareli Medresenin yanındaki Emirşeyh Nedim Köftecisinde aldım.

Tarihi Emirşeyh Köftecisi

Erzurum yemekleri turunda ikinci durağımız, köftesiyle ve tavanıyla (evet tavanı) oldukça meşhur olan Tarihi Emirşeyh Nedim Köftecisi.

emir şeyh Nedim köftecisi
emir şeyh Nedim köftecisi

Sanırım hayatımdaki en şık köfteci burasıydı. Mekanın iç dizaynı, tavanı, desenler, dekorasyon harika. Şu güzelliğe bakar mısınız yahu? Video’da şiş köfteleri hazırlayan abiler de var. Çok steril çalışıyorlar. 🙂

1950 senesinde Nedim Usta bu köfteleri seyyar araba ile yapıyormuş. Yıllar geçtikçe köfte lezzeti Nedim Ustayı buralara kadar getirmiş. Çok da güzel olmuş.

Emirşeyh Nedim Usta’nın menüsünde köfte dışında da hemen hemen tüm kebap çeşitleri bulunuyor. Ben tabii ki şiş köfte tercih ettim.

Tarihi emirşeyh köftecisi menü
Tarihi emirşeyh köftecisi menü

Köfte gerçekten de çok lezzetliydi. Gelen mezelerle birlikte keyifli bir yemek yedim. Üstelik oturduğum masanın manzarası da Kümbetleri görüyordu.

Erzurum yemek yerleri
Erzurum yemek yerleri

Emirşeyh’in bir diğer özelliği de tatlı olarak kadayıf dolması dışında tamamen kendilerine özgü olan pekmezli baklava. Kadayıf dolmasını zaten Koç’ta yemiştim. Burada da farklı olarak pekmezli baklava söyledim. Başıma bir iş gelmeyecekse pek beğenmedim. Ama farklı lezzetleri denemek gerek değil mi?

Pekmezli baklava Erzurum tatlıları
Pekmezli baklava Erzurum tatlıları

Emirşey Nedim Usta Yemek ve Tatlı Fiyatları

 • Şiş köfte 35 TL
 • Pekmezli baklava 15 TL
 • Su 2 TL
Emirşeyh köfte yemek fiyatları
Emirşeyh köfte yemek fiyatları

Ben normalde kebapla birlikte ayran içiyorum. Ancak Erzurum restoranlarında hemen her yerde masaya meze olarak yoğurt geldiğinden içeceğe pek gerek kalmıyor. Kolayı da zaten pek sevmiyorum. Ahh ne kadar da sağlık bir sonradan gurme! 🙂

Köfte deneyiminden sonra bir diğer Erzurum lezzeti için Erzurum sokaklarını adımlamaya ve Erzurum’un tarihi yerlerini gezmeye devam ediyorum.

Erzurum kaç günde gezilir
Erzurum Kalesi

2-3 saatlik bir gezintinin ardından şimdiki durağımız ise Vedat Milor tavsiyesiyle Hacıbaba Döner.

Hacıbaba Döner

Erzurum yemekleri araştırıldığında karşınıza Vedat Milor onaylı bir et döner restoranı çıkıyor. 1964 yılında başlayan lezzet yolculuğu şimdilere kadar ulaşmış.

Hacıbaba döner Erzurum restorantları
Hacıbaba döner Erzurum restorantları

Et döner morkaraman koyunlarından yapılıyormuş. Karamanın goyunu sen misin?

Et dönerin yanında gelen lavaş da anında orada yapılıyor. Sıcacık servis ediliyor. Erzurum Vedat Milor olarak araştırma yapıldığında görüleceği gibi, et döner yapılışı Milor reyiz tarafından detaylıca anlatılmış.

Çok abartı bir lezzeti olmasa da ben genel olarak beğendim. Bir Gurmilla olarak et döner konusunda bir hayli tecrübeliyim. Bu konuda pek mütevazi olamayacağım. 🙂

Hacıbaba döner erzurum
Hacıbaba döner erzurum

Kıyaslayacak olursam, Ankara döneri Erzurum dönerini döver.. Bunlar dışında İstanbul’da yediğim Beşiktaş döner de ilk 3’e kesinlikle girecek türdendi. Evet tatlıyla devam edelim 🙂

Tatlı olarak kadayıf dolması yerine direkt kadayıf sipariş ettim. Çay ile efsane gitti.

Erzurum tatlıları kadayıf tatlısı
Erzurum tatlıları kadayıf tatlısı

Hacıbaba Yemek Fiyatları

 • Et döner porsiyon 100 gr 40 TL
 • Tepsi kadayıf 18 TL
 • Ayran 7 TL

Bu arada Hacı Baba Döner Türkiye’nin her noktasına sipariş gönderiyormuş. Buradan kg fiyatlarına göz atabilirsiniz.

Dönerci hacıbaba yemek fiyatları
Dönerci hacıbaba yemek fiyatları

Karnım gün içinde üçüncü kez doydu. Eee bizde böyle. Hayat kısa, tatilimiz az.. Ekmeksiz, lavaşsız löp löp her yerde azar azar Erzurum lezzetlerini tadacağız.

Erzurum çift minareli medrese
Erzurum Çift Minareli Medrese

Şimdi yine Erzurum sokaklarında adımlamaya devam ediyoruz. Yine birkaç görülmesi gereken yerden ve kahve molasından sonra günübirlik Erzurum gezisinin kapanışını bir diğer meşhur cağ kebabı restoranlarından biri olan Gelgör Kebap ile yapıyoruz.

Gelgör Cağ Kebap

Erzurum’un en meşhur cağ kebapçılarından biri olan Gel Gör Kebap 1982 yılından beri faaliyette olan bir işletme. Erzurum’un en işlek caddelerinden biri olan Terminal Caddesinde yer alan Gelgör Kebap, Erzurum’un bir diğer ünlü cağ kebapçısı ve kadayıfçısı Muammer Usta ile yanyanalar.

Gelgor çağ kebap
Gelgor çağ kebap

Gel Gör Kebap diğer kebapçılara kıyasla oldukça şık bir işletme. Zaten yemek fiyatlarından da bu farkı hemen anlıyorsunuz. Tertemiz, ferah, konforlu bir kebapçı.

Masaya oturur oturmaz mezeler hemen getiriliyor. Servis çok hızlı.

Lezzet konusuna gelirsek, cağ kebabı gerçekten çok lezzetli. Erzurum bu işi gerçekten biliyor. Yani tok olmama rağmen 2 şiş gömdüm gece gece. Allah affetsin 😀

Gelgör Cağ Kebabı

Çok meşhur bir Erzurum kebapçısı olduğundan burada da kadayıf dolmasının tadına bakmak istedim. Kadayıf dolması konusunda lezzet olarak her yer birbirine yakın. Denediğim tüm tatlılar çok iyiydi. Ancak Erzurum Havalimanında aldığım paket kadayıf dolması hariç! Gelelim fiyatlara..

Gel Gör Kebap Cağ Fiyatları

 • 1 Şiş Cağ Kebap 20 TL
 • 1 kg kadayıf dolması 70 TL
Erzurum çağ kebap fiyatları gelgor kebap
Erzurum çağ kebap fiyatları gelgor kebap

Yılbaşına Doğu Ekspresi yemek vagonunda girmiş gir Gezginilla olarak trene cağ kebabı siparişi durumlarına da değinmem gerek.

Doğu Ekspresi Cağ Kebabı

Doğu Ekspresi trenine çağ kebap söylemek isteyenler Gelgör Cağ Kebap’tan bu linkten sipariş verebilir. Doğu ekspresi turu ile gelenler için de farklı menüler oluşturmuşlar. Doğu Ekspresi Erzurum cağ kebabı siparişi için Gel Gör Kebap güzel bir tercih.

1 Günlük Erzurum yeme içme rehberi olarak hazırlamış olduğum blog yazısı burada son buluyor. Yukarıdaki Erzurum yemek yerleri dışında Erzurum’da tabii ki farklı yemek yerleri de bulunuyor. Bu yerleri de liste halinde aşağıya bırakıyorum. Vakti olanlar Erzurum gezilerine mutlaka bu Erzurum restoranlarını da eklesin. Bir dahaki Erzurum ziyaretimde ben de bu listeden devam! 🙂

muammer usta erzurum
Muammer Usta Erzurum

Erzurum Restoranları

Muammer Usta Cağ Kebap ve Kadayıf Dolması

Üçler İskender

 • Adres: Hacı Salih Efendi, 12 Mart Cad No:25, 25070 Palandöken/Erzurum
 • Website: ucleriskender.com.tr
 • Telefon: (0442) 315 64 65

Çoşkun Güveç Dünyası

 • Adres: Kurtuluş Mahallesi 6. Demirciler Sokak No:12 Halkbankası Arkası Yakutiye, 25200 Merkez
 • Telefon: (0442) 242 23 57

Tarihi Erzurum Evleri

 • Adres: İbrahim Paşa Mh., Yüzbaşı Reşit Bey Sokak, 25200 Yakutiye/Erzurum
 • Telefon: (0442) 213 83 72
 • NOT: Her akşam canlı müzik de yapılıyor.

Asmalı Konak Restaurant

 • Adres: Suyatağı, 25430 Tortum/Erzurum
 • Telefon: (0442) 772 23 70

Babunec Erzurum Kahvaltı Dünyası

 • Adres: Ayazpaşa, İzzet Paşa Cad. No:2, 25100 Yakutiye/Erzurum
 • Telefon: (0442) 233 25 55

Paçacı Sülfettin Usta’nın Yeri

 • Adres: Rabia Ana, Kevelciler Cd., 25030 Yakutiye/Erzurum
Şu kadar sevsek yeter..

Denenmesi Gereken Erzurum Yemekleri ve Yemek Çeşitleri

 • Aşotu Çorbası
 • Soğuk Ayran Aşı Çorbası
 • Kesme Aşı
 • Erzurum Ketesi
 • Su Böreği
 • Hingel Mantı (Bunu Kars’ta denemiştik. İçi boş ama lezzetli bir yemek)
 • Tatar Böreği
 • Şalgam Dolması
 • Lor Dolması
 • Kelecoş
 • Lalanga
 • Kadayıf Dolması (Bolca yedikfgfg)
 • Cağ Kebabı (Listede bulunsunfgfg)

İlginizi çekebileceğini düşündüğüm diğer yemek blog yazılarıma göz atabilirsiniz:

Hadi gel Erzurum’a gelll Erzurum yahşi güzel..

İbrahim Erkal

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir